DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. WanneerU prijs stelt op eon goede, vakkundige behands!lng Uwer goederen, zend! U die dan naar de inriohting van S. KR0Mt schermerweg. No. 84 DONDERDAG 9 APRIL k;- ■uiHUhf Sesiaaf *ff 2 Waden Honderd zevcn en twintigste Jaargan? 1925. Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—ft*, per post f'2.50. Bewysn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootcre letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boefc- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Iteilactie No. 33. Directeur: G H. KRAR. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Stoomververij, Chemische Wasscherij en Tapijtreiniging van S. KROM is de eenigste inrichting te Alkmaar. Bnitenland HINDENBURG TOCH CANDIDAAT Maarschalk Hindenburg heeft nu toch de candidattuur voor het presidentschap van Duitschland aangenomen, nadat in een be- slissende vergadering van het Rijksblok Jar- res zelf had verzocht, van zijn candidatuur af te zien, om de zaak op breecleren grondslag te kunnen ontwikkefen. Behalve de Beiersche Volkspartij, zijn ook de Economische partij, de Beiersche Boerenbond en de Duitseh-Hanno- veranen tot het Rijksblok toegetreden. De oproep van het Rijksblok voor de tweede verkiezing van den rijkspresident spreekt eerst tegenover Jarres den dank uit der millioenen, die acher hem staan. De oproep zegt verder: „Op 26 April za! de tweede verkiezing plaats hebben. Op dezen dag de definitieve overwin- ning te bevechten voor de gedachte der va- derlandsche gemeenschap, is het doe! van alle goede Duitschers, die het vaderland boven de partij stellen. Gehoor gevend aan deze ge dachte, hebben de Beiersche Volkspartij, de Beiersche Boerenbond en de Duitseh-Hanno- veranen verklaard, dat zij zich wilden vereeni- gen met de partijen, die tot nog toe het Rijks blok hebben gevormd. om Hindenburg als gemeenschapnelijken candidaat te steunen Het vcorbeeld volgend van dr. Jarres. heeft het.dus versterkte front van het Rijksblok be- sloten aan het Duiische volk als president voor te stellen, den man wiens naam voor de geheele wereld een program is van Duitschen aard, trouw, kracht en vastberadenheid. Ge neraal-veldmaarsclialk von Hindenburg heeft zich, als de trouwe Ekkehard van het Duitsche volk, aan dit beroep niet onttrokken, doch heeft zich, in beproefde plichtvervulling. be- reid verklaard, het groote offer dezer candida tuur te brengen. Naar onze meening spreekt het vanzelf, dat alle Duitschers het als Turn plicht zullen beschouwen, met al hun kracht cn toewijding voor onzen Hindenburg op te komen Hindenburg is uw '.eider gevveest in een grooten en zwaren tijd Gii hebt hern ge- volgd, gij hebt hem lief gehad. Hij heeft u ni«t verlaten. Strijdt voor hem, nu uw oud-e 1 eider zich trouw wcer aan uw hoofd wil stellen cm zijn vaderland in den vrcde en den wtde.cp- bouw te dienen. Ons wachtwqord luidt dus: Met Hindenburg naar de oyerwinning voor de eenheid aller Duitschers, voor dc Chnste- lijke gezindheid cn- den socialen vboruitgang, voor de grootheid en de vrijheid van het va derland. Hindenburg de redder uit de twee- dracht!" De Baperische Staatszeitung schrijlt naar aanleiding van Hindenburg's besluit om de candidatuur te aanvaarden: Dit besluit heeft den haast onontwarbaren knocp van vergis- singen en verwarringen der laatste dagen doorgehakt. De besprekingen te Berlijn heb ben alzoo een einde gevonden dat alien toe- juichen moeten. Hindenburg is de candidaat voor het hoogste ambt, dat het Duitsche vo1k volgens de Grondwet van Weimar te gcven heef.. Het schijnt haast, dat de grijze Duiische leider van den wereldorlog voor het Duitsche volk opnieuw een symbool is in de dagen, waarin het gaat om een uitweg te vinden in de moeilijkheden van den huidigen tijd. De heele Duiisch-nationale pers juicht over de candidatuur-Hindenburg. die, hoe onwaar- schijnlijk zij ook klinken moge, een feit van zoo groote politieke beteekenis, dat zij't karak- ter van den verkiezingsstrijd geheel en al wij- zigt. Deze' candidatuur bewijst duidelijk. we'k overweldigend gewicht de rechterzijde aan deze verkiezingscampagne hecht, en dat zij het uiterste in het werk stelt, om de neder- laag die haar bedreigde, af te wenden, zegt de Tel. De groote voordeelen die deze candidatuur aan de rechterzijde biedt, springen in het oog. Terwijl men in het rechtsche kamp reeds de hoop had opgegeven, de Beiersche Volkspar tij, de Wirtschaftspartei en de nationaal-socia- listen nog(voor het Reichseblock te winnen, gaan thans zoowel de Katholieke Beieren als de middenstanders en de Hitlerianen en bloc op Hindenburg over De naam van Hinden burg, die in Duitschland nog altijd populair is, zal bovendien veel rechtsche kiezers, die over de valorisatiewetten cntstemd, thuis ge- bleven waren, naar de stembus lokken. Indien Jarres de candidaat der rechterzijde gebleven was, zou de 26ste April voor Marx niet veel meer dan een walk-over" geweest zijn Thans is de uitslag twijfelachtig. De generaal zal niet alleen op de 10 millioen kiezers van Jarres, maar ook op het mililoen aanhangers van Heldt en wellicht ook op zeer veel thuis- blijvers kunnen rekenen. Het is overigens duidelijk, dat de candida tuur-Hindenburg slechts een verkiezingsma- noeuvre is van partijen, die voor geen enkel tniddel terugschrikken om een succes zoo noodig te foroeeren Hindenburg is 77 jaar oud, en daar de president voor 7 jaren geko- zen wordt, zou zijn ambtsperiode tot 84 jaar loopen. De generaal aanvaardde de candida tuur onder de pressie van zijn vrienden, die hem te verstaan gaven, dat't zijn plicht was, zich opnieuw voor het vaderland op te offe- ren. Herhaaldelijk heeft Hindenburg met het oog op zijn hogen leeftijd geweigerd, totdat hij ten dotte op aandringen van admiraal Von hij uitsluitend militair geweest en de partij- verhoudingen in Duitschland hebben hem nooit bezig gehouden. Hij zal daarom, als het op politieke beslissingen aankomt, uitslui tend een werktuig in de handcn van zijn raad- gevers zijn. Dr. Stresemann en de Duitsche Volkspartij hebben de candidatuur van Hin denburg van het begin af bestreden, omdat zij den indruk, dien deze candidatuur in het buitenland en vooral in Frankrijk maken moet, als noodlottig voor de toenaderingspoli- tiek beschouwen, die de Duitsche regeering in den laatsten tijd voert. Het zou inderdaad voor de Duitsche propaganda een moeilijke taak zijn, de wereld te overtuigen, dat het militarisme in Duitschland aan terrein ver- iiest, indien Hndenburg, de groote militaire heros van het Duitsche volk, tot hoofd van de republiek verkozen wordt. Hoe ook de tweede ronde der presidentsverkiezingen moge uitvgl- len, zij kan het bij de eerste verkiezing aan den dag getreden feit niet logenstraffen. dat er wederom een deniocratisclie meerderheid in Pruisen voorhanden is. De komende Landdagverkiezingen verkrij- gen door de candidatuur-Hindenbrg een nog grootere beteekenis. Door de organen der linkerzijde wordt al- gemeen betreurd, dat Hindenburg, die tot dusver zeer groot aanzien bij alle partijen heeft genoten, en door zijn leeftijd en zijn aan gebeurtenissen zoo rijken levensloop, bijna als een mystieke persoon gold, thans in het poli tick strijdperk is getreden. Merkwaardig is, dat naar gemeld wordt, bij de stemming der Lobell-commissie over de candidatuur-Hindenburg de drie leden der Duitsche Volkspartij zich van stemmen ont- houden hebben. In verband met den hoogen leeftijd van Hin denburg zal van hem niet worden verlangd, dat hij van de eene stad' naar de andere zal trekken om verkiezingsredevoeringen te hou- den. Hindenburg zal alleen in zijn- woon- p'.aats, Hannover, spreken en zich waar- schijnlijk naar Mi'mchen begeven om Beieren voor zijn zaak te winnen. De ccmmunistische „Welt am Abend" laat zich uit Hannover seinen, dat Hindenburg, alvorens zich bt'reid te verklaren dp candida tuur te aanvaarden, daaromtrent eerst druk cverlgg heeft gepleegd met den ex-keizer, die ten slotte aan Hindenbrg een brief richtte, waarin hij verklaarde, dat hij hem verlof gaf de candidatuur te aanvaarden. in de rotsvaste overfuiging, dat de maarschalk ingevolge zijn eed hem en zijn huis steeds trouw zou blij- ven. Hij wenscht en hoopt. nog onder het pre sidentschap van Hindenburg te mogen bele- ven, dat het Duitsche volk onder zijn rechtma- tig heerschershuis tot nieuwen bloei zal ko men. - In verband hiermede noemt het blad de candidatuur van Hindenburg niets anders dan een candidatuur van den ex-keizer zelf, die den bijna 80-jarigen gepensionneerden gene raal a!s springplank wil gebruiken voor het herstel der monarchie Het bericbt van de candidatuur van veld- maarschalk Hindenburg voor het Duitsche presidentschap heeft te London een sensatio- neelen indruk gemaakt. In politieke kringen beschouwt men deze candidatuur als een on- welkome storing in de internationale bespre kingen over het veiligheidspact. Voordat be- slist is wie bij de Duitsche presidentsverkie zingen de overwinning zal behalen, zullen van de zijde der geallieerden, afgezien van de bijna gereed zijnde Fransqhe nota. wel geen verdere stappen worden gedaan. Politici van alle Engelsclie partijen zijn het er over eens, dat en door Hindenbrg uit naam der Hohcn- zollems geregeerd Duitschland zeer zeker wantrouwen zou inboezemen. Tirpitz heeft foegegevenl Hinder groo Een niet min km root bezwaar is zijn af- leven fang is DE WANKELE POSITIE VAN HERRIOT. De Fransche senaat besprak gister de be- grooting van onderwijs. Herriot stelde de kwestie van vertrouwen en eischte verhoo- ging van enkele posten, die de commissie van financien had verminderd. De Senaat nam met 142 tegen 140 stem- de mo tie men fle motie van vertrouwen in de regee ring aan. Twee senatoren hebben even wel verklaard, dat zij bij de voorstemmers zijn geteld, hoe- wel zij tegen hadden willen stemmen. Desondanks heeft Herriot een buitengewo- nen ministerraad bijeengeroepen. Of het kabinet zal aftreden, is nog niet be- kend. Verwacht wordt echter, dat het aan de officieele telling zal vasthouden. DE BELGISCHE VERKIEZINGEN Volgens de nu definitieve uitslagen der ver- kiezingen zal de Kamer bevatten79 soeia- listen tegen 68 in de ontbonden Kamer; een winst dus van 11 zetels. Voorts 78 Katholie- ken tegen 80 in de vorige Kamer dus een verlies van 2 zetels. Veraer 22 liberalen in plaats van 33. Voorts twee communisten; een winst van 2 zetels. Eindelijk 6 extremisti- sche Flaminganten in plaats van 4. In den Senaat zijn gekozen: 71 Katholie- ken in plaats van 73, 23 liberalen, in plaats van 26, 59 socialisten in plaats van 52. In deze getallen zijn begrepen de senatoren, die weldra door de provinciale Staten zullen worden aangewezen; maar aangezien men de samenstelling van die Provinciale Staten kent, kan men reeds thans de samenstel ling van den nieuwen Senaat nagaan. Geen enkele partij heeft in't parlement de ab solute meerderheid behaald. Logisch gespro- ken, moet men aan Vandervelde, den leider der socialistische partij, de taak tot het vor- men van een nieuw ministerie toevertrouwen. Gevraagd of hij zoo'n opdracht zou aan vaarden, zeide Vandervelde, dat het de taak is van een congres der socialistische partij, een beslissing te nemen over de aan te re- men houding. In sommige socialistische krin gen bepleit men de vorming van een mini- sterje uit de drie partijen, maar reeds thans schijnt het zeker, dat de liberalen in zulk een combinatie niet zullen meegaan, aangezien zij verslagen zijn. Zij zijn van oordeel, dat zij in de oppositie moeten gaan. De Katho lieke partij zal een afwachtende houding aannemen. Indien Vandervelde de samenstelling van een ministerie zou aannemen, zou hij daarin Christen-democraten of Flamingantsche ele- menten moeten opnemen. Ook bestaat nog, zij het in geringe mate, de mogelijkheid van een zakenkabinet. Een socialistisch ministerie zou geen es- sentieele wijziging brengen in de buitenland sche politick van Belgie. Vandervelde beziet het probleem der veiligheid met dezelfde be- langstelling als het oude ministerie en hecht de grootste waarde aan de garantie van de zijae van Engeland. Misschien zou een so cialistisch gouvernement een zekere verzach- ting van de militaire bezetting aan den Rijr^ brengen, maar zulke veronderstellingen zijn ten slotte praematuur. De voornaamste zorg van de nieuwe regee ring zal van financieelen aard zijn. In dit opzicht verandert niets. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Primo de Rivera heeft voor zijn vertrek naar Madrid de protectoraats-troepen te Melilla geinspecteerd. Enkele troepenafdee- lingen worden weder naar Spanje terugge- transporteerd, hetgeen naar men wil gelooven op eenige verbetering van den toestand wijst. Naar thans vernomen wordt zouden sinds de bezetting van Alkazar elf afdeelingen der Djeralla-stammen naar de Spaansche zijde overgeloopen zijn. ERNSTIG ONGELUK MET HAND- GRANATEN. Dinsdagmiddag had bij het onbruikbaar maken van oude handgranaten van het 8ste cavalerie-regiment te Oels, een emstig onge- luk plaats. De soldaten, die met het onbruik baar maken waren belast, werden door een explosie verrast doordat zij hun schuilplaat- sen te vroeg hadden verlaten. Drie onderof- ficieren werden gedood, terwijl een korporaal ernstig werd gewond. EEN NIEUW VADERLAND VOOR RUSSISCHE UITGEWEKENEN? Naar in kringen van den Volkenbond ver klaard wordt zou het plan bestaan ten behoe- ve van de Russische emigranten, die niet meer in hun vaderland kunnen terugkeeren een kolonie te stichten, waar onder bescher- ming van den Volkenbond een nieuwe staat door hen zou gevormd zou kunnen worden. Men zou hiertoe het oog hebben laten vail en' op Zuid Amerika. ONTPLOFFING IN EEN VUURWERK- FABRIEK. In de fabriek der National Fire Works Comp. in het district Bristol van den Ameri- kaanschen staat Massachusets hebben ernsti- ge ontploffingen plaats gehad, waardoor bij na 100 gebouwen zijn vernield. De brand- weer uit 7 omliggende plaatsen heeft zeer veel moeite gehad om den uitgebroken brand te blusschen. Het aantal dooden is nog niet bekend, aangezien de arbeiders grootendeels Portugeezen en Litauers zijn, die in Amerika geen verwanten hebben. ONTPLOFFING OP EEN ITALI- AANSCHEN KRUISER. Aan boord van de Italiaansche dread nought „Duilio", die zich op de reede van Spezzia bevond, had gister een ernstige ont- ploffing plaats. Bij het laden van een der 3034 cM. kanonuen sloeg de lading ten gevol- ge van het feit, dat het sluitstuk niet goed functionneerde, achteruit, en ontbrandde, waardooT opgestapelde munitie ontplofte. Hierbij werden zes persontn gedood, vijf zwaar en tien licht gewond. Daar de brand om zich heen dreigde te grijpen, werd de kruitkamer van den slagkruiser onder water gezet. De „Duilio" is een der grootste schepen van de Italiaansche marine. GEDWONGEN STEUNACTIE. Tengevolge van de vermindering van per- soneel bij de Hongaarsche banken zijn thans te Boedapest ongeveer zesduizend bedienden zonder werk. Daar hun financieele toestand alles te wenschen overlaat, is thans voorge- steld, dat de niet-ontslagen bedienden ver- plicht zullen worden tot betaling van een ze kere heffing, die zal dienen om de cntslage- nen te ondersteunen. ONTPLOFFING IN RIO DE JANEIRO In de haven van Rio de Janeiro werd uit drie schepen dynamiet geladen in het stoom- schip „Portugal". Door tot nog toe onbe- kende oorzaak vend aan boord van een dier vaartuigen een ontploffing plaats, tengevol ge waarvan het zonk, terwijl de andere twee in brand geraakten. Vier personen werden gedood, twintig ge wond. AMERIKAANSCHE DRANKBE- STRIJDING. In Cincinnati in de Ver. Staten is geble- ken, dat van de 65 politie-ambtenaren. die be- last zijin met de handhaving van de Volst 'ed- act, 33 zich hebben laten omkoopen door dranksmokkelaars. Allen hebben bekend, wekelijks ieder 50 tot 200 dollar te hebben ootvangen. KERKELIJK GRONDBEZIT IN HET NIEUWE TURKIJE. Het parlement te Angcra heeft een voor- stel aangenomen, waarbij het departement voor godsdienstige instellingen wordt ver- plicht een deel van het kerkelijk grondbezit te verkoopen en de opbrengst daarvan ter be- schikking van het ministerie van onderwijs te stellen. Dit voorstel gaf aanleiding tot hefti- ge protesten van de zijde der geloovige afge- vaardigden, die de voorstemmers toeriepen: Jullie zijn geen Mohamedanen." DOOR EEN AARDBEVING VER- NIETIGD. Uit New York wordt gemeld, dat de stad Sombrete in Mexico door een aardbeving na- genoeg geheel is vernietigd. De aardbeving, die met vulkanische uitbarstingen gepaard ging, verwekte op tal van plaatsen in de sta ten Durango en Zacatecas een paniek. Presi dent Calles heeft zich naar Chalchihuites be geven, waarheen hulp -voor de vluchtelingen werd gezonden. IN GEMEENTELIJKE EXPLOITATIE. Uit New York wordt gemeld, dat de ge- meente Chicago het plan koestert om alle trams en bovengrondsche spoorwegen in de stad over te nemen voor de som van 248 mil lioen dollar, waarbij dan nog een bedrag van 333 millioen dollar zou noodig zijn voor uit- breiding en verbetering van het spoorweg- en tramverkeer. Dit vraagstuk beheerschte de verkiezingen die gisteren daar ter stede voor den gemeenteraad plaats hadden. MOLEST ATIE VAN JO DEN IN PALEST1NA. Tweehonderd vijftig Samaritaansche Jo den, die oj weg waren naar Jeruzalem, wer den, toen ze Nabloes passeerden, door Ara- bieren aangevallen, die hen steenigde. Er ont stond een vechtpartij, waarbij negen perso nen werden gewond. KORTE BERICHTEN. De te Tientsin vertoevende vroegere Chi- neesche Keizer heeft tot de regeering der Vereenigde Staten de vraag gericht of zij hem verblijf voor studiedoeleinden wil toe- staan, waarop uit Washington geantwoord werd, dat tegen een studiereis geen bezwaren bestaan. In een tot de Pool sche regeering gerich- te nota eischt de Sovjet-regeering de onmid- dellijke terugtrekking van den Poolschen consul te Minsk, omdat hij een dqor de Sov- jet-autoriteiten ter dood veroordeelden. gees- telijke, Ufas, in zijn woning heeft verborgen en hem niet heeft willen uitleveren. De •krijgsraad te Orleans heeft den ex- kapitein Sadoul, een communist, met 4 tegen 3 stemmen vrijgesproken van de hem ten las- te gelegde desertie. Tot dusver heeft men van de 80 bij het ongeluk met de veerpont op de Wezer om- gekomen rijksweersoldaten 49 slachtoffers aan wal kunnen brengen. Duikers zoeken nog steeds de Wezer af em de lijken der ove- rige verongelukten fe vinden. Het „Berl. Tag." verneemt uit Ham burg, dat de bouwvakarbeiders in het dis trict Groot-Hamburg, Cuxhaven, Sleeswijk- Holstein en Lubeck wegens loongeschillen in staking zijn gegaan, zonder rekening te hou- den met de arbitrale uitspraak van den rijks- minister van arbeid. Patriarch Tidion, de bekende Russische geestelijke, is tengevolge van hartverlamming plotseling overleden. Te Calcutta is een pokken-epidemie uit gebroken. Van de ruim 500 geconstateerde gevallen waren er meer dan 300 met dbode- lijken afloop. Ter gelegenheid van den vijftigsten ver- jaardag van Koning Albert hebben de troe. pen van het garnizcen Brussel gistermorgen voor hem gedefileerd. Bij de verkiezingen voor de sovjet van Moskou zijn 2554 communistische afgevaar- digden gekozen en 1308 andere; 34 pet. be- hoort tot geen partij. Onder de gekozenen zijn 993 vrouwen. Het te Plymouth binnengeloopen stoom- schip ..Antonio" van de Cunard Line meldde, dat het tijdens den overtocht van New York op den Atlantischen Oceaan door een zwaren storm is geteisterd, waardoor tien der opva- renden, zoowel passagiers als leden der be- manning gewond werden. Te Weenen hebben ernstige werkloozen- relletjes plaats gehad. waarbij aan de zijde der politie 20 personen werden gewond. waaronder twee hooge ambtenaren. Drie-cn- dertig personen werden gearresteerd. Maandagnacht hebben communistisiehe samenzweerdcrs beproefd de munitie-opslag- plaats van het vierde Bulgaarsche arfillerie- regiment tc Sofia in de lucht te laten vliegen. Twee verdachte personen zijn gearresteerd. Het Fransche Kamer-debat over de Monzie's voorstellen is opnieuw uitgesteld. Vermoedelijk tot begin volgende week. Bij de oefening te Giessen (Duitsch land) met het werpen van scherpe handgra naten is een ongeluk gebeurd. Een granaat is te vroeg ontploft; vijf soldaten werden ge wond, o.w. drie zwaar. Een dezer is reeds overleden. Qemengd Nieuws. COMMISSARIS DER KONING IN IN OVERIJSEL. Als opvolger van mr. A. F. L. graaf van Rechtercn Limpurg Almelo, als Commissaris der Koningin in Overijsel, noemt „De Rott." mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, oud- ste zoon van het lid van Gedeputeerde Staten dier proviucie, den heer J. M. baron van Voorst tot Voorst. EEN VERDWENEN CONCIERGE TERECHT Ongeveer een week geleden verdween te Amsterdam, naar de Te!g. meldt, een 61-jaiige concierge, die een bedrag van 1000 "moest innen voor een firma hier ter stede Het ver- moeden van de politie bleek juist. De man heeft van het geld goeden sier gemaakt en maakte tochtjes, waarbij het natuurlijk niet aan „goede vrienden" ontbrak. Gisteren vond men hem in een cafe; van het geld waren nog maar een paar gulden overgebleven. DE WETHOUDERSCRISIS TE AM- - STERDAM. Naar wij vernemen zegt de N. R. Ort. heeft de burgemeester gistermiddag aan het se- nioren-convent een concreet voorstel tot op- lossing van de wethouders-crisis gedaan, dat nu door de fracties zal worden overwogen. Hedenmiddag vergadert eerst de roomsch- katholieke raadsfractie afzonderlijk, en daar- na volgt eene bijeenkomst van de verfoonden burgerlijke fracties gezamenlijk. Mr. C. P. M. Romme, secrc-taris der R.-K. Raadsfractie, bericht aan het Hbl. dat door hem is ontvangen het navolgend schrijven van den heer Wierdels, d.d. 7 dezer: „In onze fractievergadering van Zon- dag j.l. heb ik aan mijn medeleden reeds gezegd, dat het mij niet voor mijn persoon om een wethouderszetel te doen was en nadat de fractie mij als toekomstig wethou- der had aangewezen, heb ik verklaard, te willen terugtreden, indien dit zou kunnen bijdragen tot cplossing van de bestaande moeilijkheden in het belang der Gemeente. „Bij dezen herhaal ik die verklaring schciftelijk. Ik stel den mij aangeboden wet houderszetel ter beschikking." (w. g.) Wierdels. Het blad verneemt, dat de pogingen om't col lege van B. en W. op breeder basis te vesti- gen dan aanvankelijk, noodgedwongen, in het voornemen lag van het z.g. „burgerlijk bloc", met voortvarendlieid worden voortge- zet. Daarbij wordt slechts gerekend met het belang van Amsterdam en om, zooveel moge- lijk, alle partijen die verantwoordelijkheid wenschen te aanvaarden, in't college te doen vertegenwoordigen. Het ligt, aldus cleelde men ons mede, voor de hand, dat onder die ©tn- standigheden geen tw6e roomsch-katholieken in het nieuwe college kunnen zetelen. HET VERKOOPEN VAN „KUNSTKAARTEN". Door de politie te Winterswijk zijn bij een boekhandelaar een hoeveelheid z.g „Kunst- kaarten" in beslag genomen. waarop afbeel- dingen voorkwamen, aanstootelijk voor de eer- baarheid Het verkoopen van deze kaarten heeft tot gevolg gehad dat eenige jongelieden aldaar niet nader te noemen handelingen hebben ge pleegd met een idioot meisje. Van een en ander werd proccs-verbaal op- gemaakt. INLIJVING. In het tijdvak van 16 tot 20 Juin a.s. zal eene inlijving van dienstplichtigen der Edi ting 1925 plaats hebben voor het le bataljon van het regiment genietroepen. DE BRIEDeE-ROMAN. De Telg. meldt nog: De roman van den bankier Briedee, die in verband met fantastische finandeele opera- ties door de Amsterdamsche justitie was ge- zocht, in het buitenland werd gearresteerd en opgesloten, ontsnapte op het laatste oogen- blik voor zijn opzending naar Nederland, ge- durende maanden spoorloos verdwenen was, weer gevat werd in overzeesche contreien, en wien daarna de fortuin nog een laatste bui- tensporige kans gaf door een buitengewonen loop van ambtelijke omstandigheden, welke hem de vrijheid herkrijgen deden, enkele uren voordat de greep der Nederlandsche gerech tigheid hem weer omvatten zou die roman waaraan de lcbbesachtige figuur van Briedfe en zijn gemoedelijke toon tegenover zijn vele bewaarders en bespeurders een ietwat burles- ke tint geven, is heden naar alle waarschiin- lijkheid tot een einde gebracht. De politierechter in Bowstreet, die na de nieuwe arrestatie van Briedee in Dublin verle- den week Vrijdag bij het voorkemen van de uitleveringszaak deze j.l. Maandag tot heder. verdaagde, cm gelegenheid fe hebben, de door zijn voorgan-ver nagelaten dossiers door 1 te weaken, hgeit het verzoek van de N'odei ALK1KAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1