Alkmaarsche Courant 0 m De ferugkeer van Klompvoet 3 BEIJILLETON. l~ Woensdag 1 April. In en om de hoofdstad. liuitenland No. 77 1925 Honderd Zeven en Twlntigste Jaargang. CXXIII ten merkwaardig stukje geschiedenis. Men heeft Haarlem niet alleen herhaalde- 1ijk hooren betitelen als de „bloemenstad", doch ook wel als de „Hofjes-stad'', omdat zij meer dan eenige andere stad in Neder- land wijzen kan op een aantal goed-be- waard-gebleven liefdadigheids-stichtingen, die door onze voorouders met de benaming ,.hofjes" werden aangeduid en die thans nog door hun bouwstijl uit voorbijgegane eeuven getuigenis afleggen van den kunstzin derge- nen, die ze ontwierpen. Toch is Haarlem zeker niet de hofjesstad bij uitnemendheid; elke oud-Hollandsche sfad zal er zeker wel een of meerdere kunnen aanwijzen en Amsterdam telt er ook nog eenige, hier en daar in de oude stad ver- spreid. Het voornaamste, het meest bekende er van is ongetwijfeld het Begijnen-hof, mis- schien nog veel te weinig bekend bii de niet- Amsterdammers en toch een eigenaardige plek, gelegen in het hart der oude stad, in de onmiddellijke nabijheid van een, men mag wel zeggen, van den druksten verkeersweg der hoofdstad; een plek, die waard is be- zocht te worden door elken Nederlander uit de provincie, door elken vreemdeling, om dat het een merkwaardig stukje oud-Amster- damsche geschiedenis is. Wie ooit de Citv van T.onden bezocht en gelegenheid had daar rond te kijken, stond zeker steeds verbaasd, dat hij zoo opeens uit de een of andere straat met geweldig verkeer van onze moderne voertuigen, door het in- slaan eener navwe steeg komen kon nanr een of andere. aan de onmiddellijke grens van dat verkeer gelegen open plek, waar de rust heerschte van een middeleeuwsche stad eii waar men omringd door oude huizen en in de schaduw van oud geboomte even op adem en tot rust kon komen. Een dergelijke p'.Uc is de Begijnenhof van Amsterdam, gelegen tus- schen Kalverstraat, Spui en N. Z. Voorburg- wal. Sla dicht bij het Spui, van den Dam ge- komen, de Beniinensteeg in, ga het poortje bij de Presbyteriaansche Kcrk door en ge be- vindt u in het rustige oude hofje, dateerende uit de 14e eeuw. Ge staat er op Amsttrdamsche gewijden grond, zooals eigenlijk het geheele stuk Kal verstraat tusschen Spui en St. Luciensteeg gewijden grond is, ook al denken weinigen daaraan en ook al weten zelfs velen het niet, die door onze voornaamste winkelstraat slen- teren en zich verlustigen aan al het schoons, dat de moderne winkels er te kust en te keur uitstallen. De meesten, die daar wandelen en kijken, of gezien willen worden, weten zelfs niet, dat die St. Luciensteeg daar zoo ge- noemd is, omdat ter plaatse eens het St. Lu- cia-klooster heeft gestaan, waarvan hetgeen er nog van over is, nu al sedert jaren en ja- ren is het bekende Amsterdamsche Burger- weeshuis, weten niet dat daar tusschen de beide Kapelstegen eens stond de Nieuwe Zijdskapel, in't laatst der 19e eeuw, na heel wat geschrijf en heel wat geprocedeer, groo- tendeels afgebroken, veranderd in een zaal voor samenkomsten, terwijl het geheele ter- rein met winkel is ombouwd; weten niet dat er vermoedelijk onderaardsche verbindings- wegen hebbcn bestaan tusschen dat vroegere .dooster en de N. Z. Kapel en naar het Be gijnenhof. Maar telken jare en in de laatste acht jaren is dat meer en meer het geval gewor- den wordt nu in de Vastentijd de aan- dacht van de Amsterdammers met betrekking tot deze oude kerkelijke geschiedenis in en om de Kalverstraat gevestigd door den „S !e Ommegang", die alsdan wordt gehouden Die plechtigheid heeft nu juist weder plaats gehad in den nacht van Zaterdag op Zondag 22 Maart„ Lit alle deelen des lands hebben geheel den Zaterdagavond treinen, booten, auto's, motorbussen de duizenden mannelijke katho- lieken gebracht, die met hun Amsterdamsche geioofsgenooten aan den Stillen Ommegang zouden deelnemen. In het kort zij de geschiedenis van het ont- staan van dezen Ommegang, die feitelijk een processie, een bedevaartstocht is, geschetst. Het was in het jaar 1345, aldus verhalen de Kronieken, dat in een huis in de Kalver straat een stervende man, aan wien het Hei- Door Valentine Williams. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 17) „Het eiland is bergachtig," las Garth voor met zijn prettige, diepe stem, „en geheel vul- kanisch en verheft zich in sommige punt.ge toppen tot 2856 voet. Deze pieken zijn waar- schijnlijk vulkanen, maar het binnenland is nog niet onderzocht en bijna ontoegankelijk, omdat het zoo steil en ruw is en er veel af- gronden zijn, veel snelle stroomen en een zeer dichte plantngroei. Er zijn enkele gedeelten, waar de bodem betrekkelijk vlak is in de om- £eyjng van de Sturt- en Horseshoe baai Hij sloeg de bladzijde om en sioeg een mas- sa hijzonderhedeni over. „Er zijn slechts tw.ee havens," las hij, „de bturt- en de Horseshoe baai. De Horseshoe Baai is grooter dan de Sturt Baai maar is minder beschut, omdat hij open ligt naar het westen en er daardoor veel deining is gedu- rende de eerst maanden van het jaar Boven- dien zijn de hellingen rondom die baai veel steiler en het gedeelte vlak land in de nabij heid is veel kleiner." Ik herinnerde mij dat Adams er van had gesproken, dat hij en Dutchey bij het graf gekomen waren bij een open plek in het struikgewas dicht bij de kust. Hij had ook ge- zegd, dat hun sloep een weg er heen had moeten vinden door de zandbank. Het leek mij daarom waarschijnlijk, dat zij geland wa ren in de Horseshoe Baai, waar de hellingen dichter bij de kust begonnen dan in de Sturt Baai. Wij lazen verder. Het eiland scheen nooit lige Sacrament was toegediend, in zijn be- nauwdheid die Heilige Hostie uitbraakte. Deze werd door de vrouw, die bij hem waak te, zonder te weten wat het was dat zij weg- wierp, in het vuur geworpen. Toen zij 's morgens het vuur oprakelde, zag zij de Heilige Hostie opkomen; zij stak haar hand in't vuur en haalde de Hostie er uit, zonder daarbij haar hand te branden. Het gebeurde werd verhaald aan de buren en aan den Priester, die het Heilige Sacrament in een kist legde en later werd dif naar de Parochie- krrk gebracht, naar de kerk, die nu de Oude Kerk is. Dit Mirakel van Amsterdam werd bekend door geheel het land en ver daar bui- ten. Op de plek waar het huis gestaan had, waarin het wonder was geschied, bouwde men de Nieuwe Zijdskapel en daarin, op de plaats waar de Hostie in het vuur had gele gen, het Heilig Sacramentshuis en sedert het laatst der 14e eeuw kwamen in de Vasten- dagen, op Sacramentsdag, de duizenden naar de Heilige Stede om te vereeren het Heilig Sacrament. Zoo groot was het aantal bedevaartgangers, dat men een weg van Sloten naar de stad moest aanleggen 'angs den Overtoom en verder tot de Kalverstraat, de Heiligenweg, waaraan thans nog slechts een korte sf.nat van dien naam tusschen Kalverstraat en Singel herinnert. Zoo lang de Katholieke Kerk nog de eenige was in ens land, heeft elk jaar die groote processie tot vereering van het Heilige Sacrament, die ging door Kalverstraat, over den Dam, langs Nieuwendijk, Raamskooi, over de Nieuwe Brug en door de Nieuwe Brugsteec, dcor Warmoesstraat en Nes, over de I.angebrug door de Taksteeg naar het punt van uitgang, de N. Z. Kapel, terug, on- gehinderd plaats gehad. Maar de Hervorming kwam; de godsdienst- haa* laaide op; beeldenstormerij, vervolging der katholieken deden zich gelden en in het laatst der 16e eeuw was de processie onmoge- lijk geworden Sedert dien konden de geloovi- ge katholieken slechts geheim en zonder eenig vertoon hun pelgrimstocht naar de Heilige Stede doen en heeft men den „Stillen Omme gang" zien cntstaan In den loop der jaren was ook die Stille Ommegang in cnbru'k gemaakt. Wel is waar waren er steeds geioovigen geweest, die, liefst, in dc vrocge mcivenuren, ten einde zich te vrijwaren tegen molest en spotternij van an- ciersdenken, devoteujk naar de N. Z. Kapel gingen of den ouden prccessie-weg aflegden, maar van een Ommegang door velen geza- menlijk was reed? lang geen sprake meer Het cude gcbruik is eerst weer in eere her- steld in onze dagen, toen in 1885 eenige Ka tholieken het „Gezelschap van den Stillen Oirn oprichten en met goedkeuring en medewerking hunner geestelijke leiders beslo- ten den Ommegang in eere te herstellen. De Rector van het Begijnenhof, de toen zeer be kende Mgr. B. H. Klonne, lichtte de bede vaartgangers uit de oude documenten, op het Heilig Mirakel betrekking hebbende, die in het Begijnenhof zijn bewaard, in, over den histovischen weg, die gevolgd diende te wor den en sedert 1886 is het aantal, die aan den Ommegang deelnemen naar oud gebruik bevinden zich geen vrouwen in de processie van jaar tot jaar toegenomen. Bedroeg hun aantal aanvankelijk slechts enkele hor.- derden, allengs groeide dit tot duizenden aan en hoewel niemand met juistheid hun a ants' weet te geven, gemeend wordt, dat jongstle- den Zondagochtend het aantal dergenen, die den weg, zooals ik hem boven in herinnering bracht, aflegden, zeker de 40.000 zeer nabij's geweest. Gedurende den tocht werden op die plaatsen in den weg, waar in vroegere eeu wen de zegen met het Heilige Sacrament werd ge geven, voorgeschreven gebeden gezegd. Na afioop van den Ommegang zijn, zooals ge- bruiklijk is, in vele Katholieke kerken, ook na- tuurlijk in die van het Begijnenhof, dat met de geschiedenis der voormaiige N. Z. Kapei als't ware een is geweest, de Heilige Missen opgedragen. Men ziet uit het bovenstaande, dat die jaarlijksche Stille Ommegang in't hart van 'f oude Amsterdam een merkwaardige histori sche gebgurtenis is; naast de jaarlijksche St Jans processie te Laren welke echter naar oud gebruik met alle openbare katholieke praal mag geschieden is die Amsterdam sche gebeurtenis er steeds eene die duizenden trekt. Maar hoe de tijden veranderd zijn Vijf honderd jaren geleden kwamen de pel grims langs den Heiligenweg de „Heilige Stede" binnen, na dikwerf uren te voet te heb ben afgelegd thans kwamen zij uit plaat sen ver van Amsterdam verwijderd in auto- bussen en eigen auto's, die in lange rijen in de Spuistraat stonden te wachten, tot cle pel- grims daarin weder h'uiswaarts zouden wor den gebracht. Eeuwen zijn voorbij gegaan en nog wordt de Westertoren van Amsterdam gesierd door de Keizerskroon, die ook het Amsterdamsche wapen dekt en die te danken is aan het Mira kel, hetwelk in de Kalverstraat was geschied. Want die kroon werd immers aan de stad ge- schonken door dienzelfden Maximilaan van Oostenrijk, graaf van Holland, die eenige ja ren voor hij zoo deze stad eerde, te Den Haag ziek liggende, de gelofte had afgelegd, dat hij de Heilige Stede te Amsterdam zou bezoe- ken, indien hij zijn gezondheid zou terugkrij- gen en die gelofte dan ook gehouden heeft. Daar ligt wel een merkwaardig stuk stads- geschiedenis tusschen den Dam en het Spui, waaraan de Amsterdammer in deze dagen weder herinnerd is. SINI SANA. eenige blijvende bevolking gehad te hebben Het was „het verblijf van zeeroovers in de zeventiende eeuw, en later een plaast, waar walvischvaarders „water kwamen innemen." De fauna was ,,niet uitgebreid"; wat er voor- kwam, waren wilde varkens, het nakroost van de varkens, die Martin, de kapitein van het fregat Rover er in 1774 had achtergelaten en ratten, die er gekomen waren door sche pen, die het eiland aandeden. Verder werd nog gezegd, dat verschillende onderzoekers mealing hadden gemaakt van reusachtige ge- sneden houten beelden, die in het binnenland gezien zouden zijn, ongeveer zooals die waar- voor Easter Island beroemd is; maar met zekerheid was van hun bestaan niets bekend. Er waren tal van bij zonder heden omtrent pogingen om het eiland te koloniseeren, door zwervende troepjes zeelieden, die er geland waren met de bedoeling zich daar te vestigen, maar die waren binnen een fweetal jaren met een voorbijgaan dschip teruggegaan of waren er gestorven. En er was een heele reeks van namen, Britsche en vreemde, van zeelui of ontdekkingsreizigers, die na geland te zijn om water in te nemen of om den voorraad wild aan te vullen een paar opmerkingen over het eiland hadden neergeschreven en toen weer weg waren gezeild over den eind-eloozen Oceaan. „En nu weet U, meneer Okewood," zei Garth op vriendelijk-gemoedelijken toon, „dat U en ik en wij allemaal passagiers van kapi tein Lafyess hier zijn, en met Uw permissie stel ik voor dat wij hem vertellen, wie U is en wat U mij juist heeft toevertrouwd. U heeft er zeker geen bezwaar tegen?" „Hoegenaamd niet," zei ik. „Vertelt U het hem dqn. maar zelf!" drong Garth aan, neervallend op de lederen canape5 Dus vertelde ik zittend tusschen de beide mannen mijn geheele plan, terwijl het jacht DE MIJNRAMP IN ENGELAND. Zooals gemeld, bevonden zich in de Mon- tagu-mijn bij Scotswoodon-Tyne ongeveer driahonderd arbeiders toen het water begon binnen te dringen. Met uitzondering van drie en dertig man konden zij echter cntsnappen. Den geheelen nacht zijn reddingsbrigades be- zig geweest deze menschen te bevrijden, doch zij zijn daarin nog niet geslaagd. Het lot der negen arbeiders, die diep in de mijn werkten, acht men beslist. De hoop op de redding der overige 24 is nog niet opgegeven. ONGELUK BIJ EEN VELDOEFENING VAN DE RIJKSWEER. Bij eene groote velddienst-oefening van de rijksweer aan de BovenWeser niet" ver van Detmond is een door pioniers gebouwde brug ineengestort, terwijl groote troepenafdeelin- gen, in voile uitrusting, er over trekken. De scldaten stortten in het water. Een officier en eenige manschappen der motorafdeeling VI worden vermist. EEN INBREKERSSCHOOL. In de Parijsche voorstad Sain Ouen heb ben in den laatsten tijd een veertigtal inbra- ken plaats gehad Het leek wel of er ergens in de nabijheid een school voor inbrekers was geopend, die goede resultaten ©pleverde. In- derdaad fungeerde een zekere Moutet als m- structeur. Hij had, zooals thans is gebleken, een klasse van zes leerlingen, waarondertwee meisjes, die alien trouw de lessen en demon- straties van hun leermeester volgden in een vervallen huis, dat hem als woning diende. Volgens de verklaringen van de leerlingen genoten zij onderricht in 't gebruik van val- sche sleutels en hoe de gestolen voorwerpen t best te gelde te maken zonder de politie op het spoor te brengen. Moutet voorzag hen ook van de noodige strumenten voor het werk. Van hun geregelde strooptochten brachten de studenten in dit edele bedrijf steeds den buit in triomf naar hun meester, om met trots hun vorderingen te toonen. Zoo slaagden zij er in, op een nacht drie inbraken te plegen waarbij voor een waarde van 20.000 francs werd gestolen. Maar ten slctte wist de politie toch de iden- titeit der inbrekers vast te stellen en toen duurde het niet lang meer, of het zesta! plus de leermeester zat veilig en wel achter slot en grendel. HET DRANKSCHANDAAL TE CINCINNATI. De heele straat Ohio is diepgeschokt door de sensationeele onthullingen in zake het grcotste drankschandaal sinds Amerika's drcoglegging. Honderd en droogleggings- ambtenaren, vele burgemeesters en gemeente- lijke ambtenaren, benevens heele pclitie-corp- sen worden beschuldigd van terrcrisme, om kooping en corruptie. Alle dorpen om Cincinnati en de geheele politiemacht van die stad zijn bij de zaak.be- trckken. Reeds zitten 20 inspecteurs van poli tic in voorarrest en zijn bevelen tot inhechte- nisneming uitgevaardigd tegen 200 droogleg- gingsambtenaren. Vele andei'en trachten zoo snel mogelijk naar andere staten of landen te ootkomen. De autoriteiten te Washington hebben den attorney voor Zuid-Othio de vrije hand gela- ten om alle schuldigen voor het gerecht te sleuren, en de attorney heeft toegezegd, dat hij bij deze razzia ook de hoogste staats-auto- riteiten niet zou sparen. Naar de „Chicago Tribune" mededeelt, om- vat het drankschandaal, waarvan hier sprake is, niet slechts tal van overtredingen van de droogleggingswet, maar vcoral tal van mis- bruiken bij het vervolgen en niet-vervolgen van deze overtredingen. Toen twee jaar gele- zacht deinde op de golven en de dekzeilen buiten klapten als een zweep in den bries. Toen ik alles verteld had, zei Gart: „Je zult mij toegeven, dat weet ik zeker, dat we wel een week den tijd er voor hebben!" „Ik hang geheel van U af, Sir Alexander!" antwoordde de kapitein. „Maar ik zou graag een voorwaarde willen maken en dat is, dat deze zaak geheel tusschen- ons drieen blijft. Ik heb 'n uitstekende bemanning, Sir Alexan der, kerels die hard werken en betrouwbaar zijn en die ik persoonlijk al jaren ken. Ik zou wel durven zeggen, dat U het puikje van het puike heeft op de „Naomi". Maar dit is geen oorlogsschip heeren, of zelfs maar een koop- vaardijschip. Op een pleziervaartuig zooals dit heerscht natuurlijk niet die discipline die men op die groote schepen vindt en rond-uit ge zegd zou ik niet graag zien, dat de majoor den mannen het hoofd op hoi bracht met zijn ver- haal van begraven schatten. Legt U aan bij Cock Island, ga in ieder geval aan land om daar „eens een kijkje te nemen," maar praat er in s hemelsnaam niet over, of U bederft de beste bemanning, die ooit op een schip diende! Laten we deze zaak voor ons zelf houdenik wil zelfs liever nog verder gaan. Laat mij er buiten! Dan kunnen de mannen, wanneer hun iets ter oore mocht komen, niet zeggen, dat ik er deel aan heb gehad en zij met! En om U de waarheid te zeggen, heeren, ik heb een stren^pchristelijke opvoeding gehad, ze gin gen bij mij thuis altijd naar de kerk, en ik heb altijd geleerd, dat er geen zegen kan rusten op geld, dat je niet verdiend hebt in het zweet van je aanschijn met het werk van je eigen handen. U beiden gaat een week aan land en ik blijf op het schip passen!" Garth wendde zich tot mij. „Ik wilde er liever kapitein- Lawless niet buiten laten," zei hij. ,.maar ik kan niet h 1- pen, dat ik hem gelijk geef wat de bernan- den een droogleggings-corps voor den staa. Ohio in het leven werd geroepen, kregen de leden van dit corps legitimatie-bewijzen, wel ke hun het recht gaven te alien tijde de hui zen der inwoners te betreden en naar drank te zceken. De leden van het corps maakten daarvan niet alleen gebruik om velen, die werke'ijk drank in huis hadden, onder bedreiging van zware gevangenisstraffen geld af te persen en bovendien nog zwaar te -beboeten zij brachten zelfs hoeveelheden alcohol in de hui zen van volkomen onschuldigen ten einde hun chantage te kunnen plegen! Een speciaal po- litie-keurcorps, dat een eind aan dezen toe- stand moest maken, was ook al ras volkomen gecorrumpeerd. Het is gebleken, dat bijna alle gearresteer- de droogleggingsagenten wel eens gezeten hebben. In een ver trek, waar een inval werd gedaan, vond men den hoofdeommissaris, die juist een drankfuifje gaf aan zijn personeel, waarbij twaalf vrouwen. EEN LOFREDEN OP NEBUCADNEZAR ZAR. Een Londensche firma in antiquiteiten is in't bezit gekomen van een bewerkt cylinder- vormig steenen fragment met inschr.ft be- treffende den Babylonischen koning Nebu- caclnezar II (den Nebucadnezar uit den Bii- bel). Nebucadnezar wordt erin beschreven als „de groote, de majestueuze, de vorst zonder fouten". Het inschrift eindigt met een bede tot den- god Lougal-Marad, voor de zege- praal der wapens van den koning. De cylinder is gevonden in de fundamen- ten van een ouden tempel te Wanah-wa-Sa- dum, in het dal van den Euphraat. OPGRAVING VAN OUDE TEMPELS IN MEXICO. In het Ncorden van Mexico, op het schier- eiland Yucatan, vindt men overblijfselen van een cude Indiaansche cultuur van den stam der Maya's. Deze cultuur is bij de komst der Spanjaarden vrij spoedig te gronde gegaan. De Maya's zijn tot een primitieven staat te- ruggevallen. Van een Amerikaansche expeditie komen nu berichten over opgravingen, die men on- dernomen heeft in de ru'fne van een Maya- tempel te Benque Vieo. Dr. Gann, die er net meeste werk deed, had geen gemakkelijke taak, want de regen viel dag en nacht in stroomen. De hcofd-tempel staat op een steenen wal van veertig voet hcogte. De tempel zelf is een gebcuw met 27 kamers, met een fries van 20 voet boven de daklijst. De totale hoogte van het gebouw is bijna 100 voet hoog. Daar de wal zelf weer rust op een natuurlijke, kegel- vcrmige bedemverheffing, verkrijgt men een prachtig uitzicht over de wildernis. In de buurt van den tempel wonen nog eenige nakomelingen van het eens zoo f'.ere ras der Maya's, die de rui'ne aanduiden met den naam van „Xunantunich", hetgeen be- teckent „steenmaagd". Naast de ru'fne ontdekte dr. Gann een bree- de graf-terp. Met 20 Indianen, gewapend met schoppen en houweelen, drong hij er in door en groef ten slctte 42 voorwerpen op, die van de meest uitgezochte gesteenlen vervaardigd waren en meestal een heel buitenissigen vorm hadden, waarvan men de beteekenis nog moet ontdekken. Er kwam een groot blok obsidiaan aan den dag, waarop de Maya's hun messen maak ten, met steenen en hamers voor het siijpen van wapenen. Zelfs kwam de volledige instal latie van een juwelier of steenwerker van 1400 tot 1500 jaar geleden voor den dag, met instrumenten, ruw materiaal en afgewerkte voorwerpen. De Maya's kenden geen metalen en deden alles met steenen werktuigen. Men vond cok vijf groote gedenksteenen Een van deze was van de soort, die steeds om de twintig jaar werden opgericht. Het zijn eigenlijk gesneden kalenders, waarin de ja ren trouw werden vastgelegd, zonder een dag te missen. Op een van die steenen* was meer dan levensgroot een Maya-krijger afgebeeld Daarvoor stond een altaar met de afbeelding van den God des Doods en een aantal nog niet cntcijferde inscripties. Men is vol verwachting van belangrijk nieuw materiaal over de Maya-cultuur, want het schijnt, dat in deze streek een heele reeks tempels ligt. DE KOERDISCHE OPSTAND. In de nationale vergadering te Angora heeft de minister van binnenlandsche zaken verklaard, dat de regeering er rekening mede houdt, dat de Koerdische opstand uiterlijk in Mei geheel onderdrukt zal zijn. Dat een tien- N.V. BOEK- EN HANDELSCRUKKERIJ voorh. HERMS. COSTER EN ZOON, ZIET UWE DRUKWERKENlA ONZE ZETMACHINES STEL LEN ONS IN STAAT U YLUG TE BEOIENEN VOORDAH C 9 ALKHAAR nin-g betreft!" „En wat alle anderen aan boord betreft, Sir Alexander!" viel Lawless hem in de rede. „De vrouwen bedoel je?" „Ik bedoel iedereen aan boord, juist zooals ik zei, Sir!" antwoordde de kapitein weer met groote vastberadenheid en met bedoeling „Wat ieders geheim is, is niemands geheim! Zwijgen is het wachtwoord of U komt in moeiiijkheden! Zwijgen zqg ik!" „Wel!" zei Garth, „dat moet dan maar Zwijgen is het wachtwoord!" Toen kwam een onvoorziene interruptie. „Waarom „zwijgen"? Wat is er voor ge heim?" Een heldere, jonge stem klonk buiten de deur. Alle drie sprongen wij haastig ovcr- eind. Het meisje uit den rooksalon stond op den clrempel. „Morgen Marjorie!" zei Garth. Hij keek een beetje beteuterd. Ik ook,- denk ik, terwijl ik mijn best deed mij achter hen te verstoppen. Ik vroeg mij af, wat het meisie van tnij denken zou, wanneer zij mijn onwille- keurig bedrog ontdekte. Gelukkig maakte de groote gestalte van Lawless mij bijna geheel onzichtbaar. ,,Wat hebben jullie met z'n beiden voor geheimen?" vroeg zij, met de deur in huis vallend. „En waarom is zwijgen het wacht woord?" Garth keek naar Lawless en Lawless keek naar Garth, maar geen van beide beant- woordde de vraag. Toen keek zij den kapitein aan. Zijn gezicht deed mij denken aan een zakkenroller, die op heeterdaad betrapt wordt. Goede it-' morgen, juffdouw Garthl" mom- pelde hij en maakte een stijve buiging. Die buiging was mijn ongeluk, want nu werd ik zichtbaar achter hem. „0!" riep het meisje met een grappig ge. tal dagen door Konstantinopel b'ericht werd, dat de opstand toen reeds onderdruk was, schijnt men vergeten te zijn. DE STAKINGEN IN MORAVISCH OSTRAU. In het industriegebied van Moravisch Os-- trau is de sedert lang door derf communisten voorbereide staking uitgebroken; 68 procent der mijnwerkers is niet op het werk versche- nen. In de metaal- en chemische industrie staken 10 procent der arbeiders. DE MOORD OP DE BEIDE RUSSISCHE COMMUNISTEN. Naar aanleiding van den moord in den (rein op de beide Russen door een Poolschen. politie-onderofficier heeft een protestdemon- stratie voor het Poolsche consulaat te Minsk plaats gehad. De Sovjet-gezant te Warschau heeft opdracht gekregen bij de Poolsche re geering een scherp protest naar aanleiding van het gebeurde te doen hooren en op een ernstig onderzeek, alsmec* een flinke afstraf- fing van den schuldige aan te dringen. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Uit Madrid wordt gemeld, dat het trans- porteeren van een deel der Spaansche trocpen uit Marokko begonnen is. Volgens bericht uit, Melilla hebben de Spanjaarden Alkazar Sequin weer bezet MEXICO EN DE VOLKENBOND Volgens de biaden heeft Mexico de uitnoodi- ging van^den Volkenbond cm deel te nemen aan het Congres tot controleering van den wapenhandel afgeweien. Mexico wil door deze weigering tegen de onrechtvaardige uit- sluiting van Mexico doer den Volkenbond bij diens organisatorische besprekingen protes- teeren. DE DUITSCH-ENGELSCH-FRANSCHE BESPREKINGEN. Volgens de Parijsche „Temps" heeft Her- riot tegenover een deputatie uit de buiten- landsche commissie van de Fransche Kamer, welke den wensch uitsprak met Duitschland niet eerder te onderhandelen voordat het tot den Volkenbond tcegetreden is, verklaard, dat hij met Fngeland overeengekomen is met Duitschland reeds daarvoor onderhandelin- gen in te leiden. DE TOESTAND IN GEORGIe. De „Moming Post" meldt uit Kcnstantino- pel: De Amerikaansche „waarnemer" is juist uit Georgie hier angekomen en heeft mij (corres pondent Morning Post") medegedeeld, dat het Sovjet-regime in Georgie sinds de revolu- tie van den vorigen herfsf veel straffer is ge worden. De bevolldng leeft onder den terreur van de Tsjeka en wederzijdsche verdenking karakteriseert den geheelen nationaien atmos- feer. Volgens plaatselijke schattingai be- draagt het aantal na de revolutie in den herfst terecht gestclde contra-revolutionnairen tus schen 3000 en 4000. De Tsjeka doet thans doorloopend arresfaties, al dan niet met eeni ge reden. Productie heeft niet plaats. De par- ticu'.iere handel is nog steeds verboden om te verhinderen dat niet-communisten economi- sche macht zouden krijgen, waarmede zij op- nieuw de politieke macht van de communisten zouden kunnen bedreigen. Levensmiddelen, kleeren en andere noodzakelijke voorwerpen zijn enorm duur; een paar schoenen kost 45 Pcnd Sterling. De algemeene indruk is, dat dit regeerings- systeem van een minderheid reclnstreeks Icidt naar de algemeene instorting. TROTZKY NIET GEVLUCHT. De „Tlmes" meldt uit Riga: In verband En, een grinnik van plezier, „het is cle dokter heeft U mijn raad opgevolgd?" „Ja," antwoordde ik Toen nam ik kloek besluit en stamelde: „Maar ik ben de dokter niet Nu kleurde het meisje een beetje. Ik wist, waaraan zij dacht en onze blikken ontmoet- ten elkaar. Ik vond het een verlichting eep sprank van humor in haar oogen te zien tin- telen. Toen kwam Garth die zich had omgewend om tot den kapitein te spreken, tusschenbeide. „Ik had je ook moeten voorstellen, Majoor, dit is mijn dochter. Marjorie, majoor Oke wood, die tot Honolulu met ons meegaat. Zou je aan Carstairs willen zeggen dat hij een hut voor hem in orde brengt?" Met een vriendelijk knikje naar haar vade* en een glimlach naar mij, die een gcheime beteekenis had voor ons beiden, ging Mar jorie weer naar boven naar het zon-nige dek. Wij drie mannen gingen weer voort met onze beraadslagingen en toen ten laatste de gong ging voor de lunch, hadden wij een voorloo- pig plan voor onzen tocht opgemaakt. Ik vertelde Garth heel openhartig, dat het bericht, dat op het graf gevonden" was op Cock Island mij dermate onbegrijpeliik toe- scheen, dat ik niet zeker was het ooit'te kun nen ontcijferen.-Wat ik voorstelde, was het graf en het eiland in 't a 1 gem een te onder zoeken om te zien of ik ter plaatse iets kon vinden, dat eenig licht omtrent het bericht kon verschaffen. Wij spraken daarom af. dat, wanneer Cock Island bereikt was, Garth en ik een kampuitrusting zouden meenemen en aan land zouden gaan voor den tijd van hoogstens een week; wanneer aahet eind daarvan mijn nasporingeii niet tot een resul- taat hadden geleid, zou ik de heele onderne- ming opgeven en met hem naar het jacht te rug keeren. (Wordt vervolgd). II II M II II II

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5