DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Centrum-Hotel. KEES PRDIS No. 68 Honderd zcren en twintigste Jaargang 1925. ZATERDAG Directeur: G H. KRAk. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 21 MAART Het Hoogheemraadschap en haar paleisje aan den Kennemerstraatweg. ZOUiDAQ Dtt summer Sesfaal ail 3 Made*. Abomiomentsprijs bij yoornitbetaling per 3 maanflen f2.—fr. per post f2.50. Bevrijsn. 5 ct. Advcrtcntiepr, 25 ct. p. regol, grootcre letters naar plaatsmimte. Brieven franco N.V. Bock- en Handelsdr. y.h. Berms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bcdactic No. 33. Waarom zoudcn wij veel geld voor eeu schouwburg uitgeven a Is ieder belangstellend ingezetene ten stadhuize geheel gratis poli- tieke spiegelgevechren kan bijwoneu en als er voor de variatie zoo nu en dan eens een gezelschap van buiten optreedt, dat alleen al door de veme'ding van het op te vceren kluchtspel op de publieke bclangstelling uit geheei Hollands noorderkwartier kan rekenen. Dat er iuderdaad groote be,angsielling ge weest is voor de Dinsdagmiddag ten starinuize ©pgevoerde eenacter, waarin, onder regie van twee leden van Gcdeputeerde Staten, eenig>.j populaire figuren uit deze omgeving een ern- stige of koniische rol vervuld hebben, behoeft niet meer verzekerd te wordea. Niet, dat het pub'lick in onze raadszaal zelf zoo talrijk geweest is- Daarvoor warcn tijd en plaals van de op- voering te slecht gekozen. En bovendien leven wij in een tijd, dat men rich niet rnecr door een personlijk bezoek aan allerki bezienswaardigheden behoeft te ver- moeien Alles wat men van belangrijke bijeenkom- sten weten wil, leest men's avonds thuis uit- voerig in een nieuwsblad of beluistert het draadloos, rustig in zijn clubfauteuil aan den haard gezeten. Helaas, een gemeentelijke radio-inrichting voor het uitzenaen van alle in onze raadszaal gehouden redevoeringen is nog steeds niet aanwezie. Maar kranfen zijn er wel en ook kranten die interessante debatten sienografisch weergc- ven en dat de belangstelling voor wat er Dinsdagmiddag in onze raadszaal is gespro- ken buitengewoon groot geweest is, hebben wij, na de publicatie daarvan, herhaaldelijk kunnen constateercn. Het ging we mogen daar nog wel even aan herinneren over den aankoop van een perceel, aan den Kennemerstraatweg voor ge- ineenlandshuis voor het Hoogheemraadschap Hollands Noordeikwartier". Die aankoop, die als het .perceel gehcel ge reed zal zijn, wellicht 90000 zal vorderen, heeft in breeden kring verontwaardiging ge- wekt en is aanleiding geweest, dat een com- missie uit de ingelanden gevormd is, die bij Gedeputeerde Staten tegen deze transactie ge- protesteerd heeft. Nu lijk het voor buitenstaanders eenigszins vreemd, dat men het bestuur van een water schap, dat met enorme kapitnlen werkt, niei het genoegen zou gunnen zich eens mooi oi zelfs deftig te instalieeren als het daar nu eens bijzonder zijn zinnen op gezet heeft. Maar de protest-actie wordt verklaarbaar, als men bedenkt, dat ingealnden belastingbe talers zijn, dat niemand graag meer betaalt dan noodzakelijk is en dat het bestuur van het waterschap het aan zichzelf heeft te wij ten, dat men in breeden kring reeds langen tijd over onverantwoordelijke verspilling van gel- den heeft gesproken Blijft dan ae stem der ingeianden die eens roependen in de woestijn en is het eenige ant- woord daarop een voorstel om opnieuw tot belangrijke en in "e'.er oogen onnoodige uit- gaven te besluiten, dan is de protestbeweging ee.i natuurlijke reactie, die niet te vermijden is De voorgestelde aankoop van een pand van 90.000 voor Gemeenlandshuis, is de droppel geweest die den beker der publieke veront waardiging heeft doen overvloeien. Eu het feit, dat Hoofdingelanden zich zoo v/einig met hun kiezers verbonden voelden. dat zij, alle waarschuwingen negeerend, met a.gemeene stemmen tot den aankoop van het bewustc perceel besloten, heeft tot natuurlijk gevolg gehad. dat de verontwaardiging der belastingschuldigen tot een georganiseerde en goed geleide protest-actie is geworden. Dat is allemaal heel ernstig, maar die emst kan toch moeilijk bewaard blijven als men ziet hoe bij dit Hoogheemraadschap woorden en daden hemeslbreed uit elkaar loopen. Denkt toch zegt het bestuur op 29 Octo ber van het vorige jaar in een schrijven aan Ged. Staten, Waarin op vermindering van ias- ien wordt aangedrongen denkt toch om de verminderde draagkracht van het Noorder kwartier en wil daar toch mee rekening hou- den. Denkt er om, dat wij in de naaste toekomst voor belangrijke uitgaven staan, voor overne- ming van dijken, dijksmagazijnen en nood- materialen en verlaagt daarom ons aandeel in de watersnoodleeningen- Wie het met drogc oogen kan lezen, krijgt toch nog diep medelijden met het arme water schap, dat noodgedwongen a! dat geld op zijn gedupeerde belastingbetalers zal moeten verhalen. Maar dat is alles theorie. De practijk is, dat de besluiten van het vva- terschapsbestuur in bidden kring reeds her- haaldelijk verontwaardiging wekten. Men heeft li. i altijd doen ycorkomen of het cp ten beetje geld nicer of minder eigcnlijk in het geheel niet aanlnvam. De loonen van alle aan het waurschap yer- boildtii anibk-jiar a -- v/ier pensioenregcling tot het eersie werk van Hcoghecmraden en Hoofdingelanden behoorde -- zijn indertijei naar het Rijks voorbeeld geregeld. Alle Rijks- en Gcmeenie-amblenaren heb ben thans beduidende kortingen gekregen, maar de salarissen aan het I ioogheemraad- schap blijven op het oude peil. De ingelanden zijn er wel goed voor. Als het bestuur vergadert, komen er en er ontbreekt er nimmer een een twaali- tal Hoofdingelanden te voorschijn, die, buiten reis- en verblijfkosten, ieder 15 presentie- gcld per vergaderiDg ontvangen. En bovendien komen er dan ook nog tv/aalf plaatsvervangende Hoofdingelanden luisteren, die wel geen stemrecht hebben en wier aanwezigheid eigenlijk alleen bij ver- hindcring der eerstgenoemden noodzakelijk is, n.aar die toch cveh trouw opkomen cn even- eens 15 per persoon als presentie-geld op- sixijken, ongeacht reis- en verblijfkosten. De ingelanden zullen het wel betalen. Is het dan wonder, dat die ingelanden hun protest nu eens scherper formuleerden en lui- der deden weerklinken, toen be ken d werd, dai het waterschapsbestuur hun een nieuwe ver- rassing bereidde door een pand van een J 90 000 als paleisje voor den Dijkgraaf en zijn ambtenaren aan te koopen? Men heeft bij Gedeputerede Staten tegen den aankoop van dit pand geprotesteerd en de heeren Hendrix en Jhr. van Lennep hebben Dinsdagmiddag heel officieel zitting in onze raadszaa-l gehouden om de bezwarcn van ingelanden aan te hooren en den Dijkgraaf ge- legenheid tot verdediging van het genouien besluit te geven. Het door den Dijkgraaf naar voren ge- brachte is zoo intcrcssant, dat wij niet kunnen nalaten er nog eens even de bijzondere aan- dacht op te vestigen. Hd Hoogheemraadschap, tot dusver in het Hanzegebouw gevcstigd, had dit pand wel gaame willen koopen, maar ziet, de gemeente had het voor den neus van het Hcogheem- raadschap weggekocht. Het wi.de van de Cadettcnschool het on- derwijsgebouw, vvaarboven staat „Kennis is macht", aankoopen, maar ziet, het gelukte de gemeente de geneele Cadeitenschool te be- machtigen. Men krijgt onwillekeurig geen h oogen dunk van de kocpmanstaienien van het Hoog heemraadschap, als men den Dijkgraaf hoort verkondigen, dat het steeds achter hd net gevischt heeft. Maar dat daargelaten, blijkt uit de rede van den heer Wij denes Spaans, dat men hd waterschap diverse andere panden te koop heeft geboden, die toevallig allemaal ongc- schikt waren- De meeste warcn te klein en als men nagaat. dat men thans tot ingebruikneming van een gcbouw met vergaderzaal en autogarage heeft besloten, is het begriipelijk, dat er inderdaad heel wat panden zullen aangeboden zijn, die nid aan alle eischen van hd bestuur vbldoen konden. Maar de reden waarom sommige panden absoluut onbruikbaar genoemd worcien, is aikwijls zeer opmerkelijk. Hd groote cafe Kramer, een prachtig gc bouw aan de Kaasmarkt, in het centrum der stadwas niet rustig genoeg gelegen. Men vraagt zich onwillekeurig af of hier van een zickeninrichting voor zenuw-patienten dan wel van een gebouw voor eenvoudige admi- nistratie wordt gesproken. Het prachtige pand van Mevrouw Van der Feen ae Lille, in de Langestraat met een to- taal oppervlakie van 760 M2., was onbruik baar, omdat er geen brievenbus was, pardon, omdat er geen achterdeur aan was. Want die achterdeur was noodig om de luxe auto's van het waterschap in een eigen garage te kunnen rijden. Heeft men, stel dat die garage noodzakelijk mocht zijn, geen oogenblik bedacht, dat dit pand binnen weinige jaren aan de achterzijde aan een openbare straat komt te liggen? Er. zoo men daaron niet wachten Icon, was er dan niet een van die kleine huisjes op de Nieuwesloot aan te koopen, om zich een be- hoorlijken achteruitgang te verzekeren? Het voormalig gebouw van het Kaascontro- le-station staat reeds geruimen tijd leeg en biedt meer ruimte dan tot dusver het Hanze gebouw heeft gegeven. Was hicr niet een tijdelijke verblijfplaats te viiiden Wist men er niets van, dat binnen afzien- bareu tijd cen prachtig ruim pand als het Hotel de Nachtegaal, met een totaal opper- vlakte van meer dan 1500 M2. in veiling zou komen? Het is Dondcrdag voor 44000 verkocht, een spotprijs, die de belachelijk hooge som, waarvoor thans hex pand aan den Kennemer straatweg gekocht is, nog des te>sterker in het licht stelt Wij kunueu wat meer uitgeven, zegt de dijk graaf, omdat wij een extra voordeeltje hebben. Wij hebben namelijk het Gemeenlandshuis te Petten verkocht voor 10.000. dat geeft 500 voordeel per jaar plus 100 aan huur voor de stallen, plus 800 voor onderhoud, plus 1200 voor een concierge, plus 100 \oor vi ij vuur en licht van dien concierge en dan nog 200 voor brandstoffen. Het is alelmaal prachtig uitgerekend als cr werkclijk van een vuur en licht gebrui- kenden concierge sprake was. Maar die js er niet en die heeft dit Hoog heemraadschap er nooit gehad, want de con cierge van het vroegere waterschap was ai overleden voor dit Hoogheemraadschap tot stand is gekonicn. Er is dus geen concierge en een congierge die er met is gebruikt geen vuur en hcht houdt ook niet voor 1200 een ongebruikt ge bouw schoon. Dat is allemaal theorie en als men ten slotte thans de voordcelen van den verkoop van het huis te Petten w'l illustreeren, moet men bedenken dat die gelden evengoed uit- gewonnen waren als het Hoogtuemraad schap in het tot dusver gebruikte pand was geblevea Het thans gekochte perceel, zegt de dijk graaf, krijgt ten oppervlakie van 400 M2 en hij berekeut dat het, naar verhouding, goed- kooper is dan het nieuwe Weesliuis dat I 28uOO van koop en J 37625 van verbou- wing gekost heeft. Maar die vergelijking mr. Van der Feen de Lille been er al even de aandachi op gevestigd gaat absoluut mank. Get is voikomen juist, dat het Weeshuis veel voor verbouwing gekost heeft, maar het moclit veel kosten omdat het een oand moest worden, dat regen.en van de gemeente voor het monunienta.e vruegtre Burgerweeshuis het tegenwoordige Landbouwhuis in ruil kreg;B. Er heeft zelfs eenige jaren lang een be- drag van lio.OUO voor een nieuw Weeshuis op ue begrooting gestaan en het is welwil- lendheid van rtgenten geweest, dat zij ten slotte met het titans in gebruik geiiomen ver- oouwde pand geuoegen hebben genonien Zoo ooit ten vergeiijkmg een onjuisten in- druk kon vestigen dan was het die van het nieuwe Genieen andshuis met het thans in gebruik genomen Burgerweeshuis. Wanneer iemand zegt de dijkgraaf --- met een legger werkt, dan werkt hij met een noek van 94 c.M. tueedte. Wij weten met of er op het waterschap dik- wijis met leggeis gevverkt wordt, maar het is begnjpe ijk, dat iemand die zooa.s de dijk- graat zegt soms drie teggers voor zich lieett, nnnstens 1.89 M. en met opengeslagen leggt-rs en een d'lk potlood zeits lijna 4 ivi. ruimte ndodig heeft. Er is 16 man aclministratief personetl. Als die alle tegelijk aan de leggers werken is er een zaal van minstens 64 M. tengNr noodig eu ban is er nog niet eens p.aats voor de kof- fiekopjes.' Tot nog toe, zegt de dijkgraaf, werden de leggers telkens met een wagen naar „De Nachtegaal" gebracnt tusschen twee haakjes wel een bewijs dat dit pand volduen- de ruimte bood en daarmee ging veel tijd verloren. En geld, als men bedenkt dat de huur van hanakarren van 5 tot 7% cent per uur ver- hoogd is. Wat dat betreft, zou een nieuw pand van 9U.OUO toch Log nooazakelijk en op den duur niet te kostbaar kunnen blijken. Voor de huur van een box in een garage voor den dienstauto rekent de Dijkgraat thans J 250 per jaar en de hoofdopzichter krijgt een minder mxieuze auto en blijkbaar ook een minder luxieuze box die op 200 per jaar geschat wordt. Dat alles zou met het bouwen van een eigen garage van 2500 worden uitgewon- nen. Wanneer meerdere auto's voor ambtenaren in het vooruiizicht zijn, zal deze garage on- getwijfeld vooideel opleveren. is dit niet het geval, dan is voor de stal ling van particuliere wagens zeer zeker een goedkooper onderdak te vinden dan men thans in gebruik heeft. Het waterschap betaalt 250 voor een box in een onzer garages, maar op een aanbie- ding van een autohande:aar hier ter stede den wagen in zijn garage voor 125 per jaar" een'goede standplaats te geven, is van d l Dijkgraaf bericht ingekomen dat men daarvan geen gebruik wenschte te maken. Maar evengoed doet de 250 d.enst om aan Ged. Staten te bewijzen hoe noodzakelijk en voordeelig toch de bouw van een eigen garage moet genoemd worden. Men mag zeggen, dat wij het hier en daar ovei nieven nebben, maar in werkeiijkheid hebben wij toch niets anders geaaan aan de waarde aantoonen der argumcnten welke de dijkgraat ter verdediging van den aankoop van net dure Gemeemandshuis voor een com missie uit Ged. Staten naar voren gebracht heeft. Nog zonderlinger is evenwel het rapport van den Hoofding. dir. der Prov. Watersiaat die, door Ged. om bericht en raad gevraagd, o a. rapporteert dat het gebouw eenigszins weelderig van opzet en inrichting is, dat de vergaderzaal voor de algemeene vergadering welke tusschen twee haakjes voor een zeer geringe vergoeding steeds in de Raadszaal kan worden gehouden een weinig bevredi- gende oplossing biedt waaraan groot nadee- .en zijn verbonden, die er op wijst, dat het perceel in publieke veiling voor particulier gebruik stelling geen f 10.000 zou opbren- gen, die de ramingen over het aanbrengen van een centrale verwarming en het bouwen van een garage te laag acht, die toegeeft dat dt huisvesting in het aan te koopen pervc-el de jaarlijksche ko6ten van het waterschap niet onbelangrijk zal doen stiigenen die desondanks toch termen vinat om Ged. Sta ten in overweging te geven: „hunne gocd- keuring te hechten aan het besluit van de A,g. vergadering van het bestuur van het Hoogh. Noordhoilands Noorderkwartier J.d. 18 Dec. 1924." Twee punten door den betrokken hoofd- ambtenaar naar voren gebracht verdienen ten slotte nog even de a.gemeene aandacht. "len eerste, dat de 150U protest-handteeke- ningen op de bezwaarschrilten het gevolg zouden zijn van een met felheid gevoerae actie en in totaal niet meer dan 2'A procent vormen van het aantal aanslagbiljetten dal jaarlijks door het waterschap wordt uitge- leikt. Wij weten niet wie den hoofdingenieur zoo prachtig heeft ingelicht maar zijn verklaring is abso.uut onjuist. De 221 hancteekeningen der buitengemeen- ten en de 800 die in den aan ons bureau ver bonden boekwinkel geplaaist werden zijn het gevo.g van de simpele mededeeling op verzoek van ten onzer stadgenooteu dai cjen protesladres voor bclangstellenden ter teekenin-g geltgd was. Had drt adres ergens anders gelegen, in een lunchroom,een sigarenwinkel of waar dan ook, dan zou hetzelfde resuitaat bereikt zijn, want de Alkmaarsche Courant heeft zich geheel buiten deze actie gehouden en zelfs niemand op eenigerlei wijze bewogen zijn handteekening te komen p aatsen. Van een met felheid gevoerde actie is dus geen sprake geweest. Alles geschiedde geheel vrijwillig en we hebben ermeer last dan ge- noegen van beleefd omdat na twee dagen on ze toonbank onder de inkt zat en de druk be- teekende lijsten vooral op marktdagen met tal van zwarte vlekken meer op"kruis- woordpuzzle s dan op adressen voor Ged. Staten geieken. Het was toen ook, dat het N. Holl. Dag- blad waar siechts door 324 ingelanutn was geteekend haar figuur mtenae te kun nen redden door de mededeeling, dat de Alkm. Crt. een voiledigen dieust georgam- seerd had en er a1 dus en „spoit'' van maak- te om het aaial handieekeningerr- zotMiai mogeiijk op te voeren. Mogelijk is door deze poging van het N. Ho.I. Dagb.ad om zich ten uuLd.ng te geven de hoofdingendeur tot zijn conclusie van een met felheid gevoerde campagne gekomen Maar een anaere en zeer tcekenende bijzonderheia, die ons tot dusver niet fcekenci was, is bij de dezer dagen ten stadhuize ge houden vergadering aan het licht gekomen. toen isgebleken, dat het N. Hoi. Dagb.ad, dat ons van het organiseeren van een voile digen dienst beschuidigde, destijds geen kans heeft gezien haar 324 handteekening en zon- der meer te verzamelen. Toen is bekend geworden, dat de heer Schouien met die lijsten op stap is geweest en er 150 handteekeningen voor opgehaald heeft. Ware er daar niet een „sport" van gemaakt dan zou het blad dus siechts een resuitaat van ruim 154 vrijwillige handteekeningen hebben verkregen. Intusschen doet dit aan de waarde der pro- testactie geen afbreuk. Er is inderdaaa zonder eenige aanspor-ing, op de eenvoudige mededeeiing dat er een adres ter teekemng lag, door ien twaalf hon- derdtal ingelanden vrijwillig geteekend. Er wij zijn het voikomen met den heer Peereboom eens, dat, wanneer er werkelijk een actie gevoerd was door een over het ge- heele Hoogheemraadschapsgebied vertaste organisatie, het aantai hanateekeningen van onrevreden ingelanden zeer vele duizenaen zou hebben bedragen. I Ten slotte nog een enkel woord van protest over ae medeaeeling in het rapport van den hoofdingenieur, „aat de kosten thans met lager zuilen zijn dan die welke met den bouw van een nieuw Gemeenianashuis gemoeid zuuden zijn, nog atgescheiden van het feit, dat een gunstig gelegen terrein van voldoen- de afmetingen voor aat doel in Aikmaar zeer nioenijk te vinden zou zijn." Dit laatste is absomut onjuist. Na iniormatie bij het Gronaoedrijf hier ter stede is ons gebleken, dat Aikmaar op vtr- sehillende punten der stad voldoende bouw- terrein beschikbaar heeft en de gemeente zou ons inziens zeer zeker er toe medegewerkt hebben de lasten van het Hoogheemraad schap zoo veel mogelijk te verlichten. Of de bouw van een nieuw Gemeenlands huis duurder zou gekomen zijn, hangt geheel af van de eischen welke men aan een zooda- nig gebouw meent te moeten stellen. Maar voor 90 000 kan, ook bij nieuw- bouw, aan heel wat eischen voldaan worden en had men het dubbele voordeel gekregen, dat het waterschap een pand met een eigen aan zijn btstemming beantwoordend karak- ter had gexregen en dat door den bouw een architect, aannemer en vele werklieden voor geruimen -tijd een loonenden arbeid zouden gevonden hebben. In dezen malaisetijd, in dezen tijd van werklooslieid, mag ook deze factoi zeer zeker niet over het hoofd gezien worden. ►I En hiermede kunnen wij gevoege'ijk de be- spreking van dit onderwerp besluiten. Jhr. n. van Foreest, die Dinsdag als woordvoerder dei portesteerende ingelanden, zoo duideiijk het onwenschelijke van den aan koop van het dure perceel in het licht gesteld heeft, wees er reeds op. dat de arbeid van het Hoogheemraadschap in de toekomst niet grooter maar wel veel kleiner zal worden Mochten Ged. Staten nochtans den aan koop van een kantoorgebouw van 90.000 gerechdgd achten en men verwacht vrij algemeen dat dit gebeuren zal dan heeft men zich ien slotte daartij neer te leggen. Maai dan heeft deze actie en in ver- band daarmede bovensfaand artik 1 toch dit resuitaat, dat zij eens duide'ijk in het licht stellen welke waarde sonts moet worcien toegekend aan diverse vcrklaringen van of- ficieele person en welker getuigenissen bij uitspraken van min of meer rechterlijke col leges, van zeer grooten <nvloed op de beslis sing geacht mogen worden. Buiteniaiiit DUITSCHLAND EN DE VOL- KENBOND. In bevccgde kringen te Beiiijn wordt ver- klaard, dat het verzoek van Duitschland om te worden toegelaten als lid van den Volken- bend in verband staat mex liet resuitaat dei- huidige besprekingen inzake de veiligheid, de cntruiming en de ontv apening. Volgens een verklaring van iemand van het ministerie van buitenlandsche zaken zal Duitschland niet eerder een verzoek tot toe- lating tot den volkenhond indienen, dan dat eerst de geallieeraen een definitieven datum zullen hebben vastgestcld voor de ontruiming van het Ruhrgebi.d en de Keulsche Zone, ten t.aeede \£j!igheids\erd£agea 3^.^tiko tufc. scTTen ETfntsdiland er, de weshMrjk: mcgentt1"' heden en ten derde de militaire contrcle in Duitschland zal zijn overgedragen aan den Volkenbdnd. LORD CURZON. f - De bekende Lord Curzon is gistermorgen overleden. Lord George Nathanael Curzon is geboren op den 11 den Januari 1859 in Kedleston. In 1836 werd hij tot Lagerhuislid gekozen. Hij slcot zich bij de Conservatieven aan. Van 1891 tot 1892 was hij ondmtaatssecretaris voor buitenlandsche zaken. In Augustus 1893 werd hij tot onderkoning van Indie en tot Lord Curzon of Kedleston benoemd. Gedurende zijn ambstijd, die na 1903 nog met drie jaar verlengd werd, hervcrmde hij het bestuur der grensdistricten regelde d« N. W. provincies, ondernam een reis naar ds Perzische Golf om den Britschen invloed te versterken en organiseerde de expedifie naar Tibet. Op een vtrlofreis naar Engeland ia 1904 werd hij met groot eerbetoon ontvangen, tot eeraburger van Londen en tot Lord War den of the Cinque Ports benoemd. In Augus tus 1905 trad hij af en werd opgevolgd door Lord Minto. Met Curzon gaat een belangrijke figuur uit de Britsche politick heen. Zijn politieke rol was editor reeds uitgespeeld, toen hij niet in aanmerking kwam om Bonar Law als pre mier op te volgen. Conservatief in hart' aa nicreh was Curzon echter gezien zoowel ia liberale als in Labouikringen. ONTPLOFFINO IN EEN STRAAT. Te Londen heeft in een straat ten Westen van het Hyde Park over een afstand van ruim 300 M. een ontploffing plaats gehad, welke veroorzaakt werd door het dooriranden van zes electrische liehtkabels. Een theater moest een uur voor het eindi- gen der voorstelting zijn deuren sluiten we- gens het ontbreken van electrischen sti-oom voor de verlichting. Een auto, die juist door de straat reed, werd de lucht in geslingerd. Drie personen werden zwaar gewond. POLEN EN DE VOLKENBOND. De Poolsche nationalistische bladen verlan- gen, dat wanneer aan Duitschland in deo Vclkenbondsraad een permanente zetel wordt toegewezen, ook Pclen een permanenten zetel moet krijgen, opdat het evenlicht bewaard blijve. Ook verlangen zij opneming van Poolsche vertegenwoorcfigers in de verschillende cotn- missie ter controleering van de ontwapening van Duitschland. DE NIEUWE GOUDSTUKKEN IN SOVJET-RUSLAND. De sovjet-autoriteiten hebben het ontwern gepubliceerd voor de nieuwe tsjerwonets goud- stukken, waarvan de aanmaak in de volgende week zal beginnen. De muntstukken zullen in 1926 in circulatie worden gebradit. In het sovjet-emb'ecm aan de eenp zijde van het munistuk is in tegenstelling met de zilve- ren munten die in 1924 werden uitgegeven, de sikkel boven den hamer geplaatst, naar beweerd wordt ter tcgemoetkoming aan d#

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1