^oa&Su. A.J.P.'S BiTTE.EmOEi'UES PUDDING cienst zijnde keraren voor 1925 ten zeker per centage van hct salaris, waarop de regeling 1923 aanspraak gaf Van 1 Januari 1926 ai" zullen de leeraren worden bezoldigd op den voet van de bepalingen der thans vast te stel- !en verordeningen; alsdan zijn derhalve, be- lioudens enkele uitzonderingsbepalingen, alle aan vroegere regelingen ontleende rechten in- getrokken. In een voor uwe vergadering ter inzage lig- genden staat hebben wij aangegeven de sala- rissen, genoten op 31 December 1924, die,\ te gcnieten op 1 Januari 1925, en, behoudens toe te kennen periodieke verhoogingen of veran- vlering'van lesuren, die, welke krachtens dc rhans vast te stellen regelingen, op 1 Januari 1926 zullen worden genoten. Ingevolge artikel 19 der verordening (Ge- meenteblad Nr. 753) geldt de beperkende be- paling betreffende het salaris van leeraren zonder volledige bevoegdheid tot en met 31 December 1924 niet voor hen, die vo6r 1 Sep tember 1920 reeds in functie v/aren. Eteze be paling gold allcen nog ten opzichte van den ieeraar aan de Handclsscholen A. Prins. De cmstandigheden maken het o. i. noodig deze gunstige beoaling althans tot 1 Januari 1926 te handhaven. Immers behalve de saJarisver- mindering van 10 pet., die hij reeds sedeit 1 Mei 1924 ondervindt, ondergaat zijn salaris met 1 Januari 1925 wederom eene vennin de- ring met 10 pet- Wordt de bovengenoemde termijn niet verlengd, dan heeft dit tot gevolg, dat hij of eene verdere vermindering van 15 pet. ondergaat, al naar gelang het een of het ander voor hem het gunstigst is Aangezien de laatste regeling van zijn salaris iets voor- deeliger voor hem is dan dc eer:;k\ zou vcorshands de korting eventueel niet ten voile 1.5 pet. beloopen, inaar p!.m. 14 net, ecu to- talc vermindering derhalve in een I'd van 3 nraanden van pl.m. 34 pet. Dit komt ons minder gewcnscht voor en wij zouden daarom den termijn willen verlengen tot I lanuari 1926, waardoor althans gedurende 1925 de korting tot 20 pet. beperkt blijft. Wij hebben een daartoe strekkende bepaling op een omen in artikel 21, 2e lid, van het ontwerp-verorde- ning voor het personee! der Handclsscholen Verder zijn aan de Handelsscholen nog en kele leeraren verbonden, die in het genet zijn van periodieke verhoogingen voor dienstiaren, die voorheen we!, doch thans niet meer daar- voor in aanmerking komen, hoofdzakeiijk dienstjaren in het bcdriiPsvcn doorgeoraciit. Een hunner, de heer J. H. de Groot, heeft zelfs het hooest verkrijgbare getal daarvoor. De Rijksregeling kent geen overgangsbepa- ling, waardoor deze periodieke verhoogingen, eenmaal toegekend. behouden blijven. Blij- kens den ter inzr.ke liggenden staat zou cok hiervan een zoo aanzienlijke achteruitgang in salaris vooral voor genoemden functionnaris het gevolg zijn, dat het ons billijk vocrkomt in de overgangsbepalingen tart. 25 onhverp- verordening Handclsscholen) de in dit op- zicht verkregen rechten te handhaven. Afgewacht dient intusschen te worden of dc Minister de heide laatste afwijkingen al dan niet zal goedkeuren. vWij hebben te rebonen met ingang van 1 Januari j 1. den concierge van het Gymnasium j Roskam tevens bencemd to amanuensis 3an die enderwijsinrjehting en tegelijkertijd van laatstgenocinde functie ontheven M. Jimmink, concierge-amanuensis der Handclsscholen. Was de regeling van hunne jaarwedden uit hoefde hunner verschillende functus tot nu toe gelijk nu beiden concierge-amanuensis toe niet gelijk, nu beiden concierge-amanuen sis zijn aan vrijwcl gelijke onderwijsinrich- tingen, zullen zij op gelijke wijze behooren te worden bezcldigd. Waren hunne salarisrege- Jinge - tot dusvsr vastgesteld in afwijking van de Rijksregeling, het komt ons thans ge- wenscht voor zc daannede in overeenstem- ming tc brengen. Ze bedragen alsdan: 1300, na 2 en 4 dienstiaren telkens te verhoogen met 200 en na 6. 8, 10 en 12 dienstjaren telkens te verhoogen met 100, alzoo tot een maxi mum van 2100, met een standplaatsaftren van 4 pet. Beiden zullen daardoor niet in salaris achteruitgaande vermindering ten aanzien van Jimmink is een gevolg der onthef fing van zijne werkzaamheden als amanuensis aan het Gymnasium. Laaistgenceinde is bovendien conicerge der Handtlsavcndsclicol. Voor deze functie is voor elk speciaal geval eene regeling aan de goedkeuring van den Minister te onderwer- pcn. Zijne jaarwedde als zoodanig was 300, laatsteujk verminderd met 10 pet., alzoo l 270. Nu de bcsluiten inzake den aftrek van 5 en 10 pet. over 1924 vervallen zijn, is dc jaarwedde opnieuw vast te stellen en zouden wij deze op 2"0 willen handhaven, waar-, door de betrokkene niet verier achteruitgaat in salaris. Omtrent de ontwoipen regelingen is het aavies gevraagd van Curatoren van hct Gym nasium, de Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs en de Vereeniging van leeraren. Wij hebben in een afzonderlijk voorstel (bijl. No 50) onze zienswijze te dien aanzien uiteengezet en eenige wiizigingen voorgestejd, wclke in de hicronder afgedrukte ontwerpen alsnog zullen zijn aan te brengen. B. en W. lab ,i ervolgens dc ontwerpen in hun ongewiizigden vorm voigen, t. w.: lo. ten Verordening, regeiende de aanstelling, bet getal der lesuren en de jaarweddcn van het onderwiizend personeel aan het Gymnasium te Alkmaar. Ten 2e. een Verordening, regeiende de aan stelling, het getal lesuren en de jaarwedden van het onderwiizend personeel aan de Hoo- gere Handeisschool en de Handelsaagschool te Alkmaar. Ten 3a een Verordening. regeiende de be- zoldiging van hct becliencnd personeel aan het Gymnasium, dc Hoogere Handdsschooi, dc Handelsdarochool en de Handelsavo'rlchool HERZ1ENING JAARWEDDEN PERSO NEEL GYMNASIUM EN HANDELS- SCHOLEN. (2e bijlage Jn bijlage no. 50 schrijven B. en W.: Omirent ons voorstel tot herziening der jaarwedden van het personeel aan het Gvm- nasium en de Handclsscholen, opgenomen in bijlage nr 47, hebben wij het gevoelen ge vraagd van Curatoren van het Gymnasium, de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs en de Plaatselijke vereeniging van leeraren bij het Gymnasiaa!- en Han- delsonderwijs alhier. Curatoren en de Commissie van toezicht hebben ons medegedeeld geen aanleiding te hebben gevonden tot het maken van bijzonde- re opmerkingen. De vereeniging heeft op de ontwerpen I en II enkele opmerkingen gemaakt, die wij ach- tereenvolgens zullen behandelen. Wij vestigen er nadrukkelijk de aandacht op, dat, voor zoover wij aan de wenschen van de vereeni ging meenen te inoeten tegemoetkomen, de voorgesteldc wijzigingen afwijkingen vormen van dc Rijksregeling en derhalve dient te worden afgewaclit of de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen daaraan al dan niet zijne goedkeuring zal hechten. De vereeniging wenscht allereerst eene andere redactie voor art. 3, 3e alinea, der bei- de verordeningen, in dier voege, dat de daar bcdoelde waarborg niet per school wordt ge- geven, maar eventueel te zamen voor alle gemeentelijke onderwijsinrichtingeu, die on- der dezelfde salarisnormen valien, en waar- aan men werkzaam is, i. c. Gymnasium, I iandeisdagschool en Hoogere Handeis school. Wij meenen hieraan niet te moeten voldoen, omdat reeds het vorig jaar een gclijksoortige bepaling, door Uwe Vergade ring vastgesteld, de goedkeuring van den Minister niet kon verwerven. (Zie bijlagen 228 van 1923 eo 83 van 1924). Het komt de vereeniging voor, dat artikel 3 in strijd is met artikel 23. Wij kunnen de ze meening niet deelen; immers art 3 geldt voor dc leeraren die (zie ook art. 24) op of na 1 September 1923 in vasten dienst zijn getreden of in de toekomst in functie zullen treden, terwijl artikel 23 van toepassing is op leeraren, die reeds op 31 Augustus 1923 in vasten dienst waren. Wij achten het in- tusschea niet billijk, dat nieuwe leeraren een waarborg tot 26 lessen kunnen bekomen, ter wijl leeraren, die onder de toepassing van art. 23 valien, niet hooger dan tot 22 lessen kunnen komen; een aanvulling van ajrt. 23 kan deze onbillijkheid opheffen. Er ontbreekt verder een regeling ten aanzien van op 31 Augustus 1923 in dienst zijnde leeraren, die niet onder artikel 23 valien en op wie artikel 24 evenmin van toepassing is. Voor deze is alsnog een aanvulling van artikel 24 noodig. Met betrekking tot deze beide aanvullingen zouden wij als de vier in aanmerking komen- de jaren willen aannemen resp. de vier jaren v6or 1 September 1923 en de vier jaren vol- gende op de vaste aanstelling. Verder merkt de vereeniging op, dat waar het stelsel der verordeningen" betaling per uur is, de vergoeding bij waarneming h. i. be- rekend dient te worden naar dc werkelijk ge- geven uren, in tegenstelling met den tot nu toe geldenden regel, dat een waarneming ten- minste 4 weken moet hebben gediturd, eer recht op vergoeding ontstaat. Wij hebben geen bezwaar aan dit verzeek te voldoen. Met betrekking tot ons voorstel inzake het salaris van den Ieeraar der Handelsscho'en A. Prins, zou de vereeniging gaarne zien, dat in art. 21 van het entwerp (Handelsscho- len) alsnog een bepaling werd opgenomen, waardoor op diens-salaris geen 15 pet. kor ting wordt toegepast, zoo hij alsnog in het bezit van de twee daar bedoelde akten ge- raakt. Wii hebben evenmin bezwaar ook aan dezen wensch tegemoet te komen. Ten slotte verzoekt de vereeniging art 25 van het o-ntwerp (Handeisscho.en) te hand haven. Dit verzoek is gedaan in verband met een aanvulling, die alsnog in de Rijkssalaris- regeling voor Hoogere Burgerscholen is aan- gebracht en welke aanvulling ten doel heeft niemand in diensitijd te doen achteruitgaan. Het in bijlage 47 voorgestelde artikel 25 was aldus geredigeerd vocrdat de aanvulling be- kend was. Door art. 25 in de redactie van bij lage 47 worden o.a. de reeds verkregen dienstjaren in het bedrijfsleven gehandhaafd en daarnaast nog toegekend de dienstjaren, die volgens de nieuwe regeling in aanmer king komen, t. w. een deel der studiejaren. Vorenbedoe-de aanvulling der Rijksregeling heeft een cenigszjns andereu groudslag. Zij huldigt hetzelfde beginsel als artikel 25, doch brengt op den nieuwen in rekening te biengen diensuijd in mindering den dienst- tijd bij het bedrijfsleven, die vroeger wel, thans niet meer meetelt. Is de dieristtijd in het bedrijfsleven lar.ger dan blijft deze diensttijd medetellen in plaats van den ande- ren, voor die leeraren althans die onder de oiicie bepalingen zijn aangesteld. Heeft b v. ten ii genieur 2 aienstjaren in het bedrijfsleven, dan behoudt hij met het in bijlage 47 ontworpen artikel 25 die jaren en verkrijgt bovendien 2 jaren voor het bezit van ingeuieursdiploma krachtens de Rijksrege ling daaremegen heeft hij met de nieuwe re- geiing slechts aanspraak op de 2 jaren voor ingen.tursdiploma en zijn de 2 dienstjaren in het bedrijfsleven vervallen. Wij hebben geen bezwaar artikel 25 te handhaven, doch daarnaast zal het noodzakelijk zija in het oniwerp (Gymnasium) alsnog eene bepling op te nemen overeenkomstig de inmicldels ver- schenen aanvulling van cie regeiing voor Hoogere Burgerscholen. Voor keraren aan het Gymnasium hebben nimmer dienstjaren in het bedrijfsleven medegete'.d, zoodat te hunnen aanzien een bepaling als art 25 (ontwerp Handelsschokn) overbodig is. Wij wijzigen in verband met het voren- staande de ontwerpen I en II voorkomende in ons voorstel, vervat in bijlage nr. 47. GRGAMSATIE OPENBAAR LAGER ONDttcWI jb, M A X1M L M - A A N J A i LELKLlNGEN PLK KLASSE. In bij .age No. 41 schrijven B en W.: Bij cie wet van 30 Juui 1924 (btbl. nr. 319; zijn de Leerplichtwet en de Lager On derwijs wet 1920 op enkele belangrijke punien zoodanig gewijzigd, aat wij het, mede ter voi- doening aan de toezegging, gedaan in de verg-aaering van 2S Augustus j.l., noodzake lijk achten onder de oogeu te zien of uit hoof- dc daarvan de organisatie van het openbaar lager onderwijs aihier al dan niet wijziging behoort te ouoergaau. De artikelcn I, II en III dier wet betreffen de verkorting van den duur der kerverplich- ting van zeven tot zes jaren, terwijl artikel IX de mogelijkheid openlaat om de invoering van een zevende leerjaar op te schorten. Ar tikel IV geeft aan de Gemeenteraden de be voegdheid assistenten in de openbare scho.en voor gewoon lager onderwijs toe te laten, uiits het aantal lecrlingen Diet meer dan 144 be* draagt. Verder bevat artikel V een aanmerke- lijke verhooging van het getal leerlingen, waarnaar de vergoeding van het Rijk aan de gemeente in de jaarwedden der onderwijzers wordt berckend. Deze verhooging treedt even ed niet terstond in werking; immers art. VIII bepaalt, dat voor de bestaande schoien de op 31 December 1923 ter zake geldende regeling van kracht blijft, met dien verstande evenwel, dat daarbij buiten aanmerking wor den galten de onderwijzers, die te rekenen van 1 Juli 1924 in dienst treden boven het aantal, dat thans verplicht gesteld is. Al deze wijzigingen hebben iniusschen een tijdelijk karakter en vervallen op 31 Decem ber 1929. Waar alle openbare schoien voor gewoon lager onderwijs alhier meer dan 144 leerlin gen tellen, kan het vraagstuk der al of niet- aanstelling van assistenten buiten beschou- wing blijven. Uwe Vergadering heeft het maximum-aau- tal leerlingen, dat per klasse mag worden toegelaten, vastgesteld voor de schoien voor gewoon L. O. op 40 voor de U. L. schoien op 24 (art. 16, le lid, 2, der Verordening, Gem. biad 831). De vraag of tot verhooging dezer aanvalien moet worden overgegaan, wordt beheerscht door drie factoren: 1. of het belang van het onderwijs zulks toe- laat; i 2. of dc gemeente daannede een bezuiniging 1 zal kunnen bereiken; 3. of de plaatsruimte van de verschillende lokalen in de onderscheidene schoien eene verhooging mogelijk inaakt. Wij zulien eerst het onder 2 vermelde be handelen, omdat daardoor, gelijk uit onze conclusie zal blijken, beantwoordmg van de beide andere piinten voor een goed deel ach- terwege kan blijven. Eene bezuiniging zou zijn te verkrijgen, indien tot opheffing van een of meer schoien, met gelijkiijdige verdee- ling der verschillende klassen over de over- blijvende schoien kon worden overgegaan. Ter beantwoording van deze vraag merken wij op, dat de schoien volgens de bovenaan- gehaalde verordening zijn verdeeld in vier groepen, n.l.: a. die, bestemd voor leerlingen, waarvan het waarschijnlijk is, dat zij na het afloopen der school geen verder onderwijs meer zullen genieten (2e en 5e Gemeente- school b die, bestemd voor leerlingen, waarvan het waarschijnlijk is, dat zij na het afloopen der schopl U. L. O. of Nijverheidsoncier- wijs zullen genieten (3e, 4e en 6e Ge- meenteschool); c. die bestemd .voor leerlingen, waarvan het waarschijnlijk is, dat zij na het afloopen der school middelbaar-, hooger- of han- delsonderwijs zullen genieten (le, 7e en 8e Gemeenteschool); d. de beide U. L. schoien. Leerlingen eener bepaalde school zullen in het algemeen alleen kunnen overgaan naar een andere school derzelfde groep. Overgang naar een school van een andere groep ont- mhoet met het oog op het verschillend karak ter van het onderwijs, met uitzondering mis- schien van de laagste klasesn, groote bezwa ren. Wij laten hier voigen een overzicht der schooibevolking op de openbare lagere scho .en op 1 Maart j.l., gegroepeerd als hiervoor aangegeven 2e Gem. School. Klasse 1: 22 j., 12 m., totaal 34. Klasse 2: 12 j., 18 m., totaal 31. Klasse 3: 12 j., 21 m„ totaal 33 Klasse 4: 8 j., 28 m., totaal 36. Klasse 5 11 j., 15 m., totaai 27. Samen 78 j., 118 m., totaal 19b 5e Gem. Schooi: klasse 1: 21 j., 12 m., to- tala 33; klasse 2: 15 j., 19 m., totaal 34; klasse 3: 12 jt. 21 m., totaal 33; klasse 4: 8 j., 28 m., totaal 36; klasse 5 11 j., 24 m., totaal 35; klasse 6: 14 j., 10 m., totaal 24. Samen 123 j., 75 m., totaal 198. 3e Gem. School: klasse 1 20 j., 18 m., to taal 38; klasse 2: 18 j., 23 m., totaal 41; klasse 3 20 j., 20 m., totaal 40; klasse 4:16 j., 21 m., totaal 37; klasse 5: 21 j., 19 m., totaal 40; klasse 6: 13 j., 19 m., totaal 32; klasse 7 18 j., 14 m., totaal 32. Samen 126 j. en 134 m., totaal 260. 4e Gem. School, klasse 1: 24 j., 16 m., to taal 40; klasse 2: 14 j., 19 m., totaal 33; klasse 3 18 j., 22 m., totaal 40; klasse 4: 16 j., 13 m., totaal 36; klasse 5: 15 j., 25 m., totaal 40; klasse 6: 19 j., 15 m., totaal 34; k!asse7 8 j., 9 m., totaal 17. Samen 121 j. 119 m., totaal 240. 6e Gem. school: klasse 1 22 j., 41 m., to taal 41klasse 2 23 j., 16 m., totaal 39; klas se 3 17 j., 18 in., totaai 35; klasse 4 22 j., 18 m., totaal 40; klasse 5 20 j., 17 m., totaal 37;klasse 6 22 j., 12 m., totaal 34; klasse 7 8 j., 7 m., totaal 15. Samen 134 j., 107 m., totaal 241. le Gem. school: klasse 1 30 j.. 5 m., tot. 35; klasse 2 18 j., 8 m., tot. 26; klasse 3 22 j., 8 m., tot. 30; klasse 4 19 j., 12 ra tot 31 klasse 5 21 j., 6 m., tot. 27klasse 6 24 j., 8 m., tot. 32. Samen 134 j., 47 m., tot 181. 7e Gem. school: klasse 1 23 m., klasse 2 28 ra., klasse 3 24 m., klasse 4 25 m., klasse 5 23 m., klasse 6 27 m totaal 150 m. 8e Gem. school: klasse 1 20 j., 16 m., tot. 36; k!asse 2 24 j., 6 m., tot. 30; klasse 3 20 j., 7 m., tot. 27; klasse 4 24 j., 8 m., tot.*32; klasse 5 11 j., 12 m., tot. 23; klasse 6 15 j 6 m., tot. 21. Samen 114 j., 55 m., tot. 169. U. L. school j. en m.: klasse la 7 j., 6 m. tot. 13; klasse 1 5 j., 7 m., tot. 12; klasse 2 11 j., 13 in., totaal 24; klasse 3 8 j., 2 m., tot. 10. Samen 31 j., 28 m., totaal 59. U. L. school m. klasse 1 15, klasse 2 14, klasse 2 14, klasse 3 14, klasse 4 14. Samen 57. (Wordt vervolgd.) Provinciaal nieuws UIT SCHERMERHORN. Vrijdagavond werd in een der lokalen van de openbare lagere school alhier een ouder- avond gehouden, onder leiding van het hootd der school, den heer W. C. Setten. De opkomst van ouders van schoolgaande kinderen was weer allertreurigst. Behalve het bestuur der oudercoramissie en het onderwij- zend personeel waren slechts 3 (zegge drie) belangstellende ouders aanwezig. In behandeling kwarn een circulaire van den heer A. C. Bos, van Egmond aan Zee, administrateur van de Vacantiekolonie, behel zende het verzoek cm een afdeeling van het Centraal Genootschap tot uitzending van zwakke kinderen op te richten. De heer v. d. Meer zette dc bedoeling van het Centraal Genootschap uiteen, maar de be- zwaren aan een dergelijke oprichting hier verbonden waren zoo groot, dat noodgedwon- gen daarvan moest worden afgezien. Wcl be- tuigdeu alle aanwezigen hun instemming met Iiet goede doel dezer stichting, maar den noo- digen financieelen steun tc krijgen is iets on- inogelijks Dc afdeeling zou zelf voor de uit zending moeten zorgeii en terloops uiigcre- feend zou wel een bed rag van minstons 60 per kind voor 6 weken uitzending noodig zijn. De heer Boonacker vroeg naar het insiel- ien van rapportboekjes. De heer v. d Meer zeide d-aarover reeds op den eersten ouderavond te hebben »esptoken en duidde met enkele voorbeelden aan, dat de nadeelen van het uitgeven van rapportboek jes grooter waren dan de voordeelcn. Boven dien kunnen dc ouders, die belang stellen in het werk hunner kinderen, zelf liunne vorde- ringen gadeslaan, omdat d'e kinderen steeds hpn reken- en taalwerk mce naar huis krij gen. Ook vorderingen met Iezen kan elk va- der of moeder constateeren. Na nog een gesprck te hebben gevoerd over de thans afgeschaftc Icien, sloot de heer van der Meer de bijeenkomst. UIT STOMPETOREN Zondag 15 en Dcnderdag 19 Maart gaf d° tooneelvereeniging „Aurora" in het lokaal van den heer Calkhove,. alhier eene openbare uit- vcering. Op het programma kwam voor: Z. B. B. H. H. (Zijne Bezigheden 1 Buitens Huis Hebbende), bliispel in drie bedrijven, door .Archibald Laufs. Voor cie uiivoering begon, hcette de voor- zitter, de heer H. Heringa. het publiek, dat in voldoende mate was opgekemen, welkoni, licrinncrde nog even aan het 60-jarig be- staan der vereeniging en in verband daarmede aan het bedrag, dat door dc kunstlievende le- den was bijeengebracht Hiervoor was een ameublemcnt aangeschaft, zoodat het tooneel er keurig en in alle opzichte wclvei'zorgd uit- zag. Sprekcr hoop to, dat de aanwezigen nog i :!e mnlcn cane uitvoering van „Aurora" zou den bijwonen en dat ook deze avond aangc- naam zou zijn. De keuze van act siuk was ditmaal bijzon- d< r gelukkig ,,Z. B. B. H. H." is een blijspel, dat zicli zeer gunstig onderscheidt van zoo vele andere Daarbij komt nog, dat de rollen geed verdeeld en gekend werden, zoodat alles vlug van stapei liep en alle leden hun best deden. om dc uitvoering tc doen slagen. „Att- rora" kan met grcote voldoening op deze laatste uitvoering in dit seizcen tenigzien. Daarna speak de voorzitter nog een af- scheidswoord aan de familie Calkhoven, die ons ging verlaten. Hii wenschte liaar in haar nieuwe woonplaais alle goeds. Ook „Aurora" wilde niet achterblijven, om ncg iets biicen te brengen voor het neutrale zickenhuis te Alkmaar. Daartoe hadden en kele dames can kristallen compotcschaal ge- kocht, die bij opbod en daarna bii afslag word verkocht. Hare moc.ite wercl rijkelijk beloond de opbrengst was niet minder dan ruim 50. Een prachtig resultaat! UIT KOEDIJK. Boerenleenbank lianr. twin tigs le algemeene Boerenleenbank liaar twingste algemeene jaarvergadering gehouden in het lokaal van den heer Jb. Groot, onder leiding van den heer Kooiman. In zijn openingswoord gaf de voorzitter een overzicht van het werk der Bank. Na een tijd van 20 jaren (opgericht met 32 leden), is hct Iedental tot 155 gestegen. De omzet in het eerste jaar \yas 82000, in 1924 I 827000. Spreker bracht hulde aan bestuur en kassier. Door 18 instellingen in de gemeente wordt gebruik gemaakt van de Bank, zoodat deze be- scbouwd kan worden als een der nuttigste in stellingen. De heer Jb. Boldewijn werd aangewezen als secretaris. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat hveemaal onvoorbereide controle bij den kas sier is gedaan door den voorzitter en den voorzitter van de R. V. T. en tweemaal door den inspecteur der Centrale. Toestemming is verkregen 0111 20.000 te verstrckken aan deg emeente. Het salaris van den kassier werd door het bestuur vastgesteld op f 800. Iierna was aan de orde de rekening over 1924. die als eindrijfer hecfi een b-drag van 443.336.24. De balans heeft als eindcijfer 204.143.46. De winst- en verliesrekening geeft aan: 11.598 55, winst over 1924 774-76, welke winst op de reserve werd ge- plaatst. Deze rekening werd onder applaus goedge- keurd. Het jaarversiag gaf aan, dat het Iedental is 156; er zijn 246 spnarders; aan voorschotten staan uit 180 en in 'oopende rekening 14. Ver- dei getuigt het verslag van een opgcwekt ver- eenigingsleven. De nu volgende verkiezing gaf tot uitslag, dat als lid van den Raad van Toezicht geko- zen werd de hear Jb. Slotemaker, in de plaats van den heer J11 Schippcr, die zicli wegens hoogen lecftiid niet meer beschikbaar stelae. De voorzitter sprak eenige waare'eerende woorden aan I t aftredende lid Schippcr. Ais lid van het bestuur werd herkozen de heer C. Bos. Tot kassier werd met groote meerderheid van stemmen herkozen de heer W. de Geus. Als plaatsvervangende leden van het be stuur werden gekozen de heeren Jb. Veerman en Jb. Boldewijn en als plaatsvervangende le den van den Raad van Toezicht werden geko zen de heeren C. Spaan en K. Stain Mz. Alle leden namen hun benoeming aan. De voorzitter van den Raad van Toezicht, de heer Jb. Keeman, las de wijzigingen van het huishoudelijk reglement, in verband met de oprichting van een afzonderlijkc spaar- bank voor. Daar er geen aanmerkingen wer den gemaakt, werd het reglement vastgesteld Bij de nu volgende rondvraag dankte de heer Jn Schippcr voor de prettige samenwer- king in het bestuur en voor het vertrouwen der leden gedurende deze 20 jaren. Aanwezig waren 126 leden Hierna ski. ting. UIT WARMENHUIZEN. De Tuinbouwvereeniging „De Noord" ver- gaderde dezer dagen ten lokale van den heer J. Wester, onder leiding van den heer P. Slot. Het bestuur stelde voor over te gaan tot 't verplichte veilen door de leden der veree niging te Warmenhuizen en bij eventueele overtred.ng 10.boete te heffen. In somiru- ge gevallen n.l. in het begin en aan het eiflde Goecfe eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een gced hunieur worden verkregen door Foster's Maagpillen te gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewan- den door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig versui- kerde pillen 0.65; in apoiheken en drogist- zaken. van het seizoen, kan het bestuur ontheffing verleenen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter drong er bij de leden op aan om zich meer aan te sluiten bij de Ned. Mij. tot aardappelkeuring. De penningmeester bracht het financiecle verslag uit van de vereeniging over 1924. De ontvangsten bedragen 241.26, de uitgaven 259.05. Nadeelig saldo 17.74. In reserve bii de Bcerenleenbank is een bedrag van 526.26. De rekening is door een commissie nagezien en in orde bevonden. Uit het jaar versiag bleek, dat 3 bestuurs- en 3 gewone vergadering zijn gehouden en dat het aantal leden thans 205 bedraagt. De periodiek aftredende heeren P. Slot, C Namies en P. J. Mink werden met groote meerderheid van stemmen weder tot leden van het bestuur herkozen. Eveneens werd de heei K. Molenaar tot lid van het bestuur der C C. V. herkozen. Vervolgens werden 17 afge- vaardigden voor de algemeene vergadering der C. C. V. gekozen. In behandeling kwamen de voorstellen voor de algemeene vergadering der C. V. V. De hr. D. Mink zou willen voorstellen het ver plichte ve.len te Warmenhuizen voor arte le den der aangesloten vereenigingen. Besloten werd op den beschrijvingsbrief der C V. V. te vermelden, dat hierover eene bespreking zou werden gehouden. Uit de vergadering kwamen vervolgens di verse klachten ten aanzien van het veden enz. welke klachten fcitelijk thuis behooren op de vergadering der C. V. V. en meer terstond ter kennis van het Dag. Bestuur dienen te wor den gebracht. Wat betreft eventueele klachten over het keuren van aardappelen, werd nog medege deeld, dat deze kunnen worden ingediend bij den co-ntroleur van den plantenkundigen dienst. 1 ingezouden stukten. (Buiten veraniwuordeLijkheid van dc Re dactie. De opname in deze rubnek bewijst geenszins dat ae 'edaclit er mtdt- instetnt.) Alkmaar, 12 Maart 1925. Geaclitc Redactie. Verleen mij s. v. p. eenige plaatsruimte in uw biad. B11 voorbaat dank. In aansluitiflg op het tngezonden schrijven van den heer jac. Broersma onder het hoofd „De hekken van den dambetreftende de aanbesteding deze week door B. en W. van Alkmaar gehouden, zou ik gaarne nog eenige regeien aan toevoegen, n.l.: Namens de afdeelingen der Landelijke Pa- troonsbonden is een onderhoud geweest met den heer Ingenieur van gemeentewerken, over de onrechtvaardige besieksbepalingen waar- onder tijdens dc regeering van den heer Margadant als Directeur van gemeentewer ken, gemcentewerk wordt aanbesteed. \;ooral nu thrns geen collecticf contract met de werk- lieden is afgesloten, klemt dit te meer. Ge- noemde Ingenieur voelde er in dit geval wel iets voor, en zou den Directeur voorstellen deze zaak te wijzigen Ook den heer Ringers, Wethouder van Pu- blieke Werken, is telefonisch beleefd verzocht zijne medewerking in deze te verleenen. Nader hand bleek, dat gencemde heer vroe ger als collega en toen tevens ook als raads- lid altijd voor dezelfde bepalingen heeft ge- streden, er thans niets voor voelde. Waaiom niet, is niet bekend. Toen bekend werd dat de besteksbepalingen niet gewijzigd zouden worden, is een spoed- conferentie aangevraagd bij defl Burgeuiees- tei", doch dit was onder de hand al daags voor de aanbesteding geworden. De Burge- meester erkende ten slotte onze bezwaren en beloofde ons, te zullen doen wat hij kon, om met de Wethouders contact te zoeken, opdat wij eventueel nog tijdig bericht konden krij gen, dat de voor ons bezwarende bepalingen zouden worden opgeheven. Dit bericht zou ons dan's avonds voor 7 uur bereiken Docii helaas geen bericlit. Den volgendeu dag voor een mooi werk met voor ons bezwarende besteksbepalingen, in 't gelieel 4 inschrijvers. Zeker, met normale besteksbepalingen zou met dezen. thans geldenaen werkhonger toch minstens wel 24 inschrijvers geweest zijn, wat toch ze ker voordeel voor de gemeente zou zijn. Zou er u u nog geen aanleiding zijn voor B. en W. dat de rechten van anderen ook eens worden vastgelegd? Zou onze Wethouder van Publieke Wer ken, die vroeger ais voorzitter der afdee ling Alkmaar van den N. A. B. altijd heeft gestreden om rechtvaardige en voor ons noodzakelijke bepalingen in de bestekken te krijgen, nu hij Wethouder is, willen er kennen, dat hij vroeger als voorzitter van den N. A. B. voor onrechtvaardige eischen heeft gestre den?, of zijn ae oorzaken, nu hij Wethouder is' geworden, gewijzigd Nogmaals. wij Spreken de hoop uit, dat B. en W of anders wel de geheele Raad in het belang der gemeente zullen inzien, dat voor ons rechtvaardige bepalingen in de bestek ken (welke hcusch de gemeente geen geld zul ien kosten) worden opgenomen, dit in het voordeel der gemeente zal zijn. Daardoor zal men meer inschrijvers naar gemeentewerken krijgen, wat voordeel voor de gemeente zal zijn en bovendien het goed rechl van de aan- nemers Hoogachtend, Namens hct bestuur der Afd. Alkmaar en Omstreken Ned, R. K, B. B., J. APELDOORN, Voorzitter. HOOGERVORST. Secretaris. Marktberichten BROEK OP I.ANGENDIJK (Langedii- ker Groentenveiling), 21 Maart. I2SOOK.G. Wortelen 1.50—/ 2.10, 68000 K G. Roode kool le soort 913.30, 2e soort J 08, 73000 K G. Gelc kool le soort 12.50— 16.40— 2e soort f 1 30, 85000 K G Wit- te kool le soort 5 6.40, 2e soort 3 70 tot 4.50, 3200 K G Uien: Uicn7 12 10— 14, Drielingen 13-60—/ 13 70, alles per 100 K G. bPONirtGcr*

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6