DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hiuziektuin. m. de Paaschdagen onzen mooien Vrij Entree. Billijk Tarief. ?o. 85 1925. BEZOEKT Elken dag geopend. 69 nummer beetaat uit 2 blatien. Honderd zeven en twintigste Jaargang Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.fiv per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. VR1JDA6 Directeur: G H. KRAfc. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. JO APRIIj Buitenland DE FINANCIEELE SCHANDALEN IN DUITSCHLAND. De vroegere rijksminister der posterijen dr. Hofle, die sedert geruimen tijd onder de ver- denking zich door Barmat te laten omkoopen in voorloopige hechtenis zit, is de laatste da- gen door den rechter van instructie bij her- haling aan een strong verhoor onderworpeu. In aansluiting hiermede heeft de verdedi ger van dr. Hofle, de bekende Berlijnsche ad- vocaat dr. Alsberg, een verzoek tot invrij- heidstelling van zijn client ingediend, waar- over waarschijnlijk kort na Paschen zal wor- den beslist. In de motiveering van dit verzoe'c betoogt de-verdediger, dat dr. Hofle zich niet door Barmat tot eenige laakbare handeling heeft laten verleiden. Het betrekkelijk kleine crediet, dat Hofle indertijd van de Merkur Bank kreeg, teneinde zijn huis te kunnen af- bouwen, stond in geen enkel verband met de credieten, die dr. Hofle later als rijkspostmi- nister aan het Barmatconcern heeft verleend. DE OPPSTAND IN KOERDISTAN. Het offensief der Turken in Koerdistan maakt ondanks den heftigen sneeuwval en de groote koude goede vorderingen, zegt een tele gram uit Konstantinopel aan de Tel. De Turk- sche troepen hebben de plaatsen Silwan Besjiri en Tsjapakzjur genomen. HET DUITSCH-ROEMEENSCHE GESCHIL. Volgens een bericht uit Boekarest heeft de Duitsche gezant een bespreking gehouden met den Roemeenschen minister van buitenland- sche zaken. Men vermoedt. dat hij bij deze ge- legenheid heeft voorgesteld het Duitsch-Roe- meensthe geschil, betreffende de vergoeding voor de ongedekte bankbiljetten. welke tij- dens de Duitsche bezeting in omloop gebracht zijn, arbitrair te doen beslissen. DE VERKEERSSTAKING TE HAMBURG. De onderhandelingen ter bijlegging der verkeersstaking hebben geleid tot een arbitra- le uitspraak, aan welker aamieming nauwe- lijks behoeft te worden getwijfeld, zoodat het bedrijf vermoedelijk morgenochtend zal wor den hervat. HET CONFLICT IN DE BERLIJNSCHE METAALINDUSTRIE. In het loonconflict in de Berlijnsche me- taalindustrie is een arbitrate uitspraak ge- veld. Tot.dusver was het echter niet niogeiijk de staking der kopersmeden bij te leggen. Dit kon volgens de onpartijdige voorzitters van het scheidsgerecht alleen worden bereikt door besprekingen in de afzonderlijke bedrijven. DE WANKELE J3OSITIE VAN HERRIOT. Daar de besprekingen van de financieele ontwerpen is vertraagd en de regeering in af- wachting van deze bespreking niet kan blij- ven in den voor haar prestige ongunstigen toe- stand, dien de publicatie van de balans van de Fransche Bank en de twijfelachtige stem ming van den Senaat in het leven hebben ge- roepen, heeft het linkerkartel besioten, voor loopig het ministerie-Herriot door een speci- ale stemming in de Kamer, waarbij vertrou- wen wordt uitgesproken in zijn financieele politiek, te versterken. De president van de radicate partij interpelleerde gistc- voor den vorm kortelijk, waarop Herriot ondsr ovaties der radicaal-socicalisten de tribune besteeg. Zijn rede was, gelijk steeds, lang en pathe- tisch. Hij zette den financieelen foestand, dien hij bij het aanvaarden van het bewind aan- +rof, en de moeilijkheden, die hij ondervond toen hij trachtte den toestand te verbeteren, tot in bijzonderheden uiteen. De oppositie hoorde onder teekenen van ongeduld de uit- eenzetting aan. De zitting werd onrustig en rumoerig; beide kampen legden de uiterste opgewondeuheid aan den dag en de opposi tie riep herhaaldelijk: „Demission!" Herriot wedfe er met een klem op, cat hij openhartig wenschte te spreken en het land de volte waar- heid zou mededeelen. Men raoest het abces, dat de publieke opinio in Frankrijk en in het buitenland verontrustte, doen bersten en be- wijzen dat de werkelijke toestand niets ver- ontrustends had. Hij herinnerde eraan dat de voorafgaande regeeringen, die rekenden op stortingen van Duitschland, achtereenvolgen- de leeningen uitschreven, die het land in de schuld staken. De oorlog kostte 145 milliard francs, terwijl na den oorlog een nieuwe schul- denlast is gevormd van 165 milliard. Om in de moeilijkheid te voorzien, werd overgegaan tot maatregelen, die een ex-minister van fi nancial als ,,delictueux" kenschetste. Een lid van de oppositie voegde hier Herriot toe: „En uw inflatiemaatregelen waren onwettig." Herriot antwoordde: Deze aanvallen op mijn regeering zijn onrechtvaardig, maar Her. riot voegde hieraan de penibele bekentenis toe: In tegenstelling met bepaalde verklarin- gen, die ik heb gedaan, en ik verwijt het mij- zelf, ben ik overgegaan tot bepaalde minder- waardige maatregelen. Deze bekentenis ver- hinderde niet, dat de meerderheid Herriot opnieuw een ova tie bracht toen hij zijn rede beeindigd had. Na de rede van Herriot nam de Kamer met 291 tegen 242 stemmen een motie van ver- trouwen aan. Poincare verklaarde, dat zijn regeering nooit het wettige maximum van de circulatie van biljetten van de Fransche Bank en het wettige maximum van de voorschotten van de Bank aan den staat had overschreden. Toen er moeilijkheden voor de schatkist rezen, werd de insdirijving op schatkistbiljetten met behulp van de banken intensiever ge- maakt zonder dat ooit de wettige rekening van het voorschot van de Bank aan den Staat de gestelde limieten is te buiten gegaan en de bank het wettige maximum der emissie heeft overschreden. Derhalve was er geen enkele onwettigheid begaan. Francois Marcel bevestigde de verklarin- gen van Poincare. AUTO-ONGELUK TE HAMBURG. Naar uit Hamburg wordt gemeld, heeft de zeer groote belasting der in verband met de verkeersstaking voor het vervoer van per- sonen gebruikte vrachtauto's aanleiding ge- geven tot een ongeluk, waarbij drie perso- nen ernstig en tien licht gewond werden. Een auto, waarin 20 personen zaten, wilde met groote snelheid een anderen auto, waarin 15 personen gezeten waren, inhalen, doch reed het voertuig *aan, dat op het trottoir terechtkwam en tegen een huis op- reed. De botsing was zoo hevig, dat de rpie- gelruit totaal vernield en de muur ernstig beschadigd werd. JEUGDIGE MOORDENAARS. Voor de kinder-rechtbank te Munchen staan de 15- en 16-jarige Alfred en Georg Masel, de zoons van den metselaar Hein- ricL Masel terecht. Zij hebben hun vader, hun moeder, en hun 3«jarigen en 10-jarigen broeder met hamer en bijl doodgeslagen om zich in het bezit te stellen van het geld van hun vader. In het Huis van Bewaring ont- kenden zij hun daad hardnekkig, totdat het ten slotte gelukte hun een bekentenis te ontlokken. Het proces vindt plaats met ge- sloten deuren. STRIJD TUSSCHEN TWEE SCHEEPVAARTLIJNEN. Tusschen de onlangs opgerichte Nordsee- linie A.G. en de Hamburg—Amerika lijn is een zeer interessante strijd ontbrand. De Nordsee-linie had aangekondigd, dat zij met Paschen een specialen dienst op Helgoland s zou instellen voor het vervoer van badgasten. De gemeente Helgoland heeft echter daarop in de Hamburgsche bladen bekend laten ma- ken, dat zij de ontscheping van deze passa- giers zal verhinderen, daar Helgoland een contract heeft met de Hapag, om alleen den passagiers van de schepen van deze maat- schappij vergunning tot ontscheping te ge- ven. Dit is n.l. een recht der gemeente Helgo land, dat nog dateert van den tijd dat Helgo land Britsch bezit was. De Nordsee-linie is evenwel niet vcomemens zich hierdoor te la ten afschrikken, zcodat ong^twijfeld met de Paaschdagen een frisch-frohliche landings- oorlog op de kust van Helgoland zal losbre- ken. DIEFSTAL IN EEN POLITIEBUREAU. Sedert verscheidene weken deden te Erfurt geruchten de ronde, dat aldaar in den nacht van 4 op 5 Maart in het hoofdbureau van politie aldaar was ingebroken, waarbij tal- rijke belangrijke documenten zouden zijn ge- shjlen. Eerst thans bevestigt de politie dit ge- rucht, en deelt tevens mede, dat als daders een bankbediende Bartholome en een handels- bediende, Landien zijn gearresteerd. Beide be- hooren tot den Vikingbund de bekende voort- zetting van de organisatie-Consul. De documenten zijn alle weer in het bezit der politie. Bij een uitzoeking bij Landien zijn cok wapens en militaire uitrustingsstukken in beslag genomen. DE VIJANDIGE DEMONSTRATES TEGEN BALFOUR. Bij een vijandige demonstratie tegen Bal four moestert te Damascus politie en gendar- men krachtig ingrijpen. Er vond een botsing plaats, waarbij drie demonstranten gedood en drie gendarmen gewond werden. DE STRIJD OM HET RIJ KSPRESIDENTSCHAP. De candidatuur van Hindenburg voor het rijkspresidentschap wordt in de pers verder uitvoerig besproken- Naar verluidt heeft de veldmaarschalk het voomemen zich met Paschen met een manifesi tot het Duitsche volk te richten. EEN ZOON EISCHT ZIJN OUDERS OP De heer Anselme PatureauMirand, oud- kamerlid voor het dep. Indre, en zijn echtge- noote, bevinden zich in een moeilijk parket. In Chateauroux is. n.l. een winkelbediende opge- staan, die zich de zoon van bovengenoemd echtpaar noemt; Jean 1 Louis Bernard gehee- ten, die den 5en Juni 1902 uit onbekende ou ders zou zijn geboren. Op denzelfden datum deed de heer Jatureau-Miran aangifte van de geboorte van een zoon. Daar hij pas 2 maan den gehuwd was, werd het knaapje kiesheids- halve uitbesteed bij een zekere Mme Trotig- non, later bij haar dochter, Mme Bataille. De beide vrouwen ontvingen geregeld geldbe- dragen van den heer Patureau voor de op- voeding van het kind. Jean-Louis vraagt thans door zijn ouders te worden erkend. Edoch, het echtpaar Patureau-Mirand zegt van dit alles niets te weten. Jean-Louis is hun zoon niet, maar de zoon van een kame- raad van Jatureau, die in den oorlog is ge- sneuveld en hem een bedrg van 50.000 francs voor de opvoeding van zijn kind had opgedra- gen. De zaak is voor het gerecht behandeld. Er deed zich daarbij een ontroerend tooneel voor. Jean-Louis Bernard werd met tnevr. Patu- reau-Mirand geconfronteerd. Hun werd ver- zocht elkaar een oogenblik diep in de oogen te zien. Geen der beiden echter slceg de oogen neer of toonde eenige emotie. De rechtbank concludeerde evenwel dat er een begin van bewijs is dat de heer Patureau de 50.000 frcs. aan Jean-Louis heeft uitbe- taald uit eigen naam. in verband met eenige door hem en zijn vrouw geschreven briefjes Voorts geloofde de rechtbank niet aan het re- laas van den op het slagveld gesneuvelden vriend. Ten slotte stelde zij een groote physie- ke geliikenis tusschen Jean-Louis en „zijn oudas" vast. Zij oordeelde het daarom raadzaam een nader onderzoek in te stellen naar de om- standigheden, waaronder mevr. Patureau den 5en Juni 1902 het leven aan een zoon zou hebben geschonken. HET COMMUNISTENPROCES TE LEIPZIG. In het communistenproces te Leipzig heeft de verdediger van Felix Neumann, in ant- woord op het, de vorige week hier vermelde requisitoir van het O. M., de overtuiging uit gesproken, dat Brandler en Hellmuth dege- nen zijn geweest, die de opdrachten hebben gegeven. Met nadruk kwam hij op tegen de opvatting van den ambtenaar van het O.M., n.l. dat Neumann in twee gevallen niet be- trouwbaar zou zijn. Zoowel in het geval-v. Seeckt, als in dat van Rausch was z.i. het te- rugschrikken door Neumann voor de daad, van bijzonder groote beteekenis voor de be- oordeeling. Van deze opvatting-hing het le ven af van vijf menschen. In het feit, dat Neumann voor het hof bij de schildering van de daad een zenuwaanval had gekregen, zag de verdediger een bewijs, dat de man geen ernstigen wil had gehad om te dooden. De heele persoon van Neumann was er naar om te versagen, wanneer het op daden aankwam. In scherpe bewoordingen geeselde de verdedi ger de houding vn de communistische partij (tegenover Neumann) en noemt het de tra giek van dezen, dat hij alleen staat en dat hij in't eene punt, waarin hij de waarheid spreekt ten zijne gunste en in die van zijn medebe- klaagden, niet geloofd zou worden. In het bij zonder is de verdediger verontwaardigd over het optreden van den verdediger mr. Samter, die Neumann wil doen doorgaan voor een ge- weldenaar en een uiterst ruw mensch. De ad- vocaat bezwoer tenslotte het hof den beklaag- de 00k vertrouwen te schenken in het eene punt, dat hier beslissend is. ,,Schenkt een verdediger vertrouwen, voor wien het tot ze- kerheid geworden is, dat Neumann in het ge- val-Rausch niet opzettelijk gedood heeft/' Een tweede verdediger trachtte daarop uit voerig aan te toonen, dat het proces op ten- dentieuze wijze is ga/oerd, waarbij de presi dent ingreep, daar hij in dit betoog een op- zettelijken aanval ziet op het O.M. en waar- schuwde dat hij den spreker, indien deze op die wijze doorging, het woord zou ontnemen. In het vervolg van zijn pleidooi verklaar de de advocaat verder, dat hij in den vijfvou- digen eisch van doodstraf de bedoeling ziet van het bolsjewisme en het communisme in binnen- en buitenlandsch politiek opzicht te discrediteeren. Toen de verdediger in verband' met het voor- onderzoek sprak van een onwettige bemoeilij- king van de taak der verdediging, ontnam de president hem, aangezien hij ondanks zijn verbod dit standpunt hadhaafde, voor dit on- derdeel van zijn pleidooi het woord. Tenslotte verzekerde de advocaat, dat Neu mann onwaarheid heeft gesproken over zijn opdrachtgevers; hij liet in het midden of de man een verrader was, maar handhaafde zijn meening, ongeacht het deskundigenrapport dat Neumann een psychopaath is. In verband met de wijdloopigheid der plei- dcoien wordt het vonnis pas na Paschen ver- wacht. EEN ENGEI.SCHMAN EERST MINISTER VAN EEN BRITSCH-IND1SCHEN STAAT. De heer Watts, een Londensch advocaat, is door de regentes van den staat Travancore in het Zuiden van Britsch-Indie tot eerste minis ter benoemd. In een interview met de „Eve- ning Standard" heeft de heer Watts, wiens familie sedert een eeuw nauw bij dezen staat betrokken is (hij is er geboren) gewezen op bet merkwaardige feit, dat juist nu er aange- drongen wordt op indianiseering der diensten in Britsch-Indie, een Europeaan tot minister van een Indischen staat is gekozen. DE ENGELSCHE EN DE RUSSISCHE VAKVEREENTGINGEN. Officieel wordt medegedeeld, dat de confe- rentie tusschen de Russische en de Engelsche vakvereenigingen ten aanzien van belangrijke punten en beginselen tot overeenstemming is gekomen. De gemeenschappelijke adviezen der conference zullen aan de algemeene raden, die de Russische en de Engelsche vakbeweging vertegenwordigen, worden voorgelegd, en zullen, naar in het communique wordt ge- zegd, op verschillende gebieden eenheid bren- gen onder de thans van elkaar gescheiden groepen on tot een ongekende mate van een heid leiden. Eerst na de goedkeuring door deze raden zal de tekst dezer adviezen worden gepubliceerd KORTE BERICHTEN. Een lokaalspoortrein, komende van Aul- nay, is gistermorgen aan het Gare du Nord te Parijs op een stootblok geloopen. Twee personen werden gedood, twaalf gewond. Moestafa Kemal pacha, de president der Turksche republiek, is door een, naar wordt acngenomen, dollen hond gebeten en terstond ii. behandeling genomen Op 31 Maart j l. heeft het Lctlandsche parlement de arbeidsconventie van Washing ton geratificeerd. Over de invoering van den 8-urendag en de 48-urenweek dachten de re geering en de sociaal-demccraten niet gelijk Als compromis werd ten slotte besioten dat Letland de conventie zal invoeren, zoodra door drie staten van groote economische be teekenis zal zijn geratificeerd. Provinciaal iiienws UIT HEILOO. Door den architect K. Veldkamp wordt Vrijdag 13 April aanbesteed het bouwen van een landarbeiderswoning voor den heer P. van Dijk, aan de Schipperslaan Men zie de advertentie in dit nummer. De kiezerslijst bevat in district I: 1057 en in district II: 2991 namen. Op de lijst komeu voor de Kamer: 2048, voor de Staten: 2008 en voor de Gemeente: 1808 namen van kiezers voor. V6or 23 April kan ieder de lijst inzien en bezwaren inbrengen, na dien datum wordt de lijst vastgesteld. - In „De Rustende Jager" werd Donder- dagavond een solistenconcert gegeven ten bate van de Gemengde Zangvereeniging „Harmo- nie", directeur de heer J oh. Brands te Alk- maar Medewerking voor dit alleszins geslaagde concert wad verleend door mej. A. Maas Geesteranus, mezzo-sopraan alhier, mej. J. Hoekstra, piano, Alkmaar, en nu-. A. D. van Regteren Altena, viool, alhia. Een zeer klein ongeveer 30 personen wa ren tegenwoordig kunstlievend publiek, alleszins tot oordeelen bevoegd, woonde het concert bij. De avond werd geopend met Sonate in E mineur, (Veracini 16851750) viool en piano, door mej. Hoekstra (piano) en mr van Regteren Altena (viool). Een machtig werk, dat met de grootste aandacht werd gevolgd. Vervolgens zong mej. Maas Geesteranus: Gia H. Sol Dal Gange, Scarlatti 16491725), Danza, Danza, Tanceulla (Fr. Durante 1684- 1755) en Caro Mio Ben (G. Giordani (17401 1790) De zang was subliem en het is een genot de mooie stem te hooren. De Sonate E mineur (Grieg) pianosolo van mej. Hoekstra, is een werk dat vele moeilijk heden aan de pianiste stelt, doch die glansrijk werden overwonnen. Daama zong mej. Maas Geesteranus „Zo- meravond" en ,,Geduld" van Cath. van Ren- nes en „Een vrouwken gezwind te spinnen zat" van Antheunis. Van deze liederen (Hol- landsche tekst) ging wederom een groote be- koring uit en vooral het laatste wad gevoel vol gezongen Daarna werd een korte pauze gehouden. Na de pauze waren het wederom mej. Hoekstra en den heer van Regteren Altena, die ons Ballade (P Jarnack), Berceuse (M. Deltosse) en Serenade (Antheunis) lieten hoo ren en we Weten niet wat in dit samenspel wel het meest was te roemen. De groote aandacht (het was z66 stil dat men niets an ders hoorde) was het beste bewijs hoe men genoot. Vervolgens zong mej. Maas Geesteranus „Des Kindes Gebet" (Max Reger), „Ich ging mit Lust durch emen griinen Wald", „Alblo sung im Sommer" en .,Hans und Grethe" van G. Mahler. Tot slot gaf men Scherzo" in Bes Mineur, pianosolo van Chopin, waarmede deze solis- ten-avond werd besioten. Wij spreken de hoop uit, dat we in het vol- gende seizoen wederom op zulk een (of meer) avonden van verfijnd kunstgenot vergast wor den. Het geringe bezoek het is 00k zeer laat in het seizoen mag voor de solisien geen ontmoediging zijn. Men kan gerust zijn, dat, wat gisteravond is gegeven, op den juis- ten prijs wordt gesteld. UIT BERGEN. De werkzaamheden aan de Doorntjes zijn voorloopig gestaakt, aangezien op het oogen- biik de vrachtrijders geen gelegenheid hebben de voor genoemden weg benoodigde materia- len voor de gemeente aan te voeren. De werkzaamheden aan den Verlengden Geestweg vinden evenmin voortgang in ver band met de weigering van een da belenden- de eigenaren, den heer Koelemeij, om de voor de verbreeding van dien weg benoodig- clen grond aan de gemeente af te staan. De heer Koelemeij geeft, in tegenstelling met de andere eigenaren, al een heel slecht voorbeeld van burgerzin. In het algemeen be- lang hopen wij, dat hij alsnog tot beter in- zicht zal komen. Door Het Helden Der Zee Fonds „Do- rus Rijkersfonds" is aan het Gemeentebestuur vergunning gevraagd tot het mogen exploitee- ren van een Dorus Rijkers Feestpark. De heer P. J. Borst, die zich voor 4 jaar in de Schoolstitaat vestigde, heeft door ver- bouwing een flinke uitbreiding aan zijn zaak in kruideniers«, comestibles en fijne vleesch- waren gegeven. Deze verbouwing, die in tijd van vijf we ken tot stand kwam, is een succes voor de vaklieden die daarvoor zorg droegen. Er is thans een winkeloppervlak van 60 vierk. M. verkregen. Allereerst is de grootste zorg aan de hy giene besteed en hierin is men schitterend geslaagd. De winkel is voorts zoodanig gemoderni- seerd, dat ze op de eerste standen in de hoofdplaatsen een goed figuur zou slaan. Een vijftiental bloemstukken die de heer Borst gisteravond bij de heropening van zijn nieuwe zaak mocht ontvangen, lever- den het bewijs, dat velen zich in den bloei van de zaak van den heer Borst verheugen Wat men in deze zaak kan bekomen is niet opnoembaar. Hier wordt in alle opzichten het bewijs geleverd, dat een moderne kruidenierswin- kel een toko is van allerlei goederen. De moderne weeg- en snijmachines, als- mede een keurige ijskast ontbreken hier niet. Dat een dergelijke zaak in Bergen moge- lijk is, bewijst, dat er in het seizoen in Ber gen wat te doen is. Wij wenschen den heer Borst met zijn uitbreiding geluk. De Bergerweg. Met man en macht wordt er in Bergen aan den Bergerweg gewerkt, om deze voor Pinkster gereed te hebben. Toch komt het ons voor dat meer stra- tenmakers noodig zijn om op tijd klaar te zijn. De uitvoering van het werk geschiedt overigens op een zoodanige wijze, dat een woord van lof hiervoor alleszins op zijn plaats is. Zooals men weet wordt de bestrating thans op een breedte van 6 M. aangebracht. In het middengedeelte is de ondergrond voldoende hard door de vroegere grmtlaag. Omdat de weg te rond ligt, wordt thans een deel van de grintlaag weggehakt en voor verhooging van de thans te smalle berraen gebruikt, terwijl onder het breedere gedeelte van den straatweg een vlaklaag van oude steenen wordt aangeDracht. Over dit alles wordt een flinke laag zand aangebracht, waarop de nieuwe bestrating wordt uitgevoerd. De straat wordt in de bochten thans zoo gelegd dat het mogelijk is daar rechts rij- dende de bocht te nemen. De brag bij het cafe „Rustwat" is op de breedte van den weg gebracht, waardoor de bocht aldaar voor het autoverkeer niet meer zoo gevaarlijk is. )B. en W. besioten voorts den ingang van dc Groenenweg te verbreeden, waardoor de scherpe hoek belangrijk verbeterd wordt. In schoonheid heeft de landelijke Berger weg, door het nagenoeg geheel verdwijnen van de bermen belangrijk moeten mboeten. B. en W. hebben 00k hiervoor oog gehad en besioten voorloopig in de rechte deelen, langs de slootkanten, wilgenhout te plan- ten, om op deze wijze langs den weg nog een groene stoffeering te verkrijgen. Tot onze niet geringe verbazing verna- men wij echter, dat de weg van het voor- malig tol tot de Alkmaarsche grens geen nieuwe bestrating zal krijgen, doch dat men op dit gedeelte zal volstaan met het uitha- len van de kuilen. Wij vernamen dit met groote verbazing, omdat de raad toch besloot om 00k dit ge deelte, dat n.b. tot het slechtste behoort, ta vernieuwen. De steenen zijn hiervoor bo- vendien reeds gekocht. Het gaat hier over een gedeelte van 600 M. lengte, wat een bedrag vordert van 15000.—. Zijn wij wel ingelicht, dan namen B. en W. dit ongelukkige besluit omdat volgens de Alkmaarsche annexatieplannen dit gedeelte weg bij Alkmaar komt en het dus, wanneer het zoo ver is, een Alkmaarsche zaak wordt om voor dit deel van den weg zorg te dra- gen. B. en W. dienden echter te weten, dat een verlegging van gemeentegrenzen nu eenmaal geen zaak is van een vloek en een zucht. Stellig gaan hiermede eenige jaren gemoeid. En de verbreeding van de bestra- tii.g van den Bergerweg is juist een oplos- sing van het verkeersvraagstuk voor dc naaste toekomst. Bovendien diende de burgemeester te weten, dat het, wanneer de annexa- tie binnen enkele jaren tot stand komt, in het geheel niet moeilijk zal zijn om in de betreffende wet een bepaling opgenomen te krijgen, waarbij Alkmaar verplicht zal worden, aan Bergen, naar verhouding een vergoeding te geven voor de voor den weg thans gedane uitgaven. Dit is slechts de kwestie van een reken- sommetje. De veronderstelling, dat men in den Haag (aangenomen dat Alkmaar in deze niet de billijkheid zou willen betrachten, wat wij uitgesloten achten) met de recht- vaardige verlangens van Bergen geen reke ning zou willen houden, is absurd. Wij hopen dan 00k in het belang van het ALKMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1