1 Bakpoeder "Backiri Wekelijbscb Overzicbt Gemeiigfl ffemrsT Landbouw en Maatschappy. BISCUIT-TAART Dr Oef*ker's NATIONALE VROUWENRAAD VAN NEDERLAND. Om 10 uur Vrijdagochtend heeft de verga dering van den Nationalen Vrouwenraad haar werkzaamheden hervat. Mej. Suze Groshaus bracht verslag uit voor het Intern, comite voor kinderbescherming. Zij kon wei- nig van het internationale werk vertellen. Wat betreft het nationale werk wees zij op de beteekenis, die thans wordt gehecht aan het vraagstuk van „de rijperij jeugd". Mevr. Rijn van Alkemade las daarna het verslag voor van de nieuw toegetreden ver- eeniging- Parkherstellingsoorden, waarin doel en werkwijze van deze vereeniging wor- den toegelicht. Mevr. J. TweerWesterman bracht ver slag uit voor het eveneens nieuw toegetreden lid de Nederlandsche Vrouwenclub te Am sterdam, waamit o.m. blijkt, dat het ledental thans meer dan 580 bedraagt. Vervolgens zou in behandeling komen het voorstel van het algemeen bestuurslid van den Bond van onderwijzeressen bij het huis- houdonderwijs. De Nationale Vrouwenraad wcnde zich tot de regeering met het ernstig en dringend verzoek, bij de wijziging van de Pensioenwet 1922 een bepaling op te nemen, waardoor voor het vaststellen van pensioen voor de leerkrachten bij het nijverheidsonder- wijs ook in rekening mogen worden gebracht die chenstjaren welke zijn doorgebracht aan nijverheidsscholen, gedurende den tijd, dat deze nog niet door het rijk werden gesubsidi- #erd. In een brief van den Bond was aangera- den in verband met de afhandeling van de pensioenwet in de Tweede Kamer en de wei- nige kans op succes van de indiening van zulk een verzoek, het voorstel thans niet te behandelen. De presidenten en de vergade- ring bleken van andere meening te zijn en dus werd het voorstel wel in behandeling ge- nomen. Na eenige gedachtenwisseling werd beslo- ten, thans een protest te zenden aan de re geering en het oestuur te machtigen, op het verkieslijke oogenblik te ageeren op de wijze, die dan wenschelijk zal blijken. Daarna was aan de orde het verslag van mej. E. Baelde, lid van het Intern, comite van emigratie en immigratie. Dit maakt in het bijzonder melding van de strenger en doelmatiger wetgeving in de meeste landen '"TT&halve NederTanif) Setreffentte immfgraHe. j In behandeling kwam vervolgens een voor stel van het internationaal co.nitelid van emigratie en immigratie, strekkende tot het vormen van een soort bemiddelingsbureau door de Nationale Vrouwenraden van de verschillende landen, om aan vrouwen, die emigreeren, inlichtingen te verstrekken om- trent gewenschte huishoudelijke hulp. Dit werd met algemeerie stemmen aange- nomen. Mevrouw Polak—Rozenberg bracht ver volgens verslag uit voor de vereeniging On- derlinge Vrouwenbescherming, waarin o.m. het doel der vereeniging wordt omschreven met verwijzing naar de nieuwste statuten en de nadruk wordt gelegd op het streven, het verantwoordelijkheidsgevoel der ongehuwde moeder te versterken, en de wenschelijkheid van een psychopatenwet. Aan de orde kwam daarna een voorstel van het algemeen bestuurslid van den vrou wenraad Groningen, strekkende tot het doen van stappen bij de betrokken autoriteiten om toelating voor derde klasse reizigers tot de restauratiewagens in de D-treinen der Ne derlandsche Spoorwegen. Het voorstel werd, nadat een amendement was ingetrokken, aangenomen met 51 stem- men voor, 2 tegen en 17 in bianco. Aan de orde kwam daarna het voorstel van het internationaal comitelid voor vrede en arbitrage, ertoe strekkende, dat de N.V.R. bij de regeering zal aandringen op het geven van onderwijs in het doel, de werkwijze en de besluiten van den Volkenbond. De beperking betreffende de soort van onderwijs werd weggelaten en het voorstel werd bij acclamatie aangenomen. De vergadering is daarna geschorst. NEDERLAND EN BELGIe. De correspondent te Brussel der N. R. Crt. meldde gister: De heer Paul Hymans, de Belgische mi nister van buitenlandsche zaken, is vanmor- gen tegen twaalven, vergezeld van twee der onderhandelaars, naar Den Haag vertrok- ken. Hij zal daar dadelijk naar het ministerie van buitenlandsche zaken gaan, waar hij en minister Van Kamebeek om 5 uur de over- c-enkomst tusschen Nederland en Belgie zul- len teekenen. Vanavond heeft in Den Haag een intieme maaltiid plaats. De heer Hymans zal Brussel terugkeeren. morgenmiddag in DRAINAGE, door J. H. Engelhardt I. i. II. in het vorige artikel over drainage werd o.m. opgemerkt dat een overmaat van water daardoor vlugger werd afgevoerd. Als een overmaat is dat water te beschou- wen, dat boven de voile verzadiging in den grond aanwezig is. Ten einde een denkbeeld te krijgen omtrent deze verzadiging, zal worden nagegaan in welke toestanden het water in den grond kan voorkomen. Daarbij ga ik uit van de veronderstelling, dat de grond bestaat uit zeer kleine, bolvor- tnige korrels, welke onderling even groot zijn en een ligging hebbeir, zooals in de figuren 2, 3 en 4 (zeer vergroot) is weergegeven. Iedere korrel raakt daarbij zijdelings aan t> andere en zoowel naar boven als naar bene- den aan 3 dus in totaal aan 12 andere. Wordt een diep gat in den grond gegra- ven, dan zal daarin water gaan staari D_ oppervlakte van dit water wordt phreatisch oppervlak genoemd (zie fig. 1en vanuit dit oppervlak begint de capillaire opstijging, zoodat, naar boven gaande, voorkomen: a. capillair water, dat boven begrensd wordt door het capillair oppervlak; b. funiculair water, dat boven begrensd wordt door het luniculair oppervlak; c. pendulair water, dat boven begrensd wordt door het pendulair oppervlak; d. hvgroscopisch water, dat bo ven begrensd wordt door het oppervlak van den grond. In de capillaire zone zijn de porien tus schen de gronddeeltjes, geheel gevuld met water, (zie fig. 2), terwijl in de funiculaire zone (zie fig. 3) de porien zoowel lucht als water bevatten. Tusschen het vastgehouden water is hier onderling verband, hetgeen met de luchtruimt°n niet het geval is. Er vindt in de funiculaire zone dan ook nog capillaire opstijging van water plaats. Dit laatste is niet meer het geval in de pendulaire zone (zie fig. 4), omdat daar geen onderling ver band meer is tusschen het vastgehouden wa- Fig. 1 ter, maar wel tusschen de luchtruimten. In de bovenste zone wordt alleen een uiterst dun laagje water aan de oppervlakte der grond deeltjes vastgehouden. De geschetste toestanden van het water komen bijv. voor bij een niet-begroeiden grond, wanneer een tijd van droogte gevolgd is op een regentijd. In fig. 2 zijn de porien geheel met capillair water gevuld. Eveneens zijn alle porien bene- den het phreatisch oppervlak geheel gevuld en wel met grondwater. In werkelijkheid zul- len in den grond ook grootere holten voorko men, welke wel geheel gevuld worden door grondwater, maar niet door capillair water. Ik zal nu veronderstellen, dat het phrea tisch oppervlak een horizontaal* vlak is (B. C D.. .K in fig. 5) en d*t dit gelijk ligt met het oppervlak van het water in de slooten (A Ben K L in fig. 5). Eenigen tijd, nadat er regen gevallen is, zal het phreatisch opper vlak een verloop hebben als wordt aangege- ven door de lijn B M K, zoodat alle grond- holten, die gelegen zijn tusschen het gebogen vlak B M K en het platte vlak B, C, D K, gevuld zijn met water. Er is dan te veel water en te weinig lucht in den grond. Het zal, al naar den aard van den grond, korteren of langeren tijd duren, v66r dat die overmaat van water uit den grond verdwenen is. Wanneer echter drain- reeksen C, D, Eenz. zijn gelegd, dan zal het overtollige water veel vlugger worden af gevoerd; het grondwater gaat dan staan in gebogen vlakken tusschen de reeksen C en D, D en E, enz. Vanuit deze gebogen vlakken naar boven gaande treffen we achtereenvol- gens aan capillair water, funiculair water, enz., zooals in fig. 1 is weergegeven. De plantenwortels zullen zich vcoral ont- wikkelen tot op de diepte,-waar het capillair oppervlag gelegen is. Vanaf hier naar boven- gaande zijn water en lucht de beide voor- naamste ontwikkelingsvoorwaarden aan wezig. Een vlugger dalen van het capillair oppervlak wordt door drainage bevorderd en in verband daarmede de ontwikkeling van het wortelstelsel in de diepte. Uit Den Haag meldt men, dat het uur van de onderteekening van het verdrag met Bel gie eerst zou worden vastgesteld na aan- komst van minister Hijmans. De Belgische minister van buitenlandsche zaken zou gisteravond de gast zijn van on zen minister van buitenlandsche zaken en mevrouw Van Karnebeek te hunnen huize. Mede zijn uitgenoodigd: de Belgische gezant en prinses de Ligne, de heeren graaf de Lo- laing, kolonel Schmit en Nemry, van het Belgische gezantsehap, de heeren de Ruelle en baron van Zuylen, van het Belgische de partement van buitenlandsche zaken, de voorzitters van de Eerste en de Tweede Ka mer, de ministers, de minister van Staat mr. Cort van der Linden, de vice-president van den Raad van State, de leden en de secreta- ris van de commissie uit de Tweede Kamer voor buitenlandsche zaken, Hr. Ms. gezant te Brussel en de heeren Snouck Hurgronje., Beelaerts van Blokland, Beucker Andreae en Carsten, van het departement van buiten landsche zaken. Het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring heeft gister het volgende telegram gezonden aan het bestuur van de Belgische Persvereeniging: Op dezen dag, nu te 's-Gravenhage het nieuwe verdrag tusschen Belgie en Neder land wordt onderteekend, zendt het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring zijn hartelijke groeten aan de Belgische col- lega's en spreekt het de verwachting uit, dat de pers van beide landen meer en meer moge mede-arbeiden aan de ontwikkeling van de goede verstandhoudim, tusschen beide volken en de behartiging van de gemeenschappelijke belangen. WERKSTAKINGEN IN DRENTE EN FRIESLAND. Donderdagmorgen zijn te Assen ongeveer 600 Friesche land- en veenarbeiders en 700 arbeiders uit den Zuid-Oosthoek van Drente aangekomeri; bij hen voegden zich nog vele arbeiders uit Norg, Smilde en Assen. Op een land aan het Noord-Willemskanaal werden de stakers toegesproken door de heeren Jo de Haas, Brader, Moes en Bergsma. Om 2 uur trokken ongeveer 2000 arbeiders rustig de- monstreerend door de straten van Assen; daarna gingen zij weer huiswaarts. Ook te Nieuw Weerdinge is onder de veen arbeiders een staking uitgebroken. Enkele turfhoopen zijn in brand gestoken. Te Beetsterzwaag en Oosterwolde zijn poli tietroepen aangekomen. De burgemeesters van Opsterland en van Schoterland hebben een verood van samen- scholing uitgevaardigd. De commissaris der Koningin in Friesland en den procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden, fungeerende directeur der rijkspolitie, hebben met enkele burgemeesters een conferentie gehouden ter bespreking van den toestand en het nemen van maatregelen DE ZOMERTIJD. Onmiddellijk na de verwerping van het ontwerp tot afschaffing van den zomeriijd door de Eerste Kamer heeft de sociaal-demo- cratische fractie der Tweede Kamer een initia- tief-voorstel ingediend om de tijdkwestie in Nederland te regelen conform de denkbeeldeo van de meerderheid der tijdscommissie. Men herinnert zich, dat de heer Vliegen een amendement in dien geest op het thans verworpen wetsontwerp had ingediend. Men hoopt op deze wijze door een compro- mis de zaak tot een goed einde te brengen Dit voorstel beoogt dus: in den zomer midden- Europeeschen, in den winter West-Europee- schen tijd. Bovenbedoeld initiatief-wetsontwerp is on derteekend door de Tweede Kamerleden Van den Waerden, Vliegen, Alberda, mevr. De Vries—Bruins, Gerhard, Wijkamp, Van Braambeek, Van den Tempel, Hiemstra, Van Zadelhoff, mej. Groeneweg, J. ter Laan, IJzerman en K. ter Laan. KORTE BER1CHTEN. De Geconsolideerde Hollandsche Pe troleum Ge zal over 1924 geen dividend uit- keeren In den Haag is overleden, 71 jaar oud, mr. W. C. Berkhout, oud-president van het Hoog Gerechtshof in Nederl.-Indie, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. VerscHenen het voorloopig verslag op de wetsontwerpen tot wijziging en aanvulling van de pensioenwet voor de landmacht; wijzi- rg en aanvulling van de pensioenwet voor zeemacht; wijziging en aanvulling van de militaire weduwenwet 1922. De navordering der Oorlogswinstbelas- ting is gehandhaafd van de gelden, gerestitu- eerd door de Engelsche regeering aan eige- naars van lading uit in 1918 door de En- gelschen in beslag genomen Nederlandsche schepen. Gisternacht zijn te IJzendoorn, bij Tie! de boerenwoningen van E. J. van den Berg en P. van Tuil geheel afgebrand. Het vee werd gered Nu de Paaschvancantie spoedig aanbreekt en eieren de eerstvolgende dagen» dus het hoofdVoedsel zullen zijwil ik u aaar een paar recepten voor geven. Het worden weer heerlijke dagen van ver- rassingen voor de kinderen. Eerst het eieren- zoeken, een leuk werkje voor een vrijen mid- dag, voora! als er veel kinderen bij elkander zijn, en u een huis heeft met veel ,moeilijke hoekjes"! Kinderen zijn zoo pienter; wat u onder de kast of op den schoorsteenmantel verstopt, vinden zij dadelijk. In-hun bed, op hun waschtafel, order hun fietsbel, tusschen hun boeken, dat zijn er de leuke plaatsjes voor. 5 April is het Palm-Zondag. Heeft u wel eens een „Palm-Paschen" gemaakt? Zoo'n mooi versierde palmtak, met allerlei snoepjes en bloemen tusschen het donkere groen? Aan den top van den tak moet eenschaapje han- gen. Verder mandarijnen of kleine sinaasap- pelen, noten, krakelingen, eitjes en dan zilve- ren slingers en lentebloemetjes er tusschen door. Als u geen tijd meer heeft om zoo'n palm tak op te tuigen, maak dan een „Paaschstok" dat vinden de kindertjes ook zoo fijn! Aan een stevigen, dikken, langen stok hangt u twee ringbrooden. De eene ring is iets wijder dan de andere. Met roode of groene linten bindt u ze vast aan den stok. Ete brooden zelven zijn ook met palmgroen cn lint omwonden. Aan kleine koordjes hangt u dan rondom versieringen en snoeperijamandelen, noten, krakelingen. suikereitjes, oranjes, kaakjes en pakjes in zilverpapier. Aan den top van den stok hangt een kip- petje van brood met een palmtak in zijn snavel. De kinderen trekken er in optocht het huis en zelfs het dorp mee rond. In de grootere steden zijn zulke grapjes, jammer genoeg, niet mogelijk meer. En nu het Paaschmaal zelf! Zou er iemand zijn, die niet wist, hoe je een lekker Paaschmaal maakt? Met eieren, krenten- en sukadebrood, aardappelen, twee soorten sla en gewelde botet komt u al een heel eind. Zet dan als piece de mi'ieu den Paaschstok (zonder stok) op tafel en uw ka mer ziet er direct feestelijker uit. De stok moet weg, omdat het anders veel te hoog boven uw tafel uit zou steken: maar u moet de brooden wel op een voetstukje (bijv. pen comp6te-schaal zetten, anders hangen de pak jes niet goed. Bestrooi uw tafellaken met eitjes, of primula's of andere kleine bloe- metjes; steek hier en daar een kuikentje tus schen' het servet en kleur een gedeelte van de Paaschmaal-eieren. U zult er zelf verrast van zijn, zoo feestelijk als uw tafel er dan uitziet! Weet u hoe u de eieren kleurt? Sommige menschen gebruiken er pastel- stiffen voor en maken ware schilderijtjes van de eieren. Anderen fabriceeren zelven verf van harde zeep, waprin men gecalcineerd na- triumsulfaat en wat dextrine doet, benevens de verlangde organische kleurstoffeiu Ook kan men de schalen eerst met verdund zoui- zuur bestrijken en daarna doopen in een af treksel van uien, roodhout, blauwhout of welke kleur men wil. j Een derde methode is om ze even in kokend water onder te dompelen; dan een lepeltje kleurstof met zooveel kokend water te ver- mengen tot men de goede felle kleur heeft, en daarna de eieren hier eenigen tijd in te leg- gen, zoodat zij de kleur opnemen. Als zij dan zijn afgekoeld, kan men ze glanzen met wat boter, een stukje vet of spek. Onschade- lijke kleurstof moet u bij den apotheker halen. Voor het kleuren dienen de eieren dus ge-' kookt te worden tot iets zachter, dan men ze wenscht te eten, want bij het kleuren komen zij weer in kokend water en worden dan dus wat harder. In het Oosten van ons land is het gebrui- kelijk om na het Paaschmaal rijstebrij als dessert te geven. De meeste menschen vinden dat tegenwoordig echter te zwaar. Daarom raad ik u meer aan om een cilroen- vla of -puddinkjc te maken, maar dat moet goed geel zijn; dus weer niet zuinig met de eierdooiers; twee eieren per hoofd is niet te veel. Het is maar eens per jaar Paschen! U heeft voor 8 persoren minstens 12 eieren noodig, 350 gram suiker, 6 citroenen en d.L. rijnwijn. Roer eens 9 eierdooiers, 3 heele eieren alle suiker en't sap van de citroenen met den Rijnwijn dooreen. Klop dit mengsel tot het dik is op het vuur en laat het op een kristal len schaaltje koud worden. U dient er bitter- koekjes of suikerwafeltjes bij op. Tot besluit geef ik u vandaag nog een smakelijk eier-gerecht, om wat afwisseling te brengen in> de gekookte eieren. Kook twaalf eieren hard, koel ze af in koud water, pel ze en snijd ze in schijfjes en leg ze dan in een broodschoteltje met boter. laag om laag; eerst een laag eieren, dan een laag geraspt brood, met peper, zout en noot- muskaat, enzoovoorts tot de schotel vol is. Dan legt u er een flink stuk boter boven op giet er een kopje melk over en braadt het tot het bruin- ziet. De bovenste laag moet een broodlaag zijn. Heel lekker zijn ook eieren nut pistacfies. Doe in een pan een paar lepels bloem, een kopje room, wat geraspte dtroenechil, 4 eieren, een half kopje witte suiker en ge- stampte pistaches. Meng dit aan; laat het koken in de schotel, waarin het o-p tafel komt. Het moet aanhoudend geroerd worden en als de eieren er goed doorheen zijn, zet men den schotel af, strooit er suiker over en glaceert (die met een gloeieod schopje. van ter Amsterdamsche Benrze genoteerde fondsen, ventrekt door Noordhollandsch Landbouwcrediet. 1* 7 IS 1000 '18 1000 '16 '000 '17 TOOO *16 1000 '59 1000 '15 1000 '16 1000 '17 obi N W.S. 9b>Ae j 31 Mrt. 1 Apr. eppetu fcir. dLtx u/xifX urx yjioKitvxitx. naar Oetker's.Rectpt, gebakken met een door Dr. Oetker op wctenschappelijken grondslag vervaardigd Bakpoeder. Backin vervangt de Gist. Men gaat onmiddellijk tot bakken over, het deeg rijst onder het bakken. Backin is zuinig in het gebruik en niet. zooals gist, aan bederf onderhevig. 8 eierenf 0.48 400 gr. suiker0.22 pakje Dr. Oetker's Vanille*uiker 0.021/, 300 gr. tarwebloem0.11 pakje Dr. Oetker's Backin 0.04 6 eetlepels water 0.87 Bereiding: Eierdooiers, suiker, Vanille«suiker en water worden tot room geroerd.dan voege men langzamerhand het met Backin vermeng* de meel bij en daarna het stijfgeklopte eiwit Men vulle een met boter ingewreven spring* vorm met het bereide deeg en bakke deze taart in een matig verhitten oven ongeveer */4 uur. Vraagt gratis receptenboekje bij de Eenige Iraporteurs, E. Ostermann Co, A'dam. FONDSEN. 28 Mrt. 5 454 454 5 n idem idem 3 idem idem O Ind. idem n idem idem Koloniale Bank Ned. Ind. Hand. Bank Handel Maatij. Philips Gloeilamp Comm. Studebaker Comm. Steel Compania M. Arg. Ci.it. Mij. VorstenL Handelsver A'dam Javasche Cult. Dordtsche Petr. gew. Gecons. Holl. Olie koninklijke f 1000 Moeara Enim A'dam Rubber Serbadjadi HolL Am. Lifn Java China Jap. Lfin Ned. Scheepv. Unie Deli Batavi. Tab. Deb Maatij. Sencmbah 554 obL HoE Spoor 1922 554 obi. Staatsspoor 1922 South. Pacific Union Pacific Prolongate 1037/g 94 s/, 92 89 99 96»/i6 l87l/4 142 127'Ai 1191/, 14 1041/, 469S4 3b4 3453/4 1571/4 3671/4 337 2051/4 2191/4 611/, 104 133V4 3411/, 3631/, 38U V, 1007/h 1007/m 145 2V« 30 Mrt 10313/,, 1041* 1043* 977* 9j 937*, 943, 941* 94./, 921/4 921* 92 V., 89«Ai 89 893*, 101 101 lOll,, 991/4 997* 100 96i* 963-4 971/4 96./, 961* 971/4 1871/, 1881/4 1883/4 1421/4 142 1423, 1277, 128 1281, 3431/4 335 1173/4 1163* 117'/, 123, 11 12i% 165i* 1651* 167V, 4^9 492 4873/, 3603/4 360 358 346 351 3553* 164 1661/* 164 3713* 3743* 379V* 341 346 348 211 213 V, 2C9y* 2721* 2231* 2201* 61 59% 59 102 1021* 1023* 1331/4 1331/* 1337* 348 346 346 373 3731/4 3701* 385 386»* 1 3831* 1007/,, 1007*, 1053* 1007/,, 1007/,, 1003* 1423* 1423* 1437* 3 3 23/4 2 Apr. 1043/, 98ib 94 Vh 92V, 897/,, 1013/,, 997/, 97i* 97l 1893* 1431/4 1281* 343i* 1173/,, 131/4 169.* 496i* 3651* 359 IM1/4 383 3511* 2053 220«4 621* 1331* 348i* 3/43/4 3861* 1007/m 1007/„ 144 3 3 Apr. I04»A 98i* 94"/,, 92Vlt 897*4 1011* 991/4 97,/, 97»„ 191»* 3431* 116** 163* 1693/4 499V* 368»/4

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7