N. .t^rfag Ik doe hef zelf Wfc«5SS33i£» ft, J. p s «>TTP PnOF.KJES gen de wijze, waarop door het parlement de vrouwen worden behandeld. (Langdurig ap- plaus). Mej. mr. Frida Katz stelde op den voor- grond, dat zij persoonlijk op een ander stand- punt staat dan de regeering op het gebied van den arbeid der gehuwde vrouw. Zij ontkende echter, flat de regeering enkel handelde uit het motief om de vrouw te vernederen. (Applaus). Daama werd rapport uitgebracht door mej. A. Meyer voor den Bond van onderwij- zeressen bij het frSbelonderwijs. Hierin wordt vooral gewezen op toenemende belangstelling vOor het voorbereidend onderwijs en de goede werking van het rijkstoezicht vooral op het plattela'nd. Mej. Ribbe bracht ver vol gens verslag uit voor de Vereeniging voor steun of tijaelijke vervanging der hiusvrouw. Om 4 uur werd de vergadering verdaagd tot Vrijdag, nadat de presidente dank had ge- bracht aan mej van er Pijl voor het vele, dat zij als bestuurslid voor den raad heeft ge- daan. De leden hebben zich daarna naar het stadhuis begeven. Ten stadhuize van Amsterdam is de Na tional Vrouwenraad toegesproken door wet houder F. J. A M. Wierdcls, daar de burge- meester en de oudste wethouder in Den Haag waren voor de Kamervergadering. De heer Wierdels herinnerde aan de geschiedenis van de vrouwenbeweging en de figuren, die in den loop der jaren op den voorgrond zijn getre den. Hij wees op de vorderingen van de vrou wenbeweging en erkende het goede van de samenwerking van man en vrouw, welke ook de raad voorstaat en waardoor slechts de op- lossing mogelijk zou zijn Van de groote pro- blemen van dezen tijd. Hij sprak daarbij zijn waardeering uit voor gematigde vrouwenbe weging. die het eigene van man en vrouw en hnn gelijkwaardigheid erkent. Deze waar- borgt het best een gezonde ontwikkeling van de maatschappij. Spr. beslooi met goede wen- schen voor den bloei van den Raad. De presidente van den Raad, mevrouw Doorman, beantwoordde^de rede. Daarna werd er thee aangeboden. Terwijl het gezelschap nog bij elkaar was kwam de burgemeester, de heer De Vlugt, zelf de leden van den raad begroeten. Bij den gemeenschappelijke maaltijd in het paviljoen Vondelpark hebben verschillende dames het woord gevoerd. Na den maaltijd was er feest in een naburi- ge zaal. Op het programma stonden om voordrachten van mevrouw Jacqueline Roy- aardsSandberg. WERKSTAKING IN FRIESLAND Men meldt aan de N. R. Ct.: Woensdagochtend is te Lippenhuizen een bijeenkomst van de stakers gehouden. Hon derden uit verschillende gemeenten waren aanwezig. Verschillende aanwezigen voerden Ifet woord, waaruit bleek, dat ook timmerlieden, metselaars, boerenkrechten zich bij de sta kers hebben aangesloten en de staking zich vrij zeker nog over meer bedrijven zal uit- strekken. Hier en daar hebben melkrijders van zui velfabrieken het werk neergelegd, zoodat de melk niet aan de fabriek komt. Uit inwoners te Tynje, waaronder boc-ren, heeft zich buiten het stakingscomitd om een commissie gevormd, die een onderhoud heeft gehad met den burgemeester om tot een schik- king te geraken. Deze poging heeft geen sue- ces gehad. Volgens het ocrdeel van den bur gemeester moest men eerst maar aan het werk gaan. Dan zou hij, in samenwerking zoo mogelijk met de burgemeesters van an- dere gemeenten, probeeren bij de regeering iets voor de arbeiders te doen. De stakers besioten hun eisch 35 ct. loon ■per uur, vol te houden en niet aan het werk te gaan. De staking gaat tot nog toe geheel buiten de organisaties om. Woensdagmorgen zijn te Heerenveen werk- lieden, die bezig waren met grondwerk voor sen stratenplan, door de stakers overgehaald liun werk neer te leggen. De br-igades ma- rechaussee in de buurt zijn versterkt; hier en daar zijn manschappen van de bereden po litic gedetacheerd. Stoombaggermachines, die voor de verve- ners de veenklijn op den wal brengen, lig- gen ook stil; op aandrang van de stakers werkt het personeel niet. Woensdagavond hebben te Heerenveen de burgemeesters van de acht gemeenten verga derd, waarin werkstaking neerscht aan de rijkswerkverschaffing, over te nemen maat- regelen. Sommige burgemeesters zullen nog vcrsterking van de politic aanvragen. In een Woensdagavond gehouden vergade ring van de federatie Heerenveen van den Modemen Landarbeidersbond is medtge- deeld, dat de bondsvoorzitter het Kamerlid Hiemstra, een onderhoud heeft gehad met een regeeringsvertegenwoordiger inzake de werkstakingen in Friesland. Het resultaat was, dat de burgemeesters. als het tijdstip gunstig is, de werkversehaffing voor goed- wiiligen kunnen heropenen. Daarna kunnen besprekingen van organisaties en burgemees ters met de regeering over bestaande grieven plaats hebben OPGEWEKT GEMEENTELEVEN. Over de scnorsing van een raadslid in Goor, waarover wij gisteren reeds het een en ander mededeelden, weet de N. R. Crt. nog de vclgende bijzenderheden te melden. Drit leden van d:n gemeenteraad van Goor,, de heeren H. Boswinkel B. Jzn., F. Krebbers en A. Lobstein, hebben een voorstel ingediend tot schorsing van't raadslid Moor- mann wegens handelingen, in strijd met art. 24 der Gemeentewet. In de toelichting zeggen de voorstellers o.m. het volgende: De ge- meente kocht op het eind van het rorige jaar de gebouwen en terreinen van de firma Zer- dijk om die in te richten voor publiek slacht- huis. Dc opening voor den publieken dienst heeft nog niet plaats gehad Inmiddels zijn aan zeker en Dollekamp te Markelo eenige lokalen en werktuigen in huur afgestaan Het is den voorstellers gebleken, dat deze Dolle kamp een groot aantal varkms s'arht vor de firma Moorman a (vennoot het raads'id Moormann), zoodat de heer Moormann al- thans middellijk tegen vergoeding deze ge- meente-eigendo'inmen gebruikt heeft. Enz. Enz. Nadat de voorzitter in de Woensdagavond gehouden vergadering het geheele voorstel ge- lezen had, zeide de heer H. Roswinkel dat het altijd te Liken is als een raadslid art. 24 der Gemeentewet overtreedt; maar als de heer Moormann dit doet, is het nog ergcr. Spreker za' niet in debat treden met den heer Moor mann. De heer Moormann; De waarheid wordt niet graag gehoord. Wethouder Lobstein gee ft een toelichting op het voorstel, waarna de heer Peddemors zegt, dat hij dit wel verwacht hadmen heeft iets gezccht om een lastig raadslid te treffen. Het is een wraakneming van den heer Lob stein, waaraan spr. niet meedoen zal, omdat het een onwaardig bedrijf is. Wethouder Lobstein zegt, dat hij in het midden wil laten of hier van wraak gespro- ken maig worden; de feiten wijzen den raad echter op zijn plicht tegenover iemand, die in den raad den laatsten tijd de grenzen van het welvcegelijke herhaaldelijk overschreden heeft. De heer Van Kleef merkt op, dat de ge- meente door al deze kwesties in discredit komt; het eene incident is er nog niet of er wordt al weer een ander op touw gezet De heer Hoek: De menschen grijpen tegen- woordig alleen naar de krant om te lezen van Elburg, Riissen en Goor; de voorletters zeg gen het juist; het is: erg! De voorzitter zegt, dat hij het stuk miet ge heel heeft kunnen lezen toen hij het ontving spr. vindt de onderneming der voorstellers mis en min. Het is mis omdat in dit geval naar spr.'s overtuiging geen sprake is van eenige overtreding; het is min omdat het stuk sterk naar persoonlijkc wraakneming riekt. Nu de kwestie eenmaal aan het roHen is, kan er niets meer aan veranderd worden. Spr. verbaast zich even wel over een der ondertee- kenaars, den heer F. Krebbers, die naar spr. gebleken is een stuk grond van de ge- meente in huur heeft. Van hem geldt: „Wie in een glazen huis woont enz." Spr. zal ook dit feit ter kennis van Ged. Staten brengen. De heer MoormannDat hebt u mij voor den neus weggesnoept, want hetzelfde had ik ook voor de neeren bewaard. „Wie een kuil graaft voor een ander Wethouder Lcbstrin vei"wondert zich, dat de voorzitter zoo aan de zijdc van den heer Moormann staat; de heer Krebbers gaat meent spr geheel vrij uit. Als de voorzitter den heer Moormann beschermen wil, zal spr. van zijn kant ook eens een boekje open dcen over hem (den burgemeester) en dan al- dus de heer Lobstein zullen wij eens zien wie aan het langste einde trekt. De voorzitter antwoordt, dat de heer Kreb bers in overtreding is;,dat staat vast. Overi- gens mag de heer Lobstein doen wat hij ver- kiest; spr. gaat zijn eigen weg. Dc heer Peddemors: De heeren van de S. D A. P. praten maar ever de schending van artikel zooveel, of zij de grootste wetshand- havers zijn; het is fraai. Spr roemt het in den voorzitter. dat deze zoo juist gezegd heeft hoe de zaak staat: het is een persoonlijke wraakneming van den heer Lobstein. Daarna wordt gestemd. Het voorstel tot schorsing word' aan gen omen met 64 stem- men en £cn cnthwding, (teeen de heeren ten Tate Van KVpf, Hrek en Peddemors), waar na de heer Moormann zijn plaats ontruLut en zich bij de verslaggevers voegt. NEDERLAND EN BELGIe Men meldt uit Brussel aan de N. R. Crt.: De gunstige omstandigheden, waarvan wij gewaagd hebben, zijn nog verbeterd en men meldt thans, dat minister Hymans heden (Vrijdag)-ochtend om 11 43 raar Den Haag vertrekt. Hij zal vergezeld worden door de heeren de Ruel'e en van Zuylen, twee der on- derhande'aars De overeenkomst zal 's mid- dags om 5 uur geteekend worden. De Fran- sche en Engelsche regeeringen moeten giste- renavond hur goedkeuring geschonken heb ben'aan de wijzigingen, die de overeenkomst in de aote van Berlijn aanhrengt, gelijk men gisterochtend reeds voorzag. Belga meldt nog uit Brussel, dat de Ne- derlandsehe en Belgische deskundigen een onderhoud hebben .gehad met de Fransehe regeering en dat men daarbij tot overeen- stemming is gekomen. EEN RIJTU1G DOOR DE STOOMTRAM TE LISSE AANGEREDEN. Dinsdagmiddag heeft te Lisse naar de O. H. Crt vertelt een vrij ernstig ongeval plaats gehad. Een zoon van den veehouder v. d. Z. moest met zijn rijtuig een auto passeeren, die zeer snd reed. Het paard schrok daarvan en maak- te een plotselingen zijsprcng waardoor het vlak voor de op dit oogenblik voorbijrijdende tram kwam le staan. Het dier had nog de gclegenheid zich in veiligheid te stellcn, daar het lemoen tenge- volge van den scliok gebrcken was en sloeg vervolgens op hcl. Met den voerman v. d. Z. liep het echter niet zoo goed af, deze kwam onder den wagen te liggen, die voor een groot gcdeelte door de tram in elkaar gedrukt werd. Hevig bloedend en met een gapende wonde aan het achterhoofd werd het slaehtoff:r ten huize van v. d Z. binnengedragen. De inder- haast bijgercepen geneesheer cordeelde het ncodig hem de Sacramenten der stervenden toe te dienen. Twee andere person en, die in het achterste gedeelte van den wagen hadden plaats geno- men en op deze wijze nog een paard- vervoer- den. dat aan den teugel gehouden werd en meeliep, bekwamen wcnderlijk genoeg geen minste letsel De tcestand van v. d Z. was Woensdag- middair van dien aard, dat hij naar zijn wo- nnig kon vervoerd worden. GOMMISSARIS DER KONINGIN IN GRONINGEN. Uit Groningen wordt gemeld, dat de com- missaris der Koningin in Groningen, jhr. mr Tjarda van, Starkenbcrck Stachouwer, reeds ontheffing uit zijn ambt heeft aangevraagd. ST. MICHAeL. Uit Nijmegen wordt aan de Morgen ge meld Dinsdag heeft die afdeeling alhier van de club St. Michael vergaderd ter bespreking van het politirke advies. Na lange en crnstige bes't eking en werd met tp een na algemeene stemmen aangenomenuitkomen met een vrije Met br uine of donkerbruine ErdcJi gaat het poetsen zoo gauw en gemakkelyk, ^2* dat het geen moeite meer is. R. K. dsmocratische liist (geen Michaelisti- sche) in al de 18 kieslaingen. Verderc actie zal volgen. BESTRIJDING VAN TUBERCULOSE. Onder voorzittreschap van mr. L. N Roo- denburg heeft het bestuur der Nederlandsche centrale vereeniging tot bestrijding der tu- berculose te Utrecht vergaderd. Behalve eenige huishcudelijke aangelegen- heden werd de opleiding van wijkverpleegsters tot huisbezoeksters bespr- ken in ver band met een cursus, die te Amsterdam wordt gegeven. Ook kwam aan de orde de vraag, of het wenschelijk zou zijn, de regeering te verzoe- ken het Rij'kssubsidie voor de tuberculosebe- strijding niet meer naar het aanta1 inwoners te verdeekn maar naar een anderen grond- 9lag berustend op het door de vereenigingen gepresteerde werk. Over het algemeen werd aan den eersten vorm van verdeeling van het subsidie de voor- keur gegeven, alleen zal aan de regeering verzocht worden het daarheen te leiden, dat ook de provinciate vereenigingen over eenige fondsen zouden kunnen beschikken voor ver- pleging van tuberculose-lijders. Van den heer J. H. A. Schaper was bericht ingekomen, dat hij in verband met zijn drukke bezigbeden moest bedanken a-'s lid van het dagelijksch bestuur der vereeniging Als datum voor de jaarlijksehe algemeene vergadering werd 27 Mei vastgesteld. VALSCHE CERTIFICATEN VAN DE NEDERL. HANDEL MIJ. Gister heeft aan de rechtbank te 's Gra- venhage terecht gestaan de 36-jarige assura- deur H. v. M., in Den Haag, thans gedeti- neerd wegens valschheid in geschrifte. Hij zou valschelijk 260 aandeelen van de Nederl. Handclsmaaischappij hebben opgemaakt met het oogmerk, die als het echt en onverva'scht te gebruiken. In de tweede plaats zou hjj Ne derlandsche zegels van 50 cent hebben nage- maakt. Deze feiten hebben gedef'telijk te Wel- tevreden en gedeeltelijk te Parijs plaats ge had. Voor den aanvang van de behandeling merkte het O.M., waargenomen door mr. Bauduin, op, dat het wenschelijk is, ter voor- koming van ongerustbeid onder beziIters van certificaten van de Nederi Handel Mij., me- de te deelen, dat er geen reden voor bezcrgd- hekl behoeft te bestaan omdat voor zoover bekend, geen valsche certificaten in omloop zijn. Na raadkamer decide de president mee, dat de rechtbank het O.M. in de gclegenheid wenschte te stellen, de niet verschenen getui- gen alsnog te laten komen, en dat de verdere behand ling van de zaak werd uitgesteld tot 23 April, des n.m. 2 uur. Het verzoek van den verdediteer om bekl. in vrijheid te stellen werd afgewezen. VERVAARDIdNG VAN VALSCH BANKPAPIER. Woensdag heeft de Haarlemsche rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen Ch. S., die terecht heeft gestaan wegens ee.n poging tot vervaardiging van va-lsch bankpapier te Koog aan de Zaan. Het O M. had 2 jaar ge- vangenisstraf ge&scht, met aftrek van de voorloopige hechtenis. De rechtbank veroor- deelde beklaagde tot 1 jaar en 3 maanden ge- vangenisstraf, eveneens met aftrek. HET DREIGENDE CONFLICT IN HET VEENBEDRIJF. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Ne- derlandschen bond van arbeiders in het Iand- boud-, tuinbouw- en zuivelbedrijf heeft, naar „Het Volk" meldt, een brief ontvangen waarin een of enkele vertegenwoordigers van het be stuur worden opgeroepen, Zatercfag 4 April te Emmen voor den ijksbemiddelaar in het eer- ste district, den heer J. B. Westerdijk, te ver- schijnen, teneinde hem inlichtingen te geven betreffende het dreigende conflict in het veen- bedrijf. ONTPLOFFING. De bij de ontplcffing aan boord van het Duitsche stoomschip „Magdalena Vinnen" op de reede van Viissingen gecloodc man was niet de machinst, doch een der matrozen De ma chinist en de timmennan zijn gewond en de toestand van eerstgenoemde is emstig. GEARRESTEERD. Te Winterswijk is uit Gelsenkirchen be richt ontvangen van de arrestatie van den Duitscher H. R. die als de dader wordt be- schouwd van de verschillende inbraken in den Gelderschen Achterhoek dezen winter ge- pleegd, evenals van den aans1ag op den veld- wachter van der Goot op wien hij bij zijn vlucht heeft gesrhoten en die het portret van den aangehoudene als dat van den dader heeft herkend. DE BREDASCHE AUTOBUSSEN. Woensdagavond heeft te Breda een door ruim 500 personen bezochte vergadering plaats gevonden over de verkelrspolitiek der gemeente. De vergadering was bijeengeroe- pen door de vereenigingen „Breda Vooruit", dc Algemeene Miadenstandsvereeniging ..Breda en Omstreken", de Hanze, de R.-K. Winkeliersvereeniging en de Neutr. Vereeni ging van Winkeliers. Het woord werd gevoerd door de heeren De Jong, secretaris van den Bond van Auto- bushouders in Nederland, Oosh-ogels, oud- raadslid, Haalmau, raadslid, Kolk, ntidden- stander en Kellenaers, journalist. In al deze redevoeringen kwam groote ontstemming tot uiting tegen het beleid van het Bredasche geniocnebestuur, dat, ondanks een deficit van ongeveer 60.000 over het af- geloopen jaar, het stcdelijk paardentrambe- drijf nog maar steeds voortzet en dat dc autobussen, zeer tot schadc van dc burgcrij en den middenstand, bemoeiiijkt of wel aan zulke hooge standplaatskosten onderwerpt, dat het op den duur voor de houders dezer bedrijven onmogelijk is, nog langer naar Breda te komeu. Er werd dan ook op gewe zen, dat het bezoek van bewoners der omlig- gende gemeenten reeds ?iend^roogen afneemt, netgeen toch zeker niet in het belang is vaa den Bredaschen middenstand en de burgerij. Na eenig debat werd met vrij wel algemee ne stemmen een ihotie aangenomen, waarin de vergadering als haar meening uitsprak, dat het verkecrswezen te Breda ten spoedig- ste moet worden verbeterd en wela. door het aan he particulier initiatief onder goede con- trole en medezegegnschap van de gemeente over te laten, te voorzien in de dringendc be- hoefte van een vlot verkeersmiddel te Rotter dam, waarbij in het bijzonder de aandacht dient te worden gevestigd op de gunstige er- varingen, in andere steden opgedaan met autobusdiensten, onderhouden met goed inge- richte en comfortabele wagens; b. door het verstrekken van alle mogelijke faciliteiten aan de autobussen, welke de verbinding met Bre da en de omliggende plaatsen onderhouden. waarbij in het bijzonder de wenschelijkheid naar voren wordt gebracht, dezen bussen eeo standplaats in het centrum der stad aan te wijzen en de kosten dier standplaats zoo ge- ring en billijk mogelijk te doen zijn. Deze motie zal nog heden, voor de raads- vergadering, aan het gemeentebestuur wor den overhandigd. Er waren verschillende leden van den ge meenteraad in de vergadering aanwezig. EEN HALVE EEUW BRUGWACHTER. Woensdag vierde naar de Telegraaf meldi, de heer Paul Rosier te Maastricht zijn 50-ja- rig jubileum, als brugwachter aan het kanaa! Luik-Maastricht, onder St. Pieters-Maas- tricht. Gedurende al die jaren heeft de thans 80-jarige krasse, grijsaard, dezelfde brug in de nabijheid van Slavante bediend en in dien tijd ruim 430 000 schepen er „docrgedraaid." De burgemeester en andere autoriteiten, inge- nieurs, van den Rijkswaterstaai, ambtenaren en collega's, kwamen den jubilaris gelukwen- schen. De Harmonie van St. Pieter brachi hem opp de mooi-versierde brug een serena de en van alle zijden kwamen bloemstukken de feestvreugde verhoogen. Burgemeester Van Oppen reikte hem de bronzen eere-mcdailV van Oranje-Nassau uit en namens den Rijks- waterstaat werd hem door ingenieur Cansteijn een fraaie herinneringsmedaille op de borst gespeld. U ui ten I and EEN VROUW TER DOOD VEROOR- DEELD. Voor het Assisenhof te Leeds stond de 21- jarige Catherine Thorpe terecht wegens moord met voorbedachten rade den IOen Ja- nuari op den musicus Herbert Musgrove ge- pleegd. Catherine Thorpe leefde gescheiden van haar man, Musgrove leefde gescheiden van zijn vrouw. Zij hadden elkaar leeren ken- nen en Catherine Thorpe had een sterke lief- de opgevat voor Musgrove. De omgang tus- schen de twee menschen was echter niet be- paald vlot. Catherine had Musgrove geld geleend, dat Musgrove verzuimde terug te betalen. Hierover ontstond een nogal hoog- loopende ruzie. Catherine had in den avond Van den IOen Januari een mes in haar hand- koffertje en toen hij haar in de ruzie begon te beleedigen en te duwen, had zij het mes genomen en hem daarmede in de borst ge- stoken, met het gevolg dat Musgrove over leed. Catherine verklaarde dat zij erg van Musgrove hield en niet de bedoeling had, hem leed te doen. De jury sprak. echter het schuldig uit, doch voegde hieraan toe dat de beklaagde onder groote provocatie had ge- handeld en beval haar voor gratie aan. De rechter sprak de doodstraf uit. EEN VERSTANDIG WOORD VAN EEN CUDE DAME. Is rijkdom gezond? Men hoort weinig van rijke honderdjarigen. Meestal is het oudje, dat op den wel zeer bijzonderen lOOsten ver jaardag in den versierden stoel de gelukwen- schen aanvaardt van den burgemeester en de anderen gesproten uit de arbeidersklasse of de kleinc burgerij. Tenzij het een Turksche boer is. Een uitzondering vormt miss Elizabeth Underwood Lisle, een dame die Dinsdag 104 jaar is geworden. Zij bewoont met een staf van toegewijd personeel een groot huis in het hartje van 't Londensche West-End en kijkt er dag in dag uit naaf het. drukke leven van de wereldstad. Den laatsten tijd is zij nog wel eens bed- legerig, maar altijd opgewekt en geduldig. En vol belangstelling voor de nieuwtjes van den dag. Toen ze 100 was, ging ze nog ge- regeld boodschappen doen met haar huls- houdster. Het geheugen van miss Lisle is nog prima. Tachdg jaar geleden kwam zij aan het hof en werd voorgesteld aan Koningin Victoria en nog weet zij te vertellen hoe een wildebras die koningin wel was, vo6r haar kroning. Zij heeft Dickens en Disraeli persoonlijk geleend, ook kardinaal Newman en Browning en Tennyson. En ook Florence Nightingale. In haar jonge jaren droeg zij goed voor. Nog is zij er trotsch op, dat Dickens en Browning haar vaak verzochten, hun voor te lezen uit hun werk. In haar lange leven heeft zij vooral veel kracht geput uit Shakespeare's werk. „Ham- let" kent zij vrijwel uit het hoofd. Over de moderne jonge meisjes is de oude dame niet best te spreken. De toiletjes en de schoonheidsmiddeltjes van tegenwoordig vallen allerminst in haar smaak. Maar nog heviger is haar afkeer van schandaaltjes en geklets. „Het leven", zegt de 104-jarige, „is te kort om een deel ervan te verspillen met gerod- del". ONWAARDIGE DIENAREN VAN JUSTITIA. In een onlangs veischenen nummer van het Oostenrijksche tijdschriit „Der Genchts-1 mh- 'a ems saal" komen sensationeele onthullingen voor over toestanden, die jarenlang hebben be staan aan een kantongerecht in Zwetti (Oos-. tenrijk) en welke de prestaties van den gevac genbewaarder Frosch, uit de welbekenae ope- rette „Die Fledermaus" nog belangrijk over treffen. Het is onbegrijpelijk, zoo schrijh „Der Gerichtssaal", dat een paar uur spo- rens van Weenen dergelijke toestanden jaren lang hebben kunnen voortbestaan. Dezer dagen dan had voor het gerecht in Krems de tehandeling plaats van de zaak tffgen den gevangenis-opzichter Johann Lan ger en den Oberoffizial Ivo Janouschek van het kantongerecht te Zwetti, beschuldigd vaa het misbruik maken van hun ambtsgezag terwijl zij zich tevens hadden te verantwoor den voor een aantal andere delicten, waaron der voornamelijk bet zich onrechtmatig toe- eigenen van vrij belangrijke sommen gelds. Bij de behandeling kwamen eigenaardige feiten aan het licht, waarvan we hieronder ge- trouwelijk het relaas geven. Scdert 1919 was aan het kantongereeh* van Zwetti de Landesgerichtsrat dr. Lud wig Steidl verbonden, die reeds heel spoedig na zijn vestiging in het plaatsje groote vrien- den werd met Janouschek. De heeren tutoy- eerden elkaar en legden een kaartje in dt stamkroeg, waarbij zij niet vergaten den god des wijns welgevallig te zijn. Dr. Steidl gaf steeds voor zijn onderge- schikten het slechte voorbeeld. Hij beloofde aan de door het kantongerecht veroordeelden uitstel der straffen, dlkwijls zelfs amnestie en kreeg daarvoor in ruil allerlei geschenken. Het onderzoek van een zaak onder leiding van Steidl verschilt in vele opzichten met dal van andere dienaren van justitia. Steidl be gaf zich gewoonlijk. vergezeld van Janou schek en Laneer, dikwijls ook van zijn« vrouw, naar de plaats waar het onderzoek moest geschieden en deed zijne ambtsbezighe- den dan meestal in een cafe af. Men at en dronk, trof vergelijken, beslechtte twisten, dronk weer en geraakte ten slotte in zeer vroolijke stemming. De dienaren des rechts, onder leiding van dr. Steidl, dachten er niet aan, de door hen gemaakte verteringen te betalen; er was steeds iemand, die op beteekenisvolle wijze in zijn beurs tastte en dezen plicht van Steidl cs. ovemam. Een bijzonder gezellig onderzoek had plaats in zake een beschuldiging wegens tnoord, waarbij dr. Steidl in u.i tweetal ca fe's het verhoor zoo grondig leidde, dat ten slotte de geheele gerechtelijke commissie in zwaar beschonken toestand naar huis ging en de acten en corpora delicti in eeg herberg ach- terliet. De van moord beschuldicde werd later slechts veroordeeld wegens het aanbrengen van ernsfig lichamelijk letsel en kreeg slechts drie weken gevangenisstraf. Hij was echter eeenszins verwonderd, toen hij na zijn vrijla- ting de rekening kreeg van den eigenaar van de hierboven bedeelde cafe's voor de verte ringen tiidens het onderzoek van Steidl's commissie. Bij de behandeling dezer zaak voor de rechtbank was Steidl slechts getuige, terwijl, Janouschek en Langer als beklaagden waren gedagvaard. Beide laatstgenoemden werden, tot verwon- dering van het publiek, slechts tot een lichte gevangenisstraf veroordeeld, terwijl de eenige maatregel. die tegen Steidl is genomen, hier in bestond, dat hij naar Weenen werd over- geplaatst. Marktherichten PURMEREND, 1 April. „Afslagvereeni- ging Beemster, Purmcrend en Omstreken". Spinazie 0.18—/ 0.32 per K G., Radij® 6.40 per 100 bos, Bieten f 4 per 1000, BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 2 April. 41000 I< G. Roode kool le soort 12—J 15.20, 2e soort 7.30—/ 11.60, 57000 K G. Gele kool le soort 13—/ 15, 2e soort f 9 2012 50, 96000 K G. Witte kool le soort 56, 2e soort 4.104 SO, 4465 K-G. Uien: Uien 14.70—/ 15.40, Drielingen f 14.30, alles per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 2 April. 5400 K.G. Uien: Grove uien 15 10, Drie lingen 14.50, Uien 14.80—/ 15 60, 7200 K.G. Peen 2.20—/ 2.90, 124600 K G. Roode kool 11.4015.10, Doorschot 10.30—/ 14.40, 23600 K G. Gele kool 9 20-/ 14.20, 128200 K.G. D. witte 3.60—/ 6.20, Doorschot 3.20—/ 4.30, alles per 100 K G. WARMENHUIZEN, 2 April 1925. Roode kool le soort f 11—/ 15, 2e soort 11.10—/ 13 90, uitschot 6—/ 690, Gele kool le soort 11.80, Witte kool le soort 4 tot 5.60, 2e srt. 4.10, Drielingen 1020 tot 11.40, Uien 12.20-/ 12 60, Stek 4.60—/ 5 90, Peen 1 801 90. Aan- voer 40100 K G. Roode kool, 800 K.G. Gele kool, 33700 K.G. Witte kool, 2700 K.G. uien. 1400 K.G. Peen- SCHAGEN, 2 April 1925. Op de heden gehouden eierveiling werd aangevoerd: 45592 kipeieren 5 50—/ 6 40, gemidd. prljc f 5 90, 9611 eendekren 5 90—/ 6.10. middelde prija 6. I^taal 55203. s VteiMJUid die fftegte .Ic&ai nf)eeP "tdet, oUe ooil VcortcU; JYatvrzecA. dit •utns, J* PI) 1UJMPHJP fc— etj. Cigarette* (stroo mondat) Specials 21

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6