DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I No. 75 Hummer besfaat uit 2 Matfen Honderd zevcn en twintierste Jaargang 1925. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanflen f 2.fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulinte. Brie yen franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. MAANDAG Directeur:G H. KRAk. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. gQ jJfAART Buitenland DE DUITSCHE PRESIDENTS- VERKIEZING. De eerste verkiezing van den rijkspresident door het volk heeft plaats gehad onder be- trekkelijk geringe deelneming, zegt de Crt Overal was men van meening, dat aan deze eerste stemming toch geen beteekenis viel te hechten, daar in verband met het groote aan- tal candidaten in elk geval een tweede stem ming noodig zou zijn. In de verschillende districten van Berlijn was tot de middaguren niet meer dan 10 pet. der stemmen uitgebracht en u!t het rijk komen berichten, die van hetzelfde verschijnsel ge- wag maken. In de middaguren werd wel drukker gestemd, doch het aantal uitgebrach- te stemmen bleef toch 10 tot 25 pet. beneden dat van de Rijksdagverkiezingen van 7 Dec. langstleden. Op de gebruikelijke brandpunten der de- monstraties ging het echter zeer luidruchtig toe, dank zij de uitgebreide propaganda det rechtsche pariijen, die zwart-wit-roode auto optochten hadden georganiseerd met muziek- corpsen, welke over de voornaamste punten der stad verdeeld waren in ztflk een groot aantal, dat de zwart-rood-gouden demenstra- tie-stoeten daartegen niet konden concurree- ren. De menigte, die, bij het prachtige weer, bij duizenden deze stoeten voorbij zich liel trekken, gaf dujdelijk blijk van liaar instem ming o? afkeuring dcor ,.Hoch" of „Nieder" geroep. In het Oosten, waar anders de sotiaal-de mocraten en communisten een buPenoewoon fellen strijd voeren, was in geheele straten geen enkele plakkaaf te zien, evenals trou- wens nit de arbeiderswijken in het Oosten dc stad melding gemaakt wordt van zeer ge ringe deelneming aan de verkiezingen. Het roerigst waren hier nog de communisten. die op groote vrachtauto's politieke caricaturen van sociaal-democraten medevoerden. Zij maakten vooral gebruik van het Tsieka-proces en men zag groote troepen vrouwen met de bekende roode hoofddceken, die met betrek- king tot dit proces het nieuwe communistische spotlied: „Wir sind der Bund der Rot kopfe, miau, .- - miau. Wir lassen Tsjekafoomben platzen miau miau." Maar dit alles vend toch niet dien weer- klank onder het pulMiek, dien vroegere propa- ganda-acties hadden. Terwijl het publiek zich over het algemeen zeer rustig hield, had de pclitie, die over de geheele stad was verspreid, de handen vol door de botsingen, die zich tusschen de be- manning der propaganda-auto's afspeelden Hoewel tot in de avonduren geen ernstige rel letjes plaats hebben gehad, moest toch een groot aantal personen die verwondingen had den opgeloopen door gummistokken en knup- pels, naar de stations der eerste hulp bij on gelukken worden overgebracht. Groote verontwaardiging, ook bij de zwart wit-roode partij gangers, werd verwekt door het feit, dat in de Tauenzithenstrasse aanhan gers van de Stahlhelm bij het voorbijrijden vanuit hun auto's met stokken etc. op "een troep Reichsbannerlieden insloegen Ernstige gevechten hadden voorts plaats tusschen roo de Frontkampferbund-, Stahlhelm- en Bis marcklieden. Niettemin is het een vooruitgang te noemen, dat tot dusver geen berichten zijn binnengekomen omtrent het gebruik maken- van vuurwapens. De vlaggenverslering aan de huizen bood weer het gewone beeld; niet veel zwart-wit- roode vlaggen en nog minder zwart-rood-gou den. Voor deze verhouding is de verklaring deze, dat de kringen, die zich interesseeren voor zulk uiterlijk vertoon, voornamelijk in het zwart-wit-roode kamp gezocht moeten worden. Het drukst was het bezoek aan het histori- sche verkiezingslokaal der ministers in de Taubenstrasse, waar als eerste onmiddellijk na de opening van het lokaal de Pruisische minister van justitie Am Zehnthof zijn stem uitbracht. Kort daarop volgde de plaatsver- vangede rijkspresident dr. Simons, die zijn opvolger koos, en de rijksminister van justitie Frenken. Een klein incident had plaats toen minister Stresemann zijn stem uitbracht Stre- semann wilde het couvert," waarin het stem- biljet wordt gedaan, op de verkiezingstafel gereed maken, en mcest dientengevolge door den voorzitter van het stembureau er op op- merkzaam worden gemaakt, dat dit in de eel moest geschieden, hetgeen in dit geval niet gemakkelijk was, daar in .de zeer nauwe eel voor een corpulent persoon nauwelijks plaats was. Geleidelijk worden de resultaten van de Belrijnsche stemlokalen bekend. Daarruar te oordeelen heeft de sociaal-democraat Brauu zich goed gehandhaafd. In enkele districten heeft hij zelfs vergeleken bij de jongste Rijks dagverkiezingen aan stemmen gewonnen, ter wijl de communisten met name in het oosten van Berlijn tegen de verwachting in stemmen •verloren hebben. hetgeen Braun ten goede is gekomen. De candidaat der rechtsche partijen, dr. Jarres, heeft voornamelijk in het westelijke gedeelte van Berlijn een goed figuur ge maakt. De candidatuur van Ludendorff schijnt een volmaakt fiasco te worden. Voor den democraat Hcllpach zijn de resultaten tot dusver niet ongunstig te noemen. De laatste uit het Rijk bekend geworden re sultaten toonen over het algemeen een toen*'- ming van de stememn der rechtsche partijen aan; tevens heeft zich voornamelijk in Mid- dcu-Duitschland een vermeerdering der com munistische stemmen merkbaar gemaakt. In Mecklenburg, de burcht der rechtsche partij en, gaat Jarers aan het hoofd. Ook in Mid- den-Duitschland heeft het Jarres-blok een be- trekkelijk hoog stemmencijfer gehaald, en zelfs in Baden. In Hannover hebben talrijke personen hun stem uitgebracht op Held, daar de partij der Welsen geen eigen candidaat heeft gesteld. maar zich heeft aangesloten bij de Beiersche Volkspartij. Uit de Hanzesteden, het Rijnland en Neu- renberg en uit Saksen wordt gemeld, dat het totaal der stemmen uitgebracht op de drie re- publikeinsche candidaten dat van het Jarres- blck belangrijk overtreft. De democraat Hellpach boekte te Frank fort a. d. M. gunstige resultaten. Hij is daar de eenige candidaat, die vergeleken bij de Rijksdagverkiezingen gewonnen heeft. Te Neurenberg, de burcht der rechtsche radica- len. is Jarres er slecht afgekomen; hier heeft zelfs Ludendorff niet meer dan 3000 stem- men. Ook te Augsburg staat Jarres ver achter bij Braun. Merkwaardig is, dat het Centrum in Beieren een goed figuur maakt, en daar te lande, waar het bij de Rijksdagverkiezin gen geheel uitgeschakeld was, talrijke stem- men op Marx uitgebracht. Het staat wel vast, dat geer. der candidaten de absolute meerderheid zal verkrijgen. De stemmen ziin te zeer versnipperd en in den strijd. om het hoogste stemmencijfer geven Jarres en Braun elkander niet veel toe. HET ARBEIDSCONFLICT IN DENEMARKEN. Ook de tweede poging der rijksbemidde- laars, om in het Deensche arbeidsconflict arbi trage te doen aanvaarden. heeft geen resultaat opgeleverd. Dientengevolge trad de groote uitsluiting, welke thans 112000 man omvat, Zaterdag in werking. VOOR DE VERLEIDING BEZWEKEN De burgemeester, de hoofdeommissaris van pclitie en vijf andere inwouers van Bicknel (Indiana) zijn door de jury te Indianapolis schuldig bevonden aan overtreding van de drankwet DE DOCUMENTENDIEF Dr. HAUCK. De Berlijnsche Dr. Karl Hauck, die in Ja- nuari j.l. gearresteerd werd onder beschuldi- ging van diefstal van staatsdocumenten van verschillende Europcesche naties, had in 1918 te Weemen een safe gehuurd. Deze heeft men thans geopend. Men rrof daarin ongeveer 125 documenten aan uit de 16- 17e en I8e eeuw, waarvan de meeste zeer zelazaain zijn. Verre- weg het grootste gedeelte der ontvreemde do cumenten kwam uit het Weensche staatsar- chief. DE TOESTAND IN JOEGOSLAVIe. Door de Skoepsjtina is besloten, alleen de mandaten van Raditsj en van de vijf gearres- teerde vice-presidenten en den secretaris der Raditsjpartij te annuleeren. De mandaten van 19 Raditsjianen, die voor de eerste maal zijn gckozen, werden geverifieerd. Men acht de kracht der oppositie gebroken. VERDEDIGERS VAN HET PROTOCOL VAN GENeVE. Paul-Boncour, socialistische leider, en de ex-premier Briand', veroorzaakteu groot opzien in de commissie voor buiten.andsche zaken der Fransche Kamer door hun krachige hou- ding tegen Chamberlain's verklaring in zake de veiligheid. Beiden handhaafden het stand- punt, dat het protocol de eenige oplossing van hef probleem was. en drongen op een spcedige ratificatie ervan aan DE OPSTAND IN KOERDISTAN. De opstandelingen in Koerdistan hebben de steden Moesjj, Boulansk en Melazmeri bezet. In het gebied der cpstandige Koerden met name in de buurt van Much-Silvan wordt ge- vochten om de reeds onderbroken verbinding met de" grens van Irak. DE COMMUNISTISCHE ACTIE IN BULGARIJE. In het kleine bergstadje Sewliewo is de hcofdzetel van de jongste communistische sa- menzwering ontdekt. Drie advocaten, twee leeraren en vijf tig andere personen werden gearresteerd. De gevonden geheime archie- ven en plannen werden in beslag genomen. EEN TORNADO IN ARGENTIe. Een wervelstorm, die de Agentijnsche pro- vincie Santa Fe teisterde, heeft daar vijf plaat- sen totaal verwoest, n.l. de steden Classon, Diaz, Barranca, San Genaro en Larrachea. De provinciale regeering te Rosario heeft een trein met doctoren, verpleegsters en medica menten naar het geteisterde gebied gezon- den. Daar alle telegraaf- en telefoonverbindin- gen naar de hoofdstad der provincie Rosario, verbroken zijn, weet men nog niet, welke ver- liezen aan menschenlevens en eigendommen te betreuren zijn. STUDENTENRELLETJES TE PARIJS. Voor Zaterdagmiddag was te Parijs de her- opening aangekondigd van den cursus in het int. recht van George Seelle, kabinetschef van minister Justin Godart, welken deze eenige woken geleden had willen houden, maar niet kon ten uitvoer brengen, omdat manifestaties van royalistische studenten hem dat hebben belet. Ook nu weer heeft de cursus geen voort- gang kunnen hebben. Reeds vrceg in den mid- dag hadden de nationalistische "studenten al le cleuren van het gebouw der rechtskundige faculteit met banken gebarricdeerd, behalve de hoofddeur, die door talrijke studenten werd bewaakt. Een groote politiemacht surveilleer- de van het amphitheater, waar Scelle zijn cursus zou geven, werd door studenten be waakt, die slechts geestverwanten binnenlie- ten. Even over twee kwam men tot de ont- dekking, dat de telefoondraden in het ge bouw waren doorgesneden. Tegen halfdrie werd het rumoerig op het plein van het Pantheon. Honderden studen ten waren daar verzameld, waarvan talrijke riepenWeg met Daudet. Anderen antwoord- den daarop: Weg met Herriot. Gefluit klonk allerwege en vechtpartijen ontstOnden weldra. Wandelstokken en vuisten daalden op. de hoofden neer. De politie wierp zich tusschen de vechtenden. Intusschen was Scelle onopgemerkt binnen gekomen en wacht- te in het secretariaat der faculteit het uur af waarop hij zijn cursus zou kunnen beginnen. Driehonderd studenten bevonden zich in 't amphitheater, waar groote kalmte heersch- te. Voor het Pantheon was de politie er ein- delijk in geslaagd, niet zonder dat talrijke agenten lichte verwondingen opliepen, de vech- tende manifestanten te scheiden De studen ten der linkerzijde bevonden zich achter het hek op de treden van het Panthon. 500600 rechts-georienteerde studenten er voor en in de Rue Soufflot. Een zeer sterke troep agen ten werd toen bij de rechtkundige faculteit opgesteld. Communisten zongen voor het Pantbcn de Internationale, maar werden wel dra door de Marseillaise der studenten over- stemd. Het bleef intusschen zeer rumoerig, en op verschillende plaatsen kwam het tot een hand- gemeen. Zoo kneeg de journalist Carco, redacteur van het dagblad „Le Soir", een duchtig pak slaag. Om 4.15 stond het vast, dat Scelle zijn cur sus niet kon houden. Tweeduizend studenten formeerden een optocht en trokken kalm over de boulevard. De politie arresteerde ongeveer 30 personen. Duizenden nieuwsgierigen woon- den de manifestatie bij. DE CHINEEZEN-„OORLOG" IN A ME RIKA GEelNDIGD. De vijandelijkheden tusschen Chineezen in verschillende Amerikaansche steden, welke vijf maanden hebben geduurd en die aan 52 Chineezen het leven kostten, zijn officieel ge- eindigd. Op de vredesconferehtie te New York werd een overeenkomst bereikt tusschen de Leongs en de Hipsings, waarbij voor alle deelen der Vereenigde Staten de vrede is ge- teekend. EEN NIEUW SCHANDAAL TE WASHINGTON. Men zal zich herinneren, dat onlangs in den Amerikaanschen Senaat een uiterst ru- moerige zitting plaats had, naar aanleiding van beschuldigingen van eenige senatoren, als zou het aan een afdeeling van het minis- terie van financien niet eerlijk toegaan. Groote opschudding is thans in politieke kringen te Washington verwekt, door de ar- r-estatie van Frederick Sutherland, accountant bij het ministerie, beschuldigd betrokken te zijn bij een uitgebreid omkoop-systeem, dat onder ambtenaren van het ministerie van fi nancien schijnt te bestaan. De arrestatie werd gedaan in verband met een poging van Su therland om de New York, New Haven and Hartford Railroad een groote som gelds af te zetten. Sutherland zou aan de spoorweg-raaat- schappij medegedeeld hebben, dat de regee ring haar voor ongeveer een millioen dollar in de belastingen zou aanslaan, doch dat hij met eenige anderen in staat was om een ver- laging van dat bedrag te verkrijgen, door den invloed welken zij uit hoofde van hun posities kenden uitoefenen. Twee vroegere employes van het ministerie zijn eveneens gearresteerd, terwijl men ver- dere arrestaties verwacht. Het ver loop der zaak wordt met levendige belangstelling ge- volgd. Het ministerie van financien heeft zich over het geval nog niet uitgelaten. De senatoren, die het ministerie onlangs aanvielen, beschouwen dit geval als een be- wijs, dat de betreffende afdeeling van het mi nisterie een grondige opruiming noodig heeft, en dat zij tot het uiten van hun beschuldigin gen volkcmen gerechtigd waren. In verschillende kringen constateert men, aldus de „Chicago Tribune", dat Coolidge's regeering er 'nog niet in geslaagd is zich te bevrijden van de ccrruptie, die zij van het regiem-Harding heeft overgenomen. Men hoopt dan ook, dat de president de noodzake- lijkheid zal gevoelen cm energieke maatrege- len te nemen, en einde de moraliteit van de re- geeiingsdepartementen te verbeteren. EEN ROTSBLOK OMLAAG GESTORT. Een bericht uit Londen meldt, dat te Bos- combe een rotsblok van honderd ton naar beneden is gestort, dat acht menschen be- groef. van wie drie werden gedood, terwijl de vijf arderen werden gewond. Zeven der slachtoffers werden twee meter diep in den zandigen bodem, waarin zij bezig waren met den aanleg van een nieuwen zeedijk, gedrukt. IN DRONKENSCHAP. Een beschonken jongmensch heeft aan een der stations te Berlijn, die aangemaand werd den trein- te verlaten, omdat deze het eind- punt bereikt had, een conducteur doodgescho- ten en tal van andere spoorwegbeambten met revolverschoten ernstig gewond. Als de poli tie niet spoedig ter plaatse was geweest, zou hij door het publiek zijn doodgeslagen Hij was zoozeer toegetakeld, dat hij uit de poli- tiegevaijgenis naar het ziekenhuis moest wor den overgembracht. Een uur vroeger had een eveneens beschonken persoon in het tunnel- spoor een ambtenaar zoodanig met messteken verwond, dat men er aan twijfelt of de mis- delde er nog weer bovenop zal komen. DE MIJNRAMP IN LOTHARINGEN. Te Merlebach hebben de arbeiders van twee schachten een sympathiestaking gepro- clameerd om hun ontevredenheid te betuigen in verband met de ramp. Er zijn bijna 6000 stakers. EEN SPOORWEGRAMP IN SIBERIe. Op 40 K.M. afstand van Irkoetsk is een trein, komende van Werehne-Oedinsk (ten Oosten van het Baikal-meer), ontspoord, waarna de ketel van de locomotief uit elkaar sprong. Er zijn reeds 16 dooden en SO ge worden te voorschijn gehaald. EEN NIEUW OLIE-PROCES IN DE VER. STATEN. Senator Wheeler van Montana, die onlangs onafhankelijk candidaat was voor het vice- presidentschap, Edwin Booth, de vroegere juridische adviseur van het department van Binnenlandsche Zaken, en Gordon Camp bell, een petroleumspeculant in Montana, zijn door de Grand Jury te Washington in staat van beschuldiging gesteld. De aanklacht luidt samenzwering ten einde op onwettige wijze in het bezit te geraken van regeeringsolievel- den. Senator Wheeler heeft verklaard, dat hij zeer verwonderd is over deze aanklacht en voorspelde, dat bij een proces zijn volkomen cnschuld aan den dag zou komen. KORTE BERICHTEN. De prins van Wales is ziin reis van 25000 zeemijlen met den slagkruiser Re pulse" naar West en Zuid-Afrika en Zuid- Amerika begonnen. Na lange beraadslagingen is men het in de vereenigde zitting der twee huizen van het Japansche parlement eens geworden over een compromis-amendement op de mannenkies- rechtwet, waardoor alle partijen voldaan zijn Het bestuur van het Centrale Executive Comite te Moskou heeft het wetsontwerp be- krachigd, waarbij aan de voormalige aaellijke grondbezitters en hun gezinnen het recht wordt ontzegd weder verblijf te houden op hun vroegere bezittingen. Deze zijn dus in beslag genomen en ont- eigend. De Portugeesche vlieger Jose Picarra werd gedood en zijn twee metgezellen doode- lijk gewond door net neerstorten van het vliegtuig op 16 K.M. afstand van Lissabon In verband met de kwestie der Landes- pfandbriefe Anstalt is op last van den Ber- lijnschen rechter van instrudie thans ook de bankier Kunert uit Berlijn gearresteerd, om dat hij ernstig verdacht wordt van het ple- gen van bedrog. Een dolheidsepidemie onder de katten in de havenpakhuizen te Gibraltar heeft groote bezorgdheid verwekt. Een 12-tal personen is naar Tanger gezonden, om daar behandeld te worden door het Pasteur-instituut. Er wor den nog geen dooden gemeld. Te New York zijn twee personen gear resteerd in verband met een die'stal van wo!- len goederen, ter waarde van vijftig duizend dollar. De goederen werden ontdekt in een gebouw, waarin voor een waarde van circa 1 millioen dollar aan gestolen artikelen waren opgeborgen. De vereeniging voor een Harding-mo nument in de Vereenigde Staten heeft beslo ten onmiddellijk met de oprichting van een monument te beginnen, waarvan de kosten 600.000 dollar zullen bedragen. Er is reeds een terrein gekozen in de nabijheid van Ma rion (Ohio), waar Harding leefde en werkte v6or zijn verkiezing tot president. Een cycloon, welke boven Majorca woed- de, heeft groote verwoestingen aangericht. Een Duitsch stoomschip werd in de haven van Soller van zijn kabels gerukt en op het land geworpen. Een vervolging is ingesteld tegen den bekenden Duitschen pacifist Quidde, wegens een door hem in de „Welt am Montag" in Februari 1923 gepubliceerd artikel, waarin hij de gewapende organisaties scherp aan- valt en waarschuwt voor het soldaatje spelen in Duitschland. Hij is al eens eerder om zijn overtuiging gevangen gezet. Bij het bergen van de destijds bij Scapa Flow tot zinken gebrachte Duitsche vloot zijn de lijken van vijf Duitschers gevonden. Geineiiffrt Nieiiws. ONMENSCHELIJKE AMBTELIJKE UITSPRAKEN. Dr. G. H. J. Bloes te Scherpenzeel (G.) schrijft onder den titel „Onmenschelijke amb- telijke uitspraken" het volgende in het „Ne- derl. Tijdschrift voor Geneeskunde" Een mijner catienten, een jong meisje met zware tuberculeuse longafwijkingen, had een geschil met den Raad van Arbeid, waarin de Raad van Beroep te haren gunste besliste. Van deze uitspraak werd haar een „zakelijk uittreksel" toegezonden, waaruit ik het vol gende aanhaal: „dat dienaangaande de geneeskundige, dcor wien het bovenaangehaald rapport van 16 Februari 1924 is uitgebracht, daarbij op grend van het dcor heb ingestelde ondierzoek tot de slots cm kwam, dat klaagste lijdende was aan dubbelzijdige kngtuberculose met holtevorming en in verband met den aard en de uitbreiding van het longproees geen gun stige verwachtingen op herstel konden worden gekoesterd. dat voorts de deskundige, de arfs... in zijn ingevolge opdracht van den voorzitter van het college ingediend verslag, na lichamelijk en rontgenologisch onderzoek van klaagster, op grond van zijn bevindingen als zijn gevoelen doet kennen, dat klaagster lijdende is aan een, de beide longen bijna geheel innemend tuberculeus longproees waarvan de prognose, op de door hem bij dat advies en verslag na- Jer aangegeven gronden als infaust moet wor den gesteld, zoodat de kans, dat herstel van de werkracht kon worden verkregen zooal niet uitgesloten dan toch uiterst gering is te achten, en dan „ook klaagster prakbsch als blijvend invalide moet worden beschouwd." Patiente was natuurlijk wel op de hoogte van den aard van haar ziekte, maar leefde toch in de hoop over eenigen tijd weer aan het werk te kunnen gaan. De gevolgen van dit doodvonnis, dat haar netjes getypt werd thuis gezonden, laten zich begrijpende tem- peratuur vloog omhoog, patiente was geheel in de war, weigert de rustkuur voort te zetten, omdat zij toch dood moet; al mijn moeite om haar moed in te spreken is vergeefs ge weest. Een omschrijving als deze aan de uit spraak zal wel zijn voorgeschreven, maar zou niet kunnen worden volstaan met een zinsmede als „gezien het geneeskundig rapport" of iets dergelijks? In het volgende nummer van bovengenwmd tijdschrift meent dr. H. Pinkhof, dat de af- grijselijke onhandigheid, waarvan dr. Blees melding maakt, doktoren bijna zou doen te- rugschrikken van eenige, zelfs ambteliike, ge neeskundige mededeeling, die in handen van leeken kan komen. Maar zoo iets zal na dit afschrikkend en aan de kaak gestelde' voor- beeld zoo licht niet meer voorkomen, meent hij. ST. MICHASL In wrband met de publiceerinig van Set politieke advies der R.K. Staatpartij is het be* stuur van St. Michael te Amsterdam Woens* dagavond in spoedvergadering bijeengeko- men. Het politieke advies, zooals hef is samen- gesteld, werkte bij het bestuur de grootste ont- stemming op. Dit niet alleen voor wat betreft den rijkskieskring Amsterdam, doch over het geheele land. Hoe onbevooroordeeld hef bestuur ook meende deze zaak te moeten beschouwen, het kon in de samenstelling niets anders znen dan een volkomen negeering van de wenschen van een groot deel der georganiseerde kiezers, terwijl het advies zijns inziens tevens in- druischt tegen den geest der overeenkomst, met de Michaelisten op de bondsvergadering van 30 en 31 Januari gesloten. De vraag, of tegen deze samenstelling eeni ge aetie diende te worden ontwikkeld, werd! met algemeene stemmen bevestigend beant- woord. De uitdagende houding, in het poli tieke advies tegen de zoo spontaan gegroekte St. Michael-beweging aangeuomen, "dwong er toe, den toegeworpen handschoen, hoe or- gaarne ook, <op te nemen. Op welke wijze dit, met inachtneming van het ldeereglement, zal dienen te geschieden, zal ernstig worden overwogen. Binnen eenige dagen zullen de Michaelisten* hieromtrent na- der worden ingelicht en tot een bespreking worden uitgenoodigd. DE BRAND IN DE OPSLAGPLAATS TE DELFT. Het politie-onderzoek, ingesteld naar de oorzaak van den brand, die gisteren in 's Rijks opslagplaats van telefoonpalen te Delft heeft gewoed heeft uitgewezen, dat de br$md is gesticht door een zevental jeugdige bengels. Deze hadden in een gat onder de palen een vuurtje gestookt, wat tot gevolg had dat de loods met inhoud een prooi der vlammen is geworden. De daders, 7 tot 8-ja- rige jongens zijn leerlingen uit dezelfde klasse. Zij hebben aan de politie een uitvoerig re- laas van het gebeurde gege\'en waarbij bleek, dat de kinderen niet aan de mogeliike gevol- en van hun roekeloos spelletje hebben ge- acht. DE EENHEID VAN HET SPOOR- WEGPERSONEEL. Door het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel werd gister in Hotel de l'Europe te Utrecht een openbare vergadering gehouden, waarin als sprekers optraden de heeren R. Kuiper, ex-ondervoor- zitter van den Neutralen Bond en P. Moltma- ker, voorzitter van de Ned. Vereeniging. HET OPBAGGEREN VAN GRANATEN IN FRANKRIJK. Omtrent het ongeluk te Triht (Frankrijk), waardoor een tweetal mannen uit Sliedrecht het leven verloren, vernemen we, zegt de Crt nog hetv olgende: De werklieden, de 35-jarige A. C. K. en de 33-jarige J. J. F., waren daar werkzaam voor de aannemeisfirma Kalis, met het uitbagge- ren van kleine waters. Herhaaldelijk werden door het personeel allerhande projectielen op- gebaggerd. Plotseling sprong er een uit el kaar De werklieden werden getroffen. Zij werden weggeslingerd, en eerstgenoemde werd vreeselijk verminkt gevonden. De familie is naar genoemde plaats vertrokken. DE BAARNSCHE ZWERVER. Bij missive d.d. 17 dezer van Ged. Staten in Utrecht is aan het gemeentebestuur van Baam mededeeling gedaan, dat het raadsbesluit tot het toekennen van vergoeding wegens proces- kosten aan den agent W. Huisman aldaar niet is goedgekeurd.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1