DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Verboden loterijen. No. 80 Honderd zevcn en twintigste Jaargau? 1925. ON nwamer Se^Saa! all 3 V.zftca. Abomiementsprijs l)lj vooruitbctaling per 3 maanden f2.fir. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regelgrootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster ZoonVoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactic No. 33. ZATERDAG Directeur: G H. KRAR. Hoofdredacteur: Tj. N.-ADEMA. \PRIli Herhaalddijk krijgen wij bezoek van Alkmaarsche middeustanders, die, hetzij bij de opening of wel bij een jubileum van hun zaak, een-bijzondere reclame willen maken Zij zetten dan een prijsraadsel in elkaar of bede'nkert een bijzondere attractie, waardoor zij fevens gelegenheid hebben de aandacht van het publiek op hun etalages en daardoor op hun onderneming te vestigen. Soms hebben zij heel aardige vvedstrijden bedacht, waarvoor de advertenties of recla- mc-opdrachten reeds in gereedheid gebracht zijn en moet de Redactie hun illusie verstoren door er nadrukkelijk aan te herinneren, dai eerst dient uitgemaakt te worden of hier al dan niet van een verboden loterij sprake is. Dan verwijzen wij belanghebbenden ge- woonlijk naar het Politie-bureau en dan komt een half uur later een teleurgesteh! winkelier mededeelen, dat zijn zoo mooi in elkaar ge- zette reclame geen voortgang zal hebben, daar de Politie ze in den door hem bedachten vorm verboden heeft. Dat is dikwijls een heel onverwachte te- ieurstelling, maar zij kan niet vroeg genoeg komen om den belanghebbende vergecfsche kosten en moeite te besparen. De Politie doet eenvoudig haar plicht 'en van haar kan zeker niet gezegd worden dat zij binnen de grenzen der cnverbiddelijke wet niet alles doet wat in haar vennogen is, den middenstand te dezer zake zoo behulp- zaam mogelijk te zijn- Wij hebben ons over dit onderwerp eens met de Politie in verbinding gesteld en zullen hieronder in groote lijnen aangeven welke at- tracties men voor zijn onderneming' al dan niet tot uitvoering zal mogen brengen. Er zijn winkeliers geweest, die een prijs raadsel lieten oplossen, waaraan hun klanten mochten deelnemen en waarbij dan onder de goede oplosscrs een of ineer prijzen verlooc werden. Dit is in strijd met de Loterijwet, daar de oplossing van prijsraadsels voorwaarde is voor de mededinging naar den prijs. docli geen geen invloed uitoefent op de kansbepa ling waardoor de winner van eeu prijs wordt aangewezen. Artikel I der Loterijwet van 1905 een vrij rekbaar artikel verstaat onder een lo terij elke gelegenheid door iemand opcnge- steld om, tegen voldcening aan zekere voor waarde, mede te dingen naar prijzen of '^re- mien in geld of goed, uitgeloofd ten behoeve van de dcelnemers, die als winners worden aangewezen door het lot of eenige and?re kansbepaling, waarop zij geen overwegenden invloed kunnen hebben De oplossing van het prijsraadsel is dus slechts de voldoening aan de voorwaarde om mede te kunnen dingen en dus in wezen gelijk aan het koopcn van een lot. De daarop dan volgende verlotiug der prij zen valt geheel binnen het verbod van cie Lo terijwet. De betrokken winkelier heeft, toen zijn oor- spronkelijk plan door Politie-'verbod geen voortgang kon hebben de mogelijkheid een prijs te verwerven vcor iederen geeden oplos- ser opengesteld. Het werd nu dus eigenlijk een behendig- heidswedstrijd voor iedereen. Er was geen bepaalde voorwaarde tot me dedinging meer want ook niet-klanten kon- den er aan deelnemen en iedere goede op- losser kreeg een gelijke belooning. Elke goede oplossing gaf dus recht op een prijs, zondr dat deze nader belioefde te wor den toegewezen door het lot, zoodat er van een loterij geen sprake meer was en de wet dienaangaande niet van toepassing belioefde te zijn. lets dergelijks overkwam kort geleden een sigarenwinkelier te dezer stede, die een paar groote sigaren vol spelden gestoken had en zijn klanten daarvan het juiste aantal liet ra- den. Eenige bchendigheid voor het vaststellen van het juiste aantal kon vrijwcl worden uit- geschakeld, het bleef een schatting, een ge- lukskansje voor den winner. En dus een loterij, voornamelijk ook door- dat de mededinging naar de prijzen aan ze kere voorwaarden was vastgekoppeld. Immers alleen klanten van dezen winkelier konden mededingen. Ook deze verloting is ten slotte, in onder- ling overleg, zoo geregeld, dat de Loterijwet buiten beschouwing kon blijven. Iedereen werd zonder eenige voorwaarde in de gelegenheid gesteld mede te radeu en be- paald werd, dat elke goede oplosser een prijs zou ontvangen, zoodat ook bij de toekenning der prijzen elke kansbepaling werd uitgeslo- ten. Een slager, die kort geleden hier ter stede een winkel opende en een attractie bedacht had, waarvoor hatnmen en andere slagersarti- kelen als prijzen beschikbaar gesteld werden, had zijn reclame daarvoor al gereed en kwam op het Redactic-bureau om een kleine mede deeling onder stadsnieuws te vragen. Wij hebben l»em toen, voorzichtigheishalve, nog even naar iiet Politie-bureau verwezen. Even later kwam de mededeeling, dat hij van elke attractie afzag. Zijn plannen waren geheel in strijd met de Loterijwet. Was hij niet gewaarschuwd, dan zouden al zijn mceite en kosten vergeefs geweest zijn Het heei't daarom zijn nut, hierop in het algemeen nog eens even de aandacnt te vesti- Wanneer is nu iets dergelijks niet verbo den? Hoofdzakelijk wanneer de oplossing var. een of ander prohleem niet zoozeer raden dan wel schatten is. Men kan b.v. een koe of een paard op het juiste gewicht faten schatten, maar mag dan - toch, wanneer er meerdere goede oplossers zijn, nimmer door het lot den winnaar laten uitmaken en is dus eigenlijk verplicht elken goeden oplosser een zoo mogelijk gelijken prijs toe te kennen. Een winkelier iiet een paar groote kaarsen branden en liet zijn klanten raden wanneer ze geheel zouden opgebrand zijn. Schijnbaar heeft men hier een zuivere ge lukskans. maar het is natuurlijk mogelijk den juisten tijd door berekening eenigszios te schattem Een andere winkelier heeft b.v. een etalage van schoensmeerdoosjes gemaakt. Hij heeft er torentjes van gebouwd en ze in zijn gehee- le etalagekast verspreid. Men heeft wel eens betoogd, dat ook hier slechts van behendigheid en niet van zuiver raden sprake zou zijn omdat iemard met veel geauld en veel vrijen tijd werkelijk in staat zou zijn het juiste aantal te bepalen zonder er naar te raden. Maar in den regel zullen niet alle doosjes zichtbaar zijn, wat in het bijzonder het geval is wanneer er huisjes en torentjes van ge bouwd worden en is er dus een kansbepaling waarop men geen overwegenden invloed kan uitoefenen. Ditzelfde deed zich verleden jaar hier ter stede op de G. A. MI. T. voor waar een hor- logemaker den juisten tijd liet raden waaiop een bepaalde klok zou stilstaan. Dat het hier zuiver een kansberekening gold is duidelijk en deze attractie werd dan ook door de Politie verboden en kon slechts na een bijzondere vergunning van Burg, en Weth. voortgezet worden. Dat men niet zonder meer naar een aantal knikkers, koffieboonen of erwten in een flesch mag raden is na het bovenstaande natuurlijk duidelijk. Kraampjes met roulettes, wijzers die na het rondraaien op den een of anderen prijs blijven staan vischtentjes en dergelijke zijn na tuurlijk verboden en worden op de kermis niet meer toegelaten. Evenmin is zonder toestemming het draaien van een rad van avontuur of het houden van een grabbelmand verboden ten- zij elke grabbelaar een gelijken prijs kriigt waarmede de attractie van de grabbelmand naturlijk geheel wordt tiitgeschakeld. Gelukkig kunnen er uitzonderingsbepalin- gen gemaakt worden maar om elke loterij op zich zelf te kunnen beoordeelen moet vergun ning aan Burg, en Weth. en voor prijsbedra- gen grooter dan 100 aan de Kroon ge- vraagd worden. De overheid stelt dan de voorwaarden vast waaronder de loterij voor een bepaald doel gehouden mag worden en art. 3 van de Lote rijwet -zegt, dat dit kan geschieden voor een liefdadig doel of ter bevordering van weten- schap, kunst of een ander algemeen belang waarbij de prijzen of premien niet uit geld of geldswaardige papieren bestaan. Zoo kan door Burg, en Weth. ook aan Vereenigingen vergunning worden verleend een rad van avontuur te laten draaien of een grabbelmand te exploiteeren mits dit slechts n tesloten kring geschiedt en er een a'gemeen belang een zeer rekbaar begrip mee ge- dier.d wordt. Eenige thans algemeen gebruikelijke voor waarden die de Kroon bij aanvrage tot het organiseeren van een loterij stelt zullen wij hieronder nog laten volgen. Zij bepaalt dat minstens 60 het is ook wel eens iets meer of iets minder van de nominale waarde der geplaatste loten ten bate van het beoogde doel moet worden aan- gewend en voorkomt daarmede dat de verlo ting het doel waarvoor zij werd aangevraagd niet voldoende ten nutte zou komen. De Kroon bepaalt, dat geen prijzen of premien bij de bestuursleden mogen worden aangekocht en stelt het aantal loten en den prijs daarvan vast. Uit de opbrengst der loterij mogen geen belooningen worden toegekend en alcohol- houdende dranken mogen niet als prijzen of premien worden uitgeloofd. Op alle loten moet duidelijk het aantal uit te geven loten en de eenheidsprijs worden ver- meld, de uiterste trekkingsdatum wordt vast- gesteld en bepaald wordt dat de prijzen en premien bij de trekking zonder korting ter beschikking van de winners moeten gesteld worden. Dat het bevoegde gezag alle gegevens en, na afloop der verloting, een uilcewerkte re- kening en verantwoording ter beschikking moet gesteld werden geeft natuurlijk de noo- dige waarborg dat van de vergunning geen misbruik zal worden gemaakt. In navolging van deze algemeene regels hebben Burg, en Weth. eenige voorwaarden vastgesteld waaraan over het algemeen vol- daan zal moeten worden wanneer hun toe- stemming tot het organiseeren eener verloting gevraagd wordt als de prijzen en premien, volgens artikel 3 van de Loterijwet, het to- taalbedrag van eenhonderd gulden niet te boven gaan. De loten moeten dan den naam vermelden van de attractie waarvoor zij bestemd zijn, het bedrag dat de deelname per keer kost en tevens de mededeeling van het goedkeurings- besluit van Burg, en Weth. met den datum daarvan. Dat elk persoonlijk winstbejag daarbij uit- gesloten moet zijn spreekt vanzelf en ook dat van de opbrengst geen belooningen, onder welken vorm dan ook, mogen uitgekeerd wor den. Wij meenen in dezen tijd van prijs- en eta'ageraadsels, in dezen tijd ook van het organiseeren van verlotingen voor allerlei doeleinden, velen met het bovenstaande eenigszins wegwijs te hebben gemaakt. Eventueele vragen van belanghebbenden en belangstellenden zullen wij zoo mogelijk gaarne beantwoorden en ons, zoo noodig met de te dezer zake controleerende autoritei- ten in verbinding stellen. die ongetwijfeld wel haar medewerking willen verleenen. Bnitenland DE AFTRED1NG VAN CLeMENTEL. Over het ontstaan van de (reeds weer opge- loste) minister crisis in Frankrijk wordt nog gemeld De redevoering van den Fransehen minister van Financien Clementel, in den Senaat ge houden over de voorgenomen financieele maat- rogelen der regeering, had in de kringen van het Cartel zulk een emotie verwekt, dat Her- riot het noodig cordeelde zelf naar den Se naat te Snellen en daar aanvullende verkla- ringen af te leggen. Hij zeide, dat de mede- deelingen van minister Clementel prematuur geweest waren, aangezien de regeering als tegenwicht tegen de vermeerdering der fiduci- aire circulatie nieuwe belastingen voorbereid- de, opdat elk inflationair karakter zou wegge- nomen worden. Herriot verklaarde, ;dat het in het belang der openbare financien' de voorkeur verdiende, de behandeling der begrooting niet. vast te koppelen aan de bespreking van den toestand der schatkist. Hij wild5 echter over de schat- kistvraagstukken toch spreken met het oog op de jongste geruchten, die voortdurend wa ren uitgedijd en verkeerd uitgelegd. Herriot wees er op, dat de regeering zich steeds ver- zet had tegen de inflatie en dat zij de moei- lijkheden van de Schatkist het hoofd wenschte te bieden door maatregelen, waarin Frankrijk de algemeene lijn van dat principe terug zou vinden. De tegenwoorctige toestand kan niet voortduren, zeide hij, wij willen een behoorlijk functioneerende schatkist. evenals wij een be hoorlijk sluitende begrooting willen. De regee ring is er eenstemmig tegen, bankbiljetten uit te geven om den toestand het hoofd te bieden Ten slotte zei Herriot: De regeering zal slechts maatregelen voorstellen, die volkcmen gezond en loyaal zijn. Hij vroeg den Senaat het wetsvoorstel af te wachten, dat de regee ring zal indienen. Clementel achtte zich door deze verklaring- gen gedesavoueerd en'diende 's avonds laat zijn ontslag in. De werkelijke tegenstelling in dit conflict betreft den aard der nieuwe belastingen, daar het Cartel een heffing van't kapitaal wensch te en Clementel zich daartegen verzette. Op den Qua! d'Orsay is desavonds een bij- eenkomst gehouden van de leden der regee ring met de chefs van de groepen van het linksche Cartel, waarbij Clementel reeds ont- brak. Daarna had een zitting van den minister- raad plaats, die ten gevolge van een defect in de electrische geleiding bij kaarslicht ge houden moest worden en tot's morgens vijf uur duurde. Het ontslag van Clementel werd aanvaard. De portefeuille van financien en thans aan- geboden worden aan senator De Monzie, die haar, naar wij gister nog melddenheeft aan- genomen. DREIGENDE HAVENSTAKING TE DUISBURG. De organisatie der Duisburgsche havenar- bgiders heeft aangekondigd dat zij in staking zal gaan, wanneer de arbitrale uitspraak in de loonkwestie, welke neerkomt op een loons- verhooging van 8 en welke uitspraak door de werkgevers is afgewezen, niet binnen 8 dagen bindend wordt* verklaard. DE ACTIE DER FRANSCHE" STUDENTEN. Ook in verschillcnde provinciesteden zijn betoogingen, gelijk die aan de Parijsche uni- versiteit, voorgekomen. Met name in Lyon kwam het tot, niet ernstige, ordeverstoringen. EEN NIEUW LABOURPROGRAM. Mac Donald en Thomas zullen zich met nog eenige leiders in de Paasghvacantie in cen dorpje in Cornwall terugtrefifen, ten ein- de een nieuw uitvoerig program voor de La bour Partij op te stellen. DE INGESTORTE FABRIEKSSCHOOR- STEEN. Blijkens nadere berichten zijn onder den in- gestorten schoorsteen op de' Bruinkoolmijn Bohlen, bij Leipzig zestien arbeider bedolven. Van onder de puinhoopen zijn twee zwaar- gewonden te voorschijn gehaald, de overigen zijn dood. HET DUISCH-ROEMEENSCHE GESCHIL. Naar uit Boekarest wordt gemeld, heeft het Rcemeensche minsterie van buitenlandsche za- ken bericht ontvangen van de commissie van herstel, dat zij zich in het Duitsch-Roemeen- sche geschil onbevoegd verklaart. Gelijk men zich zal herinneren liep dit con flict over het inlossen van het tiki ens den oor- ,log door de Duitsche bezettingsautoriteiten uitgegeven ongedekt bankpapier. Einde Fe- •bruari van dit jaar heeft de Duitsche regee ring aan de aan de C. v. H. gevraagd, vast te stellen, dat de Rocmeensche eischen op grond van het Verdrag van Londen, slechts zijn te dekken uit de annui'teiten, waartoe Duitschland op grond van het Dawesplan ver plicht is De Roemeensche regeering bestreed deze opvatting. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag ge meld). BRAUN PREMIER VAN PRUISEN. Bij de verkiezing van een minister-presi dent in den Pruisischen Landdag werden uit- gebracht 432 stemmen. Hiervan kreeg de sociaal-democraat Braun er 220, tegen 170 op dr. Peters en 40 op den communist Pieck. Braun is derhalve gekozen, zooals reeds verwacht werd. Remensrd Nieims MALARIABESTRIJDING IN NOORDHOLLAND IN 1924. Aan het Jaarvers'.ag der Wetensch'appdijke Malaria-Commissie voor Noord-Holland over 1924, onlangs uitgebracht aan den minister van arbeid, handel en nijverheid en thans op- genomen in de Verslagen en Mededeelingen voor de Volksgezondheid, is het navolgende ontleend: De voorgenomen 5-jarige proefneming lavam tot een ontijdig einde door de onver- mijdelijke bezuiniging ook op dit deel der overheidsbemoeiingen met de volksgezond heid De tijdelijke ter beschikking stelling van een inspecteur werd beeindigd, zoo ook de centrale „winterbestrijding". Het bewijs dat deze campagne den anophelesstand zomers ge- drukt had, was wel is, waar niet te l^veren, maar zonder twijfel werd toch door een goede wintercampagne een krachiigen factoY toege- voegd aan de vele andere vernietigingsfacto- renhoe groot die is in verhouding tot de an deren, kan slechts gegist worden. De behoefte aan herhaalde ontmugging niet alleen in de stallen, maar ook in de huizen, omdat ook's winters in huis besmette muggen gevonden werdgn en in het najaar nog me- nige besmetting plaats vond, maakte verande- ring van koers noodzakelijk in dien zin, dat de centrale bestrijding plaats maakt voor een door de bevolking zelve gevoei'de campagne Zoodanige campagne kwam in samenwerking met de „gekleurde kruizen" tot stand en zal worden geleid door de commissie „Malaria- bestrijding door de bevolking", die te Alk- maar zetelt. Met de oprichting van deze com missie ging een verandering van karakter van de oude Malaria-commissie gepaard. Deze zal voortaan geen adviseerend orgaan meer zijn ten behoeve van den inspecteur, maar zuiver een lichaam voor wetenschapoelijk onderzoek van het voorkomen en de middelen ter bestrij ding van de malaria in Noord-Holland (liefst ook in geheel Nederland). Op 13 Mei werden door den Geneeskundi- gen Dienst nog zeer kleine anopheleslarven gevonden. Het „eigetal" (percentage der wijfies met riipe eieren) was van 1920 tot 1923 geleidelijk en zeer sterk gedaald, resp van 32 tot 16, 14 en 6 pet In 1924 bedroeg di percentage echter in eens weer 35 pet. De reden der.dalende vruchtbaarheia van 1920 tot 1923 en- de stijging tot het oude peil in 1921 ontgaat ons geheel. De hoop dat een voorgaande daling der vruchtbaarheid mede helpen zou om de anophelesdichtheid te doen afnemen, is niet vervuld. Uit het voortgezet onderzoek naar het „bloedgetal" (percentage- anopheles met bloed in de maag) bleek weer, dat de malariamug niet alleen in de stallen, maar ook in de woningen ook's winters bloed zuigt. Met paraffineeren (4 gr. per vierkante me ter) werd op groote sehaal doorgegaan, zoo ook idtmaal voor het laatst met de centrale muggenverdelging (naar schatting 4 millioen muggen gedood). Het aantal naar het Cen- traal Laboratorium en naar het Laboratorium van den Amsterdamschen Gemeentelijken Dienst voor onderzoek gezonden bloedprae- paraten daalde wederom. In 20—30 pet was de uitslag positief. De indruk dat in het algemeen de daling der malaria-freauentie zich in 1924 heeft voortge zet. wordt bevestigd door desrenen die nauw- keurip-e vergelijkende cijfers konden verstrek- ken. Het zou te vcr voeren al de medegedeelde cijfers en indrukken omtrent de malaria-fre- oucutiij in geheel Noord-Holland hier mede te deelen. Interessant is echter. dat in het Riikskrankzinnigengesticht te Medemblik sorn- mige slaapzalen op doeltreffende wiize door mugpen^fas worden beschermd. andere niet: van de 17 niemye malariagevallen hadden er 14 oo onbeschermde zalen geslapen.en 3 op beschermde fterwi'l 2 maal zcoveel patienten on beschermde zalen slapen als op onbe- schermde). Tot nog toe werden geen bijzon- dere voorzorgsmaatrcrelen met hot oo? op de arbeiders bii de Zuiderzeewerken op W'ierin- ?en genomen. ondanks het aandrin?en der eommissie. Ma'ariagev'allen onder die arbe! Hers werden echter gelukkig nog niet waar- genomen. De daling der malaria-freouentie in de Zaanstreek spiegelt zich ook af in de verqijp- derde vraag naar goedkoopc kinine-tab'-etten. De mededeelingen die in het verslag ovei beweerde nieuwe geneesmiddelen als peracri- no haco 303 en Smalarina Cremonese zijn neergelegd, maken geen zeer objectieven in druk. Ze bevatten geen nieuwe gezichtspun- ten. Vooralsnog is de waarde dezer middelen voor de malariabestriiding niet aannemelijk gemaakt Verschillende nieuwe muggenverdelgings- middelen werden beproefd, o.a. R.I.DS. en Flyosan (beide mengsels van petroleum en methylsalicylaat, terwijl de eerste ook nog te- trachloorkoolstof bevat). Zij werken sueller dan lysol en het voer behoeft niet afgedekt te vf>raen; hun doordringend vermogen is groo ter en de hoogere prijs wordt meer dan ver- goed door de snellere bewerking, die zij moge lijk maken. De geneeskundige dienst van Am sterdam werkt ook met succes met een ammo niakale oplossing van groene zeep en soda Vergelijkende prceven werden dezen winter gene men. Uitvoerige bcschouwingen wijdt het verslag voorts aan het oude vraagstuk omtrent den samenhang van de malaria-frequentie met het zoutgenalte van het water, cloor de arti- kelen van den hydrobioloog J. van der Hoe- ven in ons blad weer actueel geworden. De zeer positieve meening van den hear van der Hoeven, dat iedere ernstige verzou- ting de malaria achter zich aansleept en be- veiliging van onze binnenwateren tegen bin- nenaringend zeewater ons land spoedig van malaria verlossen zou, wordt evenzeer als de theorie van Ronbaud die v. d. Hoeven als een der steunpilaren van zijn theorie gebruikte door de commissie op verschillende gronden niet aanvaardt. De bewijskracht van het be- toog van v. d. Hoeven kunnen zij vooralsnog niet inzien. Toch blijft het ook h.1. een opmer- keiijx felt dat in de laatste kwart eeuw in Ne derland de malaria beperkt is gebleven tot provincies met brak water en „zeker zal de voile aandacht der commissie daarop geves iigd mceten blijven". Wat wettelijke verordening tot bestrijding der malaria betreft, bleken Gedeputeerde Stn- ten wel bereid hun goedkeuring aan gemeen- telijke verordeningen van dien aard te verlee nen doch niet om de totstandkoming van een provinriale verordening te bevorderen. In overleg met de commissie voor de volks- huisvesting van den gezondheidsraad werd opneming van een bepaling in de bouwveror- dening van tal van gemeenten wenschelijk ge- acht van den navolgenden inhoud: „In elk vertrek moet wanneer zulks in verband met de figging der woning door B. en W. noodig wordt geacht te hunnen genoege, ten minstc een der ramen zoodanig zijn ingericht dat daaraan op doelmatige wijze een gaasbe- scherming tegen het binnenaringen van mug gen kan worden aangebracht". Verder te gaan en een imperatief voorschrift tot hef aanbrengen van gaasbescherming te geven werd niet wel mogelijk en ook niet wensche lijk geacht behalve wat kazernes en keten be treft en eventueel ook met steun van rijk of genieente gebouwde wroningen en woningcom- plexen. Melding wordt gemaakt van het popu late boekje van dr. Jac. P. Thijsse „van muggen en malaria", van de malariafilm van de heeren J. C. Mol en dr. W. H. van Seters en van de reis door Oost Europa van prof. Swellengrebel. De groote leemten in on«- ze kennis over vroegere toestanden op mala-- riaeebied in ons land deden de commissie be sluiten de leden Honig en Swelengrebel te verzoeken eene subs-cemmissie te vormen voor de bestudeering van de geschieclenis dei- ma laria in Nederland. DE HANZEBANK TE 's-HERTOGEN- BOSCH. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Tak, heeft gister conclusie geno men in de zaak tusschen curatoren over de thans in faillissement verkeerende Credietver- eeniging de Hanzebank, gevestigd te's Her- togenbosch, en J. F. Wouters te Oss. Waar de beide onderdeelen der grief onge- grond achtte concludeerde hij tot verwei-ping van het beroep met veroordeeling van de eischeres in de kosten, op de behandeling van deze zaak in cassatie gevallen. De uitspraak in deze zaak is bepaald op 15 Mei. StadsTtienws OVERPLAATSING. De heer W. Zijp, vroeger in de Zijpe, thans te Alkmaar, worat als arbeider-r'angeerder overgeplaatst naar Schagen. BEKROOND. De heer P. H. de Rover, Hekelsiraat alhier, heeft dezer dagen twee koeien aangekoclit, die gister op de tentoonstelling te Amsterdam be- kroond zijn met een eersten prijs en een ver- guld-zilveren medaille PADDESTOELEN. De afdeeling Alkmaar der Ned. Ver. v. Huisvrouwen organ iseert in samenwerking met de Natuur-Historische Vereeniging cen serie lezingen en excursies1 over paddenstoe- len. In de onmiddellijke omgeving van Alk maar is op dat gebiea veel te vinden en te zien, en waar de bekende mycologc., mej Cool, conservatrice der Ned Ver. van Mycologen te Leiden, de leiding op zich genomen heeft, kan men zeker zijn, dat er veel interessants te hooren zal zijn. De curstis 'wordt beeindigd met een twee- claagsche tep toons telling, waar niet alleen alle AARSCHE GOURA

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1