DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 63 Honderd zeven en twintigste Jaargang 1925. Rf nwaem besfcraf «H 2 Maxfca Abonnemeiitsprijs bij voornitbetaling per 3 maanden f 2.—, i'r. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentlepr. 25 ct. p. regel, grootcre letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. Bedactie No. 33. MAANDAG Directeur:G H. KRAk. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. M4ART Itiiitenlancl DE VOLKENBONDSRAAD. De Volkenbondsraad heeft Zaterdag zijne zitting besloten. In deze laatste zitting werd allereerst besproken de bescherming der Bul- gaarsche minderheden in Grieken'.and. Oiamberlain, die rapporteur was over de ze kwestie, verzocht den Raad de Grie! sche regeering haar verplichtingen in herinnering te brengen, welke voortvloeien uit het ver- drag ter bescherming der mir.derheden. Venizelos, optredend voor Griekenland, trachtte de moeilijkheden uit den weg te rui- men, welke hij toeschreef aan misverstanden. Daarna hieid de raaa zicn bezig met het Turkseh-Grieksche gescbil, inzake den patri arch van Konstantinopel. Hij besloot advies te vragen aan het Per- manente Hof van Internationale Justitie over de kwestie van zijn competentie, welke door de Turksche regeering is ontkend in verband met de uitwijzing van den oecume- nischen patriarch. Voorts onderzocht de Raad de kwestie-vag het onderzoeksrecht van den Volkenbond in Duitschland en de andere gewezen vijande- lijke landen. Ook werd de kwestie van de control e in de gedemilitarisecde Rijnland-zone geregeld, en ook maatregelen genomen ter regeling van de uitvoering van de taak, toevertrouwd aan commissies van onderzoek, opdat deze ten alien tijde in staat zullen zijn, haar taak aan te vangen. DUITSCHLAND EN DE VOL KEN- BOND. In de namiddagziiting van Zaterdag van den Volkenbondsraad werd het antwoord aan Duitschland op zijn nota van 12 December j.l. behandeld. In dit antwoord, dat reeds velegrafisch aan de Duitsche regeering werd medegedee d, wordt o a. gezegd, dai de kaad met ti.zonoe- re belangskiling heeft kennis gcnomeii van de mededc-elingcn der Duitsche regeering be treffende de toetreding van Duitechlana tot den Volkenbond. De Kaad nam met veel ge- notgen kennis van de verklaring. dat „de Duitsche regeering geloott, da; de loop oer poiitieke gebeurtenisseu in het laatste jaar Duitsclnand-de moge ijkheid geeft tot den Votkenbond toe ie treden en ook „dat de Duitsche regeering de toetreding \an Duitschland tot oiii Volkenoond, diehtenge- volge zal nastreven De Duitsche regeering heeft reeds de ge- moiiveerde antwoorden der tien regccringen, die lid van den Volkenbondsraad zijn, ont vangen, zoodav de vet tegenwoordig.rs etier staten in den Volkenbcnusraad gcen opn.er- kingen konck-n maken, welke niet in overeen- stemming zijn met deze antwoorden. Het antwoord deelt vtrder meot, dat de tien regeeringen het er over eens zijn. dat Duitschland, zooals net ze.f opmerkt, ilians zonder specia.e vootwaarden in den Bond kan treden, maar op voet van geiijkgeredi- •igde. Dt-ze grcrdstelling heeft groote betee- kenis voor de kwesties, welke de Duitsche regeering opwerpt, met betrtkking tot ar.ikel lo van liei pact waarvoor Duitschland een aparte bchandtling vraagt. De wil van Duitschland om in geval van internationa.e conflicten z'lf de mate van het actief deeintmen te mog.n bepaien en ook de vrees van Duitschland zijn .neutraliteit te moeten opgeven bij het toetreden tot dm Vol kenbond wordt vcrdei in het antwoord behan- deld. ledet voorbthouo oniuent de mate van aeelneming zou de waarde van den V oik en bond vernn tiger en is onvtreenigbaat met cie positie van de staten, die lid van den Bond zijn. Het Komt cen naau onino^.. ijk voor, nat een lid van den Bond en van den Kaad :n geval van opcraties, welke gaan tegen een het pact sdiendenden staat een ste ling zou innemen, we.ke aan de burgers de voile vi ij- heid laat, zich aan de algemtene verpuchtin- gen van het Volkenbondspact te ontrekken De Raad hoopt, dat deze uikenzttiingen er toe zuden mogen leiden de houding van de leden met betrekking tot de door de Duitsche regeering opgeworpea vragen duidelijk te maken. 51 edits door werkelijk gcmeenschappelijken arbeid Kan een land zijn aandee van den in vloed op de oeslissingen van den Volken bond, die order bepaalde omstandigheaen groote gevoigen kunnen hebben van waarde maken. De Raad wenscht tot Duitschland den op- rechten wensch uit te spieken dat het in de gelegenheid za! worden gesteld de rol te spe- len, welke het door zijn positie in de weie.d toekomt. BLOEDIGE BOTSINGEN IN DUITSCHLAND. Te Halle is het Zaterdag tijdens eene com- mun.stische vergadering in verband met de riikspresidentsverkiezing tot erns.ige botsin- gen gekomen 'usschen de politic en communis- ten, waarbij zes personen gedood zijn, terwijl vijf en twintig ernstig en vijftien licht gewonu werden. Volgens mededeeling der politie zijn er niet tneer dan twee dooden gevailen. De communistische partij had in verband met de gebeurtenissen te Halle een vergade ring bijeengercepen tc Berlijn, welke evenwel niet druk bezocht was. Daarop sloot zich een demonstrate aan, welke sterken toeloop kreeg van de deelnemers aan de vergadering der jtakende spoorwegarbeiders. Nadat 3 commu nistische Rijksdagleden het woord hadden ge- voerd, trokken de verschiliende afdeelingen naar't kerkhof, waar de slachtoffers van de revolutie .n 1848 zijn begraven. Op den terugweg ontstond ten slotte een botsing met de politie. Een tramwagen, die door een opening van den stoet verder wilde rijden, werd aangehouden en de trambestuur- der.werd door de menigte aangevallen. De politie, die hem ter hulp snelde, zag zich spcedig door demonstramen in het nauw gebracht, zoodat zij gebruik maakte van haar wapenin. Daarbij werd een demonstrant door een schot in den buik zoo ernstig gewond, dat hij tijdens het transport naar het zieken- huls overleed. Daarna gelukte het, de menigte te verspreiden. DE SPOORWEGSTAKING IN DUITSCHLAND. De stakende spoorwegarbeiders hielden gis.er een vergadering die een stormachtig verloop had en die elndigde met de aanne- ming van en zeer radicale resolutie. Er was reeds aangenomen een resolutie van de stakingsleiding, waarin de uitspraak van de arbitragecomm.ssie van de hand werd gewezen en de crganen werden uitgenoodigd, den strijd uit te breiden naar gelang zulks noodig zou zijn. De vergadering nocdzaakte den voorzitter evenwel ook een meer r?die~l; resolutie in stemming te brengen. Daarbij verkreeg men een meerderheid voor de algemeene staking en voor het nemen van die maatregelen, die geschikt zcuden zijn de slaking ten uitvoer te brengen. Dat ook een resolutie tegen de gebeurtenis sen in de communist sche vergadering te Hal le werd aangenomen en dat de deelnemers aan de vergadering na afloop voor het groot- ste gedeeite naar de communistische demon stratie cp de Bfilowplatz trokken. bewijst dat de stakingsbeweging een politick karakter dreigt aan te nemen. Hedenvoorm'ddag zullen de stakende spoorwegarbeiders demonstreeren voor het bureau van den voorzitter van de spoorweg- dircctie te Berlijn. DE EPIDEMIE TE CHICAGO. Uit Chicago wortd bericht, dat de gezen- Juidsautoritcikn zich ongerusi maken over de epidemic, de met influenza begint en zich snel .ot longontsteking ontwikkclt. In Maart stier- v^i 279 personen aan de ziekte, gisteren wcr- :ca 95 nieuwe gcvdllen gerapporteerd, waar- van 27 reeds met den dcod eindigden. In ja- nuari en Fcbruari slierven gemiddeld per dag 13 personen, begin Maart steeg dit cijfer tot 22 In elk onderzocht geval ivtrclcn influenza- bacillen gcvonden, dncli de autoriteiten geloo- ven dat bui'en en behalve de influenza-bacil nog cen jtndere bacil werkzaam is DE FIN AN'CIEELE SCHANDALEN IN DUITSCHLAND. De sociaal-democradsche fractie heelt in den Pruisischen landdag gevraagd een nieuwe commissie van onderzoek re wilien instellen, die za! hebben na te gran hoe cle crcdieten van de Pruisischc Startsbank aan de firma Karl Schmidt Co. tot stand zijn gekomen on in he. bijzonder welke politici op de cre- dietvcr.'tening aan deze f.'rma invloed hebben gt had en .voor.s tewerksteHigd hebben, dat deze credit:en ncp den vastgestelden tijd behoefden te worem i .rugbetaald. In dit ver band noemt cle „Vorwar!s" de namen van de Duilsch-nationale afgev^ardigden von Wes- tsrp cn von Kri.s Hot blad herinnert er aan, dat de inmidde's overlcden Duitsch- nationele rijksdair-afgevaardigde Edler von Braun van het rijksministerie van voedsel- voorziening zich een provisie van IV2 millioen goudmark heeft Jaten uitbetalen voor zijn tus- schenkomst bij een transactic in mafs. DE FRANSCHE ^MBASSAfiE BIJ HET VATIC A AN. Na Herriot te hebben gelioord, die ver- klaarde, dat de regeering voor den Senaat on- gewijzigd haar standpunt zal handhaven, hetwelk zij in de Kamer heeft ingenomen, ten aanzien van de opheffing der Fransche am- bassade bij het Vaticaan, besloot de finandee- le commiseie uit den Senaat met 17 tegen 14 stemmen de ambassade te handhaven. Voorts verwierp zij met 18 tegen 8 stem- men de credieten voor de benoeming van een zaakgelasiigde bij het Vaticaan, ten behoeve van de uitvoering van het Concordaat voor Elzas en Lotharingen. De commissie be&ndigde hierna haar on derzoek der begrooting, waarin zij in totaal een vermindering van 1 milliard 685 millioen francs heeft aangebracht. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN DUITSCHLAND. De Beiersche Volkspartij besloot den Beier- schen minister-president Hpld candidaat 'te stellen voor het rijkspresidentsehap. De kan- sen van dr. Marx stijgen hierdoor weer. DE SPOORWEGSTAKING IN DUITSCHLAND. De spoorwegdirectie heeft evenmin als de bij de-snoorwegstaking betrckken #vakvereem- gingen net voornemen, om de uitspraak van het scheidsgerecht te aanvaarden. Indien bei- de partijen deze uitspraak verwerpen, zal de ze woensdag bindend worden verklaard Eenige verandering is in den stakingstce- stand niet ingetreden. Het aantal personen, dat bij de technishe noodhulp te werk is ge steld, bedraagt ongeveer 360. DE STAKING EN IN GRIEKENLAND. Alle bemiddelingspogingen in zake de spcorwegstaking, zijn mislukt. De spoorwegverbindingen zijn eenigermate hersteld, docli over het algemeen is de situatie onbevredigend. Het electriciteifs- en tram person eel is ook in staking gegaan en men vreest dat het post-, telegraaf- en telefoonpersoneel dit voorbeeld zal volgen. DE WOLVENPLAAG IN RUSLAND. Het roode leger zal in Rusland ten oorlog trekken tegen de wolven, die volgens mededee- l.ng van de commissie van landbouw in vele districten groote verwoestingen in den vee- stapel aanrichten en volgens ontvangen op- gaven in het iaatste jaar 25000 paarden, 50.000 koeien, 16.000 herten en 25.000 ande re dieren verslonden. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO Primo de Rivera zal spoedig uit Afrika 15.000 man naar Spanje terugroepen. Het Afrikaansche leger zal eene reorganisatie ondergaan. Het gerucht over den dood van Abd-el-Krim is niet bevestigd. DE STAKING IN LOMBARDIJE. Het centrale bestuur der socialistische vak- veieenig.ngen in Italie heeft besloten deel te nemen aan de stakingsbeweging der fascistr- sche vakvereenigingen in de Lombardijsche acu'stricen. hueraoor siijgt het aantal sta- kers van 20.000 op 100.000. De prefectuur van M.laan heeft, zooals gemeld, alle verga deringen verboden. DE TAALKWESTIE IN EUPEN EN MALMEDY. Het Algemeen Vlaamsch Verbond heeft aan den minister van Buitenlar.dsche Zaken een schrijven gericht betreffende de te bepa ien taalregeling in de kantons Eupen, Mal- medy en St. Vith. Betoogd wordt, dat het kanton Eupen destijds deel uitmcakte van het graafschap Limburg, waar het Nederlandsch de offTTieele taal was tot het uitbreken van tie Fransche revolutie. Dat een „ver- duitschingspo.itiek weed gevoerd, mag geen reden zijn voor de Belgische regeering om tjjans het Nederlandsch te negeeren. .Evenals het mogelijk zal zijn te Malmedy in het Fransch en Duiisch de kennisgevingen aan te plakken, is het wenschelijk, dat te Eupen het Neder andsch en Duitsch wordt voorge- schreven. Om geschiedkundige redenen zoo- wel als billijkheidshalve wordt de erkenning van het Nederlandsch gevraagd in de eerlang te treffen taalregeling. EEN BEGRAVEN STAD. Volgens mededeeling van het Amerikaansch j Indisch museum is in de Mohapa-woestijn, in het Zuiden van Nevada, een begraven stad i ontdekt van 10.000 jaar oud, die de pre-ln- I diaansche beschaving zal doen kennen. EEN GESTAAKT PROTEST. Sedert eenige dagen hielden de matrozen der handelsvloot het vertrek der mailbooten uit Marseille een uur op bij wijze van pretest tegen de vertraging in de toepassing van den achturendag. Op telegrafische instructie van hun vakvercenigirrg zal deze betcoging wor den gestaakt. JAPANSCH STOOMSCHIP VERGAAN. Het stoomschip „Oewajima Maroe No. 6" is ter hoogte van de Kagosjima-eilanden door een hevigen storm overvallen. Vijf tor- pedojagers stellen een onderzoek in. Tot nog toe zijn de purser en vijftien passa^iers opge- pikt, doch ongeveer honderd opvarenden worden nog vermist. Verder vreest men, dat ongeveer honderd visschersvaartuigen tijdens den storm zijn vergaan, he.geen een groot verlies aan men- schen'.evens zou beteekenen. Een Ameri kaansch scliip pikte tusschen Kobe en Yoko hama drie visschers op, die zich hadden kun nen redden op een- omgekantelde reddings- boot. DE JODEN IN HONGARIJE. De Hongaarsche minister voor de volks- welvaart heeft in een rede tot de joden de waarschuwing gericht, zich rustig te houden en dankbaar te zijn jegens de regeering, daar deze het met veel moeite mogelijk heeft ge- maakt, dat de joden zich des nachts zonder vrees op straat kunnen begeven. De liberale bladen protesteeren tegen deze woorden van den minister en noemen het vanzelfsprekend dat alle staatsburgers zich zonder moeite op elk moment op straat bege ven kunnen. De minister heeft door zijn woorden het buitenland een zeer slechten indruk gegeven van de Hongaarsche toestanden. EEN NIEUWE WASHINGTON- CONFERENTIE? De Amerikaansche president is voorne- mens, de mogelijkheid van bijeenroepen eener tweede ontwapeningsconfereniie te Washing ton weaerom ernstig onder de oogen te zien, en daartoe eventueel stappen te doen. Het schijnt hem toe, dat de plannen voor een door den Volkenbond bijeen <.e roepen ccnfeientie a d?zei» verb.en zijn. In officiee'e krlngen te Washington is men van meening, dat de landen, die thans het protocol van Geneve i verwerpen, bereid zijn, te Washington bijeen te komen, en de behandeling dier kwesties te hervatten, welke 4 jaar geleden wel te berde werden gebracht, doch niet afdoende gere geld. De Amerikaansche regeering is voome- mens, zonder verwijl stappen te doen, om na te gaan, of de landen, die indertijd deelnamen aan de Washingtonsche conferentie, dit oogenblik gelegen achten voor cen verdere beperking der bewapeningen. Het verluidt dat Coolidge voornemens is, het voorstel aan de verschiliende mogendhe den voor te leggen door bemiddeling van de gezanten te Londen, Parijs, Rome en Tokio. Coolidge hoopt, dat iecfere regeering het voorstel positief gezind zal zijn. Zou echter een harer een afwijzende houding aannemen, dan wil de regeering te Washington toch met de anderen voortzetten. Coolidge zou op de conferentie zoowel de bewapening te land als ter zee wilien bespreken KORTE BERICHTEN. Maandag a.s. zal een nieuw onderhoud plaats hebben tusschen Herriot en Chamber lain. Het in Midden-Europa en Noord-Italie heerschende winterweder heelt zich tot Rome uitgebreid. Naar gemeld wordt hebben zich daar hevige sneeuwvallen voorgedaan, ge- paard ^aande met een zeer hooge koude. Een hevige brand heeft te Mecklenburg de groote Waldhalle verwoest, die drie dui- zend menschen kon bevatten en thans als pakhuis dient voor een Hamburgsche firma. Het pakhuis was vol goederen. Men sluit brandsticbting niet geheel uit. In de Ardennen ligt de sneeuw gemid deld 70 c.M. dik. Sommige sneeuwbanken zijn meer dan 2 M. hoog. De Amerikaansche Senaat heeft den datum, waarop de discussies zullen plaats hebben over het voorstel in zake Amerika's toetreden tot het Int. Hof, bepaald op 17 De cember 1925. Ten gevolge van een geweldigen Oos- terstorm is een Spaansch kustdorp over- stroomd. De scheepvaart ondervond groote bezwaren. Ter hoogte van Algeciras zijn een schoener en verscheidene lichters vergaan. Ex-keizerin Zita is ziek geworden en in eefl ziekenhuis te Madrid opgenomen. Dr. Simons, de waarnemende Duitsche rijkspresident, heeft voor een candidatuur voor het presidentschap bedankt. Hij is niet van plan zijn rechtersambt op te geven. Volgens mededeelingen in de pers heeft de Duitsche regeering bij den Gezantenraad een protest ingediend, daar Polen tot nog toe nipt voldaan heeft aan de uitspraak van den Gezantenraad, betreffende de regeling van den toegang der Oost-Pruisische bevof- king tot de Weischel. Geinensd Nienws. DE KONINGIN EN DE PRINS IN ZWITSERLAND. De correspondent der N. R. Crt. te Ge neve rneldt aan zijn blad: De Konirgin heeft hedenmorgen hier eeni ge winkels bezocht en daarna met Prins Hen- drik en den Nederlandschen cc"ju1, den heer van Notten, een wandeling door de stad ge- maakt. De Prins bracht een bezoek aan het intefnationale Roode Kruiscomite en aan het Monument de la Reformation. Het Koninklijke echtpaar zal vanavond een voorstelling i:: den schouwburg bijwonen. Morgerochtend hopen de Koningin en de Prins in de Victorial Hall onder het gchoor te zijn van den bekenden predikant Frank Thomas, die ook in Nederland een goeden naam en bekendheid heeft en herhaaldelijk aan het hof ontvangen is. In verband met mijn dezer dagen uitge- drukte vrees, dat de komst der Koningin te Geneve een ongewensch groote nieuwsgierig- heid van vele voor de zitting van den Volken bondsraad hier aanwezige journalisten zou opwekken, moet ik eerlijk Ijpkennen, dat mijn vrees, die hier door velen gedeeld werd, on- gegrond gebleken is. De ervaring leert geluk- kig, dat het Koningin Wilhelmina mogelijk is, ook onder de tegenwoordige omstandighe- den, het gewenschte incognito strikt te be- waren. De voorteekenen waren Dinsdag ech ter anders en men kan zich thans slechts verheugen, dat de opeenvolging van sensa- ties hier de aandacht weder van het Konink- lijk bezoek heeft afgeleid. PORNOGRAFIE. Op vragen van het Tweede Kamerlid Deckers betreffende het nemen van maatre gelen in verband met de toenemende ver- spreiding van pornografische geschriften, heeft de minister van justitie geantwoord: Het is den ondergeteekende bekend, dat de verspreiding van pornografische geschriften den laatsten tijd in ons land is toegenomen. Reeds gedurende geruimen tijd geeft hij zijn meer biizondere aandacht aan deze aange- legenheid Aan zijn departement is een vrij omvangrijke correspondence met verschilien de parketten over het onderwerp aanwezig. Reeds in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer der Staten-Generanl over hoofdstuk IV der staatsbegrocting voor het dienstjaar 1925 heeft de ondergeteekende er op bladz. 2 on der het hoofd Strafrecht, sub a, echter op gewezen, dat bij de toepassing van art. 240 van het Wet' oek van Strn Teebt een gvoofe mate van voorzichtigheid past, omdat een mislukte vervolging aan het betrokken libel een meerdere bekendheid verschaft, die den toestand op hoogst bedenkelijke wijze kan verergeren. Uit de vervolging en veroordee- ling in eerste instantie en door het gerechta- hof te 's-Gravenhage in hooger beroep van den uitgever van een dier geschriften (arrest van 24 December 1.1.) blijkt, dat, waar raoge lijk, echter inbeslagneming van pornografi sche geschriften met strafrechterlijke vervol ging plaats vindt. Het is aan de parketten overigens bekend, dat het den ondergeteekende gewenscht vtior- komt en in zijn geest is, tot vervolging over te gaan, wanneer er voldoende kans is, dat van de in te stellen strafactie fesultaat te wachten is. HET „WEREN" VAN EEN CRITICUS. Kan een tooneeldirectie, een concertgever, een ondernemer van publieke vennakeiijkhe- den, enz. aan een bepaalden criticus den toe» gang tot een openbare uitvoering ontzeggen? E»e vraag is weer eens aan ae orde ge- weest, ditmaal bij een piano-avond, door den heer Anne Jager te Utrecht gegeven. Hij had den heer Piet Tiggers, muziekredacteur van het Utr. Dgbl., den toegang tot dit concert geweigerd. Het blad deelt hieromfrent, onder het verslag van den heer Tiggers het volgen- de mede: De heer Tiggers is ondanks den brief, waar in met politioneel optreden tegen onzen mede- werker werd gedreigd, kalm naar het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gegaan en passeerde op een geldig entree-bewijs. zonder eenige moeilijkheid de controle. Toen hij even* wel de concertzaal was binnengegaan trad daar mevrouw Jager, de echtgenoote van den concertgever op hem toe, den heer Tiggers herinnerend aan den bedoelden brief, op grond waarvan mevrouw Jager onzen recen- sent te kennen gaf dat hij diende heen te gaan. De heer Tiggers antwoordde, dat hi> meende daaraan geen gevolg te hoeven ge ven, aangezien het hier gold een openbaar en dus voor iedereen toegankelijk concert, waar voor hij een geldig entree-bewijs kon toonen, dat hem recht gaf op bijwoning van het con cert. Mevrouw Jager wenschte nu, dat de heer Tiggers zich zou vervoegen bij haar man in de solistenkamer, waarop de heer Tig gers antwoordde dat hij zich niet verplichf achtte daaraan te voldoen. Onze redacteur nam daarop plaats. Mevrouw Jager verliet nu de concertzaal en begaf zich naar haar echtgenoot in de so listenkamer. Het was inmiddels acht uur ge worden, tijd van aanvang van het concert. Er verliepen 12 a 15 minuten; blijkbaar hebben in dien tijd de heer en mevrouw Jager de hulp van de politie ingeroepen met verzoek maatregelen te wilien nemen dat een persoon, die zich tegen hunnen zin in de zaal bevond, daaruit zou worden verwijderd. Want te kwart over acht verschenen piotseling twee politie- agenten in uniform in de zaal, in gezelschap van mevrouw Jager, die aan de politie-be- ambten den heer Tiggers aanwees als de per soon die de zaal mcest worden uitgezet. Toen de agenten de eerste mines wilden maken om te voldoen cian het verzoek van mevrouw ja ger, trad eensklaps een inspecteur van politie naar voren, die achter in de zaal gezeten was (en in civiel gekleed en dus door niemand tr voren opgemerkt.) Deze inspecteur maakte den agenten met een enkel handgebaar duide lijk, dat hier niemand te verwijderen viel en d^t zij terstond de zaal hadden te verlaten T4a ei'.kUe minuten nam het concert een aanvang. De heer Tiggers bleef tot het einde aanwezig. <r DE CHRISTELIJKE MIJNWERKERS VERGADEREN OVER DE LOONS- VERLAGING. De Christelijke Mijnwerkersbbnd hield Zondag te Heerlcn een besturenconferentie, ter bepaling van zijn standpunt ten aanzien van het loonsvoorstel der mijndirecties. De voorzitter, de heer Stins, gaf een over- zich van de situatie. Het hoofdbcstuur sfelde ten slotte voor, den loonaftrek van 5 pet. aan te nemen, mits de mijndirecties genegen zijn het loontract voor negen maanden vast te leggen, terwijl dan de actie voor vrachttariefver.aging zal worden voortgezet. Een groot aantal afdeelingen verklaarde het standpunt van het hoofdbestuur niet te dee- len. Sommigen achtten een contractloos tijdperk beter dan een contract met loonsverlaging. Hierop verklaarde het hoofdbestuur ua- drukkelijk een contractloos tijdperk niet te zul len aanvaarden en liever af te treden, omdat in dit geval het contract met de werkgevers verbroken is en vele verkregen voorrechten verdwijnen zouden. Na een heftig debat werd ten slotte de ver- trouwenskwestie geste'.d en werd het be- stuursvoorsfel in een onzuivere stemming met 51 tegen 27 stemmen aangenomen, echter on der yoorbehoud, dat, wanneer de mijndirecties geen genoegen nemen met een contract van 9 maanden, opnieuw vergaderd zal worden. Naar wij uit goede bron vememen, zegt de Crt., zullen de mijndirredies het voorstef van den Chr. Mijnwerkersbond om de loonen voor 9 maanden vast te leggen, niet aanne men, daa zij meenen, dat de toestand op de kolenmarkt te onzeker is om zich gedurende zco langen tijd te binden. In de vergadering van de confact-commissie van Dinsdag a s is dus cen beslissing nog niet te verwachten. LKMAARSCH COURAMT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1