van de sleepboot Loewcr hecfl men tijdens het overbrengen van den schipbreukelingen naar Vlissingcn alle denkbare pogingen aangewend om de levensgeesten wcer ge- heel te docn terugkeeren. Onze zegsman was reeds 2 jaar op deze boot en maakte zijn laatste reis, alvorens op school verdcr te leeren voor eersten stuurman. De eerste stuurman, Meyndcrts, die on« der de slachtoffcrs bchoort, was Zondag uit Antwerpen nog naar Vlissingen geweest om zijn aanstaande, met wie hij na deze reis in het huwelijk hoopte te treden, tc bezoeken. Tot zoover de stuurman. Nader wordt vernomcn, dat politic en justi- tic werkelijk een vergeefschc reis naar de Wielingen hebben gcmaakt. Dc Clan Mon roe was verdwenen. Morgen vroeg zal in de lijkenzaal op het kerkhof de confrontatie van de lijkcn plaats hebben; die der twee Duitschers zullen vermoedelijk Zaterdag te Vlissir.gcn ter aarde worden bcsteld. Inzakc May en Kool zal ovcreenkomstig den wensch der families woi den gehandeld. ONTVANGERS DER DIRECTE BELASTINGEN, INVOERRECHTEN EN ACCIJNZEN. J.l Zaterdag hield de afdeeling Noorcl- Holland en Utrecht van de Broedexschap van ontvangers der directe belastmgen, invoer- rechten en accijnzen hare vergadering in hotel „Neuf' te Amsterdam, onder voorzttterschap van den heer C. A. Meijer te Medemblik Na afdoening van de huishoudelijke werk- zaamheden en de benoeming van de heeren P. Schoutens te Baam, W. Mulder te Amers- foort en J. Broeder te Alkmaar tot bestuurs- leden, werd behandeld de tegenwoordige be- looning-regeling van de ontvangers, in ver- band met een adres van het Algemeeu Be- ituur der Broederschap, gericht ar.n H. M. de Koningin, om wijziging "te verkrijgen in de thans geldende bepalingen. Algemeen was de vergadering van gevoe- len, dat de toegekende belooningen iioege- naarad niet in evenredigheid zijn met de be- langrijkheid van en de groote verantwoorde- lijkheid, verbonden aan het ontvangers-ambt. Waar bij het Bezoidigingsbcsluit 1920 de be- looning van de ontvangers le en 2e klasse niet was verhoogd in tegenstelling met de meeste andere ambtbezoldigingen, had minstens ver- wacht geworden, dat bij het toepassen van de korting op de salarissen in 1925, het kortings- percentage zoo gering mogelijk zou zijn. Nu daarentegen dc" ontvangers-salarissen met meer dan 10 pet. verminderd werden, niette- genstaande voor andere hoofdambtenaars rangen met veel geringere korting genoegen genomen werd, achtte de vergadering de be- langen der ontvangers door de tegenwoordige regeling zeer geschaad en werd het Algemeen Bestuur dank gczegd voor de reeds gedane stappen ter verbetering. Afgekeurdw erd de verlaging der klasse van verschillende ontvangkantoren en niet minder de concentratie van de groote ontvangkanto ren, gelijk thans te Amsterdam beproefd word. Zij legde haar gevoelen hieromtren neer in de volgende motie, die met algemeene stem- men werd goedgekeurd; „De afdeeling Noord-Holland en Utrecht van de Broederschap van Ontvangers, enz.; overtuigd, dat het in het belang van den Staat een besliste noodzakelijkheid is, dat de verantwoordelijke ontvanger zijn beheer, waarbij voor den Staat zulke groote belangen zijn betrokken, behoorlijk moet kunnen over- zien en leiden noodigt het Algemeen Bestuur uit, geen en- liel midael onbeproefd te laten om de centrali- >atie van ontvangkantoren der directe belas- tingen in de grdote steden te voorkomen; gaat over tot dc orde van den dag". DE MOORD OP GERR1T VAN DEN OEVER. Voor de Haagsche rechtbank is gister, zoo- als wij nog in een deel van onse vorig num mer mcldaen, aangevangen de strafzaak te gen den gedetineerden 26-jarigen visscher G. Diikhuis, beklaagd van roofmoord, ge- pleegd in den Kerstnacht van 1918 in de Nieuwe Laantjes te Scheveningen op den 07- jarigen GeiTit van den Oever. Beklaagde ontkende, bewerende wel in den bewusten nacht bij de woning van den ver- slagene te zijn geweest, doch zich niet aan het raisdrijf te hebben schuldig gcmaakt Niet minder dan een bO-ta! getuigen en deskundigen zijn opgeroepen. HIJ KON NIET ONTSNAPPEN Een agent van politic or.tmoette gister- nacht te Kottercam op het' Samuel Mulier- pletn een jongmensch, dat een zak op den rug droeg. Hij riep hem aan, waarop de ver- dachte den zak wegwierp en de vlucht nam. De agent ioste een paar revolverschoten, om hem schrik aan te jagen De vluchteling sprong in de Delfshavensehe Schie, zwom deze over, doch werd aan de overzijee door een schipper gegrepen, die hem aan den po- litieagent overleverde. Het bleek de 18-jar:ge varensgezel W. de B te zijn De weggewor- pen zak bevatte lood, gestolen uit een in aan- bouw zijn buis in de buurt, REOPGANISATIE POST- EN TELE- GRAAFD1ENST. De Deventer Handelsvereeniging en de R. K. Middenstandsvereeniging De l lanze, afd. St. Jan, aldaar, hebben een brief tot alle Kamers van Koophandel hier tc lande, waar- in gezegd wordt, dat de mededeelingen, van- wege het hoofdbestuur der posterijen en tele- grafie in verschillende kamers gedaan, voor een deel niet volkomen juist, voor een ander deel eenzijdig waren. Zij zijn van oordee1, dat men niet zonder meer met de voorgestel- de inkrimping zal mogen instemmeu, en noo- digen de kamers uit, deze aangelegenheid aan een nader onderzoek te onderwerpen. DE WERKSTAKINGEN IN DRENTE EN FRIESLAND. Te Laudermarke, gemeente Vlagtwcdde .(Gron.) hebben zich gister 150 arbeiders bij de Drentsche stakers aangesloten. Zi] eischen een uufloon van 35 cent. In de gemeente Nieuw-Weerdinge zijn sa menschohngen van meer dan drie personen verboden. Uit Emmen wordt gemeld: Gistcravond hebben de verschillende ar- beiders-organisaties vergaderd. De Federa te Emmen en omstreken en Odoorn en omstreken van den Ncderlandschen bond van arbeiders in land-, tuinbouw- cn zui- velbedrijven hceft de volgende motie aan genomen: De leden, Dondcrdag 9 April te Emmen in vergadering bijeen ter bespreking van de staking in de werkverschaffingen in de pro- vincie Drente, ofschoon van meening dat ten aanzicn van loonen en andere arbeids- voorwaarden verschillende gerechtvaardig- de grieven bestaan, besluiten alle betrok ken 'leden krachtig op te wekken, den ar- beid in de werkverschaffingen ten spoedig* ste te hcrvattan en dringen er verder bij de regeering ten sterkste op aan, na enderzoek en in overleg met de besturen der organi- saties de zoozeer gewenschte verbetcringen aan te brengen. De andere organisatics hebben een motie van gelijke strekking aangenomcn, zoodat verwacht wordt, dat Dinsdag dc arbeid in de werkverschaffingen wordt hervaL Wat bctreft den toestand in het veenbe* drijf, deze is niet opgelost. De modcrne en neutralc bond hebben zich tegen arbitrage uitgesproken, de Christelijke bond was er voor; van de Katholieken is nog niets be- kend. Het bestuur van het Nederlandsch Syndi- calistisch Vakverbond heeft op zijn uitnoo- diging aan de andere vakccntralcs om in een conferentie de vraag te bespreken, wal de vakcentralen gemeenschappclijk voor dc veenarbeiders in Friesland en Drente zou- den kunnen doen en om een gemcenschap- pelijke ste'unbeweging te organiseeren, drie afwijzende antwoorden ontvangen. Het N A. b. en het A. N. V. zonden geen ant- woord. Het bestuur van het N. S. V. heeft beslo- ten, onverwijld een steunbeweging te or ganiseeren. Gisteravond vergaderden te Emmen de ver schillende arbeidersorganisaties. Door de Fe- deratie Emmen en omstreken en Odoorn en omstreken van den Nederl. Bond van Arbei ders in Land, Tuin- en Zuivelbedrijven werd de volgende mctle aangenomen: De leden, Donderdag 9 April le Emmcr. in vergadering bijeen, ter bespreking van de staking in de werkversch-ffingen in de pro- vincie Drente, ofschoon van meening dat ten aanz en van loonen en andere arbeidsvoor- waarden verschillende meer gerechtvaardig- de grieven bestaan, besluiten niettemin al ae betrokken leden krachtig op te wekken, den arbeid in de werkverschaffingen ten spoedig- ste te hervatten en dringen er verder bij de re geering ten sterkste op aan, na onderzoek en in overleg met de besturen der organisaties de zoozeer gewenschte verbeteringen aan te bren gen. Hoofdbestuur en Federatie. De andere organisaties hebben een motie in gelijkluidenden zin aangenomen, zoodat ver wacht wordt dat Dinsdag de arbeid in de werkverschaffingen wordt hervat. Wat betreft de toestand in het veenbedrijf; deze is niet opgelcst. De moderne en neutrale Bond hebben zich tegen arbitrage uitgespro ken: de Christ. Bond voor, terwijl de Katho Iieken nog niets bekend is Te Ter Apel is een marechaussee door de stakers mishsndeld en gesneden, zoodat hij zich onder dokters handen moest stellen. INSTRUCTIEVAARlTUG PRINS HENDRIK. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Crt. Jdet Instructievaartuig Prins Hendrik van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, het- welk dienst doet als practisch opleidings- vaartuig zcowel voor de binnenvaart als voor de groote vaart, is eenigszins vernouwd om het geheel geschikt te inaken voor oefentoch- ten met de leeriingen der zeevaartscholen. De belangrijkste verbetering is de bouw van een nieuwe stuur-inrichting en een kaartenkamer op het achtei'sch.p. Bovendien is de „Prins Hendrik" uitgerust met alle zeevaartkundige instrumenten die zoowel bij de binnenvaart als bij de groote vaart te pas komen. De equi page bestaat uit tien personen, van wie zeven jongens als vastc leeriingen aan boord zijo. Deze hebben thans het schip na de verbou- wing geheel ..zeilree" gcmaakt (de uitdruk- king is niet geheel juist, omdat het een motor- schip is) en het ook inwendig zoowek als uit- wendig keurig opgeknapt en in de verf gezet Ais deze jongens voldoendc .onderlegd zijn, worden zij naar de practische vaart overgc- bracht: dan moeten zij de aan hen verstrelite uitrusting terugverdienen. Het onderwijs staat onder leidiug van den schipper; de mon- teur-instructeur geeft les in de vakken, van be lang voor schippers, .die met motor varen- Aan boord is slaapgelegenheid voor 22 perso nen. De vaste equipage is onderg^bracht in het voorgedeeltc van het schip, terwijl de leer iingen van de binnenvaart en zeevaartscholen die oefentdchten ma.ken, het geheele achter- schip en de groote kajuit tot nun beschikking hebben, welke tevens dinst doet als leslokaal. Het schip is getuigd als tweemast-schoener en heeft ecu Brons-mptor voor stuwkracht bij windstilte. Ook is er een installatie voor draadlooze tclegTafie, welke behalve voor on- derwijs-doeleinden ook dienstbaar gemaak: wordt aan de veraangenaming van het verblijf aan boord, want men heeft een loud-speaker en dus altijd muziek. Dc verschillende binnenvaartscholen in ons land, welke de theoretische zoowel als de prachsche vakken op het gebied van het bin- nenscheepvaartbedrijf onderwijzen, zenden hun leeriingen na het doorloopen van den cursus voor korten tijd naar het instructie vaartuig voor het medemaken van een prac- tischen oefentocht. een gelegenheid waarvan ook dikwijls kweekelingen van de zeevaart scholen profiteeren. Het vaarplan van de Pxins Hendrik is voor den heelen zomer vastgesteld. Heden vertiekt ze naar Rotterdam, en vandaar met leeriin gen van de Rotterdamsche Binnenvaartschool naar de Zeeuwsche stroomen. Daarna zal ze oefentochten doen met leeriingen van de bin nenvaartscholen te Amsterdam, op Schier- monnikoog en op Tessel en te Harderwijk, en met leeriingen van de zeevaartscholen te Am sterdam, Rotterdam en 'Terschelling. Namens het bestuur van het Onderwijs fonds voor de Binnenvaart heeft de voorzit- ter dezer stichting, de heer de Jong, gisteren verschillende autoriteiten aan boord ontvan gen om het schip na de verbouwing te bezich- tigen. Aan de uiinoodiging hadden o.m. ge- volg gegeven de burgemeester van Amster dam, de heer W. de Vlugt; de inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, de heer v. Alphen de Veer, de heer v. d. Poll, havenmeester, en de inspecteur voor de scheepvaart, de heer v d. Boom. WEELDEBELASTING. Op een Woensdag te Utrecht gehouden vergadering van Nederl. Kockfabrikanten is het ontwerp weeldebelasting, voor wat betreft het artikel ontbijtkoek, in den bree- de besproken. Uit die besprekingen bleek, dat alle aan- wezige fabrikanten van meening zijn, dat ontbijtkoek als vocdingsmiddel in geen ge- val als een weeldevoedsel beschouwd kan worden, omdat het in dc meeste huisgezin- nen een dagelijksch vocdsel is, niet veel kostbaarder dan brood en naar verhouding van de voedingswaarde zelfs goedkooper dan brood. Met algemeenc stemmen werd het bcsluit genomen, te trachten dc regeering te bewe- gen, ontbijtkoek niet als weeldeobject in aanmerking te doen komen. Uit dc verga dering werd een comite benoemd, dat de noodige stappen in deze richting zal doen. DE WETHOUDERSVACATURE. Naar de N. R. Ct. verneemt zou gistermid- dag in de Rotterdamsche raadsvergadering de beer j. Schouten, voorzitter van de anti- revolutionnaire raadsfractie, van rechtsche zijde candidaat worden gesteld voor het wethouderschap. De Vrijheidsbond zou zich met deze candidatuur hebben vereenigd. HET SUBSID1E VOOR DE OLYMPI- SCHE SPELEN. De memorie van antwoord is verschenen cp h'ct voorloopig erslag van de Tweede Ea rner nopens het wetscTi twerpverhooging van hoofdstuk Van de StaatsbegTooting voor 1925 (subsidie voor de Olympische spelen). Resumeerend wijst de minister er nog eens op dat: lo. het vcorstel tot het verleenen van Rijks- steun gedaan wordt, omdat ons land in 1928 voor het organiseeren der Olympiade aan de beurt is. dat dit een bijzondere beteekenis heeft omdat dan voor het eerst alle Centrale mo- gendheden worden uitgenoodigd vertegen- woordigers te zenden, en dat de regeering het verstandig acht in de uitvoering van deze wereldgebeurtenis medezeggenschap te heb ben; 2oop Zondagen niet zal worden gespeeld 3o. oe financieele steun dea rijks zich zal bepalen tot deelneming in het waarborgfonds tot een bedrag van ten hoogste een millioen, verdeeld op vier jaren; 4o. op de gansche financieele gestie door een regeerings-commissaris, bijgestaan door accountants, nauwlettend zal worden toege- zien. Men zie de rubriek Staten-Generaal. MIANGAS. Naar men weet, is tusschen Ncderland en de Vereenigde Staten een compromis tot stand gekomen, waarbij de vraag, of het eiland Mi- angas aan Nederland dan wel aan de Ver eenigde Staten behoort, aan arbitrage wordt onderworpen. Naar wij thans vernemen heeft prof. mr. G van Vollenhoven, te Leiden een opdracht, als agent van Nederland op te treden voor het scheidsgerecht. dat uit een enkelen, nader in overleg met de Amerikaan- sche regeering aan te wijzen arbiter zal be staan, aanvaard. GEHEIME BRANDERTJ. Twee rijksambtcnaren en twee recheicheurs uit Maasrich hebben bij den heer N. W. te Gulpen, in zijn woning een geheime branderij ontaekt. De toestellen en materialen werden in beslag genomen, benevens een 50 a 60 liter alsohol van 80 procent. welke nog in het lo- kaal aanwezig was. W is voorloopig in de Marechausseekazerne in bewaring genomen en wordt vandaag ter beschikking van den officier van justitie gesteld. MOT OR-VONNISSEN. Bij vonnis van de rechtbank te Haarlem is aan G. Vos, chauffeur te Velsen, en C. Ouds- hoom te Velseroord, de bevoegdheid om mo- torrijiuigen te besturen ontzegd voor een ter- mijn van 6 maanden, ingegaan op 23 Maart HULD1GING VAN Mr. TROELSTRA. Bij gelegenheid van den 65sten verjaardag van mr. P. J. Troe'.stra zullen belangstellen- den in en buiten de arbeidersbeweging gele- genheid hebben den jubilaris tc ontmoeten. Dien dag. 20 dezer, zal 'smiddags half drie een receptie worden gehouden in het hotel „Dc Witte Brug" te Scheveningen. Uitnoodi- gingen worden voor deze receptie niet rond- gezonden. Ze draagt een algemeen karakter. De huldiging van mr. P. J Troelstra vanwe- ge de moderne arbeidersbeweging zal plaats hebben op een nader te bepalen aag in Sep tember. Dan zal ook een avonddemonstratie georganiseerd worden. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Tijdens het korte onweer. dat Woensdag- middag boven Maastricht en naburige ge- nieenten woeddc, is, aldus de Limb. Koer, de 58-jarige landbouwer J W. Roeckx te Amby, die daar op een wetland aan het werk was, door den bliksem getroffen en op slag gcdood. DE SOERAKARTA. Het stoomscliip „Scerakarta" is gistermid- dag omstreeks 3 uur vlot gekomen en gesleep! naar Wilton's dak te Schiedam, waar het stoomscliip thans ligt in afwachting van plaatsing in het dok. EEN GIFT VAN 385.000 VOOR DE UTREC1ITSCIII UNIVERSITEIT. In een nota van minister De Visser lezcn wij over de aanbieding van de Rockfeller Foundation het volgende: Het pharmacologisch laboratorium der Rijks Universiteit te Utrecht is gevestigd in het van de gemeente in huur genomen ge- bcuw Leeuwenbergh. Behalve dat dit pand langzatnerhand allerlei ouderdomsgebreken is gaan verloonen, waardoor het dringeud om ingrijpende herstelling vraagt, is het voor het onderwijs in de pharmacologic veel te klein. Reeds geruimen tijd geleden werd daarom tot verbouwing en uitbreiding beslo- ten. Intusschen is hetp lan niet tot uitvoering gekomen, aanvankelijk doordat de onderhan- aelingen met de gemeente, eigenaresse van Leeuwenbergh, veel tijd vorderden, later doordat zich uitzicht opende op een gelukki- ger oplossing. Er is thans zekerheid dienaan- gaande verkregen. Van een verbouwing en uitbreiding van Leeuwenbergh zal definitef kunnen worden afgezien, omdat de Rockefeller Foundation zich bereid verklaard heeft, een aanzienlijk bedrag (maximaal 385.000) voor stichting en inr.chting van een geheel nieuw Rijkslabo- ratorium voor pharmacologie beschikbaar te stellen, wanneer het Rijk daarvoor het noodi ge terrein benevens een bij d rage in de bouw- kosten ten hoogste 90.000 geeft. Er is alle aanleiding, het milde aanbod (dat behalve de bijdrage van 385.000 ook nog een ruime som voor steun in het algemeen van het pharmacologisch onderwijs aan de Utrcchtsche universiteit omvat) te aanvaar- den. Gaarne grijpe de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen de door de ze nota geboden gelegenheid aan om de Rockefeller Foundation de oprechte erkente- lijkheid der Nederlandsche Regeering voor hare cdelmoedige daad te betuigen. Hij zal zich met zijnen ambtgenoot van Financien door de aanneming van deze bouwfondsbe- grooting gaarne gemachtigd rekenen, met de Foundation een defiriitief accoord aan te gaan, opdat ten spoedigste met den bouw kan worden aangevangen. Het ligt in de bedoe ling, voor het beheer der gelden een stichting in 'net leven te roepen, terwijl de bouw van het laboratorium onder toezicht van den Rijkge- bouwendienst zal plaats hebben. Een geschikt terrein is hiervoor aan de Croeselaan te Utrecht aanwezig. Voor de door het Rijk ver schuldigde bijdrage van (maximaal) 90.000 zal nader een aanvraag worden gedaan. MOEDER EN KIND VERDRONKEN. Uit Zoutkamp wordt gemeld: In het na burige Warfstermolen is de vrouw van den landbouwer R. Grijpma met haar jongste kind van ongeveer 20 weken in de gTacht ver- dTonken. KORTE BERICHTEN Dc Rotterdamsche wethoudercrisis is opgelost. De heer Schouten is tot wethou- der benoemd en heeft deze benoeming aan vaard. Voortgezet is de behandeling van de zaak van den moord te Scheveningen in den Kerstnacht van 1918 door de Haagsche rechtbank. De arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage heeft bescbikt, dat de N. V. HollandAmerika Levens-, invaliditeits- en renteverzekering mpij. in liq. verkcert in een toestand, „welke in het belang der ge- zamenlijke schuldeischers voorziening be- hoeft." Met de hulp van dc „Nationale" worden de verzekeringen voor 100 pet. overgedragen aan de H.A.V. bank te Schie dam. 438ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 9 April. Me klasse 4de lijst Prijzen van 30,- 199 303 391 402 405 529 823 939 984 1558 1897 1931 2197 2227 2250 2305 2614 3290 3865 42S3 4295 4317 4789 4829 5568 5741 5886 6064 6362 6825 6827 6964 7076 7378 7525 7659 7757 7824 8445 S581 8815 8876 9096 0119 9258 9289 9510 9847 10132 10355 10744 11051 11646 12010 12125 12160 12277 12336 12349 12362 12421 12722 12852 13344 13428 13544 13677 13832 13869 13884 13894 13949 14190 14683 14857 14872 15096 15167 15176 15652 15941 15978 16437 16691 16813 17025 17156 17798 18026 18894 19407 20101 20265 20553 20800 20946 20950 U it i ten land ZWEDEN EN HET PROTOCOL VAN- GENEVE. De Zweedsche deskundigen ter bestu Jee ring van het Protocol van Gentve, de ex-pre mier gouverneur O. von Sydow, de ex-pre mier gouverneur mr. Eeden, de Zwe idsclie ge- zant in Noorwegen dr. P. Hoger, prof. S. Wallengren en de vroegere minister van jus titie E. Lofgren hebben thans rapport uitge- bracht betreffende het protocol ter oplossing van Internationale gescnillen langs vredelie- venden weg en hebben met algemeene stem- men geadviseerd tegen deelneming van Zwe- den aan het Protocol, niet alleen wcgens de afwijzende bonding van Engeland, doch ook wegens de vele gebreken en de emstige conse quences, die aan het protocol vastzitten. De deskundigen drukken ten opzichte van de arbitrage-vraagstukken de wenschijlijkheid uit van een tceneming der verzoeningsproce- dures. Het problem der veiligheid eiscnt een absolute verwerping van het systeem van sancties, zooals het Protocol voorstelt. Zwe- den kan niet afzien van zijn recht zelf te on- derzeeken wanneer dc kwestie van sancties zich voordoet. De deskundigen bespraken ook de kwestie van de vertnindering der bewapening, welke van vitaal belang is tn niet terzijde moet wor den gesteld, zelfs indien het plan van het pro tocol niet kan worden doorgevoerd. Zij, die gelooven in den Volkenbond als een belangrij- ke oi'ganisatie voor den vrede tusschen de vol- keren, moeten toegeven dat, zeggen de des kundigen, op den Volkenbond geen lasten moeten worden gelegd, welke hij redelijker wijze niet kan cfragen. EEN NIEUWE RUSSISCHE GROND- WET. Uit Riga wordt gemeld: De of&cieele besliasing van de Sovjetregec- ring om T.enin's „Nieuw(. Economische Poli tickop breedere basis in te voeren, het voor- ncmen om den normalen handel te herstelleii en de parficuliere ondernemingen te bevorde- ren, alsmede de vrijlating en de terugkeer van de verbannen Nopmannen en de uiinoo diging van het buitenlandsche kapitaal, heeft groote opwinding veroorzaakt. Do vroegere zakenliedcn worden uitgenoodigd opnieuvv hu-n zaken te openen en dc sovjets zeggen al ien steun toe. De particuliere kooplleden kun nen geliolpen worden, de sovjetbanken hebben instructies gekregen de pai-ticuliere indus- tricen te financieeren en de wissels te discon- teeren. De belastng-departementen hebben or der gekregen de belastngen te herzien, welke de particuliere bedrijven belemmeren, terwijl de renten en d< bandelspremies belangrijk verlaagd zijn. Alles wx>rdt in het werk ge steld om den terugkeer mogelijk te maken van de vroegere vervolgdc zakenlkden, tendnde het economisch leven in Rusland nieuw leven te geven. Men verwacht dat spoedig vele staatsbe- drijven aangeboden zullen worden aan par ticuliere ondernemingen. De wending in het sovjetsysteem wordt overal besproken. Alle sovjetleiders met inbe- grip van Stalin, Rykoff, Kameneff en Dzer- jinsky, erkennen dat het onmogelijk is langer voort te gaan onder de huidige omstandighe- den. De armoedc nernt toe, stakingen en rel- letjes zijn aan de orde van den dag, de boe- renoppositie neemt In macht toe, de arbeiders- massa's komen in opstand. Een nieuwe grondwet wordt thans ontwor- pen. De toekomst zal, naar verwacht wordt een belangrijke omwenteling in Ruslant. brengen. ZUINIGHEID EN VLIJT President Coolidge heeft, naar men weet herhaalde roalen aangespoord tot het betrach- ten van groote zuinigheid. Hij wil die bezui- niging b.ijkbaar niet alleen doorvoeren in de uitgaven der regeering, maar ook in zijn par- ticulitye leven. Zoo weet een Amerikaansch blad te berich- ten, dat de president, wanneer hij met Paasch- morgen ter kerk zal gaan, een nieuw costuum zal dragen, waarvan de prijs 65 dollar be- draagt. Als men bedenkt, dat de koopkrachi van een dollar in Amerika ongeveer gelijk staat met die van een gulden in Holland, zal men moeten toegeven, dat de president geen dure costuums draagt. Het blad voegt er bij. dat deze prijs de- zelfde is als die, welken Coolidge voor zijn costuums besteedde, toen hij nog vice-presi dent was. Verder heeft de president zijn hoed opnieuw laten vcrmen en zijn schoenen van nieuwe zo- len doen voorzien. Of deze presidentieele soberheid aansfeke- ltjk werken zal? SCHOOLJONGEN ONTVOERD TE CHICAGO. De hvaalfjarige zoon van een rijk inwoner van Chicago, Graff geheeten, een leerling van dezeifde, school, die bezocht werd door Franks, net slachtoffer der jeugdige moorde- naars Loeb en Leopold, is ontvoerd E>e vader ontving een dergeiijken brief zooals destijds de vader van Franks, waarin gedreigd werd, dat behalve de ontvoerde jongen, ook zijn 15- jarige zuster Ruth zou worden ontvoerd, als niet op een aangegeven plaats in het park duizend dollar werd gedeponeerd. Er werd een pakje gedeponeerd, doch de politie ont- dekte niemand die het haalde. ONLUSTEN TE BOLOGNA. Draadloos wordt gemeld, dat de fascisten te Bologna na het vinden van het lijk van een fascistisch spoorwegarbeider, die ver- moord bleek, de arbeiderswijken introkken, waar gevechten ontstonden, met het gevolg, dat een arbeider gedood en zes zwaar ge- wond werden. EEN DORP VERBRAND. In het plaatsje Sommerdorf nabij Stittin brak gisteren in een woning brand uit Het vuur greep zeer snel om zich, zoodat bijna het geheele dorp in de asch werd gelegd. EEN GEMEENTERAAD VAN VROUWEN. Er hebben te V ins'ow in den Amerikaan- sche staat Arkansas gemeenteraadsverkiezin.- fen plaats gehad, die tot resultaat hebben ge- ad, dat de stad zich in een vrcuwen-regee. ring mag verheugen. Mevrouw Maud Dun can, een joumaliste, is burgemeesteres, ter wijl ook alle raadsleden vrouwen zijn. DE BRAND IN DE AMERIKAANSCHE VUURWERK-FABRIEK. Omtrent den brand in de vuurweTkfabrie- ken te Hannover (Mass., V. S.), kan nog het volgende gemeld worden. Dinsdag, tort na de lunch, toen eenige honderden employe's naar hun werk terugkeerden, had een vreese- lijke ontploffing plaats in een der lioofdge- bouwen van de fabriek. De verschrikte ai"bei- ders trachten ij lings hun leven te redden, doch zagen zich den pas afgesneden door enoime vlammenzeeen die opstegen tegelijk met het oorverdoovend rumoer van dc ontploffing. Er bestond een paniek onder de werklieden. Velen van hen sprongen uit de vensters in de rivier, die langs de gebouwen stroomt. Er zijn echter al tal van lijken gevonden van slachtoffers, die bij den wedloop om het le ven zijn omgekomen. De yerongelukten zijn grootendeels vrouwen. Uit de stad zelf en uit de naburigt steden waren alle brandspuiten uifgerukt, die een wanbopigen strijd met het vuur voerden. Dinsdagnacht was men den brand.editor nog niet meester en wei'den vooral pogingen gidaan om het kruitmagazijn te beveiligen. aar een sterke wind de vlammeo in de rich- ting van het magazijn blaast, bestond er wei- nig hoop, dat aeze gebouwen gered kunnen worden, waardoor dan verdere zwaix explo res zouden volgen. In hoeverre men er in geslaagd is den brand te beperken, hebben de Felegrammen nog niet gemeld, terwijl even- min het juist aantal slachtoffers bekend is. KORTE BERICHTEN. Mevrouw Haldale, de moeder van den Lord-kanselier in het Labourkabinet, Lord Haldale, heeft gisteren haar lOOsten verjaar dag op het famiiiegoed in Schotland hcrdacht. Drie onbekenden, vermoedelijk commu- nisten, hebben te Faenza verscheidene revol verschoten gelost op drie fascisten, van wie er twee gedood werden, terwijl de derde zwaar werd gewond. Pe moordenaars namea daarop dc vlucht. -4 2 d*. Cigarettej («troo raondrt.) SpeeUlj 2'/i (,«d J Coron. 3 (mBi„

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6