Ee Firma Be Lange De Moraaz te Alkmaar neemt golden a deposit©. r-*U=Mp I I AUIO GESLIPT. Zaterdagmiddag reeds te Amsterdam luxe auto, die van de richting Muiderpoott kwam, met vrij groote vaart in de Sarphati- straat alhier. Ter hoogte van het militaire hospitaal slipte de wagen plotseling en sloeg onderste- boven. De eenige passagier, een heer van middel- baren leeftija, werd ernstig gewond uit den zwaar beschadigden auto gehaald en door den Geneeskundigen Dienst naar het O. L. V.ouwegasthuis vervoerd. De chauffeur kwam er met lichte kwetsu- ren af. ONDER COMMUNISTEN. De Kommunist, orgaan van de B. K. S. P. (Bond v. Komm. Studie- en Propag.-Clubs. de organisatie, waarvan o.m. mevr. Roland Hoist deel uitmaakt), bevat een verklaring van froofdbestuur en redactie van het orgaan van dien bond ten aanzien van de houdang der B. K. S. P. tegenover de C. P. H. (die Comm. Partij Holland, de organisatie, waar- toe o.m de Kamerleden Wijnkoop en dr. Van Ravesteijn behooren). Aan deze verklaring is het volgende ontleend: Volkomen onvoldoende acht de B. K. S. P. een methode, die de zuivering der C. H. P. meent te kunnen bereiken, door brieven van de Executieve der Commundstische Internationa le, waarin tal van juiste en voortreffeiiike maatregelen te nemen en, erger nog, alien, die in dien geest veranderingen eischten, met alle middelen bestreed. Het H. B. is er van overtuigd, dat het be- staan van den B. K. S. P. thans reeds tenge- volge heeft gehad, een verheldering en ver- sterking in communistischen zin van de revo- lutionaire arbeidersbeweging in Holland; en ze z»u het een onvergeeflijke lichtzinnigheid vinden, de bereikte resultaten en den zekeren communistischen invioed, die van den B. K. S. P. uitgaat, op te offeren ter wille van de vage verwachtingen voor de toekomsi Holland weder hersteld kan worden, is noo- <Jig: le. dat de politick der C. P. H., zooals die Zich in den loop der jaren, tegenover het Een- tieidsfront, de Arbeideisregeering den linker- vleugel in S. D. A. P. en N. V. V. en de Par tij van den Arbeid, heeft getoond, scherp wordt afgekeurd als te zijn een ontoelaatbare rechtsche afwijking en het uitvloeisel eener opvatting, die uitluopt op het aanvaarden ee ner vage „arbeiderspolitiek" en op de ontken- ming van de noodzakelijkhcid eener commu nistische politiek en eener communistische partij. It dat de politiek van de C. P-. H. ten op- zichte van de vakbeweging wordt afgekeurd, niet slechts, omdat ze geleid heeft tot conflic- ten met het N. A. Stnaar ook omdat er aan ten grondslag ligt, een onderschatting der be- teekenis van het N. A. S en een overschatting der beteekenis van het N. V. 'V. en vooral van den z.g. linkervleugel van het N. V. V. 3e. dat de organisatorisehe toestand van de C. P H zooals die jarenlang met de taaiste volharding door de tegen woordige leiding is verdedigd, als anti-communistisch wordt af gekeurd en dat de goede functione •ring van de partij met hare tederaties. afdeelingen en secties wordt mogeliik gemaakt opdat ook de vorming van bedrijfskernen ernstig ter hand kan worden gemomen. 4e. dat de wi! om tot al deze veranderingen in den koers van de partij over te gaan, tot uiting komt, op een voor alle arbrid rs duide- lijk zichtbare wijze, door het verwijderen uit alle leidende functies van die elementen, die verantwoordelijk zijti over de afgekeurde po litiek, w. w. z van Wiinkcop. van Ravesteijn, Ceton, de Visser en Brommert. Zonder dat aan deze eischen voldaan is. kan de C. P. H. nimmer een communistische partij worden en blijft dus op den B K S. P. de plicht rusten, door versterking en uitbouw harer organisatie tot de communistische partij van Holland te worden. Wordt echter aan de bovenstaa'nde vier voorwaarden voldaan, dan heeft de B. K S. P. den plicht met voorbeiraan van alle per- 60onlijke- en prestige-kwesties. de eenheid van de communistische beweging in Holland mo- gel ijk te maken. EEN NOORSCH STOOMSCHIP MET AVERIJ B1NNENGEBRACHT. Het Noorsche stoomschip ..Figaro", van i Cardiff naar Amsterdam te dokken. heeft Za- terdag voorgaats van IJmuiden assistentie ge- vraagd wegens ingezakte vuren. Het stoom schip is door twee sleepbooten van Weismul- ler binnengebracht. DOOR DE STOOMTRAM OVERRE- DEN. Zondagmiddag geraakte te Doetinchem het ruim 3-jarig zoontje van K. alhier al spelende onder de stoomtram, met het droevig gevolg dat hem beide beentjes werden afgereden. De kleine werd in hoogst zorgwekkenden toe- stand in het ziekenhuis alhier opgenomen. BEDRIJFSHYGIeNISCHE AMBTENAREN. De internationale uitwisseling van bedrijfs- hvgienische ambtenaren, waaraan dh. Krancn- burg deelneemt, zal bijna 2 maanden duren Achtereenvolgens worden tal van groote be- drijve nin Zwitserland, Frankrijk, Belgie, En- geland en ten slotte ook in Nederland be- zocht, waar de organisatie bij den voorzitter van den Gezondlieidsraad en dr. Kranenburg berust. M) FR ZENDELINGEN! Het zendingsbureau te Oegstgeest heeft aan alle predikanten een schrijven gericht waarin de belangen van de zending worden uiHcn- gezet. Hierin wordt gewezen op de stemmen die van het zendingsveld binnen komen. In de rapporten en brieven van de zendelingen wordt steeds gevraagd om meer werkkrachten en meer geld, maar is er niet en daardoor loopt het werk op vele plaatsen gevaar. Op Oost-Java zijn drie nieuwe zendingen noodig; er kan slechts een gezonden worden. De ar beid onder de Chineezen op West-Java vindt open deuren, maar er zijn te veinig arbeiders om er gebruik van te maken. In Pcseo moet, naar Alb. Q Kruyt schrijft, het ziekenhuis te Tentena worden ges'.oten als er niet een zendeling bij komt. Ook elders in Midden-Ce- Icbes gaan velen tot het Christendom over, maar hoe deze nieuwe gemeenten te bewer- ken. In de Minahassa moeten zoo nooddg nieuwe scholen geopend worden; op de San- gir en Talaud-eilanden is een oude en door overlijden, twee nieuwe vacatures te b?Zetten. Op Nieuw Guinea werden 1916, 17, zende lingen noodig geacht, nu zijn er nog slechts 12. Zoo spreekt deze brief weer van nood der zending, zij het hier de geestelifke nood, die echter alleen gelenigd kan worden als de fi- nancieele hulpmiddelen aanwezig zijn. Sport VOETBAL. Op het terrein van V. A. F. C. aan den Westerweg had gisterenmiddag een vriend- schappelijke ontmoeting plaats tusschen Alc- maria II (dat uitkwam met Elfring uit 't eerste en drie spelers uit het derde) en V. A. F. C. Alcmaria wist eerst een 20 voorsprong te behalen, doch V. A. F. C. hield flink vol en mocht er in slagen den stand gelijk te maken (22). Kort voor 't einde maakte Alcmaria echter de winnende goal (32). De wedsjrijd waarin aardige en zwakke mo- menten elkaar afwisselden, werd door een vrij groot aantal belangstellenden bijger- woond. DE WEDSTR1JD BELGIEHOLLAND. Een Hollandsche 1—0 overwinning. Onder geweldige belangstelling heeft gis- teren te Antwerpen de wedstrijd BelgieHol land plaats gehad. Tal van officieele perso- nen waaronder de Belgische kroonprins, wa- ren aanwezig. Voor de rust ward nie* gedoelpunt. Het merkwaardigste moment was zeker het weg- slaan van den bal uit het doel door Dijke, waarvoor de scheidsrechter Kingscrott cor ner gat Toen er in de tweede helft bijna 40 min. was gespeeld maakte Baer v. Slangenburgh ons eemgste doelpunt. Het centrum van de Hollandsche voorhoe- de zette een aanval op, waaruit Baer v. Slan- genburg op vrij grooten afstand den bal kreeg toegespeeld. Even dribbelde hij er mee naar binnen, maakte rechtsomkeert, om zoo onverwacht mogelijk, op een afstand van ze ker wel 40 meter zond hij een hard schot in, dat door den wind een wijden boog beschreef. Caudron doel een verren uitval naar den bal, maar verrast door het schot als hij vermoede- lijk was en misschien ook gehinderd door de zen, was zijn uitval iets te iaat. Over spel en spelers deelde de Courant he- denmorgen nog het volgende mee: Voor het eerst sedcrt elf jaar is het onzen voetbalvertegenwoordigers dan eindelijk ge- lukt weer eens een overwinning op de Belgen te behalen. Wij hadden een zege verwacht, zeker, en ons optimisme is dan ook niet geheel onge- grond gebleken, maar het bewijs daarvoor moet allerminst gezocht worden in de door ons behaalde overwinning. Het spel van de Oranjeploeg gaf over het algemeen wel reden tot tevredenheid, doch door een overwinning werd dit toch wel wat al te rijkelijk beloond. Van een meerderheid der Hollanders was volstrekt geen sprake en wanneer men een re- sultaat zou kunnen afmeten naar het aantal in omen ten in den strijd, dat een der partijen zich in het veld de meerdere toonde, dat zou de balans stellig ten gunste er Belgen over scan. Ontegenzeggelijk waren onze tegenstan- ders het meest in het effensief, vooral in de eerste helft, en cok hebben zij verschi'lende goede kansen gehad om te doelpunten. He: binnentrio toonde echter een groot gebrek aan schotvaardigheid, hetgeen te meer teleurstel- lend voor de Belgen was, omdat de midden- voor Taeymans om zijn anders zoo uiimun- tend schot en productiviteit in de ploeg was opgenomen. Zijn spelverdeeling, waarvan men niet veel verwacht had, viel daarentegeu ncgal mee. Het Zaterdagavond gelanceerde bericht, dat hij wegens een blessure niet zou uitke- men, bleek achteraf slechts een mogelijkheid te zijn geweest, waaraan echter geen uitvoe- ring is gegeven. Overigens deed het spel det Belgische ploeg af en tee inderdaad weer den- ken, aan dat van eenige jarcn geleden. Het was snel, forsch en bijzonder vurig, maar de combinatie, welke vroeger dank zij tech- nisch beter oniwikkelde spelers door deze factoren werd bevorderd, wordt daardoor thans nadeelig beinvloed, al moge dit eenigs- zins vreemd klinken. De thans fungeerende spelers hdrben meer tijd noodig om bij het plaatsen de noodige ac- curatesse te betrachten *n dien tijd gunden zij zich in hun grooten ijver en geestdrift niet, met het gevolg, dat hun spel er onder leed. Marktberichten ALKMAAR, 16 Maart 1925. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 15 vette koeien 280f 400, 4 vette kalveren 0.90—/ 1.30, p. ned. pond 1.40—/ 1 65, 296 nuchtere kalv. slacht 10—/ 30, 506 vette varkens zware p. ned. pond 76—80 ct., zouters 72—74 ct., Londensche varkens 72 74 ct. WARMENHUIZEN, 14 Maart 1925. Roode Kool, le soort 7.50 tot 12.90, Roode Kool, 2e soort 7.40 tot 11.60, Ge- le Kool, le soort 12,60 tot 16, Gele Kool 2e soort 11.70 tot 15.80, Witte Kool, le soort 2.60 tot 4.90, Witte Kool 2e soort 2.50 tot 3, Uien 11.50 tot 12.50, Gro ve Uien 11.20 tot 12, Stek f 6 tot f 6.50, Peen 1.20 tot 1.60. Aanvoer: 150400 KG. Roode Kool; 10500 Kg. Gele Kool; 86500 Kg. Witte Kool; 2300 Kg. Uien; 2300 Kg. Peen. NOORDSCHARWOUDE, 14 Maart »25. 10400 Kg. Grove Uien 12.70 tot 13.40, Uien 13 tot 14, Drielingen 13.80, Nep f 12.90, 6000 Kg. Peen 1.50 tot 2.20, Rcode Kool 7.50 tot 11.80, 23640 Kg. Doorschot 6.70 tot 10.60, 73200 Kg. Gele Kool 9.90 tot 15.70, Doorschot 11.10 tot 13.40, 152600 Kg. Deensche Witte 2.40 tot 5.50, Doorschot 1.90 tot >4.30, alles per 100 Kg. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Maart 1925. 1975 Kg. Wortelen 1.40 tot 1.80 per 100 Kg., 120000 Kg. Roode Kool le soort 8.90 tot 12.50, Roode Kool 2e srt. 7 tot f 8.80, 149000 Kg. Gele Kool le soort 11.50 tot 14.90, Gele Kool 2e srt. 5.90 tot 8, 120500 Witte Kool le soort 4 tot 4.70, Witte Kool 2e soort 1.60 tot 3.80, 4800 Kg. Uien 11.40 tot 12.60, Drielingen 10 tot 12.60, alles per 100 Kilogram, BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Jozef Maria, z. van Jozcf de Mod en Maria de Graaf. Anna Maria Hubertina, d van Johannes Petrus Wielart en Gertrud Jansen. Maria Elisabeth, d. van Machiel Wester- beek en Wilhelmina Maria Bek. Antje, d. van Frederik Smit en Antie Thesing Le- venlaps aangegeven kind van Theodorus Lie- vendag en Margaretha de Jong. Marinus Franciscus, z van Marinus Oosterwijk en Eli sabeth Maria Smorenberg. OVERLEDEN Elisabeth Manheim, gehuwd met Jacob Elzas, 4S jaar. Albertus Johannes Bur- gering, 38 jaar. TELEGRAF1SCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 777.5 te Maas tricht Laagste barometerstand 746.0 te Janmayen. Verwachting (van den avond van 16 Maart tot den avond van 17 Maart): Zwakke tot matige zuidelijke tot wcstelijken wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk droog weer, aanvankelijk zachter Stadsnieaws. BEGRAFENIS MEVR. E. ELZAS-MANHEIM. Na een kortstondige ongesteldheid overleed alhier op 48-jarigen leeftijd Mevr. E. Elzas- Manheim, die jarenlang penningmeesteresse van het comite tot instandhouding van het in- terieur der Isr- kerk en bestuurslid der Isr. 8yffi 1 i», Ik twn tici CB»a> ik tegm vrienden en kennissen kwamen getuigen van hunne groote waardeering, hoogachting en athie welke zij de ontslapene toedroegen. let eerst werd het woord gevoerd door den leeraar der gemeente, den heer A. de Wolff, die naar aanleiding van de woorden van den Psalmist „De Eeuwige is nabij de gebrokenen van hart en helpt de verbrijzeiden van geest", de groote leemte schetste, door dit overlijden ontstaan, de ontslapene huldigde als een trouwe gade, zorgzame moeder en Godvruch- tige vrouw en verder woorden van troost en bemoediging richtte tot de naaste bloedver- wanten. Daarna voerden het woord de heer A Eng- lander, als voorzitter der gemeente, ae neer E. W. Vet, de heer I. Pnns Az. en de heer Herschel, waarna de teraardbestelling plaats had. De heer E. W- Vet bedankte als zwager voor de groote eer, aan de overledene bewe- zen. 60-JARIG BESTAAN FIRMA H S CLOECK. Gisteren en heden mocht de firma bij het herdenken. van het 60-jarig bestaan van ae zaak zeer veel belangstelling ondervinden Zeer velen kwamen hun persoonlijke geluk- wenschen aanbieden, terwijl uit verschillendc plaatsen van ons land een groot aantal brie ven en telegrammen inkwamen. Persoonlijke en zakenvrienden zonden een schat van bloemstukken. Van de Kamer van Koophandel mocht de iirma cen keurig blcemstuk met een zeer waardeerend schrijven ontvangen. Bijzonder was de heer O.oeck ingenomen met een door een onbekende toegezonden exemplaar van de toen nog eenmaal per week verschijnende Alknianrsche Courant van vo6r 60 jaar, waarin wijlen zijn vader bericht, dat hij zich als kleedennaker gevestigd heeft en mcdedeelt, dat hij zijn clienten tegen civiele prijzen zal bedienen. Ook van het winkel- en atelierpersoneel kwamen bloemen in HUISHOUDWEEK VROOM EN DREESMAN. Dooj1 een misverstand is de advertentie van in onze courant opgegeven. Huismoeders zullen van deze advertentie voor de huishoudweek zeker met belangstel ling kennis nemen. BAL-MASQUe. De heeren Groen en Crefeld, leiders van een dansclub, organiseerden Zaterdagavond in „Het Wapen van Meemskerk" een bal-mas- qu6. Er was veel belangstelling, niet alleen van de zijde van gemaskerden, doch ook van an- dere bezoekers. Het ging er gezellig toe, De verschi'.lende costumes, waarbij enkele heel mooie en origineele, gaven over het algemeen blijk van de bedoeling der deelneemsters en deelnemers om iefs goeds te geven. Voor de heeren Groen en Crefeld was het een succes avond. Na het demasque werden de prijzen (een 6-tal) toegekend. De uitslag is als volgt: Groepenprijs: 4 dames: kaartspel; le prijs dames: vraagteeken( een bijzonder fraai en originee1; costuum!); 2e prijs dairies„Yes, we have no bananas!"; le prijs heeren: In- diaan; parenprijs: „De Nacht". MOTOR-ONGEVAL. De heer C. Kramer alhier wilde gistermid- dag per motorrijwiel van uit i: Doelenstraat de Handelskade opijden. Op dat moment pas- seerde daar de auto van de firma H. De chauf feur bemerkte te laat den motorrijder. Hij zag bijtijds kans het stuur om te gooien, doch de auto liep daarbij op een langs den Kanaalkade staanden steenenhoop. Den motorrijder verging het evenzoo Ook hij kwam in aanraking met deze steenen. Het motorrijwiel („Indjan") werd verbrijzeld. De berijder kreeg een ernstige hoofdwonde De auto werd slechts weinig beschadigd. De heer Kramer werd naar het Stadsziekenhuis over- gebracht, waar hij verbonden werd. Hij kon later loopende naar zijn huis gaan. Zijn toe- stand is zeer wel. Naar verschillcnde ooggetuigen verzeker- den gaf de heer Kramer geen signaal Den chauffeur van den auto treft dus geen scfyuld. VOLKSZANGAVOND NEDERL. VEREENIGING VAN DEN VOLKSZANG, AFD. ALKMAAR. Lente staat gereed haar intocht te doen en Volkszang wil Donderdagavond 19 Maart a.s. haar blijde komst vieren met zang en snarcn- speL Onze zanger Joh. Brands zorgt er voor, dat op zijn programma liederen voorkomen, die, van dit feestelijk gebeijren den volke kond doen, en de violist de heer Melchert Schuur- n:an werd bereid gevonden met zijn vioolspei aan dit lentefeest deel te nemen. Melchert Schuurman is hier als solist vol- doende bekend, hij telt tal van bewonderaars Wij twijfeCen dus niet of zijn spel vormt op het program een attravtie te meer. Half acht gaan de deuren van .,de Harmo nic" open, om den stroom van zangiustigen binnen te laten. Zorgt er voor op tijd aanwe zig te zijn, om u een plaats te kunnen ver- overen. LICHTGP! Hedenavond voor rijwielen en motorrij- 'tuigen te 6.33 uur licht op. Andere voertuigen een half uur later. HET KRU1SWOORD-RAADSEL VAN DE FA. HIDDINK. In het bijzijn en onder controle van verte- genwoordIgers det beide plaatselijke dag- bladen, zijn Zaterdagmiddag de ingekomen oplossingen nagezien van de kruiswoord- puzzle van de fa. Kasper Hiddink. Ten huize van den heer Groot, den filiaal- houder van genoemde firma waren 394 oplos singen ingekomen. Als prijzen waren 50 tumblers op een zii- veren voet beschikbaar gesteld. De bedoeling was uit de oplossing de eerste 50 goede te nemen, die dan voor een prijs in aanmerking kwamen. Waar wij verwachtten gezien de betrek- kelijke gemakkelijkheid van de puzzle spcedig 50 goede inzendingen te zullen aan- treffen, zijn we in die verwachting toch be- drogen. Eerst nadat 380 couverts waren geopend, was pas het vereischte aantal goede oplossin gen aanwezig. De grootste mceilijkheid lag al in het eerste woord horizcntaal. Verreweg het groote gedeelte van alle puzzles meldcie voor den meisjesnaam Eva in plaats van Els. Voorts was voor velen een hindernis den naam van de bedoelde opera te vinden. Die moest luiden „Tosca". Verschillende inzen- ders spraken van „drama", „opera" enz. An- deren wisten wei dat het „Tosca" meest zijn, doch schreven een ,,k" in plaats van een „c." De juiste volgorde van links naar rechts gelezen moet zijn: 1 Els kei Tosca a amoer solo hekel Anna b. e a u staart madera tel e m lor g v fa Eva si t red me dem tante And n eca ened p.o. ia hal ra re veka nat dcod nel r a pad ar as ma ma a ZH punch al a ra en. Hieronder vindt men de lijst der gelukkige winnaars." M. G. Avis, Kennemerstraatweg 148e. C. Schouw, Stationsweg 146. Mej. Nelly Zwaan, Kanisstraat 39c. Anna Leegwater, Koedijk, Zuid. G. Buren, Huigbrouwer- straat 6. C. de Vries, Kinheimstraat 21 H. C. Sniiders, Hekelstraat 55. M. Gijzen Snaarmanslaan 23. G. Pastoor, Snaar- manslaan 55. P. Haasbroek, Boomkamp- str. 34. P. Korver, Schoorl. T. Koning Druivenlacn 27. Marie Bourgonje, Druf- ven!aan '5. C. v. d. Aakster, Hekelstraat 5. Mej. Zuurbier, Ritsevoort. J. v d. Berg, Lombardsteeg 19. Mej. A. M. Zon- derhuis, Leeghwaterstraat 33a C. v. Stra- [SH'HJ^'^rd' Noord. Jan v. Stralen H. H. Waard Noord. J. Wagenaar, Schou- tensiraat 16. T. Siebrands, Hekelstraat 21. Eva Benders, Bakkum. E. A Mat- Dr'u^e,Rl^p" T„ B- Heertjes, Molenkade 18, Rochdale. Wilh. Wagenaar, Schouten- straat 16. J. Vos, Druivenlaan 37. Beb Beeldman, Bergen. Mej. D. Peetoom- izer' Schoorl. P. v. Gennep. Nassau- plem 26. Mej. G. Smit, Dirkshom - D. P. Rezelman Schagen. A. Egmond, Wa- 28, gem. Wieringerwaard. Jan Alfer.nk, 2e Landwarsstraat 35. Nieo Bourgonje, Druivenlaan 35. Mej BiHo Laat 186. C. B. Balder. Lindelaan E 57. Mej. A. Otten, Bergen. G. H. w7i \^'euw?oortsIaan Marianna de Wo f, Nassaulaan 42. - R. Vis, Limmer- hoek 22. - A. P. H. P. de Witte, Nieuw- poortslaan 106. Jan J. Blauwboer, Cz, W.eringerwaard. - W. Keppel, Dirkshorn AMel- 9" Neissin.?h, Cadettenschool J. Aarts, K. van't Veerstraat 23. G Oost- wouder, Koedijk. - C. de Wit, p. a. Laat 104 G. v. d. Aakster, Hekelstraat 5. A M Ploeger, Metiusstraat 18a. I E v d F1- burg, Nassaulaan 15. De winnaars ontvangen een biljet per post, na mlevcring waarvan ze in de zaak aan d* •ckelstraat den prijs in ontvangst kunnen ne men. EEN BELANGRIJKE ONDERWIJS- AVOND. Men schrijft ons: De oudtrwijswctgeving der laatste jaren. cue voortkwam uit den drang naar bevredi- ging van groote groepen, die zidi financieel achtergesteld voeiden, heeft behalve de zoo- genaamde finaneieele gelijkstelhng nog iets anders gebracht. Dit andere is belangstelling in aueriei onderwijsvragen in uitgebreide kringen van onze bevolkmg. De vraag van net neutraliteitsbeginsel kwam voor velen in een iiieuw licht te staan. Het denkbteld van de eenlieidsschool vond alierwege hetzij bestrijding hetzij instemming onverscliillig kon men er niet tegenover blijven. Daarmee samenhangende detaiivra- geu als trunsch op de lagere scholen of met drongen door hun urgentie gewichtiger vra- gen ais client ons klussikaal onderwijs een grondige wqzigmg te ondergaan tijdelijk on den aditergrond. Het denkbeeld arbeidsschool, dat ook al- weer niet buiten verband met het bovenstaan- de kan worden uitgewerkt heeft ook de be langsteUing van veel ouders. De aansl uiting van Lager en Middelbaar (Gymn.) Onderwijs vormt alom een punt van bespreking. Tal van andere vragen hangen hiermee samen, wij zullen ze hier niet alle opsommen. De Maatschappij tot nut van 't algemeen heeft haar traditie getrouw zich niet ont- trokken aan de zaak om die vragen onder de oogen te zien. Zij heeft als steeds bij de be- s.udeering daarvan op de hulp kunnen re- kenen van tal van deskundigen Het resultaat omtrentde meest principieele vragen t.w. de neutraliteit, de eenheidsschool en het klassi- kaal verband is neergelegd in een brochure „De toekomst van ons onderwijs", samenge- steld door de heeren A. H. Gerhard en Ph. Kohnstamm. Deze brochure spreekt o.a. de wenschelijkheid uit om het klasseverband tot een belemmering van den indiv'dueelen gr jei der leerlingen is geworden, losser te maken. Het knoopt aani dit losser klasseverband de verwachting vast,, dat hierdoor tal van gri.e- ven tegen de zoogenaamde eenheidssOiool zullen worden weggenomen. De vraag echter hue dit losser klassever band zou zijn te verwezcnlijken in de practijk heeft menigeen tegenover de conclusies van het rapport eenigszins sceptisch gestemd. Op het Hoofdbestuur der Maatschappij ,ot nut van 't aigemeen rustte daarom de plicht de practische mogelijkheid der uitgesproken wenschen nader aan te toonen. Het is hiertoe in staat gesteld door de ervaringen, die men in de laatste jaren in Engeland met het zoo genaamde Daltonstelsel heeft op gedaan. Hier is het losse klasseverband waarop het rapport aandringt geen ideaal meer, maar werkelijkheid. Een commissie van drie perso- nen bestaande uit de heeren L. C. T. Bigot, directeur van de kweekschool voor onderwij- zeressen te Arnhem, P. A. Diels, hoofd eener school te Amsterdam en Prof. Dr. Ph. Kohn stamm, leider van het Nutsseminarium voor paedagogiek aan de Universiteit van Amster dam, heeft in een veertiendaagsche studiereis Weet u wel, hoe laat we op dit kantoor met ons werk beginnen. juffrouw Van Dalen? Neen, dat zou it; niet kunnen zeggeu fed -rpon 1" ar alWjd al, tvanneer ik kom. (Par ing Sbow mm W1I ]e wm o1hiw» Ifrm inn iW on «'bru»'iwif <IU Ob «H' t* U'lUMil) de hlUShnuHun»(!k rv»rsf herlon i-ivir, nlxaisj.utr

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 2