COKSTIPATIB De landbouw in Frankrtjk, de emi- gratiekansen voor onze boeren en de afzet van landbonwproducten. Rechtzaken. den ontvanger ts nog niet goedgekeura door de Koningin. Dit kan gebeuren 1 April op 1 Juni, doch de 900.moeten op de be grooting blijven tot de goedkeuring in het provinciaal blad verschijnt. Het heffingspercentage vail 12/10 moest door den raad worden vastgesteld. De heer Schermer merkte op, dat dit was geschied. De Voorzitter zeide dat P. en W. verzuimd hadden om deze een uittreksel uit de rotulen te zenden. Er is een meevaller van f 7000.— die de gemeente nog van het Rijk heeft te vorderen, maar voor de werkverschaffing is er een te- kort van 3500.zoodat de "meevaller nog maar de helft is. Tot nog toe heeft de gemeente veel door de meevallertjes kunnen doen, doch deze zullen ophouden. De dienst 1924 zal niet .geven wat verwacht is. De noodig geoordeelde wijzigingen werden hierop vastgesteld, met machtiging aan B. en W. om, als de begrooting nog eens mocht .terugkomen, de betreffende administratieve opmerkingen te wijzigen. Pynt 4 was het prae-advies van burge- meester en wethouders in afwijzenden zin in- zake het adres d.d. 27 September 1924 van „Het Witte Kruis" te Schoorl, houdende ver- zoek om een verhoogde toelage van minstens 475.per jaar bij eventueele invoering van eigen wijkverpleging, met toezegging om in het a.s. najaar eventueele uitbreiding daar- van nader te behandelen, in verband met ge- pleegd overleg tusschen de Gemeentebestu- ren van Warmenhuizen, Koedijk en Schoorl, met het Bestuur der Gezinsverpleging te Alkmaar. De Voorzitter herinnerde aan het van „Het Witte Kruis" ingekomen verzoek en de daarop gevolgde besprekingen met Gezins verpleging. Het aanstellen van twee ver- pleegsters door Gezinsverpleginc .cordeelden B en W. wel gewenscht, maar men meende een overgangstoestand te scheppen door den kring in tweeen te splitsen, wat in Warmen huizen is verworpen. De heer B ij 1 wilde met het oog op de wei- nige bezoeken van de verpleegster in Schoorl, wachten met het aanstellen van een ver pleegster, en de zaak nog afwachten. Mevr. H e r i n g a betreurde het dat het Witte Kruis een afwijzende beschikking krijgt Zij zou daarmede hebben kunnen in- stemmen, als B. en W. gezegd hadden, dat er te weinig geld is. Voor de gezinsverple ging en de t. b. c. bestrijding oordeelde spr. het Neutrale Witte Kruis beter dan Gezins verpleging, met alle waardeering die zij voor Gezinsverpleging heeft Het verschil van f 175.— vond spr. niet voldoende om „Het Witte Kruis" uit te scha- kelen. De heer K a a g vond het ook idealer voor „Het Witte Kruis" in Schoorl een eigen ver pleegster te hebben. Het weinige bezoek van de verpleegster van Gezinsverpleging was z.i een gevolg van de weinige samenwerking tusschen den dokter en het bestuur van Ge zinsverpleging. Mevr. Heringa merkte op. dat er wei nig samenwerking is tusschen beide verteni- gingen. Haar bezwaar blijft, dat gezien den grooten afstand, de zuster geen 3 gemeenten kan be- dienen. De Voorzitter was van meening, dat B. en W. in alle opzichten zullen medewer- ken, maar zij moeten letten op het geldelijke en waarom een vereeniging uitgeschakeld, die jaren lang haar best heeft gedaan. B. en W. vinden het nog niet het Histe oogenblik om een eigen verpleegster te be- noemen. De heer B ij 1 had gaarne gezien, dat „Het Witte Kruis" een minder vaag verzoek had gedaan. Spr vreesde, dat de 750.niet vo'doende zou zijn. De heer Schermer merkte op, dat men algemeen de verpleegster van ..Het Witte Kruis" het meest gewenscht oordeelde. Spr. wilde „Het Witte Kruis" in overwe- ging geven de zaak voor te bereidert er niet aan ..Gezinsverpleging" het voedsel geven om een tweede verpleegster aan te stellen. De heer K a a g deelde mede, dat „Het Witte Kruis" de ontbrekende gelden door vrij- willige contributieverhooging wil bekomen Voorts kan er gerekend worden op subsi die van de province. De door den heer Schef- mer gewilde samenwerking met Koedijk kan niet. De Voorzitter deelde mede. dat de kosten van een zuster f 2100.zullen be- dragen, waarvan 900.— is gedekt De heer Schermer merkte op, dat dit ook voor „Gezinsverpleging" geldt. De Voorzitter vond het voor den raad gemakkelijker als uit de geste van de inge zetenen bleek dat men het wil. C 2 heer D u i n was van oordeel, dat Schoorl wel over wat anders te pmkk'z1m had dan over een zuster van „Het Witte Kruis". Het aantal bezoeken door de zuster in Schoorl gebracht is zeer gering. Als de samenwerking beter was, dan kon men het in Schoorl met zijn gezond klimaat wel stellen mef de zuster van „Gezinsverpleging. Mevr. K o k was het met den heer Duin niet eens. De ziekenverpleging laat hier wel eens veel te wenschen over. Door een eigen verpleegster kan men dit oplossen en het geld zal men wel kunnen krijgen. De Voorzitter zeide dat B. en W. den tijd nog niet rijp achten, maar wel in die richting willen gaan. B. en W. willen de zaak dit jaar nog aan zien. De heer van Lienen vroeg hoe het kwam, dat de dokter geen gebruik wil maken van de hulp van de zuster. Spr. vernam zulks van de zuster. Mevr. Heringa vond djt een emstige besrhuldiging. De Voorzitter merkte op, dat een ver pleegster alleen heeft op te treden, als de dokter zegt „daar is een patient". De dokter heeft gezegd: „wanneer ik u noodig heb, dan zal ik u wel ontbieden." Dat is zijn persoon- lijke opvatting en daar heeft hij recht toe, De nieuwe zuster ziet er uiterlijk te oordeelen gezond uit, en B. en W. hebben hoop, dat de gewenschte samenwerking nu wel zal ko- tnen. De beer van Lienen was van oordeel, dat wat dokter van Hesteren te veel van de hulp van de zuster gemaakt had, dokter He ringa te weinig deed. Mevr. Heringa wilde de persoor.lijke kwesties llever niet in den raad behandelen, maar alleen dit zeggen, dat als de dokter zegt „als ik u noodig heb, dan zal ik u ont bieden", dat dit iets anders is, dan van haar hulp geen gebruik te willen maken. De heer van Lienen: de dokter zal dc zuster niet aanbevelen. Mevr. Heringa: dat is juist het ver- keerde begrip dat er heerscht. De heer Duin oordeelde het cardinale punt wel degelijk gelegen in de weinige sa menwerking tusschen de zuster en dokter Heringa, ondanks mevr. Heringa dit een beetje tracht te verdoezelen. De heer Schermer was van meening, dat de zaak was, gezinsverpleging of wijk verpleging door „Het Witte Kruis" Het an- dere had er niets mede te maken. Het voorstel van B. en W. om de kwestie aan te houden tot de begrooting 1926 en af- wijzend te beschikken op het verzoek van „Het Witte Kruis" werd hierop met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen mevr. Kok, mevr. Heringa en de heer Schermer. Het volgende voorstel was het prae-advies van B. en w. in afwijzenden zin, inzake een schrijven dd Januan 1925 van C. Kriller te Aagtdorp tot het doen omleggen van den Heerenweg te Aagtdorp langs den Postweg en dezen als verkeersweg in orde brengen. Raming kosten plm. 20.000. De voorzitter deelde mede dat de verbetering voor een lengte van 1 K.M. te duur zou worden. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. De heer Schermer bepieitte het ge- wone onderhoud met zoden als wandelweg. Dit zal weinig kosten. De voorzitter wilde het overwegen te gen het najaar. De heer Duin oordeelde dat dc liefheb- bers van wandelen toch de duinen opzoeken, waar de wegen mul zijn. Het kasgeldbesluit, evenals dat van het vo- rig jaar, werd z. h. s. vastgesteld. 6a. Voordracht B. en W. tot het omleggen van een gedeelte van den Heerenweg te Aagtdorp en verbreeding der bestrating, vanaf de laan naar „Poelenburg", tot aan de kromming bij Jb. Swaan aldaar; een en ander volgens begrooting dd. 3 Maart 1925 van den gemeente-opzichter. Raming kosten plm. 3500. 6b. Voordracht van B. en W. tot het ver- leenen van machtiging om voor de werken sub a een geldleening te sluiten tot getneld bedrag, af te lossen in 20 jaren en tegen een rente van hoogstens 5 A, pet. per jaar. De heer v. Lienen zeide, dat hij ten deze een minderheid in B. en W. vormde. Spr. wilde de bestrating op 3 M. brengen De voorzitter merkte op, dat de weg 9 M. breed wordt een beharding van 4A M. breedte bij wijze van proef over dit kleine stukje van 300 M. is wel gewenscht. De heer Schermer juichte het voorstel van B. en W. toe, maar men moet voor oogen houden hoe in de toekomst de weg in Schoorl zal worden. Bij Dapper is de toestand zoo, dat die daar onhoudbaar is. De tijd zal het leeren, dat de bochten er uit moeten. Men zal dan ervaren dat men met dit voorstel een paar honderd gulden noodeloos zal verwerken. Spr. oordeelt dat men eerst een plan, dat er wel is, moet vaststellen. Spr. gaf B. en W. in overweging het voorstel een vergadering aan te houden. Het wegnemen van een bocht wil spr. aan dit plan verbinden. De voorzitter vond het gewenscht dat voor Juni de zaak tot stand komt Het algemeene wegenplan zal in den raad worden gebracht. Het voorstel werkt wel in de rich- ting van het wegenplan. Aanhouding geeft een ongewenschte vertraging. De heer K a a g was er voor om de zaak spoedig af te doen. Spr. was er voor de weg 3 M. breed te beharden. Wat men kan uit- winnen kan besteed worden om elders verbe- teringen aan te brengen. Het nut van de proef zag spr. niet in. Mevr. Heringa was voor 4'A M. breed te, inaar gezien de argumenten van den heer Schermer, was spr. van meening dat het niet gaf, als men geen rekening hield met de toe komst. De voorzitter zegde toe in de volgen de vergadering het wegenplan ter sprake te zul'en "brengen. De heer Schermer wilde den bestaan den weg op sommige punten maken zoo goed als deze te maker, is. Er zijn nu bochten die gevaarlijk zijn en meer voorkomen dat daar huizen worden gebouwd. Het maken v§n ren plan en het leggen van een bouwverbod kost geen geld, maar daardoor kan men voorko men dat men in de toekomst te veel moet uit geven. De heer V a n L i e n en vond den hoek bi Kriller en te Bergen bij den stal van Bruiri veel gevaarlijker. Men geraakte bij het be- schouwen van een kaart nog verder in on derlinge besprekingen. De voorzitter bracht hierop in stem ming het gewijzigde voorstel van B. en W om den weg op 3 M breedte te beharden en een leening te sluiten. Z. h. s. aldus besloten. De geldleening zal nu ongeveer f 2500 bedragen. 7a. Prae-advies van B. en W. in afwijzen den zin, inzake de adressen dd. Januari '25 van D. Duin e. a. en 17 Februari 1925 van J. Korver e. a., houdende verzoek tot wegver harding voor zoover deze betreft „den Ouden Molenweg" en den „Huismansweg" Raming kosten resp. 1200 en 1550. 7b. Voordracht B. en W. tot beharding van deu „Achterweg" vanaf den weg langs J. N. Kroon tot W. Kooij, langs de N H. kerk te Groet. Raming plm. 2300. 7c. Voordracht als voren tot het verleenen van machtiging om voor de werken sub c een geldleening te sluiten tot gemeld bedrag, af te lossen in 20 jaren, rente hoogstens 6 pet per jaar. De heer K a a g vroeg of het niet mogelijk was met sintels den Ouden Molenweg te ver beteren. De heer Schermer was van meening, dat het hoofdmotief voor het verbeteren van een weg het inrichten voor het verkeer was De Huismansweg is een verkeersweg. Wan- neer men een verkeersweg heeft geschapen ontlast men de anderen en dan doet men ook iets goeds. De Molenweg is geen verkeers weg. Het is niet doenlijk daar een uitgang te seheppen. Laten wij desnoods den Huismans weg met sintels beharden. Hij is daar al wordt genezen en geregeld door de bloedzui- verende Laxeerpillen van APOTHEKER BOOM. Deze pillen verwijderen de kwade stoffen uit het lichaam. Prijs per doosje 30 en 55 ct In Apotheken en Drogistwinkels. Gratis monster wordt op aanvr. toegezonden door firma A. M. BOOM, ARNHEM. siandsrit over 30 K M. gehouden. T. Bee- repoot 1 uur 3 min; 2. C. Leegwater; 3. C. Vriend 1 uur 3% min.; 4. C. de Beer. De melkprijs is alhier verlaagd en op 14 cents per liter gebracht. thans begaanbaar voor de voetgangers. De heer Du i n deelde het bezwaar van den heer Schermer tegen den Molenweg niet. Deze was van ouds de verkeersweg, waar al le vervoer langs ging. Komt een boer, die be- lang heeft bij den molen, ook niet eens in aan'merking om zijn belangen te dienen. Het stukje weg door de Nollen is ook raooier voor de vreemdelingen. De voorzitter merkte op, dat B. en W. alleen willen afwijzen omdat er geen geld is De heer B ij 1 oordeelde dat de Huismans weg slechts dienstig was voor enkelen. Ook de molen kan men gemakkelijker anders be- reiken. De heer Du i n had over den Molenweg niet gesproken, als de heer Schermer niet ge- sproken had over den Huismansweg. De heer Schermer had met den Huis mansweg niet het belang van de vreemdelin gen, maar dat van de burgers, op het oog gehad. Spr. bleef den Huismansweg boven den ouden Molenweg stellen. Mevr. Heringa was er niet voor om de forensen maar door het zand te laten bagge- ren. Een beharding met sintels zal niet veel kosten en een kleinigheid voor de vreemdelin gen is hier wel op zijn plaats. De voorzitter vond het wel een op- lossing als de betrokkenen ook wat deden. Mevr. Heringa vond het ook wel prac- tisch de kosten te halveeren zooals ook met andere wegen was gedaan. De voorzitter merkte op, dat adres- santen slechts een verharding van den weg verzoeken. B. en W. willen dat afwijzen. De belanghebbenden kunnen, wanneer zij dit wenschen, den tot nog toe gevolgden weg be- wandelen. Het voorstel van B. en W. over den Ouden Molenweg en den Huismansweg werd aange nomen. Tegen de heer Schermer en mevr. Heringa. Het voorstel van B. en W. tot beharding van den Achterweg, gaf den heer K a a g aanleiding om vast te stellen een korter ge deelte te nemen. Dit voorstel werd door den heer Schermer gesteund en door mevr. Kok bestreden. Wan neer men werk wil doen, dan moet men het goed doen. Het voorstel van B. en W. werd hierop verworpen. Voor stem den mevr. Heringa en mevr. Kok. De wethouders stemden tegen hun eigen voorstel. De leening zal nu een f 500 lager worden. Tot het aangaan van die leening werden B. en W. gcmachtigd. 8. Voordracht Burgemeester en Wethou ders tot het opnieuw regelen van de jaarwed- de van den Gemeente-Opzichter, en deze na der te bepalen op 1200.per jaar; we'k besluit geacht wordt te zijn ingegaan met 1 Januari 1925, in verband met zijn vele werk- zaamheden. Mevr. Heringa vroeg, of de werk- zaamheden de laatste jaren waren vermin- derd. De Voorzitter bevestigde dit on lichtte dit nader toe. De heer Duin had den man niet ge- schikt geoordeeld. Nu B. en W. het voorstel doen moet spr. aannemen; dat de man ziin werk naar tevredenheid doet en nu zal hij de laatste zijn om tegen de verhooging te stem- men. De heer S c h e r m er oordeelde den toe- stand in de gemeente niet zoo zeer veranderd. De bouw gaat niet met groote sprongen. Het vorig jaar is het van f 600.op 1000. gebracht. Waar is de grens. Spr. was niet overtuigd. dat het meerdere werk zal blijven Een gratificatie vond spr. beter. Over de ca- paciteiten van den man wou spr. in openbare vergadering niets zeggen. De Voorzitter zeide, dat B. en W. overtuigd zijn, dat de man niet ontvangt het- geen hem toekomt. Als men een alleszins be- kwamen man wil, is men met 2000.nog niet klaar. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met aanteekening dat de heer Schermer tegen was. De Wethouders stelden nog het vele werk van den opzichter in het licht. De heer v, Lienen gaf nog zijn ver- wondering te kennen, dat de heer Schermer, die de vorige maal tegen gratificatie was, om dat ze uit den tijd waren, nu een gratificatie wilde. De Voorzitter verheugde zich over de beslissing. Het kwam den man zeker toe. 9a. Voordradit Burgemeester en Wethou ders tot ondergrondsche kabellegging in den nieuwen weg op het z.g. „Oude Slot" mits het verschil in (meerdere) .kosten met een boven- grondsch net, ook ten aanzien van den aan- leg der straatverlichting door den ondeme- mer van het bouwplan daar ter plaat9e wor den gedragen. b. Voordracht Burgemeester en Wethou ders tot het aanleggen van electrische straat verlichting op den nieuwen weg op het z.g. .Oude Slot" voor rekening der Gemeente; en hun daartoe een crediet toe te staan van 100. De Voorzitter zeide, dat de heer Gouverne het verschil van 600.niet wu betalen, omdat er een verschil van 400 voor de ondergrondsche straatverlichting bij komt. Spr. wilde nu principled eerst over het on der b. voorgestelde beslissen, om een uit- spraak te dcen, dat van gemeentewege de straatverlichting zal worden aangebracht. Op het ondergrondsch of bovengrondsch wordt, blijft dan nog buiten beschouwing. Over deze aangelegenheid werd breedvoerig gediscussieerd. De verwarring was niet ge ring. (Wordt vervolgd.) UIT HOORN. De bekende sthaakkampioen Max Euwe heeft tegen de Hoomsche vereeniging „Cai®- sa" simultaan gespeeld. Van de 32 partijen won de heer Euwe er 30. De heer S. Schilder te Spierdijk won zijn partij; de 11-jarige Jb Hanng alhier speelde remise. De Wielerclub „De Pezer" heeft eea af- In hotel „Vredelust" te Schagen hield Maandagmiddag 23 Maart de heer Ir. A. Se- venster, Rijkslandbouwconsulent van Neder- iand in Frankrijk, te Parijs, in een vergade ring van de Vereeniging van Ond-leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen, een lezing over bovenstaand onderwerp. De vo.orzitter, de heer Joh. de Veer, sprak een speciaal wcord van welkom tot den inleider. Spr. was van meening, dat de Ver eeniging zich gelukkig kon prijzen, dat de heer Sevenster gelegenheid heeft gehad ook Schagen aan te doen. Frankrijk toch kan zich verheugen in dc belangstelling, vooral van de jongcre landbouwers, die verlangend zijn, iets over de emigratiekansen te hooren. Het was dan ook zeker nuttig, wanneer men dit hoorde uiteenzetten en spr. hoopte, dat de inleider vooral dat punt nauwkeurig zou toelichten. De heer Sevenster wees er op, dat het onderwerp drieledig was; in de eerste plaats zou men een en ander hooren over de land- bouwbedrijven in Frankrijk; in de tweede plaats wil men van spr. hooren, welke voor uitzichten er zijn voor den Nederlandschen landbouwer om naar Frankrijk te emigreeren en in de derde plaats wenscht men een en an der te vernemen over den afzet van de Neder- landsche landbouwproducten in Frankrijk. Het spreekt vanzelf, aldus spr,, dat de tijd, die mij daarvoor beschikbaar staat, niet toe- laat, een uitvoerige uiteenzetting te geven ever al die drie punten. Spr. zal zich er toe moeten bepalen, enkele algemeene opmerkin gen te maken. Wanneer men over een land als Frankrijk gaat praten; dan dicnt men zich e. rekening van te geven, dat wij te maken heb ben met een zeer groot land. Het is 16s/., maal zoo groot als Nedcr'.and en het is dus duidelijk, dat de toestanden in een dergelijk land sterk uiteen loopen. Op de kaart toonde spr. nader de grootte van Frankrijk tegenover Belgie en Nederland aan. De bodem in Frankrijk is zeer verschillend. Wanneer men in Nederland den bodem be- kijkt, dan blijkt voor den landbouw alleen van beteekenis het alluvium en het diluvium Frankrijk heeft a'ierlei geologische oppervlak- ten, aan de aardkorst vertcgenwoordigd en al die grondsoorien bezitten voor den landbouw verschillende eigenschappen. Het is vaak zeer moeilijk, den grond te beoordeelen. Er zijn tal van grondsoorten, die bij ons niet bekend zijn. Het is duidelijk. dat, wanneer men naar Frankrijk komt om daar een bedrijf te zocken, eenige ervaring noodig is om een goede keuze te kunnen doen. Behalve het bodemverschil, ■verschilt daar ook in hooge mate het klimaat. In Noord-Frankrijk is het klimaat in de meeste opzichten gelijk aan het Nederland- sche en Belgische. Daar worden ook clezelfde g^rassen als in Nederland verbouwd. Naar het Zuiden toe is het anders. In de departe- menten S6mme, Amiens, Oise wordt veel winterhaver verbouwd. In de omgeving van Parijs is de Wilhelminatarwe, die in Noord- Frankrijk veel verbouwd wordt, al een ris- quant gewas. Er komen bepaalde jaren voor, in 1924 had men dit ook, datde Wilhelmina- tarme plotseling wordt getroffen door groote hitte, waardoor de korrelvorming achterwege blijft en de opbrengst zeer onbevredigend wordt. Spr- kent daar een landbouwer, die uitsluitena Wilhelminatarwe had verbouwd en deze man had, volgens het algemeene oor deel, de beste tarwe van zijn streek en toch oogstte hij niet meer dan 1000 K.G. Over de Wilhelminatarwe kan men echter uit het re- sultaat van een jaar geen conclusie trekken. Dit blijkt wel uit de proeven met de verbou- wing door de Landbouwschool te Grignon bij Parijs. Daar behoorde de Wilhelminatarwe tot het beste tarweras, dat daar verbouwd werd. Meer naar het Zuiden zien wij veschillende andere gewassen telen. De wijnbouw is in sommige streken van een zoodanige beteeke nis, dat vrijwel alle inkomsten daaruit gevon- den moeten worden. Er zijn streken, waar dc kleine landbouwer het geh-eele jaar door in den wijngarad bezig is. Van de rest van de boerderij trekken zij zich weinig aan. In het midden van Frankrijk houdt men zich bezig met de cultuur van noten, kastan- jes en dergelijke. Men vindt daar ook de cultuur van truffels en in die streken worden ook veel aardappelen geteeld. Op de armere gronden teelt men groote hoeveelheden aardperen of topinambour. De varkensmesterij is daar de hcofdzaak. Verder naar't Zuiden, in het gebied van het Middellandsche Zee-klimaat, verschijnen in den landbouw allerlei zuidvruchtencultu- res: citroenen, olijven, en dergelijke. Zoowel de bodem als het klimaat zijn van grooten in- vloed op den landbouw. Ook de afstand van de zee speelt een rol. In Nederland is dit alles zeer gering, maar nergens is daar sprake van het vasteTandkli- maat In Frankrijk is dit ook niet het geval, maar toch is de afstand van de zee van een zoo grooten invloed, dat men streken heeft, waar men toestanden krijgt., die dcen denken aan bet vastelandklimaat en die zijn voor de uitkomslen van het bedrijf van grooten in vloed, Ook het verschil in hoogteligging speelt een rol. Nederland is vrijwel vlak. Frankrijk bestaat voor een groot deel uit heu- velachtig land, ongeveer een paar honderd Meter boven den zeespiegel. Dit is van groo ten invloed op het klimaat en op het welsla- gen van verschillende cultures. Dat verschil in afstand van de zee kan groote gevolgen hebben. Wanneer men in de Champagne is, waar weinig regen valt, dan heeft de kalk- achtige grond daar zco. goed. als geen waarde. In Normandie heeft men denzelfden grond, maar dank zij ihet vochtige klimaat en den re- genval, bezit die grond daar gemiddelde waarde. De grond wordt daar voor flinke prijzen verpacht en verkocht. Niet alleen de natuurlijke voorwaarden voor de bedrijven in Frankrijk verschillen in sterke mate. Hetzelfde geldt cok van de eco- nomische verhoudingen der bedrijven. Op 30 K.M. afstand van Parijs kan men verschillende gewassen met voordeel verkoo pen, die in het Zuiden van Frankrijk door de vervoerkosten tengevolge van den afstand te veel zouden moeten kosten. Het ts dns ook om die redeo, dot mete omgeving van Parijs dig landbouw een ander beeld vertoont dan op grooteren afstand. Verder wissdt tie bevolking in Frankrijk in sterke mate. In Noord-Frankrijk komt de be volking in vele opzichten overeeneen met dc Bclgisctre bevolking terwijl in het Zuiden de bevolking in eigenschappen, karak-ter en tem perament vel overeenkomt met de Spanjaar- aen en Italanen Het spreekt vanzelf, dat het verschil van bevolking ook van invloed is op de streek. De werklust van de bevolking is dan ook overal lang niet even groot In N-oord-Frankrijk stemt de bevolking het meest overeen met het Nederlandsche ras. Het bevolkingsvraagstuk is het brandende vraag- stuk van Frankrijk. Er gaat bijna geen dag voorbij of in de dagbladen en tijdschriften verschijnen daarover artikelen en in verband daarmede artikelen over het emigratiepro- bleem, want ook daarover wordt zeer veel ge- schreven. Het blijkt, dat in Frankrijk de laatste jaren de bevolking is afgenomen en dit ondanks de uitbreiding van het rgondgebied. In 1914 had Frankrijk een bevolking van 39.600 000 en in 1924 van 39.200.000. Van de landbouwbevolking sneuvelden er in den ooi- log een millioen en werden er 600.00 invalid*:. Dat de oorlog voor Frankrijk's bevolking van een noodlottigen invloed was staat wel vast. Dc landbouwbevolking is in het bizonder ge troffen. Voor den ocriog kon 55 pet. van Frankrijk's bevolking gerekend worden tot de landelijke. bevolking, terwijl dit op het oogen blik 48 pet. is, zoodat er een achteruitgang van 70 pet geconstaieerd kon worden, In sommige dCpartcmenten is in de laatste 40 jaar de bevolking met verminderd. Dit is bizonder het geval in de departementen in het Zuiden; zeer sterk is het in de Garonnc- vallei, maar ook in Normandie treft men doi- pen aan, waar in 20 jaar ljt van de bevolking is verdwenen. Naar de verlaten huizen kijkt geen mensch meer om. Dit geeft een treurigen i ik. Hetzelfde geldt in dc streken van de Ch; lpague. Wat daarvan de oorzaken zijn, is b. cud. ri^t aantal kinderen in de Franschv - lijken is gering; ll- heeft geen kinderen; ten kind; J/4 twee kinderen en slechts van t gehuwden heeft meer clan twee kinde ren. Natuurlijk is het er door den oorlog en ook drama niet op verbeterd- De algemeene inzinking, cac men in andei'e landen heeft kun nen cons .u-.tren, is ook in Franlcrijk met achterwege gebieven. Verschillende pogingen worden gedaan om daarin verbetering te brengen. Men heeft daar ecu sterken belas- tingaftiek voor kinderen; verder ecu reductie op de spoorwegen van 10 pet. voor elk kind en d.rgelijke. 1 let is cditer zeer de vraag, of deze matregelen zoodanigen '.nvioed kunnen uitotfenen, dat zij het kwaad zullen tegen- gaan. Wanneer men algemeene cijfers wil heb ben dan wil spr. in de eerste plaats zeggen, dat Frankrijk als geheel genomen een rijk iand is. Slechts 10 pet. van den bodem is ott- bebouwd gc-bleven. Van het bebouwde oppet- vlak is 12 pet weidegrond, dus van minder beteekenis clan in Nederland. De akkerbouw beslaat 62 pet., de wijnbouw 40 pet. en 19 pet. is bedekt met bosschen; het boschcijfer is dus betrekkeiijk laag. Van het akkerland i6 57 pet. bestemd voor de graanteelt. Onder de verbouwdc graansoorten is nog altijd cie tarwe het voornaamste25 pet. van den ak kerbouw is n l. met tarwe bezaaid. Andere belangrijke gewassen zijn de voedergewassen, waarmede 41 pet. van het bouwland is bc- zet, zoodat de vechoudcrij toch van groote beteekenis moet zijn. Verder is a- 2 pet. grond bestemd voor den verbouw van industrieeie gewassen, in de eerste plaats suikerbieten, die men in Noord-Frankrijk moet zoefceu. De veestapel is tijdeus den oorlog een be langrijke vermindering ondergaan, maar het aanial runderen en paarden neemt gestae!ig toe, zoodat men wel mag verwachten, dat bin- nen niet te langen tijd Frankrijk zijn vroege- ren rundvee- en paardenstapel zal terug heb ben. Anders is dit met de schapcn. De scha- penkudde is tot de helft verminderd en het is niet te verwachten, dat daarin spoedig Sl andering zal komen Wordt vervolgd). VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Dinsdag 23 Maart. WEDERRECHTELIJK B1NNENDRIN- - GEN. De 32-jarige Trijntje T., gehuwd met J te Zwaag, stond terecht ter zake dat zij in den nacht van 12 op 13 Februari is a an getroffen op het afgesloten erf van den getuige Jb Oud. zulks zonder toestemming of voorkennis van den eigenaar of rechthebbende Beklaagde zeide, dat zij door getuige w*s gewantrouwd, omdat hij geen melk op crediet wilde leveren en dat had zij zich z6o aange- trokken, dat zij in overspannen toestand naar de woning van getuige Oud is gegaan. Zij heeft daar op de ruiten getikt, op de deur ge bonsd en Oud uitgescholden voor schurk tan dergelijke benamingen van minder vleienden aard Oud lag reeds te bed en is op het spektakd dat beklaagde maakte, opgestaan Getuige Oud was ziek. Uit vrees voor gewelddadighe- den heeft getuige een hooivork gehaald. Beld heeft een ruit ingeslagen en is daarop wegge- gaan. De man van beklaagde was vroeger landbouwer en is nu werkloos arbeider. De officier vorderde 5 boete of 5 dago hecht. Vonnis confonn den eisch. VERDUISTER1NG. De 46-jarige reiziger Lucas L te Hoom moest zich verantwoorden omdat hij in Ja nuari een autoband, die door een chauffeur van een autobus op den weg was verloro^ zich wederrechtelijk heeft toegeeigend. De vrouw van beklaagde heeft den band opge- raapt en mce naar huis genomen. De band ia niet als gevonden vooiwerp aangegeven en beklaagde zou afwachten of de eigenaar zich, ook bekend zou maken. 19 Dagen heeft bekL den autoband in bezit gehouden en op 26 Ja nuari is deze door de politie in be&lag geno, men. Het blijkt, dat de politie den bewusten band heeft aangetroffen op een wagen, waarop dt verhuisboel van beklaagde, die naar Hoom ging, was opgeladen. De band behoorde aan dc firma Edel en Ties, autobusondememen Hoom—Medemblik. De officier vroeg sch uIdigverklaring aas verduistering en vorderde 25 boete of 2ft dagen hecht. j De politierechter sprak beklaagde cditer •vrij, omdat naar zijn meening het opzet tot wederrechtelijke tortigening niet te gehteteefr (U'«d* g

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7