Alkmaarsche Ooorant m Brieves uit Berlin. De teru®keer van Klompvoet IE IILLETON. Honderd Zevsn en Twintigste 'aargang. WocHsdas' 18 M a art. Affaires, schandalen en de gcvolgen ervan. Een tentoonsteilirjg van po- litieke ophitsingsmateriaal. Met etal agef eest. Berlijn, eind Febrnari. „Wie geht es ihnen? „Danke, es geht mir unverwickelt gut!" Dat is de nieuwste term voor de dagelijk- sche begroetingsdialoog in Berlijn. Ze betee- kent: het gaat me heel goed, want tot nu toe ben ik, de hemelsche heir^charen zij dank, nog in geen van de tallooze affaires' verwik- keld, die nu reeds weken lang hier a!le men schen in cen toestand van opwinding houden. Wie dit zeggen kan, kan van geluk spreken. Want „verwickelt sein" behoeft tegenwoord.g in Berlijn niet te beteekenen, dat men zelf de hand in een corruptie-, bedrcg- of omkooperij- geschiedenis gehad heeft heti s reeds vo'- doende een neef te bezitten, die met een heer bevriend is, die eens met een van de helden van die schandalen is een restauratie-wagen gegeten heeft, om gebra.idmerkt te zijn. Want dat is het afstootendste van de af- schuwelijkheden uit de inflatieperiode, die thans aan het licht komen dat ze haar siijk over de geheele Berlijnsche samenleving ver- breiden. Zeker, er zijn dingen voorgekomen, die men nu of nooit in Duitschland, in Prui- sen voor mogelijk had gehouden. Hooge amb- tenaren hebben zich schuldig gemaakt aan lichtzinnigheden, die ten hemel schreien Duistere persoonlijkheden uit Oost-Europa, die uit de algemeene verwarring voordeel trokken, hebben de overheid van staat en rijk door „deelname" aan hun zonderlinge zaken, door vriendelijkheden, uitnoodigingen op groote schaal en voor geschenken in ge'd plooibaar weten te maken. Het is duidelijk, dat met ijzeren bezems het vuil moet worden opgeveegd, dat zich hier verzameld heeft, dat geen van de betrokkenen de verdiende straf en de noodzakelijke ooenlijke vernedering ont- gaan mag. Maar dit is niet de oorzaak van de onverkwikkelijke, miserabele stemming, die op het oogenblik in Berlijn heerscht. De onf- hullingen en het strenge onderzoek, dat er het gevolg van is, zouden eigenlijk niets meer be- hoeven te beteekenen dan een genezingspro- ces, een reiniging van de atmosfeer. Onver- draaglijk wordt de toestand echter door het feit, dat iedereen aan het snufffelen is ge gaan, dat de politieke oartijen in een onbeteu- geld fanatisme elkaar wederkeerig de schuld en de verantwoordelijkheid van deze teekenen van een moreele ontreddering van de volks- ziel verwijten, dat ieder aan zijn persoonlijke tegenstanders zijn woede koelt, door te tracb- ten, ze in den maalstroom mee te sleuren Nu eerst v/ordt men volkomen gewaar, hoe donker de eerste vijf jaar na den oorlog voor Duitschland geweest zijn. Vroeger geloofde men, dat de demoralisatie, het ontketende egoisme, de win- en genotzucht vooral de on- derste lagen aangetast hadden. De ontelbare inbraken, diefstallen, beroovingen, doodsla- gen schenen dat te bewijzen. Nu eerst openbaart zich tot onze groote ontzetting, dat de ziekte van de nationale psy che algemeen was, dat ook de z. g. hoogere kringen er door aangestoken waren. Het heeft alleen maar langer geduurd, voor het aan het licht gekomen is. Maar men kan zeggen: wij beviuden ons sinds het herstel van de mark en het ophouden van de miliardenwaanzin op den weg naar een moreele genezing en eveu- goed als het aantal inbraken en diefstallen in het jaar 1924 in vergelijking met dat van het vorige paar verrassend sterk is afgeno- men, is stellig het peil van de eerlijkheid, be- trouwbaarheid en het fatsoen in de burgerlij- ke kringen gestegen. De onregelmatigheden en vergrijpen, die nu ontdekt worden, behoo- ren feitelijk tot het verleden; ze hebben slechts historische beteekenis en belichten den af- grond, waardoor wij Duitschers gegaan zijn Slechts de gewetenlooze, geraffineerde en on- beschaafde manier, waarop de nationalisti- sche tegenstanders van de republiek deze ge- beurtenissen van het verleden uitbu.ten om den uit de puinhoopen van 1918 verrezen nieuwen staat in miscrediet te brengen, doet de geheele zaak zoo schijnen. alsof het huidi- ge Duitschland, het Duitschland van ontwa- kende zelftucht, een ware peel des verderfs is waarover men beter doet niet te spreken Zoo wordt in de oogen van het buitenland de te- genwoordige situatie systematisch in een ver- keerd daglicht gesteld. Het gevolg van deze tactiek is, dat de toon van het openbare leven in Duitschland zoo onbehaaglijk, geprikkelri en vergiftigd, als voordien nooit het geval geweest is De oude Duitsche ondeugd van de partijversplintermg heeft nog nooit zulke gevaarliike triomfen ge- vierd. Zoo juist heeft de „Hochschule fur Po- litik" in Berlijn uit haar verzamelingen, een Door Valentine Williams. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 4) „Ik had onzen ouden baas den kapiteia bedoel ik, naar Cock Island gevraagd Hij had mij verteld, dat het volgens de Zeil- aanwijzingen onbewoond was. Daarom wa ren Dutchey en ik wel wat onthutst, toen wij ons een weg banend door het struikgewas om naar het hoogere binnenland te komen, daar plotseling cp een graf in een open plek in het bosch stuitten. Het was goed en wel een graf, met een heuveltje en een kruis, alles zooals het behoorde. Het kruis, dat eenvoudig uit twee zware stukken hout bestond, die met ijzerdraad aan elkaar waren bevestigd, was wat verweerd en glad afgeschuurd door het zand, dat er steeds tegen woei. Het had geen opschrift. Tegen het kruis stond een klein spiegeltje, terwijl er voor een flesch half in de aarde gedrukt was. In de flesch was een stukje zeildoek, opgevouwen en met iets ge- schrevens erop." „Wij begroeven de menschen soms op die manier in Frankrijk", merkte ik op. „Naam vlugschriften en propagadablaadjes van de laatste Rijksdagvcrkiezing in December, ge- crganiseerd. Als mo ze bezoekt, voelt men de riljingen over den rug lcopen. Ontelbaar zijn de vuiligheden en lasteringen waarmee in dezen verkiezingsstrijd de Dultsch-Nationa- len en Volkischen hun politieke tegenstanders overstroomd hebben. De wetenschappelijke instelling, die deze verzameling aanlegde, is ongetwijfeld geheel objectief te werk gegaan De persoonlijkheden, die de „Hochschule fur Pclitik" leiden en er aan verbonden zijn, staan voor het meerendeel dichter bij de kringen. die in den keizeriijd toonaangevend waren. Maar uit de onpartijdigheid, waarmee ze bij het rangschikken der stukken te werk zijn gegaan, blijkt duidelijk, dat de reactionnairen, de mo- narchisten, de onverbeterlijke aanhangers van de politick, die Duitschland naar het ver- derf gevoerd heeft, klaarbtijkelijk door de on- begrensde middelen van de groot-industrie en den groot-grondbezitter ondersteund, met al leen in den omvang van den papiervloed, die ze op't volk loslieten, alle andere partijen.ver- re overtroffen, maar voornamelijk in de wijze waarop ze hun tegenstanders aanvielen, hun mededingers verre achter zich lieten. Deze tentoonstelling is een historisch document van den eersten rang. De vreemdeling, die al deze dingen hoort, zal wel denken, dat hij in een alleronbehaag- liikst millieu jcomt, als hij op het oogenblik naar Berlijn zou reizen. Daarvag nu is geen sprake. De waarheid van wat ik in mijne Ber lijnsche brieven sinds jaar en dag verkon- digd heb, treedt weer eens duidelijk aan het licht; dat in het huidige Duitschland als het ware twee groepen leven, die niets met elkaar te dcen hebben. De eene groep is die van het politieke tumult, van 't marktgeschreeuw. De andere groep echter is 't arbeidende Duitschland. het werkzame Berlijn, dat in den grond van de zaak onbekemmerd om al dit spektakel en afzijdig daarvan zijn weg gaat en met dezelfde energie, waarmee het in het afgeloopen jaar den wederopbouw van het handels- en cultuurleven in goede banen leid- de, zijn taak voortzet. Hoe juist is het, een dergelijke scheiding te maken, heeft men nog dezer dagen kunnen constateeren. De Berlijnsche zaken n.l. hebben een wedstrijd georganiseerd, die iuist in den tijd van de ergste politieke verwarring en van de afschuwelijkste affaires hqjt straatleven to: een waar feest maakte, een etzlage-wedstrijd die een ongelooflijk succes heeft gehad. Reeds voor den oorlog ging de Berliinsche koopman er prat op, dat de etalages van onze groote winkels en warenhuizen, wat smaak. uitstai- ling en effectvollen opbouw betrof, het wereld- record hadden. De tijd van gebrek en ellende bracht daarin wel eenige stannatie. En toen de slechtste jaren voorbij waren, was de be- langstelling meer op de naive vreugde ge- richt waarmee men de lang ontbeerde waren en fabrikaten weer begroette, dan op den eisch van artistieken smaak in de wijze van uitsta'- ling. Nu wil men den ouden rcem herwinnen. En om aan dezen wedstrijd, die aanmoedi- gend moest werken, een bijzonderen prikkel te geven, vond een geestige kop een parool uic dat de mogelijkheid tot hoogst origineele ef- fecten in zich' droeg. Dit parool luidde: ..Vroeger en thans" dat beteekent, dat iede- re zaak een parallel mcest trekken tusschen waren of machines uit het begin of uit het midden der vorige eeuw en de producten uit den tegenwoordigen tijd. Met vurigen ijver wierpen zich de winke- liers en hun decorateurs op de interessante opgave. Ze bestudeerden in de bibliotheken oude platen van Berlijn uit de Biedenneier- zeit. Ze lazen oude beschrijvingen. Ze tracht- ten uit de musea cultuur-historische overblijf- sels van den tijd, toen Berlijn nog een kleine stad was, te leenen. En zij kwanien tot een verrassend aantal bekoorlijke oplossingen Zoo zag men in een groote hoek-etalage van het warenhuis Wartheim twee wassen poppen in de modernste toiletten die een draaienden caroussel gade sloegen, waarin vrouwenfi- guren in costumes uit de periode van 1810 tot 1860 voorbij zweefden. Zoo richtte een groote l.nnenzaak een bescheiden slaapkamer uit den vroegeren tijd in, en daarnaast het luxueuse slaapvertrek van een dame van nu, dat pronkte in kanten en groene zijde. Zoo liet een groote zijdenstoffenzaak op den voor- grond moderne stoffen van glinsterende bon*- heid over postamenten vloeien, terwijl op den achtergrond, door een gordijn van sluiers daarvan gescheiden, stoffen van de soort, waaraan onze grootmoeder de voorkeur gaven zichtbaar werden als het ware droomden de moderne fabrikaten van de beminnelijke voortbrengselen uit het meer bespiegelende verleden. Andere zetten me: behulp van wer- kelijke coulissen, door kunstenaars van naam beschilderd, scenes uit den tijd van de tgren- kaosels en de crinolines in elkaar, om daar naast „le dernier cri" van de mode als tegen- stelling te zetten. Er is b.v. een oude Berlijn sche lithographie, betiteld: „Der Windstosz". Men ziet daarop een schoone uit de veertiger jaren van de vorige eeuw, wier rok door een plotselinge windvlaag op den hoek van een en bijzonderheden werden op een papiertje geschreven, dat in c-en flesch op het graf werd gezet totdat er tijd was om een kruis op het gTaf te zetten, weet U dat niet?'' „Ik had geen idee, wat dit was," zei de strandjutter, „het schrift, was een onmogelijk gekrabbel en daarbij vrij onduidelijk. Ik kon er geen touw aan vastknoopen Toen heb ilk het maar in mijn zak gestcken met het plan er later wel eens op te studeeren. Terwijl ik het graf bekeek, was de man, dien !k bij mij had, dien wij Dutchey noemden aan het rcndsnuffelen geweest op de open plek in het bcsch. Opeens kwam hij te voorschiin vanachter een struik met een heele verzame ling remmel, dien hij voor mij op den grond legde, een oude krant een vuil stuk pakpapier en een sigarenkistje. „Hij was een ran snuiter, die Dutchey. We lccnden nooit gced wijs uit hem worden. Ik voor mij gelcof dat hij niet heelemaal snik was. Hij sprak heel zelden, maar wanneer hij zijn mond opend deed, sprak hij een soort Duitsch- Amerikaansch koeterwaalsch. Hij was zey zwijgzaam; zoo'n man, weet je, die geen vertrouwelijke mededeelingen doet en ze ook niet uitlokt. Dat was het eigenlijk, wat mij in hem aantrok, toen wij samen waren cp het strand in Papeete. Daar hebben we een harden tijd samen deorgemaakt, hoor De zieke brak af, oeinzend. loen overviel zeer indiscreet in de hoogte gewaai: wordt. Dit beeld werd door 'n zaak voorge- steld met behulp van comische, op gedurfd ka- rikaturistische wijze beschilderde kartonnen huizen en, een levensgroote wasfiguur, in w.er Biedermeierkleeding een, langs electrischen weg veroorzaakte wind bties. De geweldige massa rokken en onderrokken geraakt, als op die oude lithographie, in de bedenkelijkste wirwar. In de volger.de eta]age zien we een moder ne „Windstosz" en kijk, de hoed van de jongedame vloog wel-*s-waar op een paal van de electrische straatverlichting, maar tegen- over den nauwen rok was, dc eveneens kunst- rr.atig veroorzaakte „storm" machteloos; hij fladderde alleen een beetje. Een hoedenwinkel liet zelfs in verschillende afdeelingen statige heeren met gewelfde cylin ders verwenderd en glimlachend naar de nieuwste modes kijken. Een delicatessenzaak stelde hoogst comisch tusschen modern toebe- reide lekkernijen, een met krulwerk rijk ver- sierden schotel (van wit vet gemaakt) met een opeenstapeling van lekkere dingen, zooals een Berliinsche hofleverancier, die zeventig jaar geleoen opgemaakt zou hebben te mid den van kleine blauwe zakjes bonbons en der- gelijk snoepgoed uit. Onuitputtelijk was men in het bedenken van grappige ideeen en vin- dingen. De Berlijnsche straten konden de men- schenmassa's niet verstuwen die deze uitstal- lingen bewonderen wilden. De menschen drcngen zoo hevig, dat winkelbedienden en zelfs de politie voor een geregeld komen en gaan van de nieuwsgierigen zorgen moesten Het publiek bewonderde den goeden smaak van de exposities, verheugde zich over de heerlijkheden van allerlei aard, die er thans weer in Berlijn te koop zijn, men verdroeg elkaar in de drukte uitstekend en geen mensch dacht aan de onuitstaanbare politic:, die het er op aangelegd hebben, ons het leven te vergallen. Dr MAX OSBORN. Rechtszaken VOOR DEN POLITIE-RECHTER. Voormiddagzitting van Maandag 16 Maart. BESCHAD1GING. Een ingezetene van Cocksdorp, C A. B., mcest zich heden verantwoorden tier zake be- schadiging van een wilgenheg, eigendom van zijn buurman Th. Reuwrs. Bcklaagde was niet verschenen, doch had een brief geschre ven, waarin hij bekende te ver te zijn gegaan, maar tevens beweerde, dat zijn tuin vcel hin der ondervindt van deze wilgenboomen. Eisch 20 boete of 20 dagen hecht. Vonnis 15 boete of 15 dagen hecht. M E LKVERV ALSCHING Arie B., veehouder te Tessel, heeft in Octo ber 1924 terecht gestaan wegens melkverval- sching. De officier eischte destijds 3 weken gevangenisstraf. De zaak werd geschorst ten einde, aan den ambtenaar der reclasseering ge- legenheid te geven een rapport uit te bren gen. Thans werd de zaak voortgezet. Het is gebleken, dat de bek'.aagde in tamelijk goeden cioen verkeert. De waarde van zijn veestapel bedraagt 2300 en zijn wekelijksch inkomen pl.m. 40. Eisch als in de eerste behandeling. Uit- spraak 1 maand gev. De veroordeelde zal zich met medewerking van den reclasseeringsambtenaar wenden tot H. M. de Koningin om gratie en verandering van de gevangenisstraf in een geld boete.. Middagzitting. MELKVERV ALSCHING. Ook werd voortgezet de zaak tegen Grietje de L., tegen wien destijds 14 dagen gev. was gevorderd. Vonnis: 1 maand gev. VERNIELING. De niet verschenen beklaagde Simon W. te Wieringen heeft in den nacht van l.op 2 Fe- bruai'i aldaar eenige glasruiten vernield, toe- behoorendc aan den landbouwer Simon Kinne. Deze, die zich reeds ter ruste had be- geven, schrok vreeselijk van het lawaai. Het was niet anders dan een geval van baldadig- heid. Bek'.aagde heeft de schade aan gebroken glasruiten, ten bedrage van 2 35, betaald. Eisch tegen den niet verschenen beklaagde 20 boete of 20 dagen hecht. Vonnis con form den eisch. DIEFSTAL VAN ZAKKEN. De 21-jarige koopman Willem K.,*uit Aljc- maar, heeft op 11 Februari te Bergen zich eenige op een land liggende zakken weder- rechtelijk toegeeigend Bekl. zeide, dat een boer, die zeide dat hij "niet de eigenaar was van bedoelde zakken, hem toesfemming had gegeven die zakken mee te nemen. Beklaagde heeft met zijn broer Nicolaas de zakken mee naar huis genomen- De waarde der zakken b-xiraagt 80 cents. Beklaagde is reeds eenige malen wegens kleine vermogensdelicten ver- oordeeld. De zakken hehoorden aan den melk sf.ijter K. Bakker. Het waren kunstmestzak- ken. Eisch tegen K. W., die voor boete niet vat- baar schnti 5 maanden gevangenisstraf. Von- nis 3 weken gevangenisstraf de hoest hem weer en het duurde eenige minu- ten, alvorens hij vorder kon spreken. „Dutchey stalde al dien romir.el voor mij uit, alsof hij een hond was, die een stck, dien zijn baas hem toewerpt, komt terugbrengen. Toen zei hij „Die bende schurken van San Salvador zijn hier „Dutchey's uitbarstingen van conversatie begonnen meestal raadselachtig en ik wist bij ondervinding, dat het nutteloos was hem te onderbreken om verdere opheldering te vra- gen. Men kon alleen maar hopen, dat die in den loop van het gesprek zou komen. „Dutchey lichtte de krant op „De Heraldo van San Salvador van 1918 zie je den datum, 17 Maart?" „Toen hield hij het stuk pakpapier in de hoogte. „Weet je waar Jose Garcia's winkel is in San Salvador?" (Nou of ik die wist, Okewood. Door die rctte rekening van dien ellendeling was ik in de gevangenis gekomen). „Dit papier is uit Garaa's winkel! Zie je, dat de naam erop staat?" „Ten slotte pikte hij het sigarenkistje op, opende het en toonde mij een aantal beschim- melde sigaren met een geel bandje. „Zwarte Pablo!" zei hij. „Wat bedoel je, Dutchey?" vroeg ik. R VAN DE GESTOLEN ZAKKEN. De 25-jarige broeder van vorlgen beklaag de, Nicolaas, heeft op 12 Februari de door zijn broer ontvreemde zakken uit winstbejag van Bergen naar Alkmaar vervoerd. Bekl zei de, niet te hebben geweten dat de zakken van diefstal afkomstig waren. Ook deze beklaagde is reeds eenige malen veroordeeld voor stroo- perij en diefstal. Eisch 5 boete of 5 dagen hecht. Beklaagde vond dit nog te zwaar. De poli- tierechter hield beklaagde voor, dat hij reeds tweemaal is veroordeeld en hij bij de politie zeer ongunstig bekend staat en veroordeelde daarop beklaagde tot de gevorderde straf: f 5 boete of 5 dagen hecht. EENVOUDIGE BELEED1GING- De te Grootebroek wonende Catharina K heeft op 14 Februari den koopman Dirk Peerdeman opzettelijk be'.eedigend toegevoegd eenige ki'enkende woorden. De oorzaak van de kw^stie was het spelen van kiijderen, res- pectievelijk aan beklaagde en beleedigde toe- behoorend. De politierechter begreep niet, dat getuige van deze onbeduidende kwestie een strafzaak heeft gemaakt. Eisch 5 boete of 5 dagen hecht. Vonnis 0 50 boete of 1 dag hecht. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIELBE- LASTINGPLAA3JE. De 22-jarige lantibouwer Corn. H. te Wer- verehoof siond teiecht ter zake het feit dat hij op 17 Januari heeft weggenomen een belas- angrijwieiplaaije. Beklaagde heeft destijds te gen den rijksveldwachter de Koekoek ver- Kiaard, dat hij het feit had gepleegd. Thans kwam hij op die bekentenis terug. Uit vrees, meegenomen te zullen worden, lieeft hij den diefstal toegegeven en het belastmgplaatje, dat hij aan de Koekoek heeft afgegeven, was een p.aatje, dat hij zeii heeft gekocht. Bekl. heeft aan' den reclasseeringsambtenaar ook gezegd, dat hij het plaatje' ontvreemd en het Dancije, waarmede het bevestigd was, in de sloot geworpen had. Eisch 4 maanden gev. De politierechter verwees de zaak naar de voller echtbank- NOG EENS DIEFSTAL VAN EEN BELASTINGRIJ WIELPLAATJ E. Ook de 25-jarige boerenknecht Arie K. uit Berkhout mocst zich verantwoorden ter zake diefstal van een rijwielbelastingplaatje ten na- deele van Roelof Schaapnian. Beklaagde heeft het.plaatje, zco hij zeide, met de handen losge- broKen. Hij had geldgebrek en was niet in staat een dergelijk belasting merk zelf aan te schaffen. Bek.aagde is in 1921 voorwaardelijk veroordeeld. Eisch 3 maanden gevangenisstraf Beklaagde vroeg snikkend om een geld- boete; hij staat op trouwen. Uitspraak f 40 boete of 60 dagen hecht. WEDERSPANNIGHEID EN BELEE- DIGING. Dc niet aanwezige beklaagde Simon de L slagersknecht te Ursem, heeft zich in den nacht van 15 op 16 Februari met geweld ver- zet tegen den veldwachter P. Saal, die hem uit dc gelagkamer van het cafe van S. de Goe de, alwaar een bal werd gegeven, wilde ver- wijderen. Voorts heeft hij den veldwachter geslagen en hem bovendien verschillende be- leedigingen toegevoegd. Beklaagde is nog nooit veroordeeld, maar staat als lastig be kend. Eisch 40 boete of 40 dagen hecht. Uit spraak na behandeling der volgende zaak. ALS VOREN. Ook de slager K. L. te Ursem heeft zich bij diezelfde gelegcnheid aldaar-verzet tegen den veldwachter P. Saal, die hij belemmerde bij de uitzetting van vorige beklaagde, terwijl hij Saal ook nog heeft beleedigd. Beklaagde l;ecft 2 getuigen a decharge meegebracnt. Hij heeft zich niet verzet of Saal beleedigd, maar hem alleen bij den pols vastgehouden. Seal zeide, dat beklaagde is begonnen met zich te verzetten. Hij heeft verbalisant eenige malen dooreengescliud en he uitgescholden De getuigen a decharge, P. Kuiper eit juf- frcuw Nap, hebben niets van het verzet ge- zien Eisch, evenals in de vorige zaak, 40 boete of 40 dagen hecht. Uitspraak in de zaak S. de L. 20 boete of 20 dagen hecht, en in de zaak tegen K. L., reeds twemaal veroordeeld, 30 boete of 30 dagen hecht. DIEFSTAL IN DIENSTBETTREKKING. De 22-jarige dienstbode Neeltje P. te Hel- der, lieeft zich in September van het vorige jaar een zilverbon van 2.50 toegeeigend uit een geldkistje, da: zij met een sleutel had geo>end. Beklaagde diende destijds bij de fa.milie F. A. Kuiin, officier van administratie le klasse te Helder. Getuige heeft herhaalde- liik geld uit he: kistje gemist, in totaal ruim 50. De zilverbon kwam pit haar schoen te voorschijn. Voorgesteld werd een voorwaardelijke straf op strenge voorwaarden. Eisch 2 maanden gevangenisstraf met 2 N.V, BOEK- EN HANDEISDRUKKERIJ voorh. HERMS, COSTER EN ZOON. ZiET UWE DRUKWERKEN NA ONZE ZETMACHINES STEi" LEN ONS IN STAAT U VLU6 TE BEOIENEN VOORDAM C 9 ALKMAAR prcefjaien en de bijzondere voorwaarden. Vonnis conform den eisch - VERDUISTERING. Ten slotte stond Lerech: de groentenventer Dirk D. uit Hoogwoud, wiens zaak de vorige week was behandeld. Hij had zich het bedrag van een kaartenpotje ad 58,70, toegeeigend. Beklaagde was thans aanwezig en bekend- Let feit. De officier wenschte een reclasseeringson- derzoek. De politierechter sloot zich daarbij aan en stelde de uitspraak op 6 April vast. WEDERSPANNIGHEID.' De boerenarbeider Kiaas S. te Oudkarspel heeft zich in den nacht van 2. op 23 Februari geweiddadig verzet teg.n den rijlisveldwach- te* de Jeude, die hem ter zake het verwekken van burengerucht had aangehouden. Beklaag de verkecrde onder den invCced van sterken drank en kwam uit een cafe, waar hij bij slui- tingstijd met geweld was verwijderd. Bekl heeft den veldwachter eenige malen met een aolkmes in de hand gestoken, zooals de ver balisant merkte toen zijn hand rood en vocfttig werd. Beklaagde wist niet wat er gebeurd is. Hij staat echter niet onverdeeld gunstig aange- schreven. De officier eischte 1 maand gevangenisstraf. De zaak werd opgeschort tot de zitting van heden over 3 weken. De ambtenaar der reclas seering zal een onderzoek instellen. Hierna sluiting der zitting. Ntaosiiienws. „Wel, er is maar een man in San Salvador, die deze sigaren rookt", antwoordde hij, „en dat is Zwarte Pablo. Jcse Garcia smokkelt ze expres voor hem binnen. Het is zeker een merkwaardig :ets!" Hij barstte in lachen uit en pruimde ver- vaarlijk „Dit nog wel op zoo'n klein eiland," riep hij en begon weer te lachen. „Maar wie is Zwarte Paolo?" vroeg ik. „Is die het hoofd van die oende „Of die het hoofd is?verduiveld!" riep Dutchey „Er is geen mensch meer, die wat in de melk te brokkslen heeft, sinds Ei Cojo op de proppen kwam. Zwarte Pablo, Mahon, Ne- queniet een van die lammelingen durft een mond open te doen, wanneer El Cojo in de buurt is. En tegen mij zeggen ze geen stom woord ever hun k'einc eiland. Ze zijn er zoo verduiveld geheimzinnig mee. Geen geklets tegen Dutchey, zeggen ze. Dat wil Ei Cojo niet hebben. Maar Dutchey weet het wel, alle- machtig nog-en-toe Dutchey was bijzender woordenrijk. Hij kwam heelemaal los, toen hij mij vertelde hoe hij El Cojo en zijn bende de baas dacht te worden, wanneer hij in San Salvador terug zou zijn Adams had zich door zijn verhaal laten meeslepen en zijn wangen hadden een beetje VERPACHTING KERMISTERREIN. Gister werd ten stadhuize bij openbare bare inschrijving verpachtirg gehouden van terreir.en voor standplaatsen van kermisinrkhtingen, waaronder tien paling- stallen en ten hoogste twaalf werptenten ge- durende de kermis in dit jaar van 22 tot en met 30 Aug. alhier. Er was voor deze ver- pachting zeer veel belangsteliing. Van de 99 lnschrijvirigen waren zes ongeldig, omdat zij niet gezegeld waren. Geldige inschrijvingen waren onivangen van: Bos, Rotterdam, werpsport 35 75; D J. van Dam, Amsterdam, luchtschommel Paar- denmarkt 700.50 og op dezelfde plaats als verleden jaar 500; Dobber, zweefmolen, Broek in Waterland, 700 met conc., zonder conc. f 1340; N. J. v. Dam, Amsterdam, strippelzweefmolen, 1350 op de Paarden- markt zonder concurr.; C J Krcon, Roer- inond, nougatkraam Nieuwesioot 105; M. Vail, Bergen op Zoom, eleoir. zweefcarous- sel Paardenmarkt f 375; Janvier, Bergen op Zoom, vergenoegingspaleis 450; J. Verwijk, Amsterdam, Wnd-Westcaroussel f 125; De zelfde gebakkraam 50; Joh. Bennema, An- napaulowna, cabarettent Paardenmarkt 175; M. Abrahams te Rotterdam, Sa lon Minerva Paardenmarkt 30 zonder con currentie, Nieuwesioot 20 met concurrentie; J. M. Theunis, Leiden, Deensche hoogvaart, verbeterde S-bak 70, zonder conc., zweef- molen 350; Fr. Diete, Schiedam, theater ot paradetent 410 zonder conc.; J. H. Kunkels te Roermond, autocaroussel S60 z c.; De zelfde, aeroplanecaroussel 410; Gebr Hom- merson, Breda, vergenoegingspaleis z c. 600; C. J. van der Moot, Amsterdam, lach- spiegel, 45; Paatsholt te Utrecht, Minerva Somnambule Nieuwesioot, 30; Brantenaar, Alkmaar, slagmachine z. c. Paardenmarkt of Nieuwesioot 20; A. Sips, Breda, somnam bule 45, Jean Benner, Ekeren (Beigie) berg- baanwaterschutz 825; Mullens, Rotterdam, theater Paardenmarkt z c. van paradetenten f 275; J. A. de Groot, Alkmaar, aquarium sport 27; Dezelfde, oliebollenkraam, 12; Kinsbergen, Amsterdam, schouwburgtent .1 250; C. M. Vermo en, Gouoa, vroolijk rad 500 zorder en .f 1000 met sted bel.-; Hom- merson, Bergen op Zoom, sous-mara Ame- ricain 590; Gerar-di Xafflaire, Gent (Brug ge), lachspiegel, Am. Wipstoeleu en fietsen- wedstrijd rabij stoomcaroussel 200; P. van Grinven. 's Bosch, Turksch hoepelkabinct J 112; Tieterosch te Schiedam, theater, kleur gekregen. Hij was een uitsiekend vertel- ler en scheen er plezier in te hebben het eigen- aardige taaitje van zijn vriend Dutchey na te doen. „Wij rociden weer naar het schip," hernain hij, „en zoodra ik een oogenblik allien was, cnderzocht ik het schrift op het stukje geolied papier nog eens. Maar ik kon er niets van maken. Teen dacht ik zoo: ik zal het maar houden bij wijze van amulet, en dus hing ik het om mijn hals en dacht er ycrder niet meer aan, totdat ik op een dag in de gevangenis in San Salvador een gesprek opving, dat rae heel vreemd voorkwam Kunt U bij het pan- net je? Dank U wel De vagebond dronk en veegde zijn mond af met den achterkant van zijn vuile witte manchet „U weet op welke manier ze iemand opslui- ten in die Portugcesche gevangenissen al- lemaal samen in een ruimte. Nu, een dag of twee nadat ik er in gekomen was, zat ik op den vloer inet mijn rug tegen den muur een dutje te doen, toen ik plotseling den naam j,Neque" hoorde ncemen. Ik herinnerde mij ineens, dat Dutchey 'had gesproken van Ne- que als een van de bende van El Cojo, om dat ik jaren geleden een Spaansehen vriend had gehad, wiens bijnaam „Neque" was ik speelde polo met hem in Madrid en die naam klonk mij dus heel gewoon. (Wordt vervolgd t I i^nuchC ddilJJldMJlljCllCllj

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5