DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. „Centrom-Hdter>. Zaterdag Dans en Cabaret. Zondag 4V61].. Matinee. No. 90 1925. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Honderd zeven en twintigste Jaargang Ahonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.fr. per post f2.50. Bewijsii. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regelgrootere letters naar plaatsruiintc, Brieyeii franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. V1UJFPAG Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. |7 APRIL Buitenland DE KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK. Men is in parlementaire kringen in het ge heei niet ingenomen over het feit, dat Patnleve aan Caillaux de portefeuille van financien heeft aangefaoden. Poincare zou zelfs in den Senaat hebben uitgeroepen: ,,de keuze van Caillaux is een uitdaging van den Senaat. In verband daarmede wordt aan de Tel. bericht, dat de combinatie Painleve-Caillaux-Briand weer onzeker is geworden. Speciaal de socialisten zijn niet ingeno- mene met de keuze van Caillaux, die zich ab- eoluut tegen elke kapitaalheffing verklaard heeft. Painleve zou desniettemin trachten de com binatie te behouden. (Onder „telegrammen van heden" zal men zien, dat hij daarin geslaagd is.) Hij heeft, zooals reeds ge meld, ook een portefeuille aangeboden aan senator Chaumet, den voorzitter van het repu- blikeinsch comite van Handel en Industrie, hetgeen een verbreeding der basis van zijn sventueel kabinet naar rechts beteekent DE KABINETSCRISIS IN BELGIe. De crisis is, niettegenstaande optimistische verwachtingen, nu immers Vandervelde zich er voor spande, nog niet tot een einde geko- men. De moeilijkheden zijn voor hem zoo groot, dat hij verklaard heeft, nog niet te kunnen beslissen of hij al dan niet de kabi- netsformatie aanvaardt. Dit deelde hij mede bij een bezoek aan den koning. Tevens gaf hij te kennen, dat hij zijn anhvoord waarschijn- lijk tot Maandag zal uitstellen. Zaterdag komen de rechtsche groepen bij- een. ONRUSTIG BULGARIJE. In de kathedraal te Sofia heeft een helsche machine een explosie veroorzaakt, op het oogenblik, dat de begrafenis plaats had van den regeerings-afgevaardigde Kosta Geor- gief, die eergisteren werd vermoord. Er zijn talrijke dooden en gewonden. Alle aanwezige ministers bleven ongedeerd. De orde in de stad is niet verstoord. HET CENTRUMCONGRES TE KEULEN. Te Keulen werd op het vierde congres van de Rijnlandsche Centrumspartij een levendig debat gevoerd over de scheuringstendenzen in het Centrum in Rijnland en Westfalen. Daarbij werd voornamelijk critiek uitge oefendop den voorzitter van den Rijnland- schen Boerenbond, Freiherr von Loe. Ook in deze gedelegeerdenvergadering verdedigde volgens de Tel. Freiherr von Loe het stand- punt, dat een algemeene volksgemeenschap een utopie en de sociaal-democratie de doods- vijand van de landbouwers is. De democrati- "che partij noemde hij, als zijnde de voort- zetting van de oude vrijzinnigheid, onchris- telijk. Toen men bij interruptie er den spreker op- merkzaam op had gemaakt, dat de Duitsche Volkspartij toch veel vijandiger tegenover de katholieken staat dan de democratische par- tii, antwoordde Von Loe, dat de Duitsche Volkspartij in den jongsten tijd veranderin- gen heeft doorgemaakt als geen andere par- tij. Deze opmerking gaf in verband met het feit, dat juist de Duitsche Volkspartij de can- didatuur van Marx met de wapens van den „Fvangelische Bund" bestriidt, aanleiding tot groote vrooliikheid. Von Loe vond in de vergadering geenerlei steun en vcliet voor de stemming over een motie van vertrouwen in de Rijksdagfractie en dp Landdagfractie de zaal. Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. Uit de debait°'- bleelc, dat de katholieke landbouwers in het Rijnland het C.entrums- vaandel weliswaar trotiw zijn geblcven, maai dat de Duitsch-Nationale Reichslandesbund grooten invloed he. ft gekregen in de land- bouw-organisaties en dat ook de landbouw- biaden onder deren- invloed vijandig tegen over de grondwet staan. De debatten op t congres hebben echter aangetoond, dat deze oppositie tegen de officieele Centrumspolitick schaakmat is gezet. In zijn slotrede kwam de afge\aardigde, prof. Lauscher, voor de candidatuur van Marx op en verklaarde hij, dat in het bezette gebied niet veel. woorden noodig zijn, om ieder duidelijk te maken, wat een overwin- ning van Hindeiiburg zou beteekei.en. Dr.. Marx heeft gisteravond te Berlijn een rev: gehouden waarin hij de noedzakeliik- heid betoogde van economische samenwer- king tusschen de volken. De uitslag van 26 April zal z. i. een beslissiug over een rusti- ge verdere ontwikkeling of tegenwerking be- vatten. Met de stemming in het buitenland moet terdege rekening worden gehouden, daar Duitschland nog buitenlandsch kapi- taal noodig heeft en daaroni mag Duitsch land zijn c'oncurrenten geen stof tot agitaiie leveren. Het Reichsblock en het Volksblock publi- ceeren beide een oproep voor het bijeenbren- g. van een verkiezingsfonds. Daarbij ver- klaart het Reichsblock, dat de berichten be- treffende het ter beschikking stellen van een er.orm bedrag van groot-kapitalistische zijde onjuist zijn. Het centrale comite van de verschillende groepen. die zich aancengesloten hebben ter v rdccliging van haar belangen in de kwestie der valorisatie, heeft zijn Kdr.i vrijgelaten bii de presidentsverkipzing De eaiuiida.' t der socialisten bij de cerste stemming voor het rijkspresidentschap, Braun, doet een oproep op degenen, die in- dertijd hun stem op hem uitbrachten, alien op Marx te stemmen. De vakvereenigingen hebben dergelijke verzoeken tot haar leden gericht. HET EINDE VAN DEN KOERDISCHEN OPSTAND. Bevestigd wordt, dat de hoofdleider Sjeik Said met 9 andere Koerdische hoofdlieden en een lijfwacht van 25 volgelingen gevangen is genomen. De opstand kan dus inderdaad als geeindigd beschouwd worden, zooals we gis- ter berichtten. In het bezit van Said, die pevankelijk naar Warto is gevoerd, werd niet alleen een groote som gelds in goud gevonden, doch ook be- langrijke documenten, welke betrekking heb ben op den opstand. Nu de rebellen van hun leiders zijn be- roofd, onderwerpen zij zich op groote schaal aan de Turksche regeeringstroepen. Deze laatsten rukten verleden Zondag Guendj binnen en het gewone bestuur is in het geheele gebied van den onderdrukten op stand hersteld. De Turksche kabinetsraad, voorgezeten door president Moestafa Kemal, besprak gis- teren andermaal de reorganisatie van het be stuur en men verwacht, dat dienaangaande de noodige hervormingen weldra zullen worden afgekondigd. Het bekende Turksche blad „De Tanin" werd heden op hoog bevel gelast, rnorgen niet te verschijnen. De reden van de- zen maatregel is tot dusver onbekend, en de redacteur Janhio liet zich sedert weken niet over de politiek uit. DE TWEEDE INTERNATIONALE. De eerstvolgende zitting van het dagelijksch bestuur van de socialistische arbeiders-inter- nationale zal den 9en en 10en Mei te Parijs plaats vinden Op de agenda staat o. a. de kwestie van het veiligheidsverdrag en de ont- wapening. De graaf van Onslow, onder-staatssecre- taris van oorlog, zal de Britsche regeering vertegenwoordigen op deze conferentie ovet de controle op den handel in wapenen, welke te Geneve zal worden geopend. DE DUITSCH-POOLSCHE ECONO MISCHE ONDERHANDELINGEN. Naar de bladen melden zullen de Duitsch- Poolsche economische onderhandelingen, wel ke door de Paaschdagen zijn onderbroken, 21 April opnieuw worden opgevat. SCHADEVERGOED1NG AAN DU1T- SCHERS IN MEXICO'. Naar de „Vossische Zeitung" meldt, is het protocol tot regeling der aanspraken op scha- devergoeding door de Duitsche staatsbur- geVs, die verliezen hebben geleden in Mexico door de daar nlaats gehad hebbende revolu- tie, onclerteekend. DE CONFERENTIE DER KLEINE ENTENTE. De conferentie der minister van Buitenland sclie Zaken der Kleine Entente is definitief cp 9 Mei vastgesteld. AANSLAG OP KONING BORIS.' Naar uit Sofia wordt gemeld is het aan de uitgezonden troepen gelukt de bende, die den aanslag op koning Boris pleegde, te oms'.n- gelen, zoodat ontkomen onwaarschijnlijk wordt geacht. DE OUD-MINISTER HoFLE STERVENDE. De oud-Rijksminister van Posterijen, Hofle, is, naar de bladen melden zoo ernstig ziek geworden, dat hij van de Heilige Sacra- men ten der Stervenden moest worden voor- zien. Hofle heeft een hartziekte. Andere bladen spreken het bovenstaande tegen. EEN PRIESTER TE LENINGRAD TOT 6 JAAR OEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. Het hcrf voor het arrondissement Leningrad heeft tot zes jaar gevangenisstraf veroordecld den priester Uosas, wegens verschillende ver- grijpen, strafbaar gesteid bij het Sovjot-web bock van Strafrecht. De uitlcvering van Ussas was door Polen verzocht. HET ITALIAANSCH-EGYPTISCHE GRENSGEBIED. De Italianen hebben volgens de Tel. de osase Jarabcet, waarover het huidige grens- geschii tusschen Egv'pic cn Italie in hooidzaak Iccpt, bezei. Het bericht hiervan heeft, volgens dit blad, to. Cairo groote consternatie verwekt, daar de Egyptische regeering cte gemelde nota, welke zij reeds Maandag. i.L ontving en waarin deze fcczetting werd aangekondigd, geheim gehouden had. De Engelsche pers verklaart, dat Engeiand bereid is a's bemiddelaar tusschen Italie en Egypte op te treden Evenwel kan het de Iidiaansche aanspraken op de case niet be- sfrijden, daar deze gegrona zijn op de bekende cvereenkornst tusschen lord Milner en Scia- loja. EEN LONDENSCHE PAPIEROPSLAG- PLAATS VERBRAND. Van gistermorgen af staat in een Zuid- Oostelijk arheidersdistrict van Londen een van d: grootstc cpslagplaatsen van oud pa pier ih brand. Talrijke brandspuiten, waar- van de manschappen in ploegen werkten, be- strijden den brand, die tot u toe reeds voor ongeyeer een millioen gulden schade heeft aangericht. Do brand ontstond te middernaclit in een zijstraat van Old Kent Road tastte weldra ook eoiMiaburige vcrf- en vornisfa-brnk aan, legde tevens een houtmagazijn aan den over kant van het Surrey-kanaal in de asch en beschadigde de groote loods van de Londen- sche Omnibus Maatschappij, waaruit talrijke motorbussen nog tijdig konden worden ver- wijderd. De enorme vuurzee de vlammen zijn 100 voet hoog die in den omtrek een groo te hitte afstraalt, noodzaakte de bewoners van de omliggende kleine arbeiderswoningen hun huizen te verlaten' en in ter beschikking gestelde omnibussen een toevlucht te zoeken. Pas na eenige uren, toen de talrijke brand spuiten het hevige vuur hadden bedwongen, konden de arme families terugkeeren naar hun woningen, welke gelukkig door het vuur gespaard gebleven waren, doch in sommige gevallen door het water waren beschaddgd. DE BARMAT-AFFAIRE. De Rijksdagcommissie voor het onderzoek naar de credict-affaires Barmat-Kutisker enz., heeft haar arbeid voortgezet. De voorzitter, afgevanrdigde Saenger, deed mededeeling van een schrijven van den afgevaardigde Herr mann Miiller (soc-democraat), waarin deze zich scherp tegen de bewering van de Deut sche Wochenzeitung fur die Niederlande" wendt, dat hij een onjuiste getuigenverklaring zou hebben afgelegd Hij constateert in dit schrijven verder, dat h j noch in 1920 noch in 1921 in Nederland geweest is. De commissie zette daarop het getuigen- verhoor voort met het hooren van den koop- man Emil Heinemann uit Elberfeld. Deze was indertijd lid van den Raad van Toezicht van de Butterhandlung Berlin en moet thans inlichtingen geven over de kwestie, of de Duitsche handel door de bevoorrechting van Barmat van de zijde van verschillende regee- ringsbureaux schade geleden heeft. DE BRAND OP DE „MONTLAURIER". In het kort werd reeds mededeeling gedaan van den brand, welke is uitgebroken aan boord van het stoomschip „Montlaurier" van de Canadian Pacificline. Dit groote passa- giersschip van 17.000 tons, de vroegere „Prinz Friedrich Wilhelm" bevond zich reeds meer dan een maand in het droogdok te Bir kenhead bij Liverpool, waar het eenige noodi ge herstellingen moest ondergaan, naar aan- leiding van de schade, welke't in een storm op den Atlantischen Oceaan had beloopen. Het opschilderen zou juist aanvangen, overi- gens was de reparatie voltooid. Vermoedelijk is de brand Woensdagmorgen tusschen 6 en 7 uur uitgebroken in een der 3e klasse hutten voorin. Toen't werkvolk aan boord kwam, had het vuur zich al over ver- scheidene hutten uitgebreid. Onmiddellijk werd de brandweer, zoowel die van de werf als de plaatselijke, gealarmeerd, welke spoe- dig met al het beschikbare materiaal ter plaatse was. Het blusschingswerk werd zeer bemoeilijkt door den dichten rook, welke het verblijf in de nauwe ruimten onderdeks vrijwel onmogelijk maakte. Hoewel de brandweerlieden, die zich in het voorschip waagden, van gasmaskers voorzien waren, geraakten in den aanvang reeds twee bewusteloos. Uit 80 straalpijpen werd het vuur door de patrijspoorten en de luiken aan dek bestookt en nog duurde het geruimen tijd, voordat eenige vermindering van de vuurzee merk- baar werd. De verf droop van den buitenwand en hing als een donker zijden gordijn, van fantasti- sche tee'kening neer. Eerst laat in den middag was men den brand meester, doch een overzicht van de ver- wcesting was toen nog niet te verkrijgen. Hedenmorgen is gebleken, dat 600 derde klasse hutten totaal zijn uitgebrand. Men schat de schade op ongeveer 50.000 pond sterling. STIERENVECHTERS-RISICO. Tijdcns een dezer dagen te Andujar in de Spaansche provincie Jaen gehouden stieren- gevecht, werden niet minder dan zes stieren- vechters door de stieren gedood- Be „Voorstelling" moest halverwege ge- staakt worden, een unicum in de geschiedenis ccr Spaansche stierengevechten. HET AMERIKAANSCHE DRANKVERBOD. Volgens Amerikaansche bladen zullen ter handhaving van het drankverbod in de siad NVw-York nieuwe middelen worden toegepast. Tot nu toe werden overtredingen met bccte en gevangenis gestraft, maar dat blijkt niet voldcende te zijn. De smokkelhande! levert coo veel op, dat de boeten doorgaans gemakke- lijk kunnen worden bstaald en de gevangenis straf ondergaan slechts de agenten, de ender- geschikten, terwijl de eigenlijke schuldigen buiten schot blijven. Men zal in het vervo'.g inrichtingen, waar overtredingen geconsta- tecrd'worden, voor korter of langer tijd slui- ten en verirouwt, dat deze straf afschrikwek- kend genoeg zal bliiken te zijn. STAKENDE TELEGRAM-JONGENS. De staking van dc Londcnsche telegram- jongens, die ontevreden zijn over hun lage loonen en gemis aan vooruitzichten, is thans op het kritieke punt gekomen De Eastern Telegraph Company heeft n.l. aan deze 200 ontevreaenen doen weten, dat zij zonder on- derscheid op staanden voct zullen worden cntslagen, wanneer ze niet terstend het werk hervatten. De maatschappij stelr zieii op het siand- punt, dat zij hiennede den jongens bun laat ste kans heeft gegeven. Grijpen ze de hun toe- gestoken hand niet aan, dan worden andere jongens aangenomen. Toen deze boodschap aan de siakers werd overgebracht, besloten zij tot het einde toe vol te houden. Hun hoofdkwartier is geves- tigd in een paar kamers, welke een sympathi- seerende buurman van een hunner ter be schikking van de stakingleiders heeft gestcld. AMERIKA EN DE HANDEL IN WAPENEN. Theodor Burton, de leider der Amerikaan sche delegatie naar de international conferen tie te Geneve voor de intemationale controle van den handel in wapens, is gisteren naar Europa scheep gcgaan. De andere leden der delegatie vertrekken Zaterdag. De Amerikaansche regeering hoopt, dat ten slotte tastbare resulaten bereik zullen worden en is voikomen bereid, ten vollen mede te wer- ke:; tot het nemen van maairegelen ter beper- king van de verscheping van wapenen. Burton en zijn collega's hebben reeds be- dudeerd de ontwerp-conventie in aezen, op- gesteld door de gemengde Volkenbondscom- uussie, welke van Amerikaansch standpunt be. zien, aannemelijke gedeelten bevat. doch in audere opzichten aanzienlijke wijzigingen zal behoeven. De Amerikaansche gedelegeerden zijn er van overtuigd, dat het onmogelijk zal zijn. den internationalen handel in wapenen geheei uit te schakelen, doch zij zijn van oordeel, dat het plan der Volkenbondscommissie om de wapenverschepingen onder controle te stellen, de eenige methode is, om dezen handel te be- perken, KORTE BERICHTEN. Naar vemomen wordt, ligt het, althans vooralsnog niet in de bedoeling, dat in de kwestie betreffende de posterijen tusschen Po len en Danzig in een openbare zitting van het Permanente Hof van Internationale Justi- tie zal worden gepleit. Het volkscommissariaat van Arbeid te Moskou heeft voor de zomermaanden den 10- urendag op het platteland toegestaan. Het dorp Rika in het buurtschap Lu- blind is door een brand biina geheei verwoest. Vierhonderd gezinnen zijn dakloos. De oor- zaak van den brand was. dat een vijfjarig jongentie met lucifers had gespeeld. Prins Henry van Engeiand vervangt zijn broer die op reis is. Althans tijdens een steeple-chase is zijn paard gevallen en heeft den rug gebroken. De prins bekwam geen let- sel. Het bericht, in de Egyptische pers ge- publiceerd, als zou de It3liaansche regeering aan de Egyptische een ultimatum hebben go- zonden in verband met het grensgeschil van Djaraboet, wordt te Rome uitdrukkeliik tegen- gesproken. En er wordt aan toegevoegd, dat de onderhandelingen tusschen de beide re- geeringen normaal verloopen. De Roemeensche miiltaire politie heeft te Chotin in Bessarabie een geheime com- munistische organisatie ontdekt, die in verbin- dng bleek te staan met andere communistische groepen in die irovincie Vele personen wer den gearresteerd. De strafkamer van het Landgericht te Altona heeft wegens hoogverraad den stoker Marx Hoche tot 4 jaar vestingstraf, 300 M. boete en 6 maanden gevangenisstraf veroor- deeld. Hoche had n.l. in October 1923 te Laegerdorff een oproep aan de werkloozen tot het houden van betoogingen aangeplakt, tijdens welke demonstraties bij een botsing met politie versrhe:dene personen zwaar ge- wond werden. alsmede een politiebeambte en een arbeider doodgeschoten. De bij den Duitschen verkeersbond aan- gesloten Hamburgsche havenarbeiders heb ben de loonovereenkomst tegen 1 Mei opge- zegd. Zij eischen een loonsverhooging van 20 pet. De Noorsche wet, waarbij aan doktoren het recht wordt verleend, alcohol voor medi- sche doekinden voor te schrijven, is thans een jaar lang in werking. De verkoop van alcohol in alle apotheken in Noorwegen bedroeg in dat jaar in totaal 161.418 liter tegen 1.291.335 in het vorige jaar. Volgens een schatting, zal de bevolking van Amerika in Juli 113 millioen vijfhonderrl duizend. zielen bedragen. Op het Radencongres van Georgie te Tiflis bracht de vclkscommissaris Froenze verslag uit over den stand van het Roode Le ger. Dit telt op het oogenblik 562 000 man. waarvan 10 pet. nationale formaties van zelf- standige Sovjet-republieken zijn. Sedert het begin van 1925 heeft de Sovjet-regeering geen vliegtuigen meer in het buitenland aan gekocht, maar laat deze in Rusland zelfs ver- vaardigen. De Fransche gezant te Moskou, Her- bette, heeft aan de Sovjet-regeering officieel verklaard, dat het bericht als zouden twee Fransche officieren deel hebben genomen aan de conferentie van de Oostzeestaten te Riga ortjuist is. Naar uit Parijs wordt gemeld, zal de juridische faculteit van de Sorbonne, welke zooals bekend, indertijd gesloten werd we gens de studentenbetoogingen tegen prof Scelle (die inm'.ddels afgetreden is), Maan dag weder geopend worden. In den ouderdom van 65 jaren is een Londensche beroeradheid, de barbier van ko ning Edward en koning George, genaamd jaschke ovetleden. Dc politie te Boedapest lieeft de emjgra- tie-agenten Emerich Boer cn Andreas 1 akas Op rertnon ran iatrotlnetie. lvaarien verkrijgbaar aan het Hotel, gearresteerd. Beiden hebben in het Nedcr'and- sche West-lndische leger gediend en waren efifl geslaagd elf jongelui uit de provincie aan te werven die heden naar de Nederland- sche kolonien vertrekken zouden. De eerste tunnel onder de binnenstad van Londen ter ontlasting van het straatver- keer zal in Noord-Zuidelijke richting langs het Westelijke front van het hotel Ritz het West-Ooste'.ijke verkeer van Piccadilly krui- sen. De tunnel zal een breeden rijweg bevat- ten en ongeveer 500 meter lang worden. Gemengrt Nieiiws. DROEV1G ONGELUK. Gistermorgen omstreeks negen uur begaf de 30-jarige Neeltje Dijkshoorn te Vlaardin- gen zich per rijwiel naar haar betrekking te Alaasland. Op den Maassluisscherdiik "ter hcogte van de Taanderij onder deze gemeente werd zij achterop gereden door een vracht- auto van de fa. C. v. d. Burg en Zn. te Vlaar- dingen. Door nog niet opgehclderde oorzaak, doch vermoedelijk echter door den hevigen \nnd, slipte het rijwiel, waardoor de vrouw kwam te vallcn. Het linker voorwiel van den auto ging haar over het hoofd Onmiddellijk stop- te de auto. Het hoofd bleek geheei verminkt. Dr. van dei- Hordt kon slechts den dood con- stateeren. LOODSIOL OMGESLAGEN. Bij het beloodsen van het van We9t-lndic biiinenkotnende Nederlandsche stoomschip Crynssen is gisterochtend te IJmuiden de loodsjol omgeslagen, waardoor de drie roei- ers te water geraakten. Zij konder echter ge- red worden. WERKSTAK1NGEN IN DRENTZ EN FRIESLAND. Het comite van actie in Friesland adviseert de arbeiders bij de werkverschaffingen de staking op te heffen. BOTSING. Nabij Holten kwam Zaterdag B., vroeger te Enschede woonachtig, thans agent van politie te Delft, on zijn motorfiets met zijn verloofde, de 24-jarige G. S. uit Delft, op de duozitting, in botsing met een boerenwa- gen, met het gevolg, dat de iuffrouw van 'mi motor werd ges'ingerd. en B. it .t zijn motor tegen een boom reed. B. is er betrekkelijk goed afgekomen, ziin verloofde evenwel werd ii A een scliedr'Lactmir opgenomen en per ziekenauto naar het ziekeohuis te Enschede vervoerd, waar ze Wo.nsdagnacht is overle- den. ONBEVOEGD UITOEFENEN VAN DE GENEESKUNDE. Voor het kantongerecht te Middelburg heeft Wcensdag terecht gestaan de natuurge- neeskundige J. B. uit Rotterdam, beklaagd dat hij op 21 Januari te Vlissingen een 77- jarige vrouw, na haar in de oogen te hebben gekeken een levenswijze heeft tocgezegd en de ze haar ook enkele dagen later schriftelijk heeft doen toekomen. O.a. moest de vrouw da- gelijks het bovenlijf wasschen en slapen met natte sokken aan. Verder werd het gebruik voorgeschreven van kruiden enz. Voor dit alles berekende B. 40, te betalen in termij- nen. jm De eisch was 2 maanden hechtenis. Uitspraak 22 April. TWINTIGSTE NEDERLANDSCH NA- TUUR- EN GENEESKUNDIG CONGRES. Onderscheidene leden van het Natuur- en Geneeskundig Congres hebben Woensdag in auto's een tochtje gemaakt naar Veendam. Donderdagvoormiddag werden sectieverga- deringen gehouden. In de onderafdeeling voor scheikunde werden referaten gehouden: In de Donderdagnamiddag gehouden twee- de algemeene vergadering in den Stads- schouwburg te Groningen heeft prof. dr. J Boeke, Utrecht, een rede gehouden over: Het probleem van den vorm. De heer H. Wortman, directeur-gene- raal der Zuiderzeewerken te's Gravenhage, hield vervolgens een rede over de werken voor de afsluiting en gedeeltelijke droogleg- ging der Zuiderzee. Gisterochtend heeft dr. H. A. Kramers, lector in de theoretische natuurkunde te Ko- penhggen, een rede gehouden over: De wissel- werking tusschen stof en straling. Gisteravond is een feestmaaltijd gehouden waar onder meer aanzaten de commissaris der Koningin der provincie Groningen, jhr. mr. E. Tjarda van Starkenborgh, de burge meeter, jhr. mr. L. H. V. Bosch, ridder van Rosenthal, de president-curator der universi- teit, mr. C. C. Geertsema, de waarnemende rector-magnificus, prof. Klein. Vandaag wordt onder leiding; van de hee- ren dr. van Giffen, Heidema en dr. Krui- zinga een excursie gehouden naar de Honds- niginsnijding te Gasselte en Emmererfschei- denveen, met turfgraverijen, veenbrug en en kele archaeologica.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1