schaduwzijde moet beUchtcrl. Spr.'s neutra- litcit was door den heer Peereboom tot een caricatuur gemaakt, door alleen u t rap port te halen, wat in zijn kraam te pas kwam en bet andere te verzwijgen. Spr. vond dit onbillijk. Op een vraag van den heer Van Lcn- n e p dcelde de heer d c. Jong nog mede, dat hij de kosten op 8 pCt. had gesteld en hetgeen aan tegenwoordige huur wordt uit- gewonnen, voor de afschrijving had ge- dacht. Spr. gaf toe, dat hii zijn cijfers niet door vergelijking van de juiste kosten had verkregen. Spontaan had hij zijn stukje zonder bijbedoelingen in de Alkmaarsche Courant geplaatst. Hij had niet kunnen be- vroeden. dat de toeloop van ingelanden ora de lijsten aan het Bureau van de Alkm. Cour. en van het N. Holl. Dagblad te leeke» nen zoo groot zou zijn en wist niet, dat de heer Schouten een avond met de lijst van het N. Holl. Dagblad orn handteekeningen op stap was geweest. Persoonlijk had spr. daarvoor geen stap gedaan. De heer Van Foreest verklaarde ook nog, dat het hem onbekend was, dat de heer Schouten een voor de lijst van het N. Holl. Dagblad handteekeningen had ing^zameld. Hij hoorde dit nu van den heer Schouten en avond voor de lijst van om te spreken van een tegen het Hoog- heemraadschap georganiseerde actie, want behalve deze enkele namen zijn de hand teekeningen eigener bewegiug door de in gelanden op de lijsten geplaatst Spr. is niet zoo naief, dat hij meent, dat men een auto kan missen. Het gaat cr ora of men deze niet beter in een van de vele garages kan stallen dan daarvoor zelf een garage te bou- wcn. Spr. heeft er ook wel z'n verwonde- ring over uitgesproken. dat er nieer dan een auto noodig is. Natuurlijk is het een voor- deel, de administratie in 66n gebouw onder te brengen. Het is slcchts de vraag, welkc eischen men aan het pand stelt. De heer W ij denes Spaans deeldc mede, dat voor de huur van een box aan de Nassau-garage 250.bctaald wordt. Dc Hoofdopzichter reed tot nog toe op een motorrijwiel; met Slecht wcer is dit bezwa- rend, waarom goed gevonden is, dat daar voor een auto in de plaats komt, dit zal ook pl.m. 200.vorderen. Ook spr. be- taalt pl.m. 50 stalgeld voor z'n auto, wat dus aan stalgeld voor autoV 450,vor- dert. De te bouwen garage kost pl.m. 2500, als men daarvan 1.0 pCt. rekent, zooals de heer De Jong in zijn berckening deed, dan wordt er nog pl.m. 200 bespaard. De Voorzitter verklaarde hierop het onderzoek in deze zaak gesloten. Spr. vroeg of d$ reclamanten er nog prijs op stel- len, hun bezwaren in een voile vergadering van het College van Gedeputeerde Staten naar voren te brengen. In den regel, aldus spr., wordt hiervan geen gebruik gemaakt, omdat de ingestelde commissie, zooals dc- *ze. aan Gedep. Staten rapporteert. Jhr. van Foreest was overtuigd, dat de Commissie onpartijdig zou rapporteeren en nam aan, dat hij namens T.ijn mede com- missieleden sprak, wanneer hij verzekerde, een behondeling in een voltallige zitting van Gedep. Staten niet noodig te. vinden. De sitting werd hierop gesloten. Provinciaal nieuws UIT NOORDSCHARWOUDE. Het is voor onze tuinders ook deze week een goede week geweest. Naast een cnorme aanvoer zijn de prijzen nog dagelijks opge- loopen, beha've de laatste dag toen er door dc veranderde we.rsgesteld een eenigszins gedrukte markt was. De verhoogingen bc- treffen mecr de roode en de gele dan wel dc witte. Deze laatste die de vorige week en de beidc eerste dagen van deze week steeds omhoog gingen, liepen dc laatste da gen vrij sterk terug, zoo, dat er meer dan een gulden op de 100 K.G. verschil kwam. Aan de beide ecrstc soorten zijn de prij zen best loonend. doch van de wittc moet het noodig zoo zijn. Dat het aanbod niet spoedig do vraag overtreft b' ;ck wel Donderdag toen er ruim 44 wagons kool werden aangeboden en een prijs gemaakt werd die voor het meerendeel ruim tegen de andere dagen kon opwegen. De uien zijn deze week ook •vec ronge- vee reen gulden opgeloopen. De aanvoer daarvan wordt echter langzamerhand klei- ner. De wortelcn, waarvan Cz aanvoer in ver gelijking tot de voorraad zc :r klein was, bracht weer weinig cp. De mcesten werden voor minder dan 2 cent per K.G. verkocht. In totaal was de aanvoer deze week 4 Y> wagon uien, \yi w gon pecn en bijni 235 wagons kool. Als bet zoo doorgaat is er over drie weken geen kooltje meer te kijk De aanvoer was deze week 47 wagons groo- ter dan de vorige week. UIT HOORN. Faiilissemeut firnia Utermohlen Visser Kaas- en wijnhandelaren te Hoom. „Handelsbclangen" No. 1815 bevat de cre- diteurenlijst in het faillisseinent Finna Uter mohlen Visser te Hoorn. Zij telt 65 namen, met een totaal passief van f 259.694 75 en Frs 956.000. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voomaamste schuldei9chers zijn: Curatorcn in het faillisseinent Noord-Hollandsche Bank 225 694 75; G. Grondsma Co., Leeu- warden, 4.997.39Kaasfabriek Hoogkarspel 7.094 77. UIT BERGEN. Met betrekking tot het aan de R.K. Woning- vereeniging „Roomsche Actie" verleende voorschot voor den bouw en de exploitatie van 16 arbeiderswoningen, is aan deze ge meente over het exploitatiejaar 1922/1923 een buitengewone jaarlijksche bijdxage toegekend uit 'sRijks kas van 1433.59. De levering van steenen ten behoeve van den Bergerweg is door Burg, en Weth. opge- dragen als volgt 800.000 aan de N.V. Vlam- ovenstraatklinker te Zeist; 600.000 aan de N.V. W. F. Stoel en Zoon te Alkmaar. Naar wij vernemen is de z g. molen- krocht (thans voetbalterrein van Geel-Zwart) verkocht aan de heeren H. Blank en C. Noort, die gemeld terrein als bouwterrein zullen gaan exploiteeren. OUDORP. Geboren: Margaretha Geertruida, d. van Johannes Petrus de Koning en Alida Anna Konijn. Cathanna, d. van Nicolaas om en Geerfrtrida Anna Poel. Gerardus, z. van Gerardus van Distel en Maria Petro- nella Steijger. Wouterus Antooie, z. van Johannes Fredericus van Veen en Maria So phia Frederiks. Nicolaas Joseph, z. van Nicolaas Bijman en Catharina Commandeur. Cornelia, d. van Pieter Bijman en Marga retha Johanna van der Veer. Overleden: Pieter v. d. Veer, weduw- naar van Grietje Pater, oud 75 jaar. UIT ST. PANCRAS. In den nacht van Maandag op Dinsdag brandde het woonhuis van den heer C. Nol tot den grond toe af. Naar wij vernemen is de oorzaak nog niet bekend, doch veimoed wordt dat 'n comfoor met vuur er aan debet is. Ctelukkig was de eigenaar sinds korten tijd in de verzekering opgenomen. zoodat hij althans voor de grootste schade gedekt is. Be- lendende perceelen liepen vrij wel geen schade op; alleen een paar dakgoten zijn verschroeid. Het geboirw lag in een minimum van tijd aan den grond, zoodat de taak van de brandweer vrijwel afgeloopen was toen zij ter plaatse ar- riveerde. Bekkenslag bleef zelfs achterwege. UIT BOVENKARSPEL. De raad dezer gemeente heeft besloten bij Ged. Staten te protesteeren tegen den voorge- nomen aanleg van het kanaal Hoom-Enkhm- zen. Aan dc omliggende gemeenten zal worden verzocht aan dit protest adhaesie te betuigen. UIT SCHERMERHORN. Het jaarverslag over 1924 van het Ge- meentelijk Electriciteitsbedrijf te Schermer- horn, samengesteld door den administrateur, den heer J. Klippel, is verschenen. Aan dit verslag cntleenen wij het volgen: de: De tcestand van het bovengrondsche net is goed en de palen blijken nog gaaf te zijn In het afgeloopen jaar hebben groote uit- breidingen plaats gehad door aansluiting van een deel der ingezetenen van den polder Mij- zen, met een netlengte van 1800 M. en den Schermerdijk met eai netlengte van 400 M. Door het aanbrengen van afzonderlijke straatverlichtingsklokken blijven de oprit van de Noordervaart en de beide bruggen, rich- ting Alkmaar en Hoorn, des nachts verlicht De totale netlengte bedraagt thans 4 KM. Op het net zijn aan gesloten 183 aanslui- tingen voor licht en 8 voor kracht. Als gevolg van de gunstige exploitatiere- kenirg over 1924 werd over 1924 alsnog per K. W. U. 2 cent gerestitueerd en werd beslo ten de tarieven voor 1925 te verlagen. De 50 pet. vrijwillige betaling in den ver- hoogden prijs der W. W.-belasting is dit jaar voor het eerst ingehouden. Mocht na afloop van het contract in 1941 het P. E. N. deze betaling vanaf 1924 ver- plichten, dan zal dat een groot kapitaal be- dragen, waaiwoor nu bijtijds wordt gereser veerd. In totaal werd verkocht aan stroom 19336 K. W U. De inkoop van den verkochten stroom bedroeg 12 4 cent per K. W. U., bere- kend naar de hoogere maximale belasting 19 4 cent. De inkoop volgens de exploitatiekosten be- drceg 24.5 cent per K. W. U., berekend naar de hoogere maximale belasting 31 -5* cent. De meterverliezen en netverliezen bedroe- gen 17.7 pCt. De rekening over 1924 werd afgesloten met een winst van 1607—/ 1350 (gereserveerd voor event,ueele betaling aan het P. E. N.) is 257. Uit de balans blijkt, dat het bedrijf een totaal activa heeft van i 17532.89^2- De verschillende uitbreidingen zijn uit eigen middelen bestreden. Afgeschreven is over de jaren 19171923 7172.78 terwijl in 1924 werd afgeschreven 1035.—; in totaal dus 8207.78. De bezittingen komen ,op de balans op 31 Dec 1924 voor met een bedrag van 9225. ID/- UIT HEILOO. Zooals uit ecu adverientie in dit nummer blijkt, geeft het Kinderkoor van „Harmonie" a.s. Zaterdag een uitveering in „De Rustende Jager" In svudie -s genomen „De drie Ka- bouters" coinposi'tie van Hendrica van Tus- senbroek. Gez:en wat't kinderkoor't vorig jaar gaf, hebben we gegronde hoop dat dit weer een echte kinderavond w-crdt, waar de jeugd van Heiloo toont dat ze ook lets anders kan dan kattekwaad uitvoeren. De werkvenschaffing aan de gemeente (uit te voeren door werkcloozen) is sropgezet. Echter zijn er nog steeds werkeloozen, doch het werk aan de gemeente moest ook worden uitgevoerd door de hoofd'n van gezirtnen en op de eerste plaats door hoof den van groote gezinnen. Nu komt het voor dat de ongehuwden het werk hebben afgemaakt. Naar wij vernemen wordt de volgende week verpacht het cphalen van haardasch en vuilnis. Te hopen is, dat B. en W. nu ook hun aandacht wijden aan een vuilnisman, die de beschikking heeft over een of meer paarden, die het vermcgen hebben om een vracht te trekken, opdat wij het mishnndelen van een afgejakkerd hitje verschoond blijven. UIT OOSTHUIZEN. Zaterdagavond had in het cafe van den heer K. Groot alhier een radio-voorstelling plaats De verbinding daarvoor was speciaa) voor dien avond aangebracht door den heer Schepel uit Hoorn. De belangstelling voor deze geheel nieuwe soort van voorstelling in onze gemeente was tamelijk goed. Het wilde Zaterdag echter niet naar wensch viotten. Dit scheen verband te houden met het si echte regenachtige weer Daarom werd besloten Zor.dag d.a.v. een gra tis voorstelling te geven- Dit ging beter. De concert-nummers en andere welke het radio- nieuws bevatten, werden uitstekend gehoord een d«; verschillende hoorders gingen voldaan naar huis Het bezoek van Zondag was weer bevredigend, hetgeen wel te begriipen was. daar radio voor de meesten nog geheel tot het „ongehoorde" behoorde. Kim st. CONCERT JAN COUVEE e. a. Onze stadgenoot, de heer Jan Couvee, zich in verbinding stellende met de zange- res mej. To van der Sluys, en met den flub tist, den beer Joh. Feltkamp, concerteerde gisteravond voor een, op z n best, half ge- vulde Harmoniezaal Met de nummers 1 tot en met 4 verkeer- den wij in den tijd van Bach tot Schubert, en de eene onbekend componist uit dat tijd- perk was J. B. Loeillet (16531725) van wien de fluitist een vijfdeelige sonate speel- de, en zich bekend maakte als een bizonder begaafd solist, met een toon, vooral in het pianissimo, van groote charme, en een prachtige adembeheersching. De zangeres stelde zich voor met een aria uit de cantate „von der Vergniigsamkeit" van Bach, met fluit en klavier, doch eerst in de drie liede- ren van Schubert vermocht zij te geven wat zij kon. Een stem van groot klankvolume, die echter ook in het p p volkomen be- heerscht wordt. De pianist speelde de sonate van Beetho ven, opus 27 no. 2, meer bekend onder den naam<van „Mondschein"-sonate en deed dit als een zeer muzikaal artist. Hoe duidelijk deed hij uitkomen de sta ging die in deze sonate aanwezig is. Eerst dat sombere, melancholische Adagio, ver- volgens het meer levensvreugde ademende Allegretto, om ten slotte al zijn kunnen te geven aan het ongebreidelde „P esto Agi tato." Hij was 'n pian'st, ten vo'le waardig den mooien vleugel dien hij bespeelde. Het tweede gedeelte van het programma bracht ons weer terug naar het heden. Met een heel mooi lied van den steods in het buitenland vertoevenden Hollander Jan Brandts-Buys, prachtig gezongen en twee Fransche liederen, alien wederom met fluit en klavierbegeleiding 'n woord van lof voor den fluitist in het lied van Buys maakte mej. v. d. Sluys een aanvang met den tijd waarin al andere tonen begonnen te klinken dan voorheen. En zij zette de kroon op haar werk met de voordracht van een viertal compositie's van den Spanjaard de Falla, die evenals Milhaud, waarover aanstonds, in ons land meer bekend begint te worden. Die ,,Se- quidille" van de Falla was juist iets voor haar, hoe hartstochtelijk zong mej. v. d. S. die. 't Was een uitstekend gekozen slotstuk dat gebisseerd werd en als compositie wel een groot onderscheid maakte met de daa-- aan voorafgaande ..Berceuse" waarvoor de zangeres niettemin ook de juiste stemming wist te vinden. De heer Feltkamp introduceerde nog een sonate van Milhaud, 'n modern Fransch componist, indertijd behoorende tot de ..Groupe des Six", die het net Debussy niet eens waren, en hem voor verouderd uit- maakten. Intusschen is die ..Groupe" ook al weer uit elkander gespat, Milhaud dan behoort tot de zeer modernen, en 't is be- grijpelijk dat men aan een werk als deze sonate bij een eerste hooren lang niet zoo- veel heeft als bijv. zij die het werk uitvoe ren, en het in de finesses hebben bestu- deerd. Des te meer moet het gewaardeerd worden als jonge kunstenaars naar derge» lijke muziek grijpen en zich er niet mede te- vreden stellen slechts zulke werken ter uit- voering te kiezen waarvan zij zeker weten daarmede de gunst van het publiek te ver- overen. Dank voor de kennismaking mag hem en den heer Couvee niet onthoui'°n worden, evenals wij zeer erkentelijk zijn voor de prachtig gespeelde compositie „Jeu d'eau" van Ravel door den pianist en voor zijn uitmuntend accompagneeren. Bloemen voor de zangeres, 'n groote kians, en bloemen voor den pianist, vele terugroepingen voor alle drie, het waren de zichtbare bewijzen van dankbaarheid voor het genoten kunstgenot. A. K. lngezonden stukken (Buiten veruntwoordelijkheid. van de Redac- tie. De opname in deze rubrtek bewijst geens- zms dat de redacve er mede inslemi.) Alkmaar, 16 Maart 1925. Geachte Redacteur, Gaarne zag ik onderstaande in Uw blad opgenomen, waarvoor bij voorbaat mijn op- rechten dank. In het blad van 14 dezer was Uw hicofd- artrkel gewijd aan de in onze gemeente gehou- den markten, hierin wees U op somiiiige leem- ten welke er toe kunnen bijdragen dat de een of andere markt een achteruitgang vertoom, o.a. dat er dient te worden gezorgd voor een zoo vlug mogelijk verkeer met omliggende gemeenten en dat de wegen naar de eischen aes tijds worden verzorgd. Juist hierop zou ik even willen wijzen/Voor hen die kornen uit de Schermecr is een a 1 tijd wachten voor een brug, die plm. 160 maal per dag open moet, geboden. Duurt dit te lang en men meent vlugger de Frieschebrug om te kunnen gaan dan kem je spoedig tot de droevige ervaring dat je je hebt begeven op een weg die onbe- loop- en onberijbaar is want zelfs fietsrijders moeten afstappen. Alleen per Autobus indien je niet bang bent naar beneden te glijden, is net nog mogelijk. De weg toestand van Boezemsingel tot Friesche brug is vooral met regenachtig weer niet meer te beschrijven„Hij is schandelijk". U voor de plaatsing dankend: Hcogachtend, ABONNe. HET HISTORISCHE GENOOTSCHAP OUD-WESTFRIESLAND. Aan de bestuursvergadering welke ten huize van den voorzitter is gehouden, kun nen wij het volgende ontleenen: Op de beide prijsvragen van het Genoot- schap (Prijsvraag A inzending van Eenac- ters in het Westfriesch, prijsvraag B van oorspronkelijke Westfriesche liedjes) zijn 16 inzendingen ingekomen. Tot leden van de jury zijn aangewezen Mevr, BolDenijs te Bergen, de heer J. Schuytemaker Cz. te Amsterdam en de heer N H. Bruins te Hoorn. Op de a.s. algemeene vergadering, welke dezen zomer in Hoorn zal worden gehou» den, zullen de prijzen worden uitgereikt. Het bestuur stelt zich voor in overleg te treden met den Bond van Dilettanten-Too- neelvereenigingen in Westfriesland voor de uitvoering van dc bekroonde stukken. Verder werd in hoofdzaak het plan opge- maakt voor de algemeene vergadering met den daarbij behoorenden maaltijd en fees- telijkheden. Van Prof. Kohlbrugge, directeur van het Ethnonogisch Instituut te Utrecht was een schrijven ingekomen, waarin Z.H.G. raee- deelt, dat het Instituut rich beschikbaar stelt, het Genootschap met raad en daad bij te staan. Aan de bestuursleden werden vra- genlijsten van het Instituut uitgereikt. De contributie over 1925 zal spoedig wor den ge'ind. Het aantal leden, waaronder eenige beschermers, bedraagt ongeveer 90. Wij wekken ieder op, die voor het stre- ven van het Genootschap iets gevoelt, zich als lid of beschermer op te geven. De con tributie bedraagt 2.50 voor de leden, voor de beschermers minstens f 5. Van den heer K. Buisman te Grootebroek zijn voor het archief in dank ontvangen de deelen III, IV, V en VI over Nederlandsche Kerkoudheden. Nog kunnen wij melden, dat op verzoek van het Genootschap de regeering een on derzoek ter plaatse heeft ingesteld naar het oude Raadhuis te Spanbroek en dat er ge gronde hoop bestaat dat dit oude gebouw gerestaureerd zal worden. Dr. G. C. VAN BALEN BLANKEN, Voorzitter. K. RUIJTERMAN, Secretaris. Hauwert, 15 Maart 1925. Geachte Redactie. De verontwaardiging van een der vele toe- schouwers bij de begrafenis van wijlen mevr. Elzas-Manheim zal ieder gevoelsmensch kun nen begrijpen, maar aan wien de schuld? Dat de botheid van vele menschen zeer groot is, moest inzender bekend zijn; volgens velen gaat wel de ontwikkeling van de massa voor- uit, maar staat de beschaving sedert vele ja ren stil; ook op andere kerkhoven wordi over grafzerken geloopen, ja zelfs worden dezen als tribunes gebruikt om toch maar de nieuws- gierigheid te kunnen bevredigen; doch het beste middel daartegen is en blijft het zooveel mogelijk geheim houden van dag en uur waarop de plechtigheid zal plaatsvinden en dan kan het geschleden in't bijzijn van hen. die daar komen uit belangstelling en uit be- lanostelling alleen. Wellicht kan iemand inlichten of de bestu- ren der begraafplaatsen tijdens deze plechtig- heden gerechtigd zijn alleen genoodigden toe te lateri Vooral ook zij die weleens in groote steden de teraardebestelling van geziene per- sonen hebben bijgewoond zouden deze maat- regel toejuichen; 't is dikwijls schande zooals de meuwsgiericheld dan hoogtij viert! Laat ook in deze van Alkmaar eens de Vic- torie uitgaan! T. J. S. (ienien^d nioiiws VECHTPARTIJTJES TE BEVERWIJK. Zaterdag- en Zondagavond zegt de O. H Crt., was het nogal rumoerig op de straten van Beverwijk. Een viertal onbekende perso- nen, onder den invloed van sterken drank, was het onderling oneens en zouden den strijd uitvechten. Hierdoor ontstond een volksop- loop en daar geen gevolg gegeven werd aan het bevel der politie om door te loopen, moest deze gebruik maken van den gummistok en nu stoven schiclijk de menschen naar alle kanten uiteen. In de Hobbestraat had eveneens een vecht- partijtje plaats tusschen een tweetal beschon- kenen en ook hier moest de politie ingrijpen S. S. werd mtegenomen naar het bureau om daar zijn roes uit te slapen en kreeg een pro- ces verbaal wegens openbare dronkenschap. DE BLOEMENTETOONSTELLING TE HEEMSTEDE. De Koningiu-Moedei heeft gistermor- gen de bioemententoonstelling bezocht. VAC ANT 1EK A ARTEN MET PASCHEN EN PINKSTEREN. De Nederlandsclie Spoorwegeu zullen van 10 tot en met 15 April en van 29 Mei tot en mfet 3 Juni vacantiekaarten uitgeven. DE DATUM DER TWEEDE KAMER- VERKIEZINGEN. Zooals men weet, moet voigens wettelijk voorschrift de verkieziug voor de Tweede Ka- mer plaats hebben Oinnen 45 dagen na de candidaatstelling, welke aan den datum van 19 Mei is gebonden. De uiterste datum voor de Kamerverkiezing is dus 3 Juli. In verband met de vele werkzaamheden, welke tusschen candidaatstelling en verkie- zing moeten geschieden, wordt de datum voor de verkiezingen zoo laat mogelijk gesteld. Bovendien wordt voor den verkiezingsdag de voorkeur gegeve naan den Woensdag, opdat met zoo weinig mogelijk hinder voor het on- derwijs gebruik kan worden gemaakt van schoolloKalen als stembureaux. In verband met een en ander Hart het, naar de „Msb." verneemt, in de bedoeling der Re geering den datum van de verkiezingen te be- palen op Woensdag 1 Juli. WETSONTWERP V. H EN MIDD. ONDERW1JS. Eene commissie, ingesteld door de besfuren der afdeeling Limburg en Noordbrabant der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten en bestaande' uit de hoofdambtenaren van on- derwijs ter secretarie der gemeenten Maas tricht, Venlo en den Bosch en de secretarissen der gemeenten Horn, Geldrop en Etten en Leur, had, naar de N. R. Ct. meldt, in studie genomen het bij de T weede Kamur ingediende Ontwerp van Wet tot Regeling van het Voorbereidend Hooger en Algemeen vormend Middelbaar Onderwijs; meer in het bijzonder wat betreft de financieele gevolgen van dit wetsontwerp voor de gemeenten. De commis sie komt in haar uitgebracht rapport tot de conclusie, dat't wetsontwerp. naast enkele wij- zigingen van technischen aard en vereenvou- diging in de uitvoering, op verschillende punten aanvulling en wijziging behoeft, ten einde onbillijkheden weg te nemen, die daar- uit meer speciaa! voor de buitengemeenten (dit zijn gemeenten waaruit leerlingen eene van rijkswege of door een andere gemeente in stand gehouden lyceum, gymnasium, H B S. enz. bezoeken zonder zelf een zoodanige school in stand te houden) voortvloeien. Daarbij werd de vraag overwogen, of aan de buitengemeenten niet de bevoegdheid be hoort te worden toegekend om de aan het rijk en de centrumgemeente te betalen bijdra- ge op de ouders der leerlingen geheel of ge- deeltelijk te verhalen, uitgaande dat onder wijs is: primair eene zaak der ouders en slechts secundair eene zaak der overheid. Voorgesteld is het schoolgeld te heffen „naar evenredigheid" van de financieele draagkracht van belanghebbenden in plaats van ,,met inaehtneming De commissie is van rueening dat ter bere- kening van het schoolgeld niet alleen het iff- komen van het gezinshoofd tot grondslag der heffing moet strekken, doch ook een gedeelte (bijv. de helft) van bet inkomen van de ge- zinsleden moet worden opgeteld (zgnd. ge- zinsmkomen). i Ten slotte werd nog geadviseerd, zulks oro bestaande misbruiken in de toekomst te voor- komen, tot opneming eener bepaling die vooj- schrijft dat het inkomen geacht wordt nim- mer lager te zijn dan het zesvoud van de huurwaarde van het door den schoolgeld- plichtige bewoonde pand volgens de wet op de personeele belasting. KAMERVERKIEZINGEN. Naar de „Ned." verneemt, hebben de in de Christelijk Democratische Federatie sa- menwerkende partijen op de in te dienen can- didatenlijst voor de komende kamerverkiezi*- en als no. een aangewezen den heer A. P. taalman te Driebergen, oud-lid der Tweede Kamer. i De overige plaatsen worden over de ver schillende partijen verdeeld, met dien ver* stande dat no. 2 wordt aangewezen door den Qir. Dem. bond. DE SOERAKARTA. Het si ook ruim van de Soerakarta is Maan dag leeggekomen. De vuren zijn weer aange- maakt en het schip heeft thans dus weer vuur en licht. Men moet nu nog een paar honderd ton lading verwerken, die tegen de schotten staat. om daama het. schip zoover te dichten, dat de pompon het binnenkomende water kunnen bijhouden. Het weer is thans gunstig en als het zoo blijft, is cr een goede kans dat de Soerakar ta binnenkort afgebracht kan worden. Zaterdag, Zondag en Maandag is de vol gende lading door de bergers uit de Soera karta gelost: nat goed: 272 vaten spijkers, 8 kisten stukgoed, 5 bussen moeren en bouten; droog goed: 290 kisten stukgoed, 43 kisten papier, 43 kisten chemicalien, 18 kisten zwa- velzuur, 2 bemande flesschen, 10 rollen ijzerwerk, 9 balen. De lenspompen zijn wederom in werking gesteld; men kan hierdoor machinekamer. stookruim, zoomede ruim IV en V len shou- den. Het lossen van de lading wordt voort- gezet. speclaal uit ruim 22, welk werk moet geschieden door middel van duikers. j DE HULD1GING VAN DE NEDER- LAND-INDIe-VLIEGERS. In „Krasnapolsky" te Amsterdam werd gis- teravond een vergadering gehouden van "het Comite Fakkeloptocht, de Amsterdamsche hul- diging der Ned.-lndie-vliegers. De vergadering, welke vrij druk bezocht was, werd geleid doo:r den heer H. J. de Jonge. De voorzitter deelde mede, dat thans nog eenige bijzonderheden kenden worden mede- gedeeld omtrent de huldiping te Amsterdam. Er is besloten dat de fakkeloptocht opge- steld zal worden in het Vondelpark waar de vliegers van het bordes van het Paviljoen den stoet zullen gadcslaan. Deze zal opgesteM worden in de groote laan, die loopt van de Amstelveenschen weg naar de boschwachters- woning. Wanneer deze laan te klein mocht blijken, zal een dubbele colonne worden ge- vormd. Zoodra de vliegers op het bordes ver- schijnen. stelt de stoet zich in beweging. Hij zal in het Sarphatipark worden ontbonden. Spr. deelt nog mede, dat men gereed is gc- komen met de samenstelling van het eere-co- mite, waarvan fcurgemeester W. de Vlugt het eere-voorzitterschap op zich heeft genomen. Vervolgens worat nagegaan hoevele wree- nigingen met hun leden deel zullen nemen aan den optocht. Het aantal deelnemende vereenigingen bleek ongeveer 60 te bedragen. HEFFING VOOR WATERONT- TREKK1NG. Men meldt aan de N. R. Crt: De in den Nijverheidsraad samenwerkende orgai'.isaties zijn door hun belanghebbende le den gemachtigd in zake de heffing voor water- onttrekking een proefproces te gaan voeren met den staat. Zooals men weet zou de vergoeding alleen geeischt worden van die industrieen, die water cntleenen aan gekanaliseerde rivieren en an dere kunstmatig op pcil gehouden staatswa- teren. Men vraagt zich in de betrokken indus- trieele kringen af, waarom vergoeding moet worden betaald, zelfs wanneer, zooals in het meerendeel der gevallen, het cnttrofcken wa ter na gebruik onmiddellijk weer in het kanaal wordt teruggevoerd. Het peil ondervindt dan immers geen nadeeligen mvlced. Intusschen is nader overleg gaande om zoo mogelijk nog tot een bevredigae oplossing te komen. De Kamer van Koophandel en fabrieken voor Het Land van Maas en Waal heeft be sloten den minister van financien te verzoe- ken, niet te bevorderen de heffing van retri- buties voor het onttrekken van water aan ka- nalen, gekanaiiseerae rivieren en andere kunstmatig op peil te houden staatswateren, hetwelk alleen gebruikt wordt voor afkoeling. DE MOORD IN DE ENGELENBURG- STRAAT. De verdediger bleef bij zijn overtuiging, dat het bewijs tegen den bekl. niet geleverd is, en zelde hierin zoo mogelijk nog versterkt te zijn door het repliek van het O. M. Bekl. hield zijn onschuld vol. De uitspraak werd bepaald op 31 dezer, des voormiddags 10 uur. JEUGDIGE GEMEENTE-WERK- L1EDEN. B. en W. van Amsterdam hebben, de cen- trale commissie voor werkliedenzaken ge hoord, een regeling getroffen ten opzfchte van de jeugdige werklieden in gemeentedienst. Volgens het werkliedenreglement moeten deze jongelingen, als zij den negentien-jari- gen leeftijd hebben bereikt, uit den gemeente dienst worden ontslagen. Thans is bepaald, dat die negentien-jarigen, indien zij daartoe geschikt zijn. op 21-jarigen leeftijd als vol- wassen werklieden worden aangesteld. Blijkt echter, dat zij meer dan twee jaren noodig hebben om tot volwassen werkman te kunnen worden opgeleid, dan wordt hun gelegenheid geboden van opleiding tot hun 23ste leveni- jaar. De gemeente zal meer dan tot dusver docn voor de vakopleiding voor jeugdige gemeente- werklieden; de algemeen vormende ontwikke ling van den jeugdigen werkman zal worden ter hand genomen. Daartoe is een speciale

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7