Alkmaarsche Courant De terugkeer van Kiompvoet Kippen en Kenijnen. FEU1LLETON. VOOR SPOEDIGE AFLEVE- 9 RING VAN ALLE HANDELS- DRUKWERK IS UW ADRES Donderdag 2 April. Londensch aanteekenboeb. No. 78 1925 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang. Van onzen Londenschen Correspondent. Vliegen nog geen sport. Een dichter over moderne dichters. Het ren- en gok-seizoen begint. Schan- daalprocessen, de krant en de men- schen. Eenige maanden geleden heb ik u het een en ander medegedeeld over de plannen der Britsche regeering om door het bevorderen van de oprichting en het steunen van vlieg- clubs een korps reservevliegers te vormen, die in tijden van nood, meer in het Hjzonder oorlog, het land goede diensten zouden kun nen bewijzeh. Die plannen waaraan reeds een zestal maanden geleden een begin van uitvoering werd gegeven zijn niet erg op geschoten. Er waren terstond verscheidenc jongemannen in de voornaamste t-drijfscen- tra van het land beschikbaar, die een vlieg- cl-b wilden oprichten. Maar de geldelijke steun, door de regeering aangeboden, bleek onvoldoende. En om die reden is de aangele- genheid langen tijd opgeschort gebleven en dat is ze nog. De regeering heeft echter inmiddels ingezien, dat haar materieele steun grooter moet zijn en ze heeft dan ook een paar weken geleden nieuwe voorstellen ge- daan, waarljjj de vliegclubs o.a. op weg wor- den geholpen met een gift van 2000 pond sterling voor elk of vliegmaterieel tot die waarde een eerste jaarsubsidie van 1000 pond sterling en het vooruitzicht op meer subsidie het tweede jaar, indien blijkt, dat de vliegclubs zich dan nog niet kunnen bedrui- pen. Deze nieuwe voorstellen zijn bij de be- trokkenen in goede aarde g"'-alien. Maar nu is men er nog niet. Want het lichte vliegtuig, dat in alle opzichten geschikt is voor de ont- wikkeling van "en niemven tak der lucht- vaart, is nog niet gemaakt of gevonden. De wedstrijden voor lichte vliegtuigen, verleden jaar in het najaar gehouden, hebben geen toestel opgeleverd, dat aan de door het mi- nisterie voor Luchtvaart gestelde eischen vol- ledig beantwoordde. Bij deskundigen heerscht de opvatting, dat een zcer klein vliegtuig niet geschikt is voor sport-doelein- den. Een motorkracht van minder dan 60 paardenkrachten (de lichte vliegtuigen bij de wedstrijden in Lympne verleden jaar hadden niet meer dan een 20 paardenkrach ten) achten zij niet wenschelijk. Indien met deze opvatting voor de vliegclubs rekening moet worden gehouden, dan is te voorzien dat haar financieele basis weer te krap zal blijken. Men heeft echter in het vooruitzicht gesteld, dat er binnenkort een licht vliegtuig zal uitkomen, dat voor de vliegclubs geschikt zal zijn en daarom hoopt men at die clubs in dit voorjaar haar werk zullen beginnen Men verwacht daarvan dan dat de lust om vliegen als sport of voor particuliere doelein den (op de wijze, waarop men thans een automobiel gebruikt) te beoefenen, door het vcorbeeld der vliegclubs zal worden geprik- keld, dat de vraag naar toestellen dan groo ter zal worden en dat men geleidelijk door massa-productie veilige vliegtuigen voor het publiek zal maken, die niet duurder behoeven te zijn dan een auto. Het klinkt nog wel een beetje als toekomstmuziek. Men heeft het publiek bij u wel eens hoo ren klagen over de gekunsteldheid der mo derne dichters, de gezochtheid van hun beel- den en in het algemeen over de onbegrijpe- lijkheid van hun poetische ontboezemingen, die ze ongeschikt maken voor de geestelijke consumptie door het groote publiek. Neder- land staat met dit verschijnsel niet alleen. De bekende Engelsche dichter Alfred Noyes heeft in een lezing hier in Londen een paar dagen geleden verbazingwekkende onthullin- gen gedaan, die getuigen van het geestelijk snobisme en de onoor.deelkundigheid bij men- S(hen, die graag doorgaan voor letterkundi gt fijnproevers. Hij vertelde dat twee van zijn vrienden in Amerika zich een avond ver- maakten met het samenstellen van een per siflage op de moderne Engelsche dichtkunst Het plan rijpte in hen dit product een uitge- Door Vaientine Williams. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 18) Er werd afgesproken, dat wij dien avond in zee zouden steken, zoodra de reserverdee- len, die Mackay de machinist, noodig had, aan boord waren; want ik had aan' Garth verteld, dat Bard mi] geraden had mij zoo spoedig mogeiijk uit de voeten te maken. De kapitein berekende, dat wij op ons gemak Cock Island in vijf dagen kouden bereiken. Wij besloten ten slotte te landen in de Hor seshoe Baai, claar Lawless en Garth beiden het met mij eens waren, ddt die landings- plaats het best klopte met de beschrijving van den strandjutter. Toen wij het dek overliepen om naar den salon te gaan, werden de reservedeelen van- uit cen schuit in het jacht geheschen. Een kleine man met een stroef gezicht, die met een Schotsch accent sprak zeker Mackay de machinist, dacht ik hield het toezicht op het lossen, dat begeleid werd door veel sterk- gepeperd New Castle's dialect en een stort- vloed van Spaansch-Amerikaansche scheld- woorden uit de onzichtbare diepten van de schuit. Kleine bootjes tot aan de banken vol- gepropt met gevogelte, vruchten, groenten en brood, schommelden in een wijden, halven kring om ons jacht been en de lucht weer- galmde van de schelle kreten der verkoopers. Toen wij den machinist voorbij liepen, zei de kapitein: „Je laat niemand van dat schorriemorrie aan boord, hoor Mackay!" „Maar de hofmeester'wou graag „Kan mij niet schelen. wat de '"hofmeester wil Ik wil niemand van die zwarten hier aan boord hebben Goed begrepen?" „Jawel, mijiihecr!" antwoordde de Schot ver aan te bieden als een ernstige proeve van poezie. De uitgever en zijn raadslieden („readers") aanvaardden het als zoodanig, zoodat binnen niet te langen tijd een bundel gedichten van de pers kwam, die van de eerste tot de laatste bladzijde onzin en geen schoonheid bevatte. Het was niets anders dan een parodie op de dwaze en grillige buiten- sporigheid van een groot deel der zooge- naamde moderne dichtkunst. Niettemin had deze voor-den-gek-houderij een succes, dat de stoutste verwachtingen der makers overtrof. De critici zoowel in Engeland als in Ame rika bespraken den bundel met een ernst als was het „nieuw geluid" van diepe schoon heid in de wereld der poezie. De voordracht- gever maakte uit dit melancholieke maar wa re verhaal zijn eigen gevolgtrekkingen over den staat van de moderne muze en de oor- deelkundigheid van de critici. En ze waren uiteraard zeer ongunstig. Met. het officieele begin van de Lente de natuur houdt niet veel rekening met dien officieelen datum 21 Maart, want't sneeuw- de op dien dag en een ijskoude wind joeg door de straten met dat Lente-begin dan vangt in Engeland het seizoen van de paar- denrennen aan; het is het zoogenaamde „flat racing season", ter onderscheiding van het rennen met hindernissen, harddraverijen, rennen door het land (cross-country) e. d. En men mag gerust aannemen, dat 75 per cent van deze natie innig met dit „flat ra cing season" meeleeft eh dat het grootste de l van de populaire belangstelling tot den Herfst toe zal zijn samengetrokken op de renbanen voor paarden, die het land bij hon- derden telt en die in den loop van dit seizoen door millioenen zullen worden bezocht. Die belangstelling heeft met sport of met de lief- de voor het paard weinig of niets te maken. De sport of het paard zijn slechts de midde- len, die de gelegenheid geven voor wedden- schappen en loterijen (sweepstakes) op groote schaal. De goklust is men weet het in dit land zeer krachtig ontwikkeld. Men verzekert reeds nu dat het aantal bookma kers" de mannen, die op en buiten de ren banen, in stad en land weddenschappen op paarden aannemen sedert het vorige sei zoen bijna is verdubbeld. Hetgeen zou kun- ne^ wijzen op de toenemende neiging van het publiek zijn geld weg te gooien in futiele po- gingen snel rijk te worden. En dat tenvijl door het nadenkende deel der gemeenschap in woord en geschrift steeds krachtiger wordt geijverd tegen dit kwaad, terwijl de regee ring haar middelen zoekt om de „sweepsta- kes", die een ontduiking zijn van bestaande loterij-wetten, .nmogelijk te maken. Mogen wij nu hopen, dat de mededeelin- gen in de pers over de verrichtingen der paar den de aandacht zullen afleiden van de lie- derlijkheden van echtscheidings- en andere processen, waarvan de verslagen in sommige avondbladen letterlijk alle ruimte vullen? In het begin van deze week nam ik een avond- blad ter hand, dat werkelijk een beetje bladvulling daargelaten uitsluitend be- stond uit verslagen van drie benichte recht- zaken, een moordproces een lasterproces en een schadevergoedingsproces, waarbij ook echtscheiding te pas kwam. Het moet ieder- een duidelijk zijn dat de geestelijke gesteld- heid van de gemeenschap finaal wordt vergif- tigd door deze lectuur, waarin zoo gede- tailleerd wordt gewaagd van immoreele han- delingen, overspel, afdreiging en allerlei an dere duistere kwaden in de samenleving, daf er niets aan de verbeelding wordt over gel a- ten. Het groote publiek, dat die verslagen verslindt en dat namen van hooggeplaatste menschen en zoogenaamde „society ladies" met al de opgesomde liederlijkheid verbindt, moet langzamerhand wel tot de overtuiging komen, dat er geen fatsoenlijke en flinke bur gers en burgeressen meer zijn.Zulk een ge- volgtrekking is uiteraard verkeerd. Verreweg het grootste deel van de bevolking leeft een eerbaar en werkzaam en degelijk bestaan; maar aangezien de levens van die menschen niet wat men noemt „nieuwswaarde" hebben, worden ze niet in de dagbladen blootgelegd, ze zijn te effen, te normaal. De pers leeft van uitzonderingsgevallen en dat is vooral het geval met de Lcndensche avondpers. De uit zonderingsgevallen en vooral wanneer men ze vindt in de zoogenaamde hooge krin gen worden uitgepikt voor analyse Het grondige onderzeek van de levens, zooals dat voor den rechter plaats heeft, is de kranten vaak nog niet genoeg. Toen een paar weken gelaten. Ik begreep de bedoeling van den kapitein en keek hem dankbaar aan. Ik begon groote bewondering te krijgen voor kapitein Law less. Behalve een man van karakter was hij iemand van snel begrip. Het was nu heel warm. Het pek in de na den van het dek was geheel zacht geworden en de lijn van de witte gebouwen langs de kust scheen te trillen in de warmte Met was een weldadige opluchting om uit dat verblin- dende zonlicht in het getemperde licht van den salon te komen, waar twee snorrende electrische waaiers de atmosfeer koel hidden en ijs zachtjes rinkelde in kristallen koelem raers. Het meisje, Marjorie, ?at reeds aan tafel Met haar bruine haar eenvoudig kort ge- knipt, dat schitterde met een gouden glans, wanneer er cen zonnestraal op viel, haar rei- ne schoonheid en haar wit gewaad, deed zij mij denken aan een Florentijnsche Madonna in de witte omiijsting van het patrijspoortje, dat als een stralenkrans haar gezichtje om- gaf tegen den achtergrond van een diepblau- wen heme!. „Le medecin mulgre lui!" riep zij uit, toen ik binnen kwam, „komt U eens hier zitten en vertelt U mij eens, hoe U het heeft aangelegd Daddy zoo heelemaal in de palmen! En dan beloof ik U," voegde zij er bij met een be- koorlijken glimlach, „dat ik U nooit meer een medisch advies zal vragen!" De aantrekkelijke tegenwoordigheid van het meisje, de heerlijke koelte van den salon, de rustige, keurige bediening, dat alles maak te het voor mij bijna onbegrijpelijk, da' ik slechts een paar uur geleden door bloed ge- loopen had en me in een duister en gevaar- 1 ijk avontuur had gewaagd. Toen ik in Mar jorie Garth's vriendelijke grijze oogen keek, vond ik het heden zoo heerlijk, dat het me geen moeite kostte het raadsel van de toe komst op den achtergrond te dTingen. Mijn avontuur, besloot ik, begon onder de prettigste voorteekenen. geleden de aarts-afdreiger Hobbs (die be- trokken was bij het geval van den Indischen prins, die millioenen had gegeven om zijn af- dreigers stil te houden) zijn vonnis had ge- hoord, gingen een paar dagbladen nog eens zijn gansche levensgeschiedenis -kwaadaardig, misdadig en schandelijk als die was, voor hun lezers blootleggen En dat niettegen- staande het feit, dat men door processen, die maanden lang hebben geduurd, van Hobbs en de zijnen reeds veel te veel had gehoord. Een onderwijzer vroeg een twaal-jarige jon- gen een paar dagen geleden op school, hoe hij zijn avonden doorbracht. En het kind ant woordde, dat hij van a tot z de verslagen las van het Dennistoun-proces. Dit is het jong- ste schandaal-proces, dat Londen in span ning houdt. Een Mrs. Dennistoun heeft haar vroegeren echtgenoot, een kolonel Dennistoun, voor den rechter gedaagd om geld, dat zij hem heet te hebben voorgeschoten, terug te krijgen en om te laten uitmaken, dat hij door een overeenkomst is gebonden haar te steu nen. In dit proces is het slechte leven, dat Mrs. Dennistoun leidde, geheel blootgelegd en men heeft er ook allerlei intieme bijzonder- heden uit vernomen over de liefdesgeschiede- nis van den kolonel en Lady Carnavon, de weduwe van Lord Carnavon, die bekend is ge worden door de ontdekking van het graf van Toet-ankh-Amen. Schokkender society "-pro ces heeft Engeland nimmer gekend. En dit is lectuur voor het Londensche publiek en voor... de schoolkinderen. Men kan geen Engelsch- man spreken of hij zal erkennen, dat het ef fect op de gezonde gedachten van het publiek funest meet zijn. De rechters zelf, bekende socioiogen en alien, die het belang van de geestelijke en mcreele kracht van het gemeen- schapsleven voor oogen hebben, veroordeelen ondubbelzinnig de bandeloosheid van de sen- satiepers. Maar bij elk nieuw schandaalpro- ces wordt de bandeloosheid grooter. Londen, 23 Maart 1925. DOOR SCHADE EN SCHANDE WORDT MEN WIJS IN KUNSTMATIG BROEDEN. Ik ben niet stom begonnen, want ik heb een beste, dure, nieuwe machine gekocht; 't is er een voor 100 eieren en die heeft me met vracht en emballage mee 105 gekost. Ik vind, dat ze die emballage wel cadeau had den mogen geven en dat ze me het ding wel franco in huis hadden mogen sturen, maar enfin Ze hadden me beloofd, dat hij 7 Maart zou komen, daarom bestelde is 100 wit Leghorn broedeieren, want ik redeneerde: voordat de machine warm is en voordat ik precies weet, hoc- ik hem met die stelschroeven precies op 103 gr. C. moet houden, verloopen er zeker wel 3 dagen. Maar de mensch wikt en een ander beschikt; zoowel de broedmachine als de eieren komen op 10 Maart aan, De eieren komen als postpakket, keurig verpakt in twee speciale kartonnen dcozen met Broedeieren voorzichtig!" er op aangegeven. Ik teeken die kaart voor ontvangst, had het geld, n.l. 90 kwartjes 22.50, al vooruit betaald en neCm voorzichtig de kostbare vracht van den besteller aan. Ik bedenk, dat ik'de eieren, nu het zoo geloopen is, 3 dagen zal moeten be- waren en geregeld keeren en besluit ze rustig in de verpakking te laten, dan kan ik ze met doos en al alle tegelijk keeren. Dat is stom geweest maar dat komt steaks Ik zet de eieren veilig in een kast en steek de sleutel bij me. Onderhand is de machine als bestelgoed ge- komen. En achter het huis, me koesterend in de eerste steal en van de lentezon, ga ik het ding uit z'n houten krat bevrijden. M'n vrouw zegt: „D'r zit wel voor 5 brandhout aan, man, die emballage is niet te duur". Dat is nou net iets voor haar, want ze is- nog al aan de zuinige kant, wat in dezen tijd niet zoo erg verkeerd is. En cm haar een plezier te.doen, hak ik ijverig de losgehamerde latten direct in kleine brandhoutjes en krijg ik zelf pleizier in den groeienden stapel. Maar ik re- ken buiten „Maart" en na een paar venijnige windvlagen jagen er zwarte wolken voor de zon langs en gieren plotseling hevige sneeuw- jachten om m'n ooren. De pooten van de machine, de thermometer, de regulateur,- schroeven, alles ligt verspreid over het zoo pas nog zonnige plaatsje en met kleumende vingers haal ik m'n nieuwe be- sneeuwde bulletjes en ook de machine zelf, in HOOFDSTUK VII. De waarschuwing van den Vice-consul. De „Naomi" was met de grootste denkbare weelde ingedicht. Het was geen groot schip, maar het vaartuig was zoo goed gebouwd, dat iedere centimeter ruimte benut was. De hut, die voor mij bestemd was, was klein, maar alles paste prachtig in elkaar in een klein bestek, en het geheel was smaakvol in gericht. Er stond een echt bed met koperen stijlen, niet een kooi; een zacht, mollig kar- pet, zijden damast gordijnen, toiletbenoodigd- heden met zilver beslag en een electrische waaier. Mijn bagage was uitgepakt en mijn kleeren opgeborgen in een vernuftig gedachte kleerenkast. Carstairs, de bediende van •Garth, wees mij waar alles was Hij was een nette jonge kerel met een frisch gezicht, en een flink militair voorkomen. Hij vertelde mij, dat hij in den oorlog bij de genie had ge- diend. Na de lunch verliet Marjorie Garth ons om brieven te gaan schrijven, die met de sloep aan land gebracht zouden worden en daar gepost. Ik ging weer naar mijn hut om een du'tje te doen in dit stille uur, want ik was heel moe na onzen nacht vol stoomissen. Maar hoewel de zacht snorrende waaier de atmosfeer heerlijk koel hield en mijn bed uit- lokkend genoeg was voor een slaapje, kon ik toch geen oog dicht doen. Nu ik weer alleen' was, gingen mijn gedachten voortdurend te rug naar dat stukje geolied papier met het raadselachtige opschrift. Ik heb altijd ondervonden, dat een tijde'ijk tekort aan siaap een uitstekende prikkel is voor de hersenen Hoewel ik lichamelijk dood- op was, was mijn brein helder en vif. Ik haalde uit mijn zak het berichtje van den doode te voorschijn (want zoo noemde ik het maar bij mijzelf) en begon het met vernieuw- den ijver te bestudeereii Ik kende het al uit het hoofd tot aan het muziekgedeelfe (want voor muziek heb ik weinig oor); maar ik las het toch weer over. een humeur onder nul, in de keuken. Daar is het behagelijk warm en na een half uur zitten de pooten aan de romp vast, heb ik de regu lateur volgens de bijgestuurde aanwijzingen op de machine bevestigd in een woord: fijn. M'n vrouw heeft een deel van den kelder voor mij ruim gemaakt, daar is het altijd ge- lijkmatig van temperatuur, nooit te droog, daar schijnt de zon nooit op de machine; en op de steenen vloer kan ik, gedurende het uit komen, bovendien wat water sprenkelen, ter wijl ik door een tuimelraampje prachtig de lucht kan ververschen. Dat zijn allemaal din- gen, die je wel vooruit bedenken mag, want van de plaats waar de machine staat, hangi erg veel af. Zoo ken ik iemand, die in een klein schuur- tje van dun beschot in den tuin, vroeg in Maart begon te broeden. 's Nachts vroor het dat't kraakte en liep de machine geregeld te rug tot 100 gr., zelfs tot 95 gr. En overdag scheen de zon met zoo'n kracht op dat houten schuurtje, dat het er smoorheet in was, zoo heet. dat de regulateur zei: „da's mij te bar" en de machine op liet loopen tot 106 gr. Ik zal wijzer zijn en koos daarom den kelder als brcedplaats uit. Suus, zoo heet m'n vrouw, zal me helpen dragen. En terwijl ik al op de tweede trede van den keldertrap balanceer en Suus nog vei lig in den gang staat, zit de machine tusschen ons in, onwrikbaar geklemd tusschen de pos- ten van de keulderdeur, een duwtje achteruit, een tikje links omhoog, los is ie. Nog eens probeeren met de pooten vooruit mis voorzichtig op z'n kant, ook mis. Met geen mogelijkheid is het ding naar beneden te krij gen er zit anders niets op, dan hem maar weer af te takelen en romp en pooten van el kaar gescheiden naar beneden te dragen- Het karweitje, waar ik 1 V< uur voor gere- kend had, wordt na 4 uur werken in den kei- der, beeindigd. Was ik maar direct ter plaatse begonnen! Als eindelijk de machine met water gevuld is en de olielamp brandt, is de dag vrijwel om. En als ik, na's avonds minstens een do- ziin keeren den keldertrap op- en afgerend te zijn, om 11 uur naar bed ga, is het kwik nog niet uit het bolletje gestegen. (Wordt vervolgd). MR. BEALL'S SUCCES3EN OP AMERI- KAANSCHE LEGWEDSTRIJDEN Deze wit-leghorn fokker woont in Vashon in den staat Washington. Hij schrijft zijn toomen niet alleen in op den naburigen leg- wedstrijd in Puyallup, maar zendt zijn die- ren dwars door Amerika, back east naar New-Yersey, down south naar 't warme Texas. En in welk klimaat zijn dieren zich bevinden of op welke bodemsoort zij loopen, ze „doen" het overal schitterend. Men oor- deele zelf. Zijn toom van 20 hennen op den grooten Bergen Country (New Yersey) legwedstrijd (1 Nov. '231 Nov. '24) legde in totaal 4398 eieren en bleef daarmee niet minder dan 300 eieren boven het aantal van den tweeden prijswinner. Zijn 5 hennen op den nationaleu legwed strijd in Texas leg den in 365 dagen respec- tievelijk 257, 263, 267, 272 en 302, eieren. De tweede prijswinner bleef met 2p0 eieren min der hierbij verre ten achter. Door deze pres- tatie vestigden zij het wereldrecord voor den hoogsten leg geaurende de langste, ononder- broken periode op hun naam. Want officieel gecontroleerd hebben 29 gedurende de vijf opvolgende maanden Februari tot Juli een 90 productie volgehouden. Zelfs wijzen de officieele maandrapporten uit, dat zij teza- men in Maart 144 eieren gelegd hebben, dus slechts 11 eieren minder, dan 5 kippen in 31 dagen met mogelijkheid kunnen leggen (n.l. 155). En ditzelfde enorme aantal heb ben ze in Mei weer bereikt met de resp. pro- ductiecijfers van 27, 28, 29, 30 en 30 eieren in 31 dagen. Dat zijn cijfers, die niet dik- wijls overtroffen zullen worden! Een belangstellend lezer schrijft ons: Gelezen hebbende een bericht omtrent cen geval, dat een kip kalk in het oog had gekre- gen (in Uw blad van Maandag) ben ik zoo- vrij, U te doen opmerken, dat bij het menschc- lijk oog een behandeling met su ikerv, ater schijnt te helpen. Wellicht dat mijne mededee- ling van dienst kon zijn. Van andere zijde dee It men ons nog mede, dat ook slaolie een uitstokend middel zou zijn. Men probeere het eens. Wat klonk het toch dwaas en onzinnig! „Middag, 18/11/18." Een oogenblik bekeek ik den datum. Na- tuurlijk, 18 November 1918 was het eiude van den oorlog! De wapenstilstand was ze ven dagen eerder geteekend. Plotseling ging mij een licht op. Ik had al verondersteid, dat de doode een afspraak met iemand moest ge- had hebben, dien hij op Cock Island zou ont- moeten, waarschijnlijk met de bende van El Cojo. Begrijpend, dat hij weldra ging sterven, had de Onbekende dit bericht voor zijn. vrien den achtergelatenmaar daar hij vermoede- lijk wist, dat nu en dan een schip het eiland kon aandoen, had hij zijn instructies in code- schrift geschreven om te verhirideren, dat zij in verkeerde handen zouden terecht komen. De datum van het bericht scheen er op te wijzen, waarom zijn vrienden hun afspraak niet gehouden hadden, zoodat het bericht op het graf was gebleven totdat het maanden la ter door Adams gevonden werd. De Wapen stilstand was geteekend; Duitschland was verslagen; en derhalve hadden de diensten van gedienstige „neutralen" zooals El Cojo en de zijnen plotseling opgehouden. Met toenemende opwinding, want ik voel- de mij zeker, dat ditmaal mijn conclusies de plank niet missloegen, las ik verder: „Flikker,e flikker zeer. „Het garnizoen van Kiel." Dat was mij te machtig, ik ging verder „Dan het beste met het kompas „Denk aan het Ordensfeest. Ordensjest! Onbewust, terwijl ik dat woord bii mijzelf herhaalde, verdwenen in mijn gedachten de mooie witte wanden van mijn hut en voor mijn geest verrees een vaag beeld, in grijze tinten, een scene buiten, waar de winterwind met ijzigen adem over het land blies Een loodgrijze lucht, grijze gebou wen, de daken bedekt met een dikke laag sneeuw en troepen met grijze uniformen, in grooten getale, die ronaom een reusachtig plein opgesteld stonden. Het was een vaag beeld; Mer en daar was een detail duidelij- N.Y. BOEK- EN HANDELS- DRUKKER1J v/h. HE RMS. COSTER EN ZOON, VOOR. DAM C 9, ALKMAAR Sta(i8nie«ws. BURGER-IJSCLUB. Gisteravond vergaderde de Burger-IJsclub in het cafe „De Graaniiandel", aan het Luttik- Oudorp. Aanwezig waren bebalve het be- stuur zeven leden van het totaal van pirn. 700 leden (tijdens de vergadering kwamen er nog cenige). Bij de opening heette de heer Jb. P e Is dc aanwezigen welkom, daarbij zijn teleurstel- ling uitsprekend over de slechte opkomst. Spreker vond het zonde van al de moeite van het convoceeren. Als de geringe belangstel ling nu maar een bewijs is van vertrouwen in het bestuur, kan men er vrede mee hebben. Spr. wijdde eenige hartelijke woorden aan de nagedachtenis van den pas overleden heer J. Schoen, een man met een warm hart voor d.' Burger-IJsclub Van wedstrijden was in den afgelcopeu winter niets gel omcn, omdat er geen ijs was geweest, maar het doel van de vereeniging, het beoefenen van iiefdadigheid, kon evengoed nagestreid worden Een flinke uitdeeling kon weer plaats hebben. dank zij den steun van verschillende personen en corporaties (Sla- gcrsvereeniging en Vereenigde Brandstoffen- handel Ten slotte herinnerde spr. aan het feest ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan der ver eeniging, bij welke gelegenheid hem een mooie foto en zijn vrouw een prachtig bloem- stuk werd vereerd, waarvoor spr. thans nog, mede namens zijn echtgenoote, de vereeniging dan!.- zegde. Hierna las de heer J o n k e r als secretaris de notulen, die onveranderd werden go edge- keurd. De heer Genefaas, penningmeester, deed rekening en verantwoording over 1924. De ontvar.gstcn hadden bedragen 77S60, de uitgaven 721.80, zoodat er een batig sal- do was van 56.S0. Het aantal leden was vrijwel stationnair gebleven. De rekening werd nagezien door dc hceren Wiese en G. de. Boer, van wie eerstgenoemde rapporteerde, dat alles in orde was bevonden. De commissie adviseerde daarom tot goedkeu- ring van de rekening en verantwoording Hiertoe werd onder applaus besloten. De aftredende bestuursleden, de heeren Pels en Genefaas, werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Een voorstel, om beiden bij acclainatie te herkiezen, werd door het be stuur afgewezen, als zijnde in strijcl met het reglement. Beide functionnarissen namen d< hci bcnoeming onder applaus weder aan. Devoorzitter stelde voor, om de ver- gaderingen voortaau te adverteercn en niet nicer de leden afzonderlijk te con'.oceeren. Dit laatste kest veel meer dan een advertentie. De heer Joh. D. Appel wilde de nu ge volgde manier blijven handhaven, hij vreesde, dat verschillende menschen de advertentie niet zullen lezen, Andercn waren met het oog op dc kostcn voor het bestuursvoorstel, dat ten siotte met meerderheid van stemmen werd aangeno- men. Devoorzitter decide mede, dat zich 10 nieuwe leden hadden aangemeld en wekte de aanwezigeh op, om alien hur. best te doen voor het we even van meerderen. De heer Genefaas sprak mede een op wekkend woord. Verschillende leden bespraken nog de mo gelijkheid om nieuwe leden tc krijgen, waarbij een propaganda-commissie werd aanbevolen. Om beter nog het doel der vereeniging te kunnen bereiken, is een steeds stijgend leden- tal noodig. ker, de glinsterende rijp op een bontjas van een officier, de pluim van cen helm, die uit- woei in dn ijzigen wind. Wacht! Daar had ik hetHet was in Berlijn geweest Het ordensfeest, met de jaarlijksche plechtig- heid van de zoogenaamde Vaandelwijding. Ik had die beroemde winterpearade eens gezien, als jongen, toen mijn broer Francis en ik ge- logeerc! hadden bij een neef van ons, die se cretaris was aan het gezantschap in Berlijn... Maar wat kon het in dit verband beteeke- nen? Wat had het Ordensfeest, die jaarlijk sche uitdeeling aan de oude Pruisischc bti- reaucratie van duizenden kruisen en sterren en medailles die dienen moesten om op voor- deelige wijze salarisverhoogingen te vervan- gen, wat had dit met een kompas te maken? Toen schoot het mij, als met een bliks.m- straal, te binnen. Een kompas veronderstelde natuuriijk ook een peiling en die peiling was in dezen zin verborgen! „Ordenfest!" Wacht eens! De datum? Wat was de datum ook weer? Dat kon ik mij langzamerhand cok weer bedenken 27 Januari, de verjaardag van den Keizer. Sapperioot! Eindelijk kwam er nu toch een straal van licht in de duistemis. Die beide regels beteekenden ongetwijfeld Neem een kompaspeiling op 27 graden!" De volgende twee regels „Voorbij het Suikerbrood „Zie je de Lorelei." hadden blijkbaar betrekking op die „pieken'* waarvam in de „Zeilaanwijzingen" was ge- sproken. „Wanneer je het lief je wenscht" „Schatzchen" was het Duitsche woord. Natuuriijk het woord schatz waarvan schdtz- chen het verkleinwoord is, beteekent schal Hoe had ik zoo lichamelijk en geestelijk blind kunnen zijn om niet te zien, dat er sprake was van een schat in het bericht (WoRii vgrvolgxft,

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5