DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 89 Hon dorf! zotptj en twintigate Jaargang 1925 WOENSDAG 8 APRIL Dit nnmmer Kestaat oh twee bladen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 raaanden voor Alkmaar 2.— franco door het geheclc Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijstiummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel /0.25, bij groote contraden rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Bock- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ft ZOON, Voordam C 9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Adrainisfrafie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buitenland HET DU1TSCHE GARANTIEPACT. Naar verluidt wordt de vonn van het Fransche antwoord op het Duitsche pact- voorstel op last van Herriot herzien. Aanvan- kelijk zou het antwoord hoofdzakelijk be- staan uit een vragenlijst, waarin de Duitsche regeering zou zijn gevraagd oni dufdelijke verklaringen nopens zekere kwesties, door haar voorstel gerezen. Thans is besloten, dat de bewuste punten niet in den vorm van vra- gen zullen worden behandeld, maar als uit- eenzettingen van de inzichten en voorwaar- den van de Fransche regeering. Tegenover den door den Tsjechisclien mi nister van buitenlandsche zaken, dr Benesj, jn zijn jongste senaatsrede gestelden eisch, dat Duitschland in het geprojecteerde veilig- heidspact uitdrukkelijk zal moeten afzien van en toekomstige aansluiting van Oostenrijk, bestaat in toonaangevende poiltieke kringen te Berlijn de opvatting, dat de Duitsche regee- rig in geen geval een verklaring zal afleg- gen, waarin zij de verpljchting op zicli zou nemen, definitief at te zien van 'n aansluiting van Oostenrijk Welswaar bestaat niet het voornemen deze kwestie thans te berde te brengen, maar het standpunt van de Duit sche regeering is, dat de toetreding van Ehiitschland tot den Volkenbond de mogelijk- heid zal bieden, de kwestie van de aansluiting van Oostenrijk en de aangelegenheden welke betrekking hebben op de Duitsche oostgren- zen, op een wijze tot op'.ossing te brengen, die in overeenstemming is met de vredesver- dragen. DE BELGISCHE VERKIEZINGEN. Dc eindresultaten der algemeene verkiezin- gen luiden als volgt: Kafholieken 78 zetels, socialisten 79. liberalen 22, fronters 6, com- munsten 2 De partij der oud-strijders ver- dwijnt De Kamer telt dus momentcei 187 le- den. Voor de verkiezingen van Zoo dag j.l. told? de Kamer 186 leden, welke als volgt v rdeeld waren: Katholieken SC zetels, socialisten 68, liberalen 33, fronters 4, oud-strijders 1. DE OPSTAND IN KOERDISTAN. De „Times" meldt uit Korstantinopel: Ge- durende het einde dezer week zijn de drie vll- layets van Arghana (Mamurc), El Aziz en Diarbekir volledig door de opstandelingen ontruimd. De opstandelingrn verloren even- eens Palu Pirani en Lijji en waarschijnlijk ook Boulanik, ten ncord-oosten van Mush en Chabakcha. Het vcornaamste doel van de regeering is thans Gunj. De rebellen verloren grooe hoeveelheden geweren,' machine-gewe- ren en een groot gewicht aan gemunt gelcl. Naar uit Teheran wordt gemeld, heeft de Perzische regeering troepen naar de Per- zisch-Turksche grens gezonden, omdat ver- schillende punten van deze grens door de op- standige Koerden worden bedreigd. Een nieuwe Koerdischc sjeik is in het grensgebied van Mosoel in opstand geko- men. Vier lichiingen reservisten zijn le Konstantinopel onder de wapens geroepen om den opstand der Koerden te onderdrtik- ken. OPPOSANTE RUSSEN IN BRITSCH-COLUMBIA De Russischc sekte der.Doechoboren, die in Rusland de leer van wijlen graaf Tolstoi volgden en 15 jaar geleden, om zicli aan de geloofsvervolgingen te onttrekken, zich ten getale van enkele duizenden in Britsch-Colum bia vestigden, blijft zich aldaar tegen de Ca- nadeesche wetten verzetten. Zij weigeren niet slechts belasting te betalen, maar ook, hunne kinderen naar de openbare scholen te zenden De premier van deze provincie verklaarde, dat de recte desnocds door een' bijzondere wet zou worden gedwongen zich aan den leer- plicht te onderwerpen. De Doechoboren hielden verleden Zondag een vergadering, handhaafden hun besluit hun kinderen niet naar school te zenden, en dreigden een optocht in Adamcostuuin te Louclen als beproefd zou worden de leerplicht- wet op hen toe te passen of belastingen van hen te heffen. GROOTE BRAND OP EEN SCHEEPS- WERF In den nacht van Maandag op Dinsdag brak op de Deutsche Werft te Hamburg-Fin- kenwarder brand uit De scheepshelling, waarop het in aanbouw zijnde stoomschip de „Amerika-Land" stond, dat gister van stapel zou loopen, vatte vlam door wegvlie- gende vonken en stond spoedig in lichte laaie. Het schip zelf heeft slechts geringe schade ge leden, maar de stapelloop moest worden uit- gesteld. DE MOORD OP ELSIE CAMERON. Het Londensche Hof van Appel heeft een beslissing geveld in het moordproces Thor- ne, welke overal groote verbazing heeft ge- wekt. Het Hof van App&l heeft het beroep van den ter dood veroordeelden beklaagde verworpen en het samenstellen van een nieuw rapport overbodig geoordeeld. In de appel-aanvrage hebben de advoca- ten van den beklaagde verlangd, dat de rechthank een jury van artsen zou instellen, die overeenkomstig de bepalingen van het Engelsche recht beslissen zou welk rapport als bewijsmiddel te aanvaarden is. Indien de beslissing van een dergelijke jury van deskundigen, ten gunste van het rapport der door de verdediging te hulp geroepen artsen zou uitvallen, zou het Hof van Appel het vonnis hebben moeten vernietigen, Het Hof van Appel heeft dit verzoek echter niet ingewilligd, klaarblijkelijk om dat het vreesde, dat de jury zich tegen de uitspraak van den door het Hof gebezigden expert zou keeren. Indien dit het geval wa re geweest, zou men zich waarschijnlijk in Engeland met recht hebben afgevraagd, of er misschien niet een groot aantal beklaag- den onschuldig opgehangen is geworden, od grond van rapporten van dezen deskun- dige, di,e steeds door den aanklager als me- disch deskundige pleegt te worden gehoord. Thorn kan nu in hooger beroep gaan bij The House of Lords, waarvoor echter een bcrgstelling van 500 pond wordt vereischt, waarover de beklaagde waarschijnlijk niet b^ !iikt. In juridische kringen gelooft men, dat na de uitspraak van het Hof van Appel de beklaagde met het oog op de tegen= spraak in de rapporten der deskundigen tot 20 jaar tuchthuisstraf zal worden veroor- deeld. MASSA-ONTSLAG BIJ KRUPP. Naar vernomen wordt, zal de Krupp-fa- briek te Essen binnenkort haar onlangs aan- gekondigde bedreiging ten uitvoer brengen en in totaal 2000 bedienden en 9000 arbeiders ontslaan. Tevens wordt gemeld, dat de Bochumer Bergwerkverein een hoogoven heeft gedoofd EEN ENORM VERKENNINGSVLIEG- TUIG VOOR DEN OORLOG. Het n\achtigste verkenninigsvliegtuig dat gebruikt kan worden in tijden van oorlog is thans in Engeland gereed gekomen onder leiding van dt-n beroemden Nederlander Fok- ker. Het nieilwe verkenningsvliegtoesfel heeft en motor van 1000 ii.P. De motor is een enkelvoudige Brush Napier-motor. De snel- heidscapaciteit is 180 mijl per uur, de hoogte- capaciteit zes mijl. Door het drukken op een knop gaan de machinegeweren, waarmede het toestel bewapend is, vanzelf at VROUWENKIESRECHT IN FRANK- RIJK. De Kamer heeft het wetsontwerp, waarbij aan de vrouw uet actieve en passieve kiesrecht voor de gemeenteraden wordt verleend, aan- genomen. STEENEN WERKTUIGEN EN WAPENS hvee Engelsche geologen ontdekten te Frindsbury bij Rochester ongeveer vierdui- zend steenen werktuigen en wapens uit de Moustierperiode. Deze oude overblijfsekn werden aangetroffen in een grondlaag boven krijt en onder klei voor baksteenen Van menschelijke beenderen werd geen spoor ge- vonden. De groote hceveelheid der steenen bijlen, hamers enz. hier bijeen heeft aanlel- ding gegeven tot het vermoeden, dat er in praehistorischen tijd een werkplaats voor het maken van deze steenen voorwerpen zou heb ben bestaan. DE STUDENTENSTAKING In den Franschen Senaat heeft de regeering cen echec geleden inzake de kwestie der sta king van studenfen Senator Blaignau had bij wijze van teeken van afkeuring van de hou- ding van den minister ten aanzien van de be- noeming van professor Scelle een verminde- ring van de credieten voor het openbaar on- rierwijs met honderd francs voorgestcfc! in weerwil van het protest daartegen van minis ter Albert. Deze vermindering werd met 138 tegen 134 stemmen aangenomen. Het resul- taat van deze stemming werd aan de rechter- zijde begroet met het geroep van: „Demis- sion"! Albert, die de kwestie van vertrou- wen niet had gesteld, negeerde dit geroep, doch dit kleine echec is niettemin een teeken van de vijandigheid die een groot deel van den Senaat aan den dag legt tegen den minis ter. DEMONSTRATIES TE CROYDON. Gistermiddag hebben op het vliegveld te Croydon demonstrates plaats gehaa met het Fokker-vliegtuig, waarvan de heer Fokker heeft verklaarb, dat hij, indien de motor ha- pert, niet, zooals andere toestellen, met den kop omlaag naar beneden stort, doch lang- zaam en rechtstandig daalt, zoodat het onbe- schadigd op zijn wielen terecht komt. Onlangs hebben te Lympne demonstraties met lichte vliegtuigen plaats gehad. waarvan hetzelfde werd gezegd. Daarbij bleek toen echter, dat deze machines, wanneer de motor werd stopgezet, alleen veilig konden landen indien zij zich betrekkelijk kort bij den grond bevonden, of wel zoo hoog, dat de bestuurder tijdens den val gelegenheid had het toestel weer rechtstandig te krijgen. DE BRITSCHRUSSISCHE BETREK- K IN GEN. In officieele kringen is niets bekend aan- gaande eventueele nieuwe onderhandelingen tusschen Engeland en Rusland. Van Moskou terugkomend, heeft Rakofski een beleefdheidsbezoek gebracht aan het mi- nisterie van buitenlandsche zaken, maar er is geen sprake van, dat hij nieuwe voorstellen zou hebben gedaan. HET PROCES TEGEN DEN WAAL- SCHEN STUDENT COLBACQ. Gister is te Leuven voor de correctionneele rechtbank het proces begonnen tegen den Waalschen student Colbacq, die bij het jong ste Groot-Nederlandsch congres den Vlaam- schen student Vallaeys neerschoot. Twee- en- dertig getuigen zijn gedagvaard. Uit het ge- tuigenverhoor blijkt, dat het bloedige inci dent is begonnen met het rooven van de pet van een Vlaamsch student door een makker van Colbacq. Eenige Vlaamsche studenten begonnen een vervolging, waarop Colbaca een paar revolverschoten loste zonder iemana te treffen. Hij vluchtte zijn woning binnen en toen een der vervolgers de deur openduv de, vuurde hij zijn wapen af. De student Val laeys werd getroffen en erflstig gewond. KORTE BERICHTEN. Een Wolff-bericht uit Hannover meldt, dat wederom vijf lijken van de bij Veldheim in den Wezer verdronken soldaten zijn ge- borgen. In het geheel zijn thans 49 lijken ge- borgen. De Zwitsersche Bondsraad machtigde den leider van het politick departement tot het afsluiten van een voorloopige overeenkomst regelende de luchtvaart met Nederlauid. Een bombardementsvliegtuig van de Engelsche luchtstrijdkrachten van het vlieg veld Manston (Kent) is nabij Birchington in zee gestort. Aan boord1 bevonden zich vier personen, van wie twee werden gered, hoewe! gewond. Twee inzittenden worden vermist. De Japanners hebben Noord-Sachalin onruimd en het best uur aan de Sovjets over- gedragen. Reuter seint uir Londen. dat zoowel het Lagerhuis als het Hoogerhuis met algemeene stemmen de overeenkomst met Duitschland inzake de nieuwe heffingsmethode op Duit sche goederen, ingevoerd in Groot Brit- tannie. hebben goedgekeurd. Maandag heeft president Coolidge zijn eerste openbare rede gehouden. sedert zijn ambtsaanvaarding en wel in een vergadering der nation ale vereeniging van katcenfabrikan- ten. Hij voorspelde een toenemende opleving van het zakenleven. Naar zijn oordeel recht- vaardigt de in de naaste tcekomst te verwach- ten toestand in het bedrijfsleven de Ameri- kaansche tarievenpolitiek. De sterrewacht te Munchen deelt mede, dat zij bij de twee in den laatsten. tijd ontdek- te kometen een derde heeft ontdekt. De komeet beweegt zich door het sterrebeeld van Pega sus naar het noorden en is van 8ste grootte. De Britsche minister van oorlog1 ant- woordde in het Lagerhuis op de vraag van een Labour-lid of bij de proefnemingen met vergiftige gassen ook officieren wevkzaam zijn, dat bij deze experimenten 317 officieren eri 207 manschappen zijn betrckken. De staking der mijnwerkers in het dis trict van Ostrau (Bohemen) is verloopen. He- denmorgen is 60 pCt. der mijnwerkers weer aan het werk gegaan. Het feit, dat de verga dering der communistische mijnwerkers-orga- nisaties heeft geweigerd aan de staking deel te nemen, heeft grooten indruk geoiaakt. Thans staat vast, dat het aantal dooden bij het mijnongeluk bij Essen 12 bedraagt; 2 of 3 van de zwaargewonden verkeeren nog in levensgevaar, de overigen zullen vermoede- lijk herstellen. Het grcote financieele debat in de Fran sche Kamer is tot heden uitgesteld. Daar een verwerping van De Monzie's voorstellen door den Senaat wordt verwacht, wordt met Ka- mer-ontbinding rekening gehouden. Gemensd nieuws DE AANHOUDING VAN EEN NOTARIS TE UTRECHT. Wij lezen in het Utr. Dgbl. De geldelijke moeilijkheden, waarin notaris B. den laatsten tijd verkeerde, waren te Utrecht niet onbekend gebleven, ook al door de omstandigheid, dat notaris B. verscheidene weken niet meer op zijn kantoor aanwezig was en de notarieele werkzaamheden werden waargenomen door ambtgenooten. De moei lijkheden dateerden niet van vandaag of giste- ren; zij hebben zich reeds vele jaren geleden voorgedaan, maar notaris B. heeft zijn gelde- lijke zorgen verkregen, omdat hij de hoop koes terde, te eeniger tijd de moeilijkheden te boven te kunnen komen, welke hoop hij o.m. geba- seerd had op de inderdaad niet onaanzienlijke jaarlijksche inkomsten van zijn kantoor waar meer omging, dan velen hebben vermoed. De verwachting uit de impasse te kunnen gerakdn, werd in den aanvang dezes jaars zoo gering, dat notaris B. wel begrecp, dat hij de hoop op uitkomst moest laten varen. Toen is door hem aan zijn ambtgenooten me- dedeeling gedaan van hetgeen hij tot dusver angstvallig voor hen had verzwegen. Onmid- dellijk zijn toen pogingen gedaan om notaris B. ter hulp te komen; 't toegezegde bedrag maakte zeer spoedig de aanbieding van 'n ac- eoord van plm. 50 pet. mogelijk. De admi- nistratie ten kantore van notaris B. bleek zeer ten achteren te zijn; er werd een achter- stand in de boeklmtding geconstateerd van eenige jaren. Van het zuiver notarieele gedeelte was krachtens het bij cte wet voorgeschrevene, ge- regeld opgave gedaan aan den officier van justitie en" bij den cntvanger der registratie, zoodat de inschrijving van actes ten kantore- van notaris B. verleden, geenerlei hiaten ver- toonde. Met het z.g. repertoir van dit notaris- kantoor was het dus votlmaakt in orde, doch men heeft ten deze nauwkeurig scheiding te maken tusschen het zuiver notarieele gedeelte en het financieele beheer van een nctans-kan- toor, welk beheer geadministreerd wordt door een boekhouder. Toen nu de ring van nota- rissen in de zaak gemoeid werd, was het aan- vankelijk niet gemakkelijk, door den achter- stand in de boekhcuding, het juiste bedrag van het tekort te bepalen. Men moest dit ten slotte vaststellen door middel van taxatie® en kwam zoodoende tot 'n totaal van 120.000 a 150.000. De geboden hulp maakte het mogelijk, on geveer de helft van deze som te garandeeren. Dit accoord werd door 90 pCt. der belang- hebbenden aanvaard; onder hen waren er slechts enkelen, die tot aanvaarding niet dade- lijk te overreden waren, en de onderhandelin gen met eenigen hunner werden o.m. bemoei- lijkt door de omstandigheid, dat men te ma ken had met buitenlandsche relaties, met wie het correspondeeren veel tijd vorderde. Had men over meer tijd beschikt, dan zouden ook de niet-onmiddellijk tot het accoord toegetre- denen vermoedelijk wel bereid zijn gevonden, na nieuw beraad met het voorstel van 50 pCt. mede te gaan. Thans was de beschikbare tijd tekort om spoedig tot algeheele overeenstem ming te gerakenen zoo bleef men ten slotte staan voor deze moeilijkhcid, dat voor enkele posten, waaronder een van 36 mille en eenige andere van veel en veel kleiner bedrag, niet de vereischte bewilliging binnenkwam. En uitvoering van het accoord van 50 pet. was alleen mogelijk, wanneer alle belanghebben- den toetraden. Indien notaris B. dadelijk om hulp ge vraagd had, toen zich de eerste moeilijkheden voorc den, clan was hij aanstonds uit de im passe gered geweest; doch de stille hoop al- les zelf ten goede te kunnen sturen, heeft hem doen zwijgen, met het noodlottige ge- volg, dat d'e moeilijkheden zich verdubbelden en er cindelijk niet meer uit te komen was. Naar wij vernemen zal het faillissement van notaris B. morgen worden uitgesprokenbij liquidatie zal van de vorderingen op het nota- riskantoor misschien 10 a 15 pCt. kunnen worden toegewezen, natuurlijk belangrijk min der dan mogelijk was geweest bij aanvaarding van het aangeboden accoord. De vraag laat zich natuurlijk stellen, of deze geheele catastrophe niet voorkomen had kunnen worden, indien notaris B. voor zijn boekhouding was bijgestaan door 'n krachtige persoonlijkheid, die al jaren geleden begre- pen had, dat hier raad moest worden ge- schaft om op den duur een groote teieurstel- ling te vermijden. Wanneer een krachtige hand hiertoe gedwongen had, had deze fi nancieele misere, waarvan nu uit den aard der zaak velen het slachtoffer worden, zonder twijfel afgewend kunnen worden. Notaris EL moet de laatste jaren wel een cntzettend gedrukt leven gedragen hebben, toen hij het noodlottig gebeuren meer en meer werkelijkheid zag worden, en al zijn hoop op gunstiger oogenblikken gaandeweg zag ver- vliegen. Zij, die hem in den jongsten tijd nog ontmoet hebben, zagen in hem den geknakten mensch, met wien men in hooge mate te doen had, omdat deze man algemeen bemind was om zoovele goede eigenschappen. Vandaar ook, dat zijn ambtgenooten direct bereid wa ren, hun coliega bij te springen, zooveel als dit in hun vermogen lag. DE SOERAKARTA. Het achterschip van het stoomschip Soera- karta is gistermiddag 1 uur 45 min. vlotge- braclit. Het wordt opgesleept naar de werf van Wilton te Schiedam door de sleepbooten Poolzee, Witte Zee, Blankenburg en Rozen- burg, van L. Smit Co s int. Sleepdienst Het sleepen gaat zeer langzaam. Het gebroken deel van het achterschip ligt zeer diep. Nader wordt uit Hoek van Holland ge meld Het afgebrachte gedeelte van de Soerakar- ta zit aan den grend bij de Berghaven. Het wordt vast gehouden door sleepbooten. De vaargeul is open. Daarna is de Veendam voorbijgevaren zonder ongelukken. Zooals verwacht werd zijn gistermiddag de beide deelen van de Soerakarta, die reeds ge- deeltelijk waren losgebrand, dcor het vlo-ed- water vaneen gewrongen. Het achterschip is de rivier op gesleept. Het voorschip zal bij gedeelten worden opgeblazen. Zooals men weet, zegt de N. R. Crt. heden- morgen, heeft toen het gebleken was, dat de Soerakarta die in het begin van de vorige, maand bij Hoek van Holland vastgeloopeu is, niet in haar geheel verborgen kon worden, de Rijkswaterstaat beslag op het schip gelegd en vervolgens aan de N. V. W. A. van den Tak's Bergingsbedrijf te Rotterdam opdracht gegeven de Soerakarta onder haar toezicbt op ruim 2 af te snijden, te trachten het ach terschip dus verreweg het grootste gedeel te te bergen en het voorschip te vernietigen. Gister w as men met de werkzaamheden zoo ver gevorderd, dat men erop rekende dat van- middag, met hoog water, de beide deelen van elkaar los zouden raken, waarmee dan het gevaar voor de scheepvaart, dat tot op dai oogenblik in hooge mate bestond, uit den weg zou zijn geruimd, al bleef nog een klein stuk van het wrak op zijn plaats. Want het achter schip zou niet met sleepkrachten worden weg- getrokken, voor de zee het losgewrongen had van het voorschip. Nadat de verbinenng tus schen beide deelen zoover mogelijk was door- gebrand, legde dus het water de laatste hand aan het werk. Tenslotte kon men dus van te voren niet met zekerheid zeggen of het nu meteen lukken zou of niet. Het is gelukt. Toen we vanochtend naar het wrak toestoomden, waren er van L Smit en Co.'s Internationalen Sleepdienst de sleep booten Poolzee, Witte Zee, Hoek van Holland. Nieuwe Waterweg en Rozenburg, waarvan de Witte Zee en de Rozenburg het achterschip toen reeds vasthielden. Het was toen nog nauwelijks te zien waar het schip straks zou doorbreken, althans niet aan de landzijde. Aan den zeekant gaapte al een smalie spleet, die met het opzetten van den vloed langzaam, langzaam breeder werd. Keek men er naar, dan was haast geen ver- andering merkbaar, w-endde men zijn oogen een poosje af, dan bleek het langzaam maar zeker in de goede rich ting te gaan. Zoo nu en dan klonk boven het stampen van den motor uit een doffe knal; dan knapte een plaat; weer een eindje verder naar het doel. Eindelijk begon er licht door te scheme- ren, toen een kier, een smalie spleet, die breeder en. breeder werd; men ging nu he' land er achter zien, de koppen van de zeewe- ring. Zoetjesaan werden de twee stukken van elkander los- en weggewrongen, tot zij einde lijk zoo ver van elkaar af lagen, dat men be- sluiten moest: nu zijn ze los. Want terwijl de een verwachtte, dat het achterschip, eens" los- gekomen, zus zou doen en een ander meendc zoo, gebeurdc er ten slotte eigenlijk niets. Het achterschip behield vrijwel de positie, die het van den beginne had ingenomen. In den tusschentijd waren de Poolzee en de Hoek van Holland vastgemaakt; zwarte rookwolken verrieden aller inspanning en tien het tegen half twee iiep, den gestelden tijd, was het grootste stuk van het veronge- lukte schip op weg landwaarts. Het stuk voorschip wacht nog slechts op vernietiging; met het wrak van de Schelde aan den over- kant is het het laatste teeken van een ramp, die des te onwaarschijnlijker leek op een dag als vandaag, dat de zee als een nauw rimpe- lend meer lag in een lauwen lentedag, die reeds aan zomer deed denken. In de uren, die voor het experiment waren bepaald waftt een experiment bleef het toch was de scheepvaart vrijwel gestaakt Stroomopwaarts hadden schepen haar ver- trek uitgesteld; buitengaats lagen er eenige op den afloop te wachten. Zooals gezegd, om half twee was de baan vrij. GEZAGVOERDER METEN'S Gisternacht is in zijn woning te Bussum overleden de heer Metens, gezagvoerder van het a s. „Stuyvesant" van den Kon. West. Ind. Maildienst, alhier. Het bevel over de „Stuyvesant", die Vrij- dag a.s. naar de West moet vertrekken, is opgedragen aan kap. Ten Kleoster. DE S. D. A. P. EN HET ONDERWIJS Een eommissie uit de S. D. A. P., bestaan- de uit mevr. A. AdelaarFiirth en de heeren J. W. Albarda, W. Drop, A. H. Gerhard, mevr. J. v. GoghWibaut, P. Hoogland, F L. Ossendorp, F. Spiekman, Th. J. Thijssen. P. J. Troelstra en P. Voogd heeft een rap port samengesteld, ten aanzien van de eischen die van sociaal-democratiscli stand punt niet slechts aan den omvang en de or- ganisatie van het lager onderwijs, maar ook aan zijn karakter en methode behoorden te worden gesteld. Anderdeels had de. eommis sie na te gaan, mede in verband met de uil- kemsten van het eerste deel harer werkzaan;- heid, welke wijzigingen de Lager Onderwijs- wet 1920 behoefde. CENTRAAL GENOOTSCHAP. Sedert December 1.1. zijn van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellmgs- en Va- cantiekolonies de volgende afdeelingen opge- richt. Alphen aan den Rijn, Vlaardingen, Schiebroek, Oostzijn, Stiens, Westwoud, Jisp, Glanerbrug, Nijmegen, Schoorl, Haren, De- demsvaart, Bodegraven, Bathnien en Rodeo. In niet minder dan 86 gemeenten word* aan de voorbereiding van de oprichting van een afcleelirig gewerkt. Het Centraal Genootschap telt op het oogenblik 297 afdeelingen.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1