Alkmaarsche Gcurant De terugkeer van Kiompvoet De zwarte morgen. REU1LLETOK. i I Diusdag 7 April. Gemengd Nieuws. N». 88 1925 Honderd Zevan en Twintigste Jaargang. ATHLETIEK-COMMISSIE VAN HET GEWEST NOORD-HOLLAND Het programma van de Athletiek-Commis- sie van het Gewest Noord-Holland v h. K. N. G V. omvat voor het komende seizoen de vol- gende onderdeelen a. Leiderscursusb. Demonstrates; c. Wed- strijden, terwijl d. verder het in de bedoeling gen invloed uit te oefenen, de athlctiek onder de adspiranten te propageeren en adspiran- tendagen met wedstrijden voor deze rubriek leden te organiseeren. Ofschoon de behoefte aan at|jletiekleiders in het geheele Gewest sterk naar voren komt en het hierdoor niet overbodig zou zijn, dat in de verschillende deelen van het Gewest een leiderscursus werd gehouden, zal er voorloo- pig slechts een cursus te Amsterdam worden ingericlit. Hierna komen andere plaatsen aan de beurt. De leerstof wordt over twintig lessen ver- deeld en wordt hierbij rekening gehouden met de beteekenis van indoor-training. Deelnemers betalen tien gulden voor den geheelen cursus en worden slechts met over- legging van een medisch attest tot den cursus toegelateu. Na af.oop van den cursus wordt een exa- men afgenomen en zal den geslaagden een diploma als athletiek-leider wordken uitge- reikt. Waar het in het algemeen aan goede athle- tiek-leiders ontbreekt zullen de verschillende vormen van loopen, springen en werpen in meerdere plaatsen worden gedemonstreerd. Tumkring-besturen, die de athletiek onder de aandacht van hun leden wenschen te brengen. kunnen zich, ter verkrijging van een derge- lijke demostratie tot den Seeretaris der Ge- westelijke Technischc- Commissie, den heer P Rijswijk, Ramen 34 Hcorn wenden, tot het be- komen van nadere inlichtingen. Verder stelt de athletiek-Commissie zich voor drie wedstrijden te houden, waarvan de eerste ongeveer half Mei te Bussum plaats zal vinden. De beide overige zuilen ingelascht worden bij Gewestelijke propaganda-dageu, die zeer waarschijnlijk begin September te Purmerend en te Schagen zullen worden ge- organiseerd. Behalve de gewone nummers komt op het programma van den Athletiekdag te Bussum een wedloop van 5 K M. voor. In verband met een goede voorbereiding worden voor dezen veldloop drie voor-oefe- ningen gehouden, nJ. twee te Amsterdam, waarvan een van 3 en een vah 4 K.M en een te Bussum over den te houden afstand. Al- leen zij, die deze drie voor-oefeningen meege- maakt hebben kunnen worden ingeschreven, tenzij voldoende aangetocnd kan worden, goed getraind te zijn. Bovendien is het over- leggen van een medisch attest verplichtend. Door het bovenstaand programma komt het Gewest Noord-Holland tegemoet aan den wensch, om het onderdeel athletiek een ruime- re plaats in het Gewestelijk plan te geven en wanneer ten slotte het Gewest Noord-Holland, evenals zulks door de Bonds Technische Com missie wordt voorgesteld, kampieenschappen, alsmede het vaststellen van records voor de verschillende athletische onderdeelen in znu werkprogramma opneemt, dan zal eindelijk de athletiek in het K. N G. V. die plaats in- nemen, welke haar zoo terdege toekomt en he- laas zoo lang is ontzegd. EENE COMMISSIE, DIE DEN MOED HEEFT VERLOREN. Onder dit opschrift schrijft de N. R. Ct. Juist 8 maanden geleden, toen het vierde verslag van de Bezuinigingscommissie was verschenen, schreven wij over den moed, dien deze commissie bij voortduring aan den dag leggen bleef. „Drie jaren aan een stuk door merkten wij toen op, zegt de N. R. Ct. is nu deze commissie aan den arbeid, om te pogen eenige bezuiniging in ons openbaar bestuur tot stand gebracht te krijgen, doch haar succes blijft, in vergelijking met de ber- gen werk, die zij verzet heeft, bedroevend klein. Klein, niet door de schuld van de com missie zelve of doordat er eigenlijk niet we- zenlijk te bezuinigen valt, maar door de te genwerking, die de commissie schier overal op haar pad vndti." Thans heeft ook deze commissie den moed verloren en heeft zij2 gelijk wordt medege- deeld, haar ontslag aangevraagd. De maat is nu blijkbaar vol. De commissie heeft alle sta- dien van tegenwerking doorgemaakt; zij is Door Valentine Williams. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 22) „ih vrees, dat er geen geheimzinnighieid is aan mijn heele uitstapje," zei ik, mij tot het meisje wendend, „U weet alles wat er te we- ten valt!" Ik sprak zoo onverschillig mogelijk. Maar ik wiilae den verwijtenden blik, dien zij mij toezond, niet zien. Toen trok zij haar hand wiel terug. Ik denk, dat U mij hinderlijk nkuwsgieiig vindt!" was haar kcele opmerking. Nu klonk een voetstap op het dek. Dr. Cus trin stond achter ons. Een sigaret tusschen zijn vingers zond een klein spiraaltje van bjauwen rook omhoog; over zijn arm droeg hij een glinsterende zilveren shawl. „Sir Alexander vroeg mij of ik U zeggen wilde, dit om Uw schouders te doen," zei hij tot Marjorie, terwijl hij de shawl ontvouwde. „De wind wordt frisscher." Het meisje trok de shawl om de schouders. De dokter keek ons beiden aan. „Wat een heerlijke avondl" mer-kte hij op. Op deze breedten schijnt de maan een vreern- den invloed op oris te hebben. Uw vader heeft mij bijvoorbeeld de heele geschiedenis van zijn jongensjaren verteld, juffrouw Garth, en ik geloof, dat ik hem ontbozemingen heb ge- daao over mijn streven en mijn ambities. onhebbelijk behandeld; en ten slotte scheen zij nu te worden genegeerd De regeerings- dcpaftementen zouden niet eens meer ant- woord op door de commissie gestelde vragen. Lang heeft de commissei gestreden. Geen verslag heeft zij laten verschijnen, of er kwa- men klachten in voor over het gebrek aan medewerking, waarop de commissie stuitte. Het gebrek aan medewerking is allengs in openlijkc tegenwerking ontaard. Hoe kon het ook anders, waar de ministerraad zelf niet naliet de commissie met de grootste laatdun- kendheid te behandelen? Strijdensmoe ruimt thans de commissie het veld. Deze ontslagaanvrage moet voor de regee- ring verre van aangenaam zijn, want zij bevat op het beleid der regeering eend ver- nietigende critiek. Dit spreekt te sterker, om- dat de commissie geen politick karakter heeft. Zij is samengesteld uit mannen van allerlei richting en partij, en kende geen ander doel, dan bezuiniging in het openbaar bestuur aan te brengen, waar die maar mogelijk bleek. De commissie was ook door dezelfde regeering, die nu nog steeds aan het bewind is, aage- steld. Door deze regeering, die naar buiten den schijn opwekte, als wild ezij niets leiver, dan tot ernstige bezuiniging te geraken, doch die naar binnen de kracht niet had haar eigen commissie te steunen. Nog in een der jongste voorstellen van den minister, van financien, die tot herziening van eenige belastingene, wordt met eenige vrij- moedigheid gezegd: „Zeker, de regeering is voortaurend op bezuiniging bedacht, doch zij kent niet het middel om de uitgaven als met een tooverslag op een veel lager peil te brengen." Klinkt dit nu niet als voordengek- houderij? Bij voortduring heet de regeering op bezuiniging bedacht, maar de commissie, die haar behulpzaam is, neemt haar ontslag, omdat bij de wijze van werken der regeering de bedachtzaamheid wel tot in eeuwigheid kan voortduren, zonder dat ooit resu'taat wordt verkregen, om van een resultaat bij tooverslag dan maar niet verder te spreken. Nu legt de commissie haa werk neer. Hier- mee zal"het geheele instituut der bezuini gingscommissie wel tot een einde komen. Wij, althans, kunnen ons niet voorstellen, dat er iemand bereid zal worden gevonden, om de openvallende plaatsen te bezetteu, en den strijd tegen den ambtelijken onwil opnieuw te gaan vechten. De ambtenarij heeft het gewonnen, en Sijmen zal ten slotte weer moe- ten betalen. Migschieu winnen we door deze onverwach- te ontslagaanvrage ecliter toch iets, nl, dat minister Colijn in de komende maanden bij het geschereven en gesproken woord tot eenige ingetogenheid zal worden gemaand ONBEVOEGD UITOEFENEN VAN DE GENEESKUNDE. De advocaat-generaal van den Hoogen Raad, mr. Ledeboer, concludeerde tot vernie- tiging met verwijzing der zaak naar net blaagsche Hof van een vonnis der recht- bank te Middelburg, waarbij J. B. wegens onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde is veroordeeld tot 1 maand hechtenis. De uit- spraak werd bepaald op 4 Mei a.s. EEN WELGESTELD ZWERVER OVERLEDEN. In den loop der vorige week overleed, naar de O. H. Crt. meldt, in een der volksloge- menten te Beverwijk de zwerver W D. Om dat geen familie bekend was, werd hij op kosten der gemeente begraven. Bij nader on- derzoek bleek, dat D. nog een paar honderd gulen op de Rijkspostspaarbank had. Eenigen tijd geleden had D. bij de politie aangegeven, dat hij zijn spaarbankboekje had verloren. Vermoedelijk echter is hem dit boekje met een bedrag van 50, dat hij had opgenomen, ont- stolen en vernietigd. Het aangevraagde du- plicaat was juist onlangs uit Amsterdam aan- gekomen. Uit een door de politie ingesteld onderzoek in zijn geboorteplaats Hedel, bleek, dat D. aldaar ook nog eigenaar was van een huis en dat nog een zuster van hem in Amerika verblijf houdt, zonder dat men evenwel een nader adres wist op te geven. EEN BELANGRIJKE AANHOUDING. Zaterdag, aldus vertelt de O. H. Crt., is door de Haarlemsche recherche aangehouden H. C. S., van beroep monteur, wonende te Haarlem, verdacht van het in zijn wonlng verborgen houden van goederen die van dief- stal afkomstig waren. Bij zijn verhoor bekende hij 2 jaar geleden zich te hebben schuldig gemaakt aan dief- stal van een jas. Bij een huiszoeking in zijn woning werd een zeer uitgebreide collectie goederen ge vonden, o.a. een tweetal electrische kachels eenige knotten sajet, een snijboonenmo'en, een worstmachine, een eiersnijder, een slijp- machine, twee overjassen, een gummi-bedzeil, een inktstel, eenige vijlen, een partij electrisch Maar vertrouwelijke nrededeelingen bij ma- neschijn is men geneigd den volgenden mor- gen te betreuren, niet waar, majoor Hij sprak op zeer vriendelijken toon, geen spoor van onbeschaamdheid of aanmatiging in zijn manier van doen. Maar er lag een dubbelzinnige beteekenis in zijn woorden (die duidelijk bewees, dat hij in alle geval het eind van ons gesprek gehoord had), het deed mij onaangenaam aan. „U hoeft niet bang te zijn voor Majoor Okewood," antwoordde Marjorie met een nau- welijks merkbaar tikje boosheid in haar stem. „Ik ben er zeker van, dat hij een voorbeeld van bescheidenheid is. Ik geloof niet," voegde zij er bij, „dat ik ook maar iets van kilte voel. U heeft beloofd voor mij te spelen, dokter. Komt U niet in den salon? Waar staat een piano Haar blik ging trotsch langs mij heen, toen zij zich tot Custrin wendde. Zij liet zoo dui delijk als met de wetten van gastvrijheid over- een te brengen was merken, dat de uitnoodi- ging niet mij gold. Dat was haar vrouwelij- ke manier om zich terug te trekken. Ik had er haar te liever om; maar ik kreeg een hekel aan dien Custrin. Ik mcnpelde iets van verontschuldiging, dat ik naar de kaartenkamer moest en ze ver- lieten mij. Weldra bereikten van uit den salon de rhvthmische klanken van den „Rosenka- valier mijn oor, de meest zinnelijke, meesle- pende muziek van al Strauss werken, meester- lijk gespeeld. Toen volgden „Liebestod" van Grieg, „Air des Larmes" van Massenet, daar- na Schumann Custrin ging van het een op het ander, terwijl de „Naonu" stevisr door- draad en een last met tegels. Deze zonder- linge collectie voorwerpen waren van diefstal afkomstig en is door ae politie in beslag ge- nomen. De voorwerpen waren in verschillen de plaatsen bij onderscheidene firma's ont- vreemd. De politie zet het onderzoek nog voort. BEGRAFENIS DR. WEST.ERMAN. Buitengewoon groot was gister te Haarlem de belangsteHing op Westerveld bij de creatie van het stoffelijk overschot van dr. C. W. J. Westerman, chirurg. Van het gemeentebe- stuur waren aanwezig de burgemeester, de heer C. Maarschalk; wethouaers mr. M. Slingenberg en M. A. Reinalda en de ge- meente-secretaris, de heer P. T. A. Westra. De burgemeester zeide, dat dr. Westerman 27 jaar met groote gaven te Haarlem heeft gearbeid en zeer velen ten zegen is geweest. Dr. L. C. Kersberger zeide, dat dr. Wes terman een man van de daad was, die clui- zenden ten zegen is geweest. Nadat de kist was gedaald, dankte de zoon van den overledene voor de, groote be- langstelling. SCHILDERSSTAKING. Daar de patroonsbonden niet hebben ge- antwoord op het ultimatum, dat gesteld was door de gezellenorganisaties, is, naar de N. R. Crt. vertelt, gistermorgen de schilderssta- king begonnen in Den Ilaag en te Tilburg. Te Almelo ligt reeds sinds een week het schil- derswerk stil, en in Groningen zal men, komt er geen verandering in den toestand, in de volgende week de staking beginnen. In Den Haag omvat de staking ongeveer 1000 man van den Algem. Nederl. Schilders- gezellenborid, 240 van de beide christelijke bonden, 200 man van de katholieke organisa tie en 40 van de Federatie. Van patroonszijde wordt omtrent de ar- beidsvoorwaarden in het bedrijf meegedeeld1: Tot j.l. Zaterdag golden de arbeidsvoor- waarden, genoemd in het landelijk colledief contract voor het tijdvak 1 Maart 1924—28 Februari 1925. Deze waren: 0.75 per uur met 2 pet. bijslag voor chrfst. feestdagen als minimumloon voor alle arbeiders boven 21 jaar; bij ziekte 70 pet. van het loon geduren- de 13 weken per jaar. Ongevallen, waarvoor de Rijksverzekering geen uitkeering betaald, worden als ziekte-gevallen beschouwd; bij bevalling van echtgenoote, bij overlijden van naaste familieleden, landweer of militie-in- spectie, vergoeding tot ten hoogste 4 uren Bij verkiezing moet gelegenheid gegeven worden te gaan stemmen. Oplossing van ge- schillen door een centrale commissie, bestaan- de uit evenveel gezellen als patroons. Geeischt wordt: een uurloon van 80 cent; invoering van een tarief per vierk. M. in den nieuwbouw; invoering van plaatselijke com- missies met beroep op de centrale commissie. Verder alle emolumenten, in het oude con tract genoemd. Van werknemerszijde wordt meegedeeld dat in Den Haag de staking vrijwel algemeen is. De staking te Tilburg omvat ongeveer 100 personen. DE KAMERVERKIEZINGEN. In de Zaterdagnamiddag onder leiding van den heer Steemers, uit Zutphen, te Nijmeger. gehouden vergadering van den bond van R.-K. kiesvereenigingen in Gelderland zijn stemmen opgegaan tegen het plaatsen van baron van Wijnbergen als no. 1 op het poli- tieke advies voor Gelderland en voor het doen van pogingen, dit nog ongedaan te maken. Voorgesteld werd, voor 26 April bij bijzonde- re stemming onder de leden nog te doen uit- maken, of wijziging van het advies noodza- kelijk moet worden geacht, doch de voorzitter zal geen kans, langs wettelijken weg die stem ming te doen plaats hebben nog voor 26 de- zer. Een afgevaardigde uit den kring Gelder land naar de commissie-vergadering voor het vaststellen van het politieke advies deci de mee, dat hij had aangeraden, den heer Van Wijnbergen niet no. 1 te plaatsen, en dat de andere Geldersche afgevaardigden het met hem in de kwestie-Van Wijnbergen eens wa ren. Op voorstel van het bestuur werd besloten, den neer Van Wijnbergen te vragen, in een bondsvergadering zich nader te verlclaren omtrent de bedoeling van zijn woorden, uitge- sproken in een rede te Lichtenvoorde, dat aan Gelaeiland niet de eerste prijs kon worden tcegekend. WERKSTAKINGEN IN DRENTE EN FRIESLAND. Brinksma, te Jubbega, een bekend anti-mi litarist, is Zaterdagavond gearresteerd. Gistermorgen bleken de telefoondraden tus schen Drachten en Beetsterzwaag te zijn doorgesneden. Het bestuur van het Nederlandsch Syndica- listisch Vakverfcond heeft aan de overige vak stoomde over de dtinende zee. En altijd maar zoo'n vervloekte onbeschaamdheid! speelde die kerel liefdesmuziek Een voor een kwamen de ledpn van de bemanning boven aan de kampanjetrap, tot- dat een heele groep zich afteekende tegen het geelachtige licht, dat vanuit den gezelligen salon naar buiten scheen. Ik bleef leunen te gen de verschansing, het hoofd op de hand ge- steund met den pijp in den mond en liet mijn gedachten 'den vrijen loopAdams, die zat te hoesten met zijn pannetje, John Bard, met zijn bezorgd, eerlijk gezicht, dit rondkeek in dat huis huis van dood en verschrikking, de vice-Consul met zijn gele gelaatskleur, die zijn zwarte sigaar rookte Maar altijd bleven mijn gedachten weer stilstaan bij die lompe gestalte, die in de deur van de hut had gestaan en bij ri<n sinisteren klank van zijn voetstappen op liet erf, toen hij den rug toekeerde aan het fooneel van de slachting, die, daaraan twijfelde ik geen oo- genblik, op zijn aanoporen was geschied Wat had de Vice-consul ook weer gezegd? „Zijn macht is gewe'dig. zijn wraak is snel en vree- selijk!" Wie was die manke kerel, dien nie-' mand zag en dien ieder toch vreesde? Met de hardnekkigheid van ben nachtmerrie kwam steeds dat eene eogeubbk dat ik hem had ge- zien, mij weer voor den geest, en smolt :amcn met het onuitwischbare beeld van dien man met zijn kiompvoet, dien ik hoe lange ja ren scheen dat nu g.dedtnlevenloos had zien neervaEen voor den revolver van mijn broer. Wel, wie El Cojo ook was, Mexicaan of Zuad-Amerikaan, ik was nu uit zijn klauwen. cenfralen een uitnoo'diging gericht voor een confereutie ter bespreking van de actie in de veenstreek in Friesland en Drente. A's punten van behandeling stelt het voor: 1 Wat kunnen de vakcentralen doen voor de ar beiders in genoemde streek? 2. Het organi seeren van een gemeenschappelijke steunbe- weging WEER OP VRIJE VOETEN GESTELD. De-heer T., directeur van de stoomzuivelfa- briek te Mill ,N.-Br.), die op verzoek van het bestuur dier fabriek door de marechaussee te Grave Vrijdag gearresteerd werd, is weer op vrije voeten gesteld. Hij is ontslagen als di recteur en za! aan de deelnemers van de stoomzuivelfabriek een schadevergoeding ge ven. KORTE BER1CHTEN. Gisternacht heeft te Haarlem een vecht- partij plaats gehad, waarbij de 22-jarige N. het linkeroog heeft verloren. Te 's-Gravenhage is op 67-jarigen leef- tijd overleden ds. Willem Ringnalda, emeii- tus-predikant der Geref. kerk te Haarlem. Te Bennebroek en te Heemstede zijn Zondag twee locomotieven en een wagen van de stoomtram Heemstede-Leiden ontspoord. Het verkeer had veel vertraging. Persoonlij- ke ongelukken hadden er niet bij plaats. Dr. F. K. Rombach is overleden te Rot terdam. De directeur van de Italiaanschc Opera, de heer M. de Hondt, is overleden. De nieuwe ambachtsschool aan den Beukelsdijk te Rotterdam is gistermiddag of- ficieel geopend. Dc weigering om de jongste leening van Amsterdam tot de officieele noteering toe te laten is thans een voldongen feit geworden. Onder voorzitterschap van dr. De Luit, privaat-dccent te Leiden is Zaterdag te Amersfoort de algemeene vergadering ge opend van de vereeniging voor Geschiedenis der Genees-, Natu.ur- en Wiskunde. Zaterdagavond omstreeks 10 uur is op den rijksweg Enschede-Glauerbrug de 25-ja- rige ongehuwde drogist B. Wolbert uit En- schede met zijn motorfiets onder een auto ge raakt en gedood. W. van P. heeft bij de politie te Leiden aangifte gedaan, dat hem op de markt aldaar een portefeui'le met 1350 is onfrold. SCHETS UIT DE NOORDELIJKE IJS-ZEE. Tegen den morgen, bij grauwe schemering. nadert de orkaan. Een zwart gordijn schuift plotseling tusschen hemel en aarde, en de diepste duisternis daalt neer over de blank- zwarte ijsbaai, waarin de ,,IJslelie" gelegen is. Het borrelt en zuigt in deze kom, enkeie ijskdompen draaien er in rond als losgerukte, witte krijt-eilandjes, ageeren tegen het schip, schuren langs de zijwanden en werken zich vooruit. Duisternis en zwijzeu hangen dreigend rond het schip, maar gezagvoerder Beronka staat op post. Hij weet wat er gaat gc-bcuren. Niet voor de eerse maa! heef hij een orkaan in liet ijs meegemaakt. Neen, in den regel heeft hij dit genoegen elk jaar en tot nog toe heeft het ijs geen schip versplinterd. Beronka beZit te veel ervarig om door het ijs te worden beetgenomen Dit keer heeft hij de „IJslelie" naar het mid den van den ijsvijver gestuurd, waar het schip in grijze galvenmassa omhoog zwiept of omlaag beukt Alleen de fok heeft hij gehe- schen. Hij wil geen al te groot zeil-vertoon wagen; de orkaan kon er eens plotseling op inslaan, en met gescheurde zeilen is men im- mers hulpeloos Beronka staat zelf aan het stuur; 't is een ineengedrongen kerel met breed, verweerd, doorploegd gezicht. Hij zet de tanden op el- kaar en grijnst de duisternis in; de mond staat open voor een Finsche vloek. Die brengt hem in de ware stemming, maakt hem hard, geeft hem het zelfvertrouwen, dat hij in deze soort ure noodig heeft. Aan weerskanten van den gezagvoeider hebben de jonge IJszee-vaarders zich bij de borstwering tezamen gedrongen. Zij kiiken naar wat hij van plan is te doen. Naar de mastkorf werd geen man door hem uugezon- den. Dat zou te gewaagd geweest zijn feniand daarboven te hebben op dezen dreigenden morgen van gevaar. Den mannen is oevolen alleen op zichzelve te passen en op de zeilen, ingeval het noodig mocht blijken een paar van die doek-reven ter hulp te nemen, indien het schip uit het ijs moest worden gestuwd Beronka neemt een pruim en trappelt al kauwende het dek op en neer in grbot onge- duld. Waarom komt de orkan niet? Hij is nu immers zoo mooi ter ontvangst bereid, deze vechtlustige reus, deze krachtmensch. „Satanas Pergele! Kom je nu gauw? Isak Beronka is klaar!" De verschansing van de „Naomi", die ik on der mijn- hand voelde trillen, gaf mij vertrou- wen. Ik klopte dte asch uit mijn pijp ,en ging naar beneden. HOOFDSTUK IX. Een barrel, die gevolgen had. Het weer bleef prachtig. De barometer te gen den wand van de kaartenkamer stond standvastig hoog, de zee was glad als een spiegel. De volmaakte weelde, de keurige, practische bediening aan boord van de „Na- omi" zouden iemand hebben kunnen doen den- ken, dat hij in Corves was, als daar niet de eindelcoze vlakte van den Oceaan om ons heen was geweest. De zonverbrande gezichten, de keurige witte petten en de smettelcos witte kleeding van de bemanning, het koperwerk, dat in de zon blonk, zoodat de oogen er van pijn deden, de luie stoelen die uitlokkend on der de gestreepte dekzeilen waren neergezet, dat alles bracht mij de Regatta-week zoo le- wendig voor den geest, dat ik mij soms ver- beeldde, dat ik maar overboord hoefde te kij- ken om de booten te zien, die de be;.oekers af- zetten aan de Swuadron Steps. Er waren allerlei spelen, zooals ringwer- pen, sjoelbak en dergelijke aan boord om ons te amuseeren. Maar het was te warm voor rgroote inspanning De bemanning bevestigde een reusachtig bad van zeildoek, gemaakt van een grootzeil, voor aan den boeg van het schip en elken morgen voor het ontbijt ver- maakten Garth, Custrin cn ik ons daarin als jonge zeehonden in hun bassin in den dieren- 1 i - N.V. Boek- en Handelsdrnkkerij v.h. HERMS. COSTER ZOON, Voo.rdam C 9, - Alkmaar, Abonnemeuten op Tjjdschriften, zoowel Binnen- als Buitanlandsche Daarop eens sclteurt cn rukwind de duis ternis cn giert over het ijs en maait weg de sneeuwhoopen en dolt met witte sneeuw en waterzuil^n. Opnieuw loeit hot in't rond en als een breede voor wringt zich de zee tus schen het ijs en rijt liet open. Witte pyramides werpen zich hemelhoog op, storten incen, worden tot stoffig poeier. De zee is als een molen, die alles vemietigend, alles tot ato- men vermaalt Ook „IJsle!ie" litg in een witte, schuimende draaikolk, gehuld in sluiers van wit-groenen nevel Zie. daar beukt de zee een stuk der borstwering af en kraakt wat onder haar bereik komt. Maar de zee is't niet; die Beronka vreest. Die is niet het verschrikkelijkste, die kan im mers niet meer aanrichtep dan wegbezemen wat niet spijkervast is. Neen... uit het ij s, uit deze moordende stormen is het geboden zich ver te houden! En hij laveert het schip tus schen drijvende schotsen en neerstortende ijs- massa's rechts en links aan loeiende fontei- nen voorbij. Het chijnt of Beronka het tot in zijn pink voelt, waar het ijs zich wil vastbo ren, zijn instinct waarschuwt onmiddellijk. De ,,IJslelie" danst als in een kring in de zen vijver rond, schuurt langs de ijsmassa's, wringt zich tusschen de scheuren uit, die zich weer opstapelen, zoodra het schip het geluk heeft gehad er uit te glippen. Ja, ja, schipper Beronka z e i 1 t nu immers en daarom braakt hij een vloed van vloeken; koelbloedig met ijzeren vuist is hij de iis-admiraal bij God's genade! Een reusachtige schots, een complete ijsberg, bezorgt den schoener een schck in de zij, dat hij tollend ronddraai en hevig oo zijn kant komt te liggen, maar hij veert weer omhoog en schiet den ijsberg voor bij. Niet alleen met het ijs en met den storm moet Beronka kampen. Ook de vorst is zijn gezworen vijand. Deze behoort tot het gevolg van den orkaan, zijn verraderlijke demoneh kleven zich vast aan den wand van het schip, verharden, winnen terrein. Reeds heeft de „IJslelie" ook haar witte bekleeding, een dik- ke laag, die het schip steeds dieper naar om laag de zee intrekt en het zelfs tot een groote ijsklomp maakt. Het dek ligt onder cen wit ijs-glazuur, waar niemand vasten voet op houden kan. Op de knieen hokken de menschen bij dc borstwering bijeen, krampen zich met de vuis- ten vast, duiken, wanneer een stortzee over het dek slaat. Een paar onder hen zijn reeds zoo slecht er aan toe, dat zij het weldra niet meer kunnen uithouden. Zij voelen reeds hun- ne handen bevriezen en verstijven. „God, hoe zal dit eindigen!" denkt Almar uit Myra, die naast den Fin Myrtilla ineen- gedoken zit. Spierwit is Myrtilla^door de kou- de en reeds half en half bevroren. „Houdt je vast of je gaat de zee in!" roept Almar hem toe. Myrtilla knikt zwakjes. Dat kan hij nog even doen, verder niets mee. Daar laat hij de leuning met een arm los; die is ingeslapen en onbruikbaar. Het zal niet lang meer duren of de ander zal't ook niet meer kunnen houden. Aanstonds is hij een prooi der golven. Almar ziet het groote gevaar, waarin Myr tilla verkeert. Hij drukt zijn knie tegen de ver schansing en Myrtilla's lichaam tusschen zich en het houtwerk en houdt zichzelf en hem aldus vast. Ja, hij is sterk genoeg, al is hij even zestien jaren, een mannetjes-kerel, met berenvleesch groot gebracht. Is de jongste dag gekomen? De ijs-spleet wordt voller, ijs nu van alle zijden, torens, pyramiden, pantsers en portalen, overal een witte wand het einde. En juist tegen dezen ijsmuur op stuwt Be ronka den schoener. Stellig om den doods- strijd kort te willen maken, denkt Almar en dichter drukt hij zich tegen Myrtilla aan. Maar een wonder gebeurt! Voor den schoe ner komt het ijs open, wordt het door een breede voren terzijde geploegd en door deze gleuf der redding glijdt Beronka met zijn schip de open fee in. Het ijs heeft ook ditmaal hem niet te pak- ken gekregen. Ze zijn aan het gevgar ont- tuin. Voor het overige ging de dag heel ge- noegelijk voorbij met wat babbelen, muziek maken en bridgen. Volgens de gewoonte, die Garth had ingesteld, namen wij drieen man nen om beurten de plaats bij het stuur in, en wanneer Custrin's beurt voorbij was, loste Marjorie hem af en "bleek nog de beste stuur- man van ons alien te zijn. Ik had inderdaad geen gelegenheid mij te vervelen. Vele uren bracht ik in de kaarten kamer door, waar ik met Garth en Lawless de bijzonderheden van onze voorgenomen ex pedite besprak. Er was ook werkelijk heel wat te bedenken en te regelen. De kapitein was meer dan ooit gekant tegen het iclee, dat ie mand anders dan wij drieen iets van de jacht cp den verborgen sdiat zou weten. Hoe ver der onze besprekingen vorderden, des te meer tegenzin legde hij aan den dag om ons een heele week op het eiland te laten. „Het is heusch te veel gevergd van de be manning. Sir Alexander,""zei hij hoofdschud- dend „dat ze in het jacht opgesloten blijven in het gezicht van een groene kust en dat er niemand aan land mag gaan. Ik zou hen een paar dagen in bedwang kunnen houden, maar dan wordt het toch mtreilijk, dat zult U wel begrijpen en de majoor ook!" Hetwas Garth, met zijn vluggen liandels mansgeest, die het voorstel deed, dat de moe - lijkheid oploste. Hij keek op van de kaart, die hij had zitten bestudeeren terwijl Lawless op bezwaarden toon het geval uitlegde, en zei: „Ik weet het. Je kunt ons aan wal zetten!" „U aan wal zetten herhaalde de kapitein op ongeloovig-vragenden toon. (Wordt ver vol gd is HET ADRES voor

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5