m Sohaakrnbrieb. m-m 1%.. "x i im Hudson en Essex 6 cyl. AUTOMQBIELEN. Garage Kennemeiland m m, i i I H lippen en lonijnen. H p 5ierkwalen bij vronwen. -MmIll ill lip MIJNHARDT's Ons Raadselhoekje. speeiaaT voor 'deze Paaschrubriet gecomponeerd door P. KLEUTE Jr., den Haag. M Zwart: 14 schijven op 2, 10, 15/18, 21, 23, 24, 27, 28, 29, 33, 45 Wit: 14 schijven op 20, 25, 26, 32, 34, 36, 37, 39, 40, 44, 46, 47, 49, 50. Oplossingen worden gaarne ingewacht tot Donderdagmorgen 16 April, Bureau van dit Blad FRANSCHE PARTIJ. Wit: Spielman. Zwart: Haroczy. J. e4 e6. Deze zet van zwart ty- peert de partij en geeft.ze haar naani. Door 1 e6 en 2 d5. Zooals deze partij steeds te zien geeft belet zwart zich zelf met zijn Lc8 te opereeren over de lijn e8h3 en moet de Lc8 voorloopig op den Damvleugel blijven. 't Spel wordt er minder open door. Vandaar dat deze speelwijze met nog enkele andere o.a de Siciliaansche (waarover later) de geslo ten partijen heeten. 't Is voor wit moeie- lijk in deze partijen een aanval op te zetten d4 d5 Pc3 door 3 ed5 ld5 wordt't spel weer open. Pf6 Lg5 om 5 e5 te spelen. Lb4. Dit is de z.g Mca-Cut- cheon-verdediging. Zwart kan oo k4Le7 spelen en zoodoende geen last hebben van 5 e5. e5 Hier kan men ook spelen 5. ed5 Dd5 6. Lf6 Lc3t 7. bc3 g{6. 8. Pi3 b6 9. g3 Lb7 10. Lg2. De4 11. De2 Dc6 12 Dd3 enz. 5h6. 6. ef6. Velen spelen hier ook 6 Ld2. Dt. 01 land in Utrecht speelde wel eens 6. Lcl. en Reti speelt hier 6. Le3. waar- op volgt 6 P.. Pe4. 7. Ld3 Pc3 8. Dd2. Pa2 9 c3 Pc3 10. bc3 Le7. 11. Ph3. Nu heeft wit twee pionnen geofferd maar zwart staat zeer onontwikkeld. Rockee- ren is uitgesloten wegens Looper-offers, die goed gemotiveerd zijn b.v. 11 0—0? 12. Lh6 gh6. 13. Dh6 en wit wint. 6hg5 7. fg? Th8. 8. h4. gh4. Anders volgt 't ven van de h-pion van wit. 9. Dh5 Di6. 10. Pf3 Pbd7. Beter is 10 gevolgd door Ld7 en 0—00. 11. 0—0-0 Dh7. 12. Dh4 a6. Om Df4 en Pb5 hinderen. 2. 3. 3. 4. 4. 5. opschui- Pc6 te ver- 13. Ld3 14. Tdel. 15. g4. 16. bc3 17. g5 18. Le4 Pf6. Ld7 Lc3 000> Pe4. de4 19. Pe5. Na 19 De4. volgt 19 Lc6 en na 19 Te4 volgt 19Th8.! 19Le8. Na 19Dg5 volgt 20. Dg5. Tg5 21. Pf7 en wint. 20. Tegl. Df8. 21. De4. Da3f 22. Kd2 Da2 23. Tal. Dd5. 24. Dd5 ed5 25. f4 Td6 26. Pg4. Ld7 27. Pf6. Tf8 28. Tael. c6. 29. Te5 Te6. 30. Pd7 Kd7. 31. f5! Ruilt zwart nu op e5 dan heeft wit drie verbonden pionnen die de winst verzekeren. 31Te7 32. Th7 Kd8. 33. g6. Te5 34. de5 fg6. 35. f6. Kc8 36 Te7. Er dreigt 37. f7 en Tc8 Speelt zwart nu 37. Kd8 dan volgt 38. Tb7 en wint. Zwart geeft op. Naar NeumannSchelfhout. Eindspel 53. 2e Wedstrijd-eindspel. iB Wit speelt. Wie wint? En hoe? Oplossing probleem No. 55 van Z Mach Wit: Ka2 Dc6 Tc5 Td8 en h5 Ld2 pi e5. Zwart: Kf5 Dh4 Tg8 Lc3 en g6 pi a5, c4, e7, g4 en g3. 1 Dnl (dreigt Dbl mat) 1 Dhl: 2. Pg3: mat. 1 Ld2: 2. e6 mat. 1 Td8: 2. Pg7 mat. 1 Lg6 "2. Dbl mat. Hoewel er mooie matstellingen zijn (b.v. na Ld2: vinden we den inlioud wat schraal Opstelling en sleutelzet voortreffelijk. Nierkwalen bij vrouwen treden vaak op na de geboorte van een kind. Op zulke tiia- stippen en ook bij vele andere lichamelijke stoornissen, waaraan vr.ouwen onderhevig zijn, hebben de nieren veel te verdragen. Vaak verzwakken deze overwerkte organen hier- door, en dit veroorzaakt verschijnselen, die licht verward worden met vrouwelijke kwalen. Zenuwachtigheid, aanvallen van duizelig- heid, hoofdpijn, urinestoornissen, blaaskwa- len, pijn in den rug en de zijden, rheumati- sche aandoeningen en waterzuchtige zwellin- gen kunnen alle ontstaan, als de nieren het bloed niet behoorlijk zuiveren. Grijp in bij het eerste teeken van nier- zwakte. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, zij versterken de nieren, kalmeeren de blaas en dragen zorg voor de zuivering van uw bloed. Zoodoende worden ernstige kwalen als spit, ischias, rheumatiek, waterzucht, steen en nier- en blaasontsteking overwonnen. Doch herinned u, dat het gemakkelijker is deze kwalen te voorkomen dan te genezen Iedere vrouw behoorde nu en dan een dosis Foster's Pillen te gebruiken. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar, waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. Probleem No. 2549. 2e Wedstrijdprobleem. Zwart (6). MM WM..:&m vm WM Wk m mm m a bedefgh Wit (8) Ruime 4 a 5 peps, gesloten ESSEX Automobielen f 4000. CATALOGUS OP AANVRAAG. Provinciaal nieuws UIT SINT PANCRAS. Woensclagavond vergaderde de afdeeling van „Het Witte Kruis" ten huize van den heer H. Gerirtsen, onder voorzitterschap van den heer C Kloosterboer. Verschillende ingekonien stukken werd.n behandeld, waarvan de meeste voor kennisge- ving werden aangenomen, doch enkele in den breede werden besproken. Zeer gewaardeerd werd o. a. een schrijven van cte O. Staal, secretaris der afdeeling Langendijk, waarbij werd toegezegd, de helft te zullen bijdragen in de onkosten tot aan- schaffing van reddingshaken langs den Twui- verweg. Verder werd besloten na verloop van ceni- gen tijd een oproep te doen tot deelname aan een eventueel op te richten moedercursus. Een schrijven van de Centrale Vereeniging voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies werd uitvoerig besproken. Men stond over het algemeen sympathiek tegenover doel en stre- ven der vereeniging, maar men vond het niet goed, dat menschen, die eigcnlijk in de vacan- ties van hun kinderen bevrijd wilden zijn, ze ook naar de kolonies zonden. Intusschen zou men met den heer A. C. Bos, administrateur der Centrale, nog in nadere correspondentie treden. De begrooting werd na bespreking vastge- steld. Als bcstuursleden werd.n gekozen de liee- ren H. Gerritsen, Kl. Madderom en N. Mole- naar De heer P. Madderom bracht als afgevaar- digde verslag uit van de algemeene vergade ring. Hij deed dit op grappige wijze onder groote instemming der vergadering. De voorzitter bracht hem een woord van warmen dank. Daar de rondvraag niets bijzonders ople- verde, werd de vergadering gesloten. UIT HARENKARSPEL. De Slootgaardpolder in de gemeente Harenkarspel, groot 229.77.77 H.A., bema- len door een vijzelmolen, krijgt eene elec- trische bemaling. UIT SPANBROEK. De heer J. van der Slikke, kommies al- hier, wordt overgeplaatst naar Weesp. UIT HEER-HUGOWAARD. De heer J. J. van der Meulen, gepension- neer hoofd eener R. K. School alhier, is al- daar benoemd tot tijdelijk hoofd der school UIT HEILOO. DE BADISCHE ANILIN- EN SODA- FABRIEK. Voor de afd. Heiloo van de H. M. v. L wordt Donderdag a.s. in de Rustende Jager van den heer Nap de bekende film van de Badische Anilin- en Sodafabriek vertoond. Op initiatief van den heer Ir. Hazeloop, onze rijkstuinbouwconsulent, werd deze film reeds eerder in de biscoop Cinema Americain vertoond. Wij gaven toen van deze zeer leerzame film, die een uitnemend beeld geeft van de voor den landbouw zoo belangrijke stik- stofwinning een uitvoerige beschrijving. Wanneer men weet, dat aan deze fa- briek 29135 arbeiders, w.o. 1040 ingenieurs werkzaam zijn, benevens 16 doctoren, 26 landbouwkundigen, 284 chemisten, dat in de fabrieken 5701 motoren draaien en 92 loco- motieven en 3000 spoorwagens voor het vervoer op efgen banen zorgen, dan zal het wel duidelijk zijn, dat men op deze film een wereldgroot bedrijf aanschouwt, waarvan men zich geen voorstelling kan vormen. Op wetenschappelijke wijze ziet men tevens de mestproeven op eigen velden uit- voeren en den groei van een enkele bloem, waarvoor duizenden opnamen werden ge- daan, weergegeven. Zij die belang stellen in den buitenge- woon belangrijken arbeid die aan deze fa- briek verricht wordt, en eens willen zien van welk groot nut een film voor de land- en tuinbouwwetenschap kan zijn, doen goed de vertooning van deze film te gaan bijwo- n. UIT SCHAGEN. Aan den 2-jarigen Winter-Handelscursus te Schagen werd.Donderdag een diploma uitgereikt aan H. Blaauboer, P. Heenen- weer en H. Kuit van St. Maarten; N. Eriks en A. Koopmans van Barsingerhorn; H. Ha- zebelt te Burgerbrug, J. Kos te Anna Pau- lowna, A. Bakker, H. J. Koning, G. Mole- n N. Wester, K. Wit, D. Geerligs en A. Watertor te Schagen. Te Schagen werden Donderdag tot wethouders verkozen W. J. F. van Erp en W. F. Gorter, beiden vrijzinnig-democraat. De cursus voor de fijnere keuken aan de Landbouw Huishoudschool alhier werd gisteren gesloten. Een diploma werd uitge reikt aan de dames Geerligs te Schermer- !iom, J. Geerligs en Komen te Anna Pau- lowna, M. Kaan en A. Geel te Wieringer- Waard, M. Dam te Dirkshorn, A. Beentjes, J. Wit en A. Watertor, alhier. Bnitenland DE POLITIEKE STRIJD IN JOEGO SLAVIE. Het opperste gerechtshof te Agram heeft ee belangrijke beslissing uitgesproken in verband met de interneering van de leiders van de par tij van Raditsj. Zooals bekend is, heeft de po litic destijds de voorloopige hechtenis van deze politici eigenmachtig verlengd, ofschoon de rechibank hun invrijheidstelling had gdast. Het opperste gerechtshof heeft thans ver- klaard, dat de interneering vokkomen terecht is geschied, waarmee tevens het optreden van de pdlitie is goedgekeurd. De beslissing heeeft ncgal beroering gewekt; de minister van jus-, titeie heeft in den ministerraad een verklaring hieromtrent moeten afleggen. DE DRANKBESTRIJDING IN DE VEREENIGDE STATEN. De noodlottige invloed die het zoo moeilijk te handhaven drankverbod in de Vereenigde Staten heeft op de goede zeden in breede kringen zoowel aan den kant van de over- heidspersonen als aan den kant van het pu- bliek blijkt weer eens uit eenige berichter. in de Amerikaansche couranten. De politie te Chicago zoo heet het heeft invallen uit- gevoerd waarbij zjj de hand legde op gege- vens betreffende een groote trust tot smokkel- handel in sterken drank. Deze trust deed za- ken tot bedragen van millioenen dollars 's jaars. Er zijn acht lieden in hechtenis geno- men, die bij deze zaak betrokken zijn, en on der hen is een voormalig burgemeester van een der voorsteden, John Patton. Deze Pattou had den politiemannen die den inval deden 5000 dollar aangebcden, indien zij van dc boeken wilden afblijven. Dit werd spoedig volkomen verklaarbaar: de boeken bleken uitstekend te zijn bijgehouden, o.m. waren er opgaven in van de intercommunale telefoni- msche gesprekken die waren gevoerd met cen tra van den dranksmokkelhandel als New- York (stad), Miama en New Orleans. Onder de inbeslaggenomen cheques was er een van 15.000 dollar, afgegeven door een apotheker. Uit de boeken kwam men de namen van 200 vaste afnemers te weten, die in Chicago tot de geziene burgers behooren. Kregen alzoo te Chicago de bootleggers een leelijken stoot; te Cincinnati waren juist de politiemannen het kind van de rekening Niet minder dan 65 agenten van politie en van de drankbestrijdingsafdeelipg erkenden schuldig te zijn aan het aannemen van steek- penningen van dranksmokkelaars en houders van clandestiene kroegen. Onder degenen die schuld beleden waren alle politiemannen, die deel uitmaakten van de afdeeling die de inval len bij verdachten moest uitvoeren en alle speurders, die werkten in de „beruchte zone" Politie en speurders beurden op deze illicite manier naar een' voorzichtige schatting meer dan 1.500.000's jaars. STAAL-TABLETTEN. 90 ct. MAAG-TABLETTEN75 ct ZENUW-TABLETTEN. 75 ct LAXEER-TABLETTEN. 60 ct. HOOFDPIJN-TABLETTEN 60 ct Bij Apoth. en Drogisten Landbouw en Maatscbappij. In een vorig artikel is door ons getracht, uiteen te zetten, dat onwetendheid een der factoren is, waardoor de ruwe opbrengst van den bodem niet zoo hoog wordt opgevoerd, als uit een oogpunt van maatschappclijk be lang wel wenscnelijk ware; en dat het op den weg der gemeenschapmaatschappij en staat ligt hierin te voorzien. Landbouwproefstations en landbouwproef- velden zijn zeer nuttige inrichtingen tot voor- lichting. Het zou ondoelmatig zijn, op deze veel te bezuigen. Men bedenke, wefke be langrijke beteekenis zij in de laatste 30 jaren hebben gehad en welken invloed zij ten goede hebben uitgeoefend. Hoevee! nuttige gegevens voor de practijk hebben niet dc landbouwproefvelden in den loop der jaren opge'.everd: gegevens, die ook in verre toekomst hun beteekenis zullen be- houden. De landbouwers-proefnemers hebben daarvan in de eerste plaats geprofiteerd en met hen de heele omgeving en velen daarbui- ten. De landbouwleeraren thans consulen- ten genoemd hebben daarop kunnen voort- bouwen en hebben er voor kunnen zorgen, dat de verkregen gegevens in het bereik kwa- men van velen Het gebruik van kunstmest in zijn verschillende vormen en in verschil lende hoeveelheden is daardoor algemeen ge- worden; de ruwe opbrengst is daardoor ont- zaglijk verhoogd en de productiekosten zijn daardoor gedaald. Dus voordeel aan twee kanten Het is niet in getallen uit te drukken, welke ontzaglijke bedragen aan ruwe producten daardoor door de maatschappij zijn gewon- nen. In den wereldoorlog is dit voor ons volksbestaan van onschatbare beteekenis ge- weest en ook in de toekomst zal men daarvan de vruchten blijven plukken. Hulde en waardeering komt toe aan alien, die in de periodie der voorgaande malaise het hunne hebben bijgedragen, om den landbou- wer uit het moeras te helpen opheffen en hem door de maatschappelijke ellende heen te voe- ren. Niet het minst komt die waardeering toe aan de mannen van toen, die het initiatief tot verbetering hebben genomen en door hun onderzoek, door hun probeeren en door hun voorbeeld hebben geholpen. Velen hunner le- ven nog thans en staan nog claar, als oude pi- cniers, die dikwijls met weinig hulp van bui- ten zich door eigen ontwikkeling en eigen in- spanning op de hoogte wisten te stellen van den mcgelijken vooruitgang van hun bedrijf, en die middelen in toepassing brachten, aan- vankelijk tot spot van hun naburen, maar ten slotte door hun voorbeeld ten bate van alien. En dan de vele proefnemers, die in kleinere kringen hebben gewerkt en de methode van landbebouwen voor hun omgeving in juiste banen hebben geleid. Zij mogen ten voorbeeld strekken voor het jongere geslacht. Er valt nog veel te onder- zceken: we zijn nog niet, waar we moeten zijn. Onderzoek door de landbouwers op eigen terrein is iets wat we ook voor de toekomst nog noodig hebben. Men rekene toch niet te veel op staatszorg alleen. Dan zouden we te langzaam gaan. Staatszorg zonder mannen landbouwers van initiatief, is niets, al~ thans niet meer dan een dood iets. Naast de menschen van initiatief kunnen de overheidsvoorlichters nuttige diensten bewij- zen. Men spare hen niet, maar vrage hen zoo- veel mogelijk. Zij kunnen direct nuttig zijn ter verbetering van de .vruchtbaarheid van den grond en van het bedrijf in zijn verschil lende onderdeelen. Ter voorziening in de toekomst is vooral vak-onderwijs van belang. Het is bestemd voor de jeugd, de hoop der toekomst. Men be- ginne echter niet met onrijpe jeugd Liever met rijpere. De ervaring heeftdit volop ge- leerd. En toch wordt er tegen gezondigd. Aan vele inrichtingen van landbouwonderwijs wordt de minimum-leeftijd van toelating naar beneden gebracht; ter verkrijging van meer leerlingen Echter ter nadeele van de re- sultaten. Op rijperen leeftijd en met meer practische ervaring profiteert de jeugd aan- merkelijk meer van het vakonderwijs dan zon der deze. Vakonderwijs wordt den landbouwers in verschillende vormen gebodenaan landbouw- cursusscn, aan lagere landbouwscholen, aan iandbouwwinterscholen, aan de middelbare landbouwscholen, aan de landbouwhooge- school te Wageningen en verder aan tal vail speciale cursussen van allerlei aarcf. De keuze is ruim, om niet te zeggenvolop. Men mag wel zeggen: er is voorloopig keuze genoeg en de regeering behoeft in haar steun in dezen in de eerstvolgende tijden niet zoo heel veel verder te gaan, dan zij reeds gegaan is J) (Zie ons nummer van 24 Januari). DOOR SCHADE EN SCHANDE WORDT M£N WIJSIN KUNSTMATIG BROEDEN. (Vervolg). „Op hoop van zegen dan!" Met die woorden schuif ik den volgenden dag, den veertienden, 's middags om 12 uur de eier= lade met de resteerende 72 eieren er op in de machine en doodvoorzichtig, alsof die eieren nog nooit voordien een schokje ge had hebben, druk ik het deurtje met de dubbele ruitjes er in secuur dicht. Nu zal het verder wel gesmeerd loopen! Samen hurken we voor de machine neer en laten, als herder over hun schapen, onze oogen licfkoozend weiden over de zij aan zij opbollende eitjes. Suus schrikte van den thermometer; dat ding wijst ineensja, hoe laag wel! 't Kwikdraadje is onvindbaar ingekrompen! ,,Dat komt wel gauw weer in orde", stel ik haar gerust; „zoodra die massa koude eieren ook warm zijn gewor- den". Ma^r 's avonds laat is het nog bij lange na niet in orde want de thermometer staat op 90 graden en weigert een haarbreedte vooruit te gaan. Ondertusschen is er een orkaan losgebro- ken uit het Noorden en een ijzig koude wind dringt zelfs door de kieren van het potdicht gesloten tuimelraanrpje In den kelder en deponeert de meegevoerde, fijnkorrelige sneeuw nota bene op mijn broedmachine. Jammer genoeg is mijn kelder zoo ondiep, dat ik de machine tamelijk dicht bij het raampje moet plaatsen; maar een erg gunstige plaats is dat natuurlijk niet. Ook een kelder kan gebreken hebben! Wat je in zoo'n geval moet doen, staat niet in de behandeling. Maar dat er iets te gen zoo'n plaag gebeuren moet, beseffen we allebei wel en 't duurt niet lang of een oude winterjas van Suus hangt voor het tochtende raampje en breekt de kracht van den wind, terwijl ik kranten op de machine leg en er voor hang om zoo min mogelijk warmte er uit te verliezen. Ik ben bromme- rig: ,,'t Is alsof de winter net zoo lang op zich heeft laten wachten, totdat ik m'n eersteyi inleg gedaan heb". Als ik brom, schiet Suus altijd uit d'r slof en krijg ik den wind van voren: „jij verkracht de natuur", zegt ze, „er zijn in Februari in de natuur toch ook nog geen nesten met broedsels, en is er wel 6en kip, die aan die malligheid denkt?" Een be;tje schuldbewust ga ik zonder klagen dien nacht een paar keer m'n bed uit, de kou door en't trapje af naar de ma chine kijken. Dat heb ik warempel vroeger voor m'n kinderen nooit over gehad, bedenk ik. Wanneer zullen Suus d'r gedachten zich ook in die richting gaan begeven? Ik zal me maar muisstil houden en geen slapende hon- den wakker maken. Maar dit heb ik toch alweer geleerd, dat men 's avonds laat inplaats van midden op den dag in moet leggen, dan kan men 's nachts rustig in zijn bed blijven; den vol genden morgen zal de thermometer nog geen 103 graden hrfen, en behoeft men niet bij nacht en ontij te controleeren. Ik word bepaald ongerust-, als de tempe- ratuur voile 24 uur, nadat'ik de eieren er in heb gedaan, nog steeds veel te laag is. Wat zal er op zoo'n manier van terecht komen, aL de eieren zr a heel langzaam zoo sukke- lend, misschien el na twee dagen pas op broedtemperatuur komen? Suus slaat den spijker op z'n kop met haar rake opmer- king: „Onder de kip zullen de eieren \Del gauwer, wel binnen enkele uren, door en d^or warm zijn! Zouden er daarom onder e.n kip meer kuikens geboren worden dan in de machine?" Hoe dit ook zij, ik moet raad sc'-affen en m'n beproefd eindje gummislang, bijge- staan door een voorraad heet water an de emmer, bewijzen hun onfeilbare betrouw- baarheid. Ik hevel maar uit en vul maar weer bij en zoo is 't leed weer spoedig ge« leden en de temp, weer 103 gr. We worden weer optimisten en disschen elkaar 's avonds bij de thee allerlei geschiedenis- sen op van eieren, die een heelen nacht steenkoud geweest zijn, omdat dc lamp leeggebrand was, en die toch kuikens ge- geven hebben; van een broedsche kip, die enz. enz.; U kent er nog wel meer, denk ik. Maar toch kloppen mijn ervaringen niet met de handleiding en die gedachte laat me niet los. Als ik er Suus in laat deelen, zegt zij: ,,er is maar 6en verklaring mogelijk en dan ben jij een ezel, n.l. dat de lamp toch niet hoog genoeg brandt en meer warmte kan geven". En goeiig als ze is, loopt ze met een vuur, alsof ze den kelder dien dag nog geen enkelen keer met haar tegenwoordig- hcid had vereerd, voor den 29sten keer het keldertrapje af, naar de machine toe en draait fiks de pit omhoog, die daarop rea- geert met allerhevigst te walmen (net, wat ik voorspeld heb), maar nog verder om hoog het plotseling „doet" en triomphante- lijk in voile glorie straalt, breedmit, hoog- op en rustig! „Ja", zeg ik met overtuiging, „zo6 moet- ie, dat is 't hem geweest. Wat zal dat een tolossaal verschi) in warmte makcn!" En ik doe maar net of ik Suus, die iets van een ezel bromt, niet hoor. Gelukkig kunnen we de machine den vol- genden dag gesloten laten; er mag in 2 X 24 uur niets aan de eieren gebeuren en met de lamp kan ik nu ook overwg: wc genieten van een welverdiende rust na 5 dagen van spanning en zorg. (Wordt vervolgd). Oplossingen der raadsels uit't vorigt nummer. Voor grooteren. Schiermonnikoog. Klep. el; kiepel. A Ambulance. Ems f a b e 1 k 1 a u w e n Ambulance bancnen Er/zst o c h e 4. Honger is de beste saus. Goes, dreg, hand, gist, beer, saus, rest, Soest. Voor kleineren. 1. Slak, lak. 2. Maas, mees, Mies, muis, mos. 3. Wat is Jan de La at lastig tevreden te stellen! (atlas). Ik loop en draaf bijna den geheelem dag. (pen). Heeft Kees van Mar te rets uitgevoerd? (lei). Wij tuurden in zee, maar er was geen enkele pink te zien. (inkt). 4. Klok, huis; klokhuis. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Mijn eerste is dikwijls van hout en kan op reis en de wandeling goede diensten bewijzen, mijn tweede leeft in het wa ter en mijn geheel wordt gegeten. 2. Voor elk der onderstaande woorden zet je een letter, zoodat je 5 andere woorden krijgt. Zet nu deze 5 nieuwe woorden in een andere volgorde onder elkaar en je leest als je ae eerste letters van boven naar beneden neemt den naam eener maand. I os ui aard dam ets. 3. Welk land in Azie is omgekeerd een ge- was? 4. Mijn geheel is een bekend spreekwoord, dat met 4 woorden en 23 letters ge- schreven wordt. De 9, 6, 10 is een wateroppervlakte. Je 23, 3, 4, 12 is een died van je gezicht. Een 11, 10, 8, 4, 5 is een vogel. Een 7, 14, 16, 23 is een lichaamsdeel Een 20, 21, 22, 12 wordt door hevigen wind veroorzaakt. Een 13, 2, 18, 19, 20 is een koudbloedig dier. 1, 16, 15, 14, 17 is een getal. Een 11, 6, 12 is een scherp voorwerp. Voor kleineren. 1. Mijn eerste is een voorwerp om iets aan te hangen of mee dicht te maken, mijn tweede is schrijfgereedschap en mijn ge heel wordt gebruikt om te nandwerken. 2. Met g ben ik een roofvogel, met m een insect, met p een kruipdier, met I een muziekinstrument, met k een opening en met b een drank. 3. Verborgen jongensnamen. Ga je mee naar huis? Ja, nu dadelijk! De jongen riep iets, dat iJk niet verstond. Zij kon den zebra maar niet te zien krijgen. Liep de koe naar het kind toe? 4. Op de zigzag-kruisjeslijn komt van bo ven naar beneden gelegen de naam van een dorp in Noord-Holland. lo. rij een an der woord voor X i vettige damp. X 2o. een kleedingstuk. X 3o. een voorwerp, waar- X mee gegoten wordt. 4o. een riviervisch. X X 5o. 6o. 7o. 8o. een waschmiddd. een gierigaard. een plooi. een kleur. X 9o. een bloeiende struik. lOo. een tijdsverloop.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 10