Dadelijke verlichting van Asthma. Bit zal bewezeu woriien ann alle Asthma- lyders in biederlaiid. Ieder Asthmalijder kan bij zijn drogist de volgende drie dagen een gratis proefpakje Asthmador aanvragen. Dr. Rudolph Schiff- mann is met de voomaamste drogisten over- eengekomen deze proefpakjes aan alle Asthmalijders in Nederland af te geven. Dr. Schiffmann, de bekende specialist voor kwa len der ademhalingsorganen, heeft in Asthmador een volmaakf tijiddel samenge- steld, na vele duizenden Asthmalijders behan deld te hebben. Hij zegt: „Besliste verlichting bij de hevigfcte Asthmakrampen kan verkregen worden door het gebruik van .Asthmador", dikwijls na 10 a 15 seconden, doch in ieder geval binnen het zelfde aantal minuten" Hij zegt ook: „Het is mij volmaakt bekend, dat er ernstige twijfel bestaat omtrent het gene- zen van Asthma en ik ben tot de overtuiging gekomen, dat de eenvoudigste manier om mijn middel zijn heilzame werking te laten toonen is, door een gratis proefpakje uit te reiben aan ieder die er belang in steli Ik weet wat Asthmador zal uitwerken; ik heb het in duizenden gevallen met bevredigend resultaat aangewend en mijn vertrouwen er in is zoo sterk, dat ik gaame de kosten ervan draag om ieder Asthmalijder in de gelegen- heid te stellen gratis een proef te nemen". Zij, die ver van een drogist verwijderd wonen, kunnen een gratis proefpakje per post beko- men, door hun naam en volledig adres per briefkaart op te geven aan Schiffmann's Depot, Singel 95 te Amsterdam. DE WERKSTAK1NGEN IN DRENTE EN FRIESLAND. Het aantal werkwilligen neemt bij de rijks- .werkverschaffing in den Haskerveenpolder geregeld toe. De menschen werken er 9 uur per aag. De inspecteur der rijksveldwacht in Fries- lard, die met het oog op de werkstakingen te Heerenveen gedetacheerd was, is naar zijn standplaats teruggekeerd. DE SCHILDERSSTAKING. Van werkgeverszijde wordt uit Den Haag meegedeeld: Het tot zich trekken van de ongeorgani- seerde patroons is gebleken, een goeden maat- xegel te zijn. Na de vergadering van Donder- dag zijn geen berichten binnen gekomen, dat patroons het door de gezellen aangeboden contract hebben geteekend. Vemomen werd, dat patroons, die de vorige week geteekend hebben, hun gezellen weer hebben ontslagen. Verwacht wordt, dat de patroons. georga- niseerd en ongeorganiseerd, krachtig zulien samenwerken. TWINTIGSTE NEDERLANDSCH NATUliR- EN GENEESKUNDIG CONGRES. Te Groningen wordt Dinsdag, Woensdag en Donderdag het Twintigste Ned Natuur- en Geneeskundig Congres gehouden. Gistermiddag te half drie werd in den Stadsschouwburg de Eerste Algemeene ver gadering gehouden, onder voorzitterschap van prof ar. J. F. van Bemmelen te Gronin gen, die de vergadering opende met een rede over „de tweezijdige symmetric der levende wezens." Na de openingsrede hiel3 prof dr P. Zee- nan uit Amsterdam een rede over: Nieuwe uitkomsten der natuurkunde. PAASCHVUREN. Men echrijft uit Enschede aan de N. R Ct. In Twente, het oude Saksenland, waar in vroeger eeuwen de Paaschvuren brandden op het ieest van Ostara als vreugdesuitingen voor de terugkeerende lente, worden nog steeds, het meest in de dorpen, Paaschvuren ontstoken. In den meest Oostelijken hoek, met name in Ootmarsum en Denekamp is dit ge bruik vooral nog in zwang, en raar laastge- noemde plaats trekken vele stedelingen op om getuige te zijn van dit sehouwspel. Tegen- woordig zingt men daar godsdienstige liede- ren bij,"als: Christus is opgestanden en Daar nu het feest van Paschen is. Dit laatste is sen beurtzang met een als klokkengebeier- klinkende melodic Als in vroeger jaren de stapel goed brandde, werd hand aan hand een groote rondedans om het vuur gehouden. driemaal rechtsom en driemaal linksom, en na den reidans licp ieder met een brandend stuk hout om het vuur rond. In Borne wordt nog elk jaar een roggeschoof om het Paasch- vuur rondgedragen voor het zegenen van den komenden oogst 1 In Enschede heeft de commissie van beheer over het G. J. van Heekpark besloten, dit oude Twentsche volksgebruik in eere te her- stellen en het heeft op den avond van Paaschmaandag' een groot Paaschvuur in het park doen ontsteken, dat tal van belangstel- lenden en nieuwsgierigen heeft getrokken. Het was opgebouwd volgens een beschrijvmg indertijd gegeven door den folklorist prof. Callec: een grooten stapel takkenbossen met een paal in liet midden, om den stapel zoo hoog mogelijk te dcen worden, te beschouwen als een zonr.esymbool en herinnert aan den zonnedienst onzer heideqsvhe voorouders, en in den hoog opstaanden palmtak kan bet symbool gezien worden van het eeuwig we- derkeerenae leven na den winterslaap der natuur. De teertonnen, welke op sommige plaatsen onder den houtstapel waren ge- plaatst ter vergrooting van den vlammen- gloed, zijn een toevoeging van den lateren tijd. INBRAAK. Tijdens afwezigheid van de bewoters is Maandagavond ingebroken in de woning van den heer Van der K. in de Prins Hen- drikstraat te Eindhoven. Er werd drie kasten opengebrokeneen geldkistje met papieren van waarde en gouclen sieraden wdrd gesto- len. De politie heeft het kistje leeg terugge- vonden, alsmede een der vermiste gouden voorwerpen. Van de daders geen spoor. Verder werd ingebroken in de woning van den heer Van der S. te Wcensel, waar onge- veer 50 en eenige huishoudelijke artikelen werden gestolen. Te Noordwijk aan Zee is iugebroken in de villa „Zandwijk", van de familie Van der Valk. Wanneer de inbraak is gepleegcl, kon niet worden vastgesteld, aangezien de villa tij- delijk onbewoond was. Een groote hoeveel- heid tafelzilver. te zamen ongeveer 100 stuks, meest lepels en vorken, alsmede verschillende andere voorwerpen, waaronder een trom- meltje biscuits en sigaren, worden vermist. Het gestolene vertegenwoordigtt een waarde van ongeveer 1500 Van de'daders is er tot dusver nog geen spoor. DE KAMERVERKIEZINGEN. In de Maandag te Alkmaar gehouden ver gadering van afdeelingen, correpondentschap- pen en algemeene leden van de Democratische Partij in den kieskriug Helder is de volgende candidatenlijst opgemaakt: I. Prof. mr. J. E. Heeres; 2. mcvr. mr. A. Leydesdorff-de Leeuw; 3. H. S. Eriks; 4. Gerh. van Dijk; 5. D Roggeveen; 6. mevr. H. van Biema-Hymans7. K. Dilling8. W. J. Krewinkel9. mcvr \V. van de Pauwert; 10. Generaal C. J. W. Koolemans—Bcynen11. mevr A. Schwier-Rubers12. J. N de Jong; 13. dr. R. de \\aard; 14 B Israel; 15. J. A van Sijn16. H. T. Tillema17. Th. B. V. Dill; 18. A. I Witmans; 19. mevr. W. Willink- Altes20. A. van Gent. In den kieskring Helder za] men vanwege den Vrijz.-Dem. Bond een actie voeren om den heer D. Kooiman te Purmerend, lid van Gedep. Staten van Noord-Holland, die op de bijlijst No. 13 is geplaatst, door voorkeur- stemmen gekozen te krijgen. De groslijst van candidaten van den Chris- lelijk-Democratischen Bond voor het Iidmaat- schap van de Tweede Kamer is, in alfabedsche volgorde, als volgt: A. K. Hardenberg, Ede; Sj. Heringa, Utrecht; A. P. Jungcurt Jr., 's-Gravenhage; M G. J. Kempers, HarderwijkA. Roodvoets, Emmen; A. M. C. Sandberg, 's-Gravenhage; H. Scholtens Kzn., Rotterdam; C. Schuitma- ker, Haarlem; J. v. d. Steen, Scheveningen Chr. de Vries, Haarlem; G. A. de Vries, 's-Gravenhage; D. J. H. van Wijk, Rotter dam. Alle op deze groslijst voorkomende personen hebben zich bereid verklaard, cen candidatuur te aanvaarden. OUD-TWEEDE KAMERL1D GEARRESTEERD. In Den Haag is dezer dagen gearresteerd het oud-Tweede Kamerlid, afgevaardigde van den Economischen Bond, de heer W. H. Bui- sonje. Hij had zich schuldig gemaakt aan op- lichting van een boekhandelaar uit de L^nge- brugsteeg te Amsterdam. De aangehoudene heeft eenige jaren in Ber- lijn gewoond en daar o.a. voor den boekhan delaar eenige zaken gedaan. 't Geld, dat hem daarbij ter hand was gesteld, een bedrag van 12450, heeft hij ten eigen bate aangewend. Er was niets meer van over. Sinds eenigen tfjd vertoefde hij weer in den lande en zocht, daar hij geen midde] van be staan had, een betrekking. De politie van het bureau Singel heeft hem, in verband met de voormelde oplichting, in de Residentie doen ar'resteeren. Hij is naar Amsterdam overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. DE BURGEMEESTER VAN DEN HAAG BESTOLEN. De burgemeester van Den Haag, mr. J. A. N. Patijn, die met buitenlandsch verlof is geweest, is op zijn terugreis naar Den Haag het slachtoffer geworden van een zakkenrol- ler. De heer Patijn was Zaterdag te Brussel n den trein gestapt. Korten tijd later bemerl:- te hij, dat zijn portefeuille. inhoudende een vrij aanzienlijk bedrag aan Belgisch en Ne- derlendsch- bankpapier, verdwenen was Ver- moedelijk heeft een internationale tremdief kans gez.en, hem de portefeuille te ontfutse- len. De heer Patijn heeft bij de Belgische poli tie aangifte gedaan van dezen diefstal. Van den d?der is nog geen spoor ge^onden. STEEKPART1J. Maandagavond heeft te Velseroord een ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij A. door K. op drie plaatsen in den rug is ge- stoken. De gewonde werd naar de woning van zijn zwager vervoerd, waar dr. De Wcerdt uit Velsen de eerste hulp verleende. Deze achtte de verwondingen van zeer ernsti- gen aard. De politie heeft A. nog geen ver- hoor kunnen afnemen. De politie heeft den dader uit zijn bed gelicht. Hjj wordt ter be schikking van de justitie gesteld. RAADSL1D VEROORDEELD Het gereehtshof te Amsterdam heeft Maan dag uitspraak gedaan in de zaak tegen A. T. V., gemeenteraadslid van Westbroek, door den politierechter te Utrecht, wegens bedreiging tegen het leven van een rijksveldwachter ge- richt, tot 6 maanden gevangenisstraf veroor- deld. Opnieuw rechtdoende, veroordeelde het hof bekl. tot 3 maanden gevangenisstraf. HET ECHTPAAR SPEENHOFF. Met veel genoegen zegt de 0. H. Crt. kun nen wij mededeelen, dat mevr. Speenhoff hans zoover herstellende is dat zij weer gaa* loopen. Haar eerste optreden zal zijh in den Circus Schot wburg, directeur de heer M Spree te Rotterdam, op den cersten Mei. Mevr. Speenhoff treedt dan op in het nieuwe een-bedrijvige stuk van den heer J. H Speenhoff „Rooie Brak" of „Het hart van het vclk" en in hun nieuwste liedjes en samen- zangen. EEN SINISTERE GRAP. Vrijdagavond is een krans met de portret- ten van de agenten Huysman en v. d. Goot. bekend uit de zaak van den zwerver Richter, gehangen aan het hek van het gemeentehuis in de I.aanstraat te Baarn, vlak voor het cel- lengebouw. Het was toen een jaar geledec. dat de zwerver in dit cellengebouw werd dood gevonden. De burgemeester stelt een ernstig ondeizoek in. HET AFSCHE1D VAN DEN COMMIS- SARIS DER KON1NGIN VAN GELDERLAND. Gistermiddag waren in# de vergaderzaal van de Provinciale Staten van Gelderland vrijwel alle burg-meestefs der Geldersche ge- meenten bijeen gekomen', om afscheid te ne men van den aftredenden commisscris der Koningin in dit gewest, jhr. S. van Citters. Namens alien voerde het woord de burge meester der gemeente Arnhem, mr. S. J. R. de Monchy, die er op wees hoe het al dade- lijk, toen de ontslagaanvrage bekend werd, bij alle burgemeesters vaststond, dat men uiting wilde geven aan de gevoelens van eer- bied en dankbaarheid jegens den scheidenden commissaris van de Koningin in deze pro< vinfie. Fr is toen een commissie gevormd, om dezp hi'ldehetoog'ing voor te bereiden. Spreker wees er op, dat de taak van deze commissie zeer dankbaar is geweest, omdat wel zelden een comite op uitgezonden circu- laires een zoo groot percentage gunstige a.itwoorden zal hebben ontvance'- Nagenoeg alle burgemeesters van de Geldersche ge- nieenten slechts een enkele was door ver blij in het buitenland verhinderd zijn te- nenwooi dig, terwijl de kort geleden afg?tre- d;n oudjjurgemeester van Tiel mede ver- zocht had, zich bij deze huldiging te mogen aa.;sluiten. Spr. huldige vervolgens in een uitvoerige red j den commissaris. Wij atlen, zpide spreker o.a. verder,'hebben getracht uiting te geven aan onze gevoelens van dankbaarheid i "-enover u, op een wijze, die u aangenaam zou zijn. Het was ons n.l. bekend, dat u, wanneer wij meenden dat een geschenk moest worden aangeboden, het liefst zag dat dit geschenk ook voor uw kin- deren een blijvenae herinnering aan uw Amhemsche jaren ~ou zijn. Spreker uitte de hoop, dat de bloemenbak, die thans wordt aangeboden en waarop de aanleiding tot dit geschenk is gegrift, aan d' wensch zal voldoen. Aan dit geschenk wordt de bede toegevoegd, dat voordat deze bloemenbak in het bezit van de kinderen overgaat, de aftredende commissaris er nog la~ ere jaren aan moge- herinnerd worden, dat meer dan 100 burgemeesters uit Gelderland groote bewondering koesteren voor de wijze, waarop jhr. van Citters van 1909 tot 1925 h:t ambt van commissaris der Koningin in deze provincie heeft vervuld en hem warme dank weet, voor de in die hoedanigheid van hem ondervonden steun. In zijn antwoord op de rede van den bur gemeester van Arnhem noemde jhr. van Cit ters het een bijzonder vriendelijke gedachte, dat de burgemeesters hier bijeen kwamen om van hem afscheid te nemen. Spr. was daar- voor alien zeer erkentelijk en in het bijzonder de i burgemeester van Arnhem, die het initi- atief daartoe nam. Spr. noemde o.a. de jaren te Arnhem door- gebracht de mooiste van zijn leven. Nadat van den commissaris met de burge meesters een foto genomen was, vertoefde men nog eenigen tijd in de ontvangstzaal, waar buffeften waren aangericht, en waar velen zich nog eenige oogenblikken persoon- liik met den scheidenden commissaris onder- hielden. BROEKHUTJS GEKNIPT. De Antwerpsche correspondent van de N. R. Crt. meldt: Naar verluidt, is dezer dagen Willem Broekhuys hier ter stede aangehouden. Ge- ruimen tijd had hij in een groot hotel ver- toefd zonder eenigen last te ondervinden. Kort geleden vertrok hij en moet hij Brussel en Keulen bezocht hebben. Te Antwerpen terug gekeerd, werd hij aangehoudn op verlangeh van de Nederlandsche justitie, welke zijn uit- levering heeft verzocht. IN DEN BUIK GESCHOTEN. Maandagavond is te Terapelkanaal bij de ontruiming van een feestzaal den rijksveld- w 'i .er Broekema een kogel in den buik ge- schoten. In hopeloozen toestand is B. naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. NEDERLAND EN RUSLAND. De heer Van Ravesteijn, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van buiten- landsche zaken de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de regeering van de Unie der Soc. Sovjetrepublieken aan haar gezantschap te Berlijn opdracht heeft gegeven geen visa voor een reis naar haar gebied meer aan Nederlanders te verstrekken Indien dit bericht, dat in de bladen vermeld is, bevestigd wordt, wil de minister dan me dedeelen, welke stappen de Nederlandsche re- geemg van zins is naar aanleiding van de ze^ voor de belangen van Nederlanders na- deeligen maatregel te ondernemen? Wil de minister voorts mededeelen, of de Nederlandsche regeering, indien het boven- staande bericht juist bfijkt, voornemens is harerzijds geen visa voor een verblijf in Ne derland aan personen van Russische nationali- teit meer te verstrekken? DE TOESTAND IN FRTESLAND EN DRENTE. Gisteren is de gemeenteraad van Ops ter- land in spoedvergadering bijeengekomen op verzoek der soc.-dem. raadsfractie. Met 13 te gen 1 stem is de volgende motie aangeno- men: De raad der gemeente Opsterland, overwe- gende, dat de omvangrijke en langdurige werkloosheid in deze streken blijft voortbe- staandat de tegenwoordige loonen, die in de gemeentelijke en particuliere, door riik en sre- meente financieel gesteunde werkverschaffin- gen, te laag moeten worden geacht, dat, naar het oordeel van den raad, het wenschelijk is dat verhooging daarvan door de regeering in overweging wordt genomen, verzoekt de re geering dringend die verhooging te willen be- werkstelligen en de bestaande grieven te on- derzoeken. Men meldt uit Emmen: Gisteravond heeft te Emmer-Erfschciden- veen het Christelijk comite van actie verga- derd, ten einde te overwegen wat er in de toc- komst gedaan moet worden in de veenen. Be sloten werd het comite permanent te maken Aan den betrokken minister werd een tele gram gezonden, waarin ei- op wordt aangc- drongen het Zuidelijk kanaalplan uit tc voe ren-. KORTE BERICHTEN. Te IJzerloo, gem. Aalten, is Paasch- Maandag de boerderij van G. Kaeming op de H.oge Wind met den geheelen inboeael af- gebrand. Het vec kon worden gered Maandagvond is te Dalen, tijdens de kermis heftig gevochten met het gevolg dat verschillende lieden gewond- werden, van wie een ernstig. De gewonden zijn naar het zie kenhuis te Hoogeveen overgebracht. Flet conflict in de Rotterdamsche haven is geeindigd. Maandag is te Utrecht plotseling "over- leden de heer A. van Driel van Wageningen. chej van het seinwezen der Nederlandsche Spoorwegen. J. L., een werkloos, Nederlandsch glas- blazer te Shoreditch (Engeland) heeft zijn vrouw en twee kleine kinderen trachten te ver- moorden met een hakmes en is daama uit een raam van de derde verdieping gesprongen. Hij was dadelijk dood. Het oudsk- kind is overleden: Het andere kind en de vrouw ver- keeren ik levensgevaar. Tijdens dt beide congressen der volgen de week stelt de Bibliotheek der Rijksuniversi- De jeuk en ontsteking van alle jeukende litiidaandoenirgen als gordelroos, dauw- worm, eczeem enz. moeten spocdig zwichten voor de antiseptische en geneiende eigen- schapptu van Foster's Zaif. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per tube 1 teit te Groningen een en ander uit haar bezit ten toon: handschriften, incunabelen en boe- ken uit later tijd, merkwaardig om schrift, druk of verluchting. De Nederlandsche en Belgische rijkspo- Htie speurt ijveriig naar zekeren J. G. uit Bu- del (N.-Br), die spoorloos verdwenen is. Men vermoedt dat hij betrokken is geweest bij een j.l. Zondag te Beek (Belgie) gepleegde moorcl. Zaterdag is te Utrecht een vergadering gehouden van de Vereeniging van onderwij- zers en arisen, werkzaam aan inrichtingen voor onderwijs aan achterlijke en zenuwzwak- ke kinderen. Het 6-jarige jongetje M. B. uit de Dijk- straat te Amsterdam is Zondag in de Oude Schans verdronken. Op aanwijzing van een kameraadje, waar M. te water gevallen was, is het lijkje opgehaald. Ingezonden stnkken (Buiten verantivoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede insternt.) WEGENAANLEG TE BERGEN. Geachte Redactie. U heeft in mijn vorig ingezonden 90 c.M. van den aangeboden grond gemaakt hetgeen 2/3 moest wezen. In uw onderschrift staat: alle eigqnaren geven den grond gratis. Dit is zeer waar, maar die alien verkeeren in geheel andere positie dan mijn persoon. Het te beharden gedeelte is: Doorntjes en Verlengde Geestweg. Doorntjes is een bijna aaneengesloten bebouwing, zoodat de men schen uit hun isolement ver lost worden. Ge heel anders is het met den Verlengde Geest weg, deze heeft buiten mij slechts een eige- naar en is geheel bouwterrein. Om nu deze alien terwille te zijn want voor mij zelf is het niet noodig daar ik op den hoek van den harden weg woon heb ik't verzoek om be- harding geteekend, wat echter geenszins in- hield dat ik den grond cadeau zou geven. Wanneer ik dus hoewel geen der beide nieuw te maken wegen noodig hebbende en mijn belangen er eerder door geschaad dan gebaat worden nochthans aan den eenen kant mijn grond om niet en aan de andere zijde tegen vergoeding geef meen ik voldoen- de offers aan den gemeenschapszin te bren- gen. Overigens is't met een beetje goeden wil best mogelijk den weg buiten mij om te leg- gen maar daar is, gezien de houding van B. en W., niet veel kans op. Reeds vier jaren aaneen zoo men mij mededeelde was een verzoek om beharding gedaan zoodat dit werk meer afgedwongen clan toegestaan is. Het kan dus zelfs voorkomen dat er een te- kort dan altruisme is bij dorpsautoriteiten, maar natuurlijk nooit bij krantenmenschen. Miinheer de Redacteur. Bij voorbaat dank, ik zal er verder geen papier en inkt meer aan vermorsen. Hoogachtend Uw dw. H. KOELEME1J. 14-4-'25. Middengeestweg 46, Bergen. (Wij zijn allerminst bewoncleraars van de houding van- B. en W., die in deze in derdaad s'echts voor den drang van den raad zijn gezwicht en nu zeker niet er naar stre- ven de uitvoering van het raadsbesluit te be- spoedigen. De houding van inzender is desniettemin een eigenaardige. Eerst hadden wij de klok hooren luiden enz. en nu wij adressant er aan herinneren dat ook hij het verzoek aan den raad om beharding teekende, heet het weer dat dit geensziss inhield, dat hij zijn grond gratis afstond. Inzender zal goed doen voortaan met meer aandacht te lezen wat hij teekent, want in het bewuste adres wordt de raad er wel degelijk aan herinnerd, dat de eigenaren hun grond gratis afstaan. Weinigen zullen het met inzender eens zijn dat door de tot stand te brengen beharding zijn belangen eerder geschaad dan gebaat zijn. Dit is echter een kwestie van appreciate. Hoewel de heer Koelemeij dit minder prettig vindt en daarom al over „krantenmenschen" gaat spreken zullen wij er op blijven aan- dringen dat de burgers bij het bepalen van hun houding zooveel mogelijk het algemeen belang in het oog houden. Red Alkm. Crt.) Geachte heer Hoofdredacteur. Ter completeering van een berichtje uit Oterleek in uw blad opgenomen, betreffende de raadszetel van den heer Bontes, zag ik faarne onderstaande in Uw blad geplaatst. let bedoelde berichtje luidde aldus: De heer P. Bontes is reeds sedert maanden van woonplaats veranderd. Tengevolgc daarvan heeft de heer B. voor zijn functies in verschillende ver- eenigingen als bestuurslid bedankt. Hij blijft echter zitting nemen in den ge mcerrteraad. Wekelijks vertoeft hij een dag in de gemeente en houdt hier alzoo zijn domicilie. Onwillekeuring dringen zich bij het lezen hiervan de volgende vragen aan mij op: le. is dc heer Bontes nu werkelijk zoo onmisbaar in den Raad van Oterleek; 2e. zit genoemde heer zoo vast aan zijn zetel geplakt, dat hij er geen afstand van kan doen, of 3e. zijn er heelemaal geen geschikte op- volgcrs meer op de lijst? Vraag 1 en 2 kunnen we gerust laten zweriimen, (al zou vraag 2 een schijn van waarschijnlijkheid kunnen bezitten), om vraag 3 cens n'ader te bekijken en dan mogen we direct als vaststaande aannemen, dat er inderdaad nog een heele reeks namen op voorkomen van mannen en vrouwen, die min-- stens zouden kunnen presteeren. wat de heer B. als zoodanig doet. En toch zit't geheim juist in de opvolging. In November van het vorige jaar toen er sprake van was, dat de heer B. ging vertrekksn en hij daarom reeds bedankte voor enkele bestuursfuncties, heeft de heer B., desgevraagd, zelf te kertnen ge geven in December als lid van den Raad te willen bedanken. Volgens z'n eigen meening had hij te lang deel uitgemaakt van dat col lege, om nu zoo maar schriftelijk te bedanken, liever nam hij in een openbare vergadering afscheid van de andere leden, welk voorne- men zeer verklaarbaar is, als men de heer B. kent. Dus, zou no. 2 der lijst, de heer H. Zee- man van Stompetoren, oud-lid van den Raad, weer zijn intrede doen, en dat nu was een doom in 't oog van zekere ingezetenen, de heer Zeeman moest ten koste van ailes ge- weerd worden, maar hoe? Acbter de scher- men werd zwaar gewerkt en men vond dc oplossing, dat de heer B., vrijgezel zijnde, ge rust elders kon gaan wonen en in de gemeen te Oterleek z'n domicilie houden, mits hij maar een nacht per week in de gemeente Oterleek kwam slapen Victorie, de heer Bontes kon gehandhaafd blijven en het schoone doel, de heer Zeeman te weren, was bereikt. U, mijnheer de Redacteur, dankende voor de opname teeken ik, met achting, ARGUS. (Mocht inzender met zijn mededeelingen verder willen gaan en bepaalde personen als initiatiefnemere van dezen opzet willen aan- wijzen, dan zal hij zijn artikelen niet meer met een schuilnaam mogen teekenen. Red. Alkm. Crt.) Knnst. Den 18en van deze maand wordt dr. A- Bredius zeventig jaar. Wie hem nog dezer dagen bij zijn verblijf in Holland, dat hij io den vreemde toch maar niet vergeten kan, sprak, kan hem dezen leeftijd onmcgelijk aan- zien. De nog zoo opgewekt keuvelende, in zijn manier van doen zoo montere geleerde doet dan meer denken aan 'n goeden vijftiger. En tcch heeft hij zijn wereldbefaamdbeid ab kenner onzer oude kunst, die nog steeds door de besten onder hen in vraagstukken van ge- wicht geraadpleegd wordt, niet voor niete vcrworven. Hoewel van huis uit gefortuneerd en in staat alle genoegens, weelden zelfs, dea levens naar hartelust te smaken, heeft hij rich epefferingen getrcost, waartoe alleen maar iemand, die zijn leven heeft gewijd aan een taak, die hem boven alles geldt, in staat is, Hoevele uren heeft hij, jarenlang niet gesle- ten in donkere, vochtige archieven, zich gege ven aan den moeizamen detail arbeid1 duizen den en nog eens duizenden oude bescheiden te doorsnuffelen, om zoo doende, steentje voor steentje het glorieuze historische, esthetisdie gebouw te helpen tundeeren, waarin onze on- sterfelijke oude kunst een waardige cultuur- historische omlijsting zou vinden. Tallooa zijn de merkwaardige en verrassende vond- sten, welke hij heeft gedaan en menig werfc, ook van anderen, zou onvolledig zijn, wanneer dit niet steunde op zijn kennis en zijn vlift Niet alleen ons land, ook de cultuur-histori- sche wetenschap der wereld heeft ontzaggelijlc veel aan dr. Bredius te danken. Het Mau- ritshuis zouden we niet meer kunnen denken, zonder de meesterwerken, welker aanwezigheia daar aan zijn goedheid te danken is, om van de prachtige collectie in zijn oude, deftige patriciershuis aan de Prinsengracht, die hee lemaal zijn eigen schepping is, maar niet eens te gewagen. Ook in Monte Carlo, waar hij thans woont, vergeet hij cms land en zijn kunst niet. Zijac bemoeienissen met deze laatste; zijn oorzaak, dat hij af en toe een ongezochte aanleiding heeft ons nu en dan te bezoeken. Op het oogenblik werkt de jonge zeveotig- jarige aan een monumentale studie over Jan Steen, die naast Rembrandt zijn groote Ifefdfi vergt. Buitenland DE MOORD OP DE LONDENSCHE DANSLEERARES. Volgens Engelsche gewoonte moet de doodsoorzaak van het slachtoffer van eea moord afzonderlijk worden onderzocht door een Coroner, den officieelen lijkschouwer die na zijn nderzoek evenals de politierechter be- voegd is, den bedrijver van de misdaad naar de gewone rechtbank te verwijzen. Vandaar, zegt de Telg., dat de jonge Er nest Rhodes, die gisteren voor het West-Lon- densche politiegerecht verscheen onder be- schuldiging van moord op de 16-jarige dane- leerares Grace Blakaller, vandaag in hetzelf- de district onder arrest in het Coroners Court verscheen alwaar het onderzoek naar den «- Heb Je die koe wrkooh'tf J a. maar ik kreeg niet zoovqqI als Ik doeht. maar dat docht ik ook eigeoijH piey

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6