Be Firma BE LMGE DE MORAAZ te Alkmaar verzilvert Uwe coupons. AAMBEIERI. ZIJ, DIE ZICH MET t APRIL VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT. DIEN DATUM VERSCHIJNEN- DE NUMMERS GRATIS EN FRANCO. DE DIRECTIE EEN MIJNRAMP. Dinsdagavoncf heelt te Vermont in West- Virginia eene ontploffing in een kolenmijn plaats gevonden, die op 3 mijlen afstand de huizen op hunne fundamente^ deed schud- den. Men iseemt aan, dat ten gevoige van deze ontploffing drie-en dertig personen om 't leven zijn gekomen. De mijn staat geheel in brand, hetgeen het reddingswerk ernstig bemoeilijkt. Desnictte- genstaande worden alle pogingen in het werk gresteld om de mannen naar boven te halen. Men vreest, dat geen der mannen, die zich in de mijn bevinden (40 of 50) nog in leven is De ontploffing zou veroorzaakt zijn door een bom, die in een mijnschacht is gevallen. EEN BEDELAAR-HUISEIGENAAR- DEPOSITOHOUDER. De politie te Genua heeft een aantal bede- laars gearresteerd, die bijna alien in het be- zit van rijke geldmiddelen bleken te zijn. Een van hen, die zijn standplaatsen voor- al bij kerken koos, bleek bezitter te zijn van vier woningen in de stad, terwijl hij ook in Carosio huizen bezat. Op de bank had hij een deposito van een half millioen lire. Behalve zijn bedel-,,bedrijf" dreef de man ook een woekerhandel en leende geld uit te gen niet minder dan 120 pet. rente. De kleeding van den rijken ..bedelaar" be- stond uit de schamelste lompen. DE PRESIDENTSVERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. De candidaat van het Rijksblok voor het Rijkspresidentschap, dr. Jarres, heeft in een te Berlijn gehouden candidaat-rede verklaard dat hij in geenen deele de opvatting is toege- daan dat het herstel van de Duitsehe toe- standen, zooals zij voor 1914 war«n, moge lijk of zelfs wenschelijk is. Hoe hij ook het beeld van het oude Duitschland in trouwe gedachtenis bewaart, is hij geenszins blind voor de fouten en gebreken van den ouden tijd. Spr. wees de opvatting van de hand als zou het bij deze Rijkspresidentsvepkiezing gaan om een beslissing in den strijdvraag monarchic of republiek Ik sta in de bres, zoo zeide dr Jarres, voor een verdere ontwikke- ling en een vernieuwing van den Staat op nationalen, christelijken en socialen groncf- s!ag. De natio-nale oppositie der Duitsehe vrij- heidsbeweging heeft onder leiding van Hitler Ludendorff candidaat gesteld voor het Rijks- der zitting verhinderen Eerst toen de cen- suur over Maes was uitge&pn ken, werden de besprekingen voortgezet. DE UITSLUITING IN DENEMARKEN. De uitsluiting, die, zooals gemeld, heden begint, treft ongeveer 50.000 arbeiders van de margarine-, suiker- en metaalfabrieken, voorts van de olieslagerijen en kleine takken van nij- verheid. De arbeiders eischen een loonsver- hooging evenredig aan de verhooging van de kosten van levensonderhoud. De koning gaf aan den premier den wensch te kennen. dat het conflict zou worden vermeden, maar geen van beide partijen wilde toegeven. HET BLOEDIGE INCIDENT TE HALLE. Het Pruisische ministerie van binnenland- sche zaken heeft den commissaris van politie te Halle, Runge, geschorst'in verband met de maatregelen der politie, welke aan de bloedige botsing bij de vergadering der communisien vooraf zijn gegaan- De leider van de Berlijnsche politieke poli- ttie, Regierungsdirektor Oexle, is benoemd lot opvoCger* Volgens berichten aan de avondbladen uit Halle, is met betrekking tot de bloedige inci dental vastgesteld, dat de zo'ogenaamde En- gelschman, die voor de derdc intemationale sprak, in werkelijkheid een Duitscher is, die iangen tijd in Engeland heeft gewoond en door Moskou naar Duitschland is gezonden voor propaganda-doeleinden. Om de menigte te misleiden. sprak hij zijn rede uit in het En- gclsch. DE METAALARBEIDERSSTAKING IN ITALIe. De staking van de metaalarbeiders in Lombardije, aangesloten bij de metaalbewer- kersfederatie, duurt voort, hoewel gister eeni- ge duizenden arbeiders weer aan het werk gingen Te Turijn bedraagt het aantal stakers 50.000- Sommige leden der fascistische vak vereeniging gingen gistc-rmorgen weder naar hun werk, maar hun aantal was zoo gering, dat de fabrieken gesloten bleven. De regee ring, die aanvankelijk de staking van de fascis tische vakvereeniging gedoogde en zelfs steun- de, treedt thans krachtig op tegen de staken- de leden van de fascistische vakvereeniging. UIT HET LAND DER RAMPEN. Een brand heeft het noordelijk deel van To- kio geteisterd en drieduizend huizen verwoest. Twintig duizend personen zijn dakloos. Een storm wakkerde de vlammen aan. Het duurde lang, eer men den brand meesr ter was, daar de waterreservoirs tengevolge van de langdurige droogte waren uitgeput. De soldaten moesten een reeks huizen afbre- ken cm verdere uitbreiding van het vuur te gen te gaan. hooger en middelbaar onderwijs nog "dit zit- tingsjaar aan de orde te stellen. Hij zette ver- der het nut uiteen van het Fransch op de lagere school. De heer Cramer bestreed de oprich- ting van Indische leerstoelen te Utrecht. Mocht de Indische faculteit tot stand ko- men, dan hoopte en verwachte spr., dat zij weinig succes zal hebben. Spr. besloot met de verwachting uit te spre- ken, dat de regeering haar fiat niet aan de Utrechtsche leerstoelen zal verleenen. Hierna werd een half uur gepauzeerd. Wifziging Jachtwet Na de pauze deelde de voorzitter mede, dat Vrijdagmorgen de wijziging der Jachtwet in behandeling zal worden genomen. Begrooting van onderwijs. De behandeling der begrooting van onder wijs enz., werd voortgezet. De heer D e Z e e u w betoogde, dat het verschil tusschen algemeen ontwikkelend en vakonderwijs tegenwoordig njet meer is te handhaven. Daarom achtte hij begrijpelijk dc erded'eing der Indolo<rische leerstoelen door prof, de Louter die het daardoor mogelijk acht het hooger onderwijs dienstig te maken voor vakopleiding. Spr. kwam wijders op tegen het weren van handwerkonderwijzeressen en g>%inastiekon- derwijzers op de lagere school, door de onder- wijzers met akten met hun vakken te belasten, terwijl tevens de bijslag voor die akten is in- getrokken. Hii klaagde ook over de ontaar- ding van het Midd. school met 3-jarigen cur- sus als onderbouw tusschen lager en een mid delbaar onderwijs met twee-jarigen cursus. De heer Verkouteren twijfelde niet aan de goede trouw der Leidsche hoogleera- ren maar zekere eenzijdigheid is hun niet te cntzeggen. De bewering, dat de toekomstige Utrechtsche hoogleeraren naar de oogen van de contribuanten der stichting zouden moeten zien, achtte spr. onzinnig. Spr. concludeerde tot de noodzakelijkheid der nieuwe leerstoelen als tegenwicht tegen de huidige Leidsche richting. De heer S m e e n g e kwam op tegen de weigering van den minister om een nieuwe be- zuinigingscommissie voor het onderwijs in het leven te roepen. Spr. hoopte1 dat door gepaste middelen een uitweg zal worden gevonden om de salarisverlaging niet tot het uiterste doqr te voeren. Spr. drong er op aan voor een sterker ont- wikkeling van het leerlingwezen meer geld besctrkbaar te stellen. Ook prctesteerde spr. tegen het ontijdig onttrekken van subsidies aan bijzondere vak- onderwijsinrichtingen. De heer Van Lanschot hield een pleidooi voor een ruimeren financieelen steun aan het doofstommenonderwijs. De heer A n e m a sprak een enkel woord gemengfl Nienws DE ONTPLOFFING BIJ HILLEGERS- BERG. In aanvulling van het reeds medegedeelde vertelt de N. Rott. Crt. van deze ontploffing nog de volgende bijzonderheden Omtrent de oorzaak van het ongeluk, dat gisternacht aan den Kleiweg onder de ge- meente Hillegersberg is gebeurd, valt op het oogenblik nog niets met zekerheid te zeggen. Gistermorgen bevonden^de subsitituut-of- ficier van justitie, mar. J. G. Holsteyn, en de rechter-commissaris, mr. S. N. Halbertsma, zich op het terrein van de ramp en lieten zich voorlichten door burgemeester van Kempen van Hillegersberg, de met zijn inspecteur van politie, den heer Kip, en zijn politieperso- neel, gearresteerd door de rijksveldwacht, den heelen nacht aanwezig was geweest en on- middellijk toen hern bericht van het ongeluk bereikte, hulp van reddingsbrigadeen ge- meentelijken geneeskundigen dienst uit Rot terdam vroeg en door ir. De Ruyter van Plaatselijke Werken in Hillegersberg. Onder leiding van deskuncfigen zal het op- ruimingswerk van den schamelen puinhoop, waarin niemand de resten van twee huizen zou herkennen, kunnen aanvapgen. Eerst dan zal kunnen blijken of gasontplof- fing, dan wel een ketelontploffing in de water- stokerij aanleiding tot de ramp is geweest, al zijn er dan ook tal van aanwezigen voor de veronderstelling, dat ze veroorzaakt is door gas. De opzichter van de door den bouwon- dernemer, Poot gebouwde woningen, waartoe de nn ingestorte twee behoorden, deelde ons vannacht reeds mede, dat in deze buurt her- haaldelijk over lekkage in de gasleiding wordt geklaagd, waarvan de sterke verzakking van de straten de schuld wel kan zijn. Nadat de knal weerklonken nad, Dinsdag- avend ruim half twaalf, snelden natuurlijk alle bewoners van de buurt naar bui'ten. In de heele straat trouwens was geen enkele ruit meer heel, sloten en paneelen vlogen uit de deuren van de huizen uit hetzelfde blok en van de ruiten van Electrostoom aan den over- kant bleven er niet veel gespa^rd. Het gezin Zwanenburg kon spoedig worden gered, man, vrouw en kind, die reeds te bed waren gegaan en nu tusschen zolderbinten bekneld lagen kicnden worden uitgezaagd. De vrouw uit de waterstokerij van Schaap, de weduwe van Dijk werd door de kracbt van de ontploffing op het dak geslingerd. Zeer ernstig gewond; ze had een bekkenbreuk en met inwendige kneuzingen is ze opgenomen. Drie van haar kinderen konden eveneens spoe dig uit de puinhoopen worden gehaald. Even- min als het gezin Zwanenburg waren de kin deren erg gewond. Bij kneuzingen en gebro- ken beenen bleef het. Inmiddels was de Rotterdamsche reddings brigade, die om 11.45 gewaarschuwd was en In- en uitwendige, zoowel bloedende als blin- de, worden spoedig en zeker genczen door de Aambeienzal} van Apotheker BOOM. Met jeuken bedaart in enkele dagen. Verknjg- baar in de meeste Apotheken en Drogistwin- kels a 0.00 per potje. baar gemaakt zijn, zullen met ingang van 1 Juni de prijzen van de trajectkaartcn vastge- 0.90 en 0.60 per K.M. en per maand vo^- de drie klassen met opwaartsche afronding op geheele guldens en met een minimum van f 10, 8 en 5 per jaart. Deze tariefswij- ziging beteekent een aanzienlijkc verlaging van de prijzen voor korte tijdvakken en een geringe verhooging van de jaarprijzen; om hieraan tegemoet te komen zullen jaarkaar- ten tegen de bestaande prijzen per K M 13.60, 10.20 en 6.80 bij vooruitbeta- ling te voldoen verkrijgbaar gesteld worden. Tegelijkertijd zal het aantal voor houders van maandkaarten (per K.M. en per rtiaand I lie kl. 0 50) uitgesloten treinen uitgebreid worden. GEORGANISEERD OVERLEG IN AMBTENARENZAKEN. In de Dinsdag gehouden vergadering van le centrale commissie voor georganiseerd over- leg in ambtenarenzaken is de salarispositie van het tijdelijk personeel ter sprake geko men. Daarbij bleek, dat de regeering in Ja- nuari j.l. de gunstige regeling getroffen had. waardoor dit personeel, dienende in rangen van vast personeel, in het algemeen op den- zelfden voet als laatstgenoemd personeel wordt bezoldigd. Slechts is niet op hen van toepassing verklaard de garanticbepaling voor het jaar 1925, noch de huwelijkstoelagt voor de vaste ambtenaren. Van de zijde der organisaties werd ten zeer- ste bepleit, de garantiebepaling ook voor het hier bedoeld tijdelijk personeel van toepassing te verklaren. Van regeeringszijde werd in uit- zicht gesteld, dat dit denkbeeld in zeer ernsti- ge overweging zou worden genomen. EEN GRAPPIGE HISTORIE. Toen Maandagmorgen 11 uur de autobus van Gebr. R. te IJmuiden op het Willems- plein aankwam, bleef een oude heer in de bus zitten, zegt de O. H. Crt. De bestuurder zei de, dat hier het eindpunt was van de reis, maar de cude heer zeide van een eindpunt niets te weten. Hoe vriendelijk de bestuurder het ook vroeg, hij wilde de autobus niet ver- laten. De bestuurder vroeg toen assistentie van de politie. Een agent toog naar de autobus en vroeg den ouden heer of hij de bus niet wilde verlaten. Maar de oude heer zeide, dat het den agent niets aanging. De agent vroeg den ouden heer of deze dan presidentschap Ludendorff is te Berijn aan- gekomen. HET VOORSTEL VAN BENESJ Naar van goed ingelichte parlementairc zijde door den Lcndenschen correspondent van de Telg: wordt vernomen, heeft Cham berlain in de kabinetszitting van gister met alleen verslag uitgebracht over de houding van Frankrijk, Belgie en Italie en de landen van de kleine entente tegenover de Duitsehe veiligheidsvoorstellen, doch hij zou ook in groote trekken het plan van Benesj geschet3t hebben, tot vorming van de „Vereenigde Sta- ten van Europa", waarover Benesj in Gene ve met Chamberlain heeft gesproken en dat hij in Parijs bij Herriot en den Poolschen mi nister van Buitenlandsche Zaken heeft toe- gelicht. In diplomatieke kringen te Londen zijn dan ook geruchten in omloop. volgens welke het in het geheel niet uitgesloten zou zijn, dat Benesj, wanneer zijn plan in het Britsc'ne kabinet een gunstig cnthaal verkrijgt, naar Lcnden zou komen, ten einde met Chamber lain en den binnenkort te Londen aankomen- de Amerikaanschen gezant Houghton, het probleem verder te bespreken. Het plan van Benesj bedoelt uit de staten van Europa drie groepen te formeeren met gemeenschappelijke regionale belangen. De eerste of westelijke groep zou bestaan uit Engeland, Frankrijk, belgie en Duitsch land, zoo mogelijk met Nederland, Spanje en Zwitserland. De oostelijke groep bevat Pclen, Tsjechoslo- wakiie, Joegoslavie, Oostenrijk, Roemenie, Griekenland, Bulgarije en de randstaten, ter wijl de overige Oostzeestaten in een Skandi- navische groep zouden worden onderge- bracht. Aan Italie zou de kens gelaten worden, zich bij de oostelijke of westelijke groep aan te sluiten, waarbij waarschijnlijk voor Italie en Duitschland de mogelijkheid wordt opengela- ten, van beide groepen lid te worden. Deze drie groepen zouden dan sanengeva' worden in een verband „de Vereenigde Staten van Europa". Aan het samenbrengen in groepen ligt de gedachte ten grcndslag, dat iedere staat in vollen omgang de grenzen van ieueren ande- ren satat der groep tegen aanvallen in oor- log garandeert. Het verband van den gehee- leit statenbond is gehaseerd op de gedachte dat alle twisten tusschen de groepen of tus schen leden daarvan, uitsluitend door ver- pliehte arbitrage mogen worden beslecht Dev groepen moeten op de basis van dit veiligheidsorcgram tegeliik progressieve cnt- wapeningsmaatregelen dcorvoeren. TUMULT IN DE FRANSCHE KAMER. Gisteren is er in de Kamer een heft.ge discussie geweest over de wctgeving in Elzas- Lotharingen. Het Kamerlid Poitou du Plessis, behoorende tot de union republi- caine democratique, heeft fierriot en het ka.- tel der linkschen in heftige bewoordingen verweten, dat zij hun beloften, gedaan aan Elzas-Lotharingen om zijn traditics en ge- bruiken te respecteeren, niet hebben gehou den. Deze bewering veroorzaakte een dusda- nig tumult, dat de voorzitter de zitting schorste. Na hervatting der zitting, dreigde weer een incident, toen de socialist Maes een zij- ner collega's uit den Elzas verweet, geen Franschman te zijn. Balanant, een lid der rechterzijde eischte, dat over Maes de cen- suur zou worden uitgesproken; zoo dit niet gebeurd.^ zou hij en ae ziinen ae voortzetting ZICH ZELK HERKEND. Draadloos wordt uit Londen gemeld, dat te New York een man een nachtverblijf van het Leger des Heils binnenkwam en daar een aanplakbiljet las van iemand, die vermist werd en den naam Nils Fisher droeg. Deze man kwam hem zeer bekend voor (blijkbaar stond het pcrtret van den vermiste er ook op) hij vroeg den met het toezicht belaste beambte of hij zelf niet met den gezochte identiek was. De b:ambte bevestigde dit en bracht hem naar de politie, waar hij ziek werd. De vermis te Fisher, 25 jaar oud en de zoon van een der rijkste mannen van Zweden, was op een zakenreis. Den 6en December was hij te Buf falo uit den trein gestapt en sedert verdwenen. Er was reeds een beloening van 100.000 dol lar uitgeloofd voor dengeen, die hem vond. Door lift zien van het aanplakbiljet is blijk baar zijn herinnering teruggekeerd. KORTE BERICHTEN. Naar uit Zagreb wordt gemeld, heeft de Joegosiavische regeering na de nietigverkla- ring van de mandaten der Raditsj-partij een gerechtelijke vervolging tegen den leider Mas- jek en diens partijgenooten gelast. In Zwodau bij Falkenau had gisteren op de mijn Mariahilf van de Mattias-werke bij het neerdalen van een ploeg in de schacht een ernstig ongeluk plaats, waarbij zeven arbei ders zwaar gewond werden. De verantwoordelijke redacteur van de communistische Siiddeutsche Arbeiterszei- iung, Oskar Queck, te Stuttgart, is gearres teerd in verband met een tweetal artikelen, waarin openlijk stemming werd gemaakt voor een gewapende revolutie. Bij een huiszoeking werden opruiende brochures gevonden. Volgens een bericht uit Cairo moeten de Iroepcn van den Hedzjaz de Wahabieten bij Djeddah een gevoelige nederlaag hebben toe- gebraeht, waarbij de laatsten bijna 200 man veriorcn, de Hedzjaz trccpen 9 dqqden en 30 gewonden. De „Star" meldt uit New York, dat de cerste betaalmeester der .Leviathan" bij het verlaten van het schip gearresteerd werd, om- dat hij losse diamanten ter waarde van 10 OOO dolDr 'Me binneticmokkelen. De te Milaan verschiinende „Message- ro" meldt, dat de Federatie van Mctaalbe- werkers te Venetie de staking geproclameerd heeft. Een nieuwe staking alzoo. In den toestand van de spoorwegstaking in Duitschland is weinig verandering geko men. Het aantal stakers is^sinds gisteren met 45 vermindcrd. Lithauen heeft een beroep gedaan op den Vdkenbond om Poolsche aanvallen op de grensposten te doen staken. 8taton-(«eiieraal EERSTE KAMER. Zitting van gister. Voortgezet werd de behandeling van de on- derwijs-begrooiing. De heer F r a n s e n meende, dat het nog al hapert met de samenwerking tusschen lagere en nrddelbare scholen. De openbare scholen bewaren een negeerende neutraliteit ten opzichte van het woord „Goet". De heer D e Jong bestreed de redc- van den heer Ossendcrp en bepleitte de belan gen van nijverheids- en voorbereidend lagc-r onderwijs. De heer Van der Landen wiMe het onderwijs dienstbaar maken aan het be- vcrderen van de kennis der verkeersregeleu De heer Slingeuberg verzocht het wetsontwerp betreffende het voorbereidende over de Utrechtsche leerstoelen. Naar spre- kers meening is niet scherp genoeg onder- scheiden tusschen de wettelijkheid en de wen schelijkheid van de zaak. Een schaduwzijde aan de nieuwe instelling is z.i., dat enkel ondernemers contribuanten tot de stichting zijn. De minister heeft echter niet de wenschelijkheid, enkel de wettelijkheid te beoordeelen, en nu wees spr. er op, dat de bevoegdheden van den minister ten dezen in de Hooger-Onderwijswet facultatief zijn ge steld. Spr. concludeerde dat de zaak volkomen in orde is en de minister kan z.i. het volkomen recht zijn consent tot de leerstoelen geven. De heer Slotemaker de Brui- n e aarzelde het voorgenomen plan goed ie keuren. Spr. heeft niet het adres der Utrecht sche hoogleeraren geteekend, al was hij het met veel er in eens, maar hij gevoelde be- zwaar tegen den materieelen grond, die aan de instelhng is gegeven. De heer DeVos Van Steenwijk vroeg, of het oordeel van de meerderheid van den Utrechtschen Senaat in zake de vestiging der Indologische leerstoelen niet, doch dat van de minderheid wel is gepubliceerd. Gaar- ne zou hij dit van den minister vememen. Daar niemand verder het woord verlangde, gaf de Voorzitter het woord aan mi nister De Visser, doch verdaagde de vergade ring tot heden 11 uur. TWEEDE KAMER.- Zitting van Woensdag. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijzi ging van de wet van 1917 tot regeling van het hooger landbouw- en hooger veeartsenij- kundig onderwijs. De heer Bierema(V. B.) lichtte een amendement toe om het mogelijk te maken, dat jongelieden die met succes eindexamen hebben afgelegd bij de middelbare landbouw- school te Groningen of de middelbare kolo- niale landbouwschool te Deventer, hun stu- die voortzetten aan de landbouwhoogeschool te Wageningen. De heeivn T i I a n u s (C- H.) en B e u- mer (A. R.) bestreden dit amendement; zij achtten het middelbaar landbouwonderwijs niet de geschikte opleiding tot hooger onder wijs. De minister van Binnenlandsche Zaken ?u Landbouw, de heer RuysdeBeeren- Jrouck zette uiteen, dat het beter is dit amendement niet aan te nemen, omdat deze aangelegenheid later gromdig dient te wor den geregeld De heer Bierema (V. B.) trok zijn amendement in. Het wetsontwerp werd goedgekeurd. Richtige hefting Directe belastingen. Aan de orde was het wetsontwerp tot be- vordering van de richtige heffing der directe belastingen. Voor de heffing dezer belastingen zal geen rekening worden gehouden met rechtshande- lingen die kennelijlc verricht zijn om de hef fing overeenkomstig haar doel geheel of ten deele onmogelijk te maken, het oprichten bijv. van schijnvennootschappen. De algemeene beschouwingen worden ge- opend. De heer Rutgers(A.R) was huiverig zijn stem aan dit ontwerp te geven omdat de gevolgen ervan niet zijn te overzien vooral nu beroep op den revhter is afgewezen. De heer O u d (V. D.) ziet een bewijs van onmacht van den wetgever in dit ontwerp. Uit een oogpunt van recht kan dit ontwerp niet door den beueel. die om even twaalf uur aan den Kleiweg aan kwam onder leiding van den hoofdopzichter, den heer J. Pellenhoft, meer systematisch aan het doorzoeken van de ruine gegaan, ten einde te zien of zich er nog menschen in be- vonden Het was heel moeilijk daanemtrent zekerheid te krijgen, de verbouwereerde gered- den en de buren, die al evenzeer in de war waren konden geen uitsluitsel geven omtrent het juiste aantal menschen, dat zich in de twee huizen had bevonden. o De brigade had haar groote lampen aange- stoken en Electrostoom verlichtte met haar groote electrisehe reclame het terrein. Eerst haalde men Schaap onder de puin- hcopen weg; aanvankelijk dacht men, dat de man nog leefde, men meende hem nog te hoo- ren steunen. Hij werd in een springkleed van de brigade gewikkeld door de tallooze hulp- vaardige handen ook verscheidene Rotter damsche spuiten uit het Noorden waren te hulp gesneld naar de lokalen van Elec trostoom, die gastvrij worden cpgezet, gedra- gen, maar bleek, daar aangekomen, reeds te zijn over leden. Op het bericht dat er nog twee broers, jon- ge mannen van ongeveer 20 jaar onder de steenklompen bevonden, werd verder gezocht. Men hcorde kreunen en vond na eenig zoeken een jonge man, die geheel onder puin en stuk- ken kalk bedekt in een ledikant lag. Vcorzich- tig werden steen en kalk verwijderd en door een opening, onder een bint door gemaakt, kon men den jongeman, Berendse geheeten, die ook al in het huis van Schaap in- woende, bevrijden. Hij werd naar Electro stoom gebracht, waar de doctoren van den geneeskundigen dienst, dr. van Henverden dr. de Smalle, met den Hillegersbergschenme- dr. Heyncker, de verplegcrs van den ge neeskundigen dienst en de mannen van de co- lonne der E. H. b. O. hun zorgen aan de gewonden wijdden. Deze jonge man kon notf vrij goed antwoordenhij deelde op vragen van burgemeester van Kempen mede, dat zes personen op het moment van de ontploffing in het huis waren geweest de broer, waar van sprake was en de geruchten,was juist dien dag naar Zeeland gegaan en dus kon de conclusie gemaakt worden, dat geen menshcen meer onder de puinhoopen bedol- ven lagen. Om tien minuten over half een had de ge neeskundigen dienst, die met twee auto's ter plaatse was, alle gewonden in het Ziekenhuis. Zij was evenals de Reddingsbrigade cm hulp verzocht door den burgemeester. Een van haar auto-s bevond zich op het oogenblik van de ontploffing in de Claes de Vrieselaan, de chauffeur zocht den naasten politiepost op, infermeerde per telefoon en trok toen dadelijk om hulp te verleenen naar den Kleyweg. Hoofdopzichter Pellenkoft heeft ten slotte d^ balklagen van de kapverbinding, die nog in den scheidingsmuur van de aarigrenzende woning zat, laten neerhalen. Daardoor was het gevaar van instorting van dien muur voor- komen en konden de buren voor zoover er dan nog van nachtrust sprake kon zijn in hun cntrampeneerde woningen, zich te bed bege- ven. Gistermorgen was er buitengewoon groote belangstelling uit Rotterdam en Hillegers berg. Honderden en nog eens henderden zijn den Bergweg afgegaan om de vcrwoesting in oogenschouw te nemen. TRAJECTKAARTEN. In verband met de bezwaren, welke meer- malen tegen het bestaande tarief voor tra- iectkaarter van de Nederl. Spoorwegen ken- niet even wilde meegaan naar het bureau. „Je staat me nog al aan," antwoordde deze en ging mee. Maar naast den ouden heer zat in de autobus een kind van 2U> jaar en daar de kleine den ouden heer „opa" noemde, nam de politie ook het kind mee. Op het bureau gekomen, kon de oude heer noch zijn naam, noch zijn woonplaacs opgeven. Hij wist niet, vanwaar hij kwam. De politie onderzccht toen of hij eenige bewijzen van identiteit bij zich had en vond in de kast van zijn gouden horloge naam en adres: J. V. te Haarlem. De Haarlemsche politie werd opgebeld en spoedig bleek, dat de oude heer daar woonde en kindsch was. Dadelijk werd de eigen auto gezenen om hem terug te brengen. De poli tie vroeg toen of het kind ook bij hem bchoor- de en of men dit ook moest meegeven. Ccnstematie bij de familie te Haarlem Het kind hoorde niet bij den ouden heer en men mocht alleen dezen in de auto zetten. Dit ge- beurde, maar nu zat de politie hier voor de vraag: van wie is het kind? De kleine werd voor het raam gezet en had spoedig veel bekijks, vooral van de zijde der jeugd. Spoedisr werd het kind herkend als te zijn van v. W. uit de Neptunusstraat alhier. De kleine was's morgens 10 uur op stap gegaan en was om 11 uur* de openslaande autobus binnengeklommen en had zich naast den ouden heer gezet. En zoo trof de politie deze twee menschenkinderen naast elkaar. Ze waren beide de zorgende hand ontsnapt, maar toch weder thuis gekomen. DE KAMERVERKIEZINGEN. Men zendt het volgende communique aan de N. R. Crt: Reeds eenige tijd hebben versehillende Mid- denstandsgroepen besprekingen gehouden, ten einde voor de eerstkomende Kamerverkie. zing te trachten samenwerking te verkrijgen, en eventueel met eigen candidaten uit te ko men. Het verlangen naar de samenwerking is ontstaan door de voortdurende miskenning van de rechten dier groepen in Staten-Gene- raal, Prinvinciale Staten en Gemeenteraden. Als gevolg van die pogingen is de vorige week te Utrecht een gecombinecrde vergade ring gehouden, waar "een groot aantal plaat- sen was vertegenwoordigd, o.m. de groote gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, terwijl uit vele andere ge meenten adhaesic-betuigingen waren ingeke- men. Gister heeft te Den Haag reeds een tweede vergadering plaats gehad, waar, behouden* naderc goedkenring door de betrokken orga nisaties, werd besloten over te gaan tot per- manente samenwerkingen der 'bestaande groe pen, die reeds in staten en gemeenteraden zijn vertegenwoordigd. Daarvoor werd een comite van actie be noemd, dat contact zal zoeken met de daar voor in aanmerking komende middenstanden. IN HET RUIM GEVALLEN. Aan boord van het stoomschip Mondfer- land, liggende in de Lekhaven alhier, is de 23-jarigc matrons J. K., gisteravond terwijl hij op het tusschendek bezig was met het vast- maken van schilden, die aan dek geheschen moesten worden, gestruikeld en van een lioog- te van acht meter in het dieptankruim geval len. Hij brak zijn schedel en zijn beide bee nen op versehillende plaatsen. In bewusteloo- zen toestand is hij daar opgenomen en naar het ziekenhuis yervoerd.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 3