ASTHMA1JJDERS. talhg d vergaderde Vrijdagavond vol- Bericht was ingekomen dat de vcrgoedinu yoor t onderwijs over 1925 bedraagt 960(1 Uit bet verslag van de commissie tot we- ing van schoolverzuim bleek, dat 11 ouders moesten opgeroepen van wie een mecrmalen Behoudens enkele gevallen van betrekkelij- ke armoede betroffen bet alien enkele geval len zoodat van een gunstigen toestand kan worden gesproken. Lte kas van de Gemeenteoutvanger was bij de laatste opname in ordc. Het kasgeld was 2021.16. De begrooting was met een kleine bemer- krag teruggekomen. Het betrof een bedrag van 6.50 rente, teveel in ontvangst en uit- gaaf geboekt. Dc font zal hersteld worden Op een verzoek van den hoofdbond van de vereeniging vcor vakonderwijs in West Fries- land om subsidde werd besloten 10 te geven. Na eenige bespreking werd op het verzoek om adhesie op een door Heemstede te verzen- den adres als actie tegen annexatie gunetig beschikt. De heeren Paarlberg en Bakker stemden tegen. Met algemeene stemmen werd besloten ad hesie te betuigen op het adies van de cen- trale bond van P. T. en T. personeel tegen het bezuimigingsrapport Nolting. Van het drank- weeroomite was het verzoek ingekomen om het maximum aantal vergunningen te verslagen. Waar in 1910 reeds besloten is, dat dc ge- meenteraad geen vergunningen meer mag toestaan en daardoor feitelijk het maximum op nul staat werd het adres voor kennisge- ymg aangenomen. B. en W. van Zuidscharwcude verzochten om ten opzichte van de winkelslr.iting beshv- ten te nemen in den geest van de bcsluiLn daar genomen. De voorzitter zcu het schrijven ?oi' kcn- uisgeving willen aannemen. De hecr Paarlberg voelt persoon'ijk vtei voor dc besluiten zooals ze daar genomen zijn. Waar echter de winkeliersv; .-ing dcze week besloten heeft het punt Zondags- sluiting van het programma af te voeren en een door die vereeniging geiiouden referen dum bewezen heeft dat de winkeliers in onze gemeente meerendeels tegen die sluiting zijn, wilde spr. geen andere houding voorstellen De heer Bakker was van hetzdfde gevoelen, doch was er van overtuiga dat de winkeliers het zelf prachtig zou vinden als het eenmaal goed en wel doorgevoerd was. De heer Kosfclijfc vond het voor de burgers gemakkelijk als ze altijd terecht kunnen Wan- neer echter een verzoek van de winkeliers zel- ve kwam zcn bij het gaarne steunen. De voor zitter meende dat dan sluiting der herbergen tegelijk moest geschieden. IJit het reglement van orde voor den Raad wordt de bepaling gelicht, dat de laatkemen- de leden hun presentiegcld verbmren. Op een verzoek van den heer B. Bommer om ontheffing van schoolgeld voor een ziek kind werd gunstig beschikt. Een adres van enkele huurders van land om voortgebruik werd in handen van de land- commissie gesteld. De raad was het er vrij algemeen over eens, dat een regeling gevon- den moet worden om aan goedc landgebrui- kers dergelijke recliten te geven Het voorstel van de gascommissie om een stukje grond in erfpacht te aanvaardcn van de gem:ente St Pancras voor een jaariijks ca non van 20 voor een daar te plaatsen gas- houder werd goedgekeurd. De voorzitter decide mede, dat de gashou- der 500 zal kosten, met de bijkomende wer- ken het een uitgaaf van ongeveer 4000 zal vorderen en de houder een inhoud heeft van ongeveer 400 W wat ruim voldoende is. Het kohier hcndenbelasting werd vastge- steld op j 257.50 voor 114 honden. De neer Bakker vraagt naar aanleiding van een bericht in het Noord-Hollandsch dag- blad of dc Burgemcester nu de opvoering van Allerzielen verboden heeft, ja of neen. De voorzitter. Volgens de gemeentewet ben tk niet vcrplicht daa.van aan den raad reke ning en verautwoord'.ng te doen. De heer P. Kroon. Hoe staat het met de straat Dc voorzitter, Ze zijn er juist mee bezig De hecr Groen wees er op, dat de spoor- straat dringend verbetering bchocft, het is daar bij regenweer een ellendige toestand. De voorzitter. Destijds moest rioleering 3500 kosten wat veel te duur geacht werd Nu zal het nog veel duurder zijn en tocb is rioleering het eenige middd om afd'cende ver betering te brengen. De heer Groen wees er nog op, dat de straat voor de brug noodzakelijk dient te worden opgehaald De voorzitter zal dit ter kennis van Noord- scharwoude brengen. Daarna sluiting. De vereeniging „Hulp in Nood" hield de jaarsvergadering in het lokaal van den heer P. Kuilman. Aanwezig 40 leden. De vice voorzitter sprak bij de opening en kele woorden in verband met het overiijden van den voorzitter welke door de vergadering staande werden aangehoord. Daarna werd mededeeling gedaan van de oprichting van den kleiuen bond door afdee- lingen welke zicii van den Noord-HoM- bond hebben afgescheiden. Een regeling is getroffen dat elkanders le den bij verhuizing worden overgenomen en naar den Noord-Holl. bond is een schrijven gericht over deze aangelegenheid waarover echtci nog geen antwcoid is gckonicn De nieuwe bond eisclit een kcsten van 1 cent per lid en per jaar, uit elke afdeeling heeft een bestuurslid zitting zoolang dit aan tal do 10 niet ovcrschreden heeft. De bond telt 6%fdeelingen met 1251 leden. Dc rekening van den pemnngmeester gaf aan een ontvangst van 1535.96 een uit gaaf van 906.02 zoodat er in het tweede halfjaar con caldo gemaakt is van 629.93. 73 uitkceringen zijn gedaan aan 20 ver- sdiillende personen. Het bestuurslid de heer G. Yff werd bij en kele candidaatshiling hcrkozen verklaard De heer j. Ruis had een tegencandidaat n.l. de heer C. van den Hoven met 24 tegen 13 stemmen werd de heer Ruts hcrkozen. Beiden namen de herbenoeming aan. Het bestuur stelde vcor om de uitkeering te verhoogen van 9 op 10.50 per week met ingang van 1 April en deze verhooging te laten doorgaan zoolang de kas niet beneden de 3000 gedaald is. De heer de Wit deelde mede, dat volgens een overzicht over de laatste 5 jaar dit een meerdere uitgave zal vorderen van 265. Over de laatste 10 jaar is dit echter ruim f 300. Vanaf den grieptijd is de kas ongeveer 400 per jaar vooruitgegaanen door de afsdieiding uit den bend wordt jaarli'ks 100 bespaard. Spreker hoopte niet dat een verkeerde ge- dachte gewekt wordt dat juist op deze verga dering de eerste na het overiijden van den voorzitter een zoo danig voorstel komt Het bestuur heeft de voile overtuiging dat ook liii er volkomen mee in zou gestemd hebben De totaalontvangsten hebben bedrageu f 2749.42, de uitgaven 1911.23 alzoo een saldo van 838.19, waarmee de reserve is gestegen tot 3827.40. Het aantal leden is met 53 vooruitgegaan thans 297170 uitkee- ringen zijn gedaan aan 42 verschillende per sonen: het aantal zieken dagen was 888, de gemiddelde leeftijd der leden is thans 38V4. Bij de rondvraag werden voor de volgende v. rgadering de voorstellen ingediend tot af- schaffing van de candidatenliisten en een voorstel tot inkrimping van het bestuur tot 5 leden om dan de wijkcommissarissen uit de leden aan te wijzen. Het tweede te aanvaarden als het eerste werd aangenomen. Nadat door den bode nog meegedeeld was, dat het tweee halfjaar de vooruitgang in le- dental 13 is en ook het nieuwe jaar reeds weer 12 leden geboekt zijn waarbij 3 wegens verhuizing naar hier werd de vergadering gesloten. UIT sfcHOORL. Zondagavond gaf onze tooneelvereeniging ,.Joan van Scorel" in het lokaal van den heer limmerman eene uitvoering. Ten tooneele werd gebracht ..De Grond" spel van boeren- leven in 3 bedrijven. Waar deze uitvoering gold voor den jubi- leumwedstriid, uitgeschreven door den provin- cialen Bond Van Dilettartentooncelvereeni- gingen, waarvan „Joan van Scorel" lid is, ligt het natuurlijk niet op onzen weg om een critisch verslag te geven. Men zou allicht op het werk van dc Jury vooruitloopen. In het algemeen volstaan we dan ook, met te zeggen, dat de vereeniging, de talriike aanwezigen heeft dcen genieten van dat genre toorieelwerk, dat het Schoorl sche publiek het meeste kan bekoren. De heer Beek, eerste secretaris van den bond, sprak een woord vooraf, deelde daarin mede, oat de regie was overgegaan uit de thans 106 leden. Besloten werd tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering aan te wijzen, den heer J. v. Kampen, die dit aannam. Getvacht zal worden van den bond 10.van het be drag, voor den afgevaardigde uitgetrokkeu, gerestitueerd te krijgen, daar momenteel slechts 8.75 in kas is. Een der leden is van oordeel dat men zich spoedig als noodlijdend kan opgeven. Ook andere afdeelingen, waarbij een, die zelfs meer kasgeld heeft dan deze af deeling, ontvangen dit. Ter Alg. Vergadering zal de afgevaardig de het voorstel, het vorig jaar genomen, om de afdeelingen ieder jaar beslist een spreker te zenden en kosten proportioned te verefle- nen, wederom naar voren brengen. Tevens zal door hem op wekelijksche uitkeering der ouderdomsrente worden aangedrongen, a!s- mede zijn stem voor steunen der Tweede Ka- merleden, die voor staatspensioen op den bres staan, uitbrengen. Ten aanzien van andere punten van den beschrijvingsbrief werd den afgevaardigde vrij mandaat verleend, op voorwaarde dat hij rekening met den geest der afdeeling zal houden. Verder werd bes'o- ten dat met de komende Tweede Kamerverkie- zing iemand bij het gemeentehuis de oudjes, die niet instaat zijn hun stempiicht naar be hooren te vervuflen en hun stem ten gunste van staatspensioenvoorstanders willen uit brengen, terzijde zal staan. In de rondvraag bepleitte de heer P Wijn de wenschelijkheid dat van gehouden verga- deringen verslag in de bondscourant werd uitgebracht, hetgeen werd toegezegd Na een wensch voor spoedige ge tondheid van den secretaris, die wegens ziekte afwezig was,, volgde sluiting. UIT OUDE NIEDORP. Zondagavond gaf de Gem. Zangvereeni- ging „\Vest-Frisia" te Winkel, Niedorp's ge- mengd koor en „Niedorp's strijkoikest", on- der leiding van den heer Jb. Hovenier, een concert, voor een flink bezette zaal. Dit concert is, evenals te Nieuwe Niedorp en Winkel, waar zij hetzelfde programma uitvoerde, ook uitmuntend geslaagd Een gezellig bal was het slot. UIT SCHAGEN. Sparta 1 speelde Zondag te Schagen tegen Helder II, om het Gouden Bondskruis, dat o naam van Helder II staat. Hoewel Helder I kracht.g het verkregen bezit verdedigde, wis' Sparta toch met 10 de overwinning te be- halen. UIT KOEDIJK. Zaterdagayond werd .door de afdeeling Het ASTHMAPOEDER van Apotheker BOOM geeft bij inademing direct verlichting bij Asthma, Bronchitis en daaruit voortko mende Borstbenauwdhcid en Borstbeklem- ming Virkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels h 1.25 per groote geslo ten blikken doos. Gratis mouster op aanvraag bij fir ma A. M. BOOMARNHEM. betalen. Hetgeen „Helpt Elkander" wil, maakt geen opgang. Spr.'s hoofdmotief is te gen het opnemen der groote katholieke ge- zinnen. De heer C. de Geus, van Oudkarspel, vroeg of het dc bedoeling was dat alle burgers lid kunnen worden en of het niet uitgestrekt zal worden over den geheelen Langedijk, daar in iedere gemeente een klein percentage overblijft wat uitgsloten zal worden. Na eenige discussie, waarbij door enkelen werd voorgcsteld cm jonge kinderen vrij te stellen, werd door den heer de Ruiter het con- cept-reglement \an„18 artikelen voorgclezen Dit werd goedgekeurd. Besloten werd nog ook gevallen die verple- ging eischen in een krankzinnigengesticht, een jaar in aanmerldng te laten komen. Dc vereeniging zal 1 April in werking tre den. Als bestuursleden werden gekozen de hee renJ du Burck, J. »Ginge!er, Jb. Korver, J. de Ruiter en P. Wonder, die alien hun be- noeming aannamen. De contributie za! dit jaar gratis door dc leden worden opgehaald, terwijl ten lotte nog besloten werd om op huisbezoek te gaan voor het aanwe ven van nieuwe leden. Stadsnieuws. Koedijk der Ma. meen de laatste bijee ij tot Nut van't Alge- cmst gehouden in do zen winter, in het lokaal van den heer Jb Groot, onder leiding van den heer Kooiman De voorzitter deed in zijn openingswoord uitkomen, dat door alle tijden en door aile volken na bepaalde tiidvakken feesten worden gehouden. Wij, Nutsleden, vieren feest op harden van den heer Huijsmans in die van den heer Liihrs en dat het Schoorlsch gc- meentcbestuur voor dezen wedstrijd een ver- guld zilveren medaille had beschikbaar ge steld, waarvoor hij namens den bond zijne erkentelijkheid betuigde In den voorgaanden zomer had de bond in Schoorl zijn 25-jarlg bestaan gevierd en 't was spreker aange- naam, dat hier een afdeeling was toegetreden, daar bestuur en jury gaarne nog eens naar dat mooi en gezellig Schoorl wilden trekken Spreker wenschte den leden der vereeni ging goed succes en de jury een moeilijke taak. Het publiek, speciaal de denateurs van „Joan van Scorel" be-amen dit laatste en zien met verlan.gen uit naar de eerste dagen van April, wanneer de uitslag van dezen wedstrijd bekend zal worden gemaakt. Een gezellig bal was het slot van den avond. UIT ST. PANCRAS Zondag werd op het Vrone-terrein een sportieve en spannende wedstrijd gespeeld tusschcn Vrone 1 en V. A. F. C. 1 en werd door V. A. F. C. met 0—2 gewonnen. De voctbalvereeniging zal thans in plaats van de jaarlijksche bekerwedstrijden, nederlaagwcclstrijden organ iseeren, waarvoor voor het eerste elftal clubs uit de le. 2e en 3e klas N. H. V. B., voor het tweede elftal clubs uit de 4e klas en voor de aspiranten uit de as- pirantenafdeeling uitgenoodigd zullen wor den. VOor het le zullen de prijzen in een zil veren beker en verguld-zilvercn medaille, voor het 2e in een zilveren tak en dito medaille en voor de aspiranten in een zilveren kruis en dito medaille bestaan. Als nu de inschrij- ving cen vlot verloop heeft, valt er voor sportliefhebbers zecr waarschijnlijk wat te ge nieten Maandagavond vergaderde de afdeeling Sint Pancras van den Bond voor Staatspen- sben ten lokale van den heer Gerritsen, on der voorzitterschap van den heer J. v Kam pen. Blijkens het jaarverslag telt de afdeeling onze laatste bijeenkomst, den gromcn vrou- wenavond. Spr. bracht hulde aan de com- missic voor het samenstellen van het program ma en riep aan alien een hartelijk welkora toe. Het programma werd aangevangen met een tweetal zangnummers van mej. Otto-Keeman, „Vricnden in den nood" en „Levenswrak- ken". Dit sloeg dadclijk in. Daarop volgden zang, tooneel, muziek en voordrachten elkaar af. Alles werd met de meeste aandaeht aangehoord. Het bleek, dat er uitstekeude krachten onder de aanwezigen wareu. Een dankbaar applaus was aller loon. lets nieuws was voor onze vereeniging het Schimmenspe! in 5 acten: 1. de Zondagsja- ger; 2. de Werkster; 3 Spiritisme; 4. Zoo begint het5. De inbreker. Dit was samenge- stcld door onzen secretaris, den heer Wasse- n?ar, en dan weten wij, dat het een dolle klucht is. Zij oogstte dan ook een dankbaar applaus. Als laatste nummer van het pro gramma ging de voordracht voor dames: ,Tooneelrepetities". Zij deed ook in hooge mate de lachlust opwekken. Het was een hoogst gezellige avond en de afdeeling heeft getoond met cigen krachten een avond te kun nen vullen. Te ruim 2 uur sloot de voorzitter de bijeen komst, dank fcrengende aan alien die iets ten beste hadden gegeven op het tooneel en aan raej. Lammersschaag-de Waal, die den gehee len avond, waar noodig, als pianiste behulp- zaam was geweest en aan den heer Groot voor de nettc bediening, waama men alien hoogst voldaan huiswanrts keerde. UIT WEST-BEEMSTER. De inspecteur van het lager onderwijs had geadviseerd de openbare lagere school te West Beemster op te heffen. Op deze school gaan ruim dertig leerlingen. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben beslist, dat de school in stand moet worden gehouden. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Zondagmiddag werd een openbare verga- ring gehouden om tot oprichting te komen van een Vereeniging voor Ziekenhuisverplc- Verontwaardigde verier (em streng betoog besluitcnd): F.d ttjjk eens. Ethel. Ik ben ,je vadT Ethel: Lieve hiip, vader, niemand zoo dat ooi* denken, naar u te oordeelen. (London Oduuoi- ging, in het lokaal van den heer Kramer. Aanwezig waren een 20-tal belangstellenden. De heer J. de Ruiter Pz. leidde deze verga dering namens het voorloopig comite. Spr. zcide, dat deze vergadering is voortgesproten uit de vergadering van „Helpt Elkander", waar definitief besloten is tot oprichting van ec-n Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging Enkele heeren konden zich echter niet verecrii- gen met het besluit dat in £en gezin maa.r voor drie kinderen betaald moet worden. Wij wenschen geen scheuring, zeide spr. verder. Nog een inotief voor een nieuwe vereeni ging noemde spr. dat niet ieder lid van Helpt Elkander" kan zijn, b.v neringdoen- den. Spr. richtte zich verder tot de vergadering met de vraag of een vereeniging opgericht kan worden, waarvan een ieder lid kan zijn en waaraan door een ieder betaald moet worden Een klein ontwerp is gemaakt, b.v. om 30 dagen verpleging to vergoeden, 50 voor operafiekosten, enz. De heer Jb. Korver achtte een bespreking over de kosten voorcerst nog overbodig, om- dat nog niet besloten is al of niet een vereeni ging op te richten De heer Du Burck was het met den heer Korver eens. Spr. zeide dat voor hem hoofd- zaak is dat iedere gemeentenaar lid kan zijn. Het verwonderde hem dat geen van de andere mcnschen aanwezig is: Zij geven juist aan- leiding tot scheuring. De heer J. K'inceTer zeide. dat door hem ter sprake to gebracht om alle kinderen te laten ORGANISA!IE OPENBAAR LAGER ONDERWIJS MAXIMUM-AANTAL LEERLINGEN PER KLASSE. (Vervolg.) Thans zullen wij nagaan voor welk aantal onderwijzers het Rijk aan de gemeente de jaarweaden vergoedt. De vergoeding voor het hoofd der school is hierin niet negrepen. Hierbij is rekening te houden met de op 31 December 1923 en de thans ge.dende rege ling. Met betrekking tot de eerste merken wij op, dat voor de subsidieering een indeeling gemaakt is naar de in de eerste kolom ver melde aantallen leerlingen, met dien verstan de, dat buiten aanmerking blijven de onder wijzers, die na 15 Mei 19z3 aan de school in functie zijn getreden boven het aantal, dat in aanmerking komt volgens het aantal leerlin gen in de tweede kolom vermeld. Gewoon L. O. Regeling 31 December 1923. 1 onderw bij 26— 60 leerl. 33— 72 leerl. 2onderw. bij 61— 90 leerl. 73—116 leerl. 3 onderw. bij 91—134 leerl. 117—160 leerl. 4 onderw. bij 135—179 leerl. lbl—210 leerl. 5 onderw. bij 180—224 leerl. 211—260 leerl. 0 onderw. bij 225—209 leerl. 261—314 leerl. Thans ge.dende regeling: 499b leerl. 1 onderw. bij 2 onderw. bij 3 onderw. bij 4 onderw. bij 5 onderw bij 6 onderw. bij U. L. O.: 1 onderw. bij 2 onderw. bij 3 onderw. bij 4 onderw. bij 5 onderw. bij 97—114 leerl. 145—192 leerl. 193—240 leerl. 241—288 leerl. 289—336 leerl. 24— 40 leerl. 4170 leerl. 71— 99 leerl. 100—129 leerl 130—159 leerl 2 onderw. bij 3 onderw. bij 4 onderw. bij 5 onderw. bij 18—23 leerl. 24— 40 leerl. 41—69 leerl. 70—99 leerl 100—129 leerl. Thans geldeude regeling: I onderw. bij 3160 leerl. 6190 leerl. 91—120 leerl. 121—150 leerl. 151—180 leerl. Gelijk wij reeds mededeelden blijft de op 31 December 1923 geldende regeling voor bestaande scholen van kracht, met dit voor behoud evecwel, dat nieuw te benoemen on derwijzers, die volgens de thans geldende regeling (d. w. z. die van de wet van 30 Juni 1924 S. 319) met verplicht zouden zijn, voor de Rijksvergoedirg niet in aanmerking komen. Met zekerheid is derhalve niet te zeg gen hoe een en ander zich in de toekomst zal ontwikkelen. Ook de aantallen leerlingen zullen ter zake grooten invloed uitoefenen Uit bovenstaand overzicht blijkt, dat bij de nieuwe regeling een onderwijzer wordt ver- goed voor elke 48 leerlingen en, zoo het aan tal niet is een veeivoud van 48, bovendien voor het resteerende deel daarvan. Voor het U. L. 0- is het aantal 30 in plaats van 48. Wij merken hierbij op, dat om de Rijks- vergoeding voor het geheele aan een school veroonden ond>erwjjzend personeel te verkrij- gen, 't niet noodzakelijk, dat elke klasse voor gewoon L. O. 48 en voor U. L O 30 leer lingen bevat; immers zulks is in verband met de toekenning van de Rijksvergoeding voor een onderwijzer ook voor een restant van minder dan 48 respectievelijk 30 leerlingen, reeds het geval, indien een zesklassige school voor gewoon L. O. 241 leerlingen bevat (ge- middeld per klasse 41), een zevenklassige 289 (gemiddeld 42), een driejarige U. L. school 61 (gemiddeld 21) en een vierjarige 91 (gemiddeld 23). Eene opvoering tot dit gemiddelde aantal zou echter voor dat doel eveneens niet voldoende zijn, omdat niet steeds alle klassen juist deze cijfers zouden bereiken. Uit het overzicht der schooibevolking zal U blijken dat, voor zooveel 2e en 5e gemeen- teschool en de laagste 6 klassen der 3e, 4e en 6e gemeenteschool aangaat, voor verhoo- ging van het aantal leerkngen per klasse geen aanleiding is, omdat zulks niet tot op- leffing van scholen zal kunnen leiden en evenmin tot bezuiniging voor de gemeente, indien althans wordt vastgehouden aan het tot nu toe alhier geldende en naar wij mee- nen ook door U op prijs gestelde beginsel, dat iedere leerkracht den klasse voor zijne rekening heeft. Wat de le, 7e en 8e gemeen teschool en de 7e klasse der 3e, 4e en 6e ge meenteschool aangaat, zou combinatie van klassen tot bezuiniging kunnen leiden, nH gelijktijdige opheffing van edn der oplei- dingsscholen respectievelijk de 7e klasse van een der scholen 3, 4 en 6. Wij zijn van oor deel, dat de aard en de omvang van het on derwijs vooral aan de le, 7e en Se gemeente school niet toelaten het maximum aantal leerlingen per klasse van die scholen op te voeren boven 40, zonder aanmerke'ijke scha- de aan dat onderwijs toe te brengen. Wij zullen mitsdien geen voorstel tot op heffing van cen dezer scholen dcen, nu deze opheffing ten gevolge zou hebben, dat het aanial leerlingen in bijna alle klasstn tot boven 40 zou moeten warden opgevoerd. Met betrekking tot de opheffing van een der drie 7e klassen van de 3e, 4e en 6e Gem school zoudcij wij willen afwachteu, welken invloed het terugorengen van de 7-jarice ieerverplichting tot ten 0-jarige zal hebben. Geeit het aantal^leerlingen, dat zich bij net begin van bet nieuwe schooljaar voor het voigen van de 7e klasse zal aanmelden, daar- toe aanleiding, dan zullen wij de opheffin" van een dezer kiassen overwegen. Wat dc beide U. L. scholen aangaat vtr- uijzen wij U naar hetgeen wij daaromtrent reeds meacdeeldcn in bijlage nr. 211 tot het raadsversiag 1924, waarin wij het vraagstuk der vereeniging van deze scholen behandel- den. Nu onze daar verdedigde zienswijze stemming heeft, is er thans nog geen enkele blijkens Uw besluit van 27 Nov. j.l Uwe iu- aanleiding om eene verhooging van het maxi* mum-aantal leeriingen per kiasse voor deze scholen in overweging te nenjen. Mocht naderhand blijken, dat een strikt vasthoud°n aan het aantal van 24 tot klasse- splitsing zou moeten leiden en het vortnen van paiallel-afdeelingen van de gemeente financieele offers zal gaan eischen, dan zou eene verhooging van dit cijfex in overweging kunnen worden genomen. Wij zullen U thans ten overzicht geven van het aantal ondei wijzers(c-ssen), dat, beha.vc het hoofd, aan de openbare lagere scholen werkzaam is, het aantal, van hetwelk, zoo lang geen vacatures ontstaan, de jaarwedden voor rekening der gemeente zullen komen en welk aantal dit in het voor de gemeente on- gunstigste geval zal zijn. Aantal onderwijzers, behalve het hoofd: le Gem. school 5, 2e Gem. school 5, 3« Gem. school 6 (1 vacature), 4e Gem. school 0 1 vacature), 5e Gem. school 5, 6e Gem. s.hool b, 7e Gem. school 5, 8e Gem. school 5, U. L. sch j. en m. 3 (1 tijdelijk), U. L. Si h m 3 (1 vacature). Aantal onderwijzers, waarvan de jaarwed den voor rekening der gemeente komen: Bij het in functie blijven van het tegen- woordige personeel: le Gem. school geen, 2e Gem. school 1, 3e Gem. school 1, 4e Gem - school 1, 5e Gem. school geen, 6e Gem.schooI geen, 7e Gem. school 1, Se Gem. school 2, U. L. sch. j. en m. 1, U. L. sch m 1. Aantal onderwijzers, waarvan de jaarwed den voor rekenirg der gemeente komen: In het ongunstigste geval, bij wijziging van het personeel: le Gem. school 2, 2e Gem. school 1, 3e Gem school 1, 4e Gem. s< hool 1, 5e Gem. school 1, be Gem. school 2, 7e Gem. school 3, 8e Gem. school 2, U L. school j. en m. 61 leerl. 1, 60 leerl. 2; U L. sch. m. idem. - (Slot volgt.) Bui ten land HET OOG IN HET DONKER. Er zijn menschen, bij wie het gezichtsver- mogen in het donker zoo sterk teruggaat, dat zij bijna blind zijn. Hoewel dit de uiterste gevallen zijn, komt vermindering bij den mensch als regel voor. Bij veel dieren daar- entegen is het van algemeene bekendheid, dat'het hun weinig motite kost in zwak licht hun prooi te vinden. Wel is waar speelt het reukvermogen een rol, n.aar niet altnd, zoo als bij de nacht-uil, die alleen door het ge- zicht geleid wordt. Tijdens den oorlog was men in Engeland al begonnen met een onderzoek naar de bes te omstandigheden voor nachtelijke oper'ties en daarbij isook de gevoeligheid van het oog van mensch en dier vergelijkend onderzccht Men nam een stukje uit het netvlics weg en verving dat door kwarts, waaina men met een spectroscoop onderzocht, welke kieuren van licht het krachtigst doordrongen. Het meest opvallend bleek het oog van den mensch en dat van een tijger of uil te ver- schillen in de gevoeligheid voof ultra-violet licht. Het menschelijk oog is daar uitteraard geheel ongevoelig voor; alleen wegens zijn „onzichtbaarheid" heeft men het den bijzon- deren naam gegeven. Het resultaat van het onderzoek is onlangs in het Britsch Geneeskundig Genootschap besproken en men was het er over eens, dat in de grootere gevoeligheid van het dierlijk oog voor het ultra-violet licht waarschijdijk de oorzaak van het grooter gezichtsvermogen bij nacht moet worden gezocht. Hoe hier ook nog verschillen kunnen optreden, bleek uit de mededeeling, dat in den oorlog in Palesti- na voor nachtelijk werk Australische paar- den werden gebruikt omdat zij niet aan nacht-blindheid leden. EEN NIEUWE MOTORBRANDSTOF. Uitvindingen zijn romantische zaken, maar weinig ontdekkingen zijn op zoo onverwach- te manier gedaan, als die van een jong meis- je in Frankrijk, die de eerste intu'ftie van een nieuw ontploffingsmiddel kreeg op het mo ment, dat zij haar jongere broertje opl een klontje suiker zag knabbelen. Irene Laurent is 15 jaar. Met haar vader, een chemicus, deed zij ook wat mee aan de edele kunst van het scheiden en mengen. Pa pa zocht al lang naar een koolstofverbinding als oplosmiddel voor irol, een ontplofbare stof. Het suikerklontje van haar broer Jean bracht de reddende, maar primitieve gedach- te: Waarom neemt men cr geen suiker voor? Maar kind, dat geeft een neerslag, wierp haar vader tegen. Dat weet ik nog niet, was het ant- woord van Irene en zij ging in haar eentje aan het experimenteeren. Den volgenden dag was het wonderlijke gebeurd. De kinderlijke intuTtie had gevou- den langs een weg, dien geen vakman zou hebben ingeslagen. Er was een ontploffin^s- middel tot stand gebracht, waarvan men de sterkte naar willekeur kon doseeren. Maanden van verdere proefnemingen volg- gen. Het resultaat was een nieuwe bnndstof voor motoren, die bij twee maal geringere hoeveelheid een tweemaal grooter rendement gaf dan benzine. De grondstoffen zijn alle in het land voorradig en de prijs is gering. De zaak is nu in handen van een maat- schappij, die de exploitatie ter hand neemt DOKTERS EN BIJGELOOF. Men is bezig te San Francisco een paleis to couwen met spreekkamers voor 'n bataillon dokters en tandartsen. Het gebouw zal 2-5 millioen Jol'ars kosten en 15 verdiepingen hoog zijn Maar de iioogste verdieping heer dc 16c omdat de 13de den naam van I4ie <-rt* WURARJI-CL, 13

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6