Groote Voorjaarsveemarkt Paardenmarkt ugn ebr° De sokophouders. te Alkmaar op Maandag 20 April a.s, op Woensdag 22 April a.s. ©EMEENTE 'ALKMAAR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van ALKMAAR roepen op Solliritanten naar drie betrekkingen van ONDERWIJZERES respectievelijk aan de 3e, 4e en 6e Getneen- teschool. Het bezit der aktcn j en k zal tot aanbeve- 1 m ft' strekken. Salaris volgens Rijksregeling 2e klasse. Geen bezoek aan het Gemeentebestuur. Stukken in te zcnden (adres op zegel) aan het Gemeentebestuur voor 25 April e.k. Hij bezit de pave de composites voor zijn ge hoor te doen leven. Ook bij de vcrtolking van de Sonate F dur van Beethoven bevond men zich niet in een museum. Door de sublieme vertolking leefde deze muziek ook voor ons twintigste eeuwers en dit niet't minst door de pianopartij, welke in deze sonate 'n belangri]- ke rol is toebedeeld en met een zeer fijne mi- anoeering door Marie Egmond werd ge- speeld. Door deze concerten stond in het afgeloo- pen seizoen het muzickleven in Bergen zeer zeker op hoog peil. Daardcor tocli werden de muziekliefhebbers in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van de werken van de clas- sieke en de moderae componisten. Bergen is daarom ongetwijfeld dank verschuldigd aan mevrouw Marie Egmond, die, als leerares aan het Muzieklyceum te Amsterdam, in het afgeloopen seizoen haar relaties in de muziek- wereld ten voordeele van deze avonden op uit- nemende wijze wist te benutten en pevsoonliik toonde, dat zij voor het muziekleven in Ber gen gaarne offers brengt. UIT ZU1DSCHARWOUDE. Zaterdagavond hield de zangvereeniging „Gemengcl Koor" haar jaarlijksch feestverga- dering in de kolfbaan van den heer Kramer. Deze bijeenkomst droeg een extra icestclijk karakter, daar het 3 April 25 jaren geleden was dat de vereeniging is opgericht. De ko.l- baan was dan ook versierd. Van den heer de Vries, uit Anna-Paulovvua, die de zangvereeniging voor 25 jaren terug leidde, was bericht van verhindering mgeko- raen, terwijl de oud-directeur, de heer J. Zaal. uit Broek op Langendijk, aanwezig was. De avond werd gevuld met zang en voor drachten van de leden zelve. Aan de heeren Van Bergen en Schrijver, die reeds vanaf de oprichting lid zijn, werd als souvenir een mooi vulpotlood overhanaigd. Den tegenwoordigen directeur, den heer Pranger, werd als blijk van waardeering een nieuwe dirigeerstok aangeboden. Ter afwisseling werd een taart verloot, waarvan de opbrengst, groot 1610, aan het Neutraal Z.iekenhuis ten goede zal komen. Het begon reeds te lichten toen alien huis- waarts keerden. UIT OUDORP. (Maart.) Geboren: Hendrik, zoon van A vend Spijkerman en Temmigje Kolk. Adrianus, zoon vau Jacob Bakker en Anna van dei Gragt Neeltje, dochter van Jacob Volga en Martje Bus. Nicolaas. zoon van M Wester en Dleuwertje Biersteker. Over led en: Gerrit Burgering, oud 81 jaar, weduwnaar van Trijntje van der Plas Gevonden: Een sleutel, een rijwielbe- lastingmerk, een dop van een eollingspatent- as en een konijn. V e r 1 o r e nEen ceintuur (brum) en een duozitting van een motorrijwiel (zwart UIT LIMMEN. (Maart) Geboren: Johannes, zoon van N. Nuy- ens en P. Kunst. Petrus, zoon van M Dei;- ker en M. Beemsterboer Cornel.a. dochter van A. Koppes en L. Beemsterboer. Aga tha Wilhelmina. dochter van J Rietveld en P Mooij. Theodoor Antonius, zoon van H. van der Vliet en J. R etveld Theodores Cornells, zoon van P. Dam en M. C. leek Anna, dochter van E. van Leeuwen en M Kraakman Overleden: J. Levering, 55 jaar, ecn'- genoot van G Kabel G. Plukkel, 90 jaa<-, weduwnaar van E. Mul. M. Verver, 71 jaar, echtgen. van J. Taman. Levenloos aangegeven kind van W. v.d. Steen en G. van Veen. De kiezerslijst bevat 896 namen, een vermeerdering van 44 in vergelijking met de vorige periode. In de vergadering waarin stemming werd gehouden voor verkiezing van twee Hoofdingelanden, werden gekozen de heeren J. Meine (Akersloot) en N. Blokker. OBDAM. (Maart). Geboren: Joannes Jacobus, z. van Si mon Suiker en Anna Hcedjes. Cornells Joseph, z van Mattheus Schilder en Geerbe Ursem. Anna Cathartna, d. van Cornelis de Boer en Geertruida de Jong. lamis Ca- trinus Maria, z. van Simon Pieter Bakker en Agatha Ruiter.Maria, d. van Cornelis Kla- ver en Maartie van Etten. Martinus, z. van Gerrit Weel en Elisabeth Appelman. Maria Anthon.a, d van Petrus Cornelis Val- kering en Geertje Leek. Fransiscus Egber- tus, z van Petrus Sehouten en Anna Maria Immen Jacobus z van Jozef Latenstein en Catharina van Straaten. Cornelis Jo seph, z. van Klaas Appel en Trijntje Munster. Elisabeth, d. van Cornelis Appelman en Elisabeth Molenaar. Johanna Maria, d van Klaas Brink en Alida Maria Beemster boer. Cornelis, z. van Jan Moejes en Trijntje Molenaar. 'Als gif last krijgt van hoflfHpijn, gedrukt- heid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. Enkele doses Foster's Maagpillen hebben een verrassende uitwerking. Zij beteren leverstoomissen en genezen galzucht, verstopping en slechte spijsvertering. Prijs per flacon van yilTtig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. in het verkeer per as met de stad, tot stand gekomen. Tot dusverre bestond verbinding tusschen beide steeds belangrijkcr wordende stadsge- deelten slechts door middel van een pontje, dat voer ongeveer ter plaatse waar nu de brug ligt, en over de WillemsSluizendeze beide vei'kcersgekgenheden voorzagen boven- dien alieen in het voetgangersvehkeer. Het ail- tijd drukker wordende verkeer per as koo slechts, met een ontzaglij'ken omweg, plaats- vinden over de brug in den Waterlandschen- clijk bij Buiksloot, of andens door middel van de Tofhuispont, die de voertuigen eerst naar de De Ruyterkade overgebracht, waarna ze op de anderc pont weer overgezet werden naar den Valkenweg. Dat hier veel tijdverlies mee gepaard ging en het pontverkeer over het IJ daardoor zwaar belast werd, ligt voor de hand. Hieraan is thans. door de overbrugging van het N'oord-Hollandsch Kanaal voor't Kraai- enplein, een einde gekomen. De nieuwe brug is een electrisch bewogen ijzeren ophaalbrug, gebouwd door Publieke Werken en in onderdeelen besteed. Het is 5en kolossaal gevaarte, de grootste brug voor ge- woon verkeer van dit type in de wereld. De overspanning bedraagt 15.30 M., de breedte tusschen de leuningen 8 M. Als ae brug op- gaat, bevindt zidit het hoogste gedieelte van de balans 33 M. boven het water. De as in de hameipoort, waarop de balans rust, is 40 c.M. dikaan den achterkant is de ba lans met 43 ton ijzer verzwaard. Draait de brug, dan is er 200.000 K.G. ijzer in bewe- ging. De brug wordt gedrevep door een mo tor van 20 P.K. Het is de eerste brug te Am sterdam, die met electrisch bewogen afsluit- boornen wordt afgesloten. Hiervoor is een in- stallatie gemaakt, welke het mogelijk maakt de boomen, wanneer zij zakken, elk oogenblik dat zulkt noodig is ter voorkoming van een ongeluk, op te houden. Voor de heele bediening van de brug is slechts een man noodig; hij heeft met anders te doen dan eerst op een knop te drukken, om de boomen te doen zakken, dan op een ande- ren knop, cm het geheele gevaarte in bewe- ging te stellen. Een druk op een knop is ook voldoende om de brug weer te doen zakken en de tocomen te openen. Zoolang de boomen niet gesloten zijn kan de brug niet open en zoolang de brug niet omlaag is kunnen de bcomen niet omhoog. De brug is voorzien van electrische signa- len voor de scheepvaart. Voor het eerst is bij deze brug, die mag gel den als een belangrijk stuk ingenieurs- kunst, remmingwerk van ijzerhout toegepast Ze is overigens gebouwd volgens het Am- sterdamsche stelsel voor ijzeren ophaalbrug- gen, hetwelk langzamerhand in technischen zoowel als in aesthetischen zin vervolmaakt is. Het eitrenaardige van dit stelsel ligt in de wijze. waarcp de balans op de hameipoort is bevestigd en de wijze waarop ze draait om een vaste as welke de hameipoorten verbindt en waarop de balans actiaal drukt. Van de ingebruikstelling van de brug had de buurtvereeniging van de „Overkanters" een feestelijke plechtipheid gemaakt, welke wet- houder J. ter Haar op haar verzoek heeft voltrokken Onder de aanwezigen was ook de hoofdingenieur van de*afdeeling bruggen, ir. W. A. de Graaf. KORTE BERICHTEN. Te Schaasbergen is het 1^-jarig zoon- tje van den heer V. in een olienootje dat hem in de keel was blijven steken, gestikt. De bewoner van de woonschuit in de Marnixkade te Amsterdam, die Vrijdag mei branwonden overdekt naar het Binnengast huis is gebracht, is overleden. fJemenfird Nieims HET NOORD-HOLLANDSCH KANAAL OVEBRUGD. Zaterdag is de groote ijzeren ophaalbrug over het Noord-Hollandscli Kanaal, die de beide woon- en industriewijken aan den Over- kant van het Ij, den Buiksloterham en den Nieuwendammerham, verbindt, officieel voor het verkeer opcngestcld. Hiennee is een zeer belangrijke vcrbetermg in de verkeerstoestaoden ter plaatse, maar ook der Noord- Hollandsche wol 1.75 was, to moest in October de doorsnee prijs ongeveer 2.25 ziin. Toen dan cok de hanael in Octo ber en November 2.25 voor alles dooreen bood, kon met de meeste gerustheid wordet gezegd, hij biedt de waarde. Een mooi resultaat voor onze vereeniging mag het heeten, dat zij er in slaagde van ver- schillende fabrikanten voor hare uitgesor- teerde prima kwaliteit een prijs van 2.75 per K.G. te bedingen. Begin December verslapte de vraag zoo- wel voor binnen als voor buitenlandsche re- kening, zoodat de prijzen aan het eind van het jaar nauwelijks-prijshoudend mogen wor- den geacbt. Op een u iter's ten vraagprijs van 2,60 per K.G. waartegen wij een flinke monstcTpartij afdeden, kwam van twee zijden een bod van 2.57i/k hoewel op eenigszins verschillende voorwaarden. Het bestuur onzer provinciaJe federatie vergaderde hierover met het besluit om aan den Voorzitter en Secretaris vrij mandiaat te geven als advies gevende de laatste 2% cent aan te zien. Het Dagelijksch Bestuur meende, gezien do verlcoopen om- streeks dien tijd welke nog een verhooging aanwezen n.l. Z II ad 1-81)4 en de veel- vuldige aanvragen af te kunnen wachten. Dit is het opgebroken, want mochten op de vei ling te Bradford in de eerste week van Ja- nuari de prijzen zich nog handhaven, medio Januari kwam Australie 5 pCt. lager af, waaraan in hoofdzaak de veiling te Brisbane den stcot gaf. De kwaliteit der wol in Hollands Noor- derkwartier was in 1924 uitstckend. Zij ken- merkte zich door een groote sterkte naast een hoog rendement, terwijl kleur en glans geroemd konden worden. Mogelijk zouden de wolproducten een iets hooger gewicht hebben verwacht. Tot slot een kleine vergelijkingsstaat voor de prijzen in de beide laatste jaren op de we- relomarkt h,;sis. tabietten Kwaliteit. Prima Eerste Tweede Derde Vierde Doorsnee pCt. van het Geproduceerde. 1923: 20 51 21 100 1.80 1.60 1.45 1.05 0.871/2' 1.56 Prijzen. 1924: 2.75 2.40 2.05 1.65 1.42)4 2.23 Nog deelde de secretaris mede, dat de prij zen voor de wol thans ongeveer geschat kun nen worden op 2.50 voor prima, 2.30 voor le soort, 1.95 voor 2e, 1.50 voor 3e en 1.30 voor 4e soort. De prijzen zijn eenigs zins dalende. Verzet van de zijde der Hollandsche fabri kanten bestaat er niet meer, er bestaat thans zelfs een voorkeur voor de Noordr en Zuid- Hollandsche en Groningsche wol. De heer J. Dokter, directeur van de Zuive^- bank, hield hierna een inleiding over het we- zen en werken der Zuivelbank in Noord-Hol- land, waarin hij de groote beteekenis van de Bank voor het landbouwvereenigingsleven in Noord-Holland in het licht stelde en deed uitkomen, dat de Bank in de 7 jaren van haar bestaan, bij een omzet van f 30.000.000, reeds een reserve van 45000 heeft kunnen vormen. De secretaris deed hierna mededecling over de weideproeven, reeds eerder door ons ge- publiceerd. Overtuigend kwam vast te staan, dat het Texelsche schaap voor den schapenhouder het aangewezen schaap is. worden aangewezen door het lot, of eenige andere kansbepaling, waarop zij geen over- wegenden invloed kunnen hebben. Het eenige zou dus zijn volgens art. 3 der Loterijwet toestemming aan Burg, en Weth. te vragen. De gezamenlijke prijzen mogen dan geen hoogere waarde dan 100.hebben en Burg, en Weth. kunnen de loterij alleen t^estaan wanneer zij gehouden wordt voor een liefdadig doel of ter bevordering van wetenschap, kunst of eenig ander algemeen belang waarbij de prijzen of premien niet uit geld of geldswaardige papieren bestaan. Een verloting voor een voetbalvereeni- ging wordt in den regel niet gerangschikt onder die welke voor een liefdadig doel worden uitgeschreven, zij wordt niet geacht ter bevordering van wetenschap of kunst te zijn en het blijft dus alleen mogelijk dat Burg, en Weth. er de bevordering van een algemeen belang in zien. Is de kasversterking van een voetbalver- eeniging een algemeen belang? Mogelijk zullen er colleges van Burg, en Weth. zijn die deze vraag bevestigend be- antwoorden, maar over het algemeen lijkt het ons waarschijnlijker dat deze verloting bcschouwd zal worden als ten eigen bate georganiseerd te zijn. Wij zouden inzender althans den raad ge ven alvorens zich moeite en kosten te getroosten eerst eens de meening van Burg, en Weth. te vragen. Red. Alkm. Crt.) OP TE RICHTEN VERPLEGINGS- FONDS VAN HET A. A. Z .A Hedenavond wordt een vergadering gehou den van vertegenwoordigers der leden van let Algemeen Afdeelingsziekenfonds Alk- maar, ter bespreking der vraag, of het wen- schelijk is, dat alle leden zich verbinden en dit nog wel op voorstel van het bestuur van A. A. Z. A. lid te worden van een nieuwe vereeniging, welke hun tegen een be- paalde contributie, een zeker aantal dageu i bedrag van contributie en aantal dagen doet niets ter zake) verpleging geeft in een zie- kenhuis. lk zou dit bestuur willen vragen of het door zijn wijze van handelen niet een immoreel be- ginsel huldigt door eerst een vereeniging in het leven te roepen, welker leden vrijwiUig lid zijn geworden en daarna diezelfde leden te dwingen lid te worden van een andere ver eeniging, welke een geheel ander doel, een geheel andere strekking voorstaat en op wel ker vertegenwoordiging het geen aanspraak kan noclf mag maken. A. M. MIDDELHOFF. heeft sedert 1869 reeds velcn milliocnen Menschen groote diensten »ls „Eerste hulp" bewezen. VEREENIGING "lOT VERBETERING VAN DEN WOLHANDEL. Onder voorzitterschap van den heer J. Zuurbier hield de Vereeniging tot Verbetering van den Wolhandel Vrijdagmiddag in het Landbcuwhuis een algemeene vergadering, die slecht bezoeht was De vergadering was in hoofdzaak be'egd voor het wijzigen van de statuten en h I'ishoudelijk Reglement, de voorgestelde v ,/igingen werden uniform vastgesteld. De secretaris de heer E. Dz Govers gaf hierop het volgende overzicht van den wol handel vanaf 1 Mei tot op heden. Na de cnregelmatige prijsstijging in de eerste maanden van 1924 was sedert Maart hier in de provincie een rustperiode ingetre- den welke den schijn verwekte als zoude de wereldwolmarkt een ongunstig beeld vertoo- nen. Dit toch was niet het geval. In het algemeen vertoonde de wolmarkt een rustig, vast niveau, omstreeks 30 pCt. boven de prijzen van het najaar 1923. De ongeorganiseerde wolproducent, geen voeling met de buitenlandsche markt hebbende werd in deze periode in den waan gebracht, dat de wolmarkt lusteloos was. Vandaar ook, dat het den wolcommissionairs vrij gemakkelijk gelukte vele kleinere partijen in handen te krijgen ad 1 40 tot 1.50. Een enkele zelfs ad 7 110. Einde Juni begonnen de Engel- sche binnenlandsche veilingen welke naast eenigszins verhoogde prijzen van een aange- name kcoplust getuigden Vrij spcedig steeg de prijs thans in Noord-Holland tot 1.75. Omstreeks den tijd, begin Augustus, dat de commissiehandel dit prijsniveau bereikte, kon onze vereeniging, die inmiddels met de sor- teering was begonnen voor hare slechtste kwa liteit, nl. vierde 1.42)4 en derde tot 1.671/2 berei'ken. Tegen het einde van Augustus kwam een commissionair voor Frankrijk met een sterk verhoogden prijs te voorschijn n.l. 2. Wij zagen dan ook verreweg de meeste partijen in deze periode loopende tot half September, van de hand doen. De vereeniging smaakt in dezen tijd het genoegen hare tweede kwaliteit te verkoo- pen ad 2.021/. tot 210. Veilig kan worden aangenomen, dat in dit tijdperk de doorsnce-wereld-marktprijs voor wol met 30 pet. was gestcgcn. Nemen wij dus aan. dat Mei—Juni de doorsnee wnar^ J.ngezonden stukken. (Biiilen verantwoordelijkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubritk bewijst geenszins dat ae 'edactie er mede instemt.) Schermerhorn, 6 April 1925. Mijnheer de Redacteur, Met belangstelling las ik uw hoofdartikel „Verboden loterijen" in uw blad van j.l Zaterdag en ik zal gaarne van de door U aangeboden gelegenheid gabruik maken, om U dienaangaande een paar vragen te stellen. Het betreft het volgende geval: Onlangs is hier een voetbalvereeniging opgericht en nu is er geld noodig voor ter- reinhuur, aanschaffing matcriaal enz. en heeft het bestuur het plan opgevat om een „cross-word"-puzzle uit te schrijven. De be- doeling is een, b.v. 500-tal van die puzzles te doen drukken en ze tegen een gering be- drag (waarschijnlijk 25 a 30 cent per stuk te verkoopen. Voor de goede oplossingen zullen prijzen beschikbaar gesteld worden, welke het Bestuur voor een groot deel van de H.H. winkeliers alhier zal zien los te krijgen. Als hoofdprijs stelt het Bestuur zich voor een voorwerp, ter waarde van pl.m. 25.aan te koopen. Zijn er meer goede oplossingen dan beschikbare prijzen dan zal het lot moeten beslissen, wie de winners zijn. Nu vraag ik U hierbij vriendelijk: is dit plan met de loterijwet in strijd, of is alleen de toestemming van B. en W. reeds vol doende om deze puzzles in omloop te bren- gen? U bij voorbaat vriendelijk dankzeggenc voor Uw antwoord, Hoogachtend, C. KLERK. (Wij vreezen dat deze loterij niet zal worden toegestaan. De opzet is in strijd met artikel 1 der Lo terijwet. Hier is inderdaad sprake van een gelegenheid door iemand opengesteld om tegen voldoening aan zekere voorwaarde (het koopen en oplossen van een cross-word puzzle), mede te dingen naar prijzen of pre mien in geld of goed, uitgcloofd ten behoe- ve van de deelnemers, die als winnaars Tgdschrilten. Het Maandblad voor Berechting en Reclas- seering van volwassenen en kinderen heeft een opbouwende critiek op den Politierechter. Ook in andere artikelen wordt het werk van den politierechter besproken. J. F. Beijerinck schrijft over gevaren vcor de hervormingsplannen van ons gevangenis- wezen. In de rubriek rechtspraak wordt o.a. gewag gemaakt van vonnissen van de Alkmaarsche rechtbank in verband met hooge boeten voor melkvervalsching. Reehtzaken. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 3 April. F. D. te Nibbixwoud, W. H. en P. A. de L te Alkmaar .overtreding Arbcidswet, de Le en 2e ieder 6 boete of 3 dagen hecht., dc 3e 6 X 7 boete of 6 X 4 dagen hecht. A G. en J. J. K. te Alkmaar, dronken- schap, de le 6 boete of 3 dagen hecht., de 2e 2 boete of 1 dag hecht. H. J. B. te Bergen, M. S. en A. J. M. te Alkmaar, S. H. te de Rijp, P. G. te Berkhout, D J. te Warmcnhuizen, J F. te Oudcarspei, Th. N. S. te Harencarspel, overtreding Motor- en Rijwielwet, de le 2 X 3 boete of 2/1 dagen hecht., de 2e, 4e, 5e en 6e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 3o f 4 en f S boete of 4 en 6 dagen hecht., de 7e en 8e ieder 2 boete of 2 dagen heeht. J. S. te Nieuwveen, overtreding Binnen- Aanvarings-reglement, f 8 boete of 5 dagen hecht. J. S. J., M. de V en J. S. te Alkmaar, ver- storen van nachtrust, ieder 4 boete of 4 da gen hecht. R. Z. Kz. te Egmond aan Zee, loopen over verboden grond, 6 boete of 3 dagen hecht. J. de B. te Koedijk. overtreding art. 444 Wetboek van Strafrecht, 6 boete of 3 dagen heeht. Jn. G. Lz., Jb G. Lz., E. G. Hz., W. W. Kz. cn P. G. Hz. 'te Egmond aan Zee, overtreding Jachtwct, de le, 2e en 5e ieder J' 50 boete of 25 dagen hecht., de 3e 30 boete of 15 da gen hecht., de 4e 60 boete of 30 dagen hecht. J. P. J. B., P- J. C. S en M. S, te Alkmaar, H. L. v. R. en P. L. te Heiloo. C. S., A. B en J. D. te Castricum, J. H. te Heemskerk, J. S. te Velscn, N. S te Oudorp, M.,D. te Zuid- scharwoudc. Overtreding Politieverordening, de le 3 X 1 boete of 3 X 1 dag hecht., de 2e en 9e ieder 2 boete of 2 dagen hecht., de 3e 1.50'boete of 1 week tuchtschool, de 4e f 50 boete of 25 dagen hecht., de 5e, 6e, 7e, 8c ai 12e ieder 20 boete of 10 dagen hecht., de lOe 16, boete of 8 dagen hccht., de lie 7 boete of 3 dagen hecht. Door Hasse Zetterstrom. (Nadruk verboden; auteursrecht voorbe houden). Richard en George kwamen tegelijk in de s_tad en gingen in hetzelfde hotel. Het was een klein hotel van goede reputatie. Toen zij zich 's morgens aankleedden, zij hadden een gemeenschappelijke kamer zeide George: „Wat voor sokophouders heb je daar eigenlijk? Die zijn verschrikkelijk!" Ri chard bekeek zijn sokophouders. Ja, die wa- ren oud en leelijk. „\Vaarde vriend", zeide hij vervolgens, „dat klopt, wat je daar zegt, het zijn afschuwelijke gewonc sokophouders. Dat was mi) tot nu toe heelemaal niet op- gevalkn. Ik heb ze aan- en uitgetrokken en nooit goed bekeken, maar je hebt gelijk ze zijn ontzettend". „Wacht alsjeblieft een oogenblik, dan haal ik een paar nieuwe." Daarop ging George weg en kwam onmid- dellijk met een paar zeer fijne sokophouders terug. Zij waren van zwarte zijde met gouden gespen en Richard dankte hartelijk voor het mooie geschenk. Toen deed Richard de mooie, nieuwe sokophouders aan, en daar het raam openstond, gooide hij de oude er uit. Zij vielen op straat. George en Richard wa ren juist klaar en wilden gaan ontbijten, toen er geklopt werd en een jong kamermeisje bin- nenkwam. Zij had Richards sokophouders in dc hand en zeide: „Heeft een van de heeren miischien zijn sokophouders op st aat laten vallen? Ik heb ze zooeven zien vallen". Richard poetste een oogenblik ijverig zijn brilleglazen, toen zeide hij emstig: „Ik be- grijp niet, wat u bedoelt. Een paar sokophou ders uit het raam laten vallen? Wat wilt ti eigenlijk? Komt u ons daar beschuldigen! Sokophouders! Laat eens zien! En wat voor sokophouders! Haal je broek eens op, George een eindje maar en laat de juffrouw, zien, dat je een paar sokophouders hebt! En kijk eens hier heb ik er ook geen? Een paar zwartzijden sokophouders met gouderv gespen? En dan zullen we onze sokophou ders verloren helben? Roept u den porticivj Dadelijk!" Het arme kamermeisje verdween, bleek fjn verschrikt, en de portier kwam de trappen ophollen. Richard had zijn hoed al op en ziijn jas aan. Hij deed beide weer af en noodigde den portier uit, te gaan zitten. De portier weigerde echter. Toen zette Richard een st'Oei achter hem en George dwong hem te gaan zitten. „Hier gebeuren wonderlijke dingen in uw hotel! Gisteravond kwamen wij op aan- beveling van een goeden vriend hier logee- ren noodlottig en denken, dat het een goed hotel is. Wij nemen samen een kamer, gaan 'savonds nog uit, komen vroeg terug, gaan naar bed, slapen goed, staan 's mor- j gens vroolijk op en kleeden ons aan. Als wij klaar zijn, komt er een meisje binnen en zegt dat wij een paar oude, versleten, smerige, sokophouders op straat hebben laten vallen. Mijnheer, ik ben schilder, ik heb vijf jaar ge- werkt, ik heb zestien schilderijen op de tcn- toonstelling, en dat hier is mijn vriend. Hoe kan iemand ons beschuldigen, dat dit onze sokophouders zijn!" i De portier stond op. George drukte hem echter weer op den stoel. De portier: „Het is een betreurenswaardige vergissing, ik vraag de heeren wel excuus!" „Natuurlijk! Eerst verwijt men ons iets, dat niet te bewijzen is en dan moeten wij terstond verontschuldigen, dat men ons be- leedigt. Wij denken er niet aan, dat te dul-( den! Stroop je broek op, George en laat zien, dat je sokophouders hebt toe George en kijkt u eens hier, heb ik een paar zwart zijden sokophouders met gouden gespen of niet? Neen, mijn waarde, dat gaat te vcv! Geef mij mijn rekening! Ik wil betalen! Ik- wil hier vandaan! Alsjeblieft maak dat ik een auto krijg! Dadelijk! Breng onze bagage beneden!" Bedremmeld en zeer deemoedig keek de portier naar de beide beleedigde gasten. Hij wilde den mond opendoen, om opnieuw zijn verontschuldiging te stamelen. A\aar George voorkwam dat met een breed geb&ar. „Geef je verder geen moeite. De zaak is afgedaan." De beklagenswaardige portier haalde de schouders op en ging weg met een zeer rood gezicht, in iedere hand een koffer. George keek hem triomfantelijk na. „Dat zou wat moois zijn, wanneer men zich zulke beleedi- gingen zou laten welgevallen." De auto kwam en George en Richard re- den weg. Zij reden rthar het „Grand". Daar namen zij een kamer op de derde verdieping. Het was een mooie ochtend en de zon brandde. En George zeide: „Willen we een beetje baccarat spelen?" „Goed", zei Ri chard. Toen Werd er geklopt. Een kellner kwam binnen en gaf een pakje af. Richard maakte het open. Zijn oude sokophouders! Aan de gesp was een kaartje bevestigd en op het kaartje s'ond: „Ik zend u hierbij uw sokophouders. Daar uw naam er op staat, weet ik, dat het de uw* zijn- - '"-1 i Met hoogachting, Erland Johansson, Portier „Die is goed!" lachte Richard. De kellner ging en daar het raam open stond, wierp Richard de oude sokophouders er weer uit. Daarna gingen ze beiden op hun gemak zitten en speelden baccarat. En dei oude sokophouders vielen naar beneden doon de mooie voorjaarslucht en zakten zacht en kalm op een grooten, zeer mooien voorjaars-, hoed, die door een jong meisje werd gedra- gen. Zij had een afspraak met haar verloofde, om wien al haar gedachten draaiden. Zij) merkte wel, dat iets op haar hoed was ge- vallen, maar daar zij er verder niets van zagj en voelde, lette zij er ook niet bijzonder op. Direct daarna ontmoette zij haar verloof-, de. Haar oogen straalden van geluk. „Wat mooi is het vandaag", zeide ze. „Ja, heel mooi", zeide hij. Toen gingen zij naast elkaar voort. Maar toen ze een stuk geloopen had den, zag hij de sokophouders. Hij bleef staan en zeide: „Wat heb je daar eigenlijk op je hoed!" „Dat is mijn nieuwe voorjaarshoed", zeide zij en glimlachte. Hij nam de sokop houders van den hoed. Zij stonden beiden geheel stil; toen zeide ze: „Dat zijn een paar sokophouders?! Hoe zijn die op mijn hoed gekomen?" „pat is zeer merkwaardig!" zeide hij ernstig. „Heb je ze dan niet gezien, toen je je hoed hebt opgezet?" „Wat bedoel je?" „Nu er liggen toeh niet een paar sok ophouders op een dameshoed, zonder dat de dame, die bij den hoed hoort, den man kent, die bij de sokophouders hoort! Wie is het?!" „Maar Arthur!" Hij hield de so* ophouders hoog in de lucht en zeide: „Dat is het meest openlijkc bedrog, dat ik ooit beleefd heb!" Daarna gooide hij de sokophouders van de brug, waar zij juist op stonden, in het water en ging alleen ver der. En het jonge meisje greep met beide handen naar het hoofd en haar blauwe oogen bevatten duizend vragen. De sokophouders zwomtnen him weg ver der. Daarna zonken zij op den bodem, op den modderigen bodem. En George won intusschen van Richard met baccarat den rijksdaalder, dien de zwart zijden sokophouders hadden gekost. 6 (HAjbnttUD imMw SPREEK UIT. ..TSCHIESBRO* Weiger namaak en ncem slechts .,r.1. irornakt Hnnr

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7