A STHM A LI JDERS. SD3pt-~ door het oog van een naald. Dag is het nu. Ver achter den schoener golft wiegelend het ijs, een wit, afgeperkt veld in voortdurende beweging. De golven tond het schip zijn nog witter dan het ijs, een ylokkenzee van stuivend schuim. Hier, in de open zee, is het in elk geval niet meer zoo gevaarlijk. De orkaan is hier al 1 e e n de te- genstander geen ijs is hier meer en de yorst is voor Beronka een bagatel. De gezag- voerder krijgt zijn srnaak terug. „Marsch jullie allemaaT onder dek!" bruit hij donderend de manschappen toe. ,,Ik speel het alleen klaar met de schuit. Satanas Pergele, jullie naar beneden nu, ais de bliksem, en dat er wat leven in iullie komt!" En nu kruipen zij over het dek, tasten voor- zichtig over het glazuur, zoeken steun tot een er is; eiodelijk bereikt stuurman Jokki den in- gang der kajuit, opent het luik, posteert zich op de trap; grijpt naar den volgende en trekt hem voorzicntig omlaag. Als laatsten krui pen Almar en Myrtilla naar beneden. Het ge- zich van den Fin is nog steeds kalkwit, beide handen zijn dood en het bevriezen nabijJok ki hakt wat ijs, stampt het in een emxner wat t'ijn en neemt Myrtilla in de kajuit onder be- handeling. Hij wrijft hem zoo lang gezicht en handen met het ijs, totdat de kleur terug- keert. Maar Myrtilla is zoo gevoelloos, dat hij niet in staat is zelfs te slikken. Hij wordt in de kooi gclegd, in dekens gewikkeld als een zuigeling en slaapt aldus in. Ook de anderen zijn tamelijk op, maar niemand is zoo door de koude te pakken genomen als Myrtilla. Gulzig zetten ze het nu aan het eten, ver- kwikken zich aan warmte en rust. Alleen de gezagvoerder staat nog pal bij zijn stuur. Hoho, in hem gloeit nog steeds de oorlogs-geestdrift, hij is de kamplustige zee- vaarder in den storm, die hem tegen loeit en zijn schouders striemt. In de beenen heeft hij bijkans geen gevoel meer, maar daar. waar hij staat, staat hij als een berg Isak, de onwrikbare. De orkaan heeft uitgewoed. De storm-zce- en, die den schoener overspoelen, worden lang- zamerhand weer lood-grijs. Geen witte kop- pen dragen zij meer. Neen, het is niet eens meer een stcvige storm, slechts even nog een ferme bries. Opnieuw doet Isak Beronka zich hooren en bruit zoo luid, dat men het onder in de kajuit verneemt: Jokki, Satanas Pergele, kom, en los me af." En de stuurman, die drage kleeren heef aangetrokken en zich aardig vol heeft gege- ten, stoffelt, gehoor gevend aan de roepstem, zwaar de trappen op. Isak Beronka k'imt niet direct zijn eigen kajuit binnen om zich te versterken. Neen, ecrst doet hij een sprong in de kajuit der man men en kijkt zijn volk eens na. Zoo, zo<5, het schijnt bij hen alles in orde. Allen zijn blijk- baar gezond, uitgezonderd de snorkende Myrtilla, maar die zal ook wel weer op zijn pootjes terecht komen, denkt Beronka. „Vervloekt, wat een wind zooeven en die ijsgaten!" bromt hij de manschappen toe. „maar morgen om dezen tijd zitten we weer midden in het ijs Dat is duidelijk bescheid. En Isak Beronka klautert opnieuw naar het dek, nog eenigszins stijf en stram in de !>ee- nen van het lange staan aan het stuurrad, maar niet zoo erg, dat hij niet nog een klau- terpartij naar de mastkorf kan maken. om te zien of alles in orde is Een poosje blijft hij erin en tuurt naar de ijssporen achter den schoener krijtwitte brandding bij grau wen dag. Dan klautert hij weer omlaag naar lokki. „Leg de „IJslelie" tegen den wind. Mor- {en moeten wij weer in het ijs. Ik ga naar mijn kajuit en sterk me met een slokkie wat op". Isak Beronka is eeg merkwaardig type. Als hij in zijn kajuit is, knielt hij ter aarde en zegt: „Ik moet U ook danken, Heere God, dat Ge mijn schoener beschermd hebt en Ge moet ook wel willen verontschuldigen, dat Isak Beronka zoo vreeselijk op 't Firisch ge vloekt heeft; Ge hebt het wel niet kunnen vcrstaan, inaar Gij moet me toch vergeven!" Daarop neemt hij een flinke teug brande- wijn en hiischt zic" zijn kooi in. O, men moet niet denken, dat hij van plan is zwaar te gaan slapen. Neen, 'tzal even een tukje zijn, waarna hij opnieuw opstaat om den stuurman af te lossen. „Je moogt nu beneden gaan maffen, ]i] hebt't noodig, Jokki, je bent een kaas kerel in ijs cn hondenweer." Dat is een woord, dat Jokki warm maakt en innerlijk danig opmontert. Ja, ja, Isak Beronka heeft voor zijn men- sehen steeds een fatsoenlijk woord van dank over. De „IJslclie" doorkruist nu een stille, kal me zee; de orkaan, die zooeven nog de gol ven in opstand bracht, is weg, nauwelijks dat wat er van overblijft nog een fatsoenlijk zuchtje voor de zeilen acnterlaat. Nu staat Almar uit Myra aan het roer, weliswaar doodmoe en slap, maar Jokki heeft bevel gegeven dat hij naar boven moest. Het was om den drommel ook geen kleinig- heid om Myrtilla vast te houden; nu kan hij bijna niet meer van slaap. Maar, Jokki kon niet ruiken, wat voor Hercules-arbeid hij bij de leuning heeft verricht. Maar hij zal het met de stuurderij nu wel klaar spelen; hij valt nog niet uiteen. Schipper Beronka komt uit de mastkorf om laag en treed op Almar toe. „Wie heeft jou hier besteld?" vraagt hij „Jokki heeft gezegd, dat ik aan 't stuur moet", antwQordde de jongen. „Voor den duivel dat zul je niet; je bent vcel te veel uitgeput om de schuit dezen nacht te varen. Dacht je nu, dat Beronka niet gezien heeft hoe jij je met Myrtilla hebt af- geplaagd? Een verdomde goeie schroef ben je voor hem geweest! Maar nu moet Bispan- nen aan't stuur!" En meteen bruit het commando: ..Bispannen, jij aan 't stuur!" Hoe heeft Beronka geweten, dat hij zich zoo afgeplaagd heeft met Myrtilla! denkt Almar bij zichzelf. De schipper had heusch zijn oogen toch wel noodig in de stikdonker- te voor zijn „IJslelie". Wat een kerel, die Beronka, en Almar zou hier niet op het dek staan als Beronka niet zoo'n kranige vent was, zoo'n echte zeeleeuw!" Plotseling staat Beronka naast hem. „Almar, jij moest aan dit IJszee-varen een eind maken; je bent te begaafd om je toe- komst hiermee te verspelen. Je moet iets be- ters zoeken". Kijk daar heeft de schipper iets uitge- sprokeu, waarovcr Almar reeds meermalen heeft zitten peinzen. Hoe die Beronka toch temand van binnen weet te bekijkeii! „Ja, ja, ik beb daar ook wel eens over ge- daclit, en als we uit de IJszee terug zijn, reis ik maar eens naar 't Zuiden, daar zal wel wat voor mij te vinden zijn." ,,Dat zal zeker, je bent nogal geschikt", glimlacht Beronka. Op dit oogenblik komt Bispanneu naar boven en neemt het stuur in de hand. Almar verdwijnt, stroopt zich de kleeren van 'tlijf en kruipt in zijn kooi. „Die goeie Beronka!" mompelt hij met dankbaar hart en valt meteen in slaap. De schoener kruist verder; in den rug dreigt het ijsveld. Beronka zit opnieuw in de mastkorf; wordt nimmer moede. 1) De Finsche beteekenis voor „duivel". Rechizaken. Eisch1 maand gevangenisstraf. Vounis tor zake mishandeling 2 maanden straf. WE DERSP AN NIGHEID. De arbeider Lourens S. te Oostcr-Blokker, die op 1 Maart ter zake openbare dronken schap door den rijksveldwachter de Groot werd aangehouden, heeft zich met geweld te gen die overbrenging verzet. Beklaagde be- kende, maar beweerde niet voldoende dronken te zijn geweest om opgebracht te worden. Hij heeft den veldwachter ook nog in de beenen gebeten. Beklaagde staat als een dronkaard bekend. Hij is dan rumoerig en lastig. Eisch: 2 maanden gevangenisstraf. „Neem ik -niet aan", zeide beklaagde. Vonnis: 3 maanden gevangenisstraf. Hierna slutting der zitting. ProYincianI Nieuws VOOR DEN POLITIERECHTER. Morgenzitting van 6 April. STRANDJUTTERIJ. Een 16-jarige landbouwerszoon te Texel stond hedenmorgen voor den Kinderrechter als beklaagde terecht, omdat hij in Februari van dit jaar zich wederrechtelijk had toege- eigend eenige, althans een, aan het zeestrand aangespoelde batting. Beklaagde werd voor dit feit verdedigd door mr. de Groot en veroordeeld tot 10 boete of 20 dagen tuchtschool. SCHULDHELING Daarop stond in openbare zitting terecht de landbouwer P. J. B. te Texel, die een door zijn zoon ontvreemde batting in zijn woning had verborgen en zich niet voldoende had ver- gewist op welke wijze deze batting in het be- zit van zijn zoon was gekomen De rijkspoli- tie vond bij haar onderzoek bedoelde batting onder het ledikant op den zolder. Beklaagde beweerde, dat hij niet wist, dat zijn zoon deze batting van het zeestrand of uit de duinen had medegebracht. Hij was van mcening dat het een batting was die door landbouwers, welke verhuisd waren, op het land onder een hooi- scbe'.f hadden achtergclaten. Eisch en vonnis: 30 boete of 30 dagen hecht. Middagzitting. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL. De 41-jarige logementhouder Arie G. te Alkmaar heeft op 26 Maart, met het oogmerk van wederrechtelijke toeeigening, weggeno- men een rijwiel. toebehoorende aan den met- selaar Hendr Koorn. Hij heeft voor 10 dit rijwiel verkocht en de opbrengt grootendeels in drank omgezet Beklaagde was al eenige dagen aan den rol geweest en vroeg zijn vrouw om ge'.d. De vrouw gaf dit echter niet n toen heeft G om toch maar aan geld te comen, een rijwiel weggenomen. De olficier wilde het nog eens probeeren met een voorwaardelijke veroordeeling, omdat bekl. zich 8 jaren goed heeft gedragen. Eisch' 6 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf •net 3 proefjaren. Mr Klene, van het kantoor Mrs. Kraakman, Leesberg en Kusters, s'.oot zich bij dit requisi- toir aan. De politiereehter schorste Het onderzoek tot l.eden over 14 dagen, terwijl beklaagde al- hans tot dien tijd in voorarrest zal blijven. GESCHORSTE ZAAK BELEEDIGING. De zaak tegen Hendrik de W. te Urk, die op 13 October terecht stond wegens beleediging, werd heden voortgezet. De ambtenaar der re- ciasseering heeft een gunstig rapport uitge- bracht. v Eisch: 30 boete of 30 dagen hecht. Von nis: 5 boete of 5 dagen hecht. MELKVERVALSCHING. Voorts werd voortgezet de zaak tegen Th. G., ter zake melkvervalsching. Deze beklaagde werd veroordeeld tot 1 maand gev DIEFSTAL DOOR MIDDEL VAN INKLIMMING. De 18-jarige landbouwer J. M. A. te Hoog- karspel is op 11 Augustus door een open- staand raam geklommen en binnengedrongen in de woning van zijn buurman J. Schaper Hij heeft zich een portemonnaie, inhoudende 10,50, toegceigend en stond heden voor dit feit terecht. Beklaagde bekende den diefstal. Het geld heeft Schapcr teruggekregen, de por temonnaie echter niet. De officier vorderde 4 maanden voorwaar delijke gevangenisstraf met 3 proefjaren en bijzondere voorwaarden. Beklaagde werd overeenkomstig den eisch van den officier veroordeeld tot 4 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met 3 proef jaren, verplichte getieelonthouding en aanslui- ting bij een geheelonthoudersvereeniging- DIEFSTAL VAN KAAS EN EEN BUSJE. Twee gehuwde vrouwen, gezusters, Imnwv tje D„ wonende te Grootebroek, en Theresia D., wonende te Enkhuizen, hebben op 7 Maart te Enkhuizen, in den winkel van Albert 1 leijn, weggenomen een kaas, benevens een busje. De kaas hebben zij verstopt en het busje wegge- worpen. De politiereehter meende, dat deze diefstal- len vooraf beraamd waren, wat door beklaag- den werd ontkend. Eisch tegen Immetje 4 maanden gcv. en te gen Theresia f 30 boete of 30 dagen hecht. Vonnis: Immetie 1 maand gev. en Theresia 40 boete of 40 dagen hecht. VERDIJISTERING VAN EEN KAARTENPOT. Voortgezet werd de aangehouden zaak te gen een persoon uit Hoogwoud, die er met de kaartenpot vandoor was gegaan. Eisch4 maanden voorwaardelijke gevange nisstraf met 2 jaar proeftijd Vonnis: 2 maan den voorw. gev. met 3 jaar proeftijd en bijzon dere voorwaarden, waaronder verplichting de aangerichte schade te vergoeden door terug- betaling van 1 per week. WE DERSP ANN IGHEID EN MISHAN DELING. Ook werd voort^zet de zaak tegen K. S. Diidkar^oel. die zirh heeft verzet tegen een riiksve'dwachter en hem niet een mes had \renvond. UIT WIERINGERWAARD Op initiatief van de afdeeling Wieringer- waard van de H. M. van Landbouw heeft de heer Boom van Bloemendaal lhier een cursus gehouden over Electriciteit. Deze cursus heeft 4 weken geduurd, n.l. elken Vrijdag- avond. Tot slot heeft nu de heer Boom j.l. Vrijdagmiddag en -avond nog een demon stratie gehouden met verschillende artikelen, en de toepassing van Electriciteit in de Huis- houding, boerderij en klein-industrie met licht beelden trachten duidelijk te maken. Wanneer we dit bp een plaatje zien is het wel erg mooi b.v. Electrisch eten koken, strijken, melk ko„en enz enz. Verschillende huishoudelijke artikelen wa ren uitgestald. In de pauze deelde de heer Boom mede dat b.v. een uur strijken zou kosten 4 cent Een electrisch komfoor kost pl.m. 10 cent per uur, een theelichtje kan 18 uur branden voor een dubbeltje; 20 maal melkkoken, idem 'n straal- kachel 6 cent per uur. Deze prijzen werden genoemd wanneer de Provincie t. m de stroom levering van de gemeente zal overne- men, wat zeer waarschijnlijk zal gebeuren. Op een desbetreffeq.de vraag door den heer van Mam zegt de heer Boom, dat er 2 tane- ven zijn, n.l. vlak tarief 42 cent of vast recbi 35 plus nog wat, doch't komt ongeveer op 't zelfde neer. Vast recht blijft een schattmg, huishoudelijk gebruik staat naast vast recht De heer R Kaan vroeg en verkreeg nog een- maal inlichingen over een l/o P. K. motor Verdere inlichtingen werden niet gevraagd. Aan het einde nam de heer R. Kaan nog even 't woord om namens den voorzitter van de af deeling dank te betuigen aan den heer Boom die geheel zelangloos dezen cursus heeft wil len leiden De heer Boom had vooraf reeds gezegd, dat het wel wat moeilijk was om een zoo belangrijke stof als Electriciteit in 4 we ken te verwerken. Het was ons dan ook niet altijd even duidelijk en alien hebben die aan de cursus hebben deelgenomen nog een kort resume in druk mede gekregen. De voorzitter van de Middenstandsvereeni- ging de he*r G Rezelman betuigde ook dank aan den heer Boom en tevens aan het be- stuur van de afdeeling H. M. v. Landbouw voor d; vriendelijke invitatie om aan den cur sus deel te nemen. E>e cursus, aanvankelijk met pi ax 50 personen begonnen is gevolgrl door ongeveer 25 personen, terwijl voor dezen laatsten avond ook de dames waren uitgenoo- digd De heer W. J. Los alhier is tegen 16 April a.s. toenoemd als ambtenaar ter secretaire in de plaats van den heer Zeeman, die ontslag als zoodanig heeft aangevraagd. Onze vroegere plaatsgemcot, de heer R. Kaan Wz., in opleiding voor officier is 4 April j.l. bevorderd tot sergeant-tifulair. UIT OUDKARSPEL. Bij de gisteravond gehouden stemming door Notabelen der Nederduisch Herv. Gemeente alhier is benoemd tot Kerkvoogd de heer J. Eecen Az. Voorts is tot secretaris van het College van Notabelen in de plaats van den heer Jb. van Meurs (overleden),gekozen de heer Jb. Kroon Jbz. UIT ZUIDSCHARWOUDE. In de plaats van den heer S. Zeeman is tot secretaris van de Langedijker Groenten-Cen trale gekozen de heer S. de Boer Kz., alhier. UIT DE RIJP. (Maart.) Geboren: Johannes, zoon van Jan Noe en Anna Sehermer. Haitze, zoon van Hait- ze de Vries en Atje SChuil. Hendrik, zoon van Theodoras de Vries en Catharina Duin- meijer. Wilhelmina Hazina, dochtcr van Jan Meijer en Helena Klinkenberg Overleden: Jacob Hoek, 84 jaar, we- duwnaar van Wijntje Oortwijn (overleden te Graft.) Ondertrouwd: Johannes Kuijl te Heemskerk en Hermanie Rijswijk. Tot bestuursleden der Cooperatieve Spaar- en Voorschotbank „de Rijp" zijn her- kozen de heeren K. Humer en C. R. Tuijn, terwijl :n de vacature T. Dammes, de heer K. Tuin werd gekozen. Als lid van den Raad van Toezicht werd gekozen de heer B. Lange rijs en m de credietcommissie de heer P. Dek- ker Dzn. UIT GRAFT. (Maart.) Geborep: Klaas, zoon van Willern Nat en Lourina Adriana Geluk. Overleden: Pieter Smit, 61 j?ar, echt- genoot van Impje Schoemaker. Aafje Boon, 59 jaar, echtgenoote van Johannts Mul. Anna Vorst, 18 jaar, dochter van Dirk Vorst cn Jacoba Klumperfaar. Jan Schcor. S4 iaar weduwnaar van Dieuwertje Dubbekl Jacob Hoek. 84 jaar, weduw- naar v;.n Wijntje Oortwijn (wonende te de Rijp UIT OOSTHUIZEN. Zondag j.l. speelde op ons Sportterrein al hier onze Voetbalclub tegen Schellingwou- de en verloor met 43. De straatprijs der melk alhier is ver laagd met 2 cents per liter en bedraagt nu 15 cents. en de rijkstuinbouwconsulent. werd aan de elf eursisten een getuigschrift uitgereikt, als volgt: getuigschrift „getrouv en met lof" aan de heeren C. Kruk Jcz., Jc. Huibers Kz. en J. Bakker Dz., ..getrouw en met vrucht" aan de heeren P. Balder Jnz., P. Wagenaar Kz., J. G. Geus Az., W. Koedijk, A. Boon en J. Kok Ez., „getrouw en met aandacht" aan de heeren P. v. d. Molen en P. Vroegop Cz De rijkstuinbouw-consulent bedankte de on- derwijzers voor het gegeven onderwijs, in 't bijzonder den heer Wassenaar, die het tuin- bouwonderwijs gaat verlaten. Ook de voorzitter van „Groentecultuur" sprak een woord van dank namens den cur sus tot de eursisten. Daarna werd door een der eursisten, aan de heeren onderwijzers, met een hartelijke toespraak ieder een stoffe- lijk huldeblijk aangeboden ter hei-inuering aan den goeden ailoop van den cursus. UIT HEER-HUGOWAARD. Maandagmorgen om half zeven geraakte de boerenplaats van den heer A. Beerse aan de Draai in brand, naar verluidt, doordat de kachel werd aanganaakt met petrolei:m. Het vee werd gered. De geheele inboedel ging verloren. De schade wwdt gedekt. GEMEENTE KOEDIJK (Maart). G.eboren: Geesje, d. van Gijsbert Schot en Guurtje Bak. Overleden Trijntje Klomp, oud 48 jaar. Aaltje Kossen, oud 77 jaar, gehuwd met Dirk Schoorl, eerder met Pieter Stam. Barbara Weel, oud 35 jaar. UIT EGMOND AAN ZEE. Dc herijk van maten en gewichten zal plaats hebben in een der lokalen van de Be- waarschool op 28 en 29 April a.s. van 10 tot 12 en van 1 tot 4 uur. UIT HEEMSKERK. De afd. Heemskerk van het N.-H. Witte kruis die 24 Maart 1.1. met 35 leden werd op- gericht telt nu reeds plm. 100 leden. Het bestuur heeft dc functies onderling ver- deeld als volgt: P. de Vries Thz., Voorzitter; G. Echart, Secretaiis; M. Klinkenberg, Pcnningmeester en de heeren Jb. Kluft Nz. H. Tyms als ccmmissarissen. Met ingang van 6 dezer is de prijs der voile straat melk weer met 1 cent de kan ver- minderd, thans betaalt men 13 cent. UIT DIRKSHORN. Zaterdag heeft de Gymnastiekvereeniging U. d. I. alhier, onder groote belangstelling van het publiek, zcowel als die van de Zus- ter-vereenigingenten huize van den heer Schager haar 20 jarig jubile gevierd. Namens de Muziekvereeniging „Onder Ons" werd het Bestuur een enveloppe aange boden, welker inhoud kan dienen voor het fends tot aankoop van een nieuw vaandel. De tegenwooraige directeur der Vereeni- ging ontving van de leden een gouden horlo- ge met inscriptie. Wegens hoogen leeftijd heeft de heer A. Hoogvorst, bedankt als kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente te Harenkarspel en Dirkhorn. In deze vacature is door het college van notabelen vcorzien door de verkiezing van den heer L. Reuters. Het AS1HMAPUEDER van Apotheker BOOM geeft bij inademing direct verliehting bij Astiima, Bronchitis en daaruit voortko mende Borstbenauwdheid en Borstbeklem- ming. Verkrijgbaar in de meeste Apotlieken en Drogistwinkels a 1.25 per groote geslo- ten blikken doos. Gratjs monster op aanvraag bij firmu A. M. BOOM, ARNHEM. 18481 18680 18951 19202 19688 20057 20284 20504 20702 20910 1S524 18692 18957 19234 19690 20063 20311 20618 20757 20965 1S557 18729 18972 19375 19839 20119 20346 20667 20791 18568 18730 18983 19462 19862 20140 20361 20674 20796 18624 187S3 19063 19465 19869 20242 20418 20680 20820 18654 18824 19184 19681 19938 20258 20424 20685 20837 Buitenland 433ste STAATLOTERIJ. Trekking van Maandag 6 April. 2de klasse lste lijst. UIT BROEK OP LANGENDIJK. De twee halfjaarlijksche algemeene Tuin- bouweurssen alhier zijn wederom geeindigd. Zij stonden onder leiding van de heeren K. Wassenaar en P Glas De heer Wasse naar gaf onderwijs in de theoretische en de heer Glas in de practische vakken Van den tuinbouw. Nadat het examen afgenomen was, waarbij tegenwoordig waren, het bestuur van de tuiu- bouwvereeniging „Groentencultuur" alhier Prijzen van 30,— 149 60 85 103 117 132 233 248 277 593 601 630 637 668 701 730 738 793 849 902 1050 1076 1090 1147 1211 1319 1363 1404 1464 1529 1546 1547 1556 1609 1628 1643 1644 1695 1758 1776 1779 1789 1807 1815 2067 2093 2101 2169 2336 2398 2431 2508 2513 2516 2538 2544 2641 2664 267S 2760 2765 2803 2852 2861 2880 2886 2976 2981 3028 3035 3142 3143 3400 3516 3524 3528 3544 3577 3598 3603 3614 3703 3704 3744 3886 3905 3989 3994 4045 4069 4109 4136 4162 4167 4180 4299 3557 4403 4433 4505 4543 4557 I 4568 4682 4727 4753 4776 4807 4849 4859 4931 4937 4956 5012 5023 5102 5114 "5120 5140 5149 5176 5193 5210 5212 5264 5346 5356 5387 5422 5474 5509 5674 5697 5728 5731 5771 5791 5919 5950 5953 5970 6077 6085 6097 I 6106 6141 6175 6274 6275 6292 j 6380 6416 6418 6419 6432 6455 6478 6485 -6507 6509 6530 6544 6615 6716 6735 6741 6742 6781 6790 6801 6856 6894 6899 7002 7054 7079 7118 7177 7206 7216 7221 7304 7377 7397 7404 7423 7434 7458 7465 7475 7491 7562 7567 7664 7829 7962 8000 8094 8096 8101 8140 8160 8226 8366 8392 8505 8534 8568 8586 8596 S630 8649 8709 8721 8783 8831 8873' 8894 9003 9010 9069 9138 9153 9165 9178 9187 9198 9271 9329 9352 9419 9422 9470 947S 9504 9606 9690 9718 9721 9733 9767 9793 9879 10009 10013 10282 10328 10382 10405 10431 10460 10489 10505 10521 10669 10717 10721 17075 10779 10795 10808 10836 1096O 11031 11088 11143 11313 11457 11565 11594 11601 11612 11683 11687 11689 11908 11911 11915 11927 11961 11968 11998 12019 12036 12039 12041 12044 12092 12146 12249 12409 12430 12454 12480 12490 12521 12529 12692 12713 12762 12766 12780 12804 12845 12901 12962 12974 13007 13098 13105 13143 13148 13161 13171 13349 13356 13436 13471 13517 13625 13659 13744 13746 13770 13785 13910 13920 13962 14048 14167 14244 14317 14348 14430 14432 14598 14620 14622 114669 14673 146S0 14988 14993 14997 15013 15022 15054 15089 15099 15112 15123 15170 15193 15245 15307 15317 15395 15480 15506 15527 15568 15576 15585 15586 15595 15599 15758 15797 15843 15873 15916 15922 15940 15960 16016 16071 16087 16089 16116 16170 16171 16193 16201 16249 16367 16408 16496 16507 16620 16636 16639 16653 16735 16798 16889 16898 16904 16912 16926 16929 16942 16998 17006 17119 17139 17181 17187 17237 17323 17333 17374 17381 17407 17445 17505 17560 17605 17726 17860 17940 18024 18031 18050 18141 18170 18234 1 18264 18282 18370 18384 18453 18477 MOHAMMED ALL f De gewezen %jah van Perzie, Mchammed Ali, is overleden. Mohammed Ali volgde in 1907 zijn over leden vader, Moesaffer ed Din Mirza, op. Den 12en November van dat jaar legde liij voor het parlement den eed op de groodwer af. De bestaande moeilijkheden betreffende ka- binetsvorming waren hiermede niet uit den weg geruimd. De eneenigheden tusschen den sjah en parlement werden van dien aard, dat de eeTSte in 1908 vluchttc en vervolgens met Russische trcepen terugkeerde. Op deze wijze wist hij een reaciie in reactionnairen zin te bewerken In 1909 nam de ontevredenheid wederom een dergelijken omvang aan, dat de sjah nog- maals Russische hulp inriep. Hij zelf hielcf toen vei'blijf in Su'tanabad, terwijl de Russi sche troepen in de hoofdstad vochten. Op 15 Juli wees hij nog den raad der Engelsche en Russische gezanten, om met de Nationalis- ten te onderhandelen, van de hand, doch den- zelfden dag werd een wapenstilstand gesloten. Den volgenden ochtend plaatste hij zich on der bescherming van het Russische gezant- schap te Teheran, terwijl zijn troepen de stad ontruimden. Denzelfden middag nog deed hij afstand van den troon, waarna zijn 14-jarige zoon tot sjah werd uitgeroepen. Sindsdien heeft Mohammed Ali buifcen Per- zi6 en meestijds in Europa geleefd. Zooals men weet, ligt ook de opvolger van Mohammed Ali nogal (ens overhoop met zijn regeering, die hem eigenlijk al geheel op zij geschoven heeft, omdat hij toch meestai buiten zijn rijk vertoeft EEN BANKOPLICHTER GEARRES- TEERD. De politic te Berlijn is er in geslaagd, een bankcplichter te arresteeren, die onder ce meest uiteenloopende namen, zich uitgevendc voor inspecteur van politic uit Weenen, te Ber'ijn en andere Europeesche steden, zijn slag heeft geslagen. Het te een 53-jarige; mt Triest afkorastige artist en goochelaar, Tam- bourino genaamd. In September 1922 vervoegde zich bij de Dresdener Bank een man, die zich voorstelde als de inspecteur van politie Petrich uit Wee nen, en verkl aarde, van de Weensche pohtic- autoriteiten opdracht te hebben, internationa- le bedriegers op te sporen, die bij de Dresde ner Bank te Berlijn rekeningen zouden heb ben. Hij toonde een schrijven van de Ween sche politie en slaagde er op deze wijze in, een buitenlandsche dame 30.000 Mark en haar pas afhandig te maken. Een jaar later verscheen dc.oplichter weer uit Weenen. Hij verzocht een commissaris van politie om hulp en stelde in het wisselkantoor van het Deviseamt een onderzoek in. De di recteur van't wisselkantoor stelde hem devie- zen ter hand, maar gaf den „inspecteur van politie" een bediende mee, die hem naar de De- visenerfassungsstelle moest brengen. Dit bu reau was echter reeds gesloten; de bedrieger moest de deviezen teraggeven en verdween In een volgende periode gelukten hem ver schillende oplichterijen met meer of minder succes. Zoo stal hij van een bankiershuis te Dresden een cheque-boek en gaf later op dit huis cheques te Berlijn, Hamburg en Stettin af. De oplichter, die reeds hvee malen te Ber lijn en Leipzig veroordeeld werd, is thans te Bernburg gearresteerd. DE MEMOIRES VAN LORD GREY. Gister begon de ..Westminster Gazette" met de publiceering van de politieke memoires van lord Grey. En dit boek, dat lord Grey „25 ja ren" noemt, behandelt hij het ontstaan van den wereldoorlog en zijn politieke ervaringen in de jaren 1892-1916. Van 1892 tot 1895 was Grey in het kabinet-Rosebury onder- staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, van 1905-1916 was hij minister van genoemcf departement. In de inleiding van het boek, dat zich in zijn eerste hoofdstukkeo hoofdzakelijk bezig houdf met den binnenlandschen politieken toe- stand in Engeland, zegt Grey, dat hij zijn ervaringen publiceeren wil, omdat men ook van haar kan leeren, hoe een herhaling van de wereldcatastrofe te vermijden is. VALSCHE BANKNOTEN. Op groote schaal zijn nagemaakte biljetten van 100 dollar ontdekt van de Imperial Bank of Canada te Londen. De valsclie banknoten waren zoo goed nagemaakt, dat de. verval- sching niet ontdekt vverd voor de biljetten de Imperil Bank bereikten. De biljetten zijn in Engeland gekomen uit Perzie en beweerd wordt, dat Perzische kooplieden ze hebben ontvangen van Russische handelslieden. TER DOOD VEROORDEELD Na een gerecbtszitting, welke overal groote belangstelling heeft gewekt, is te New-York zekere Gerald Chapman schuldig verkl aard en ter dood veroordeeld wegens den moord op een politie-agent te New-Britain (Conn.), ver leden jaar October gepleegd. Chapman werd ontdekt, terwijl hij bezig was een brand- kast in een winkel te plunderen, maar rnj wst te ontsnappen. Doch zijn medeplichtigc Shean, die gcvapgen werd genomen, gaf aan- wijzingen omtrent Chapman's verblijtplaats. De man werd in New-York de „super-ban- diet" genoemd. KORTE BERICHTEN. Uit Ottawa wordt gemeld, dat het libe rate hd van het Canadeesche Lagerhuis, Marcile, heeft angekendigd een voorstel to zullen doen tot afscbaffing van dc rijksvoor- i kenr- - -

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6