Alkmaarsche Courant Parijsdie Gais@rleen. Vraag en Aanbod. a jes van sen Paiisienna. N,V, Boek- en Han delsMkerij voorh. Harms. Coster Zn. (3 Zaterdas: 14 Maart. Londenscb aanteekenboeb. Gemengd yienws No. 62 1925 Honderd Zaven en Twintigste Jaargang. Van onzen Londenschcn Correspondent. Oorlogspensioenen. Een vermin- derend bedrag. Een schuld van 11.105 millioen dollars. vEn hoe ze wordt afgelost. Het moderne meis- je en haar critici. Brittannie betaalde het vorig jaar nog 72 millioen pond sterling aan pensioen voor slachtoffers van den oorlog of voor de nage- latenen van gesneuvelden. Het cijfer vertegen- woordigt een wereld van ellende en droefheid Maar de genezende werking van den tijd is er duidelijk in merkbaar. Kort na en oorlog was het cijfer 106 millioen en het is dus in 6 jaar reeds met een groote dertig procent vermin- derd. Het huidige totaal zal uiteraard geleide lijk afnemen totdat het wanneer de men- schen, die thans jong zijn, oud zijn geworden geheel zal verdwijnenindien er niet opnieuw oorlog komt. De dood is, terwijl de jaren voortschrijden, de voornaamste factor in de vermindering van dit pensioengetal. Maar ook gelukkiger factoren werken aan de vermindering mee. Meer dan een derde deel van de pensioenen, aan weduwen tcegekend, is reeds vervallen, omdat de betrokkenen zijn hertrouwd, een natuurlijk verschijnsel, indien men bedenkt hoe jong de meeste vrouwen wa- ren, toen zij haar echtgenooten op het slag veld verloren. Een nog- heugelijker verschijn sel is, dat een groot aantal door den oorlog ziek geworden soldaten, die daarom pensioen- gerechtigd waren, geleidelijk hun gezondheid en daarmee hun bruikbaarheid in de maat- schappij herkrijgen, zcodat de pensioenuitkee- ring kan worden opgeheven. De vermindering in dit pensioencijfer als gevolg van deze fac toren zou grooter zijn, indien aan den ande- ren kant niet elk jaar een groot aantal nieu- we aanvragen inkwam om pensioen, omdat zelfs thans nog verscheidene mannen sterven als rechtstreeksch gevo1 g van in den oorlog cpeedane verwogdingen of geleden ontberin- gen. Verleden jaar kwamen niet minder dan 57000 van die aanvragen in, waarvan er 18000 werden tcegestaan. waarvan 6685 ten- gevolge van een sterfgeval. In het geheel heb ben W; millioen menschen voordeel getrok- ken uit het rijkspensioenfonds. Op het oogen- blik bedraagt het aantal pensioenen nog 1.130.000, dat is 60000 minder dan aan het begin van 1924. Bladerend in een regeeringsboek viel mijn oog onlangs op cijfers en bepalingen over ae overeenkomst tusschen Brittannie en Amerika voor het aflossen door Brittannie van de oorlogsschuld. In de couranten aanvaar den wij zcndei veel gedachte de beteekenis van een vergelijk als dit en dringen wij er niet te diep in door; wij missen er gewoonlijk den tijd voor en het lijkt ook wat ingewikkeld. Maar een uurtje peinzen en cijferen, naa; aanleiding van wat het boek mij onthulde gaf mij een eenvoudig en du'deliik beeld van de positie, dat ik mijn lezers hierbij aanbied Brittannie is overeengekomen Amerika over een periode van 62 jaar een som van 11.105 millioen doila. te befalen. Het bedrag is na tuurlijk zoo enorm omdat er de samenge- stelde interest van 62 jaar bijkomt Te^en den tijd dat de overeenkomst ten einde lcopt, zal het bedrag, dat aan rente zal zijn betagld, aanzien'ijk hooger zijn dan het bedrag aan aflossing van het geleende kapitaal. Het ge- leende bedrag bedroeg ..slechts" iets meer dan 4000 millioen dollar maar alleen aan ren te zal er 7000 millioen dollars op mceten betaald. De cijfers zijn zoo groot, dat men slechts met moeife hun beteekenis kan besef fen. Tot nu toe heeft En eel and vier termijnen betaald; halfjaarlijks, want de afbetalingen begonnen in 1923. En deze betalingen zullen dus nog 60 jaar worden voort^ezet. Enge- land heeft overeengekomen elk jaar ongeveer 180 millioen dollars te betalen en terwijl de tijd vcortschrijdt zal de halfjaarlijksche beta ing telkens meer van de loofdsom afnemen In 1923 b.v. zal men 184 mill'oen dollars betalen, verdeeld in 32 millioen hoofdsom en 152 mill, rente. In 1963 zal de termijn van 180 millioen 83 milicen hoofdsom en 97 m.l lioen rente aflossen. Het laatste jaar, 1981, zal Brittannie 181 millioen dollars betalen, verdeeld in 175 millioen hoofdsom (het laat ste restje) en 6 millioen rente. Deze 62 jaarlijksche (of liever 124 half- jaarlijksche) betalingen vormen het groots'e bedrag, ,dat ooit door een bonagenoot aan een anderen is beloofd te betalen. In de geschiede- nis zal dit geval worden aangeteekend als een van de merkwaardlgste gebeurtenissen in het leven der wereld en het is zeer onwaarschijn- lijk, dat het zich ooit zal herhalen. Toch, er is zooveel nieuws in de pers, dat de aandackt eischt, dat slechts weinigen de draagkracht en den aard van deze reusachtige onderneniing beseffen, omdat zij er hun gedaehten niet over laten gaan. In Amerika schijnt men tegenwoordig een zeer doeltreffende parachute toe te passen, bij den vliegdienst Een paar weken geleden be- vatte de nieuwsoogst een bericht van twee Amerikaansche vliegers, die hoog in de lucht in botsing waren gekomen maar die terwijl hun machines volledig waren vernield on- gedeerd den grond hadden bereikt. Zij waren toegerust met een parachute, die blijkbaar zoo veilig is, dat men er alles mee kan wagen Dat bleek uit een ander geval, waarin ze een rol heeft vervuld. De Amerikansche vliegauto- riteiten namen een proef, waarbij moest wor den yastgesteld, waar het gebrek lag bij een zeketen vliegtuigvleugel, die bij groote snel- heid van het vliegtuig door den luchtdruk op de randen in elkaar werd gefrommeld. Een stoutmoedig vlieger, voorzien van de parachu te, steeg met een dier feilbare vliegtuigen op, zoo hoog mogelijk. Daarop vloog hij steil om- laag, zoodat de zwaartekracht der snelheid aanzienlijk verhoogde. Hij hield de oogen ge- vestigd op de vleugels om precies te kunnen waarnemen hoe en wanneer de verfrommeling in zou treden. Toen dat geschiedde, volgde hij het proces nog eenige seconden en liet zich daarna uit dc stortende en verfrommelde aero- plaan vallen; de wonderbaarlijke parachute bracht hem veilig op den grond. Dit yal- scfierm doe) normaal dienst als kussen, waar- op de vlieger zit. Wanneer het ding moet wor den gebruikt staat hij op en opent hij het pak door middel van een veer aan zijn gordel waarna eerst een klein valscherm te voor- schijn komt. Dit kleine valscherm zorgt er voor, dat op het moment, dat de val begint, het groote scherm opengaat. E>e eerste proef- nemingen met dit valscherm, dat door een jcngen ingenieur uit Buffalo, Irving ge- naamd, is ontworpen, hcbben reeds twee jaar geleden plaats gehad. Men heeft er meer dan duizend proefnemingen mee gedaan, die zonder uitzondering zijn geslaagd. Daarom heeft de gansche Amerikaansche luchtmacht dit valscherm nu in gebru.ik genomen Het werkt even goed op hoogten van een paar honderd meter als op dit van duizenden me ters. De Britsche luchtmacht heeft tot nu toe alleen gebruik gemaakt van de bekende con- ventioneele valschermen, die aan het vlieg tuig zijn vastgemaakt. En in den regel ma- ken de Britsche vliegers heelemaal geen ge bruik van dit veiligheidsmiddel en nemen zij het niet mee. Maar het getuigenis van dit Amerikaansche model is zoo gunstig, dat men hier thans heeft beslcten er ook proeven mee te gaan nemen. Wij zullen dus nu de ge- legenheid krijgen om dicht bij huis en dus meer definitief na te gaan of alles wat van het Irvingvalscherm wordt gezegd, juist is. Een groot voordeel is ook dat dit veiligheids middel licht is, het weegt ongeveer 7 14 K.G. Het moderne meisje heeft heel wat te ver- duren in dit land. Er gaat nauwelijks een dag voorbij, dat niet een of andere hervor- mingsgezinde zich geroepen acht aan de pers te schrijven, dat zij niet deugt, dat zij zich zeer ongunstig onderscheidt van de meisjes van veertig of vijftig jaar geleden en dat de samenleving zal degenereeren, indien zij niet onderhanden wordt genomen. In elke samen leving is er altijd een klein aantal menschen, dat meent tegen alles en nog wat te moeten protesteeren. Hier protesteert men bij voor- keur tegen de kwaliteit van het bier, tegen het gedrag van automobilisten, tegen dansen en nachtcafe's, tegen mist, regen en zonne- schijn, de gewetenlooze slagers en kruide- niers en groentenhandelaars, tegen voetbal en muziek op Zondag tegen de slechte pers maar het zou practischer zijn op te sommen waartegen men niet protesteert. In elk geval zijn de protesten tegen het moderne meisje het sterkst, het talrijkst en het vin- nigst. Als een kritisch aangelegde dame een paar opgewonden en buitensperige bak- visschen ziet, met veel poeder op de wangen en veel smeersel op de lippen, bloote armen en lange beenen in zijden kousen, dan ziet zij daarin maar terstond een vertegenwoordig- ster van het moderne Engelsche meisje en verliest ze geheel uit het cog dat die kinde- ren uitzcnderingen zijn. Zij schrijft veront- waardigde brieven aan de Daily Mail" of aan de „Evening Scandal" over de verdor- venheid van de mc-derne Engelsche, sigaret- ten-rookende, cocktails-slurpende, nachtclubs- bezoekende, onverschillige, plezier-najagende meisjes. En zoo vindt elke zwartkijker en pro- test-aanteekenaar, die hier door de straten loopt. in sommige uitzonderlijke schepselen die hij ziet, stof voor een ingezonden stuk of voor een „speer" op een openbaar spreekge- stcelte aan het adres van „the modern girl" of „the girl of to-day". Dokters en domine's zijn de schuldigsten op dit ^ebied. En soms zijn het menschen van grooten naam De overdrijving is bij al deze uitlatingen groot: indien alles waar was wat van het moderne meisje werd verteld, dan zou Engeland al lang te grcnde zijn gegaan. Een vermaard chirurg, hoofd-geneesheer van een der groot- ste ziekenhuizen van Londen, Sir William Arbuthnot Lane, heeft nu ook gemeend zijn stem te moeten vcegen bij de protesteerders en de alarmisten. „Behalve dat zij (de moder ne meisjes) haar kleeren verkorten aan den onderkant", zeide hij in een lezing voor den Bond van Volksgezcndheid",'doen zij het nu ook van boven en men is ontsteld over de on- gezcnde. symptcmen, die de bloote halzen te zien geven". Hij meende te kunnen vaststel- len, dat vele jonge vrouwen in deze dagen zeer ongezond aijn. En het verontrustte hem erg, want van cfeze jonge vrouwen hing de tcekomst van het ras af. De grbote dokter voegde meteen zijn stem bij het koor, dat schreeuwt om ncten en appels en andere vruchten als voedsel voor de natie. Indien het moderne meisje haar gezondheid wilde terug krijgen moest het eenvoudig voedsel, versche vruchten en grcenten, melk en boter en tar- webrood nuttigen. Zoo lang ik hier in Enge land ben heb ik deze leuze al hooren uitroe- pen. Maar men verzuimt altijd er bij te zeg- gen, waar men in dit Londen bv. de versche veldvruchten, boter en melk en waar men het zuivere tarwebrood moet machtig worden Het is er eenvoudig niet te krijgen. Trouwens morgen verschijnt er een even knappe dokter op een ander podium die zal verklaren dal een mensch „bij brood alleen" niet leven kan die melk uit den booze vindt en vleesch, „the good old roast beef of old England", het voe dingsmiddel dat her Britsche Rijk van den ondergang zal redden. Londen. 10 Maart. HET JURY-STELSEL. (Van onzen Parijschen Correspondent.) (Nadrnk verboden Parijs, 4 Maart 1925. Het „democratiseeren" zit nu eenmaal in de lucht. Alle bestaande instellingen moeten (evenals de conventies) ondersteboven wor den geworpen, om op andere wijze tot dezelfde resultaten te geraken. Zoo begint men nu ook aan het dude jury-stelsel te tor- nen, hoewel het meermalen goede diensten heeft bewezen en in vele opzichten aanbeve- lenswaardig is gebleken in een land met La- tijiische bevolking, waar het aantal „passie- misdaden" dat der in koelen bloede bearevene verre overtreft en een rechtspraak gebaseerd op gevoels-argumenten onmiskenbaar zijn nut heeft. Zij die erover denken hier nogeens het heele jury-stelsel af te schaffen. zullen dan ook op zulk een tegenstand stuiten, dat zij hun plan waarschijnlijk nimmer zullen kun nen doorvoeen. Toch is uit deze actie iets goeds voorgekomen, en wel ditdat de rol van de jury minder vaag wordt gemaakt door de gezworenen van te voren in te lichten over de strafmaat. Men weet, dat een jury is samengesteld uit twaalf burgers, alien zeer achtenswaardige menschen doch zonQer de flauwste notie om- trent hetgeen de oude Napoleontische Code voorschijft Ze wonen een rechtsgeding bij en krijgen, nadat het requisitoir is gehouden en de verdediger aan het woord is geweest, een vragenlijst: is de beklaagde werkelijk schul- dig aan het hem ten laste gelegde? zijn er ver- zachtende omstandigheden voor hem aan te voeren? enz. Hebben zij, bij meerderheid van stemmen, antwoord op deze vragen gege- ven, dan is daarmee de taak der jury-leden af- geloopen, en de strafmaat wordt toegckend volgens het wetboek. Het is duidelijk dat er een groot gevaar in schuilt om door een lek te doen vaststellen welke straf een misdadiger heeft te ondergaan zonder dat die leek weet welke de straf is die hij oplegt Niet een keer, doch herhaalde malen is het voorgekomen, dat een delinquent, nadat de jury het ..schuldig" had uitgesproken, werd veroordeeld tot laten we zeggen levenslangen dwangarbeid, en dat de voorzitter van de jury daarop in wanhoop uitriep: „Als we dat hadden ge- weten, als we hadden kunnen vermoeden, dat er zoo'n zware straf op Stond. dan hadden we hem onschuldig verklaard Misschien herinnert ge u de moordzaak van La Villette, 2 jaar geleden, Tissler, die ^n moord op zijn geweten had, werd ter dood veroordeeld, terwijl de slager Rene Jean, chef van de moordenaarsbende, die ettelijke malen gemoord, gestolen en gebrandsticht had, slechts voor enkele jaren de gevangenis in ging. Aldhs luidde het vonnis. Niemand be-' greep er iets van en de jury verldaarde open- fijk: „We hadden allebei ter dood willen laten veroordelen; alleen op een moord van Rene Jean hadden we het „ja" voor verzachtende omstandigheden willen uitspreken. Geen oogenblik vermoedden we, dat dit eene „ja" op de negen-en-vijftig vragen welke ons wer den voorgelegd hem het schavot kon doen ontloopenEn daarom teekenden de jury-leden maar tegelijk een gratie-verzbek voor Tissier. Te Epinal is er onlangs een geweldig twistgesprek gevoerd tusschen de jury ra den president van het hof over een vonnis<, uitge sproken over een moeder die haar kind had vermoord. De zaak was reeds drie jaren oud en de moeder had zich sedert dien zeer goed gedragen. Na de beantwoording van die vra genlijst door de jury hoorde ze vijf jaar cel- straf tegen zich eischen en dat terwijl de jury alle mogeliike verzachtende omstandigheden had bevonden en alleen het feit had erkend. Den volgende dag werd een brandstichter, die den dood van twee oude menschen op zijn geweten had, door diezelfde jury van de Vo- gezcn vrijgesproken. Dezer dagen heeft de president van de Republiek een gratieverzoek van de jury van de Seine ontvangen naar aanleiding van het vonnis in de zaak Allembert en Chauvineau (een moord-zaak): .,ln de affaire Allembert en Chauvineau wiloen we „neen" antwoor- den bij de veertiende vraag. Bij vergissing hebben we „ja" geantwoord. Wat Chauvineau aangaat lag het in onze bedoeling om hem tot enkele jaren dwangarbeid te doen veroordee- len. Eerbiedig richten wij het verzoek tot mijnheer den President van de Republiek deze vergissing te willen herstellen." Ik vermeld hier alleen maar de feiten welke mij op het oogenblik willen te binnen schieten. Ging men echter eens ale rechtszittingen na, dan zou men een schier eindelooze lijst van dergelijke gevallen kunnen opmaken. Het groote gevaar is het volgende: de jury, vree- zend, dat een al te zware straf zal worden opgelegd, verklaart een beklaagde dan maar liever onschuldig, en deze gaat vrijuit. Een eigenaardig verloop had in dit opzicht ook het proces Landru. De jury wist van te- voren dat de sinistere Blauwbaard van Gam- bais zou worden ter dood veroordeeld wan neer op al de vragen het antwoord bevesti- gend zou luiden. Zij antwoordde „ja" op alle vragen, maartegelijkertijd verzocht ze om gratie aan den president van de Repu bliek De moorden werden „bewezen" ver klaard door de jury (hoewel elk wettig en overtuigend bewijs ontbrak) en tegelijk vroeg zij verzachting van de straf. De oorzaak is het feit, dat de jury niet het recht heeft om anders dan met een formed en kathegorisch ,ja" of „neen" haar wenschen en haar meening te kennen te geven. En uit de actie tegen het jury-stelsel is nu dit denk beeld voortgekomenlaat het ook aan de jury over om de strafmaat te bepalen. Er bestaat groot verschil van meening om- trent deze kwestie onder de allereerste juris- ien van het land. Mr. Campinchi, de beroem- de advocaat, verzet zich heftig tegen elk idee eener wijziging in den bestaanden toestand. Gedurende meer dan een eeuw is het geweest zooals het is zegt hij en over het alge meen mogen we ons niet beklagen. Praktisch is de jury meester. Geen verandering dus! Mr. Henry Robert, van de Academie Fran- ?alse. staat lijnrecht tegenover deze zienswij- ze. Zeker zegt hij in theorie is de jury meester, doch practisch, en daar gaat het toch maar om, is zii het niet. Daarom moet, zoo meent Henry Robert, de jury eerst onder- ling over de sehuldvraag beraadslagen om vervolgens met den president in overleg te tre den omtrent de strafmaat. De artikelen 342 en 363 van het Wetboek van Strafrecht ver- bieden de jury z'ch met de strafmaat in te la ten, maar in vele gevallen reeds wordt hie-- mee geen rekening gehouden en treedt de jurv in overleg met den president van het hof Zulks moet echter niet worden overgelaten aan de meerdere of mindere bereidwillighe'd van den president, doch bij <je wet worden ge regeld. Een derde rechtsgeleerde, eveneens een ad vocaat van groote bekendheid: Mr. Fernand Izcuard, bleek het geheel eens met Mr. Henry Robert en gaf nog de volgende voorbeelden Ik heb met het vigeerende stelsel een man zien veroordeelen tot levenslangen dwangarbeid omdat hij twintig valsche francs had vervaard.gd. Het is uitstekend dat de Re publiek zich vcrdedigt tegen valsche munters, maar de jury had toch zeker niet voor dezen misdadiger een zoo zware straf bedoeld, toen zij „ja" antwoordde op de vraag of hi} schul dig was aan het hem ten laste gelegde En ziet eens wat er gebeurt in geval van kin dermoord. Uit angst dat een maximum zal worden gegeven spreekt de jury meestal vrij, terwijl ze dit zeker niet zou doen indien ze wist dat een straf van twee jaren bij v. het ge volg zou zijn van haar verklaring volgens haar geweten en oprechte overluiging. Er zijn in Frankrijk een groot aantal mis- daden ongestraft gebleven omdat de jury bang was dat de straf te zwaar zou zijn Wij ziging zou, naar de meening van Mr. Izouard tot onmiddellijk gevolg hebben: minder vrij- spraken en minder al te zware straf fen Dus meer recht. De voorzitter van de jury beeft voor zijn eigen verdict. In Maart 1921 heeft de heer Bonneqay, afgevaardigde, deze kwestie reeds onder woorden gebracht in een goed gedoku- menteerd wetsvoorstel, dat toen naar de „commission de legislation criminelle' is door- gezonden ter bestudeering. Het is in de dos siers verdwenen. Doch het is te hopen dat de hernieuwde discussie over dit onderwerp er toe moge lijden het spoedig weer eens uit het stof der bureaux op te diepen en het oude en sterk verouderde systeem volgens hetwelk in Frankrijk recht gesproken wordt op de hoog- te van den tijd te brengen en te verbeteren in dn hierboven aangeduiden geest. Men is het verplicht aan de gemeenschap. LEO FAUST. Uitsluitend 2e handsgoederen. Geen dienstaanbiedingen, enz. TE KOOP GEVRAAGD NET GEDRA GEN KLEEDING, Lompen, Kranten, fles- schen enz. tegen de hoogste waarde door G. STROOKER, Nieuwlandersingel I. Aan huis te ontbieden. L. DE JONG, Oudegracht 48 bij de Bloemstraat, Alkmaar, Is steeds kooper van alle soortsn oud papier. Ook aan huis te ontbieden. TE KOOP GEVAAGD STEL TUIN- DEUREN. TE KOOP K1NDERWAGEN. DRU1VENLAAN 15. TE KOOP 2 HANDNAAIMACHINES merk Singer Koller. Schip aan de Turfmark-t. Wegens overcompleet TE KOOP een groen geem. 3-pits GASSTEL. Adres: ASTERSTRAAT 2. 3 BESTE HANDWAGENS TE KOOP ook afzonderlijk. J. W. BERKHOUT, Oudegracht 4. 1 GRAMAPHOON met 30 nummers voor 20. KONINGSWEG 23. FE KOOP 6 MAH. STOELEN zwart bekleed, een kamertrap en tric-trac spel. Adres Steijnstraat 92. Te koop een partij Weener stoelen en fau- teuils voor cafe of leeszaai voor spotprijs, Verder alle soorten 2e handsch goederen als tafels, stoelen, buffetten, linnenkasten enz. bij P. VENNIK, Koningsweg 30. Ik geef de hoogste waarde voor 2e handsch meubilair. Goed onderhouden KINDERWAGEN TE KOOP. Adres GED. NIEUWESLOOT 31a. TE KOOP 1 mooi HANDWAGENTJE, tevens oude wagens te koop gevraagd. Adres Kooimeerlaan 87, Vierstaten Alkmaar. TE KOOP eenige gebruikte BABY BOX (looprekken) ook afzonderlijk v. meubelma- kers, zoo goed als nieuw. Hofstraat 23 b. d. Baansingel. TE KOOP een zeer weinig gebruikt DA- MESRIJWIEL. Te bevragen Emmastraat 37 J. L. SOSTMAN Jr., Verkoophuis Laat 72, opslagplaats Molenbuurt 24, heeft te koop: zeldzame pracht mahonie Hnnenkast (groot en modern) 55, dito penantkast 20, voorts ledikanten, tafels, stoelen enz., alles mooi 2e handsch. TE KOOP ZES STOELEN en TWEE FAUTEUILS met leer bekleed. KENNEMERSINGEL 1. K. KUIPERS, Zaadmarkt 59, heeft op te ruimen stoelen, tafels, kasten, spiegels, schil derijen, enz. enz. tegen ongekend lage prij zen. Is kooper van alle soorten meubelen. TE KOOP AANGEBODEN TWEE ELECTR. KAMERLAMPEN en een MAR- KIES ongeveer 2)4 M. lang. Adres: F. LUITING, Koornlaan 60, Alkmaar. TE KOOP zoo goed als nieuwe KINDER WAGEN Patria (nieuw model) bij J. H. LE FeVRE, Boterweg A 7 Heer-Hugowaard (Zuid). TE KOOP een in goeden staat ziinde TAFELSTOEL. VERLENGDE LANDSTRAAT 13. TE KOOP een beste platte WAGEN, op patent-assen. Te bezichtigen LUTTIK- OUDORP C 15. EEN DAMESFIETS TE KOOP. LUTTIK-OUDORP 13. (isadruk verboden). Parijs, 1 Maart. Lijken de kleine meisjes van tegenwoordig in haar Weeding en kapsel precies op haar moeders, of is het andersom Ja, want z ij waren de eersten, die kort haar droegen en korte rokjes en rechte jurken, met een heel laag geplaatste ceintuur en een jas, precies ais haar Sroers. Er moest toch een klein verschil zijn, dus dragen nu de dochters haar rokjes tot boven de knie, omdat de rokken van de moeders daar juist overheen vallen. De kleine meisjes hebben de ruimte in de jurkjes naar voren gebracht in rimpels, plooien of een klokvormige voorbaan, net als „maman" Wat haar coiffure betreft, zijn ze nog gebleven bij het page-kopje: het haar rondom recht af- geknipt eigenlijk is het „binnenste" haar iets korter dan het „buitensie" om de boile lijn van de silhouet te maken. Verder hoort bij het page-kopje poney tot even boven de wenk- brauwen. Deze coiffure staat vooral donkere kinderen goed, blondjes met een natuurlijke golf dragen het haar veel met een scheiding. Het decollete van de petite robe is kleinei genlijk sluit het ronde batisten kragje precies cm het halsje, een smal lint of een das in de kleur van de ceinture wordt ond:r het kraagje gestrikt. Van dezelfde batist als de kraag, op slaagjes op de mouwen. Op elk jurkje w ord: een ceiniure gedragen, heel laag, meest van leer met een gesp Een jakje valt soms met belast n'ch met HET VERVAARDIGEX VAN ALLE DRUKWERKEN. HET PLAATSEN VAN ADVER- TENT1EN IN ALLE BLADEN. HET LEVEREN VAN ALLE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BOEKEN. HET LEVEREN TAN ABONNE- MENTEN OP ALLE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BLADEN. - Voordam C 9, Alkmaar pandjes op zij over de ceinture heen. De rok jes zijn niet langer dan de lielft van het ge- deelte boven de ceintuur, want ze moeten bo ven de knieeen zlijven! Kousen zijn van wol, meest gemengde tinten, bij de wollen jurkjes, en van fil d'Ecosse bij fluweel en zijde. Dan komen de schoentjes, die gelukkig heel ver- schillend zijn van onze hooggehakte. puntige, brocaten en metalige mooiighcidjes. De schoc- nen van de Fransche kindertjes zijn breed van voren en hebben lage hakken, ze hebben het model „Richelieu" (met veters gesloten), van donkerbruin stevig leer voor buiten; lak- schoentjes met een riempje zijn voor binnens- huis- Mantels hebben meest het raglan-model, met een j^aag, die tot boven aan den hals ge-, sloten kan worden; hierbij een muts of een klein soepel hoedje. Apropos, van heden: Niet alleen aan 'de Riviera worden al de nieuwe voorjaarshoedjes vertoond. Elk seizoen zijn de hoeden weer kleiner, maar de kleine afmetingen van deze dopjes kunnen niet worden overtroffen, dunkt me. „Dopjes" vind ik een heel leelijk woord, beleedigend zelfs voor de gracieuse creaties van onze modistes, maar het woord geeft in dit geval het best aan, hoe precies de nieuwste hoed jes op het hoofd passen en het kleine kortgeknipte kopje omsluiten. Dc bol is rood, niet zoo hoog als dezen winter, maar nog we! met een lichte kneep in het soepele stroo. Het randje is smal, omgerold of op zij of links voor opgewipt. „Paille picot" is het stroo met het glanzende paille de soie voor de eerste trotteurs. Gekleeder vormen zullen van Itali- aansch en exotisch stroo zijn: bangkok, bali- buntal, panama, manille, ybanos, bengale, djemba, kolinga, allemaal heel fijne, maar heel kostbare soorten stroo, die gracieuse, maar eenvoudige modellen zullen vormen. Het is tech cok immers onmogelijk om op een shin gled'' kopje, dus met kortgeknipt haar, een hoed vol bloemen en groote veeren te zetten, behalve dat het niet goed zou staan, is het practisch onmogelijk "zoo'n gevaarte na tuurlijk zonder hoedepennen in balans te houden. We dragen ook daarom soepele, aan sluitende hoedjes, dikwijls van lintjes, omdat die tot elk model te plooien zijn. De vogue voor vilt duurt nog steeds voort, van den vo- rigen zomer af, en eooals elk voorjaar weer, dragen'we satijnen, uit baantjes bestaande hoedjes. Maar behalve de modellen, die de mode aangeeft, heeft iedere Parisienne min- stens een modelletje, dat van haar zelf is en dat ze telkens weer in een ander materiaal laat namaken. De cloche is b v. niet in de mode, maar de elegantsten onder de eleganten «dragen hem nog als hij ze flatteert. Choux van lint, touffes van kleine bloemen, kleine veertjes („fantaisies" noemen de modis tes die)4 z,ijn boven, links, voor, achter, recht, maar vooral boven op de bol geplaatst. Van „gros-grain" in alle brredtes worden toques gemaakt, als het lint breed is, eindigt het meestal in een sfrik rechts, opzij uitste kend. Beide, blond en bruin, hebben we te veel gedragen. Dit voorjaar zijn de tinten van onze hoeden, evenals van alle andere attribu- ten van ons toilet: groen, rood (het lichtrood en donkerrood van anjers), violest-rood, evt- que, cyclame maar vooral zwart. COLINE. - RADIO. Het bestuur der Nederlandsche Christe- lijke-Radio-Vereeniging houdt besprekingen met de Nederl. Seintoestellen-Fabriek te Hil- versum, om te komen tot eene geregelde uit- zending van een kerkdienst op Zondag. ONDER DE TRAM GERAAKT. De 12-jari.oe scholier G. uit de Muntei- straat in Den Bosch, die aan de Zuidwillems- vaart op de Meierijsche stoomtrara was ge- marongen, is toen hij er weer afsprong, 011- der de tram geraakt. Het rechterbeen werd hem afgereden, en spoedig daarna is de jon- gen overleden. DE SOERAKARTA. Personeel van L. Srnit Co.'s Internatio nal Sleepdienst is thans druk doende met de werkzaamheden voor be-ging van het stooraschip Soerakarta en de lading. Aller- eerst zal getraclit worden, het stookruim droog te krijgen, opdat de vuren veer aan- gemaakt kunnen worden. Omtrent de ber* gingskansen valt in de eerstvolgende dagen nog niets te zeggen. Bovendien speelt bij de berging van een gestrand schip natuurlijk tL weersgesteldheid een belangrijke rol. De Soerakarta is verzekerd voor 800.000. TJALKSCHIP GEZONKEN. Nabij Warder is Donderdagniorgeu het tjalkschip van schipper Wormsbecher, te Hoorn, gezonken. Het was op weg met een lading zand naar Amsterdam. Door sneeuw- stormen overvallen, kreeg het vaartuig door hooge zeeen zooveel water in, dat de opva- renden, de schipper en zijn knecht, zich ge- noodzaakt zagen, het schip te verlaten. In een bootje konden zij den wal bereiken. Lui- ken van het schip zijn reeds aarge^poeld. KORTE BERICHTEN. De rechtbank te Zwolle heeft Donder- dag den ex-inspecteur bij de N. V. Krol en Co.'s kunstmesthandel, N. J. M. T., wegen? verduisterirgen, overeenkomstig den eisch veroordeeld tot 2 jaar gevangenlsstraf.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 9