Alkmaarscho Gourant De terugk'eer van Klempvoet Voor de huisvrouw. FEU1LLET0N. VOOR SPQEOiCE AFIEVE- RIN8 VAN ALLE HANOELS- DRUKWERUS UW ADRES No. 73 1925 Honderd Zeven en Twintigste .'aargang. Donderdaj? 26 Ma art. Z1J, DiE Z1CH ME I 1 APRIL VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP 011 BLAD ABONNEEREN, 0N1VANGEN DE IOT D1EN DATUM VERSCH1JNEN- DE NUMMERS GRATIS EN FRANCO. DE DIRECTIE. Het feest van den dag. Het is iets, waar ik mij ieder jaar weer opnieuw over verbaas, en dat toch altijd het- zelfde blijft, als de lente komt, als het bui- ten mooi en heerlijk wordt, dan trekt moeder de huisvrouw een ouwe jurk aan, bindt een doek om haar hoofd en conc'entreert zich absoluut on de groote schoonmaak! Voor niets en niemand anders heeft zij dan meer aandacht; zij ziet geen kraut of boek meer in, maar zij werpt zich halsdver- kop met gedachten, ziel en lichaam op alie stofnestjes en gaatjes, (echte en fictieve door elkaar), die zij in huis ontdekken kan en gaat op molten- muizen- en m.erenjacht! Ook een sport! En als haar dat nu gelukkig maalri, waarom zouden wij haar zin niet laten doen' Maar daar wringt hem nu juist de schoen: die stof- en mot-jaagsport maakt haar niet gelukkig. Zij zucht er cnder en klaagt er over; maar zij blijft in de weer van's mor- gens vroeg tot 's avonds laat met een ijver een betere zaak waardig. Oei! daar zie ik in gedachten al heel wat wcedende blikken op mij gpicht, omdat ik minachtend spreek over de schoonmaakHet is de beste, de allerbeste zaak ter wereld hoor! Ik zal den ongelijken strijd niet met u aanbinden. Ik strijk mijn vlag, ik buig mij neer, ik vecht niet tegen de bierkaen ik zal „amende honorable'^ doen door u hieronder eenige probate hints voor uw schoonmaak te verschaffen! Maar belooft u mij dan, dat u, als het opeens een mooie dag is, lekker warm en met veel zonncschijn, voor 24 uur een wa- penstilstand met de motten en mieren zult sluiten en eens even een flinken loop zuit naar buiten maken! Albasten voorwerpen maakt u het best choon door ze in warm zeepsop te wasschen, en daania een paje van puimsteeu-poeder of kalk en melk in te wrijven, het vervolgens met koud water te overspoelen en ten slotte met em flanellen lap op te boenen. Is het kapot, dan kunt u het plakken met Parijsche plaster en eiwit. Aluminium moet u rcinigen met warm wa ter en een beetje zout. Zitten er vlekken op, tracht die dan eerst weg te maken door er met kachelasch over te schuren en spoel het daar- na met warm water schoon. Bamb-e-meubeltjes frischt u ook het best op met zout warm water; wrijf ze vervolgens goed droog en boen ze dan met gelijke deelen njnolie en terpentijn op een flanellen lapje. Er is iets wat huisvrouwen wel eens ver geten, d. i. om altijd schoone stofdoeken, Soen- en poetslappen te gebruiken. ,,0, 't is toch maar zoo'n vieze poetslap, dat komt er niet op aan", denken vele dames en dair zien ze over't hoofd, dat ze met die vieze lap't v u i 1 i n de meubels 6f voorwerpen wrijven, in plaats van het er u i t te halen Als u mij niet gelooft, neem dan maar de proef en strijk eens met zoo'n gebruikte lap over iets, dat schoon is en er helder wit uit- ziet!! In minder dan geen tijd is dat witte zwart van al die vuile vegen! Neen ik vraag niet het onmogdijke; ik zeg niet, dat u voor ieder nieuw ornament een andere doek moet nemen, maar ik raad u alleen aan om op te letten dat u een vuil ge- worden punt van die doek niet voor een vol- gend meubel gebruikt. Zorg voor een groote stspel poets- en boendoeken. Wees daar nooit of te nimmer zuinig mee Alles wat gesleten v is, hetzij badhanddoek, zijden jumper, pyja- ma, handschoen of beddelaken, gaat bij mi] in een groote diepe la, nadat het in reepen en stukken is gescheurd, en daaruit putten we allemaal onze lappeh: de een om schoenen te poetsen, de andcr om maboniehout „warm'" te wrijven, de derde voor het zilver en de vier- de voor het spiegelglas! En iedere avond, als we klaar zijn, worden de gebruikte lappen ge inspecteerd en wat nog de moeite waard is, gaat een nacht weken in een zeepsopje, waar een scheut ammonia doorheen is gcdaan. Elke morgen beginnen we met schoone, frissche doeken, zoodat we zeker weten, dat we al het zwart en vuil, dat er onder ons werk aan komt, u i t ons huisraad halen. Ik let er ook altijd heel scherp op, dat mijn dienstboden steeds weer een nieuwe, schoone punt van de poetslap gebruiken als zij aan een volgend voorwerp oeginnen- Ook de borstels, schuiers, dweilen en zeemen-lappen coniroleer ik gere- geld dat ze na het gebruik goed schoon wor den gemaakf. Door Valentine Williams. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 12 „i_/e Naomi-," zei hij; „dit is het wat je heb- ben moet!" §i)e Naomi?" herhaalde ik. „ja. Het jacht, dat gisteravond hier ge- land is. Dat is weg naar Honolulu. We mces- ten gedaan zien te krijgen, dat ze jou aan boord nemen „Wat is dat voor een jacht vroeg ik. „Het hoort aan Sir Alexander Garth. Bij George! Het is een prachtstuk Desmond! Wit geverfd met een gouden rand, green met wit te dekzeilen, alles tip-top. Hij is milionnair, zegt men „Ik ken zijn naam niet!" „Wij hebben hem .cpgczocht in „Who's who." gisteravond op de club. Hij is baronet en een van de groote mannen van de katoen- industrie. Vrederechter en doctor in de lette- ren. Wat hem hierheen voert, weet ik niet, of het moest zijn, dat kruisen in de Zuidelijke zeeen een in-de-mode-zijnde rustkuur is voor jnillionnairs, wier zenuwen overstuur zijn ge- raakt bij het opstapelen van geld gedurende Schuiers reinigt u op dezclfde wijze als uw haarborstel: maak 'n gloeiend heet zeepsopje, druppel daar wat ammonia in ^n dompel hier d. hrren van borstel of schuier in onder; pas vooral op, dat het gelijmde deel van die haren niet nat wordt, want dan laten ze los U moei de borstels een paar maal achtereen door het water slaan, dan ziet u het vuil zich afschei- den. Houd daarna de schuier gedurende eenigen tijd onder de stroomende koudwaterkraan, om de haren te harden en laat den borstel drogen in het zonnetje op een doek, met de haren naar beneden. Zitten er krassen in uw spiegel Als ze niet te diep zijn, haalt u die op de volgende wijze er uit: maak eerst het sp.egelopperv'.ak goed schoon met zeem of een zacht iapje. Vorm dan eea kussentje van uw lap en trek daar een stuk fluweel overheen. E>oop dit in roode zil- verpoeder en wrijf daarmee over de krassen. Zij zullen er door verdwijnen en uw spiegel krijgt bovendien een prachtigen glans. Uit uw meubelen kunt u de krassen ook best weg makenmeng een papje van gelijke deelen lijnolie en terpentijn en wrijf dit, met den draad van het hout meegaande, in het meubel. Vochtvlekken krijgt u er eveneens cp die manier uit Zitten er „vette vingers" op het hout, wrijf het dan met een lapje flanel, dat u in een warme ammonia-oplossing gedoopt heeft: een eetlepel ammonia op ruim 4 Liter water. Later naboenen met een zacbte doek tot het glimt. Heeft u schimmel in uw kasten of op uw platen, maak dan een mengeltje van gelijke deelen groene zeep en stijfselpoeder; voeg hier wat lijm aan toe en maak het vochtig met een beetje citroensap. Spreid dit papje uit over de beschimmelde plekken en laat het daar in de open lucht indrogen. Schrob naderhand de kast met een flink zeepsop schoon en wrijf hem daarna goed droog. Fijngemalen houts- kool op een schote.tje of in een fleschje in de kast geplaatst, trekt alle vocht tot zich en zal zoodoende maken, dat de kast droog en vri; van schimmel blijft. Als u de schimmel uit een s t o f moet halen, behoort u heel lang na te spoelen om het zeep-stijfsel-lijmpapje er uit te ktijgen; neem iedere Iceer weer versch, frisch water, net zoolang tot het helder blijft bij het dcorspoelen. Wring daarna gced uit en laat het drogen. De meeste gewonc vlekken in klee- den, kussens en gordijnen etc. krijgt u weg met benzine Daarover later nog wel eens. Veel pleizier met uw schoonmaak! Gemeimt Nieuws DE MEERDERHEID VOOR HET BE- HOUD VAN ZOMERTIJD. Verschenen is het Voorloopig Verslag in- zake het ontwerp van Wet tot intrekking van de Wet van 23 Maart 1918. Een aantal leden wenschte in de eerste plaats de aandacht te vestigen op de ten aan- zien van het vraagstuk van aen zemeriijd door de Regeering aangenomen houding. Met nadruk stelden zij de vraag: Welke in 1922 hog niet bekende omstandig- heden hebben zich sindsdien voorgedaan, waardoor de gewijzigde houding van de Re geering gerechtvaardigd of althans verklaard zou kunnen worden Is de gewijzigde houding der Regeering, zoo werd gevraagd, het gevolg van bloote virandering van inzicht, zonder dat deze door bepaalde nieuwe omstandigheden in het le- ven geroepen is, en, zoo ja, welke zijn dan de redenen van die verandering? Vele leden vsrklaarden zich met dit wets- ontwerp niet te kunnen vereenigen. Zij be- treurden, dat de Regeering gemeend heeft, aan het vraagstuk van den zomertijd een oplossing te moeten geven als in het wetsont- werp is neergelegd. Vele leden spraken als hun overtuiging uit dat de bezwaren tegen een tijdelijke tijdsver- vrceging sterk overdreven worden en ten plat- telande volstrekt niet algemeen worden ge- deeld. Onjuist is de bewering dat de steden voor den zomertijd zijn en het platteland daartegen. Vele landbouwers zijn voorstan- ders van den zomerjijd, in groote gedeelten van het platteland hebben de boeren er geen bezwaar tegeneigenlijk zijn het alleen dege- nen die in de nabijheid van groote steden wo- nen. Men merkte daarbij op dat toen de ar- beid in de stad des morgens om vijf of zes uur begon, daarvan geen bezwaar werd on- dervonden. Waarom bestaat dat beiwaar thans wel, mocht men vragen, nu de arbeid om half acht aanvangt? Werd hier te lande de zomertijd afgeschaft met handhaving van den Amsterdamschen tijd, dan zou ons land als het ware een el- land worden, dat met de buren leefde in af- wisselende tijdsverschillen van 20 tot 40 mi- nuten Onderscheiden leden achtten het niet noo- dig om in de bekende argumenten welke pro en contra den zomertijd werden aange- voerd, thans diep te treden, te minder waar zij aan alle leden dezer Kamer volkomen be- kend zijn, welk staatslichaam reeds drie ma- len de vraag, in verschillende vormen der Ka mer voorgelegd, of de zomertijd gewenscht is, den oorlog." „Maar denk nu eens even aan, John," viel ik hem in de rede, „ik kan toch zco maar niet mijzelf opdringen aan iemand, die een plei- ziertocht maakt, dat kan ik heusch niet. Zco iets doet men niet! En je kunt toch niet ver- wachten, dat zulke prozaische Engelschen een lang verhaal zullen stikken over mijn le- ven, dat in gevaar is?" Desmond," zei Bard en zijn stem was nu heel ernstig. „Je kunt gerust van mij aan- nemen.dat wanneer je hier niet onmiddellijk van'daan gaat, ze je waarschijnlijk den hals zullen afsnijden en den mijnen op den koop toe. Er komt de eerste veertien dagen op zijn minst geen enkele boot naar Colon. Dit jacht is een gelegenheid, die je door een hemel ge- zonden wordt. Wanneer je wacht op een stoomboot zijn er tien kansen tegen een dat je de scheepsbrug overgaat in je kist, keurig in- gepakt! Staat dat je beter aan? In's hemels- naam, man, verbrand dat vervlockte raadsel- tje en geef de heele geschiedenis op Wij Kelten hebben een aard, die tot verzet geneigd is; dat verklaart misschien mijn ster- l:e nei'ging Bard's raad in den wind te slaan. Maar zijn houding was voor iemand van zijn kalmen aard z66 cngewoon, dat ik ervan on der den indruk kwam en mij liet overtuigen. „Mfechien heb je geliik, ouwe iongen," zei ik. ..Ik zal bet „raadseltjt", eooals ,je het •bevestigend heeft beantwoord. Er is inder- daad niets*voorgevallen dat de Eerste Kamer zou moeten bewegen thans haar houding. te gaan wijzigen. Zij heeft het laatst met groo te meerderheid die houding aangenomen bij het voorstel-Braat, waartoe zij niet slechts door de omgeving gebracht is dat de mate- rie geen onderwerp was voor een initiatief- voorstel, maar ook wel degelijk door de waar- de, welke zij aan deti zomertijd hechtte. Intusschen achtten eenige leden een nieuw argument voor den zomertijd gelegen in de reeds vermdde omstandigheid, dat sinds de behandeling van het wetscntwerp in de Twee- de Kamer Engeland den zomertijd perma nent heeft ingevcerd en Frankrijk en Belgie wel zullen volgen. Zij achtten het niet juist, dat alsdan in West-Europa Nederland in dit opzicht afgezonderd zoude zijn. Bovendien heeft ons land dan nergens aansluiting met het-buitenland, daar het noch Midden-Euro- peeschen, ncch zomertijd heeft, hetgeen een groot bezwaar is voor telegraaf- en telefoon- verkeer, vooral ten opzichte van den handel en het verkeer met het buitenland. Verschillende andere leden konden zich met het wetsontwerp wel vereenigen. De zo mertijd, zeiden zij, beteekent meer le^ensgenot voor den stedeling, doch meer last voor het platteland. Dat levensgenot kunnen de stede- lingen zich cok op andere wijze verschaffen door vrijwillig tijdig op te staan en, evenals het platteland het leven te regelen naar de zonde bevolking van het platteland kan ech- ter den last niet ontgaan. Daarom meet een keuze uitvallen ten gunste van het platteland. Zeer vele leden hechtten buitengewoon veel gewicht aan de houding in dezen van het buitenland, bepaaldelijk van Engeland, Frankrijk en Belgie. Dat Nederland te mid den van de ons omringende landen een ge- heel gei'soleerde positie zou verlangen in te nemen, werd volstrekt onaannemelijk geacht. Niet alleen dat dit isolement ens aanzien in het buitenland niet ten goede zou komen,, maar de handel, industrie en personenverkeer zouden daarvan -dagelijks grooten overlast en financieel nadeel ondervinden. Datzelfde geldt ook voor den land- en tuin- bouw. Met het oog haerop verzochien een grcot aantal leden de regeering bij haar Me- morie van Antwoord de Kamer volledig en nauwkeurig in te lichten omtrent de besluiten, ten aanzien van den zomertijd gencmen en de voorstellen ten aanzien van den zomertijd gedaan, onderscheidenlijk in Engeland, Frankrijk en Belgie. Andere leden merkten hiertegen op, dat ons land aan de zeer lange Oostzijde grenst van Duitschland, dat geen zomertijd kent. Even- min bestaat ze in Zwitserland en Italie. WIJZIGING VAN DE PENSIOENWET. Bij de mendeliuge behandeling in de Twee- de Kamer van het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet 1922 zullen de ministers van financien, van binnenlandsche zaken en landbouw en van ondenyijs, kunsten en we- tenschappen en van justitie zich laten bij- staan door mr. J. Donner, raad-adviseur bij het departement van justitie. Dinsdagmorgen heeft een delegatie uit het comite ter behartiging van de algemeene be- langen van overheidspersoneel, bestaande uit de h ter en N. van Hinte, J. J. Lamers en F. S. Ncordhoff, een onderhoud gehad met de soc.-dem. kamerfractie, ter bespreking van de door de regeering vcorgestelde wijzigingen in de Pensioenwet 1922. De fractie ging met de.inhoud van een adres van genoemd comite en de daarbij be- hoorende uitvoerige memorie van "todichting in hoofdzaak accoord. Verschillende hoofd- onderdeelen van de voorgestelde wijzigingen werden ampel besproken. De fractie deelde de ontstemming van de vertegenwoordigers der vakbeweging over 't besluit, deze belangrijke zaak zoo spoedig in behandeling te nemen. VROUW VERBRAND. Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur was de 73-jarige weduwe W. van der W.-A. in haar keuken, gelegen op de eerste verdieping achter van pand no. 18 aan den Binnenweg alhier, Zij zat daar op een test met gloe.ende kolen. Eensidaps bemerkte zij, dat haar rokken in brand stonden. Op haar hulpgercep snelden de havenarbeiders A. J. W. en A. W., die er toevallig in huis waren, toe; zij trokken haar de brandende kleeding van het lichaam. Met ernstige brandwonden aan het onderlijf en de beenen, is de vrouw in zorgwekkenden toe- stand naar het ziekenhuis gebracht. Er ontstond geen brand. HET VOORZITTERSCHAP VAN HET N. O. C. Naar het Handelsblad verneemt is op e^n Maandagavond gehouden bijeenkemst van bonden, aangesloten bij het Nederlandsch Olympisch Comite, door de destijds daarvoor aangewezen commissie medegedeeld, dat zij den beer mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, burgemeester van Doorn, bereid hebben gevonden om het voor- zitterschap van het N. O. C. te aanvaarden, welke mededeeling met algemeene instemming werd ontvangen. noemt, niet verbranden, maar voor het overige zal ik doen, wat je voorstelt. Maar ik doe het op een vcorwaarde en alleen maar op die. Dat is, dat wij hier nu afscheid nemen en dat, mocht jouw plan om mijn gezelsehap aan dien braven katoenspinner en zijn fa,t. lie op te dringen, mislukken, jij in geen geval je met mij verbindt of je cp de een of andere manier in de zaak betrekt, zoolang ik nog in de stad ben Ik stak hem mijn hand toe. Maar Bard lachte en legde zijn handen op mijn schou- ders. „Neen, neen", protesteerde hij, „zoo erg is het niet. Ik ga mee naar de haven om alles met Garth voor je af te spreken. Hij zal waarschijnlijk vanmorgen wel op het consu- laat komen om de voorraden in ontvangst te nemen, die wij voor hem hebben liggen." „John," zei ik, „ik heb je al ver genoeg in dit moeras meegesleept. Het is nog vroeg ge noeg voor mij om naar de haven te gaan en naar dat jacht te wandelen render veel aan dacht te trekken. Laten we hier dus van elkaar scheiden en ik dank je nog eens heel hartelijik voor al je gastvriiheid „Dcsmond," John Bard's stem beefde even, „daar wil ik niets van hooren „Hoor eens, ouwe jongen." zei ik. „Ik zit in een moeras en ik ben niet van plan jou met mij m te trekken. En ik won je nog let# Alle aanwezlgen verklaarden zich bereid om de candidatuur van den heer Sch mmel- penninck van der Oye op de eerstvolgende buitengewone algemeene vergadering te steu- nen. DE KAMERVERKIEZINGEN. De katholieke bladen publiceeren het poli- tiek advies 1925, gegeven door het advisee- rend college der R.K. Staatspartij, en vastge- steld in zijn vergadering, gehouden op Vrij- dag 20 en Zaterdag 21 dezer. Voor X en XI. Kieskringen Den Helder en Haarlem, wordt de volgende lijst gepubii- ceerd: 1. Mr. J. B. Bomans, Haarlem; 2. Ch. L. van de Biit, den Helder; 3 Chr. M Jansen, Amsterdam; 4. mr. A. J. M. Lees- berg, Al'kmaar; 5. A. J. Loerakker, Schofen; 6 If. E. Everard, Heemstede. Het adviseerend college vertrouwd, dat het gegeven politiek advies, dat na langdurige en ernstige beraadslaging naar beste weten sameagesteld, en dat .n de vergadering van het adviseerend college in zijn geheel met 44 tegen 3 stemmen (die van de heereo W. Hoefnagels en J. IJsselmuiden, beiden af- vaardigden van Gelderland en P. J. M Meyer, afgevaardigde van Zeeland) is goed- gekeurd en aangenomen, door de georgaui- seerde R. K. kiezers zal worden aanvaard als een weloverwogen advies van verantwoofde- lijike personen, en als zoodanig zal worden op- gevclgd. Vier thans zittende r.-k. Kamerleden, de heeren W. Juten, H. Stulemeijer, C. Knigge en A. B. Michielsen, komen niet op het advies voor. Vooris is, aldus merkt het Huisgez. op, het Kamerlid Loerakker op het politiek ad vies aangewezen op plaatsen en in de Zuid- Hcllandsche kieskringen en in de kieskringen Helder en Haarlem die hem geen uitzicht cp een verkiezing openen, terwijl ook de plaats van den heer Rutten op de Limburg- sche lijst een verkiezing uitsluit. Volgens de Res. bode zijne de Michaelisten zeer ontstemd over het advies. Zeer spoedit zullen de verschillende groepen bijeenkomen cm den toestand te bespreken. De Morgen analyseert het advies en zegt o. a.: De mededeeling, dat het advies met 44 te gen 3 stemmen is goedgekeurd, is op zich zelf juist, maar- overigens misleidend, zooals wij nader zullen aantoonen. Het heele advies is c.i. ten politieke blun der, een mislukldng en een uittarting van grcote groepen onzer kiezers. PRIJZENCONTROLECOMMISSIE. Het bestuur van den Middenstands Bestu- renbond te's Gravenhage heeft zich met een adres gewend tot den minister van arbeid, handel en nijverheid, naar aanleiding van het mstellen van een prijzen-controle-commissie Daarin wordt gezegd, dat de Haagsche mid denstands-organisabie reeds jaren geleden heeft bewezen, dat zij zoo noodig zelf de maatregelen weet te nemen, die de controle op kleinhandelspriizen regelen. De maatregel van den minister wordt in de rijen van den middenstand als een voorbij- gaan van dien stand gevceld. Waar, aldus het adres, de Tariefwet en allerlei dure socia- le wetten het prijzen niveau hcoger opvoer- den, geli«ve de minister bij eventueele contrc- le allereerst de kostbare regeeringsbemoeiin- gc-n aan nauwgezette inspedtie te onderwer- pen, „opdat Nederland ophbude, het duurste land ter wereld te'zijn juist door de verkeerde eccncmische beinvloeding door de regeering". POGING TOT VADERMOORD TE IJMUIDEN. De 3 verdachten, het 15-jarig meisje, de zcon en de a.s. schoonzoon zijn, naar de O. H. Crt. ineldt, resp. door den kinderreehter en den rechter van instructie gehoora. De vader, dien men had willen vergiftigen en de moe der, die van haar man gescheiden leeft, wa ren in deze droeve zaak als getuigen gedag- vaard. Na een langdurig verhoor werden de 3 aangehcudenen in vrijheid gesteld op grond van het feit, dat het middel niet voldcende gift bevatte om een poging tot vergiftiging te kunnen worden genoemd en konden zij met de moeder vertrekken. De vader reisde na het verhoor weer spoedig naar IJmuiden, waar zijn werk hem wachtte, tenig. Deze geheele geschiedenis is helaas een gevolg van demcralisatie door alcohol. DE TROELSTRA-HULDE UITGESTELD. Het Volk meldt: In overleg met den heer Troelstra is besloten de huldiging, welke oor- spronkelijk op 4 April zou plaats hebben uit te stellen tot September a s. Deze huldig'ag gaat uit van het N. N. V. en de S. D. A. P. DE MOORD IN DE ENGELEN- BURGSTRAAT. Het gerechtshcf te's Gravenhage heeft gis ter, zooals wij reeds in het kort meedeelclen, bij vervroeging uitspraak doende in de zaak van den 25-jarigen stoker-machinist J. v. d G., die door de Haagsche rechtbank, wegens mcord met roof, gepleegd in Februari i924 op zijn gehuwde zuster in de Engelenburg- straat te Den Haag, tot levenslange gevange- nisstraf werd vercordeeld, beklaagde vrijgc- zeggen. Je had me kunnen verwijten, dat al deze narigheid over ens is gekomen door de dwaasheid, die i'k beging, toen ik een onbeken- de beodschapper volgcle naar een obscure buurt midden in den nacht. Je hebt er nooit op gezinepeeld; maar ik wou toch graag, da-t je wist hoe ik je vergevensgezindheid op prijs stel Ik stak hem weer de hand toe. Nu schudde John Bard die hartelijk. „Ik zal je bagage naar het consulaat laten brengen,"zei hij; „die kan dan tegeglijk met Garth's gcederen aan boord gebracht wor den." Zoo regelden we alles in de beste verstand- houding. Bij de deur van de veranda draaide ik mij om en zei: „En denk je nu, dat er iets waars is in dat verhaal van Adams?" „Ja zeker," antwoordde mijn gastheer, „ik denk van wel!" Toen vcegde hij er bij met zijn goedigen glimlach: „Ben je van plan de zaak te gaan naspo- ren Ik haalde de schouders op. Misschien wel!" zei ik. Maar een grootsch plan begon al reeds in mijn brein te komen. Het volgende oogenblik sloeg het ijzeren hek van den tuin met een pang achter mij dicht en ik liep met flinken pas den hcuvel af, N.T. BOEK- EN UANDELS- DRUKKERIJ v/h. HERMS. COSTER EN ZOON, VOOR- DAM C 9, ALKMAAR r. sproken. De advocaat-generaal bij het hof had ver- leden week bevesbging van het vonnis van de rechtbank geeischt. Het hof overweegt in zijn arrest, dat uit het voor zijn college gehouden onderzoek resul- teert: dat niet is komen vast te staan. op welk tijd- stip het te laste geleide misdrijf is Grepleegd, zijnde alleen gebleken. dat het slachtoffer op den 13en Februari 1924 des voormiddags even v6or elf uur voor een raam heeft gestaan en dat zij voor het eerst. twee uren later, af- schuwelijk verwend, in hare wooing is aan- getroffen dat niemand in de volksriike buurt, waar het slachtoffer en de beklaagde beiden woon- den, den bekl. het nerceel, waarin het misdrijf is gepleegd. heeft zien binnengaan, noch hem dat perccel heeft zien verlaten; dat wel getuige Coenraads om ongeveer 11 1/4 uur een man dat perceel heeft zien binnengaan, doch dat hii in dien man niet heeft herkend den beklaagde; dat de beklaagde op den 13en Februari 1924, tusschen. des voormiddags 9 uur en des namiddags een uur en ook daarna, door tal van perscnen is gezien en hij met onder- scheidene personen heeft gesnroken, die alien verklaren, dat hii gewoon deeid en dat zij niets bijzeuders aan hem hebben waargenomen; dat de getuige Visser huisvrouw Willem- steyn, die heizelfde heeft verklaard, nu wel :s waar tevens heeft verkbard. dat de beklaag de, dien zii cm '2 1/4 uur namiddags heeft ontmcet in h?t Noordeinde, toen had 'n hoog- roode Icleur, doc!1, hier tigerover staat, dat de getuige Raisiuond heeft verklaard, dat liii den beklaagde eenige cogenbl'kken te voren heeft ontmoet en toen geen hccg roode kleur bi; hem heeft waargenomen; x dat geen enkele aanwijzing aaowezig is, die verklaarbaar maakt hce het mogelijk is, dat de beklaagde zich heeft kunnen ontdoen van het vcorwerp, waannede hij het misdrijf zou de hebben gepleegd, zonder dat iemand zulks heeft gezien, ncch hoe de beklaagde zich kan hebben gezuiverd van de blcedsporen, die he;: gencemde vcorwerp dan toch allidri bii hem zoude hebben achtergelaten. m> vaststaat, dat in de wooing van het slachtoffer niets is aan- getroffen, waaruit zoude kunnen worden af- geleid, dat de dadcr zich aldaar heeft gere:- nigd dat ook in de voning van den beklaagde de politie niets heeft aangetroffen uit hetwclk een aanwijzing van schu'd te^-cn den fcekljag- de zoude kunnen voortvloeien. Het Hof overweegt dan verder: dat de verklaring van den getuige Koning, die thans is crHotineerd wee-ens diefstal en die in de jaren 1919 en 1920 driemaal is ver oordeeld tot resoectievelijk 8. 2 en 10 maan- den gevangentsstraf, niet dan onder lief grootste voorbehoud kan worden aanvaard, dat het Hof zich niet vermag te vereenigen met het rapport van dr Blomherg omtrent lief blcedonderzcek van de blcedvlekken cp de schoenen van den bekl a a o-de, als zij uric diens condusien niet met redenen van wetenschap omkleeden dat het hof in de gegeven cmstandigheden, lettende op het afwiikend gevcelen van de ge- hcorde deskundigen omtrent den ge vend en vingerafdruk geen vrijheid vindt aan din vingerafdruk de noodige waarde" to. te ken- nen. Zoo verklaart het hof, het bovenstaande in aanmerking nemende, dat het door de bij gebraclite bewijsmiddelen niet bet wet tig en overtuigend bewijs gelevcrd acht. J at de be klaagde zich heeft schuldig gemaakt aau hei- geen hem bii de inleidende dagvaardiug is ten laste gelegd, zoodat hii met vemietiging van het vonnis, waarvan beroep, zal behoo- ren te worden vrijgesproken. Bekl.'s onmiddellijke invrijheidstelliug werd tevens gelast. MIDDENST ANDE R S. De Midd-enstands-Unie te Utr.'dit heeft be sloten tot het vermeil van een federatie met andere middenstandsgroepen te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Het bestuur zal voorts de loopende onder- handelingen in zake rechtstreeksche deelne- ming aau dc Kamerverkiczigen voortzetten ne HOOFDSTUK V. Het meisje in den rcoksalon. De zon was reeds opgegaau, maar de lucht was nog heerlijk friscn en het gras alinsterdc nog van den dauw van den nacht Achter de wuivende palmen, die de kusilijn aangaven. schitterde en flikkerde de zee; het diepe blauw ging over in een zachter tint aan den horizon, waar de zee met de lucht samensmolt. Voorbij de massa van witte gele huizen van de stad, teekende zich een roomig-witte rand van schuim af als hermeliin op een azuurblauwen mantel, dat was de kustlijn. En nog verder gingen zee, kust en hemel onmerkbaar in el kaar over tot het. a lies een prachtig blauw werd Hte was een morgen, die je biij maakt over het leven. De prikkelende, frissche zeelucht deed mijn bloed tintelen van levenslust. De wereld was zoo prachtig en toen ik het marki- plein overstak, stend ik een oogenblik stil cm met bewondering te kijken naar den kleu- renrijkdom, de roode parasols boven de markt- stalletjes, de vrouwen met haai fetle d^ken om het hoofd, het helderc rood en groen en geel van de massa's groenten en vruchteu. die in rijken wervloed waren uitgestald. (Wordt vervolgpd.)

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5