DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 69 Honderd zeven en fwintisrste Jaanrans: 1925. Dit numoi«T bestaat nit 2 bladea Aboimementsprijs liij voornitbetaling per 3 in a an den f2.—ft*, per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertcntiepr. 25 ct. p. rcgcl, grootcre letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handclsdr. v.h. Herms. Coster ZoonYoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Itcdaclie No. 33. MAANOAG Directeur: G H. KRAk. Hoofdredactcur: Tj. N. ADEMA. 23 MAART Bnitenland POLIHERE CRISIS IE BERL.IJN. Tusschen de rijksregeering en de Duitsch- Nationalen is een ernstig conflict uitgebroken, dat betrekking heeft zoowel op kwesties van binnenlandsche als van buitenlandsche poli- tiek, en dat zich zoozeer heeft toegespitst, dat me bijna van 'n kritieken toestand kan spre ken. De eerstkomende dagen zullen reeds de beslissing moeten brengen of het kabinet- Luther ook og verder op den steun van de Duitsch-Nationalen rekenen kan, of dat het zal moeten aftreden. De beide vraagstukken, welke tot het con flict leidden, zijn lp. de onderhandelingcn met de Entente over het garaniepact, en 2e het valorisatievraagstuk. De Duitsch-Nationale Rijksdagfractie be- sloot eenstemmig, de zwaarste bedenkingen tegen de pol'.tiek van den minister van Bui tenlandsche Zaken uit te spreken en zich het recht voor te behouden, everbueel tegen het garantieverdrag te stemmen, als dit zou wor- den afgesloten. De DuPsch-Naticnale fraciiq wenscht, dat de verdere onderhandelinuen 'over het garantie-vcorstel onder de directe lei- ding van dr. Luther zullen worden gevoerd. Van dit besluit zijn zoowel de rijkskanselier als de minister van BuiteMandsche Zaken in kennis gesteld. Typeerend is dat de. drie Duitsch-Nationale rijksmmisters Schiele. Neu- haus en von Schlieben de fractievergadering bijwoonden en voor het besluit van de fractie stemden. In het valorisatievraagstuk zijn de Duitsch- Nationalen besloten voorstellen te doen, welke inderdaad verder gaan dan de toezeggingen die de rijksregeering meent te kunnen doen. In dit opzicht zijn de Duitsch-Natiunalen ge- gonden aan hunne beloften bij de jongste ver- kiezingen gedaan De rijksregeering verklaar- de, dat zij de Duitsch-Nationale wenschen njet vervullen kan waaron de Duitsch-Natio nalen dreigden bij stemming ever de valorisa tiewet de regeerinosoartiien niet te zullen vol gen. en tegen het ontwerp van de regeering te zullen stemmen waardoor dit alle kans op aanneming zou verliezen. DE BESPREK1NGEN IN ZAKE HET PACT Uit de komst van de Flemiau, den geznnt van Frankrijk te Londen, naar Parijs, meent men te mogen besluiien. dat sinds het laatste onderhoud van Herriot met Chamberlain een nieuwe phase is ingetreden. Algemeen woidt verondersteld, dat deze phase is aangebroker door Duitschlands gewijzigde houding ten op- zichte van den Volkenbond. Berlijns meer gunstige gezindheid in deze kwestie kan een machtige aansporing zijn voor een verhaas- ting der onderhandelingen over het door Ber lijn voorgestelde garantie-pact. Londen oefent in dezen aandrang uit, dcch Parijs blijft voor- loopig nog terughoudend. Daar verklaart men, dat het op het oogenblik nog om niets anders gaat dan om het eens te worden over de te voigen procedure voor het onderzoek van het Duitschc voorstel. Frankrijk verwerpt de ze voorstellen niet a priori als basis_ voor on derhandelingen. Men erkent hier, dat het ze- ker belang heeft de gedwongen uitvoering van een verdrag te vervangen door een for- mule, die goedschiks wordt aanvaard, op voorwaarde evenwel, dat daarvan geen ge- bruik zal worden gemaakt. Voor overhaasting acht men hier eehter in het geheel geen reden aanwezig, vooral niet omdat men van meening is dat het nog niet duidelijk is, of Frankrijk en Engeland het reeds eens zijn geworden over de controle van het gedemilitariseerde Rijnland en over de in- terpretatie van art. 44 van het Vredesverdrag, dat bepaald, dat elke handeling van Duitsch- land. waardpor inbreuk gemaakt wordt op -i demilitarisatie van het Rijnland, als een vijan- dige daad zou worden beschcuwd. Frankrpk wil Vastgesteld hebben, dat deze vijandelijke daad tegelijkertijd een casus belli beteekent doch Engeland wil zich daartoe niet zonder meer verbinden. Vervolgens is men te Parijs van meening dat het Duitsche voorsiel nog niet voldcende concreet is en teveel ruimte voor ernstigen twijfel laat. Volgens de „Petit Parisien" heeft er daar- omtrent tusschen Parijs en Berlijn een eers-e gedachtenwisseling plaats gehad, die bepaai- de Duitsche formuleeringen op bevredigende wijze verduidelijkt heeft. Volgens het blad blijft het moeilijkste nog te doen, zoodat nog meerdere preciseeringen aan Duitschland ge- vraagd moeten worden. De kwestie, of het een. pact van vijf of van zeven zal worden is nog niet aangesneden. Frankrijk wil het pact zoo mogelijk tot heel Eurupa uitstrekken De Matin" meent, dat de eden, waarcm Engeland zoo'n haast maakts het Duitsche voorstel te onderzoeken, gelegen is in den wensch, dat in het met Duitschland te slu:- ten pact tegelijk de regelin.gen aangaande de militaire controle en de ontruiming van Keu- len, op te nemen. DE PREMIERVERKIEZING IN PRUISEN. Het Seniorenconvent van den Pruisischen Landdag heeft Vrijdag met meerderheid van stemmen besloten, de volgende plenaire zitting eerst op 31 Maart te doen plaats vinden. Dit beteekent dus, dat de verkiezing van den nieu- wen minster-presidc.it en daarmede de oplos- sing van de crisis in Pruisen inderdaad ver- daagcl zal worden tot na de presidentsverkie- gen. De Duitsch-Ntionalen, de Duitschc Volkspartij en de communisten verklaarden zich tegen dit besluit DE TORNADO IN NOORD-AMERIKA. De bevolking van de door den tornado ge teisterde gebieden wordt thans, door besmet- telijke ziekten bedreigd. Experts worden in allerijl naar de getroffen streken gezondeti In het zuidelijk gedeelte van Illinois zijn cp verschillende pun ten de ri vieren en water- bronnen door de liiken der o-mgeko>men inwo- ners besmet. Verscheidene sanitaire inrichtin- gen zijn verwoest en met de lijken is men te zorgeloos omgegaan. Uit Chicago zijn tal van deskundigen op weg, ten einde een uit- breiding der besmettelijke ziekten tegen te gaan. Men gelooft, dat verscheidene perscnen, die on het oogenblik vermist worden onder de rui n en liggen fcegraven of door de rivie ren zijn meegevoerd. Het aantal dooden in verschillende staten kan als volgt worden aangegevenIllinois 650, Indiana 99, Tennessee 34, Missouri 22, Kentucky 18. Te Murphysbcro in Illinois waar 300 personen zijn gedood, hebben 500 personen verwondingen opgeloopen, terwij'l 800 inwoners dakloos zijn. Uit alie deelen van het land worden kleederen, voedselvoorraden en medicamenten- naar het tooneel van de ramp gezonden. In eenjge van de geteisterde steden en dor- pen is de licht- en watervoorziening zeer on- voldcende, terwijl het ook aan brandstoffen ontbreekt. Veldkeukens zijn daar opgericht en duizerden personen worden dcor het leger en andere organen gevoed. Men :s van oor- deel, dat een bedrag van vijf millicen dollar voor het relicfwerk noodig zal zijn. Onder de zakenlieden van Chicago wort een berag van een half millioen dollar bijeengezameld, ter wijl de wetgevende vergadering eveneens een half millioen dollar voor ondersieuning van de slachtoffers heeft uitgetrokken. De beschrijvingen van de ramp geven steeds meer bijzonderheden Het eigenlijke gebied van den tornado schijnt slechts 200 mijl in omtrek te zijn. Doch op vele plaatsen is te zien, dat de storm zich .vertakt heeft, zoodat met elkaar een gebied van 700 mijl door den tornado is bestreken. Zoo is het ook te verklaren, dat soomige olaaisen gedeeltelijk gespaard zijn. Men kan vrijwel op een meter nauwkeurig nagaan waar de grens van den cycloon is geweest Doch. waar de wervelwind over gestreken is, is vrijwel niets blijven bestaan. Van geheele boomgaarden steekt vaak nog maar- een boom zijn kruin omhoog. In Duquioin (lliixiois) is de zware koepel van het gemeenlehuis opgelicht en een eind verder op de straat neergekwakt Men schat het aantal slachtoffers daar op 150. Volgens latere berichten zijn vele ongeluk- kigen, die order de puinhoopen opgesloten zaten, naderhand levend verbrand. Militairen met ontp.offingsmateriaal zijn naar de geteisterde gebieden gedirigeerd, ten eirde het opruimingsweik te Lespoedigen. Onwillekeurig brengt een dergelijke cata- strofe soortgelijke rampeji uit vroegere jaren in herinnering. Zoo kestte in 1893 een cy- cioon, die boveu New-Orleans woedde, aan meer dan 1000 menschen het leven. Over de 100 menschen lieten het leven, toen in 1905 de stad Anyarder, in Oklaho ma. door een tornado werd verwoest. Een cycloon boven Gainsville (Georgia) doodde in 1903 64 menschen, terwijl een jaar tevo- ren 98 slachtoffers vielen in Goldstad, Texas. De reddingsbrigaaes in het door de tornado geteisterde gebied zijn begonnen met de be- grafenis der dcoden. Volgens de iijsten van de Associated Press zijn'tnans 738 tijken ge- tdentificeerd, terwijl het vast staat dat onge- veer 800 personen zijn omgekomen. Het aan tal gewonden wordt op 3000 geschat en het aantal daktoozen op ruim 15000. Volgens bertchien uit Evansville in Indiana wordt het gebied, waar de tornado heeft ge- woed, ernstig bedreigd dcor een overstroo- ming van de Wabaslj en de Ohio DE IN MILITAIRE C0NTR6LE DUUSCHLAND. Over enkele aagen zal de raad van ambas- sadeurs bijeen koinen om het onderzoek te nervauen van het rapport der intergeal.ieerde militaire comrole-commissie. Eerst nadat het comue van Versailles de re dacts van het nieuwe rapport zal hebben be- einti.gd, zal de raad van ambassadeurs bij- eenkomen om de nota aan de Duitsche regee- ring op te stellen. DE ARBEIDSCONFLICTEN IN ZWEDEN. In de Zweedsche stuwadoorsbranche is overeenstemming bereikt in zake het arbeids- conflict. Het voorstel van de bemiddelings- commissie zal voor alle Zweedsche havens gelden. Het bemiddeliiigsvoorstel voor het conflict in de electriciteitseedrijven is door de werk- gevers en de besturen der vakvereenigingen aanvaard, zoodat het practisch zoo goed als zeker is, dat het definitief zal worden aange- nomen. HONGERSNOOD IN RUSLAND. De toestand van de voedselvoorziening der Russische districten Cherson en Nicoia- jef is kritiek. Er zijn in het gouvernement Odessa een aantal gevallen van scheurbuik geconstateerd. als gevolg van den hongets- nood; 75cJO kinderen lijden hier gebrek aan voedsel. EEN COMPLOT TEGEN KONING BORIS. In de Bulgaarsche stad Roestsjocfc heeft de politie een communistische samenzweer- ders-organisatie tegen den koning ontdekt. Van de organisatie maakte o.a. aeel uit de burgemeester van de stad Roestsjoek, twee advocaten en twintig andere bekende per- soonlijkheden uit de stad. ERNSTIGE K1NDERZIEKTE IN NIEUW ZEELAND. Een bericht uit Wellington in Nieuw-Zee- land deelt mede, dat a daar een verlam- mingsziekte onder de kinderen heerscht. Se- dert Kerstmis zijn alle scholen gesloten en is het reizen van kirderen slechts toegestaan ria een desbexreffend verlof der autoriteiten. Tot dusver zijn 700 gevallen geconsta'teerd, waarvan 172 met doodelijken afloop. DE UITSLUITING IN DENEMARKEN. De Deensche werkgeversbond heeft beslo ten de bestaande uits uiting uit te breiden door van 28 Maart a s af in verschillende bedrijven, waarin ongeschoo'de arbeiders werkzaam zijn, eveneens tot uitsluiting over te gaan. Bij deze uitsluiting zijn o m betrok- ken de bouw- en textielfcedrijven en de schoe- nenindustrie. Het aantal bij het conflict be- trokken arbeiders zal alsdan bedragen tus schen 100 en 110 duizend. CORRUPTIE ONDER POLITIE- MANNEN. Acht en veertig politiedienaren en detecti ves t^ Cincinnati (Ohio) zijn aangeklaagd wegens overtreding van de drooglegsinsrswet Op een man na betreft deze aanklacht het ge heele nachtcorps en eveneens de vliegafdee- ling op een man na. De aanklacht legt frauduleus bezit, vervoer en verkoop van aicoholische dranken, bene- vens btirencerucht ten laste. BEVECHT MET BANKROOVERS. Bandieten hebben getracht de boerenleen- bank van Steelville te plunderen Bij het ge- vecht dat daarop ontstond, werden twee van de roovers gedood en twee gewond en gevan- gen genomen. Een burger werd ook gewond. MAATREGELEN TEGEN „SCHWARZ- ROT-GOLD". De Fransche militaire overheid heeft den voorzitter van de Rijksbanier „Schwarz-Rot- Gold" medegedeeld, dat het aan de leden van zijn organisatie voortaan niet toegestaan zal zijn zich in het openbaar met koppel en schcuderriem te vertoonen. Ook het bpmar- cheer:n van „Schwarz-Rot-Go'ld"-leden zal verboden zijn. DE MOORD OP DEN BERLIJNSCHEN SCHOL1ER GuNTHER BAYER. Het proces tegen den 20-jarigen kantoorbe- diende Hans Libcck, die beschuldigd was in Mei 1924 den 14-jarigen scholier Giinther Bayer onder eigenaardige omstandigheden in een bosch te hebben gedood, eindigde met de veroordeeling van bcklaagde tot 3 jaren ge- vangenisstraf, wegens dood door schuld. Libeck was lid van den Bismarck-bond en werkzaam op het bureau van de Nationaal- socialistische partij en behcorde tot een Vulki- sche groep. Hij bewcerde, dat hij Bayer niet had ver moord, nuiar dat het ongeiuk was geweest en te wijten aan het spelen met een revolver. Om de verdenking van zich af te schuiven, hechtte hj een briefje aan het lijk waarin gezegd werd, dat Bayer vcrmoord was door leden van „De iwarte Hand". DE BUITENLANDSCHE SCHOLEN IN TURKIJE. Uit Constantinopel wordt geme'.dDe Tutlcsche autoriteiten hebben maatrcgelen ge nomen tegen de scholen waarop de kinderen zijn van de niet-Mohammcdaansche minder- heden. De Grieksc.:e scholen zullen verplicht zijn te sluiten. Het onderwijs in de Grieksche en Armcensche talen aan de Amerikaansche school Robert College is verboden. EEN EPIDEMIE ONDER DE SCHOOLKINDEREN. In een aantcl scholen te Berli n heerscht sedert eenige dagen een epidemle welke zich uit it. keclonislcHiig, cpzweiling der ar.tande- '.en en in vele gevallen in hevige neusbloedin- gen. Men heeft hrer hoogstwaarschijn 1 ijk te doen met een zeer ernstige griep Vele scholen moesten worden gesloten. Een commissie van geneeslieeren stell een onderzoek in naar de ziekte HET E3ERT-PROCES. In het te Weimar gevoerdo Ebert-proces zijn de bekjaagden vrijgesproken. In de motivee- ring wordt gezegd. dat twee der beklaagden slechts hebben vcrkHard, dat zij den indruk h?.-1dcn gekr^gen, dat Eber: aangeschoten was, terwijl van de anderen wordt aangeno- me.., dat zij zich hebben vcrgist in den per son. Het is niet bewezen, zoo wordt ver- ldaard, dat Eoert inderdaad in aangeschoten toestand werd aan otroffen. KORTE BERICHTEN. In Engeland heerscht opnieuw strenge koude; niet alleen in Schotland maar ook in het Zuiden is sneeuw gevallen. Havas verneenit dat volgens berichten uit Berlijn Duitschland van zins zou zijn zon- der voorwaarde of vcorbehoud toelating te vragen tot den Volkenbond- Bevestiging van dit bericht ontbreekt nog. De Scnaat van New-Foundland heeft met algemcene stemmen het wetson twerp, waarbij aan de vrouwen op 25-jarigen leeftijd stemrecht wordt verleend, aangenomen. Zsterdagmorgen is in Quebec weder een aardschok ge' oe'd. Op verschillende plaaisen brak cen pan'ek uit. De Amerikaansche gezant te Tokio heeft zich met de Japansche regeering in verbin ding gesteld voor het orgauiseeren van een Amerikaansche hulpuctie voor de slachtoffers van den jongsten brand te Tokio. Naar ub Tokio wordt gemeld is een Ja- pansch marinevlicgtuig neergestort. De vijf inzutenden werden gedood. De Duitsch-Nationale fractie van den Pruisischen Landdag heeft een motie inge- dieno, waaiin onmiddellijke ontbinding van den Landdag wordt geeisch. De nieuw«. ver- kiczingen zouJen tegen 26 April moeten wor den uitgeschreven. Dc Zwitscrsche Nationnle Raad heeft zich Vrijdag met 92 tegen 91 stemmen veree- nigd met de opvatting van den Bondsraad, d; t met in^ang van 21 Maart 1925 alle speel- zalen in Zwitserland gesloten moeten wor den. Zaterd; g zi:n te Athene dc typografen in staking gegaan Met uitzondering van de coni- munisdsche, konden de bladen niet versch-'j- nen. De Dcrnsche regeering heeft bij het Folketing een /oorstel over de schei ng van kerk en staat, in^ediend. Volgens een bericht uit Rome heeft de burgemeester van Nape'.s een verordening uitgevaardigd, volgens welke alle vrcemde- lingen die de stad bezoeken, cen verbliifsbe- iasting van 10 pet. zullen hebben te betalen. In de U:ijn Fairmont (Virginia), waar Donderdag ten gevolge van een ontplpffing 34 arbeiders warden bedolven, zijn tot dusver vijf lijken gevanden. Volgens de „Pester Lloyd" namen alle professoren van de universiteit te Jassy hun ontslag wegens de aanhoudende anti-semieti- sche sludentenrelletjes en deelden aan de Rce- meensche regeering mede, dat zij afstand de- den van hun professoraat. Bij Kotachcrinowo in Bulgarije hebben eenige bceren een schat gevonden, die in to- taal 20 K G. woog en w.o. zich twee gouden kronen bevonden Het debat in de Italiaansche Kamer over de invoering van het vrouwenkiesrecht voor bestuurslichamen, word op verzoek van Mus solini verdaagd, daar hij zelf aan het debat wenscht deel te nemen. Zijn toestand is wel vooruitgaande. maar het kan nog wel een paar weken durcn eer hij geheel hersteld is. Een nieuwe storm, die twee dagen aan- hield, heeft, n:.ar uit Tunis gemeld wordt, de kust in het Zuiden geteisterd. E>e zee was uiterst or.stuimig en alle schepen die buiten waren moesten zich bergen. Uit Cairo wordt gemeld, dat slechts 97 van de 214 gekozen afgevaardigden, den eed van trouw aan Zaghloel Pacha hebben afge- legd. Naar uit Frankfort wordt gemeld heb ben de diamantslijpers te Hanau en te Erbach het werk neergelegd. Zij eischen een verhoo- ging van hun toon en een verkorting van den werktijd. Het aantal stakers bedraagt ruim 800 man. Er zijn nieuwe belangrijke besprekingen gaande tusschen Londen en Parijs over de vei- ligheidskwestie op de basis van het Duitsche vcorstel in dezen. De Zondagssluiting werd in den breede be- sproken en werd meegedeeld dat de uitslag van het gehouden referendum onder de win- keliers zoodanig was dat 63 voor winkel- sluiting en 69 er tegen waren, terwijl 21 stem- men bianco en 9 voorwaardelijk werden uit- gebracht. Van de leden was het 25 voor en 21 tegec en 2 stemmen voorwaardelijk. Deze uitslag gaf den secretaris aanleidjng om voor te stellen in Oudkarsnel en NoorcL scharwoude geen verdere stamen te doen, daar de meerderheid der winkeliers daar zich tegen de sluiting heeft uitgesproken, terwijl een der leden v6orstelde het punt Zondags sluiting uit het programma der vereeniging te schrappen. Beide voorstellen werden aan genomen. In verband met de aansluiting bij het bu reau van advies werd besloten de contribute van 1 of 2 per jaar te brengen. Ten opzichte van de Zondagssluiting te Zuidscharwoude zal de vereengiing zich neu» traal houden. Proviiiciaal nieuws Stadsnienws. UIT HEERHUGOWAARD. D. T. V I speelde tegen Rood-Wit III van Alkmaar. D. T. V. verloor met 31. UIT ST. PANCRAS. Beroepen is bij de Ger. Kerk alhier candi- daat Van Andel van de Bildt. UIT BERGEN. Voor de deelnemers aan de muziekavonden ten huize van 'mevrouw Marie Egmond tra- den Zaterdagavcnd op Herman Leydensdorf lste violist van het Hollandsche Strijkkwartet, en Marie Egmond met twee sonates: Tart.ni senate g moll, Beethoven sonate c moll, ter wijl van Max Bruch het concert c moll ge- speeld werd en Leydensdorff als vioolsolo van Bach gaf Sarababde en Loure. Beiden speel- den met zeer veel enthousiasme, waardoor de avond er een was van zuiver muzikaal genot. Leydensdorf is een artist, die in zijn spel opgaat en aan zijn instrument, door zijn felie bewogenhe'.d, omroerende tonen weet te ont- lokken. Temperamentvol en met een meesterlijke vaardigheid gaf hij vooral het concert c moll van Max Bruch. Dit concert vordert trouwens ook veel van de pianopartij. Het innerlijke van de andere klassieke com- ponisten wist de heer Leydensdorf ook op uit- nemende wijze tot zijn gehoor te doen spreken De muziekliefhebbers zijn mevrouw Eg mond zeker dank verschulriigd. Door haar re lates in de muziekwereld is het toch mogelijk dat men in Bergen in intiemen kring van eer- ste klas muziekavonden kan genieten. De laatste avond in dit seizoen treedt de cellist Canivas op. UIT NOORDSCHARWOUDE. In de gehouden vergadering van de Lan gendijker winkeliers nering- en vakvereeni- ging welke door een twint gtal leden bezocht was, werden 5 nieuwe leden aangenomen De rekening van Ons Weekblad gaf aan een ontvangst van 332.53 en een uitgaaf van f 3502 28, alzoo een nadeelig salao van 180 75. Hoewel dit tekort op rekening geschowr. werd van het besluit om aan de leden ad ver leerders een kcrting van 20 pet. te geven, werd besloten daar voorloopig toch mee door te gaan. Uit de rekening van de incasso Heck, d?' van achterstallige posten 130.79 on Ivan gen is. ONTSMETTINGSVERORDENING. In bijlage No. 46 schrijven B. en W.: Dfc Voorzitter van Gedeputeerde Staten de- zer provincie zond ons ter kennisneming toe een tweetal brieven van de Ministers van Ar- beid, Handel en Nijverheid en van Binnen landsche Zaken en Landbouw, waaruit blijkt, dat tegen Uw besluit van 25 September 1924, nr. 7, tot vaststelling van eene verordening op de heffing van een recht voor de reiniging en ontsmetting van huizen, woonwagens, kee- ten, vaartuigen, voorwerpen en goederen hun- nerzijds geen bezwaar bestaat, mits de grens van on- en minvermogen, waarbij belangheb- benden van de betaling zijn vrijgesteld, wor de bepaald op f 1500 en de grens, waar- boven het voile recht wordt geheven op 4000.—. In verband hiermede wordt voor de bdragen, genoemd in de 2e alinea van ar- tikel 3 der heffingsverordening de volgende progressie aangegeven: f 1500.2000.25 2000.,,3000.— 50 3000.,,4000.— 75 Het door U vastgestelde tarief luidt: 1200.— tot beneden 1500.— 25 1500.— 2000.— 50 2000 - 2500 - 75 terwijl de 3e alinea van art. 3 bepaalt, dat de voile kosten worden behaald op hen, die naar een belastbare som van 2500.zijn aangeslagen. Aangezien de goedkeuring der verordening van deze wijziging afhankelijk wordt geste'd, geven wij U in overweging aan het verlan- gen van genoemde Ministers te voldoen en daartoe te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar, Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijlage Nr. 46 tot 's Raads handelingen van dit jaar; Wijzigt zijn besluit van 25 September 1924, nr. 7, tot vaststelling van eene verordening op de heffing van een recht voor de reiniging en ontsmetting van huizen, woonwagens, keeten. vaartuigen, voorwerpen en goederen in de ge meente Alkmaar als volgt: a. het in art'.kel 3, 2de lid voorkomende ta rief vervalt en wordt vervangen door het vol gende: 1500 of meer, doch minder dan 2000 25 2000 of meer, doch minder dan 3000 50 %l 3000 of meer, doch minder dan 4000 75 b. het bedrag „/2500.—voorkomende in het derde lid van art. 3 wordt vervangen door 4000. c. het bedrag ,J 1200.voorkomende in art 4, le lid, wordt vervangen door 1500. COMMISSIE DE De heer A. BIJ VAN VOORLICHTING BEROEPSKEUZE. Visser, den 23 October 1924 benoemd tot lid der commissie van voorlich- ting bij de beroepskeuze, als ver tegen woordi- ger van den Neutralen Bestuurdersbond, heeft als zoodanig geen zitting genomen, omdat hij inmiddels heeft opgehouden lid van dien bond te zijn. Hij verzoekt thans hem als zoo danig ontslag te verleenen. Ter voorziening in de daardoor openval'en- de plaats heeft bovengenoemde bond de vol gende aanbeveling ingezonden: 1. K. MASSON,Hooftstraat 45. 2. S. BLOM. Boezemsi-igel 33. B. en W. geven den Raad in overweging: 1. aan den heer A. Visser, naar aanleiding van zijn daartoe bij schrijven van 19 Maart j.l. gedaan verzoek, eervol ontslag te verleenen als lid der commissie van voorlichting bit de beroepskeuze; 2. over te gaan tot de benoeming van een lid der onder 1 genoemde commissie, ver- tegenweordigde den Neutralen Bestuur dersbond, en daartoe uit de hiervoren ge noemde aanbeveling eene keuze te doen. VASTSTELLING VAN HET PRIMIIIEF KOHIER, DIENST 1925, VAN DE BELASTING OP DE GEBOUWDE EIGENDOMMEN, DE HEFFING GELDEN VOOR HET GLBRUIK VAN GEMEENTEGROND OF -WATFR, DE TONNENBELASTING EN DE BEERPUTTENBELAST1NG. B en W. bieden aen Raad ter vaststelling ■an het primitief kobier, dienst 1925 van dc bovengenoemde bcastingen, zooais dit ko- .-er ov"reen!:oinstig de betrekkelijke veroixle- aingen door hen is opgemaakt. COURA

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1