DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. He. 87 1925. DINSDAG Directeur: O. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 14 APRIL nummer bataaf uff 2 bTa'den, Honderd zcven en twintigste Jaargang Abonnementsprijs bij vuoruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrnimte. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. Buitenland DE KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK. De crisis is nog steeds onbeslist, al ver- wachtmen heden of morgen de oplossing. Eenige bericliten mekiden dat Painleve de vennoedelijke kabinetsformateur zou zijn. Thans blijkt, dat dit niet het geval is en wordt Briand als zoodanig genoemd. Painleve wees, nadat hij geweigerd had een kabinet te vor- men, als degenen. die daarvoor in aanmerking kwamen, aan: Rene Renoult en Briand. Hij liet daarop een communique verschijnen, waaxin hij o. m. opmerkt, dat hij, indien hij de kabinets-formatie aanvaardde, ongetwijfeld weer heel gauw voor dezelfde moeilijkheden zou komen te staan, die Herriot deden vallen. Painleve sprak voorts als zijn overtuiging uit, dat de toekomstige president van den minis- terraad een republikein moet zijn, en een zeer duidelijk links staand man, inaar niet een, die gemengd is geweest in alle politieke veldsla- gen van de laatste jaren. Na Painleve werd Briand op het Elysee ontboden, die een half uur met Dounlerguc confereerde. Bij het verlaten van het Elysee deelde Bri and mede, dat Doumergue hem de kabinets- formatie had aangeboden, maar dat hij geen defintieve toezegging ha*d kunnen geveri alvo- rens met zijn politieke vrienden beraadslaagd te hebben. Gisiernamiddag zijn deze beraad- slagingen begonnen. De groepc met Briand te confereeren. Deze had inmid- groepen wezen gedeputeerden aan om dels met Chautemps voor Loucheur gesproken en begaf zich eerst naar de socialistische dele- gatie, samengesteld uit Paul Boncour, Blum. Renaudel, Faur en Alexander Vavenne. Briand gaf deze delegatie te verstaan, dat in de hui- dige omstandigheden alle partijen die op 11 jMei van het vorig jaar de meerderheid had- den, hun aandeel in de regeering dienen te aanvaarden en vroeg aan hen of hij te dien opzichte op effeclieve medewerking der socia- listen rekenen kon. Deze zeiden daarop. dat zij geen mandaat hadden om op dit aanbod te antwoorden, maar dat de algeineene vergade- ring zich over-de kwestie der deelneming aan de regeering zal uitspreken en evenzeer over de politieke richttijnen van Het nieuwe kabi net. Deze buitengewone algemcene vergade- ring zou heden om 1 uur te Parijs bijeenko- men. Daaran begaf Briand zich naar het bureau ban de radicaal-socialisfische groep en stelde ieze in kennis van de met de socialisien ge- voerde besprekingen, en gaf als zijn meening te kennen, dat de socialistische steun-politick, zooals die ten aanzicn van het kabinet-Herriot was gevoerd, niet voldoende was om een ka binet te doen leven. Ten slotte sprak Briand ook met de overige senatoren. Herhaaldelijk betoogde Briand, dat hij liever gezien had, dat Painleve de opdracht tot kabinetsformatie had aanvaard. Hij deelde mede, nog een loss? poging in het werir te zulen stellen Painleve op zijn besluit te doen terugkomen. In geval dez opnieuw weigeren zou. verklaarde Briand zich tot kabinetsformatie bereid op de basis van het Cartel. Of Briand zal slagen, hangt grootendeels van de socialisten af, die heden em bespre- king zullen houden, maar waarvan het zeer twijfelachtig is, of zij de door hen aangeno- men houding zullen herzicn. Na gister met verscliillende politieke perso- nen, o. w Paul Bonco'ur, Auriol, en met den senator Henri Berenger besprekingen te heb ben gevoerd, zou Briand zich gisteravomi weer naar president Doumergue begeven, om dezen opnieuw van de situatie op de hoogte te stelen. Deze derde dag van de crisis is een dag van afwachten geweest. Pas morgetr of Wcensdng waarschijnlijk zullen wij weieh, of Briand de- finitief de kabinetsformatie aanvaard. Engelsche politieke kringen, voorzoover zij in verband met de Paaschvacantie konden worden gepolst, volgen met groote aandacht het verloop van de Fransche regeeringscri- sis. Men verheelt zich niet de hoop, zegt de Tel., dat Briand er in moge slagen, een nieuw kabinet samen te stellen, dat ongetwijfeld de buitenlandshe politiek van Herriot in haar hoofdlijnen zou voortzetten en stellig op een hartelijke samenwerking met de Britsehe, re geering zou-kunnen rekenen. Er is alle reden om te gelooven, dat de Brit sehe minister van buitenlandshe zaken Austen Chamberlain, onlangs te Geneve in de samen- komst van den Volkenbondsraad een zeer gunstigen indruk van Briand heeft gekregen en met hem zeer goed zou kunnen samen- werken. De „Paris Times" publiceert een telegram uit Washingon, volgens hetwelk Coolidge in en persgesprek zeide, dat Herriot het ongeluk had, dat hij vele politieke moeilijlrhederi van het vorige kabinet had geerfd; het Witte Huis, zei Coolidge, svmpathiseert met Herriot. Het „Journal des Debats" zegt, dat deze verklaring vcel verwondering heeft gewekt, daar er geen precedent bestaat, dat een staats- hoofd op zulk een wijze zich bemoeide met een buitenlandsche politieke crisis. De .Matin" legt grooten nadruk op't ern- stige van de crisis eh dringt zeer aan op een oplossing. Het is noodig, zegt het blad, voor Maandagavond de Bank van Frankrijk in staat te stellen een regelmatige balans op te stellen, want het is ontoelaatbaar, dat het institu.ut, dat het crediet van Frankrijk symbo- liseert, voortgaat met de onwettige uitgifte van papieren geld. De bladen voorzien algemeen dat de socia listen zullen weigeren aan de regeering deel te nemen. HetJournal" vermoedt, dat een wei- gering als gevolg zal hebben dat Briand de opdracht tot kabinetsformatie zal afwijzen. Een later bericht meldt: Briand heeft tijdens de Paaschdagen tal- rijke conferenties gehouden met de verschil- lende partijleiders. Doumergue verklaarde echter, dat de officieele opdracht tot de kabi netsformatie nog niet gegeven is. Heden valt de beslissing van de socialisti sche partij of aan de regeering zal worden deelgenonien. De Parijsche socialisten voelen er wel voor, doch in de provincie zijn de meeningen verrieeld. De oppositiebladen voorspellen een split- sing' in de soc. partij, doch'Blume heeft ver- klaard, dat dit uitgesloten is. In Senatoren- kringen acht men een kabinet Renandi Bri- and-Herriot niet onwaarschijnlijk. De pegin- gen van Briand, vinden in de opposite geen steun. De radicale Quotidien wil van Briand niets weten en verklaart zich voor de voort- zetting van de vroeger politiek en voor de bo- strijding van elke andere politieke richting. Briand heeft gisteren eenige malen een on- derhoud gehad met Painleve, om deze alsnog te bewegen terug te komen van zijn weige- ring om een kabinet te vormen. Painleve heeft echter medegedeeld, dat hij niet op zijn be slissing kan terugkomen. Briand heeft gisteren eveneens geconfereerd met vertegenwoordigers van de radicaal-socia- listische groep, van die der links-radicalen, der republikein-socialisten en in den Senaat met de links-democraten. Na zijn laatste onderhoud met Painleve heeft Briand verklaard slechts een ministerie te kunnen komen, dat veel kans van slagen zal hebben de crisis tot oplossing te brengen. Als eventueele medewerkers in een kabinet- Briand worden genoemd Doumer, Demonzie, Loucheur, Leygues, terwijl ook den naam van Paul Boncour ter sprake komt. DE KABINETSCRISIS IN BELGIe. De koning zal zijn besprekingen over de kabinetsvorming Woensdag voortzetten. Op dien dag zal de koning, volgens de „Soir", de kabinetsvorming opdragen aan een socia list. Zaterdagmorgen zijn de besturen der rechtsche fraeties van Kamer en Senaat bij- eengekomen ter bestudeering van den finan- cieelen toestand. De socialistische federatie van Charleroi heeft op voorstel van oud-minister Jules Des- tree een motie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de socialistische partij geenerlei regeerings-verantwoordelijkheid mag aan vaarden wanneer niet ten minste 20 Kamer- leden uit de andere partijen loyale mede werking bcloven en wanneer de door de vo rige regeering nagelaten financieele toe- stand niet vooraf nauwkeurig is vastgesteld. Waar door de Katholieke Kamerleden in hun vergaderinig van heden werd besloten aaneengesloten te blijven voor alle eventu eele onderhandelingen, en anderzijds de li- beralen nog steeds met kracht verklaren noch met socialisten, noch met Katholieken te willen regeeren, is het duidelijk, dat het oplossen der crisis niet zoo spoeaig van een leien dakje zal loopen. In sommige Katholieke kringen wordt de mogelijkheid overwogen, een zuiver Katholie ke regeering samen te stellen. Men beroept zich daartoe op het feit, dat in den Senaat de Katholieken nog steeds de grootste fractie vormen. In dit geval zouden de Katholieken een program ontwerpen, waarop de libera- len steun aan de regeering zouden kunnen verleenen. Afgezien.van het feit, dat zoo'n regeering slechts een zeer labiel evenwicht zou bezitten, mag de vraag worden gesteld of de liberalen zich zulk een inschikkelijke rol zullen laten welgevallen. HET FRANSCHE LEGER. Onder alle voorbehoud meldt de Echo de Paris dat de opperste oorlogsraad als gevolg van de tusschenkomst van generaal Foch het plan van Nollet tot reorganisatie van het !e- ger verworpen zou hebben. DE PRESIDENTS-VACATURE IN DU1TSCHLAND. Het landelijk bestuur van den Beierschen Boerenbond heeft besloten bij de Rijkspresi- dentsverkiezing voor Marx te stemmen DE MONARCHISTISCHE CONFE RENCE. De uit Praag afkomstige berichten over een zoogenaamde monarchistische conferentie in het Weener Kqburg-paleis, waaraan de voor- malige koning van Saksen, die in zijn Iaat- sten tijd in Boedapest vertoefde, zou hebben deelgenomen, zijn absoluut uit de lucht ge- grepen en worden in toonaangevende kringen als Tsjechische fantasie beschouwd, zoo meldt men ons uit Boedapest. HET DUITSCH ROEMEENSCH CON FLICT. De Duitsche gezant baron Fraytag had in Boekarest met den Roemeenschen minister van Buitenlandsche Zaken Duca een onder houd betreffende liet Duitsch-Roemeensche conflict Naar het blad „Cuvantul" verneemt, heeft de Duitsche gezant aan de Roemeensche re geering verzocht de voorgenomen vergel- dingsmaatregelen zoolang op te schorten, tot- dat de Duitsche regeering met een definitief voor9tel zal komen tot oplossing van het con flict. In Roemeensche regeeringskringen ziet men het einde van het conflict met optimisme tegemoet en men houdt verwikkelingen voor uitgesloten. De koning van Saksen, die voor een bezoek aan zijn dochter eenige dagen in Boedapest heeft vertoefd, is over Oderberg direct naar huis gereisd, heeft met niemand politieke be sprekingen gehad en is in het geheel niet in Weenen geweest. DUITSCHLAND'S BEWAPEN1NG. Het militair cornite van Versailles heeft vergaderd en het antwoord vastgesteld dat vanmcrgen overhandigd is aan den Gezan- tenraad. Dit antwoord prxiseert volgens de Tel. eenerziids de tekcrtkomingen van Duitsch- land in zake de militaire verplichtingen van het Vredesverdrag, en geeft anderzijds de maatregelen aan, waardoor de ontwapening van Duitschland effectief gemaakt kan wor den. De Gezantenraad heeft nog geen bijeen- kemst vastgesteld. Men verwachr. dat de raad eerst na Paschen zal beginnen, het antwoord van het militair comae te onderzoeken en na dat de ministerieele crisis voorbij zal zijn. MOORD OP EEN ENGELSCH DANS- LEERARESJE. Op een beeldschoon 16-jarig dansleera- resje met name Grace Blaeallar, is laat in Kensington, midden ill Londen, een moordi- aanslag gepleegd. Kermende kwam zij bij haar moeder binnenloopen, bloedende uit een wonde aan de keel. Zij kon nog zeggen, dat de wond was toegebracht door een man, maar nadere aanduidingen kon zij niet meer geven. Zaterdagochtenci is zij in een hospi- taal gestorven. De zaak is in handen van de leidende de tectives van Scotland Yard, de z.g. Big Five. De moord moet gepleegcl zijn op den hoek van Qiarleville Road. Dit wordt afgeleid uit de bloedsporen, die over een afstand van 70 M. van dien hoek f&f aan net huis ran Gra ce's moeder gevonden zijn. Scotland Yard meldde Zaterdagavond, dat in verband met dm moord op miss Btacaller cen 18-jarige jongen, genaamd Ernest Rho des, is gearresteerd. Hij wordt in arrest ge houden in het politiebureau van North-Ful- ham. Er is echter geen mededeeling omtrent eenige tenlastelegging tegen de verdachte. De „Tel." meldt nader Voor het West-Londensche politiegerecht verscheen gister Ernest Rhodes, de 18-jarige huisknecht van een filmacteur, beschuldigd opzettelijk detn dood te hebben veroorzaakt van de 16-jarige dansleerarea Grace Blacal- ler. De inspecteur van politie, die hem arres- teerde, verklaarde, dat beklaagde een bekente- nis aflegde, welke nu de gebruikelijke waar- schuwing in het politiebureau werd opgetee- kend en op verzoek van den politierechter werd voorgelezen. Daaruit bleek, dat beklaagde sedert een paar maanden verkeering had met het slacht- offer, terwijl zij hem somwijlen plaagde. Zij waren verledm Donderdagavond samen naar een bioscoop geweest. Naderhand bracht hij haar naar de woning van haar moeder, met wie zij de Paaschvacantie zou doorbrengen. Hij vroeg haar of ze met Paschen met hem wilde uitgaan. Zij nam dai eerst aan, maar zei later, dat zij bezet was. Hij werd jaloersch. Zij lachte hem uit en noemde hem een armen dwaas. In zijn minnenijd vergat hij zichzelf, haal- de een scheermes uit zijn zak en terwijl zij hem kuste, streek hij het open mes dwars over haar keel. Zij zeide: „Je hebt me gesneden en i'k was van plan je te zeggen, dat ik je lief- hebZe kuste hem opnieuw, streek liaar ge- handschoende hand over haar keel, waaruit bloed vloeide, en, het scheei'mes in zijn hand vindende, riep zij haar moeder. Beklaagde verklaarde vetrder, dat hij haar slechts had willen verwonden. Hij schrok, toen hii Zaterdagmorgen haar dood in de ochtendbladen las en bekende zijn daad aan zijn meester, die hem aanried zich terstond bij de politie aan te geven, hetgeen hij deed. De behandeling van de zaak werd een week verdaagd. HINDENBURG'S CANDIDATUUR. Uit New York wordt aan de „Lokal An- zeiger gemeld, dat in verband met de berich ten volgens welke Hindenburg eerst rugge- spraak zou hebben gehouden met den ex-kei- zer, een Duitsch Amerkaansch journalst aan laatstgenoemde telegrafisch om opheldernig heeft verzocht. Hij heeft daarop van kolonel Von Kleist het volgende telegram ontvangen „Telegram ontvangen, Z.M. had geener lei mededeeling van Hindenburg over zijn can- didatuur, geen mededeeling werd1 door hem ontvangen. Adhiiraal Von Tirpitz is niet te Doom geweest. Z.M. krijgt de berichten over de presidents- verkiezingen in Duitschland, uitsluitend uit de Duitsche en buitenlandsche pers. Z.M. staat met niemand in verbinding, die deelneemt aan actieve politiek in Duitsch land, of met partijleiders. Z.M. heeft zich tot principe gemaakt, zich niet in interne Duitsche aangelegenh den te mengen, zoolang hij in Doom woont." Stad^nienws. HET 100-JARIG BESTAAN VAN HET QROOT NOORD-HOLLANDSCH KANAAL. Aan liet vastgestelde programma der Wa- tersportfeesten, te houden te Alkmaar en Helder resp. op Maandag den len Jtigi (twee- den Pinksterdag) en Dinsdag den 2en Juni (z.g. Pinkster III), ter herdenking van het 100-jarig bestaan van het Groot Noord-Hol- landsch Kanaal, ontleenen wij: Je feestdag te Alkmaar. Officieele ontvangst door het Hoofd-Comi- te van de Eereleden en genoodigden ten 10.30 v.m. aan boord van een vaartuig gelegen aan de Handelskade in de onmiddellijke nabijheid van het station. Zeilwedstrijden op het Alkmaarder Meer, onder technische leiding der Zaanlandsche Zeil- en Roeivereeniging, vanaf 10 uur v.m tot 4 uur n.m. Op groote deelneming mag worden gerekend. Voor het bijwonen der zeilwedstrijden zal ruimschoots gelegenheid worden geboden door het totstandbrengen van een goede com- municatie tusschen Alkmaar met het Alk maarder Meer en omgeving. Van 2 uur n.m. tot 5 uur n.m. zwemwed- strijden, pantomime en andere attracties on het water te Alkmaar, onder leiding van de Alkmaarsche Zwemvereeniging „De Water- ratten". Van 5—6 uur n.m. behendigheidswedstrijd in het varen met punters in een van deWVlk- maarsche grachten, onder leiding der Veree- niging „Schuttevaer" te Alkmaar. Des avonds ten 8 ure Kermesse d'Ete op het Doeienveld, georganiseerd door Alcmaria V. V. V. In den loop van den dag zullen verschil- lende roeiers van buiten aankomen, waar- voor door Alcmaria V. V. V. een herinnerings- kruis wordt geschonken aan elken roeier. 2e feestdag te Helder. Circa 9 uur v.m. vertrek van Alkmaar naar Helder per salonboot, welwillend beschikbaar gesteld door de Mij. Alkmaar-Packet. Toegankelijk voor elkeen tegen geringe vergoeaing. Aankomst Helder circa 12.30 n.m. bij het tentoonstellingsterrein en de stad Helder. Bij aankomst der boot zal deze worden begroet door een escadrille landvliegtuigen van het vliegkamp „de Kooij". Officieele ontvangst door het Gemeente- bestuur van Helder van de eereleden en le- den van het Comite met de genoodigden. Ten 2 uur n.m. zeilwedstrijden van de Kon Marine Jachtclub op de Texelsche Reede Aan de bezoekers der tentoonstelling (met amusementen) en de feestgenoodigden uit Alkmaar zal gelegenheid worden gegeven per sleepboot, motorbotter en andere vaartui- gen de zeilwedstrijden te volgen. De marine zal de wedstrijden opluisteren door demonstraties met onderzeebooten en'wa- tervliegtuigen. Bij gunstige gelegenheid tocht door de Texelsche zeegaten naar de Noordzee. 11 uur des avonds vertrek per salonooot met de Alkmaarsche feestgenooten. Voor de overige bezoekers zal per extra trein gelegenheid worden gegeven desge- wenscht hun woonplaats nog te kunnen be- reiken. _De bijzonderheden zullen binnenkort na der worden bekend gemaakt. CONCERTEN VAN HET STED. MUZIEKKORPS. De concerten van het Sted. Muziekkorps in den Muziektuin zullen, naar men ons meldt, op den eersten Zondag in Mei begin nen en tot den laatsten Zondag in September duren. POL1TIE-NIEUWS. Ter zake van wederspannigheid is door de politie tegen een alhier wonend oetsoon pro- ces-verbaal opgemaakt. VECHTPARTJ. Het is al weer geruimen tijd geleden dat er Zondagsavonds geregeld van baldadigheid en vechtpartijen van bezoekers uit Heemskerk sprake was. Langen tijd schijnt't goed gegaan te zijn, maar gisteravond is het weer eens tot een ou- derwetsche steekpartij gekomen. Op het Ritsevoort is om elf uur een kleine veete uitgevochten tusschen een clubje bezoe kers uit Heiloo en een groepje Heemskerkers. De messen werden getrokken en twee der vechtenden kregen flinke steekwonden, een in den arm en een boven het rechteroog. De politie heeft drie personen aangehou- den, waartegen proces-verbaal wegens mis- handeling is opgemaakt. HET CHOCOLADE - KONIJN VAN DEN HEER BURGER. Vierhonderd acht en zestig bezoeksters en bezoekers van den banketwinkel van den heer A. Burger hebben naar het gewicht geradbn van het chocolade -konijn, dat gedurende de de paasch-weken in de etalage was tentoonge- steld. Hedenmorgen is het konijn gewogen, in te- genwoordigheid van den heer Raat en een ver- slaggever der A lkm. Courant, die beiden als „wedstrijds-jury" fungeerden. Het juiste gewicht was 9 pond en 55 gram. Op 26 briefjes was het ponden-aantal juist. Deze kwamen dus het eerst in aanmerking. Dc andere, die varieerden van circa 1 pond, tot nota-bene 217 pond, konden gevoegelijk bui ten beschouwina blijven. Het briefje, met den naam J. B. Schans- tra, Jr., Groenelaantje 10, alhier, vermeldde 9 pond en 'A ons. Dit scheelde dus slechts 5 gram met het juiste gewicht. Het konijn werd dus aan dezen nauwkeurigen schatter toege- wezen. De aardige langoor,— een mooi stukje werk! is vandaag reeds aan zijn nieuwen baas toegezonden. „BERGOPWAARTS". Het is bijzonder jammer, dat het Noord- Hollandsch Tooneel-ensemble (leader B. G Loevens) Zondagavond zoo'n klein aantal be zoekers had, toen het in de „Harmonie" een tweede opvoering gaf van het bekende stuk van D. H. Scheffer, „Bergopwaarts". Het ge- zelschap had gemeend gezien de dankbare ontvangst van de eerste opvoering, dat het den tweeden keer wel meer belangstelling zou hebben. De vertolking verdiendc dit dubbel en dwars. De geest van het stuk komt duidelijk naar voren door vlot en boeiend spel van de hoofdpersonen. Het publiek toonde zich ook thans weer dankbaar. Bij het bal, dat den avond besloot, werd ge- klaagd over de onvoldoende muziek (piano en twee mandolines). Men zal goed doen dit een volgende maal aan vakmenschen toe te ver- trouwen. Aantrekkelijke muziek komt aan de stemming altijd ten gdede. HET HOTEL „DE NACHTEGAAL". Het onlangs in openbare veiling ddor den eersten hypo-theekhouder, den heer Van der Sleesen gekochte hotel „B>e Nachtegaal" is thans onderhands verkocht aan den heer L. Jansen, grossier in glas, porcelein en huis- houdelijek artikelen. Het ligt in het voornemen van den heer Jansen om zijn zaak naar dit pand over te brengen. De Alkmaarders zullen zich nog wel her- inneren, dat de heer Jansen zijn zaak aan de Paardenmarkt in het hotel „Wijnkamp" ves- tigde. Dit pand zal nu weer beschikbaar ko men en met het oog op de centralisatie van vrachtauto's en vrachtwagens op de Paarden markt, krijgt het pand voor een zaak die daarmede verband houdt meer beteekenis. Naar wij vernemen zal er uitwendig aan het hotel ,,De Nachtegaal" niets veranderd .worden. Voor Alkmaar mag het verloren gaan van deze zaak op dit mooie punt een veriies ge noemd worden. In het reisseizoen werd van dit hotel zeet zeker nog een druk gebruik gemaakt en als buitenzit was het een gelegenheid die in Alk maar eenig genoemd kon worden. DANSAVOND GERTRUD LEISTIKOW. De wereldberoemde danseres Gertrud Leis- tikow zal Vrijdag 17 April een dansavond in den schouwburg ,,'t Gulden Vlies" alhier ge ven met een geheel nieuw programma, welk programma het eerst in Februari j.l in den Stadsschouwburg te Amsterdam werd gege ven, waarbij een voile zaal haar een uitbun- dige ovatie bracht. Dit nieuwe programma werd samengesteld na haar tournee door Indie, waar, zooals de Indische bladen berichtten, de danseres een enorm succes had. In Indie woonde zij ook de Javaansche dansen bij in de Kratons te Djokjakarta en Soerakarta, waarover zij zich zeer bewonderend heeft uitgelaten in een drie- tal artikelen van haar hand, in de Telegraaf verschenen. In den modernen dans neemt Gertrud Leis- tikow wel een zeer bijzonder plaats in onder de danseressen. Waar op het gebied van den modernen dans velerlei richtingen en stroo- mingen zijn, kan men Gertrud Leistikow be- zwaarlijk een bepaalde richting toekennen, vooral daar haar dansen niet een bepaalde tendenz in de een of andere richting vertoo- nen. Gertrud Leistikow danst omdat zij niet anders kan dan dansen en het dansen voor haar leven is. Zij danst tragisch en beeidt in haar dans het dirama door bewegingen uit; zij heeft dansen, waarin een subtiele fijhheid van gratie en een rustige schalksche humor tot uiting komen, terwijl haar groteske dan sen van een bizarre grilligheid zijn, die ons doen huiveren. In al haar dansen heeft zij dus niet de be- doeling iets bepaals te geven, doch zij ont- staan uit de sluimering van haar ziel en too- nen ons, wat daar achter het bewuste ver- scholen ligt. Haar dansen verschijnen zoo uit het natuurlijke voile warme leven, dat het on- mogelijk is, dat ze verkeerd begrepen kunnen worden. Daarbij is Kaar teehniek vrijwel vol- komen en niet meer merkbaar, zoodat de beel- dende bouw harer bewegingen nauwelijks opvalt en deze als vanzelf ontstaan. Op het programma, dat zij Vrijdag 17 April in den schouwburg ,,'t Gulden Vlies" zal dansen, komen *veertien geheel nieuwe dansen voor, waaronder enkele met begelei- ding van muziek van Chopin, Grieg, Turina, Granados en Tartaarschc volksdansen met begeleiding van Tartaarsche volksv;ijzen. \'er- der zal zij eenige dansen geven, die ontstaan zijn door Indische indrukken, met begeleiding van instrumenten uit den gamelang. De danseres zal aan den vleugei begeleid worden door de bekende pianists Oiga Elias. Dien avond zal in de schouwburgzaal het stoelenplan gewijzigd zijn, laf nu een mid- .lonpad en twee zijpaden 'ocgang *ot de plaatsen zullen geven. ALKMAARSCH BIOSCOOP THEATER. Max Linder heeft in zijn nieuwsfe film „Max, de koning van het circus" al een groot ALKHAAR GODRA

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1