Hel£ne Swarih, Jan R "Hi Cam pert en Hefn Boeken. Muarits Wagenvoort behandelt het buiten- landsch overzicht, Herman Middendorp en H. van Boven de bibliographic en Jeanne Kloos—Reyneke van Stuwe heeft als gewoon lijk, de damesrubriek „Feiten en Fantasien" weer een keurige verzorging gegeven. Het April-nummer van Zomeschijn een der best verzorgde tijdschriften voor de jeugd geeft zijn lezeressen en lezers weer heel wat interessante lectuur te genieten. Marie OvinkSoer geeft een verhaal van de familie Mummelgraag en buurman Rood- borst dat door David Tomkins alleraardigst gelllustreerd is, N. van Hichtum schriift over Oerasjima de vischersjougen en CI. M. H. Bauer geeft in Op Ski's 1n aardige kindt-r- vertelling. Catharina vertelt van twee kinde- ren die in handen der roodhuiden zijn ge- vallen en U. G. Dorhout leidt zijn lezers in een fraai gei'llustreerd artikel naar 't land van de hunoebedden. Marie Ovink—Soer vertelt uit het irdisch en inlandsch kinder- leven, H. P. Kuylman besclirijft het goud- haantje en de kievit een vroege lentebode en Jo Daemen verhaalt in een zelf gei'l- lustreerd artikel het sprookje van de Wilgen- katjes. N. van Hichtum geeft weer talrijke anec- doten en grapjes. David Tomkins schrijtt over een drie-let- terspel en A. B. van Tienhoven geeft in het leuke hoekje weer een besihrijving van tal van leuke raadsels en spelletjes. Gemengd Nieuws. EMfGRATIE NAAR CANADA. De gemeentelijike emigratiecommissie te Am sterdam bericht, dat eenige dagen geleden per stoomschip Volendam van de Holland-Ame- rika Lijn het eerste groepje Amsterdarnsche emigranten naar Canada is vertrokken (door tusschenkomst van de Emigrate centrale Hol land). Zij worden a'len te werk gesteld in den landbouw. De commissie is thans bezig met het voorbereiden van de uitzending van een tweede groepje. HET ZILVEREN FEEST VAN „HET VOLK." Hit Amsterdam meldt men: !s Morgens droeg het feest een huiselijk ka- rakter, en .zijn de vijf zetters en twee leden van het expeditiepersoneel die, met den hoofd- redacteur, den heer Ankersmit, tot de zilveren jubilariasen behoorden, ten bureele gehul- digd. In den loop van den morgen was daaraan voorafgegaan de opening van de tentoonstel- lang betreffende „Het Voile", die voor deze gelegenheid is aangericlit door de stiditing Het Nederlandsche Pers-Museum De Voor- zitter van het museum, de heer D. Kouwenaar, sprak een openingswoord, dat door de heeren Ankersmit en Masereeuw (directeur) beant- wcord werd. 's Middags hield het partijbestuur der S DAP. ter gelegenheid van net jubileum in Parkzicht een drukbezochte receptie. Namens de S.D.A.P. sprak de voorzitfer, de heer Vlie- gennaniens de sceiaal-democratische Kamer* fractie de heer Schaper; namens het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen de voorzitter, de heer R. Stenhuis; zij beschouw- den het 25-jarig bestaan der corn ant in ver band met de partij. De heer Schotting en Kou wenaar huldigden resp. namens den Neder- landschen Jcurnalistenkring en de Amster darnsche Pers, den heer Ankersmit als col- lega. De heer Vliegen bood den heer Ankersmit namens het bestuur van de S.D.A P. een leun- stoel aan en den heer Masereeuw een bronzen beeldje, den Arbeid voorstellende. Er waren tal van telegrammen en brieven van gelukwensch ingekcmen, en in de zaal prij'kten vele schoone bloemstukken. DIVIDEND. EN TANTIbMEBELASTING. Naar de Res. bode vemeemt, zal de gewij- zigde dividend- en tanttemebelasting 1 Mei van kracht worden. Zij zal buiten toepassing blijven voor de heffing van de belasting ter- zake van uitdeelingen en salarissen, be trek king hebbende op een boekjaar, dat v66r dien dag is geeindiga. NEDERLAND EN BELGle. Naar Belga uit Brussel meldt, is de tijd van Hijmans' vertrek naar ons land nog niet definitief vastgesteld, daar de besprekingen met Parijs en Lcnden nog niet geeindigd zijn. De correspondent der N. R. Crt. meldt: Aan het ministerie van buitenlandsche za- ken alhier was men vandaag optimistisch ten aanzien van de mogelijkheid, dat dc overeen- komst tusschen Nederland en Belgie betref fende het verdrag van 1839 Vrijdag in Den Haag zal kunnen worden geteekend. Uit Pa rijs werd gister bericht, dat de besprekingen aldaar doen verwachten, dat ze tijdig zullen afloopen. ST. MICHAeL EN HET R.-K. POLITJEK ADVIES. De Morgen, het orgaan der Michaelisten, meldt van de vergadterfng te Utredhf: De deelnemers aan die vergadering zijn niet door het oude hoofdbestuur en zelfs niet door een contact-commissie der groepcomites bijeengeroepen. Het was een samenspreking van min of meer op den voorgrond tredende Michaelistische pcrsonen en candidaten; er zijn geen besluiten genomcn, omdat die niet genomen konden worden. En verre van tegen den vredc van Utrecht in te gaan, heeft deze vergadering veeleer, bcreikt, dat de vedesbe- palingen althans van St. Michaelszijde niet zouden worden geschonden. Het blad verklaart zich tegen vrije lijsten en wil de actie beperken tot de middelen, wel- ke thans in de R.-K. Staatspartij zelve be- schikbaar zijn. 1NTREKKING VAN ART. 40 VAN HET BEZOLDIGINGSBE5LUIT. De Centrale bond van post-, telegraaf- en telefoonpersoneel heeft zooals wij reeds in een deel van ons vorig nummer meldden, op ad- vies van mr. H. iP. Marchant, bcsloten, zoo spoedig mogelijk appel aan te teekenen te gen de uitspraak van de rechtbank inzake de intrekking van art. 40 van het Bezoldigings- besluit 1920 en de door genoemden bond op naam van A. J. M. van der Widen te Am sterdam ingestelde vordering tet uitbefaling van hetgeen aan salaris is gekort beneden het bedrag van het tractement op 1 Juli 1922. INAUGURALE REDE PATER POMPEN. Uit Nijm.gen wordt gemeld: In tegenwoor- digheid van een talrijke schare Curatoren, Professoren, genoodigden en belangstellen- den, waaronder wij bijzonder opmerkten den Burgemeester van Nijmegen en Prof. Swaen van Amsterdam, hield de onlangs benoemde Buitengewoon Hoogleeraar in de Engelsche Taal en Letterkunde aan de R.K. Uniwrsiteit alhier, Pater dr. Aurelius Pompen O. F. M. in de Kleine Concertzaal van hot Concertge* bouw „De Vereenignng" zijn inaugurale r«le over Newman's Idea oj a University, en wel naar hii zeide op eerbiedwaardig verzoek in het Nederlandsch. WAAROM HET LAND OVER- STROOMDE. Dezer dagen raakte op den Ouden IJsel, tusschen Dcctinchem en Terborg van 'n schuit met 2500 takkebossen de deklast los, waar- door deze kantelde en in het water terecht kwam. De bemanning van de schuit giog hierop zondtr van het gebcurde keniris te geven, huiswaarts. Het gevolg was dat de berg tak kebossen afdreef naar een sluis, en deze ver- stopte. Reeds den anderen dag stonden tal van wei- landen blank. Om het euvel te verhelpen heeft men dc sli^s gedoeltelijk moeten afbreken Het Watetschap heeft van deze nalatigheid proces-verbaal doen opmaken. DL EERSIE KAMER EN DE ZOMERT1JD. De Eerste Kamer was gisteravond in open- bare vergadering bijeengekomen, onder voor- zitterschap van baron Van Voorst tot Voorst. Nadat de griffier eenige stapels adressen tegen de afschaffing van den zomertijd had voorgelezen. ging de Kamer in de afdeelin- gen tot onaerzoek van verschillende wetsont- werpen. E)c openbare vergadering werd tot Donder- dagmorgen 11 uur verdaagd. Er werd in te- genstellvng met andere avonefvergaderingen nu grcote belangstelling betoond door de Se- naatsleden, blijkbaar in verband met de ver gadering op heden, waarin het wetsontwerp betreffende den zomertijd zal worden behan- cfeld. DIERENMISHANDELING. Op het ladingsemplacement van het Cen- traal Station te Amsterdam is een wagon, ge- laden met 14 paarden, welke zoo overvol was, dat een der dieren, dat lag, niet meer overeind kon komen, op last van de politic gelost. MET EEN BROODMES DOODGE- STOKEN, In de Hoekschestraat te Tilburg is, zooals wij reeds onder de telegrammen in ons vorig nummer meldden, gisteravond de gehuwde, van zijn vrouw gescheiden 29-jarige arbeider H. Friedrich door een 27-jarigen lossen werk- man J. H. S. L. met een broodmes doodgesto- ken. De verslagene, die in ongeoorloofde ver- houding zou liebben gestaan tot de vrouw van den dader, kwam het huis van L. gister avond binnen en bedreigdc hem, waarop deze een broodmes van de tafel greep en F. in dm hals-stak De verslagene is daama nog een dertisct.il meters voortgestrompeld en toen dood ineengezakt. De dader is gearrcsteerd ep heefi een volledige bekentenis afgelegd. DE KON. FAMILIE NAAR HET LOO. Gisterochtend zijn de Koningin, de Prins en Prinses Juliana uit Den Haag vertrokken om hun zomerverblijf op Het Loo te vestigen. Het vertrek had plaats met den gewonen Staatsspoortrein van 10 uur 24 min,. waarin zich het Kcninklijk salonrijtuig van Harer Majesteit's eigen trein bevond. Ter weerszijden van de Koninklijke wacht Ovfei*spannen zenuwen hebben een kalmeerend en zenuwsterla-nd middel noodig. Mijnhardt's Zenuwtabletten beantwoorden volkomen aan dit doel. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. zaal hadden zich zeer velen opgesteld om van het vertrek getuige te zijn. De gouverneur tier residence, generaal-ma- joor Benteyn, en de burgemeester van den Haag, mr. Patijn, deden de Koninklijike fa milie offitieel ultgeleide, en tot het vertrek van den trein onderhield de Koningin zich, staande voor het geopende venster van het spoorrijtuig, met deze au+orfteiten. De Koningin zag er welvarend en opge- wekt uit. EEN MELKKNOEIER TOT ACHT DAGEN GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. De kantonrechter te Amsterdam heeft gis ter den melkhandelaar Simon Taams, uit de Holendrechtstraat, die zich te verant- woorden heeft gehad wegens het in voorraad hebben van melk met te laag vetgehalte, ver- oordeeld tot acht dagen gevangenisstraf. De ze melkhandelaar werd nog onlangs wegens knoeien met melk veroordeeld tot 500 boe- te. UN1VERSITEIT TE UTRECHT. Bij Kon. besluit van 31 Maart j.l. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan: a. dr. C. Winkler als hoogleeraar dan de Rijksuniversiteit te Utrecht, met dankbetui- ging voor de gedurende vele jaren den Lande bewezen belangrijke dienstea b. John E. Grevers als lector aan die uni- versiteit. KORTE BER1CHTEN. De Bond van distillateurs en likeur stokers in Nederland heeft een brief aan den minister van finanrien gericht inzake de Weeldebelasting. Te Maastricht is Dinsdagavond de 45- jarige J. Frissen aan den Henogsingel zon- der te waarschuwen uit een rijdende autobus gesprongen; hij viel, werd overreden door de achterwlelen van de bus en was op slag dood. Dinsdagavond is ingebroken in het bu reau in Den Haag van de Haagsche Cou rant. Er wordt 800 verroist. Sporen van in- braak zijn niet gevonden. De Vereeniging van Nederlandsche ge- meenten heeft aan de Tweede Kamer geschre ven over het wetsontwerp Wijziging der in- komstenbelasting enz. Gistermiddag is de hoenderfokkerij van mevr. S. v. d. Loo, aan den Kievitsweg te Bolnes, afgebrarcl. Op de reede van Vlissingen heeft aan boord van de Duitsche bark „Magdalena Vinnen" 'n ontploffing plaats gehad, waarbij een persoon gedood en 2 gewond werden De gewonden zijn per brancard naar het zieken- huis te Vlissingen overgebracht. Bij de ontginning van het staatsboschbc heer te Emmen zijn Dinsdag 6 mooie gave skenen beitels opgedolven. Alle lagen plm. 1 Meter diep. Ze zijn opgezonden naar het Drentsch museum. Voor den Nationalen Vrouwenraad heeft gisteravond te Amsterdam prof, mr W. L. P A. Molengraaff gesproken over: Het onder- zoek naar het vaderschap en de verbetering van de daarop betrekking hebbende proce dure. Mr. A. baron van Wijnbergen heeft Dinsdagavond voor de leden van de R. K. Kiesvereeniging te Lichtenvoorde een rede ge houden. Op het politiebureau te Culemborg ?s gisternacht ongaveer 1 uur een groot stuk steenen paal geworpen door het raam van het lckaal, waarin de commissaris van politie zijn kantoor heeft. Twee groote ruiten werden verbrijzeld. EeJft van zijn gezidit Iadite en met de andere helft boos of verdrietig keek. Een deel van de ze demenstratie was minder ongclooflij'k dan men zoo oppervlakkig denken zou. Want de spierkunstenaar bleek zijn onbewuet geinner- veerde spieren ook via het onderbewustzijn te innervecren, door aan koude te denken (kip- pevel) of aan heftige pijn (verlangzaming hartswerking) enz. Vele jaren geleden had prof. Zuckerhandl hem reeds cnderzocht. Zijn vermogen in deze richting was niet door oe- feraing ontstaan en in den 'oop der jaren on- veranderd gebleven. EEN Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de 'edactit er nude instemt.) Mijnheer de Redacteur. Inzake mijn bericht uit Limmen waarbij mijn onderschrift zegt dat de niet-katholieken gepasseerd zijn door de eenzijdige adverten- tie-aanbesteding, bericht men mij van andere zijde dat mijn eerste berichtgever onjuist was, daar ook de niet-katholieke aannemers voor zoover Limmenaars gelegenheic hebben gehad om in te schrijveu. Indien dit laatste juist is blijft nog over dat vaklieden buiten de gemeente (niet- abone's op het N. H. Dagbladj toch onbe- kend waren met de aanbesteding. Dankend voor de plaatsruimte. Correspondent voor Limmen. Ituitenland Hans J( vergat vanocbtend toot lief eerat me een kua la geven Beroowvolle mow: 0, wat aeem )e me dear een pak van m*n bevt. Dtek kfan W»t hMlnal on ter wvrvMt Xtoum wm Jk wa* coo ban^, dat Je net niet morV»o (London MaiL) DE HEBREEUWSCHE UNIVERSITEIT IN PALESTINA. De Hebreeuwsche Universiteit, gelegen qp den top van den berg Scopus, bijna 3000 voet boven de oppervlalcte der zee, is Dins dag ingewijd, in tegenv/oordigheid van ze- venduizend belangstellenden. Duizendeu moesten worden afgewezen waaronder vier- honderd kolonisten, die te voet uit Jaffa wa ren gekomen. Onder het aanzienlijke gezei schap bevonden zich vertegenwoordigers van vijftig bekende instellingen en academischc lichamen uit de geheele wereld. EEN WONDERMENSCH. Dr. Nafferl heeft op den Weenschen Ge- neeskundigen kring 'n patient gedemonstreed, die een zeer bijzonder vermogen had om bij na al zijn spieren, zicowel de bewust als de on- bewusf gei'nnerveerde, afzonderlijk of gecom- btneerd aan te spannen. Zoo kon de man op commando zijn pupillen wijder of nauwer la- ten worden, alle mogeliike scheele bewegingen met zijn oogen, ieder afzonderlijk of gecombi- neerd, maken, zijn strottenhoofd op en neer bewegen, zonaer zijn tong te bewegen, gei'so leerde samentrekking en verslapping van bi ceps en tricepsspier, zijdelingsche rugge- grootsverkromming tot stand brengen, den radialispols doen verdwijnen door met de spier, die onder het sleutelbeen zrii, de arteria subclavia samen te drukken tusschen sleutel been en eerste rib enz. Ook kon hij op com mando zijn hart langzamer of smeller laten kloppen en kippevel krijgen (functie van c spiertjes, die ae haren recht overeind zetten' enz. Het toppunt de apotheose van de de mojostratie was, dat hij met de rechter 10.000 POND STERLING VOOR DRUPPEL ALCOHOL. De eerbied voor de droogleggingswet in Amerika is ongetwijfeld voor den legaal- en sociaalvoelenden Amerikaanschen staatsbur- ger een motief om zich van het gebruik van de verboden dranken te onthouden. Dat som- migen het niet ondienstig achten zich boven- dien nog een extra-rem aan te leggen, kan blijken uit het contract, dat mr. Samuel M. Vauclain, de leider der Baldwin Locomotive Works, met drie andere hooge employe's van dat bedrijf heeft gesloten. De heeren verbin- den zich daarin plechtig, dat zij, zoolang zij zich op Amerikaanschen bodem bevinden, het drankverbod strikt fn acht zullen nemen. Als een van hen zich zoozeer vergeet, dat hij in Amerika ook maar een droppel alcohol drinkt, verbeurt hij 10.000 dollar. De ..Chicago Tribune" merkt in verband met deze plechtige gelofte ondeugend opp, dat mr. Vauclain zelden zijn jaarlijksch uitstap- je naar Europa verzuimt. Dan kan hij de ,schade" inhalen. HET QEVAAR VAN WETENSCHAPPE- LIJK EXPERIMENTEEREN. De bekende entomoloog prof. Lefroz is tev- nauwernood aan den dood ontsnapt, doordat tjj te lang in een kamer, gevuld met vergif- tig gas is gebleven, in welke hij experimen- leerde. Twee van zijn assistenten vonden hem bewusteloos in een stoel in zijn studeerka- mer, welke hij nog had kunnen bereiken. Hij is langzaam herstellende. EEN GEHE1MZINN1GE HANDAF- DRUK. Naar de „Petit Parisien" uit Duinkerken vemeemt, wordt daar sinds eenige maanden de aandacht van de bewoners in beslag geno men door een opzienbarende en geheimzinmi- ge geschiedenis, waarvan de gemeente Cha- pelle-la-Grande het tooneel zou zijn geweest- Op 5 December stierf in die gemeente, ten- gevolge van een ongeval hem bij zijn arbeid overkomen, een jongeman, 17 jaar oud, Char les Coemelck. Drie dagen later had de be- grafenis plaats. Op het oogenblik dat het lijk werd opgenomen, ten einde naar het kerkhof te worden gedragen, zag de moeder van dt-n overledene op een der keukenvensters snel een hand verschijnen. Eeist dacht zij, dat zij met een hallucinatie te doen had, doch volgens haar verklaringen bleek dit niet, het geval te zijn. Nadat men het lijk had weggedragen, trachtte de moeder met warm water de spo ren, die de hand op het venster had achter- gelaten, te verwijderen. Dit gelukte echter niet. De afdruk der hand was onuitwisch- baar. Mevr. Coemelck vertelt, dat haar zoon de gewoonte had bij het thuiskomen door het venster te kijken en daarop te kloppen. Het is de afdruk van zijn hand, die op het venster gekomen is en daarop telkens terugkeert bij het beslaan der ruiten. De spiritisten-vereeniging van Duinker ken, de pastoor en enkele technici houden zich met het vreemde geval druk bezig. Ot- schoon de ruiten al vele malen zijn schoonge- maakt, zijn er duidelijk zichtbaar de hand- palm met vier vingers op uitgespreid. Al- leen de duim is minder duidelijk. Misschien, zoo schrijft het blad, had de jongeman. voor hij de laatste rnaal op het venster tikte, een chemisch product behan- deld, overeenkomende met fluorwaterstof- zuur. Maar, zoo vragen velen zich af, waarom is de hand dan eerst verschenen op het mo ment,, dat de begrafenis begon. lederen dag komen talrijke nieuwsgjerigen den geheim- zinnigen afdruk bekijken. EEN ONTLEEDKUNDE-KWESTIE. Gedurende twee jaren reeds is er onrust aan de Rumeenschc universiteiten, doordat de Christenstudenten eischen, dat de Joodsche werden uitgesloten van dc oefeningen in de cntleedkunde, tenzij deze op Joodsche lijken worden gehouden. De professoren wilden van zulk een eisch niet weten, maar de houding <Jer studenten was van dien aard, dat de mi nister ten slotte als middenweg heeft aange- wezen, dat de ontleding van niet-Joodsche lijken door de Joodsche studenten alleen als werklooze toescliouwers mocht word'-n thjge- woond. De spes patriae was daarmede niet tevreden, en door middel van soldaten, die buiten de collegezaien werden opgesteld, mo*st de orde worden bewaard. De minister van on- derwijs, Anghelescu, heeft in een redevotnng getracht, de jongelieden tot kalmte te bren gen, en de minister van openbare gezondheio heeft thans bepaald, dat de lijken van alien, die in openbare ziekenhuizen sterven, voor- zoover zij niet door bloedverwanten tot een bepaalden graad worden opgeeischt, ter be- schikking van het ondei*wijs in de ontleed- kunde moeten worden gesteld. (N. T. v. G. HET ONGELUK BIJ DETMOLD. Omtrent het ongeluk bij Detmold meldt de Berlijnsche berichtgever van het Hfold. nader Aan de Bovenwezer tusschen Veltheim en Hausbcrge hadden Dinsdag groote manoeu vres van de rijksweer plaats, waaraan een ba taljon infanterie, artillerie, cavalerie en tirafi leu re deelnamen. Juist op het oogenblik, dat de troepen met een door de pioniere gebouw- de veerpont werden overgezet, brak een van deze op pontons gebouwde vefen uit elkaar en de modelbepakte soldaten ten getale van circa 100 vielen in het water. Aan eenigen gelukte het zich van ransel en geweer te ontdoen en zwemmend den oever te bereiken, een groot aantal echter verdween in de golven. Volgens de berichten bedraagl het aantal slachtoffers ruim 50 man, hoewel van officeeele zijde getracht wordt het onge luk minder emstig voor te stellen. EEN PSEUDO-SOVJET-COMMISSARIS. Een geval als door Gogol is weergegeven in zijn „Revisor" heeft zich onlangs afge schillende sovJet-Maden me'degedeeld en hit^ft zich toegedragen als volgt: In een kleine plaats in het gouvernement Tsarytsin versche-en onverwachts een 19-ja- rige jongman, Zjerebatjef geheeten, die met veel gezag optrad en voorgaf, uit „het cen trum" gezondtu te zijn, om in de bewugte plaats een „tsjtka" op tc richten. Hoewel efe man geen geloofsbrieven of iets van dien aard kon toonen, had hij aanstonds aller vertrouwen en twijfelde niemand aan zijn zending. Zjerabatjef richtte een tsjieka op waarvoor hij met zorg zijn menschen koos en ving daarna aan met een „onderzoek naar „ongeoorloofde dingen", die den laatsten tijd zouden zijn voorgevallen, liet arrestaties uit- voeren enz Nu schijnt het, dat er daar ter plaatse wel het een en ander gebeurd was, dat het daglicht niet mocht zien, en het ge volg was dat Zjerebatjef weldra (evenafs dr held uit de .,Revisor'!) van zeer veel kan ten „attenties" ontving, die door hem dankbaar werden aanvaard en welke hem niet sfechts een lui en gemakkelijk leventje, maar ook de noodige buiten®j>origheden veroorloofdep. Echter miste deze tweede Chlestakof d« voorzichtigheid van zijn voorbeeld en ver- zuimde hij tijdig van het tooneel te verdwij nen. Met het gevolg, dat bekend werd, dat hij geenszins uit „het centrum", maar recht- streeks uit de gevangenis kwam Waarheen men hem inmiddels had teruggcbracht, met het vooruitzicht er tien jaren te mogen door- brengen. Eenige zijner mede-tsjeka-leden, die blijkbaar door hem waren „ingewijd", zijn wegens medtoplichtigheid gestraft met gevan- genisstraffen van 1 tot 3 jaar. TIEN JAAR ONDER DEN OROND GELEEFD. Niet ver van de stad Wilna bevond zidi in 1915 een groot provlandmagazijn, dat de Rue sische troepen in 1915 bij hun terugtocht m de lucht lieten vliegen. Een dezer dagen hebben nu de Poolsche autoriteiten bevolen, dat de rui'nes onderzocht en weggeruimd moesten worden. Bij deze werkzaamheden ontdekte men in een kel|der een volkomen verwaarloosden en wereld- schuwen man. Aan frissche lucht en zonlicht was hij blijkbaar geheel ontwend geraakt, want het gevolg van zijn bevrijding was, dat hij ziek werd en na een paar dagen stierf, zonder ook maar een woord te hebben ge sproken. Men vermoedt, dat de man een Russisch soldaat is geweest, die onder dc puinhoopen werd bedolven, docli in den kelder een veilige schuilplaats vond. Van de aanwezige lcvens- middelen heeft hij zich kunnen voeden; in de jarenlange eenzaamheid en duisternis werd hij echter geestelijk en lichamelijk volkomen abnormaal. DE WOESTE GORILLA. Er zijn waarschijnlijk maar een paar hon- derd gorillas op de wereld en om hun vol komen uitroeiing te voorkoraen, heeft de Bel* gische regeering in den Belgischen Congo een gebied gereserveerd, waarbinnen de jacht verboden is. In physieke eigenschappen is de gorilla de naaste verwant van den mensch. Er zijn vier aapsoorten, de gorilla, chimpanate, orang- oetan en gibbon, die om hun overeenkomstig- heden tot een groep vereenigd zijn. Door het isolement hoopt men een goede gelegenheid te hebben om de gewoonten van let dier te leeren kennen en de werking van zijn geest te onderzoeken. Carl Akeley, de explorator- aan wiens voorspraak de be- scherming grootendeels te danken is, heeft in den Congo een materiaal verzameld, waar- uit blijkt, dat het meerendeel van de meenin- gen omtrent den gorilla onjuist zijn. De algemeen verbreide opvatting van den woesten gorilla is een legende. Het dier is nog al schuw en wilde aanvallen op den mensch komen niet voor. Maar in het nauw: gedreven, ontwikkelt hij een kracht, waar waarschijnlijk geen levend wezen tegen be- stand is. Zijn geweldige postuur en massieve spiervorming maken aat hij zich veilig zou kunnen verdedigen tegen leeuw en buffel zelfs tegen den olifant Een jonge aap van vier maanden bleek in het spel al een niet te onderschatten tegenstander. Deze aap, John Daniel genaamd, gaf ook een antwoord op de vraag of gorillas wel of niet met de vuis- ten op de borst trommelen. John Daniel trommelde inderdaad vaak, niet alleen op zijn eigen borst, maar ook op Akeley's rug. Het gebeurde niet uit woede, maar scheen meer een uiting van krachtbewustzijn. Marktberichten ALKMAARSCHE EXPORT VEILING. ALKMAAR, 1 April In de heden gehou-J den veiling werd betaald voor: Roode koolj per 100 K.G. 10—/ 14.20, Gele kool per) 100 K.G. 10.20—/ 16.70, Uien per 100/ K.G. 9.7012.80, Brusselsch lof I per 100 K.G. 25—/ 31, II per 100 K.G. 17i 22, Kropsia jjer 100 stuks 8.209.20,] Prei per 100 bos 7.SO14.10, Raapstelen per 100 bos 3.30—/ 4.10, Spruiten per 100 K.G. 15—/ 39, Spinazie per bakje 0.70— 0.91. BROEK OP LANGENDIJK (Laugedip ker Groentenveiling), 1 April. 6775 K.G. Wortelen 2—/ 2.40, 39000 K.G Roode kool le soort 1215 20, 2e soort 8 11.60, 76000 K.G Gele kool le soort 13.50—/ 16.10, 2e soort 11—/ 13, 89000 K.G. Witte kool le soort 5.20— 6.40, 2e soort 4.50—/ 5, 2575 K.G. Uien Uien 14.10—14.80, Drielingen 14— 14.20, 2000 K.G. Bieten 1T0—150, alles per 100 K.G. WARMENHUIZEN, 1 April 1925. Roode kool le soort 11.5015, 2* soort 12.30—/ 14, uitschot 6—/ 7.40, Gele kool le soort 11.30-/ 14.30, Witte kool le soort 4—/ 6.30, 2e soort 4, Uien 12.80—/ 14.50, Grove uien 13—/ 13.40* Stek 4.70-/ 5.50, Peen 1.50-/ 1.60. Aanvoer: 41600 K.G. Roode kool, 5300 K.G. Gele kool, 30500 K.G. Witte kool, 2100 K-O. Uien, 3700 K.G. Peen, 450 K.O Aardappe len. NOORDSCHARWOUDE, I April. 1800 K G Uien: Grove uien 13.70, Drie* lirgen 14.90—/ 15.20, Uien 13-70-* 14.50, 14500 K.G. Peen 1 60-/ 2.40, 97200 K.G. Roode kool 12 20—/ 15^50. Doorschot 10 9014.40, 37200 K G- Gele kool 10.1017 20, 152100 JCO- f 6 50, Doorschot 3.60 h speeld in Rusland. Het geval wordt door ver-1 J, 4.90, alles per 100 K.O. iMM„i in tiju „i\rviom ^Witte /420 v

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7