Parijscl&e Casiserie@n. Gemengd Jfienws. DE GEBRUIKELIJKE SPELLING GEelSCHT. Door de Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs is, namens den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, aan de directeuren van hoogere burgersdiolen en aan de rectoren van lecea bericht, dat bij de eind- examens der hoogere burgersdiolen met vijf- jarigen cursus voorhands de spelling volgens De Vries en Te Winkel moet geeischt worden ZWARE BRAND IN EEN ZAKKEN- FABRIEK. Gistsrmiddag tegen vijf uur sloegen te Rot terdam plotseling dikke rookwolken uit het dak van perceel Bierstraat 18, dat evenals de huizen 20, 22 en 24 in die straat in gebruik is bij de van Cleef-HessianCy., die daar een fabriek en een opslagplaats van iuttezakken heeft. Spoedig stond de derde verdieping van dit huis in lichtelaaie. Met groote snelheid baande het vuur zich een weg naar de lager gelegen verdiepingen en naar no. 20. De brand onhvikkelde een geweldige hitte in de nauwe Biestraat, waar voortdurend balken, stukken steen, benevens heele bundels vlam- mende zakken op straat vielen. De firma Van Cleef kon haar kantoorarchief nog in allerijl in veiligheid brengen, maar aan redding van de groote voorraden zakken viel niet te den- ken. De kleine handspuiten van de Rotterdam- sche vrijwillige brandweer,, die terstond na het uitbreken van den brand ter plaatse wa ren, konden tegen dezen brand niet veel uit- rkhten. Het vuur, dat in de zakken voorraden gretig voedsel vond, was met enkele straaltjes water niet te bestrijden. De rijdende stoom- spuit, die vervolgens op bet terrein kwam, kon evenmin veel doen en kon niet verhindenen, dat het vuur oversloeg naar perceel no. 22, dat eveneens in vlammen opging. Later werd men echter hier aan den voorkant den toestand meester en zoo kon voorkomen worden, dat no. 24, dat boven als wooing en beneden a's zakkenbergplaats in gebruik is, aan het vuur ten prooi viel. Het brandende huis had echter een groote diepte en de westenwind slceg rook en vlammen in Oostelijke richting. In de Wijnbrugstraat, welker huizen aan den ach- terkant aan het perceel van de fa. Van Cleef grenzen, vielen stukken vuur neer, die door den wind waren meegevoerd. Later kwamen nog twee rijdende stoomspui- ten, terwijl in de Scheepmakershaven de arij- vende stoomspuit de ..Rijnhaven" en drie boo- ten van den Havendienst verschenen. Via de huizen aan de Scheepmakershaven konden de brandslangen van verschillende kanten nu hun water op de laaiende massa werpen. Hoe wel er toen op straat van het vuur niet veel meer te bespeuren was, had de brandweer nog een taaien strijd te voeren tegen het woedende element Ureniang nog verspreidde de brand een hevigen rook, omdat de bundels zakken er waren in het perceel eenige honderd- duizenden opgeslagen nog zeer lang ble- ven nasmenlen. Perceel 16 in de Bierstraat, waar de wijn handel van de firma Reuchlin is gevestigd, heeft behalve waterschade nog eenige ferand- schade bekomen aan de voorkant waar het even gebrand heeft. De huizen 18, 20 en 22 der firma Van Cleef zijn vrijwel geheel uit- gebrand. In perceel 24 van dezelfde firma bleef het in hoofdzaak bij waterschade. De huizen en de voorraden zijn verzekerd Behalve de hoofdcommissaris van politie was ook de burgemeester op het terrein van den brand aanwezig. verplichfe stuk „De Spaak in't wiel" van 'J. J en dan doet het me denken aan een b'ende v. Ammers—Kriller. krankzinnigen, die „alle vogcls vliegen" zou- den spelen Zelf-voldaan vlascber (die oodanks de ongonstige oplnla ▼an een expert" over z'n maoier van vlescben, een zalm heeft gevangen): —"Ik was tocb een beetja te allm vooi die daar, Duncan Duncan (terneergeslagen baak loewerkend): Oak er zfjn in bet watei net zoo goed etomme idloten ale »n bet land. {Punch? enz. Een van het stel heeft onzen p.g. den laat- sten tijd al herhaaldelijk gemolesteerd. Ten slotte kon onze p.g., gehofpen door een der omstanders, zich rusdg verwijderen." De „Stand." kan dit bericht „eenigszins aanvutlen". Niet alleen Vrijdagavond, doch ook Vrijdagmiddag zijn verschillende raadsle- den door winkeliers lastig gevallen. Toen wa ren het o. a de heeren Douwes en Spier, die werden aangeklampt. 'sAvonds hcrhaalde zich deze geschiedenis. DE TELEGRAAFPALEN LANGS DE SPOORBAAN. Nu na den laatsten storm weer gebleken is, hoeveel vertraging en schade langs de spoor- baan gepliatste telegraafpalen en draden aan het spoorwegverkeer kunnen veroorzaken, heeft de directie der Nedeii. Spoorwegen, naar de „Avondpost" meldt, besloten, deze palen en draden sucCessievelijk langs de spoorbaan te verwijderen. Zoo worden o. a. de telegraafpalen en dra den, die bij den jongsten storm bij Delft om- woeien, niet meer hersteld en gaandeweg ver- wijderd. Ook is men reeds begonnen de langs de spoorbaan LeidenVoorschotenden Haag geplaatste telegraafpalen en draden weg te nemen. De draden zullen nu in kabels 'angs den groud loopen. EEN MEEVALLER. De aannemer-expediteur A. A. v. T. te Degstgeest, die in verband met de bij den bouw van het nieuwe Academisch Ziekenhuis te Leiden gepleegde knceierijen tot een jaar gevaugenisstraf is veroordeeld, en deze stra" in de strafgevangenis te's Gravenhage bezig was te onaergaan, is laatst der vorige week, zonder vermelding der redenen, uit de gevan- genis ontslagen en op vrije vceten gesteld. Het was natuurlijk voor de huisgenooten een ware verrassing, toen zij het hoofd van het gezin plotseling voor zich zagen. Van T. was de faatste der beklaagden die nog in de gevange- nis was. AANSTOOTELIJKE GESCHRIFTEN. De Hooge Raad heeft verworepn, behou- dens wat betreft de kwalificatie, welke gewij- zigd werd, het cassatiebercep van S. de Vr., die door het Haagsche Hof is veroordeeld tot f 900.bocte wegens het verspreiden van eenig voor de eerbaarheid aanstootelijfc ge- schrift. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. De rechtbank te Middelburg heeft behan- deld de zaak tegen J. L., masseur te Goes, door den kantonrechter aldaar tot 50 boete subs. 50 dagen hechtenis veroordeeld wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Eisch f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. EEN KIND WEGGEGEVEN. Voor den Offider van justitie te Middel burg zijn geleid een ongehuwde moeder en een man, met wien zij kennis had gemaakt in een logement te Axel. Deze vrouw was met den man weggegaan uit het logement, terwijl zij haar tweejarig zoontje had achtergelaten bij den anderen Mgeergast, van beroep degen- slikker en boeienkoning. Deze man had er berouw van gekregen en wist ook niet goed wat hij met het kind moest doen, waarom hij het aan de marechaussee had cvergegeven. De aangehoudenen zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld, terwijl de vrouw naar 'Axel werd teruggebracht, waar zij weer in het bezit van haar kind werd gesteld. DE VERMISTE MEISJES OPGE- SPOORD. De twee meisjes uit Gorcum van 13 en 15 faren, die sinds Donderdag vermist waren, zijn te Gouda opgespoord. R.\ADSLID BEDREIGD. De „Tribune" schrijft: „Toen p.g. Lisser Vrijdagavond het raad- huis uitkwam hij was nagenoeg de laatste stonden een achttal winkeliers hem op te wachten. Zoodra zij onzen p.g. zagen, sloten zij hem in en beletten hem verder te loopen en stonden hem met vuisten te bedreigen, met sen pak slaag en in het water smijten. Door het kalme optreden van p.g. Lisser wist hij er- ger te voorkomen Een en ander ging verge- zeld van uitdrukkingen als: „A!s je niet tegen de winkelsluitinc, stemt, krijg je op ie verd UIT DE A.-R. PARTIJ. Het aanvankelijk opgestelde concept-pro- gram van de A. R. partij heeft eenige wijzi- ging ondergaan, zoo meldt de Stand. Zooals het nu ter definitieve goedkeuring aan de de- putatenvergadering wordt aangeboden, spreekt de partij uit in de komende jaren te willen streven naar: 1. Krachtige bestrijding van wat in het Ieven des volks de publieke eerbaarheid aan- randt. 2. Voortgaande bezuiniging in Rijks dienst, in het bijzonder door reorganisatie en vereenvoudiging van de Staatsdiensten, op- dat het maatschappelijk en economisch leven kunne worden ontlast van den overmatigen belastingdruk en vrij kunne ademhalen. 3. Krachtige handhaving van de zelf- standige positie, welke Nederland en Indie onder Nederlandsche leiding door Gods voor- zienig bestel in langdurige, historische ont- wikkeling hebben verkregen; krachtige me- dewerking aan alle maatregelen, die in het volkerenverkeer de heerschappij van het recht kunnen bevorderen, en dieniengevolge den oorlog beteugelen; mitsdien behoud van een eigen weerinacht in Nederland en Indie, zoo als die uit nationaal en internationaal oog- punt is vereischt, met besliste afwijzing van eenzijdige nationale ontwapening. Overigens wenscht het C. C. zakelijk te volharden bij het program van actie, waar- mee het de verkiezingen van 1922 tegemoet ging, voor zoover dat program nog niet is uitgevoerd en onder de sinds 1922 gewijzig- de omstandigheden nog uitvoerbaar is. Uit het agendum bij den beschrijvingsbrief voor de deputatenvergadering der A. R. par tij. die Donderdag 23 April te Utrecht zal worden gehouden, blijkt, aldus de Stand., dat de vergadering een eersten en een twee- den voorzitter moet verkiezen. Als gevolg toch van de statuaire bepaling, dat ministers niet tegelijk lid van het centraal comite kun nen zijn, is de heer H. Colijn, als lid en voorzitter afgetreden. De tweede voorzitter, de heer A. W. F. Idenburg, heeft zich ook genoopt gezien af te treden, in verband met zijn benoeming tot lid van den Raad van State. Aan het oordeel der vergadering zal voorts o.m. onderworpen worden het stembuspro- gram. Ook zal de vergadering te beiioemen heb ben. een voorzitter en penningmeester van den raad van beheer der Dr. Abraham Kuy- perstichting. Deze zaken komen in de middagvergade- ring in behandeling. Naar men weet, hoopt minister Colijn in de morgenvergadering de deputatenrede uit te spreken. DE KAMERVERKIEZINGEN. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw, overwegende, dat ingevolge art. 125 der Kieswet de candidaatstelling voor de in het jaar 1925 te hriuden verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal in elken kieskring zal plaats hebben op Dinsdag 19 Mei, gelet op de artikelen 52 en 127 van vermelde wet, heeft bepaald, dat de stemming over de lijsten van candidaten en de daarop voorkomende candidaten zal plaats hebben op Woensdag 1 Juli. DE INBRAAK IN HET KANTOOR VAN DE NEDERLANDSCHE BANK TE KAMPEN. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft Maandag geconcludeerd tot ver- werping van de cassatieberoepen van Ph. G., G. E. v. d. H. ide door de rechtbank te Zwolle en in hoger beroep door het hof te Arnhem zijn veroordeled ieder tot 6 jaren gevange- nisstraf, en van G. P. en H. Bdie door ge- noemde colleges zijn veroordeled ieder tot 3 jaar en 6 maanden gevaugenisstraf, de eerste oeiden wegens diefstal van ongeveer 74,000 uit het correspondentschap van de Nederland sche Bank te Kampen, gepleegd in den nacht van 25 op 26 November 1924, en de beide an deren wegens medeplichtigheid aan dien dief stal. KORTE BERICHTEN. Gisteravond is te's Gravenhage in de Groote Zaal het Mobilisatiekruis aan de vrij- willigers van den Landstorm uitgereikt. Deze uitreiking geschiedde door den oud-opperbe- velhebber van land- en zeemacht, generaal C. J. Snijders, den oud-inspedeur van den Vrij- willigen Landstorm, generaal H. G A. Nee- teson en den inspecteur van den Vrijwi'lligen Landstorm, generaal-majoor Fris. Te Stadskanaal heeft de politie Woens dag aangehouden den 16-jarigen Frans S.,en zijn moeder, wonende in den 2en Exloermond, op heeterdaad betrapt bij het ladelichten in een winkelhuis te Stadskanaal. Het tweetal is ter toeschikking der justitie te Winschoten ge steld. De Poolsche landdag heeft in derde le- zing de ratificatie van het handels- en scheep- vaartverdrag met ons land goedgekeurd. De Internationale conference van vis- scherij-deskundigen, wdke verleden week te i Amstei-dam bijeenkwam, heeft zich Zaterdag I j.l. vereenigd met het advies van den Inter- nationalen Raad voor het onderzoek der zee betreffende de bescherming van de Jonge schol in de Noordzee. Te Middelburg is gisteren een 60-jarige timmerman van een 8 meter hoog dak geval len. Hij is vooral imwendig verwond naar het ziekenhuis overgebracht. In een huis aan de Zandvoortschelaam ondei- Zandvoort is ingebroken. Meubelen, kleeren en kostbaarheden tot een bedrag van ongeveer 600 werden er gestolen. Er worden pogingen aangewend om den R. K. Bond van Schoenfabrikanten om te zetten in een Algemeenen Nederl. bond van schoenfabrikanten. De Nederlandsche Journalisten-Kring heeft Zondag te Rotterdam zijn jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Een geladen schip, uit Luik gekomen, is Zaterdag vastgeraakt op een kiezelbank in de Maas bij Maastricht. Tilburg's oudste inwoonster, mej. Lu cia v. Herst, is gistermiddag in den ouder- dom van 102 jaar overleden. le prijs „Nieuw Leven" te Dirkshorn met een gem. van 7.46. 2e prijs O. K- K. te Assendelf met een gem. i van 7.31. Pers. prijs dames Mej. J. Poel te Assen- delft als Wieps met 50 p. Pers. prijs heeren K. Wit te Dirkshorn als Lucas Valck met 47 p Diploma's. Mej. G. Noe, Assendelft, als Marie Louise 45 p. Mevr. Bakker—v. Zoonen te Dirkshorn als Lama Valck 48 p. De heer Jongejans te Assendelft als Pirn met 46 p. 3e afd. Deelnemers Strijd en Kanst te Wormerveer en Kunst naar Kracht te Wor- mer. Verplicht stuk: Z. B. B. H. H. van Ar chibald Laafs. le prijs: Strijd en Kunst te Wormerveer met een gem. van 6,85. 2e prijs: K. naar Kracht te Wormer met een gem. van 6.37. Pers. prijs dames: Mej. E. Dovis te Wor merveer als Margot 45 p. Pers. prijs heeren: S. Kuijper te Wormer veer als Frank Houwing 47 p. Diploma: Mevr. Sweer—Altink, Wormer veer als Willy 43 p. De heer H. de Wekker te Wormer als Theo v. Engelen 44 p. 3e afd. B. Deelnemers Joan v. Scorel en Hilversum, verplicht stuk „De Grond" van Geert Tlis. le prijs: Joan v. Scorel te Schoorl met een gem. van 6,81. Hilversum geen prijs, gem. 4,83. Pers. prijs dames: Mej. Jongerling te Schoorl als Martje met 49 p. Pers. prijs heeren: C. Breed te Schoori als Jobk Dost met 45 p. Diploma's: Mej. C. Jonker te Schoorl als Stiene met 44 p. B. Baas te Hilversum als Douwe met 43 p. Eensgezindheid te Assendelft kreeg den prijs voor de beste uitspraak. De prijs voor't beste samenspel werd toe- gekend aan Heiloo. De Jury van dezen wedstrijd bestond u-t de heeren J. J. Koeman en H. Murris te Zaandam en G. C. van Gulik te Alkmaar. Buitenland DE ONTRUIMING DER Z6NE VAN KEULEN. In antwoord op verschillende vragen in het Lagerhuis zei minister Austen Chamberlain dat de regeering niet den vermoedelijken da tum kon meedeelen, waarop d>e Britsche troe- pen uit Keulen zouden worden terugegtrok- ken. Hij voe«de er bii. dat het parlement zou worden ingelicht zoodra de regeering inlich- tingen had nopens Duitschland's tekortkomin- gen in verband waarmede de ontruiming van Keulen was uitgesteld. WEE GEESTELIIKEN VEROOR DEELD. Voor de correctioneele rechtbank van Per- pignan hebben twee priesters terechtgestaan: Abbe Izard, aartspriester van de basiliek Saint-Jean, en abbe Puy, pastoor in Villelon- que-de-la-Salangue, die vervolgd werden we gens het feit den 2en December 1.1. in Ville- longue, in de kerk dezer gemeente, buiten den gewonen dienst redevoeringen te hebben ge houden, waarin zij hun hoorders aanspoor- den verzet te bieden tegen de anticlericale po- litiek der regeering. Bovendien was de bij- eenkomst, in strijd met de politiebepalingen, met tromgeroffel aangekondigd Het proces had een talrijk publiek naar de rechtzaal gelokt, dat tijdens de voorlezing van het reauisitoir en het pleidooi zoo sterk meeleefde, dat de president zich genoodzaakt zag de tribunes te doen ontruimen. De beide priesters werden elk tot een voor- waardelijke boete van 300 francs veroordeeld en tot tien francs boete wegens het bijkomstig delict van het tromgeroffel. Tooneel. De wedstrijd van den Provincialen Bond. Aan den Jubileumwedstrijd van den Pro vincialen Bond van Dill. Ver. in Noord-Hol- land hebben ditmaal acht vereenigingen deelgenomen. Er waren vier afd. eerste, tweede. 3 A en 3 B. De beide laatste waren van gelijke waar- de, doch hadden een verschillend stuk. De uitslag van den wedstrijd is als volgt: Eerste afd. Deelnemers Eensgezindheid Assendelft en Afd. B. v. Staatsp. Heiloo ver- lichte stuk „Bergopwaarts" van D. H cheffer. Een eerste prijs werd in deze afd. niet toe- gekend. Eensgezindheid kreeg een tweeden prijs met een gem. van 7.03. Heiloo een tweeden prijs met een gem. van 7. Pers. prijs dames Mej. K. Boekel te As sendelft als Mevr. ter Haar in Bergopwaarts met 50 p. (max. 60). Pers. prijs Heeren. C. Schoone te Assen delft als Brongers met 48 p. Diploma's Mej IT v. d. Brug Heilo als Mary 49 p en de heeren Rossenbacker als Henk met 46 p. Tweede Afdeeling. Deelnemers Nieuw Le ven te Dirkshorn en O. K. K. te Assendelft, IN DEN VALUTA-HEKSENKETEL. (Van onzen Parijschen Correspondent.) (Nadruk verboden). Parijs, 17 Maart. De eflecten-beurs, om een uur 'smiddags. Dtf effecten-bcurs: luidruchtig theater, toe- gankelijk voor iedereen en met hetzelfde pro- gramma elken dag. Verbijsterende schouw- J5ur§ii gevuld met epileptisehe grappenma- kers, die cijfers en barbaarsche namen uit- brullen. De effecten-beurs is voor den niet-in- gewijde als een gekkenliuis, een hel met ru- zie-makende duivels. Achterin de groote zaal links, acliter de vuile, verweerde colonnades, zijn er tusschen de emdelooze rijen telefoon-cellen donkere gangen. En aan het einde van dit labyrinth vindt ge een smalle, hooge zaal. De vensters, boogvormig tegen het plafond, laten nauwe- lijk eenig licht door, en de menigte, opeenge- hoopt in deze nauwe ruimte, vormt een ver- zameling spookachtige grauwe schimmen, "ooreenwoclend als wonnen in een pierenbak. Maar het benauwendste is het lawaai, het ontzaglijke, daverend veelstemmige ge- schreeuw, dat u om de ooreu slaat en uw hersens doet duizelen. Wij zijn hier op de wisselmarkt: het vei- hnglokaal der valuta, de tempel van het in- ternationale gouden kalf. Officieel heet het „la salle des banquiers". De bankiers, die zich vereenigd hebben in de „Association des Banques", hebben dit lokaal gelmurd van Je wissel-agenten. Want deze laatsten hebben sedert een eeuw en tegenwoordig hebben zij er spijt van de wisselopejraties, die in onze dagen steeds loonender worden, overge- laten aan de bankiers om zelf zich eitriuitend met den in- en verkoop van effecten bezig te houden. Die „Association des Banquiers" is, goed beschouwd, eigenlijk een vereeniging van te- genstanders, die in vrijheid zic.< hebben uit- gekozen onder elkaar omelkaar zooveel mogelijk en als in een onder-onsje dood te concurreeren. De „Association" heeft ook een zeker aantal specialisttn aangewezen die „courtiers de change", wissel-makelaars hee- ten en wier rol het is als schakel te die- nen tusschen de vereenigde bankiers en het publiek. Alleen de „associes" (bankiers-leden der „Association") en de „courtiers" hebtcn het recht door te dringen in de zaal waar de geld- wisselhandel gedreven wordt, en aan den in- gang moeten zij telkens hun identiteits-kaart toonen met een portret erop. Dank zij een invloedrijke relatie en een zeer bijzondere gunst heb ik verleden Vrijdag gedurende een half uur mogen toekijken in deze zaal. De eenige, doch absolute conditie welke men mij gesteld had, was dat ik geen mond open zou doen, zelfs niet om te fluiste- ren en dat ik mij geen centimeter mocht ver wijderen van de mij aangewezen plaats. Ook mocht ik geen enkele notitie maken. Een po- litie-agent naast mij had erover te waken, dat ik mij streng aan deze bepalingen hield, en stond gereed mij de deur uit te gooien bij de ininste overtreding. Zoo heb ik de doodelijke concurrenten aan het werk gezien, en ik ben thans geheel ge- nezen van den waan, waarin ik verkeerde, dat bankiers menschen zijn, die over het alge- meen van hun gemak houden, en een benijd- baar, weelderig leventje leiden van dolce far mente. Het tegendeel is waar. Als men deze stumpers aan „hun werk" heeft gezien, zou men nog liever sneeuw-ruimer of kolen-trem- mer zijn dan handelaar in vreemd geld Bankiers en makelaars hollen als krank- zmnigen door elkaar, bonken elk oogenblik tegen elkaar op zonder dat iemand er boos om wordt. In een kring staan zij rond de „corbeille". Niet ver daarvandaan schrijft de „coteur" de cijfers op een groot school-bord, onverstoor- baar. Aan weerskanten van de wissel-tafel staan een honderdtal menschen te dansen als hui- lende derwischen. Armen worden uitgesto- ken, als was men aan het boksen, handen zwaaien boven de zweetende koppen, vingers strekken zich of vouwen ineen in doof-riom- raentaal. Elk gebaar beteekent een cijfer Nu De aanblik is verschrikkelijk, enlach- wekkend tevens. Lachwekkend vooral, wan- neer men bedenkt, dat hier, in dezen heksen- ketel van wanorde en lawaai, beslist wordt over het lot van het Fransche geld en dus van Frankrijk. Het is 'n vertooning, tragisch of belachelijk; al naar de ontknooping van het oogenblik gelukkig is of ongelukkig zal het Fransche volk, onwetend van wat hier ge- schiedt, gedotrpeld worden in armoede of in weelde. Reeds teekent de slangenlijn zich af op het bord. Zij stijgt en zij daalt montagnes rus- ses, der koersen ven den dag koorts-ther- mometergrafiek van den franc... Het pond-sterling begon cp 97, stetg tot 97.90, 97.75, 97.55, daalde zelfs tot 96 90 om daarna weer omhoog te vliegen tot 97.80. De dollar onderging ongeveer daarmee evenwijdige fluctuates. Zonder ophouden hoort men, temidden van het stemmen-lawaai, steeds weer dezelfde woorden: LondresLondres!J'ai du Londres! Dollar, 80.000. Londres, dollar, dollar, Londres. Van francs hoort men bijna niet spreken. Het is of deze niet bestaan. Achter die schreeuwende mannen staan een menigte jongelui, haast nog kinderen, de meesten. Zij komen en gaan, druk-doend. de neus in de lucht, als lionden die hun meester zoeken. Zij gaan steeds heen en weer tus schen den kring der bankiers en de tallooze telefoon-cellen, die in de dc kere gang als soldaten in het gelid staan tot aan de trap toe. Want heel deze wereld verliest geen se- conde het contact met de buitenlandsche hoofdstedenLopJtn, Brussel, Amsterdam, Geneve en Madrid. De jongens hollen heen en weer, zich een weg banend met de ellebogen. Zij loopen elkander nu en dan omver, en trappe'1 de oudere mannen op de teenen. In hun hand hebben zij stukjes papier, waarop haastig een paar cijfers staan gekrabbeld, en zij stoppen deze vodies in andere handen, als verborgen zij ze voor elkaar. Dan geeft men elkaar teekens of duistert elkaar ernstig iets in het oor. Het is als een geheiine sainenzwering, midden in de menig te, door de menigte zelve. Een ten s'o'te hoort men boven het heidensch spektakel uit, de na- nien van enkele dezer bankiers: bezv.eete monden brullen ze uit, s'inperen ze in het lawaai, hartstochtelijk, als een beleediging: Pays-Bas! Nathanson! Lazare! Lazare! Lazarus! Onder welke tafel van het festijn ligt hij, de stakker? Welke kruimp- jes likt hij op? Lazare! Lazare! Evangeiische naam, naam van den legen- darischen bedelaar, uitgebruld, uitgehuild, uitgeloeid duizend malen, in deze hel der spe- kulanten! O, ironie! Maar waartoe dienen al die telefoon-cel len? zult ge misschien vragen. De telefoon is bij den arbeid w°lke hier ver- richt \vordt het onmisbaar instrument. De wissel-makelaars hebben ieder hun eigen lijn met alle banken waarmee zij werken. En sommigen hunner bezitten zelfs, in de „salle des changes" twee of drie eigen internationa* le lijnen. De minister van Financien heeft on- langs in de Kamer de onthulling gedaan, dat een bekend Parijsch bankier bescbikte over meerdere rechtstreeksche telefoonliinen met Am'sterdam, en dat terwijl het rijV er niet een enkele betalen kan voor ons, particulie- ren! Er zijn bankiers op de beurs, die meer dan 100.000 francs per maaud betalen voor tekfoon-gesprekken op de rijks-lijnen. Het komt omdat al deze menschen „arbi- ttagisten" ziin, of om een hier geliefde uitdrukking te gebruiken ,,cambisten". Wat het is: de wissel-arbitrage, het lijkt mii het duidelijkste te zeggeu aidus: Meer- inalen gebeurt het, op een middag, dat de wisselkoers te Parijs gedurende een of twee minuten niet precies overeenkomt met de pa- riteit in de buitenlandsche hoofdsteden. Dik- wijls zakt een oogenblik de franc harder te Parijs dan te Londen, om dan vaak, korten tiid later, weer harder in Londen of Madrid of Amsterdam te zakken dan in Parijs. De heele kunst van het vak is het: te profiteereu van deze afwijkingen. De vorige week Maan dag was er op hetzelfde moment niet minder dan een franc verschil tusschen d- waarde van het pond te Londen en die alhier. Het duurde niet larger dan vijf minuten. De ban kiers die, in deze vijf minuten, daarvan op de hoogte werd gebracht, kon een tortuin verdienen. Alleen hij moest geen seconde aarzelen. Ziedaar waarom de banken zoo tuk erop zijn om voortdurend in verbinding te blijven per telefoon met hun correspondenten in het buitenland. Doch het werk is niet zoo gemakkclijk als het lijkt. Ge hebt francs noodig en ge wilt voor uw guldens francs koopen. Dan zegt ge in uw onschuld, tot uzelf: Laten we eens kijken wat de guldens opbrengen in Parijs. En ge denkt al een heele slimmert te zijn. De „cambist" doet het anders. Hij gaat de koersen vergelijken der francs over de ge- heele wereld, precies in dezelfde minuut waarop hij zich voor het vraagstuk ziet ge- plaatst, en als de koers voordeeliger is in Londen, dan koopt hij in Londen, en dan gaan uw guldens naar Londen in plaats van naar Parijs. Op die manier kan hij bedragen verdienen, waar ge geen flauw idee van hebt, als ge dit eigenaardig vak niet kent Dan slaat het twee uur. De officieele markt wordt gesloten. De zaken verflauwen, en de beurs loopt leeg. Buitenop de place de la Bourse wisch ik mij het zweet van het voorhoofd. Ik ben slechts roerloos, werkeloos toeschouwer geweest, en ik v me lamgeslagen, als had ik vijf-honderdduizend francs verdiend of verloren. De schreeuwende, dansende, geba- rende duivels,- weer kalme menschen gewor- den terwijl zij het gebouw verlaten, stappen in hun auto's en rijden naar het kantoor, waar nieuwe zaken hun wachten en de klan- tcn al, zenuwachtig, antichambreeren. Te denken, dat zij dit helsche uur doorma- ken's winters zes keer, 's zomers vijfmaal in de week.Neen, het trekt mij werkelijk niet meer aan, bankier te zijn! I EO FAUST. V

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 8