ViHduutren en MeisjesEr is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en be- houden van een fraaie Huid van Handen en Qelaat, dan Parol. BIJ EEN MIJNGAS-ONTPLOFFING GEDOOD. Bij een mijngasontploffing in Henegouwen zijn vier arbeiders gedood, onder wie de Ne- derlander Joh. Rosman, 24 jaar oud, weduw- naar en vader van een kind. DE DEELNEMERS AAN DE WAPEN- CONFERENTIE. Aan de conferentie van de Volkenbonds- commissie tot controle op den Internationale® Handel in en de aanmaak van wapenen zul- len 38 Statcn deelnemen, n.l.: Duitschland, Oostenrijk, Belgie, Brazilie, Bulgarije, China, Denemarken, Spanje, Estland, Abessinie, Vereenigde Staten van Amerika, Finland, Frankrijk, Engeland, Griekenland, Hongarije, Ierland, Engelsch-Indie, Italie, Japan, Let- land, Luxemburg- Noorwegen, Panama, Ne- derland, Perzie, Polen, Portugal, Roemenie, Salvador, Zwitserland, Joego-Slavie, Tsjecho- Slowakije, Turkije, Uruguay en Venezuela. Argentinie hqeft bericht, dat't op de confe rentie vertegemvoordigd zal zijn. Enkele Sta ten hebbeii nog niet geantwoord, terwijl Zuid- Afrika, Mexico en Liberia hebben bericht, niet aan de conferentie te zullen deelnemen. (Tel.) EEN OPSTANDIGE BF.WEGING IN PORTUGAL. T Lissabon heeft een opstandige beweging plaats gehad, welke bedoeld was als een po- ging tot een coup d'etat. De regeering heeft de noodige maatregelen getroffen om ae orde te bewaren. In den loop van den dag wer den in verschillende straten aanslagen met handgranaten gepleegd, waarbij echter slechts een persoon gedood werd. Er is de noodige cavallerie, artillerie en infanterie ge- concentreerd. Het leven heeft in de stad ove- rigens een normaal verloop. Nader wordt gemeld, dat de revolutionnai- ren zich gistermorgen kwart voor tien heb ben overgegeven. Ten gevolge van granaatontploffingen zijn ongeveer honderd personen gewond. In de stad is alles rustig. EEN WATERRESERVOIR GESPRONGEN. In het dorp Skelmorlie nabij Greenock (Schotland) is gisteren een reusachtig water- reservoir gesprongen. Hengevolge van het met geweldige kracht uitstroomende water werden 5 personen bedolven, die alien om het leven kwamen. DE KABINETSCRISIS IN BELGIe De Belgisiche katholieke rechterzijde uit Kamer en Senaat heeft Zaterdagmorgen ver- gaderd, ter bespreking van de politieke situ- atie. De zitting begon om 10 uur en duurde voort tot half twee. Zij was hoogst geani- meerd. Tenslotte is volgens de Tel. eenstem- mig een motie aangenomen, volgens welke de katholieke partij bereid is haar verant- woordclijkheid in de regeering van het land te aanvaarden en haar wil bevestigt om de eenheid van de partij te handhaven, in de onderhandelingen. waartoe de regeeringscri- sis aanleiding zou kunnen geven. Zij wijzen de voorstellen door Vandervelde aan eenige hunner leden gedaan, af en behouden zich een definitieve beslissing voor ten opzichte van anderb combinaties. Uit deze motie blijkt, dat d katholieken in principe medewerking met de socialisten niet weigeren, maar zij willen geen onderhande lingen toestaan met slechts een gcdeelte van de rechterzijde, d.w.z. met het democratisch- christelijk element. Deze beslissing zal de taak van Vandervel de bemoeilijken, die slechts een democratische regeering wil samenstellen. Wij gelooven, dat Vandervelde er van zal afzien een kabi net te formeeren en dat de koning een beroep zal doen op een katholieke persoonlijkheid. STEUN AAN INTELLECTUEELE RUSSEN. Verleden jaar heeft het Italiaansche Roode Kruis een bedrag van 100.000 lire ter be- schikking van de commissie voor Intel lectueele cooperatie van den Volkenbond gesteld om te worden verdeeld onder behoeftige intellectu eele Russen. Die verdeeling heeft, naar de Telg. uit Ge neve meldt, plaats gehad door het bestuur van het Internationaal Bureau voor Universi- taire Inlichtingen. Die' gelden zijn grooten- deeis toegewezen aan Russen in Belgie, in Duitschland waar vooral het „Institut Scien- tifique Russe" te Berlijn, de „Russischer Aka- demischer Verein in Deutschland" en het „Verband Judischer Stuaentenvereine" er van profiteeren; verder in Estland, waar die gel den ten goede komen aan de Russische acade- mische groep, aan de polytechnische school te Reval en aan de „Union des Etudiants Rus- ses", in Frankrijk, waar verschillende Russi sche studentenvereenigingen bestaan, in Ne- derland, Polen en Z'nid-Slavie. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN Jansje Maartje, d. van Pieter Swage.r en Cornelia Dieuwertje van de Pol Marinus, z. van Pieter den Nijs en Wilhelmina Visser. Maria Elisabeth Ludwina, d. van Jan Ho veling en Maartje Koppe. Egbertus, z. van Josephus Egbertus Ibink en Klara van der Meij. Anna Gezina Margaretha, d. van Hendrikus Hermanus Sander en Antje Kle- verlaan. Karel, z. van Karel Last en Adria ns Boumeester. OVERLEDEN: Johanna Kolles, 1 week. Neeltje Stam, wed. Pieter Bregman, 78 jaar. Knnst. f |^&*5®9ff(©RT -T-EBBER<SN>J. Ten bate van het te stichten neutraal zie- kenhuis te Alkmaar werd Zondagmiddag 10 April in de Ned. Hervormde kerk een concert gegeven, waaraan medewerkten: 1. Mevr. Haentjes-Schuil, mezzo-sopraan, te Bergen; 2. Mej. Willy Trcost, sopraan te Alkmaar, 3. de heeren J. Koster, bariton te Bergen. 4. C. v. d. Bijl, celliste te Alkmaar. 5. C. v. d. Veen (orgel) te Bergen. 6- Het dubbelman- nenkwartet „Zang en Vriendschap" uit Alk maar en 7. „Bergen's mannenkoor" beide vereenigingen onder leidlng van den heer Corn. Jonker, muziekleeraar te Alkmaar. Dit is 'n tamelijk lange lijst van uitvoeren- den waaronder er zich bevinden die van goede en zelfs voortreffelijke leiding genieten, doch ook anderen die leiding moeten ontberen. Daardoor is het niet mogelijk en mag men dat ook niet verlangen dat elk nummer als uitvoering even hoog staat; doch dat komt -in dit geval niet in de eerste plaats; het finan- cieel resultaat is hier het gewichtigste en daarover kan men volkomen tevreden zijn, want het kerkgebouw was zoo goed als geheel met belangstellenden gevuld. De dames vertolkten composities van Schu bert, Bach, Handel, Tosti, Faure, van Oort en mej. van Rennes. De bariton zong „Panis Angelicus" van Franck (de cellist werkte daarin mede), Jonker's ensemble's gaveu werken van Kreutzer, Witt, Hoogewerf, Han del, Hegar en de organist had behalve de accaanpagnementen, de solo's van Fallsward en Czernv voor zijn rekening genomen. Alvorens echter met de uitvoering van dit tamelijk lange programma dat vlug werd afgewerkt, te beginnen, sprak Ds. v. d. Kie- boom een kort openingswoord. A.K. ?CHOUWBURG HARMONIE .yereenigde T ooneelisten" „Met Pantsef". van Herman Heijermans. Het jaren geleden overal „gekelderde" stuk van Herman Heijermans, „Het Pantser", is gisteravond in die „Harmonie" met groot succes opgevoerd door de Vereenigde Too- neelisten, een troepje artisten onder leiding van den bekenden declamator J. Sternheim. Als we spreken van groot succes, beteekent dit niet, dat een voile zaal de opvoering bij- woonde. Integendeel, de belangstelling was miniem, wat zeer te betreuren valt. Er werd inderdaad spel te zien gegeven, dat alleszins de moeite waard is om gezien te worden. Misschien dat Alkmaar binnenkort gele- genheid krijgt nogmaals van zijn belangstel ling voor deze artisten te doen blijken, al- thans wij vernemen, dat het plan bestaat om het gezelschap nogmaals met hetielfde stuk te doen optreden. Hopelijk neen: on- getwijfe'.d geschiedt dit dan voor een uit- verkocht huis. Minder belangstelling dan een voile zaal verdienen de „Vereenigde Toonelisten" in geen geval. „Het Pantser" is een stuk, dat geheel en al past in het kader van onzen tijd, die zich be- zighoudt met het ontwapeningsvraagstuk. In den tijd, toen het stuk herhaalde malen - viel, dacht men anders over deze kwestie dan thans. Zij, die zich vroeger daarvoor zouden schamen, verklaren zich nu volmondig en om- onwonden anti-militarist, al zouden ze deze gevoelens nog lang niet tot in al hunne conse- quenties durven doordrijven. In ieder geval: in „Het Pantser" treft weer de krachtige taal van Heijermans, van den schiider met de pen, van den grooten schrijver en menschenkenner, die personen uit elk mi lieu kan uitbeelden tot in finesses. In Mari, den jongen 2en luitenant, vinden we de verpersoonlijking van den gevoels-anti- luilitairist, van den man, die niet anders kan dan zich verzetten tegen al wat naar oorlogs- geweld zweemt, omdat zijn geweten hem niet anders voorschrijft. Kind van een volbloed-militair zijn va- c.er is kapitein geweest en heeft in Indie ge- vochten en heeft voor zijn krijgshaftige ver- richtingen den eere-sabel ontvangen komt Mari natuurlijk in botsing met zijn omge- ving. Ter anderer zijde vindt hij stcun bij een vriend, een militair apotheker, iemand die eveneens idealen had over een ontwapende wereld. Had, want zijn idealisme ging over in cynisme, al blijkt die vriend dan later toch nog idealist genoeg te zijn om zijn leven te of- feren als hij de wetenschapi. c. de mcusch- heid kan dienen, immers hij ontziet zich niet een doer hem uitgevonden serum op zich- zelf toe te passen, waarbij uitkomt, dat het serum niet goed is, zoodat het hem zijn ge- zondheid kost. Aanvankelijk krijgt Mari nog hulp van zijn verloofde, als deze echter blijkt hem niet te kunnen begrijpen, offert hij ook haar op en verlaat hij het ouderlijk huis, waar hij zijn vader en moeder en verloofde achterlaat, den vader als een gebroken man. Hij toch stelde militaire eer boven alles en schande was het daarom voor hem, dat zijn zoon, het kind van iemand, die den eere-sabel verdiend had, on- eervol uit den dienst was ontslagen. Sternheim, de leider, speelde Mari meeslee- pend en indrukwekkend (voornamelijk in II aan de bittertafel der officieren), zoo voortref- felijk, dat men zijn voor deze rol ongeschikte posiuur vergeet. Na hem oient genoemd de heer Chr. Lau- rentius voor de menschelijk-juiste wijze van opvatten van de rol van den militairen apo theker Frans Berens. Zijn uitbeelding in de scene met Martha was een zijner beste mo- menten. Ook den schoenmaker creeerde hij treffend. Julius Brongers gaf tot in alle onderdeelen prachtig vc-rzorgd spel te zien als Karel Stam, vader van Mari. De militair-uit-overtuiging sprak uit elk zijner woorden en uit ieder zij ner gebaren. Jan Helleman gaf overtuigend en meerdere malen zeer goed kapitein Hoek. Martha Hoek, verloofde van Mari, werd op uitmuntende wijze gespeeld door Jeanne Ver- kade, voornamelijk in I en II was haar typee- ring juist. Margot Laurentius-Jonas vertolkte Anna,- de vrouw van kapitein Stam een moeilijke rol. die veel eischen stelt zeer goed. C. Kuhn was als oppasser eenig, als kapi tein Brand voortreffelijk. Alphons, het zoontje van kapitein Hoek, werd allerliefst gespeeld door Annie Sluijters. Ten slotte: de geheele opvoering kenmerkte zich door bijzonder vlot (welk een schitteeren- de rolkennis!) en serieus spel. Komen de „Vereenigde Tooneelisten" inder daad terug in Alkmaar, den loopt de ,,Har- monie" vol M. J. G. „HARMONIE". Het deed ons genoegen Zaterdagavond de Concertzaal van den heer Mooij zoo goed ge- vult te zien, al waren er dan ook velen, die voor het bal kwamen; maar enfin, ze waren er, hebben dus kunnen genieten van den voor- treffelijken zang van dit eminente Icoor. De voorzitter opende met een enkel woord den avond en vertelde, dat het Koor nu geheel van het vroeger daaraan verbonden dubbel Mannenkwartet af was, doch dat de heer Mr. A. P. H. de Lange verklaard had, even goed beschermheer te willen blijven. Dit deed ons genoegen, want het koor heeft bescherming noodig en verdient deze in bijzondere mate. Immers is dit koor onder de uitstekende lei ding van den heer Jac. N. Al, kwalitatief ze- ker het beste uit onze stad. Wat prachtig stemmen-materiaal en hoe weet de directeur daarvan gebruik te maken tot een verrassend mooi ensemble! Ol Koop, een aardig melodieus nummertje, en het bekende „Kerstlied" van Bern. Dia- mant, prachtig en juist gezongen en geein- digd met een zeer schoon „bouche ferme". Daarna zong het dubbel Gemengde Kwar- tet, waarop we later terugkomen. Voor de pauze zong het koor nog: „Het Liedje van Verlangen", van Vrancken; behal ve enkele banaliteiten een goed werkje. Toen kwam als eerste na de pauze het, door kenners met veel belangstelling tegemoet ge zien, hoofdwerk van dien avond, n.l. „Het Kind der Glore" van onzen zeer bekenden Amsterdamsch componist Jac. Bonset. Een modern werk, verwant aan de Fransche school uit den tijd van Debussy, met al zijn eigenaardigheden. Wei is de begeleiding (de Vleugel werd zeer goed bespeeld door den heer J. Oik) meer modern als de zang, maar het geheel maakt een tamelijk modernen indruk; dit is oorzaak dat men tegenover zulk werk een ge- reserveerde houding aanneemt; men moet eenigszins met deze muziek op de hoogte zijn en vooral: men moet zoo'n nummer meerma- len hooren, om het op de juiste waarde te schatten. Kent men het van meer nabij, dan vind men het zcker een prachtwerk. Wat een schil- dering in de begeleiding, bijv. „gegleden" (4e regel) hoe juist op die lange A. van het koor. die chrometische gang naar beneden! en die climax op't woord ,,vlam" (Sste regel.) In't bijzonder merk ik nog eens op, de cli max tegen het slot op: de Eeuwige Koning van Licht" en verder doorgevoerd tot het 5- en zelfs 6-stemmig „en hoogste Liefdesheer- lijkheid". Overweldigend van kracht in deze heerlijke accoorden! 't Zou ons te ver voeren alle schoonheden van dit prachtwerk te me- moreeren (er zijn er zooveel), ofschoon dit misschien wel nuttig zou zijn om de reserve bij het publiek weg te nemen, maar dit kan alleen aan de hand van een partituur. We zullen het dus hierbij laten en alleen nog constateeren, dat het koor dit mooie werk best gezongen heeft en de pianist de zoo eigen- aardig moeilijke begeleiding zoo juist speelde. Wegens het al late uur liet het koor „Moe- derziel alleen" vervallen en zong alleen nog „In den Nacht" van Wierts en natuurlijk goed, want alle prestatie's van dit koor zijn, op enkele kleinigneden na, goed! En nu het voortreffelijke kwartet! Dit zond eerst „0 Salutaris" Van den di recteur; een melodieus werkje in den juisten stijl geschreven en daarna het „Ave Maria" van den ouden meester Arcadelt". Beide nummers heel mooi en met toewij- ding gezongen, bereidden ons voor op het genot dat ons de voordracht zou geven der beide latere nummers, waarmede dit kwartet op den laatsten Haarlemschen wedstrijd alle andere mededingers versloeg en zelfs ver ach- ter zich liet. Het verplichte nummer „Bede" van Piet Versloot is ook een meer modern werkje en zeer juist geschreven. De twee eer ste regels in mineur, totdat bij „licht" het ma- jeur optreedt tot het mooie forissimo slot." En dan het Flieflodderke" van Wierts. Prachtig van voordracht, zeer correcte uit voering! Een lust om te hooren! Het kwar tet nog eens onze felicitaties. Als instrumentalist trad op de bekende violist Melchert Schuurman. Hij speelde „Chants Russes", het bekende Lente uit het Concert van Lalo, daarna zijn eigen compo site Vision'"; dit als a en b voor de pauze en later nog „Illussion" van Thome en de prachtige „Valse triste" van Sibelius. Deze violist heeft een mooie, uiterst gevoelvolle streek, waarmede hij het publiek direct voor zich weet te winnen. Hij hoede zich echter voor overdrijving en al te veel sentiment. Zoo vonden we bijv. het Lente, van Lalo, hoewel prachtig gespeeld, wel wat al te veel „Lento." Het beste van zijn nummers vonden we wel de Valse Triste van Sibelius en zeer goed van opvatting. Wel hoorden we den heer Schuurman al meermalen, maar nog niet op een serieus concert. Nu wij hebben van zijn spel genoten en vooral ook het publiek, dat hem zelfs tot een toegift dwong. Hij speelde als bisnummer het bekende: Sempre Avue" van Thome. De heer S. is technisch een goed violist, kan tooveren met streek, maar ver- valt, zelfs in zijn prachtige pianissimo's wel eens in het ziekelijk sentimenteele, wat nu wel het publiek erg boeit, maar wat men toch niet vraagt van een serieus violist. Hij houde ons deze opmerking ten goede, zijn spel zal hij er bij winnen als hij hiermede re kening houdt. Voor humoristische afwisseling zorgde de heer en mevrouw d. "Bogaerde. Hartelijk isi er gelachen om hetgeeni zij ga- ven. Beide artisten beschikken over een mooie stem en geven uitstekend samenspel. Wegens het late uur konden we hun laatste nummer niet meer bijwonen. Resumeerende komen we tot de conclusie dat Harmonie een schitterende avond heeft gegeven; 't is vooral op muzikaal gebied een groot succes geweest. S. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 April. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.9 te Blacksod en Vaiinhead. Laagste barometerstand 743.1 te Janmayen. Verwachting (van den avond van 20 April tot den avond van 21 April): Matige tot krachtige noordwestelijke tot oostelijken wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk droog weer, kans op nacht- vorst, zelfde temperatuur. Sport VOETBAL Zwisterland—Nederl and 4—1. Niet altijd kan het geluk een voetbalploeg begunstigen en wat wij reeds gevreesd had- den is gebeurd. Het Hoi. Eiftal beeft gisteren te Bern een zeer verdiende 4—1 nederlaa^ geleden. Wie met eenige kennis van voetba ons spel tegen Duitschland b.v. volgde, moest voor zich zelf de overtuiging hebben dat een flinke nederlaag vroeg of laat moeSt volgen. Technisch en tactisch kwamen onze spelers te kort en alleen geluk en enthousiasme heb ben ons tegen Belgie en Duitschland kunnen redden. Toen nu gisteren de Zwitsers na een zwak begin plotseling hun besten vorm von den, was het met ons elftal gedaan. Reeds spoedig na den aanvang doelpuntte Buitenweg voor Holland. Na een kwartier was de stand gelijk. Maar na een half uur nam Zwitserland de leiding door en misver- stand in onze verdediging. v. d. Meulen bles- seerde zich en moest spoedig vervangen wor den door Schindeler. Rust 2—1. In de twee- de helft waren de Zwitsers geheel de baa-. Buitenweg viel nog uit wegens een enkel- blessure. Visser nam de middenvoorplaats in. Direct daarna werd' de Zwitsersche back Got- tenkieny door een ander vervangen. Halvr- wege het tweede gedeelte maakte Zwitserland het vierde punt, waarbij het bleef. „De Courant" (N. v. d. Dag) van heden- morgen bevatte o.m. het volgende overzicht dat vermoedelijk zeer juist den hoofdindruk weergeeft. Welk een deceptie, na zulke goede voorne- mens, zooals die gekoesterd werden door onze Oran jemannen, met 4—1 te worden geklopt! En dat op een wijze, die niet den minsten twij- fel aan het al of niet verdiende overlaat. Zelfs wanneer men mij naar een oordeel vroeg omtrent het verkregen cijferresultaat, zou ik geniegd zij® te zeggen, dat wij er nog vrij gunstig zijn afgekomen. De uitersten hebben alkaar hieir ongetwijfeld geraakt. Met uitzondering van het eerste kwartier heeft een Nederlandsch vertegenwoordigend elftal wel- licht nimmer zoo gefaald als ditmaal en ge zien de algemeene stemming in geheel Zwit serland omtrent de nationale vertcgenwoor diging, heeft een Zwitsersch team wellicht nimmer zoo verbluffend goed g.p d en zoo verrassend als dat van heden in Zurich. Onder deze omstandigheden had men er zich dan ook niet over behoeven te Verwonde- ren indien het verschil zes inplaats van drie aoelpunten in ons nadeel zou zijn geweest. Misschien ware het aspect eenigszins anders geweest als de Zwitsers in het eerste kwartier niet die hulp van de doelpalen hadden geno ten, maar'aan de totale inzinking van onze ploeg in het resteerende deel van den strijd doet dit toch niets toe of af. Onwillekeurig zoekt men naar een oorzaak, naar een verkla- ring van het geval en gedeeltelijk hebben wij dan ook reeds de hitte en het ongelijke grond vlak waaraan de Zwitsers inderdaad beter gewend' zijn, als voor ons nadeelige factoren genoemd. Maar deze waren toch niet van dien aard, dat het meer dan zwakke optreden onzer spelers alleen daarvan een gevolg kon zijn. Dat excuus ware ver onvoldoende. Ook in Parijs was het warm verleden jaar! Onze ploeg had een „clean off-day" en daar is fei- telijk alles mee gezegd. Haar spel was nog niet half zoo goed als tegen Belgie op 15 Maart in Antwerpen en dat was reeds matig. Wij zullen hier dan ook geen treurzang hou- den over hoe sleeht.deze wel was en die, doch evenals na den wedstrijd HollandDuitsch land maar weer volstaan met te hopen op beterschap. Een uitzondering willen wij alleen maken voor Denis, die zijn moeilijke taak althans behoorlijk vervulde en voor den jeugdigen Van Heel, die goed gedebuteerd heeft, al trad hij nog een beetje te bedeesd en te schuchter op. Jammer was, dat Dijke dikwijls te dicht bij het eigen doel bleef hangen, waardoor hij zijn dubgenoot niet aanvulde; dienst spel zou dan waarschijnlijk nog een beteren indruk hebben gemaakt. Over de Zwitsersche ploeg niets dan lof. Daar zat verband in, zoowel in de dieptc als in de breedte en individueel waren alien, be halve doelman Aubin en de invaller-achter- speler Gottenkieny, hun plaats overwaard Schmiedlin was als spil weer de groote stuw- kraeht, waarvoor wij hem kennen en ook aan voerder Reymond gaf een heerlijk voorbeeld. Ongetwijfeld zou ook een in allerbesten vorm spelende" Nederlandsche ploeg aan deze Zwitsers de handen vol gehad hebben, om niet te worden geslagen en de eenige tech- nische fout van onze tegenstanders was deze, dat de midden linie bijna steeds, achter de voorhoede bleef en zeer weining in de verde diging kwam helpen. Dit was nu weliswaar niet zoozeer noodig door de onverklaarbare zwakheid en den geringen samenhang in on zen aanval, maar het bleef een fout, waarin een gevaar voor de Zwitsers en een kans voor de Hollanders door snelle uitvallen besloten lag. Vermelden wij ten slotte nog, dat scheids- rechter Slawick zich behoorlijk van zijn niet moeilijke taak Jieeft gekweten en dat men de grootste moeite had om alle toeschouwers te bergen en buiten de lijnen te houden. Geluk kig bleven incidenten uit, doordat den toe schouwers vergund werd, dicht bij de lijnen op den grond plaats te nemen. Deze" Zwitserland—Holland-wedstrijd zal, evenals twee jaar geleden onze debacle te Bern, een donkere bladzijde blijven in de ge- schiedenis van het Nederlandsche voetbal. Ondere uitslagen. Kamp. v. Nederland: Go-AheadSparta 12, FrisiaN. A. C. 03. Quick—Spartaan 0—1. De kansen van al le drie clubs zijn nu weer even groot. HelderQ. S. C. 1M). V. O. C A. D. O. 1—1 na 4 X TA mi- nuut verlenging. Een nieuwe beslissingswed- strijd is nu noodig. Alcmaria speelde gisteren haar competitie- wedstrijd tegen Z. V. V. in Zaandam. Het was aan de elftallen en het spel wel te mer- ken, dat het resultaat van weinig beteekenis was. Beide clubs verschenen met invallers. De uitslag was 11. Reitsma maakte een fraai doelpunt voor Alcmaria en Kes deed een bal in eigen doel belanden en maakte zoodoende voor Z. V. V. gelijk. Bij de elftalopgave der door Alcmaria in Belgie gespeelde wedstrijden vergaten wij als rechtsbinuen te noemen J. Doeschot, die in beide wedstrijden meespeelde. Een slecht humeur, slapeloosheid en Scheie hoofdpijn worden vaak veroorzaakt door leverstoornissen. Foster's Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aangcvolen tot het genezen van galzucht, verstopping en maag- kwalen. Prijs per flacon van vijftig versui- kerd pillen 0.65; in apotheken en drogist- zaken. Noordschermer, te zamen 38.5560JJ.A. wel ke is geveild in 10 perceelen, alsvalgt: 1. Huis, schuren, erf en weiland, 4.17.10 H. A. 18810—; 2. Weiland 3,59.30 H. A. 9900.— 3. Weiland 3.36.00 H.A 8265; 4. Weiland 4.02.30 H A. f 11557.50; 5. Wei land 3.60.70 H.A 8800.— 6. Weiland 3.22.30 H.A. 6435.—; 7. Weiland 5.95 40 H.A. 16915.— S. Weiland 4.89.60 H.A. 11200.— 9. Weiland 2.83.50 H. A. 8720.— 10. Weiland 2.89.40 H.A. 7240.tezamen 38.55.60 H. A. op 107842,50. De afslag en combination blijven bepaald op Zaterdag 25 April a.s. des middags 12 uur, in het cafe „Central" aan de Nieuwesloot te Alkmaar. Tijdselirilten. UITSLAG VER KOOP INGEN gehouden bij opbod op Zaterdag 18 April 1925, ten overstaan van den notaris Mr. A. P. H. de Lange, van de kapitale boeren- plaats „De Blaauwbonte Koe" bestaande uit flinke huismarswoning met schuren, erf en eenige perceelen uitmuntend weiland, in de Schermeer, aan den Ringdijk, nabij den Laan- weg en Menningweersweg, gem. Zuid- en „NEDERLAN"DSCH FABRIKAAT". In de April-aflevering van het tijdschrift der Vereeniging .Nederlandsch Fabrikaat" treffen wij o. a. aan Een opwekking, uitgaande van het Bestuur der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat". gericht tot onze landgenooten, waarin wordt gewezen op het feit, dat in dit jaar het tien ja ren geleden is, dat de Vereeniging „Neder- landsch Fabrikaat" werd opgericht en nadat in het kort op zeer duidelijke wijze omschre- ven is wat de Vereeniging zich ten doel stelt en wordt aangetoond dat het onverdiend voor- bijgaan van voortbrengselen onzer eigen na tionale nijverheid ontoelaatbaar is, onze landgenooten worden opgewekt gedurende de 2de helft van de inaand Mei, wanneer het tienjarig bestaan zal worden herdacht, in het geheele land meer dan ooit over onze eigen nijverheid te spreken en te denken. Dit kan op verschillende wijzen worden bevorderd en het Bestuur doet een bercep op alien om hiertoe medewerking te geven. In:„Watde Vereeniging in de laatste maanden deed" wordt uitvoerig gewag ge maakt van de verrichtingen in de afgeloopen maand en hieruit blijkt wederom het veel om vattend terrein waarop de Vereeniging werk- zaam is. De heer A. F. van Beurden vcrvolgt in deze aflevering zijn belangwekkend verhaal betref- fende de ontginning "van de Peel in zijn arti- keld, genaamd: „Vreedzame landverovering". Met waardeering zal men kennis nemen van het groote werk dat in enkele jaren tijejs iu den "Oostelijken hoek van Noord-Brabant is# geschied. Een groot aantal afbeeldingen verhoogen de aantrekkelijkheid van dit zeer belangwekkend artikel. In de bijlage „In- en Uitvoercijfers" wordt een overzicht gegeven van den in- en uitvoer van verschillende artikelen in de laatste jaren. Van de officieele rubrieken zij in het bij zonder de aandacht gevestigd op de Export- rubriek, bestaande uit een opgave van hande- laren over de geheele wereld verspreid, welke verbinding zceken met Nederlandsche expor- teerende fabrikanten. De afdeeling Arbeidsbemiddeling, ten doei hebbende bemiddelend op te treden voor die werkzoekenden, welke zich niet tot de ar- beidsbeurzen kunnen wenden, en de opgave van fabrikanten, welke gerechtigd zijn het nationaliteitskenmerk V. N. F. te voeren, ten bewijze dat hun artikelen Nederlandsch fa brikaat zijn. Tenslotte zij nog de aandacht gevestigd op een zeer onderhoudende beschrijving van de drukkerij V. D. E. te Eindhoven, bij welke be schrijving verschillende afbeeldingen zijn op- genomen. Marktberichten ALKMAAR, 18 April 1925. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 25 paarden 125350, 74 melkkoeien 350 tot 450, pinken 180230, 393 kalveren nuchtere 6—/ 28, fok 20—/ 38, 230 schapen: vette 50—/ 60, overhouders 44 tot 57, 41 schrammen 30f 50, 169 big- gen 10 weken 1627, bokken en geiten 6—/ 22, kleine bokjes 1.80—/ 2.30. ALKMAAR, 20 April 1925. Op de heden gehouden weekmarkf waren aangevoerd: 2158 koeien: melkkoeien 325—/ 450, gelde koeien 280400, vette koeien 300 475, vaarsen ISO—/ 360, pinken 80 160, 11 kalveren: vette 90—/ 160, per ned. pond 1.30—/ 1.70, 155 nuchtere kalv. slacht 1032, 406 varkens: vette per ned. pond 76—80 ct., zouters 7274 ct., Londensche varkens 78—S4 ct. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 18 April. 3150 K.G. Wortelen 1.30, 18800 K G. Roode kool le soort 8.60—/ 12, 10400 K.G. Gele kool le soort 1011, 36000 K.G. Wite kool le soort 23.60, 1100 K.G. Uien: Uien 10.1011.00, Drielingen 7.70. 40 K.G. Witlof 12—/ 15.10, alles p. 100 K.G. ZWAAG, 17 April. Veiling Bangert en Ginstreken. Kleipeer 4.50—/ 8, Zoete Veen 11Spinazie 4.20—/ 7.Wortelen 2.50, Witlof 6.40—/ 14.70, Uien 8.— tot 11.Postelein 23.per 100 pd., Bloemkool f 11 tot 18, Roode Kool 4 tot 14, Sla 1.60 tot 5.40, R-abarber 4 tct /8, Radijs /3.80 tot 5.40, Eiercn 5.70 tot 6 per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 18 April. Gro ve Uien 10.10, Drielingen 6.90, Uien 10.90 tot 11.70, Peen 0.70 tot 140, Roode Kool 7.70 tot 11.50, Doorschot 5.30 tot 7.90, Gele Kool 6.20 tot /9 SO, Doorschot 5 tot 7.10, Deensche Witte 1.60 tot f 3.40, Doorschot f 1 tot 1 90. Aanvoer: 2500 Kg. Uien; 9100 Kg. Peen; 80500 Kg. Roode Kool; 16200 Kg. Roode kool; -53500 Kg. D. witte. WARMENHUIZEN, 18 April 1925. Roo de Kool, le soort 9 tot 10.70, Roode kool 2e soort 8.60, Uitschot 4.70, Gele Kool, le soort 6.50 tot 8.10. Witte Kool, le soort 1.90 tot 3, Peen 1.30. Aanvoer: 22500 Kg. Roode Kool; 3000 Kg. Gele Kool, 6100 Kg. Witte Kool, 1000 Kg. Peen.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 3