Alkmaarsche Gourant De terugkeer van Klompvoet 0 I! Fl Woensdag 8 April. FEU1LLETON. 1925 Honderd Zevin en Twlntlgste Jaargang, Buitenland EEN PROCES TEGEN BIS'SCHOPPEN. Nu en dan wordt er in de West-Europeesche pers beweerd, dat de strijd der bolsjewiki te- gen de kerk zoo niet geheel gestaakt is, dan toch geen stuitende vormen meer draagt. Deze meening is echter te eenenmale onjuist. De positie van de geestelijken blijft zeer treu- rig De priesters moeten hooge belastingen betalen (behalve de algemeene belastingen, naar een speciaal hoog tarief, bestaan er te- genwoordig nog eenige speciale belastingen voor priesters). De priesters leven onder voortdurende bedreiging van contra-revolu- tionnaire plannen te worden beschuldigd en in de gevangenis te worden geworpen Deze vrees is niet ongegrond, want bijna dagelijks hebben in Rusland processen plaats tegen geestelijken en bijna steeds worden zij zonder eenige bewijzen veroordeeld. De „Prawda" deelt het volgende mede, dat de positie der geestelijken in het land der sovjets voldoende illustreert: Het gebeurt tegenwoordig in Rusland vaak, dat een heiligenbeeld (ikoon) op wonderbaar- lijke wijze ,,zich hernieuwt", zooals de Rus- sische term iuidt, dw.z. dat het beeld (in de Oostersche kerk bestaan alleen geschilderde beelden), plotseling begint te schitteren en versch geschildercT blijkt te zijn. Het volk ge- looft, dat deze „hernieuwing" het gevolg is van een wonder en de kerk waar zoo'n beeld zich bevindt, wordt in een minimum van tijd een centrum van bedevaartgang. De sovjets voeren een hardnekkigen strijd tegen deze wonderen, en na ieder mirakel worden vele geestelijken en geloovigen gevangen genomen. Het jaar 1925 dreigt ook al een honger- jaar te worden. De vooruitzichten zijn zoo donker, dat Kamenew het noodig vond in zijn Door Valentine Williams. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 23) „Ja, zeker. Je zet ons aan wal neer en brerigt het jacht naar Alcedo!" Alcedo legde hij ons uit met behulp van kaart en „Zeilaanwijzingen" was een eiland- je, dat ongeveer negentig mijlen westelijk van Cock Island lag, een kleine, onbewooede rots, waar zeevogels van allerlei soort huisden. „Je kunt daar wat jagen," vcegde Sir Alexander erbij, „en wanncer de „Zeilaanwij- zingen" waarheid spreken,' loont het visschen ook zeer de moeite. Er is een goede plaats om te landen aan de noordkust, staat hier, en een flinke loop langs de Lust zal de mannen zeker goed doen. Je zult niet langer dan twee of drie dagen hoogstens op dat rotseiland kun- nen blijven, want dan is het weer tijd om te- rug te gaan en ons op te halen!" Lawless maakte enkele tegenwerpingen, die hem alle in een gunstig daglicht stelden. Hij wilde ons niet graag achtenaten. Gesteld dat er eens iets met de „Naomi" gebeurde? Maar Garth zette alle bezwaren op zij. Toen speel- de Lawless zijn laatsten troef. „En hoe moet het dan met Juffrouw Garth?" vroeg hij. ,,Hoe zal die het vinden U op een cnbewoond eiland achter te laten? Of denkt U haar mee te nemen?" Garth wreef zijn neus op een vrij onnoozele Nu was ik, zooals ik al gezegd heb, niet bijeter met Custrin ingenomen. Sedert dien laatste redevoering op het gevaar te wijzen, maar een weg tot verbetering kon hij niet opgeven. Hoe kan men nu reeds over,een dreigenden inisoogst spreken, tetrwijl de werkzaamheden op de akkers pas beginnen? zoo zal men vra- gen. Het Hbld. geeft hierop het volgende ant- woord: De bebouwde oppervlakte wordt in Rusland verdeeld in twee bijna gelijke gedeelten: een helft wordt in het najaar beploegd en bezaaid en een in het voorjaar. Hierdoor bereikt men een verdeeling van den arbeid en de boer kan daardoor meer grond bezaaien. Voor het wel- slagen van den oogst van het winterkoren is het echter noodzakelijk, dat er 's winters zooveel sneeuw valt, dat het jonge groen te gen de felle koude wordt beschermd. Er was dit jaar echter zeer weinig sneeuw. Een zeer groot gedeelte van het winterkoren is dus verloren gegaan, ten gevolge van de vorsten en van de regens die den grond met een ijs- korst hebben bedekt (want 's nachts vroor het bijna steeds). Het gevolg van deze om- standigheden is, dat het voorjaar begon met weinig opbeurend werk: de boeren moesten hum akkers die zij in het najaar hadden be ploegd en bezaaid, opnieuw bewerken. Een groot gedeelte van hen beschikten echter niet over de noodige middelen om opnieuw zaai- zaad te koopen. De regeering heeft daarom eenige hulp vetleend en phn. S millioen roe- bel beschikbaar gesteld voor den aankoop van zaaizaad. Dit bedrag is te klein, maar de wijze waarop de campagne werd gevoerd, heeft zelfs de geringe resultaten, die te ver- wachten waren, te niet gedaan. De bolsje- wisten zijn in het algemeen zeer slechte or- ganisators, ten minste in econcmische zaken. Zij hebben aan de boeren geen zaaizaad ge- geven, maar geld. Wie zaaizaad bezat, ver kocht het niet, omdat hij vreesde het zelf r.og noodig te zullen hebben en omdat hij er zeker van was later veel meer geld er voor te kun- nen krijgen. De boeren konden dus in den regel weinig of geen zaaizaad voor hun ak kers koopen en de rijkssubsidie werd daarom door de gebrek lijdende bevolking gebruikt voor het koopen van brood.. Het tekort aan sneeuw laat zich ook op andere wijze voelen. De Russische rivieren. zijn voor een zeer groot gedeelte „sneeuwri- vieren". In het voorjaar veranderen zij door de smeltende sneeuw in machtigC stroomen. De overstroomde strooken vormen de beste weilanden en leveren het grootste gedeelte van het hooi voor den langen winter. Ook in ander opzieht zal het tekort aan sneeuw zeer nadeelige gevolgen voor de volkshuishouding blijken te hebben. De rivie- ren, de belangrijkste en goedkoopste wegen van Rusland, zullen spoedig zoo ondiep wor den, dat de scheepvaart zeer bemoeilijkt, zoo niet geheel onmogelijk gemaakt zal worden. In plaats van per schip zal men dus alles per spoor moeten vervoeren, hetgeen een veel te zware last voor den landbouw zal worden. Daarmede zijn de onheilspellende vooruit- zichten echter nog niet geeindigd. De afge- loopen winter is niet alleen en kwakkelwinter gewecst (hetgeen in een land als Rusland veel erger is dan in Nederland) maar hij heeft ook te vroeg zijn plaats aan het voor jaar ingeruimd. De rivieren zijn dit jaar zes weken vroeger van ijs vrijgekomen clan ge- woonlijk. Zelfs in het Noorden trad het voor jaar in het begin Maart in, d. w. z. op een tijdstip, waarop gewoonlijk alles onder een dikke laag sneeuw ligt. De boeren moesten hun akker 6—7 weken vroeger bezaaien dan gewoonlijk. Zij moesten het doen, omdat zij gebruik moesten maktn van het beetje vocht, dat de grond ten gevolge van het dooien be zat; zij begrepen echter dat hun arbeid dreigde nutteloos te zijn: bij zoo'n vroege lente waren nachtvorsten en zelfs het weder- intreden van den: winter onvermijdelijk, het geen zou beteekenen dat een zeer groot ge deelte van het gezaaide, voor zoover het zich boven den grond vertoonde, groot gevaar liep bevroren te worden. Hoe de stemming was bij het zaaien van het zomerkoren kan men zich dus voorstellen. Deze stemming is echter van zeer veel be- lang. De boer moest dit voorjaar veel meer werk verrichten dan in gewone omstandighe-^ den, want hij moest naast- de akkers voor zo merkoren ook die voor het winterkoren beploe- gen en bezaaien. Zelfs in gewone omstandig- heden is het deprimeerend een werk, dat zoo veel gel4 en mceite heeft gekost, nog eens te moeten overdoen, maar nu is het nog erger. Indien de vooruitzichten vcor den nieuwen oogst goed waren, indien de boer de zeker- heid had, dat hij over eenige maanden zoo veel zou kunnen eten als hij maar zal lusten, zou hij wellicht den bovenmenschelijken ar beid kunnen verrichten dien de snecuwlooze winter en het gt'bre.c aan trekvee op hem heb ben geladen. Nu moet de moedelooze en sterk inanier. „Hm," piekerde hij. Toen merkte hij op: „Okewood, dat wordt een moeilijke geschie- denis. Hoe denk je erover om Marjorie mee te nemen naar Ccrck Island?" Maar ik verwierp deze gedachte onmiddel- lijk en antwoordde: „UitgeslotenWe zullen het hard te ver- antwoorden hebben, Sir Alexander. En dat is heelemaal geen leven voor Uw dochter! We nemen zelfs niet eens een bediende mee!" Maar nu begon Garth terug te kj^bbelen. Het zcu al erg genoeg zijn Marjorie achter te laten, mopperde hij, en hoc hij haar onder oogen zou durven komen, wist hij niet. Maar zijn knecbt moest hij meehebben. Hij moest Carstairs hebben. Daarin was ik geneigd hem toe te geven. Ik had een voorliefde voor Cars tairs opgevat. Ik hield van zijn eerlijk open gczichthij kende Garth en diens eigenaar- digheden, bovendien scheen hij een kerd, die nog wel wat wist en ik had een idee, dat zijn ondervinding bij de sappeurs in den oorlog voor ons wellicht van veel nut zou kunnen zijn wanncer wij ons kamp opsloegen. Zoo werd eindelijk besloten, dat Carstairs ons zou ver- gezellen. Toen stelde Garth voor, dat wij Custrin ook mee zouden nemen. „Een flinke vent, die dokter," merkte hij op, „wat de Amerikanen noemen ,.a good mixer". Hij 'bevalt mij, die Custrin. En hij zal ons nuttig zijn, weet je, Okewood, in geval van een slangenbeet of zoo iets dergelijks vind je niet?" eersten avond op het dek had hij geweldige vorderingen gemaakt bij Marjorie en terwijl Garth en ik smoorden in het ruim om uitrus ting en vcorraden voor onze expeditie bijeen ondervoede boer beginrien met eerst het in het verleden jaar reeds verrichte werk nog een6 over te doen en daarna de akkers voor het zo merkoren te beploegen en te bezaaien en dat alles met dc overtuiging dat de nachtvorsten en de herha'ing wan den winter een zeer groot gedeelte van zijn arbeid zullen vernietigen. Wie zich in den toestand van deze boeren in- denkt zal begrijpen, dat zij den bovenmen schelijken arbeid, die van hen geeischt wordt niet 'kunnen verrichten. De regeering, die het zeer gevaarlijke van den toestand heeft ingezien, probeerde den 'boeren moed in te spreken. Bovendien, wat van meer belang is, heeft zij drie en een half millioen roebel be schikbaar gesteld vcor de bijvoeding van de boeren, die nu zwaren arbeid moeten verrich ten. Voor het eerst heeft de regeering officieel erkend, dat er in Rusland honger geleden wordt, dat het graan, dat naar het buitenland werd uitgevoerd, aan een hongerlijdende be volking werd ontrukt. De vrees, die de boeren bij het begin van de nieuwe campagne hebben gekoesterd en die zij herhaaldelijk geuit hebben, is helaas ge- bleken volkomen gegrond te zijn geweest. Na eenige weken lenteweer is in Rusland opnieuw de winter ingetreden, woedt er opnieuw de koude wind en de alles vemietigde vorst. Een groot gedeelte van het gezaaide is opnieuw verloren gegaan. De boeren zullen dus in sommige streken voor de derde maal hetzelf- de stuk grond moeten beploegen en bezaaien. HET DRANKVERBOD IN AMERIKA. De Federate Prohibitie-directeur Canfield van de stad New York wijst in zijn twee- jaarlijksch rapport op de groote moeilijkhe- den verbonden aan de strikte toepassing van de verbodswet. Zijn departement wil geen ver- dere vervolgingen meer instellen, omdat een lange lijst van processen wacht op behande- ling. Volgens het huidige systeem mogen in beslag genomen smokkelschepen slechts na borgstelling vrij worden gelaten, maar het is reeds viermaal voorgekomen, dat de schepea zonder verbeurdverklaring van de borgstel ling opnieuw gingen smokkelen. Canfield wijst voorts op het gevaar van den gedenatureerden alcohol, die, na distilla- tie en na van de kleur te zijn ontdaan, als gewone alcohol wordt verkocht. Volgens Canfield is de verandering van het verbod dringend noodzakelijk In de stad New York worden ongeveer 22.000.000 L. verkocht. Sedert de afschaffing van de specia le verbodsambtenaren voor de schepen zijn geweldige hoeveelheden gedenatureerde alco hol ingevoerd z.g. voor toiletartikdlen, maar deze voorraad is voldoende om de gehee'e wereld van die toiletartikelen te voorzien! De uitwerking van dien sluikhandel is zoo erg, dat de agenten van de New Yorksche politie onlangs de opdracht kregen om dronken per- sonen, die zij op straat aantroffen, naar het ziekenhuis te doen vervoeren, omdat bij yoor- baat wordt aangenomen, dat zij vergiftigd zijn. Canfield beschuldigt de scheikundigen van het samenstellen van valsche medische recep- ten, om op deze wijze de drank te kunnen verkoopen. Hij adviseert de regeering alle zich in het land bevindende sterken drank te koopen en de bewaking aan de Canadeesche greus en langs de kust te versterken. DE TORNADO BOVEN FLORIDA. Door den jongsten tornado, welke Zondag boven Miami en omgeving heeft gewoed, zijn in genoemde plaats drie personen gedood, 23 gewond, terwijl in de buitenwijken 75 huizen verwoest zijn. EEN EXPEDITIE NAAR DE NOORD- POOL. De Amerikaansche president Coolidge heeft zijn goedkeuring verleend aan een voorstel van den Poolreiziger Mcmillan voor een on- derzoekingstocht met steun van de regeerings- vliegtuigen naar het gebied tusschen Alaska en de Noordpool. De Poolreiziger hoopt daar een vasteland te vinden. EEN INTERNATIONALE OPLICHTER. E>e Hongaarsche politie zocht sinds langen tijd een internationalen oplichter, die thans in Mijnchen is gearresteerd. Hij noemde zich daar Dr. Julius Karhovszky, en gaf zich uit als Hongaarsch Hackenkreuzler. Daarvoor had hij verscheidene documenten, die evenwe' valsch bleken te zijn. Door Oostenrijk en Hongarije wordt we- gens gepleegde treindiefstallen zijn uitleve- ring gevraagd, welke naar Oostenrijk zal plaats hebben, omdat hij Oostenrijksch on- derdaan is. Indien Oostenrijk daarvan afziet, zal Hongarije zijn uitlevering eischen. ENGELAND EN DE GOUDEN STANDAARD. De financieele mcdewerker van de „Daily News" meldt dat de Britsche Kanselier van te zoeken, had zij met den dokter uren in den salon aan de piano gezeten. Ik heb altijd ge- prcbeerd eerlijk tegenover mijzelf te zijn en ik kan dus het best erkennen, dat ik Gastrin's heerlijk gemakkelijke rnanier van omgang be- nijdde. Hij was nooit onhandig of verlegen tegenover Marjorie en ik wist, hoe vervelend zij mij moest vinden. Dus verzette ik mij tegen het voorstel van Sir Alexander. Wij wgren genoeg in aantal, verzekerde ik met klem; nog een mond erbij zou maken dat wij weer zooveel vc-orraden meer moesten meenemen. „Maar Custrin is ook een eerste-klas geo- loog," pleitte Sir Alexander, „en zijn kennis zou ons bij ons onderzeek van vee! waarde kunnen zijn!" Ik kreeg een vermoeden, dat mij een onaan genaam gevoei gaf Was het mogelijk dat Garth Custrin veiteld had van het graf op het eiland er van het berichtje, dat ik in mijn portefeuille had? „Heeft U Custrin iets verteld van den schat?" vroeg ik op den man ai. Garth keek bepaald, alsof hij zich niet op z'n gemak voelde. „De dokter is een zeer betrouwbare kerel en is mij zeer aanbevolen. U kunt zijn referen- ties zden, wanneer U wilt, majoor. Hij is een van cte onzen, ziet U, en ik dacht niet, dat er eenig kwaad bij was, datWerkelijk, ik geloof dat hij bepaald een aanwinst zou zijn. Bovendien, hij zal verschrikkelijk teleurge- steld zijn, wanneer we hem nu niet meenemen Toen wist ik natuurlijk zeker, dat Garth aan Custrin de heele geschiedenis verteld hac en hem ten slotte op den koop toe beloofd had, dat hij cck van de partij zou zijn. Ik herinner- de mij nu, dat zij beiden meer dan een uur de Schatkist binnenkort zal aankondigen dat Engeland voornemens is den gouden stand- aard te herstellen en nog wel dit jaar. Deze beslissing is genomen nadat Churchills advi- seurs zich hiervoor hadden uitgesproken. Stadsnieuws JAARVERSLAG 1924. Reclasseerings-brigade Leger des Heils. Dit jaarverslag vermeldt het volgende: Allereerst voelen wij ons gedrongem een woord van sympathieke herinnering te wijden aan de nagedachtenis van den heer G. W M. Miihring. In onzen arbeid konden wij steeds rekenen op zijn warme belangstelling en be- stond immer een nauwe band van samenwer- king. Wat betreft onzen arbeid, diene het vol gende Met groote voildoening kunnen wij terug- zien op de werkzaamheden, in het afgeloopen jaar verricht, ten bate van de geestelijke en maatschappelijke verheffing van gedetineer- den en ontslagenen. Eerstgenoemde wordt door ons als de meest belangrijke beschouwd, alhoewel de tweede geenszins wordt verwaarloosd, voor zoover dat in ons vermogen is. De nog steeds gedrukte economische toestanden maken het in de maatschappij terugplaatsen van den ontslagene evenwe 1 niet gemakkelijk. Goede hulp wordt daarbij ondervonden van het Centraal Bureau der Vereeniging van Reclas- seerings-instellingen, terwijl af en toe door de Brigade eene plaatsing in Alkmaar of om geving wordt bewerkstelligd. In vele gevallen v.n.l. indien na ontslag geen thuiskomst verzekerd is wordt dankbaar gebruik ge maakt van tijdelijke opname in een onzer maatschappelijke inrichtingen te Amsterdam, Haarlem, den Haag, Rotterdam, Utrecht of Arnhem, of wel op de landkolonie van het L. d. H. te Lunteren of de Tuinbouwkolonie te Woudenberg. Uit den aard der zaak blijven na ontslag slechts een gering aantal menschen onder het toezicht van onze brigade, de overigen worden overgedragen aan onze zuster-briga- des, ter uitoefening van een vrijwillig pa- tronaat. Gedurende 1924 werden totaal 103 nieuwe gevallen in behandeling genomen, hiervan bleven na ontslag 10 onder ons rechtstreeksch toezicht, wier reclasseering alle reden geeft tot groote tevredenheid. Aan celbezoek wer den 491 uren gewijd, gedurende welke 1013 bezoeken werden gebracht. Beseft wordt, dat ernstig celbezoek van groote beteekenis is voor het resultaat van onzen arbeid en me- nigmaal mochten, wij ondervinden, dat a's- dan een persoonlijke band gevormd werd tusschen reclasseerder en reclassent, die na ontslag bleef voortbestaan. Steeds mogen wij ervaren dat het lezen van de Streedkreet, waarvan er wekelijks 17 wor den verstrekt, door de gedetineerden op groo- ten prijs wordt gesteld. Wij gewagen hier tevens van de medewerking der Directie waardoor eene geregeld rouleering plaats heeft, zoodat alle protestantsche gedetineer den ons felad in handen krijgen. Verder werd op 22 Juni in de kerk der ge vangenis eene zanguitvoering gegeven door de hoofdkwartier-zangbrigade uit Amster dam; deze gezongen prediking liet niet na, diepen indruk te maken. Bij gelegenheid van het Kerstfeest werden 100 kerstnummers van de Strijdkreet rond- gedeeld, terwijl wij alle gedetineerden ver-' rasten met een potje nainaak-tulpen en hulst. Op een bijgevoegd kaartje was het lste cou plet van „Stille Nacht" gedrukt, benevens een kerstgroet. De tevens voorgenomen zang uitvoering moest uitgesteld worden en vond op Nieuwjaarsdag plaats. Veimelden wij nog, dat ook „Moedersdag" op 18 Mei in de gevangenis werd gevferd. Deze dag, oorspronkelijk ingesteld cioor een Amerikaansch evangelist, wordt reeds jaren- lang in het L. d. H. gevierd en krijgt ook in ons land reeds meerdere bekendheid. Gedu rende kerktijd werden de bekers ge- vuld met een tiental witte tulpen en werden de menschen, door een bijgaand gedichtje, her- innerd aan den dank, die ons hart vervullen moet bij de gedachte aan de liefde en de tee- dere zorgen eener goede moeder. Wat betreft de voorwaardelijke veroordee- ling strekten onze bemoeiingen zich uit tot een zestail personen. Van deze werden 4 voorw. veroordeeld en aan ons toezicht toege- wezen, 1 voorw. veroordeelde werd geplaatst onder toezicht van den reel. ambt. te Amster dam, terwijl 1 onvoorwaardelijk veroordeeld werd. Herhaaldelijk kwamen gedurende de laat ste jareu verzoeken om hulp en steun in uit Holder. Tot onze spijt konden wij aldaar ons werk evenwel niet in die mate uitbreiden, N.V, BOEK- EN HANDELSDRUKKERIJ voorh. HERMS, COSTER EN ZOON, ZIET UWE-DRUKWERKEN NA ONZE ZETMACHINES STEL- LEN ONS IN STAAT U VLUG TE BEOIENEN VOORDAM C 9 ALKMAAR alleen geweest waren in den rooksalon na de lunch. Heimelijk was ik dankbaar, dat mijn bijna geheel Iersche aard ook een kleinen voor- raad voorzichtigheid, zeker het erfdeel van een of anderen onbekenden voorvader, her- bergde. Tijdens mijn geheele loopbaan bij de Geheime Dienst heb ik als vaste gewoontc aangenomen om, wanneer ik iets mcest ver- tellen, altijd maar zoo weinig los te laten als absoluut noodzakelijk is voor de zaak waar- mee ik mij bezighoud. Mijn broer Francis, waarschijnlijk de beste rechercheur, dien ons land ook gehad heeft, gaf mij dien wenk. Dus had ik aan Garth niets verteld van El Cojo, den geheimzinnigen man, van zijn ver- schijning fn de deur van Adams hut of van de waarschuwing van den Vice-consul. Dit instinct waarschuwde mij voorzichtig te zijn, maar overigens wist ik niets van de- zen romantischen schurk en zoolang ik dat niet deed, was ik niet van plan mijn kansen op een mooie reis met Garth in de waagschaal te stellen, door den eigenaar van de „Naomi" te -verontrusten. Ik begreep nu dat ieder ding, dat ik aan Garth zou verteld hebben over El Cojo, onvermijdelijk door hem aan den dokter zou zijn oververteld. Wat Custrin betreft, ik had hoegenaamd niets tegen hem. Maar hij was voor mij een cnbekende en in ons beroep zijn wij, al geven we een vreemde niet noodzakelijk cen slag in het gezicht, toch heel koel tegenover hem. Custrin was een volmaakt beleefd, be- scheiden Engelschmanmaar in mijn loop baan heb ik verscheiden landgenooten, van wier betrouwbaarheid ik heel wat beter op de hoogte was, toch ndet in mijn vertrouwen ge nomen. Zijn tamelijk gemengde opvoeding om alvast een ding te noemen, zou mij al tot voor- dat aan alle aanvragen voldaan kon worden. Met des te meer vreugde kunnen wij thans mededeelen, dat de oprichting van eene af- deeling „Helder" in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert, zoodat de verdere ontwikkeling van ons werk aldaar binnen af- zienbaren tijd onbelemmerd zal kunnen ge- schieden. Rest ons nog te wijzen op de gelegenheid persoonlijke belangen naar voren te brengen aan het adres: Limmerhoek 40, Alkmaar, waar op Doensdagavonden van 8 tot 10 uur zitting wordt gehouden. Prormciaal Nienws UIT STOMPETOREN. Maandagavond vergaderde de afdeeling Oterleek-Stompetoren van den Bond voor Staatspensionneering in cafe Renses alhier. Wegens afwezigheid van den voorzitter werd de vergadering geopend door den secretaris, den heer J. Dekker. Uit het jaarverslag vernamen we o.a., dat de afdeeling thans 245 leden telt. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd nagezien en in orde be- vonden door de heeren G. Hartland en K Verweeihet totaal der ontvangsten was 125.5544, dat der uitgaven /85.37i,k, dus een batig saldo van 40.18. Niettegenstaan- de den goeden toestand der kas werd toch met algemeene stemmen besloten om, de hooge kesten geen afgevaardigde te zenden naar de a'gemeene vergadering, die de volgende week te Arnhem wordt gehouden. Wel "zal de af deeling 5 storten voor het te vormen verkie- zingsfoflds. In het bestuur was een vacature ontstaan door het vertrek van den heer Bon- tes, terwijl de heer Hartland wegens hoogen leeftijd niet meer in aanmerking wenschte te komen De voorzitter de heer H. Heringa, die inmiddels ter vergadering was gekomen, stel de voor, in dezr vacatures niet te voorzien, maar het bestuur U doen bestaan uit 7 perso nen. Met algemeene stemmen werd dit voor stel aangenomen, e:i aan den heer Hartland dank gezegd voor alles, wat hij gedurende zoo vele jaren in bet belang van den bond heeft gedaan Na een paar stemmingen werd als be- stuuislid der federatie gekozen de heer P Groot, die echter niet aanwezig was en dus hiervan bericht zal ontvangen. Tot afgevaar- dgde naar de vergademg der federte werd benoemd de heer G. Hartland. De heer J. Dekker, die tijdelijke penning meester der vereeniging was, werd definitief als zoodanig bencemd en nam dit onder dank- zegging voor het in hem gestelde vertrouwen aan Bij de rondvraag zeide de heer Hartland den voorzitter dank voor de tot hem gerichte vriendelijke woorden en beval zich steeds in de vriendschap der leden aan. Hierna sluiting op de gewone wijze UIT HEEMSKERK. In den tijd van 3 dagen is de prijs der con- sumptiemelk met 2 cent de kan afgeslagen. J.l. Zondag betaalden wij nog 14 cent en nu 12 cent. UIT AKERSLOOT. Maandagmiddag maakte een militair vlieg- tuig en noodlanding wegens defect aan den motor, op een stuk weiland aan den Blokker- weg. Na reparatie vertrok het weer in den avond. UIT HEEMSKERK. Na cen 22-jarig verblijf te Heemskerk hoopt dr. A. Snethlage, zoon van wijle dr. 1. Sneth- lage, in leven predikant te Amsetrdam op 5 Juli zijn intrede te doen in de Ned'erl. Herv. Gem. te Spaardam, als opvolger van de naar O. J. vertrokken dr. Baljon. Sedert 1960, toe Heemskerk eene zelfstandige gemenete werd, zichtigheid gemaand hebben en het feit, dat Garth maar dadelijk zoo goed van vertrou wen was geweest, deed mij de haren te berge rijzen. Ik was vast besloten hem niet met mij mede te nemen op het eiland en ik zeide dit zoo openhartig mogelijk. Op dat punt gaf Garth toe hoewel niet op zijn vriendelijkst. De „Naomi" bezat cen kleine kampeeruit- rusting met twee liehfc, draagbare Arm- stronghutten, die uit elkaar genomen konden worden. Er was cen opvouwbaar bed voor Garth, terwijl ik mijn verweerde oude Wol- seley valies en mijn slaapzak nog had uit Frankrijk. Bij onzen mendvoorraad zooals beschuit, allerlei eetwarcn in blik, kruideniers- waren en een behoorliiken voorraad drunken, waaronder een kist met flesschen soda-water, voegden we nog vcrschillende dingen, die in.'t algemeen goede diensten konden bewijzert: enkeleelcctrische aiklantaarns, een paar scheepslampen en een groote bezending kaar- sen, een grooten picnicmand, een paar bijlen, twee schoppen en twee houweelen, die Law less den stoker afhandig had gemaakt. Er waren keukenbenoodigdheden voor Carstairs, die een uitstekend kok mcest zijn. Garth had een paar jachtgeweren en een Winchester en alle drie hadden wij een revolver. Dat was on ze uitrusting. Ik dacht aan die „vulkamsche pieken" waarvan d: „Zeilaanwijzingen" spra- ken en zuchtte veriangend cm een doos schiet- katoen, een busje met ruimnaalden en eenige meters lont, zooals wij bij de batten] in Frankrijk altijd bij ens hadden. Maar al was de Naomi nog zoo goed uitgerust, zij was geen corlogsschip, dat munitie en springsroffen meevoerde. (Wordt vervolgd.) tl*. M Het vorige jaar is in een dorp van het Pskowsche gouvernement zoo'n wonder ge- beurd. De G.P.OE. begaf zich naar het dorp, arresteerde uit het dorp en de omliggende gemeenten zes priesters benevens de vrouw van een der priesters en ,,een paar tiental- len van oude mannen en vrouwen tusschen 55 en 75 jaar", zooals de ,,Prawda" zich uitdrukt. Dat vond de .G.P.OE, naar het schijnt, een te magere vangst en de Tsje- k»stcn arresteerden ook bisschop Warlaam van Pskow, die niets met de geheele zaak uit te staan had. De aanwijzingen tfcgen den bisschop worden door de „Prawda als volgt geformulecrd: „De bisschop is een zeer voorzichtig man. Hij gedraagt zich zoo, dat men geen bewijzen tegen hem bezit. Hij is zelfs niet naar Krasnoproedskoje ge- gaan om een nieuwc kerk in te wijden en dit was natuurlijk alleen maar diplomatie; een kerkinwijding is toch tegenwoordig een veel te zelden voorkomende plechtig- heid dan dat een bisschop er geen notitie van zou nemen. Als een kerkvorst dan toch thuis blijft, dan is dat zeker om geen bewijzen van zijn contra-revolutionnaire gezindheid te leveren Op de zitting was dit ook het eenige be- wijs voor de bewering, dat de bisschop iets in het schild tegen de sovjets heeft gevoerd: waarom zou hij anders niet persoonlijk ver- schenen zijn bij de inwijding van een kerk en waarom heeft hij zich niet naar het dorp begeven, waar het wonder" is gebeurd? Op grond van dit ,,bewijs" werd bisschop Warlaam tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld; bovendien werd hij bijzonder gevaarlijk voor de maatschappelijke orde geacht en daarom tot verbanning na het einde der straf veroordeeld. Behalve de bisschop werden tot gevangenisstraf en de- portatie verooideeld 3 priesters. De overige priesters werden alleen tot gevangenisstraf van een paar maanden veroordeeld. De oude vrouwen en mannen als behoorende tot de ,,arbeidende klasse" werden tot 5 maanden gevangenisstraf zonder isolatie veroordeeld, waarbij voor sommigen de straf voorwaardelijk was. Dit is geenszins een op zichzelf staand feit. De bolsjewistische bladen brengen meer zulke berichten. Dikwijls gebeurt het, dat priesters en bisschoppen voor dergelij- ke ,,misdaden" nog veel zwaarder worden gestraft. Voorloopig is er nog geen sprake van een verzachling der antircligieuse poli- tiek der sovjets. SOMBERE VOORUITZICHTEN IN RUSLAND. ■i ii n ii ii n

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5