hliversum twee feestdagen gegeven zullen worden De heer Berkhout merkte naar aanleiding van dit verslag op, dat de kosten van den verbouw van de stichting, 156.000, hem wel wa, zeer hoog voorkomcn en de indruk bij hem gevestigd wordt, dat de zaak wel wat ai te luxueus wordt opgezet. Van de kasnazieners was schriftelijk mede- deeling ingekomen, dat ze de zaak in orde be- vonden hadden Hen werd dank gebracht voor hun bemoeilngen. De ontvangsten waren 4044,90, waarcm- der 700,89 batig saldo vorig jaar. De ontvangsten aan contributie hebben be- dragen 3122,50 en de subsidies 115. De uitgaven bedroegen 3219,50, zoodat er een batig saldo in totaal is van 5825,40. Het batig saldo van dit jaar was 124,51. Daarna werd voorlezing gedaan van de ccnoept-begrooting, welke eangecft een eind- tedrag van 4100 en 451,50 voor on voorzien. Aan ontvangst contributie is gc- raamd 3100. Na de rondvraag, welke niets opleverde, werd de vergadering, met dank voor de op komst, gesloten. UIT SCHOORL. Met't weer heeft men het Zondag goed ge troffen, toen de Schoorlsche sportclub den 2den coursedag van dit seizoen had uitge- schreven. Het bezoek was dan ook zeer zeker niet ge- ringer dan 14 dagen terug, en de aanwezi gen kunnen niet zeggen dat het aan spanning heeft ontbroken. Jammer is't, dat van de in- geschreven paarden zoovelen altijd wegbhj- ven. Zoo hadden we in de eerste draverij drie paarden minder dan het program aangaf, in de tweede 5, en in de derde zelfs 13 paarden minder. De regeling was over het alermeen goed ic noemen terwiil de starter, de heer J. E. Rol.weder bcvred.gend werk leverde. De vraag rijst wel eens, of deze niet wat al fe nauwgezet is. Het starten duurde vaak zeer lang en niet minder dan 4 keer moest wordert overgegaan tot staande start. In den onderdenman-prijs, voor Nederland- sche paarden die slechts een eersten prijs op de korte baan hebben gewonnen, kwaraen zes paarden uit. Er werd jeloopen in twee series waarvan telkens twee werden geplaatst,'zoo dat in de finale 4 paarden startten. De prijzen bedroegen 100.—, 25 en 10.benevens een mand Maderawijn voor den winnenden rijder, uitgeloofd door den eigenaar van de Roode Leeusv. Er werd gere- dcn onder den man. In de eerste serie liepen Nico C. (715 M.) Newton B., (725 M.) en Morgenroth (755 VI.) Newton B. kwam eerste en Morgenroth tweede aan. fijd 1.28s De tweede serie gaf een kamp te zien tus- schen Neerlandia (720 M.) Erna (730 M.) til Dumas (760 M.) Erna en Dumas werden in deze serie geplaatst. Tijd *1.24. In de finale kwam Dumas eerste aan, Erna tweede en New ton B derde. Dumas werd keurig gereden door het z^ontje van T Vos. die dus in het bezit kwam van de mand wijn. Hi} laat die maar oud worden, opdat hij er dan beter weg mede zal weten dan thans op zijn nog jeugdigen leeftijd. Luid applaus was de beiooning voor zijne prestatie. De tweede draverij, de „Naar keuze prijs", de naam zegt het weer, was een rijden naar keuze, voor Nederlandsche (ger.)paarden opengesteld, om prijzen van 125 50 en f 25. Hier werd geloopen in't veld van 4 en 2 zelden van 3 paarden, met de twee winners geplaaist vooi de finales. Iu de eerste ser.e k amp ten Kampioen B. (765 M.) Koosje W (750 M Newton B (710 M.) en Erna (715 M.) Er werd gereden met staande start. Koosje W., gereden door Vos Jr. en Erna, gereoen door Sciireuder wer den geplaatst; tijd 1.24%. De tweede serie deed Leo (715 M.) Max Medium (745 M.) en Neerlandia (705 M.j uitkomen. Hier wonnen Neerlandia, gereden door J. van Leeuwen en Max Medium, gereden door diens eigenaar J. van Kuijk. In de derde serie liepen Dumas (760 M.), Nico C (720 M.) en Perrigan B. (735 M Perrigan B, bereden door B. ten Hagen was eerste, gevolgd door Dumas, eveneens gere den door Vos Jr. In de eerste demitinale liepen de winners der eerste serie en Neerlandia, terwijl, wan- neer de volgorde van het program was ge- houden, Max Medium in deze finale had moe- ten opkomen, terwijl dit paard nu in de tweede finale liep tecen de winnaare van de derde se rie. Hier rees de vraag: Was dit wel regle- paardensport te zien. Als gewoonlijk, kwam Quimperle razend hard van zijn verre plaats opzetten, doch zag geen kans om Wahnfr.ed te passeeren, die ten slotte zeer mooi, met een tijd van 1.13* won. Tweede was Quimpe terwijl Kunstler direct volgde, gehandicapf mentair? 't Deed in ieasr geval eenigsziiis vreemd aan. De uitslag der beide halve finales was, da Newton B., Max Medium, Neerlandia en Perrigan B. voor de eindbeslissing in aan merking kwamen. Koosje W. viel uit voor zijn onzuiveren draf. Perrigan, welke eerste aankwam, werd gediskwaiificeerd wegens pacen. Den eersten prijs kreeg Max Medium, den tweeden Neerlandia en den derden New ton B. Tijd 1.18. Rest nog het verlcop mede te deelen van de derde draverij. Voor alle in Nederland gere- gistreerde paarden. (behalve de A's. geboren in 1907) aangespannen, om prijzen van 150, 50 en 25. Hier kwarner, slechts 9 paarden uit. welke in drie velden liepen. Allereerst Neerlandia (700 M.) Qui' :perle (795 M.) en Perrigan B. (725 M Quimperle, die weer zeer snel ging, kwam eerste aan, gereden door J. van Leeuwen, gevolgd door Perrigan B Dit paard werd echter weder, evenais Neerlandia, gediskwaiificeerd, zoodat de winnaar alleen werd geplaatst. De tweede serie, tusschen Erna (715 M.) Wahnfried (760 M.) en Leo (710 M.) was vcor Wahnr cd, berijder de eigenaar Fjibbe Witteveen, die ver voor alien aankwam. Tweede was Leo, gereden door H. de-Vries In de derde serie zagen we Kunstler (760 M.) Max Medium (740 M.) en Kampioen B (760 M ,n 't veld. Kunstler, gereden door ieroen Witteveen, won op stap, terwijl Max ledium mede voor de finale aanbleef. Deze finale ging tusschen 5 paarden en jiaf als eindrit van den dag, een mooi moment door een gesprongen band. Hiermede was ook weder deze goed geslaagde course achter den rug. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Ter gelegenheid van het vijf-en-twin+ig ja- ng bestaan der gemengde zangveneeniging aihier, zal in Juni a s. een zangconcours ge- hcuden worden. Dit concours heeft plaats vanwege den Noord-Hollandschen Zangers- bond, welke in Januari 1.1. opgericlit is. Zuid- sciiarwouae geniet dus de pnonteit waar tie eerste zangwedstrijd wordt gehouden. Hoofd- bestuur en afdeelingsbestuur heoben de voor- bereidende werkzaamheden reeds ter hand ge- nomen, en voor verdere bemceiingen een 18- tal ingezetenen uiigenoodigd, welke in diver se commisssvs zijn verdeeld. Dezt drie groe. pen waren gistermiddag in vergadering bij- een. Den Bonasvoorzitter, den heer v. Wes. zaan, die of als leider of als lid vele vergade- ringen bezoekt, viei het op dat de sympathie hier zoo hotnogeen was. 8pr. was dankbaar en erkentelijk voor den eersten stoot, welke deze plaats gaf voor de verdere ontwikkeling van den nog jeugdigen Bond. Nt't welkomsi woord werden verechillende meeticdeelingen gedaan en plannen beraadslaagd betreffende het Concours. Wij vermelden hieruit dat de begrooting een eindcijfer heeft van 1600.—. Aangesloten vereenigingen zijn er 18, waar van tot op heden zich 12 voor het concours opgaven en waarschijnlijk meerdere zullen volgen. Er zijn echter vereenigingen welke zich reeds voor een ander concours hadden opgegeven, zoodat de pogingen voor en van den Bond bekend waren Dat er reeds 18 ver eenigingen waren toegetreden, vond men een zeer gunstig resultaat. Dat men vodr de op richting cp een 600 aangesloten zangers had gerekend, bleek nu wel sceptisch te zijn inge- zien, door thans dit aantal de 1000 gepas- seerd is. B. en W., daartoe aangezocht, vormen het eere-comite. Ook zijn reeds enkele prijzen be- schikbaar gesteld. Voor het vormen van een waarborgfends zal door de commissieleden een inteekenbiljet der burgerij worden aange- boden. In zijn si u hngswoord hoopte de voorzitter dat de prestatie der mededingende vereenigin gen van dien aard moge zijn, dat alien met een prijs huiswaarfs zullen keeren. Ter ver dere afwikkeling der voorbereiding zal den 19 April a s. weer een samenkomst plaats hebben. UIT ST. PANCRAS. Zondag stonden de gespeelde wedstrijden feens in n vriendschappelijk teeken. Oudorp I had Heiloo I uitgenoudigd en wist met 2-0 te winnen, eveneens „Vrone I" dat een uitnoo- diging tot Bergen I had gericht en ook met 2—0 won UIT OUDKARSPEL. Zoo behoort dan thans de huisvlijttentoon- steliing weer tot het verleden. Het Nut kan daarop met genoegen terug zien Over het bezoek viel in het minst niet te klagen, er heerschte steeds een zeer gezelligen toon en het aantal en het gehaite van de inzendingen was zoodanig dat men het niet beter zou kun nen wensthen. Vrijdagavond was de laatste avend en Za- terdagmorgen konden de inzendingen weder- om worden teruggehaald. Wie Zaterdag 12 uur in de kolfbaan kwam zou weinig meer van de tentoonstelling terugvinden en Zater- dagavond toen de gezellige avond plaats had gaf de zaai weer een geheei ander beeld. Toen waren, behalve het best uur en commissie, de prijswinners(sters) en verdere genoodigden bijeen en het was er niet minder gezellig dan het de geheele week geweest was. Toen burgemeester Kroon omstreeks half acht de bijeenkomst opende was de zaal voor meer dan de helft gevuld. Namens hei Nutsbestuur heette spreker al ien van harte welkom er op wijzende dat deze bijeenkomst het gevolg was van de zoo uit- stekend geslaagde huisvlijttentoonstelhng. Met de hoop, dat deze avond een feestavond ma ver fzijn, werd de vergadering voor geopend laard. Daarna gigg de de voorzifter over tot het uitreiken van de ongeveer 90 prijzen en eer- vol e vermeldingen. Bij het uitreiken der prijzen bleek, dat bij- na alle winners van heinde en verre waren opeenomen. De heer de Jeu van Oudkarspul die een weed? prijs behaa'de voor een inzendirg foto's kon geen vrijheid vinden zijn prijs in ontvangst te nemen, omdat volgens zijn oor- deel een der inzenders (de eerste prijswinner) gten amateur fotograaf was. E>e voorzitter deelde hem mede, dat de be- trokkene zeer'zeker als amateur beschouwd moet worden. Er was een onderzeek naar in- gesteld, waarbij bleek, dat hem zelfs bij een wedstrijd voor amateurfotografen, uitgeschre- ven door den bond van fotografen in den Haag een tweede prijs was toegekend. Dat incident was daarmede afgeloopen en de uitreiking had verder een rustig verloop. Daarna werd medegedeeld, dat de pop den naam gekreger. heeft van Wantje en 4 mede- dingers dien naam geraden hadden, t. w. mevr. A. Timmerman—Visser, G. Zuidschar- woude—Gias, mevr. de Wijn en de heer C J. de Wijn. Goedgevonden werd onder hen de pop te verloten en de heer de Wijn werd de geiukki- ge winner, die de pop met bekwamen spoed in de armen van zijn echtgenoote neerlegde. Op de sjoelbak behaalde de heer P Pij- ning de eerste prijs met 21 punten, de heer J. Keizer de tweede pr. met 3 maal 20 p. en de heeren M Hart en K. Dekker de derde en vierde prijs met 20 punten. Aan W. Luyting, rde Boer, M Kroon en M KroonK or ver werd een troostprijs toe gekend Op de Vlotbrug behaalde de heer J. Keizer de eerste prijs met 165 punten, C Butter de tweede prijs met 158 punten en A. Timmer man de derde prijs met 155 punten Een troostprijs werd toegekend aan mevr de Geus—van Dort te Ziudscharwoude, rnej. S. Kroon en mevr. E Kostelijk—Pranger resp. met 95, 93 en 90 punten Het aantal be- ta'ende bezoeWs was 2473. De eerste prijs werd behaa'd door den heer C Jansen te ZuirVharwoude die 2472 en 2474 geraden had. een extra prijs werd toe gekend aan den heer H Stam te Noordschar- wouoe cue 24/2 raadde, de tweede pnjs aan S. Kuiper die 24/0 en de derde prijs aan mevr. Posthumua—Keizer die 240/ taadde. Na deze meOvdeeiingen brac/it de voorzit ter een woord van dan* aan ae versiaggevers der kramen, die zoo flunk tot het wetsiagen aer tenioonsteiiing hebben meoegewerkt, aan bestuur en commissie voor de fiinke hu.p voor, tijdens en na de tenioonsteliir.g en vac- zelf aan ade nizenders die daarmee toonden het met het streven van net department ens te zija. lk hoop, aidus spreker, dat de ten toonstelling er toe heeft medegewerkt het dot., de huisviijt te btvorderen. Het offtcieei gedeeae was daarmede ge- eir.digd, waarna werd overgegaan tot het afwerken van het veidere pii/giamma, dai enke.e tooneelstukjes en vcordrachten bevatte Tot ver over rwaalf bleven alien gezellig bijeen. Zondag had een wedstrijd plaats tus schen D. 1. S. 1Holland 1 met als uitsiag 20 in net voordeel van D. T. S. Er waren een k.eine 700 bezoekers. UIT LANGENDIJK. In een te houden veigaoericg van den Lan- gendijkers winxeliers, nering- en vairveicen.- gmg zal de Zondagssluiting aan een bespre- xing ondeiworpen worden, terwijl bereids reeos een alle wickeliers aan den Langendijk een stembiljet is uitgereikt om een uitspraak te krijgen hoe ze denken over de verplichte Zondagssluiting en sluiting's avonds na 9 uur. Het doel schijnt te zijn door de uitslag ''an dat referendum de houding te bepalen uie de vereeniging te dezer zake verder zal hebben aan te nemen. Vroegei was in een der verga deringen reeds besloten de sluiting's avonds na 8 uur en de Zondagssluiting na 12 uur verplichtend te stellen, doch door net gros der lecien is daaraan nooit de hand gehouaen. Door de afd. L. T. B. zal op de alge- meene vergadering van den Nooi dermai xt- bond woraen voorgesie.d oe overnappmg van de luifel verder door te trekken. Oox zal wor den voorgesteid de liggoten in den zomer voor men en nep beschikbaar te houden, een ande- re regeling bij de loung van nummers in te voeren, een vast uur te bepalen voor het loten onder bioemkoolaanvoeraers, terwijl de ver gadering zich tegen een voorstel verklaarde en het liggeld in de gooten en het stalgeld in de paaruenstal ai te schaffen en daarvoor in de plaats 1/10 pet. marktgeld extra te heffen. UIT NOORDSGHARWOUDE. Zondag had de laatste match piaats van de sociteueuwedstrijd aan den Lacgendijk. Deze wera gehouaen in de baan van aen heei j. de Bakker, met den volgenden uitslag Op Maat, Zuidscharwoude, 1163 punten; Bijeen ais Vrienden, Oudkarspel, 1116 pun ten; Ons Genoegen, Noordscharwoude, 1126 punten; Vrienaenkring, Noordscharwoude, it/38 punten en Voihatding, Oudkarspel, 977 punten. In totaal zijn nu behaald door Op Maat 4370, Bijeen als vrienden 4332, Ons Genoegen 4235, Vriendenkring 4177 en Vol- harding 3693 punten. De kampioen is dus geworaen Op Maat zoodat Bijeen als vrien den kampioen af is. Vergeleken bij het vorig jaar zijn door alle clubs meer punten ge- maakt i w door Op Maat 146, Ons Genoe gen 260, Bijeen ais Vreinden 53, Vrienden kring 323, Volharding 271. DE ROUW DER MOLENS. Een onzer correspondenten schrijft ons: Het bericht, waarin dezer dagen de op- merkzaamheid der lezers van ons blad werd getrokken naar aanleiding van den stand der wieken van den „Molen van Piet" om rouw aan te duiden, geeit mij in de pen om de le zers te vertellen, welke gebruiken er reeds eeuwen bestaan bij de watermolenaars van den polder „De Schermeer" bij gelegenheid van rouw in zijn gezin of in dat van eene der polderbestuurders. poedig kt, vat aan vanwaar Bij overlijden van een Diikgraaf staan alle molens van den polder gedurende zes weken in rouwstand. Is een Heemraad gestorven, dan duurt de ze rouw 4 weken. Voor een Hoofdingeland wordt aldus 3 weken gerouwd en voor een Poldermeester 2 weken lang. Heeft er in't gezin van den molenaar een droeye of olijde gebeurtenis plaats, dan deelt hij dit mede door den ruststand der wieken van zijn molen. Stellen we ons voor dat we plaats hebben genomen vlak voor de wieken dus voor den kop, dan zien we de wieken bij normalen stand in rust z6<5, dat de roeden zich hori- zontaal en vertikaal kruisen. Bij rouw is die stand zoo, dat de boven- wiek 30 graden naar links is gedraaid. Bij geboorte 60 graden. De molenaarsterm noemt dezen laatscen stand „blijde rouw". Is een molen defect geworden en is spoedige reparatie noodig, dan wordt het verschil In stand .gerekend van den top der vertikaal g. dachte lijn, 120 graden, wat den timmerwerf wordt opgemer dadelijk hulp wordt geboaen. Nog vaak zujlen we in de gelegenheid zijn deze dingen op te merken. Wel heeft het be- sluit van Schermeers Heemraden het ver- dwijnen van de molens in de toekomst ten ge- volge, maar voorloopig zal het bij het bui- ten werking stellen van 7 molens b'ijven. Eerst moet daarvoor een polder in de Schermeer worden in gereedheid gebracht. Daarvoor wordt 980 bunders, voor zoover noodig, bed:jkt. Dat gedeelte wordt begrensd door Noordervaart, Zuidervaart, Laanweg, Dijk, Grootschermerwegje en Oostdijk vanaf Grootschermer tot Schermerhorn. Een electrisch gemaal wordt daargesteld voor het uitmalen op de Ringvaart en een kleine motor voor den binnenboezem van den nieuw te stichten polder. UIT HEEMSKERK. Voor onze tuinbouwclub hield Vrijdag avond de heer Ir. Hazeloop eene voordracht over Glascultuur, toegelicht met lichtbeelden. Door den heer H. werd in woord en beeld aangetoond dat het glas in onze huidige tuincouw ter verkrijging van zoo vroeg mo- gel ijk in het voorjaar van versche groenten tot eene der meest onmisbare factoren be hoort. Met cijfcrs werd aangetoond de ge- stadige toenamc van de met glas beteelde tuingrond in dc provincies Noord en Zuid- Hollandl. In 1898 bes'oeg in onze provincie rulm 1 1/3 millioen "ierk. meter tuinerond met glas, terwijl dit e;;f«- jn 1912 ruim 6 milli oen vierk. meter bedroeg, w. 0. grocte kassen en warenhuizen behoorden. Zuid-Holland, voornamelijk in het Westland, staat volgens den spreker aan den spits wat de glascultuur betreft. In N.H. bedroeg in 1908 de veilingomzet ruim 3.300.000 en in Z.H. in datzelfde jaar ruim 3.700.000. In het allergunstigste oorlogsjaar, te we ten in 1920 bedroeg de omzet in N.-Holland ruim 21.000.000, daarentegen in Z.-Holl. 28.000.000. Toch bedraagt de oppervlakte tuingr^ id in onze provincie 9 H.A. tegen 7 H.A. in Z.-Holland, gerekend in 1921. Maar de glas cultuur in laatstgenoemde provincie is 10 maal grooter dan ten onzent. Vooral het Westland is het neusje van de zalm. Hier legt men zich het meest toe op de teelt van komkommers en meloenen, en dat deze teelt nog al iets te beteekenen heeft getuige volgens spreker dat door een tuin- der uit Loosduinen in een jaar tijd voor 10.000 aan komkommers werd gekweekt Volgens de voordracht van den spreker bereikt men het meeste succes me* bakken die door middel van draaineerbuizen verv/armd worden Ook toonde spreker nog het verschil aan tusschen losse en vaste bakken, waarbij aan de eerste met het oog op vruchtwisselino- en ter voorkoming van schadelijke insecten de voorkeur gegeven werd. Op't doek kregen we de cultuur in't West- land te zien, voornamelijk de warenhuizen, die soms op 'n fabriekscomplex geleken. Gezien deze gebouwen, waaruit reeds zoo vroeg de versche gro»nfen aan de markt ge bracht worden, verwondert het ons niet dat ofschoon de tuingrond hier grooter is dan daar, dat toch de financieele uitkomsten met het glas gunstiger zijn, want, wie 'ter te komt, nietwaar. In 't cafe „Flora" hield Vrijdagavond Geestelijke en lichamelijke kracht volgen iici ujdeiijk gtuuik van hostti s ;cxi Dit &eutesmidael rcgelt de gal, bevordcrt cte spijsvertering, versehaft normale werking d«- iiigewanaen, en helpt de lever oni gezond. voedend b ocd te vormen Alle lecien dei fami ne kunnen dit we!bekend huismiddel veilio toepassen. Prijs per flacon van vijftig ver^ suikerde pillen /0.65; in apotheken drogistzakcn. en in i Laic iora nieiu vrijoagavond onder voorzitterschap van den heer J Doc- ter Hz. de neutrale boerenleenbank, afdee- ling van de Coop. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht hare jaarvergadering. Van de 53 leden waren 43 aanwezig. De voorzitter heette de aanwezigen harteluk welkom en sprak er zijn blijdschap over uit, dat de nog jonge vereeniging zich in eene gezonde bloei r -f verheugen. Als bestuurslcden werden gekozen de hee ren Jb. Winter en B. Tiims, resp. in de plaats van den heer K. Schoen, die vertrok- ken is en in de plaats van den heer C. de Bie, die zich niet herkiesbaar stelde. Herkozen werden de aftredende leden J. Docter, be- stuurslid en J. Huisman Gz., lid van den raad van toezicht Uit het verslag van den kassier bleek, dat hoewel de ingelegde spaargelden in 1924 bij- na verdubbeld waren, het 2e boekjaar het ncT niet tot winst heeft kunnen brengen. Dit werd verklaard uit het feit dat door leden, voorschotnemers en rekening-courant- houders naar verhouding minder geld is op- genomen. In 't laatst van 1924 er 't begin van 1925 is hierin reeds een groote verbete- ring gekomen, zoodat het nieuwe boekjarr met goede vooudizichten kon worden begon- nen. Aan de balans 31 Dec. 1924 zijn de vol- gende cijfers ontleend: Uitstaande o-chotten 6600. Te goed in loopende rekening bij leden f 15319.01. Spaargelden en termijn deposito 24729.91 Nadat nog enkele huishoudelijke zaken wa ren a»'gedaan, sloot de voorzitter met een woord van dank voor de goede opkomst de vergadering. UIT KOEDIJK. Zondagavond werd in het lokaal van den heer Jb- Groot een uitvoering gegeven van het kinderkoor en het symphoniecorps, onder ieiding van den heer K. de Jong. Het zang- koor bestond uit kinderen van 8 tot 12 jaar, de leden van het muziekgezelschap uit iets oudefe personen met enkele leden van onze Harmonic. Aanwezig waren, uit den aard der zaak, veel ouders, maar ook verschillende belang stellenden. Met voile aandacht werd naar de aardige Iiedjes en muziek geluisterd en na elk num mer volgde een dankbaar applaus, dat a:s welverdiend kan beschouwd worden, daar het zeker moeite en geduld vordert om met zoo'n jeugdig gezelschap iets toonbaars naar voren te brengen, doch de directeur heeft getoond, zijn gezelschap te kunnen leiden en beheer schen, zoowel in zang als in mnziek UIT ZUIDSCHARWOUDE. In de voorlaatst gehouden vergadering van het Ziekenfonds ,,f lelpt Elkander" werd de wenschelijkheid van de oprichting van een vereeniging voor Ziekenhuisverpleging onder de oogen gezien, om in een volgende vergade ring tot een definiiief besluit te komen Deze vergadering nu had Zaterdagavond plaats Met een memorie naar het voorafgaande, deelde de voorzitter, de heer C. Kramer Gz mede, dat het bestuur hoopte dat men thans tot een definitieve oprichting zou besluitcn. De gemeenien in den omtrek hebben reeds eeen vereeniging. De voornaamste punten uit het reglement waren reeds op het convocatie- biljet vermeld. zoodat men gevoegelijk wel tot oprichting kon besluiten, meenae de voor zitter. Niettegenstaande dit wilden toch gaarne enkele aanwezigen eerst het concept-reglement behandelcn. Na hoor en wederhcor werd toch ten slotte bes oten de oprichting te doen plaats hebben. Met 60 stemmen voor en 2 te gen was deze een feit geworden. Uit het concept-reglemcnt, dat arfikelsge- wijze werd behandeld en door het bestuur was samengesieid, zullen wij de voorna/ mste opnemen. De bedoeling is eene contributie- heffing van 5 cent per maand. Om aan dc grooterc gezinnen tegemoet te komen, zal per ezin niet meer dan 3 kinderen bencden de 16 car in rekening werden gebracht, zoodat dus voor een gezin met bijvoorbeild 6 kinderen beneden 16 jaar, behalve voor de ouders slechts voor 3 kinderen betaald moet worden, terwijl de anderen dan toch ook lid zijn. Dit bestuursvoorstel werd door den heer Klinge/.er bestrerien, welke bestrijding bleek in den zin van eenige andere aanwezigen te zijn. Dc heer Bouman verdedigde het voorstel en yond ook biival. Eerst werd net bestuursvoorstel in stem ming gebracht en aangenomen met 34 stem n*n voor en 26 tegen. De heer Weei vivcg, dat, indicn tr.en lid ts van een andere vereeniging dan van „Helpr clkandei men dan ook lid van deze vereeni ging kan zijn. Daai ten betieffend artikel zegt, indien een lid van een gezin lid is van Helpt Elkander", mt aan andere leden van dat gezin vrijheid geeft lid van de vereeniging van Ziekenhuis verpleging te worden. Verder werd goedgevonden, dat de keuze van ziekenhuis vrij is, doch per dag wordf geen hooger vergoeding gegeven dan f 3, terwijl de uitkeering bepaa'd wordt op hoog- stens 2 gevalkn van 30 dagen. Ter bestrijding van de eerste kosten wongt een bed rag van 25 cent per contribueerend lid bij mtrede geheven. Kinderen van 16 jaar en ouder kunnen zelf als lid worden ingeschreven. Als de ouders lid ziine behoeven de kinde ren van 16 jaar en ouder geen lid te zijn, de kinderen beneden 16 jaar moeten dan wel lid zijn. Besloten werd, dat de inwerking treding per 15 April zal geschieden. Voor dien da tum zal er nog eene vergadering plaats heb ben. De overige leden van ..Hon! F'l--n hebben dan voldoende gelegenheid na te den ken Ook zal op die vergadering een definitief bestuu gekozen worden. enz. D? vereeniging staat geheei les van ..Helpt Elkander". De voorzitter feliriteerde alien met het be sluit en dankfe leden en pers, waarna hij de verpaderine sloot. Gementrd Nimws WETSONTW.TRP VOOR HOOGFR EN MIDDELBAAR ONDERWIJS. Eenige hoogleeraren der rechtsgeleerde fa- culteit van de universiteit van Amsterd :m htbben aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal het volgende adres gezonden: Geven te kennen, ondergeteekenden, alien hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerd- heid van de gemeentelijke universiteit van Amsterdam; dat zij kennis hebben genomen van het wetsontwerp op het voorbereidend hooger on- derwijs, artikel 75, waarbij de minister van ondeiwijs voorstelt tot de studi" in de facul teit der rechtsgeleerdheid toe te laten hen, die het eindexamen H. B. S. literair-econo- mische afdeeling, hebben afgelegd, na te zijn geslaagd voor een aanvullingsexamen in het Latijn; dat tusschen hen verschil van mee- ning bestaat, of het lyceum B, zooals't aan- vankelijk door dezen bewindsman was ont- worpen, eene goede voorbereiding voor dc rechtsstudie zou zijn; dat zij echter hierin alien overcenstemmen, dat wat beter mo ge zijn, de thans bestaande gymnasiale op- ieiding of de toen ontworpen voorbereiding in ieder geval de toelating tot de rechts studie van hen, die het literair-economisch eindexamen H. B. S. hebben gedaan, ten zeerste ongewenscht is; dat immers die op- leiding geheei en al mist een kern van leer- vakken, die den geest rijpt en voor weten- schappelijke studie vormt, gelijk het examen gymnasium haar heeft in de oude talen en de thans bestaande H. B. S. in de wis- en natuurkundige vakken; dat de ontworpen li- terair-economische afdeeling der H. B. S., ondanks haar fraaien naam; niet veel anders is dan de thans bestaande handelsscholen en dat deze, wat overigens haar verdiensten mogen zijn, door geen deskundige als een voldoende voorbereiding voor wetenschappe- lijke studie in de faculteit der rechtsgeleerd heid zullen kunnen worden beschouwd; dat het te vreezen is, dat de ongetwijfeld zeer ge- makkelijke weg, dien het ontwerp voor de studie in de rechtsgeleerdheid wil openen, door velen zal worden gevolgd; da echter zulk een toevloeiing van minder goed voor- bereide en allicht ook min waardige krac'iten allerminst is in het belang der rechtsstudie en dus ook niet in het belang van het alge- meen; dat zij daarora met nadruk uw colle ge verzoeken het ontworpen artikel 75 der wet op het voorbereidend hooger onderwijs niet ongewijzigd te aanvaarden en daaruit de mogelijkheid te lichten om in de faculteit der rechtsgeleerdheid te studeeren na af leg ging van het eindexamen H. B. literair- economische afdeeling met aanvullingsexa men Latijn. 't Welk doende, enz. P. Scholten, L. J. van Apeldoorn, F. A. Molster, Ph. Kleintjes, W. A. Bonger, J. V. van Dijck en R. Kranen- burg. De president, vice-president, alle raads- heeren, procureur-generaal, advocaat-gene- raal, griffier en substituut-griffier van het Hof te Arnhen hebben een adres gezonden naar de Tweede Kamer der Staten-Ueneraal van den volgenden inhoud: Ondergeteekenden, ocertuigd, dat het uni- versitair onderwijs in Nederland, speciaal in de Juridische Faculteit, ernstig zal worden geschaad, indien Je gymnasiale opleiding wordt benadeeld; richten tot uw Kamer het dringend ver- zoek om het nader gewijzigd ontwerp van. Wet tot Regeling van het voorbereidend Hooger en Algemeen Vormend Mi 'delbaar Onderwijs slechts aan te nemen, nadat de oepalingen. die het normaal bestaan der gymnasia bedreigen, afdoend zijn geamen- deerd. Ook uit Tiel is een adres met vele hand- teekeningen voorzien aan de Tweede Kamer gezonden, in aansluiting aan het ad^s van het Genootschap van leeraren aan Neder landsche Gymnasia en de Verce-'~ing van rectoren en conrectoren in Nederland aan de Kainers, naar aanleiding van het wetsont werp tot regeling van het voorbereidend hoo ger onderwijs. De Vereeniging van leeraren bij het Iftte- rair-economisch M. O. heeft Zaterdagmid- dag te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering gehouden. UIT DE BOUWVAKKEN. Zooals men weet, zegt het Hbld., wordt in de bouwbedrijven thans gewerkt zonder col let tief arbeidscontract- Practisch beteekent dit, dat op de bestaande arbeidsvoorwaarden wordt voorigewerkt. De thans heerschende

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6