X-e 3! J flemefigfl Hienws. ORANJECCMITe 1926. Het comite, dat 21 Maart 1.1. op aanstich- ting van de vereeniging Koninginnedag- Utrecht is gevormd om namens alle Oranje- vereenigingen in den lande aan het Konirik- lijk eehtpaar bij gelegenheid van zijn zilve- ren huwelijksfeest een eenvoudig huldeblijk aan te b eden, welk huldeblijk zal bestaan uit een schilderij, waarop afgebeekl Koningin, Pnns en Pnnses, heeft te Utrecht een eerste vergadering gehouden. Het eere-comite is samengesteld uit de commissarissen der Koningin in de verschil lende provincies. Voor de drie provincies, waarin de commissaris ontslag heeft aange- vraagd, zullen de nieuwe commissarissen uit- genoodigd worden in het eere-comite zitting te nemen Het comite werd samengesteld als volgt: C. Fred. Klokke te Utrecht, voorzitter; C. J. Ueetveld te Utrecht (Oudegracht 207), secre- taris; D. Blom te Utrecht, penningmeester; mr. P. Fuhri Snethlage te Haarlem; C. H. D. Huy te Middelburg; K. Koet en A. B. Karre man, beiden te Rotterdam; D. J. Lexerman te Groningen; mr. J. Lohman te Assen; A. C. J. Moonen te Maastricht; Mr. Meijeriuk te Zwolle; S. Slooten te Amsterdam; W. F. Suij- ling te's Hertogenboschmr. J. Tromn Mees- ters te Arnhein; ds. J. Voorsteegh te Katwijk aan Zee; A. C. Verbeek te Den Haag; mr. D. van Welderen, baron Rengers te Leeuwarden; H. J. L. C Bax, M. Bokhorst, J. G. Creve- coeur, C W P. van Dokkum, C. de Graaf, J. H. Mignon, mr. J. P. Sieburgh en jhr. ir. H. L. van Tets. Besloten werd aan het comite den naam te geven: Oranjecomite 1926. In iedere provin ce zal een provintiaal comite worden opge- richt, welke provinciate comite's dan in de ver- schillende gemeenten plaatselijke comite's zullen opiichten. Waar het comite als zoodanig zich niet be voegd achf een keuze nit verschillende voor- aanstaande schilders te doen, heeft het daar- voor aangezocht een commissie van erkende bekwame mannen op kunstgebied, op het co mite voor te lichten aan wien de vervaardi- ging van het huldeblijk moet worden opge- dragen. Het is dc bedoeling dat, waar de aanstich- ting van het huldeblijk is uitgegaan van de Oranje-vereenigingen, de deelnemuig zoo al- gtmeen mogelijk zal zijn. Reeds 227 Oranje- vereenigingen hebben zich bij het comite aan- gesloten Aangezien de tijd dringt de ver- vaardigitg van de schilderij vordert zeer veel tijd wordt den Oranje-vereenigingen. wel ke door omstandigheden nog niet zijn toegetre den, verzocht, zich spoedig aan te melden. Met een opwekking om vooral in den lande krachtig aan den arbeid te gaan ieder op zijn wijze. indien de tijd daar is, aan de Vorstin en haar Gemaal te kunnen aanbieden een .falijvend kunstwerk van historische waarde getuigende van de liefde van het Nederland- sche volk in al zijn lagen voor het Oranje- huis, sloot de voorzitter deze eerste vergade ring van het Oranjecomite 1926. DE DUURTE. Het Roomsch-Katholiek Werkliedenver- bond het Lhristelijk Nationaal Vakverbond en he; Aigemeen Nederlandsch Vakverbond hebben een onderzoek ingesteld naar het stij- gen van oe prijzen van de eerst-noodige le vensbehceften in den winter van 19241925, en daarvan een rapport saamgesteld, dat ze vergeztld ::oen gaan van voorstellen tot be- teugeling van onredelijke prijsbepaling. Bij de besoreking van de in dit rapport ver- werkte gegevens tusschen de besturen onzer val aldus wordt het rapport beslo ten, werden verschillende middelen overwo- gen om aan de gevolgen der duurte te ontko- men, en middelen van wier toepassing prijs- daling het gevolg zou kunnen zijn. Onze vakcentrales, die van oordeel zijn, dat, naast overheidsmaatregelen, ook de vak- organisaties zelve. geen middel, waarvan re- delijkenvijze kan worden verwacht dat de ge- vc aer duurte meer dragelijk zullen wor den voor de leden, onbeproefd mogen laten, beve'en de volgende maatregelen aan: 1De vakorkanisaties voeren onder ver- wijzing naar dit rapport overal waar dit mogelijk is, krachtige actie, hetzij voor loons- verhooging, hetzij voor handhaving van de tegenwoordige loonregeling. 2 De vakvereenigingen resp. de bestu rennonden of de plaatselijke instanties stre- vcn zoo krachtdadig mogelijk, zoo noodig met behnlp der plaatselijke overheid, naar groote- re centralisatie bij de melkverzorging om daardoor de distributiekosten en bijgevolg de me'ikoriizen te drukken. 3. De vakvereenigingen of plaatselijke in stanties bevorderen de totstandkoming der cooperaties, ten doel hebbende de distributie der eerst noodige levensbehoeften, krachtig. 4. De vakvereenigingen of plaatselijke in stanties vormen, waar de oprichting van coo peraties niet mogelijk is, voor de aanschaffing van wintervoorraad, b.v. van steenkolen en aardappelen of andere verbruiksartikelen, speciale comite's. 5. De centrale plaatselijke instanties roe- pen de tusschenkomst der gemeentebesturen in tot het treffen van maatregelen om even- tueel ongemotiveerde prijsstijging tegen te gaan,' indien aanwijsbare gevallen van mis- bruik bij de prijsbepaling kunnen worden ge- constateerd of indien anderszins door be- moeiing der gemeentelijke overheid prijsda- ling kan worden bevorderd. 6. De regeering treffe in verband met de duurte maatregelen tot verlaging van de vrachtprijzen bij het vervoer per spoor, b v. door invoering van goedkoopere speciale ta- rieven voor steenkolen, aardappelen, groenten enz. 7. De regeering passe veider die maatre gelen toe in overleg met belanghebbenden welke tengevolge kunnen hebben, dat het prijsniveau van verschillende artikelen in overeenstemming is met de financieele draag- kracht der arbeidende bevolking. NEDERLANDSCH OLYMPISCH COMITE. In „Krasnapolsky" te Amsterdam werd gisterenavond gehouden dc buitengewone al- gemeeic vergadering van het Nederlandsch Olympisch Comite onder leiding van den •wnd -voorzitter, kapitein P. W. Scharroo. Aan de orde was de verkiezing van een bestuurslid ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van Baron van IFttyl van Serooakerken Oekozen werd mr Ff. baron Schimmelpen- ninck van der Oyen, burgemeester van Doom De heer Hirschman bracht namens de ver gadcring dank aan kapitein Scharroo, voor het N. 0 C. gedaan heeft bij ontstentenis van een vcorzitter en overhandigde hem een zil- veren beker als blijk van waardeering van de leden van net N. O. C. De heer Scharroo dankte voor de vriende- lijke woorden tot hem gericht. Dc vergade ring werd vervolgens eenige oogenblikkcn ge- schorst om het bestuur gelegenheid te geven om .te beraadslagen over de functie, welke het nieuw-gekozen bestvurslid aan den bestuurs- tafel zal innemen. Na heropening der verga- dering.werd Baron Schimmelpenninck in de vergadering geleid. De heer Scharroo vroeg hem of hij hei voorziiterschap van het N. O. C. wilde aan- vaarden en het antwoord luidde bevestigend. Kapitein Scharroo sprak Baron Schimmel penninck toe en zeide, dat den nieuweu voor zitter geen makkelijke taak wachtte. Steeds zal bij mceilijkheder ondervinden van het Ne derlandsche volk en vele autoriteiten, die he- laas nog niet begrijf-en, welke waarde aan de lichamelijke opvoeding van een volk moet worden toegekend. Maar daarentegen zal hi algemeene samenwerking ondervinden van tal van sportbonden. Spr. hoopte dat de nieu we voorzitter een waardig opvolger van zijn voorganger zal zijn. Barcn Schimmelpenninck v. d. Oye dankte vooi het vertrouwen, dat in hem gestelc wordt. Spr. wenschte niet uit te wijden over hetgeen hij zal doen, maar verklaarde tot het N. O. C. te komen met de vaste wil te vechten voor de lichamelijke ontwikkeling van het Nederlandsche volk. Spr. herdacht Baron van Tuyll van Serooskerken en zeide op te zien tegen al hetgeen zijn voorganger voor het N O. C. gedaan heeft. Spr. eindigde met de belofte, dat het zijn doel zal zijn, de cen- heid van het N. O. C naar buiten te doen uitkomen. Hierna werd de vergadering gesloten. EEN NIEUWE KONINGINNEBRUG TE ROTTERDAM. In het ouae stadhuis te Rotterdam heeft de heer H. S. de Roode, directeur van Gemeente- werken, voor de pers een uiteenzetting gege- ven van het resultaat van de prijsvraag voor een nieuwe Koninginnebrug. De 23 inzendingen zijn in de oude raads- zaal en aangrenzende vertrekken geexposeerd Zooals men weet betrof het een idieeemprijs- vraag. De jury bestond. uit de heeren dr. Ber- lage, Joosting, prof. Kist, prof. Nelemans en Ir. De Roode. Van de 23 ontwerpen werd een uitgesloten. Na schifting bleven 13 over. Daarvan zocht men 3 inzendingen uit, die het meest aan het program beantwoordden. Dat waren „Brief?" „Tentagram in Cirkel" en „Op hoop van Ze gen" bckroond. Ontwerpers daarvan zijn voor den bovenbouw de Maschinenfabrik Augs- burg-Nurnburg A. G. te Gustavsbrug bij Mainz, voor den onderbouw Griin en Bilfin- ger A. G. Mannheim en voor de architec- tuur Ir. A. H. van Rood, civ. en bouwkundig ingenieur te Scheveningen. Het meerendeel der inzendingen is afkom- stig uit Duitschland. Een inzending kwam uit Frankrijk. Uit Engeland of Amerika werd niets ontvangen. Het ontwerp „Op hoop van Zegen" beant- woordt het meest aan de in het program ge- stelde eischen, hoewel het niet de architecto- nische kwaliteiten zijn, die het meest op den voorgrond treden. Doch de eischen van het werk en de bijzoncjere omstandigheden, waar- onder het werk tot stand moet worden ge- bracht, zijn er zorgvuldig bij overwogen. Een zeer groot aantal bekwame medewer'- kers hebben op deze prijsvraag hun krachten beprcefd. Het resultaat wordt dan ook zeer bevredigend geacht; de prijsvraag heeft vol- komen aan't doel beantwoord, wanneer men deze beschouwt ais een voorstudie, waarin vele details zijn aangegeven, die bij de defini- tieve vaststelling van een project van waar- die zijn. De meeste inzenders hebben tijd noch moei- te gespaard om iets goeds tot stand te bren- gen De samenwerking van technici van veler- fei richting op elk vakgebied heeft geleid tot het leveren van gced werk. De architectoni- sche hcedanigheden der inzendingen loopen nogal uiteen. Want de architectonische uit- beelding van de karakturaal-teehnische be- teekenis van de brug als harmonische aanpas- sin-g aan de omgeving ter plaatse komt slechts in enkele ontwerpen voldoende tot uiting naar het oordeel der jury. De tentoonstelling der inzendingen is tot Zaterdag 18 April voor belangstellenden te bezichtigen. DE MOORD TE GIESSEN- NIEUWKERK. Omtrent den moord op den seinwachter Jacob de Jong, gepleegd in den nacht van 5 op 6 Augustus 1923, nabij de halte Gies» sen-Nieuwkerk, verneemt de Tel. nader, dat de verdachte drie personen, die gear- resteerd zijn, destijds tijdelijk aan de spoor- lijn werkten. Het was hun beUfend, dat de seinwachter een flink bedrag tijdens de mo- bilisatie bespaard had; die spaargelden hebben de misdadigers ecbter niet gevon- den, want de geheele buit bedroeg slechts 7. Wie van de verdachten den doodslag met den hamer toegebracht heeft, weet men nog niet, want geen van het drietal verraadt den ander. belangrijke verslechterfngen inhouden, waarbij aan de betrokken thans aanwezige reservisten verschillende rechten worden ontnomen. In een uitvoerige Memorie v4n Toelich- ting worden de verschillende bezwaren te gen de ontwerpen uiteengezet, met verzoek, hieraan te willen tegemoet komen. GENERAAL GERLACH 90 JAAR. Generaal-majoor L. W. C. Gerlach heeft Maandag onder vele blijken van belangstel- ling zijn 90sten verjaardag gevierd. Een zeer groot aantal gelukwenschen, waaronder die van den minister van Oor» log, mocht de Generaal in ontvangst nemen. Onder de vele bloemstukken was er een van de Ned. Ind. Spoorweg Mij., van welker raad van commissarissen de 90-jarige nog voorzitter is. DE PRIJS VOOR POSZIE. De jury van den tweejaarlijkschen prtjs voor poezie, bestaande uit Dirk Coster, Mr. P. W. de Koning en J. W. F. Werumeus Buning, deelt mee, dat haar besl'issing eerstdaaga te wachtcn is Deze prijs van Amsterdam, die ditmaal voor het eerst wordt toegekend, bestaat uit een eers.en prijs van 400 voor den best en bun del en twee tweede prijzen van f 200 voor de twee beste verzen. De jury zal zich bij haar keuze beperken tot een keuze uit het werk van een aantal dich- ters, dat haar het belangrijkste van de ruim tachtig inzendingen scheen. Zij noemt als zoodanig: A Besnard, Marnix Gysen, H Keuls, H. Marsman, A. Mussche, M. Nijhoff, Urb. v. d. Voorde en H. de Vries. Het wordt betreurd, dat enkele diditers, wier weric de ju ry in dit verband gaarne in aanmerking had willen doen komen: v. Schagen, J. Schreurs, Slauerhoff, niet hebben ingezonden en dus niet nader kunnen worden gewaardeerd. DE INBRAAK IN HET KANTOOR VAN DE NEDERL. BANK TE KAMPEN. De Hooge Raad heeft verworpen de beroe- pen van Ph. G. en G. E. v.d. H., die door het Arnhcmsche hof zijn veroordeeld ieder tot 6 jaar gevangenisstraf wegens diefstal van 74 01 uit het correspondentschap pvan de Nederl. Eank te Kampen. G P en H. B., die door het hof te Am- hem wegens medeplichtigheid aan bovenge- r.oemden diefstal zijn veroordeeld ieder tot 3 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. SCHRIFTELIJKE VRAGEN. Van mej. Meijer aan den minister van ius- titie: Is het den minister bekend, dat aan bede- laars, landloopers en souteneurs, die in het huis van bewaring zijn gedetineerd, slechts eenmaai per dag een half uur beweging in de open I uci;, wordt toegestaan m tegenSelling met de andere gedetineerden, welke tweemaal per dag een half uur gelucht worden? (Zie art. 119, lo., 117, Koninklijk besluit van 7 Juni 1901, Staatsblad no. 142, gewij- zigd 21 Juni 1916, Staatsblad no. 285 Is de minister bereid de redenen mede te deelen, die tot bedoeld onderschei in de toe- passing van genoemen hygienischen maatre- gel hebben geleid, en acht hij handhaving van die ongelijke toepassing noodzakelijk? Van den heer Van Voorst tot Voorst aan en nijver- HET CONTRACTLOOS TIJDPERK IN DE BOUWVAKKEN. Gistermiddag hebben te- Amsterdam de besturen der organisaties van bouwvak- patroons vergaderd, ter bespreking van de voorstellen van den rijksbemiddelaar in zuke de totstandkoming van een nieuw col- lectief contract. Een bepaald besluit werd ter zake nog niet genomen, hoogstwaarschijnlijk zal het schrijven van den rijksbemiddelaar aan de leden-vergaderingen der patroonsbonden worden voorgelegd. DE PENSIOENWETTEN VOOR HET RESERVEPERSONEEL. Het comity van Actie der samenwerken- de bonden van Oud-Militairen van Land-, Zeemacht en Kolonien heeft een adres aan de Twaede Kamer gericht, waarin het zegt, met leedwezen te hebben kennfs genomen van de ingediende wetsontwerpen tot wij- ziging der pensioenwetten voor het reser- ve-personeel, aantfozien deze ontwerpen den minister van arbeid, handel heid: Kan de minister reeds nadere mededeeling dcen omtrent het resultaat van het onderzoek, dat zou worden ingesteld in verband met de bij de beraadslaging over hoofdstuk X der Staatsbegrooting voor 1925 door den minis ter te kennen gegeven meening naar aan- leiding van het door ondergeteekende gespro- kenc-, in zakp de toepasselijkheid van sommige bepalingen der Vleeschkeuringswet op de huisslacbtinnen, meer bepaaldelijk wat betreft de verplichting van bedwelming van slachi- diereji ten gevolge van het bekende arrest van den Hoogen Raad dat het niet de be- doe;ing van den wetgever is, de zaak op die wijze te regelen als de Hooge Raad juridisch uit de wet heeft afgeleid? OOSTE NRIJ KSCHE ARCHITECTEN. Een gezelschap van Oostenrijksche studen- ten -n de bouwkunde, onder leiding van de professoien Krausz en Theiss en vergezeld van en.;eie architecten, maakt thans in ons land een studiereis, voorbereid door de bouw- kundicre ingenieurs jhr. Six te Amsterdam en Eiicn te's Gravenhage. Zaterdag is een be- zoek gebracht aan Utrecht en Zondag is de villa bemv in Wassenaar in ooggnschouw ge nomen. 's M'ddags waren de bouwkundigen de gatten van de Vereeniging Nederl and- Oostenrijk. WIJZIGING VAN DE DRANKWET. Het hoofdbestuur van den Nederl. R. K, Middenstandsbond heeft een adres aan de "weede Kamer gezonden, waarin't verschil lende bezwaren ontwikkelt tegen de voorge- stelde wijziging van de Drankwet, met name tegen de Voorgestelde'maatregelen inzake de verpachting van vergunningen. Adresant komt tot de conclusie, dat met de voorgest «'e wij ziging de moeilijkheid niet wordt opgeiost en dat dit slechts mogelijk zou zijn bij een alge- heele herziening van de Drankwet. Voor het geval het ontwerp toch mocht worden aange- nomen, zegt aderssant, dat uit overwegingen van practijk en billijkheid de overgangster- mijn van zes maanden aanzienlijk zal moe- ten worden verlengd. Een termijn van vijf jaar kan z. i. dan niet te ruim worden ne- acht. VERRUIMING VAN HET NOORD- ZEEKANAAL. Van den Minister van Waterstaat is door het gemeentebestuur een schrijven ontvangen d.d. 14 Juli '24, waarin de min. meedeelt, dat niet kan warden overgegaan tot de onteige- ning der gronden, noodig voor *de voorgeno- men verbreeding van het Noordzeekanaal, voordat hij cle zekerheid heeft verkregen, dat de Gemeente bereid is ook van de aan deze onteigening verbonden kosten, welke 2.000.000, worden geraamd, 27 7/9 voor haar rekening te nemen, B. en W. herin- neren eraan, dat de Raad heeft besloten op 20 Januari, het genoemde percentage bij te dragen in de werkelijke kosten van den bouw eener nieuwe sluis te IJmuiden en dat ach- tereenvolgens op 29 Juli, 1914, 27 Juni 1917 en 7 Februari 1923 werd toegestemd in een gelijke bijdragen voor werkzaamheden, welke in het oorspronkelijke, door de daarvoor in- gestelde Staatscommissie ontworpen plan niet i waren opgenomen, doch" als een uitbreiding of verbetering van dien bouw moesten worden beschouwd. Aangezien nu de in het vorenbedoelde plan aangegeven verbreeding van het Noordzee- kanaal een noodzakelijk vervolg is op dat werk, gelden dc motieven, welke destijds voor een gemeentelijke bijdrage in de kosten van den sluisbouw hebben gegolden, in gelijke mate voor de deelneming in die der kanaal- verbreeding B. en W. zijn daarom van mee ning, dat de vraag van den Minister beves tigend moet worden beantwoord, doch zou- den daarbij willen bedingen, dat het werk zoo spoedig mogelijk wordt aangevangen. Op een desbetreffende vraag antwoordde de Minister bij schrijven van 3 Februari j.l., dat het in zijn bedoeling ligt, de kanaalverrui- ming v66r 1934 te voltooien. B. en W. stellen thans voor hen te machti- gen, den Minister van Waterstaat te berich- ten, dat de Gemeente zich verbindt in de kos ten van onteigening, ten behoove der verbree ding van het Noordzeekanaal, bedoeld in zijn schrijven van 14 Jjli 1924, 27 7/9 pCt. tbij te dragen, onder voorwaarde, dat dit werk z66 tijdig wordt aangevangen, dat de vol- tooiing v66r 1934 kan worden tegemoetge- zien. HIRING Gister is te Lemmer een buitengewone hoe- veelheid haring aangevoerd, in het geheel ruim drieduizend tal. De prijs Hep tengevolge van den grooten aanvoer terug van 1.50 tot 50 cent per tal. De visch is van extra kwali- teit. Zelden is hier de prijs tegen Paschen zoo laag geweest. LOUIS BOUWMEESTER GEOPEREERD. Naar wij vernemen is dc heer Louis Bouw- meester gisteravond naar de Ziekenverpleging aan de Prinsengracht overgebracht, ten einde daar 'n lichte operatie te ondergaan. Operatief ingrijpen bleek n.l. direct noodig, vandaar dat gisteravond te ongeveer half elf door Dr. van Kampen de operatie werd verricht. Het doet ons genoegen te vernemen, dat de buik-operatie goed is afgeloopen. De patient bchield zijn bewustzijn en te twaalf uur van- nacht was zijn toestand, de omstandigheden in aanmerking genomen, gunstig. Namens den heer Louis Bouwmeester wordt het publiek verzocht niet telkens de Ziekenverpleging op te bellen om naar zijn gezondheidstoestand te informeeren. mij niet, oolt door den heer Middelhoff ont liilichtmgen te zijn verzocht, mag hij dan zoo iets maar bout zeggen, zonder te bevoegder plaatse inlichtingen te hebben mgewonner^ Wanneer hij zulks gedaan had, dan zou Itij tot een heel andere conclusie zijn gekomen Deze verwijten uit het ingezonden stuk van den heer A. M. Middelhoff in het N H'Oll Dagbl. van 3 April j.l. waarin ik cteii naam van Dam heb vervangen door ci&en van den heer Middelhoff kaats ik terug. Wanneer de heer M. den door hem aangegeven weg ingeslagen had, zou hii het volgende hebben vernomen. Sinds jaren hebben vertegenwoordi^ers van de verzekerden aangedrongen op 'ook verzekering van verpleegkosten. Nu heeft het bestuur berekend, hoeveel verzekerden in 19^4 in dc beide Alkmaarsche ziekenhuizen zijn verpleegd, en hoeveel de kosten van die ver- plegmg bedroegen. Wanneer eenzelfde .aantal in dit jaar zou worden verpleegd, zou'den de kosten gedekt zijn, doordat alle volwasse- nen 5 cent per week zouden bijdragen. Willen niet alle volwassenen moedoen, maar sjechts een zeker aantal, dan kunnen wij wel aannemen, dat het risico belangrijk vergroot zal worden Dit zal n i e t het geval zijn, wanneer alle volwassenen uit een „p!aat- selijk onderdeel" hunne medewerking weige- ren. Dan wordt het risico absoluut klein r maar het blijft betrekkelijk hetzelfde. Dit heeft het bestuur op de algemeene ver gadering betoogd. De vertegenwoordigers der verzekerden zouden dezen avond bijeen- komen om te overleggen, welke getJi-agslijn ze zullen volgen. Wanneer ze het hierovev eens geworden zijn, zullen ze met de verze- kwerden die hen afvaardigden bijeea komen. om over de nlannen te beraadslagen en te be&lisscn. In hunine beslissing zijn de ver- diensten geheel vrij, maar die beslissing geldt voor het geheele „plaatselijk oaderdeel", waartoe zij behooren. Elk in het op te richten vei'plegiiagsfonds verzekerde heeft de vrije keus uit Cle beide ziekenhuizen. Er schuilt dus geen addertje ouder het gras! Evenmiu als, naar mijn owrtuiging, het bestuuh eenig immoreel beginsel huldigt. De heer^Middelhoff ziet spoken, waar ze niet zijn, en gebruikt groote woorden, die hij niet verantwoordenkan! R. G. C. SCHRoDER, Voorziter van A. A. Z. A. EERVOL ONTSLAG DIRECTEUR HOOGERE BURGERSCHOOL Door B. en W van Amsterdam wordt voor- gesteld om aan Dr. H. Hemmes met ingang van 1 September 1925 ingevolge zijn verzoek etrvol ontslag te verleenen als directeur der lste Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cur- sus. DE KAMERVERKIEZINGEN. „Recht voor Allen" meldt, dat de Socialis- tische Partij in Nederland in alle kieskringen de volgende candid'atenlijst zal indienen: 1. H. Kolthek, oud-lid van de Tweede Ka mer en van den gemeenteraad van Amster dam; 2. W. Colle, lid van den gemeenteraad van Schiedam; 3. F Kamstra, oud-lid van de Prov. Staten van Noord-Holland4. Joh. Meisner, bestuurder van den Ned. Fed. Bond van Kleermakers; 5. Joh. Mooij, lid van den gemeenteraad van Weststellingwerf6. L. P. van Oorschot, lid van den gemeenteraad van Vlissingen; 7. H. van Raam, penningmeester van de Soc. Partij; 8. O. A. Reitsma, lid van den gemeenteraad van Enschede; 9. J. H. E. Roebcrs, lid van den gemeenteraad van De- venter. KORTE BERICHTEN. Te Etten en Leur is gearresteerd zekere J. K., die verdacht wordt van brandstichting in eenige boerderijen. De werlcstaking in cfc metaalindustrie en in de chemische industrie in Tsjecho-Slo- wakije is overal geeindigd. - Minister Dc Momzie zal in cle Fransche Kamer de uitgifte van vier milliard nieuwe biljetten alsmede een vrijwillige bijdrage van het kapitaai van 10 pet. voorstellen. Aan de ze voorstellen zal hij, naar verluidt, de ver- trouwenskwestie verbinden. Lord Balfour heeft te Benjamin, een der jongste kolonies in Palestina, een rede ge houden over de noodzakelijkheid van samen werking tusschen joden en Arabieren. Ingezonden stnkken. (Buiten verontwoordelijkheid von de Re- da die. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de-'edactie er mede instemt.) OP TE RICHTEN VERPLEGINGS- FONDS VAN HET A A. Z. A. „Ik vraag mij af: hoe komt de heer Mid delhoff aan al die beweringen? Ik herinner Marktberiehten ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 16 April. In de heden gehou den veilingen werd betaald voor: Roode kool per 100 K.G. 14.30-/ 18.10. Gde kool per 100 K.G. 13.1017.50, Rabarber per 100 bos 16—/ 25, Bieten per 100 K.G. 1.50—/ 2.20, Uien per 100 K.G. 10.20— 14.60, Wortelen per 100 K.G. 1.40— 1.90, Brusselsch lof I per 100 K.G. 24 32, II per 100 K.G. 19-/ 22, Kropsla per 100 stuks 8.20—/ 11.30, P>rei per 100 bose 8.30—,f 14.20, Radijs per 100 bos 6.20—/ 8.50, Raapstelen per 100 bos 3.20—/ 4.40, Spinazie per 100 K.G. 24.90—/ 27.20, Selderie per 100 bos 11.20—/ 14.50, Boerenkool per 100 stuks 3.30—/ 6.50. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 6 April. 3400 K.G. Wortelen 1.90—/ 2.30. 15000 K.G. Roode kool le soort 11.80—/' 13.50, 2e soort 6.50-/ 7.SO, 52000 K G. Gele kool le soort 11.20—/ 13.70, 47500 K.G. Witte kool le soort 3.50—/ 4.60, 5400 K.G. Uien Uien 13.50—/ 13.90, Drielingen 13, al- les per 100 K.G. ZAANDAM, 6 April. Veiling „De Zaan- streek'. Sla I 15—191^ ct. p. krop, Sinaasap- pelen 14—/ 15 per kist, Pieterselie 36— 48.56 per bos, Bellefleur 131614 ct. p. p., Selderie 2228 ct. per bos, Prei 21 d. per bos, Spinazie 80—100 ct. per kistje, Raapstelen 68—72 ct. per 10 bos, Radijs 12 Yi ct. per bos. NOORDSCHARWOUDE, 6 April1. 2100 K.G. Uien: Grove uien 15.40, Drie lingen 14.70, Uien 14.80—/ 16.10, 23700 K.G. Peen 1—/ 1.50, 78400 K.G. Roode kool 11.4015.10, Doorschot 10.30— 13.80, 31800 K.G. Gele kool 8.10—/ 13, SI200 K.G. D. witte kool 2.80—/ 4.30, Doorschot ,f 2.80—/ 3.30, alles per 100 K.G. TEXEL, 8 April 1925. Texelsche eiervei- ling. Aangevoerd 39500 kipderen. Hoogste prijs 6.60, laagste prijs 5.40, middenprijs 5.90 per 100 stuks. _i PURMEREND, 6 April. „Afslagvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstrelcen". Witlof 0.38 per K.G., Bloemkool 11' per 100, Spinazie 0.36—/ 0.38 per K.O., Sla 7.10 per 100 krop, Radijs /5.70—ri per 100 bos, Rabarber 14 per 100 bos, Pre! 5.80—/ 19 per 100 bos. X Gegrlefde straatveger (tot wrkeersslachtoffer): Hi daai kt.ik nou, nou »aa Ik net klsar met die etomme strait hiu, (Humoriet)

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7