H-m/Aj Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeertabletten SO ct. Heofdpyn-Tabletten 60 ct. v 7 Het slechtel ™:^j.yeder Aspirin- M Stadsniemws. A.J P s VAN ILLCSAUS /an de F. VII was aangebracht. Op die poortboog was aangebracht het cijfer 15000, de aanduiding van het aantal kilometers af- gelegd op de vlucht van Amsterdam naar Batavia. Aan de eeretafel zatenrechts van den ta- felvoorzitter, den heer W. Hepner, waarne- mend voorziter van de Kon. Vereeniging voor Luchtvaart, de minister van waterstaat prof van Swaay, generaal Snijders, voorzitter van het Vliegtocht—Nederlandsch-Indie, en de lieeren van der Hoop, van den Bvoeke, alsme- de wethouder Jan ter Haar. Links van den tafelvoorzitter waren gezeten de burgemeester van Amsterdam, de heer W de Vlugt, de heer van Weerden Poeuman, kapitein ter zee F. H. A. Greve, vertegenwoordiger van den minister van marine, de heer Guillonard, chef der technischen dienst der K.L.M. te Rotter damWaalhaven. De tafelvoorzitter, de heer Hepner stelde aan den aanvang van den disch een dronk in op het welzijn van het Vorstelijk huis. aan welks leden telegrainmen van huldcbetoon zijn gezonden Na de onderbreking van den feestdisch tot het in oogenschouw nemen van den t'akkelop tocht en het aahooren van de zangcrshulde voerde het eerst het woord, de heer Hepner, .waarnemend voorzitter van de K.L M., die zeide het te betreuren, dat de voorzitter, de heer Loudon, door afwezigheicl verhinderd was de drie kocne vliegers namens de K.L.M. het welkom in het vadcrland toe te roepen. I Iij zeide verdtr, dat de ontvangst, welke hun dezen dag van de zijde van de burgerij der hoofdstad te beurt was gevallen. ook bij hen wel sterk den indruk moet hebben gewekt, dat het Nederlandsche volk nog wel vatbaar is voor ware geestdrift, voor groote daden. Tenslotte bood de heer Hepner aan de drie Costinje-vliegers de gouden medalje van de Kon. Vereeniging voor de luchtvaart aan, welke minister van Swaay hun op zijn verzoek op de borst spe.de. Daarna bracht hij ook zijn huldigenden dank aan deu heer Guillonard, en bood ook hem de geuden medalje van de K.L.M. aan. Minister van Swaay zeide zich gelukkig te achten namens de regeering het driemanscnap te mogen geluk wenschen, dat in October het ongewisse met even groot vertrouwen in eigen kunnen en willen tegemoet voer, als waarmee wij hen zagen vertrekken. Spreker huldigde o.m. ook generaal Snij ders en eindigde met de mededeeling, dat het de Koningin behaagd had den heeren Fokker, Plesman en Guillonard te benoemen tot rid- der in de orde van Oranje Nassau, waarna hij een dronk uitbracht op de verdere voor- spoedige ontwikkeling van de Nedrlandsche luchtvaart. Kolonel Greve bracht daarna namens den minister van marine en nanfens de heele Ne derlandsche marine hglde aan de bemanning van de F VII voor den pioniersarbeid, door hen verricht. Burgemeester W. de Vlugt herinnerde aan de groote belangstelling, waarmede Amster dam's burgerij den tocht heeft gevolgd, bracht haar gelukwenschen over met het ver- heugende resultaat en bood den drie vliegers de grooten zilveren medalje van Amsterdam aan. Hierna hebben nog verschillende personen het woord gevoerd, waarna de heer van der Hoop in een kort en eenvoudig woord zijn dank en dien van zijn tofhtgenooten uitge- sproken heeft. GROOTE BRAND. Te Alphen a.d. Rijn is Zaterdagmorgen door het omvallen van een petroleumtoestcl brand uitgebroken in een werkplaats van de drukkersfirma S. van Wieringen in de Raad- huisstraat. De vlammen tastten ook de aan- grenzende drukkerij aan en het belendende woonhuis, bewoond door de familie De Jong. Alle drie perceelen zijn uitgebrand. Verzeke- ring dekt de schade. HET MIJNVELD VLODROP. Men meldt aan de N. R. Crt„ dat een par- ticulier consortium voor 400.000 het mijn veld Vlodrop heeft aangekocht. TERUGGEKEERD. De le luitenant der infanterie H. Onder- stal is van zijn detacheering bij- het Oost-In- dische leger hier te lande teruggekeerd. ONDERWIJS AAN DE NIET-LEER- PLICHTIGE JEUGD. In de Vrijdagavondzitting van het con gres voor onderwijs aan de niet-leerplichtige jeugd heeft allereerst gesproken de heer Ed Polak, wethouder voor het onderwijs te Am sterdam, over: „Hoe behoort het onderwijs aan de niet-leerplichtige jeugd ingericht te zijn in de provincie en groote steden?" Zaterdag is het congres voortgezet. Aan de orde was het punt: Het vervolgonderwijs in verband met het leerinstelsel en het nijver- heidsonderwijs. Eerste spreker over dit onderwerp was de beer E. J. van Det, directeur van het Bureau voor bercepskeuze te Amsterdam. Over hetzelfde punt sprak verder de heer C. Menke te Utrecht, voorzitter van den Bond van leeraren en lecraressen bij het Nij- verheidsonderwijs. Aan de orde was daarna het punt: De Hchamelijke oefening als enderdeel van het onderwijs aan de niet-leerplichtige jeugd. De heer C. A. M. Dekker, te Hilversum, leeraar in de gymnastiek aan het R K. lyceum te Utrecht en te Hilversum, leidde dit onder werp in. De heer P. Wielinga, hoofdinspecteur van het leger onderwijs, heeft op het congres na mens den minister van onderwijs, het woord gevoerd. Mevr. E. M. F. BuyysKleijn Chr. onder- wijzeres U. L. O. en leerares Nijverheidson- derwijs te Zeist, heeft in de laatste zitting van het congres gesproken over Het onderwijs aan de niet-leerplichtige meisjes. Over deze inleiding werd mede een korte gedachtenwisseling gevoegd. De heer P. de Boer, ambtenaar voor de nazorg bij het buitengewoon onderwijs te Am sterdam, sprak ten slotte over „De nazorg voor de oud-leerlingen van het buitengewoon onderwijs". De heer P. Voogd te Heemstede, voorzitter daarna aan de hand van de volgende stellin- gen over „Dc vrije jeugdvorming als factor bij het vervolgonderwijs.'" UIT ST. PANCRAS. De Raad vergaderde Vrijdagavond voltal- lig- De heer Lek meende, dat het niet goed is geweest om aan de vroedvrouw na een comite- vergadering een schrijven te zenden zonder dat daaraan een openbare zitting voorafge- gaan is. De voorzitter zeide, dat haar in dat schrij ven aangeraden is om ontslag te nemen en zag niet in waarom dat niet geoorloofd is. De notulen werden daarna goedgekeurd. De goedkeuring was ingekomen op het be sluit tot verkoop van grond aan J. Wiedijk. Voorlezing werd gedaan van een schrijven van de Kamer van Koophandel inzake de be- perking van den postdienst op het platteland. Op voorstel van B. en W. werd besloten om het vermenigvuldigingscijfer voor de inkom- stenbclasting te verhoogen van 1 op 1'/,,,, daar gevreesd wordt, dat de financieele toe- stand iets minder gunstig is dan het vorig jaar. Van de commissie uit de vergadering van raadsleden te Oudkarspel gehouden in ver band met verbetering van den Twuijverweg is een verzoek ingekomen om een lid in de of ficieele commissie te benoemen en ten hoogste 100 beschikbaar te stellen voor de voor- loopige kosten. Na zeer breedvoerige bespreking werd liier- toe met alleen de heer Slijker tegen besloten. Met 3 stemmen werd als lid in die commis sie benoemd de heer Zeegers. Van de L. G. C. was eeri schrijven ingeko men met verzoek een gemeenschappelijke ver gadering met enkelc gemeente- en bannebestu- ren te benoemen inzake het maken van een yerbindingsweg tusschen deze gemeente en Koedijk- Met algemeene stemmen werd hiertoe be sloten. Van de Volksuniversiteit te Alkmaar was een verzoek ingekomen om een jaarlijksche subsidie van m'instens 10 B. en W. stelden voor om hierop afwijzend te beschikken, omdat het voor deze gemeente niet van belang werd geacht. De heer Lek dacht daar anders over, daar het niet buitengesloten is dat daaraan uit deze gemeente wordt of zal worden deelgenomen. Met 6 tegen 1 stem werd besloten op het verzoek afwijzend te beschikken. Het onderwijs kwam hierna ter sprake. De O. L. School telt 90 leerlingen, waar- van voor de onderwijzeres 51 en voor het hocfd 39 leerlingen. Dit wordt voor mej. Dal- meier te zwaar geacht, waarom de voorzitter voorstelde een verordening te maken, dat zoo- wel het openbaar als het biizender onderwijs boven een aantal van 80 leerlingen recht heeft op een assistent, te betalen uit de gemeente- De wethouders voelden hiervoor niet, de heer Duijf niet om aan't bijzonder onderwijs de vriiheid in deze te laten, de heer van Kam- pen niet omdat het kan vcorkomen. dat zelfs bij minder leerlingen een assistent noodig ge acht wordt. De vergadering bleek vrij algemeen weinig voor een verordening te gevoelen. Alleen de heer Lek was van oordeel, dat het gewenscht is om eenigen grondslag te hebben. De voorzitter dcelde mede, dat ook in an- dere inspecties een zoodanige verordening be- staat. Ten slotte werd met 6 tegen 1 stem beslo ten geen verordening vast te stellen. Daarna stelden B. en W. voor om voor de openbare school een assistent te benoemen en daarvoor mej. .Lieuwen te benoemen, die daartoe met ingang van 1 Mei bereid is, op een salaris van/ 600's jaars. Met algemeene stemmen werd hiertce be sloten tot wederopzegging. Als mej. Lieuwen voor de eerste twee klas- sen wordt aangewezen, zal het handwerkon- derwijs aan mej. Dalmeier worden opgedra- gen. Af- en overschrijving op den dienst 1924 werden daarna geregeld op een bedrag van f 2796.54 en betalingen uit den post „on- voorzien" goedgekeurd op een bedrag van 369.97/2. De heer van Kampen kreeg daarna gelegen- heid voor het houden van een interpellatie, welke we hier laten volgen. Mijnhcer de voorzitterHet feit heefi zich voorgedaan, dat de uit goede bron verstrekte gegevens bevestigen, dat in de plaats van den hier A. C. Kroon, burgemeester der gemeente Oudkarspel, tot secretaris der gascommissie is benoemd de heer Reinders, secretaris der gemeente Noordscharwoude. Dit heeft in i'.ooge mate onze verwondering gewekt, mijn- heer de voorzitter: Wanneer we mogen aanne- men, dat het voornemen om voor .het secreta- riaat te bedanken, niet plotseling bij den heer Kroon is opgekomen, moet men er zich over verbazen, dat men niet vooraf het huishoude- lijk reglement heeft geraadpleegd om naar de daarin vastgelegde bepalingen in de ontstane vacature te voorzien. Wanneer in deze dus allerlei gissingen kunnen worden gedaan, die in de meeste gevallen wdlicht zouden mis- sen, zij het mij vergund, u mijnheer de voor zitter, dc volgende vragen te mogen stellen: lo. Was u, mijnheer de voorzitter, iets be- kend omtrent het voornemen van den heer Kroon, om als secretaris van de gascommissie te bedanken, en zoo niet, heeft u dan den indruk gekregen, dat de voorzitter met dit voornemen wel reeds bekend was? 2o. Indien de laatste vraag bevestigend moet worden beantwoord, heeft de voorzitter dan nog overleg gepleegd met het bestuur in zijn gehcel omtrent de Keuze van den heer Reinders? 3o. Heeft men u, mijnheer de voorzitter, in uw kwaliteit als vice-secretaris der gascom missie, nog geraadpleegd omtrent het overne- men van het secretanaat, waar de heer Kroon voor deze v/erkzaamheden bedankte? 4o. Indien de vragen in snb 2 en 3 gesteld, ontkennend moeten worden beantwoord, is u, mijnheer de voorzitter, dan niet van meening, dat men met een bijoogmerk van den juisten weg is afgeweken, waaruit dan zou blijken: a. Dat men met opzet u is voorbijgegaan, met vooropstelling, geheel buiten het huishou- delijk reglement om. de keuze van den voorzit ter der gascommissie te doen slagen? b. Dat tengevolge daarvan elke vertrouwe- Bij Apoth. en Drogisten. lijke en vriendschappelijkc sainenwerking buitengesloten is tusschen u, den burgemees ter van St. Pancras, en als zoodanig be- stuurslid van de commissie van beheer over de lichtbedrijven, en de andere bestuursleden c. dat deze benoeming onwettig is en onge- daan moet worden gemaakt, door u en onze gemeente weder te zuiveren van de blaam, door de eigendunkelijke houding van den voor zitter der gascommissie ons op de schouders geworpen? 4o. Is u, mijnheer de voorzitter, in deze be reid het voile licht op deze zaak te laten schijnen en mededeelingen te verstrekken, die uwe houding voor de toekomst zullen bepa- leu? De voorzitter antwoordde daarop het vol gende: Mijne heeren Op den voet volgende de door wethouder van Kampen tot mij gestelde vragen, kan ik daarop het volgende antwoorden: lo. Reeds sinds eenigen tijd had de secre taris der gascommissie te kennen gegeven, voor deze functie te willen bedanken, en zulks aan de overige bestuursleden medegedeeld. 2o. In de iaatstgehouden bestuursvergade- ring kwam de secretaris daarop weer terug, waarop de voorzitter voorstelde, den heer Reinders te benoemen, overwegende, dat deze reeds de pensioenstortingen der ambtenaren en werklieden behandelde, omreden de fabriek te Noordscharwoude is gevestigd en het voorts voor de bestuursleden vrijer tegenover den secretaris deed staan, indien de secretaris werd benoemd buiten de bestuursleden zelf. Ik kom hiermede als vanzelf tot de beant- woording van vraag: 3. Mij is als vice-secretaris met geen enkel woord gevraagd, de functie van secretaris te willen overnemen. 4. Ik meen deze vraag te moeten beant- woorden als volgt: a. Of met opzet van het huishoudelijk regle ment is afgeweken, zou ik niet gaarne willen beweren. wel echter ligt het bij mij voor de hand, dat er prijs op werd gesteld, het secre- tariaat der gascommissie aan den Langendijk te behouden. b. Dat de buitensluiting van mijn persoon, waar ik vice-secrefaris ben, mij onaangenaam trof, en daardoor de directe vriendschap niet wordt bevorderd, behoeft wel geen betoog, echter dienen zakelijke gemeentebelangen bo ven deze gevoelens verheven te zijn. c. dat de benoeming, als zijnde in strijd met het huishoudelijk reglement, te niet moet worden gedaan, staat bij mij vast. Of mij en onze gemeente een blaam door deze benoeming heeft getroffen, laat ik liever aan het oordeel van den raad. 5. Ik veronderstel, dat door de beantwoor- ding van de gestelde vragen de heeren een duidelijk beeld dezer zaak hebben gekregen. Ik stel me voor, dat mijne houding tegen over deze zaak voor de toekomst zal behoo- ren zoodanig, dat de thans geldende regle- menten juist zullen worden toegepast. Intusschen zou ik het op prijs stellen, in deze de zienswijze van den Raad te kennen. De heer van Kampen zeide met het ant- woord volkomen tevreden te zijn, doch wilde een uitspraak van den Raad, dat de benoe ming niet in den haak kan wezen en ongedaan moet worden gemaakt. Toen ik, aldus spreker, 6 jaar geleden in de gascommissie kwam, werden voorzitter en se cretaris gekozen door de commissie. Later is het huishoudelijk reglement gewijzigd zooda nig. dat de gascommissie daarover niet meer mocht stemmen. In die vergadering werd de burgemeester van Zuidscharwoude als voor zitter gekozen. Het is wel vreemd, dat de burgemeester van St. Pancras, die zelfs de oudste in dienstjaren is, nu niet tot secretaris gekozen werd. Wij moeten dat ten sterkste afkeuren. Op een desbereffende vraag van den heer Lek deelde dc voorzitter mede, dat burge meester Van Spengler voorzitter, burgemees ter Slot vice-voorzitter, burgemeester Kroon secretaris en burgemeester Kroonenburg vice- secretais was- De heer Kalverboer: Er stond zelfs'niets op de agenda. De voorzitter: Ingekomen stukken, meer niet. De heer van Kampen: De gascomimssie hid ook niet te benoemen. De heer KloosterbcerWe hebben wel ons schot en lot te betalen; Waarom dan geen medezeggingschap De voorzitter: Ik had kunnen wijzen op het huishoudelijk reglement. Als ik cr aan gedacht had, zou ik er toch niet mec naar vo- ren zijn gekomen. Dat lag niet op mijn weg. Als je op een dergelijke gezellige manier ge- passeerd wordt, hou je je mond wel. De heer Kloostcrboer: Je kom zoo wel tot een heel eigenaardige conclusie. Er moest er maar niet een meer heengaan. Het is ver- schrikkelijk zoo'n handelwijze. Het heele zoodje meet maar thuisblijven. De heer Duijf: Ik ben het met je eens, doch we moeten om de gemeentebelangen den- ken. De voorzitter: Er is misschien een heel gemakkelijke oplossing. Burgemeester Kroon komt op zijn besluit terug, nu blijkt dat de benoeming onwettig geschiedt is. Dan be- noemt hij den heer Reinders als zijn particu- lier secretaris. Dan is de zaak formed in orde en mijn passeeren is bevestigd. De heer KloosterboerGaan jullie straks nu maar weer zoet naar de vergadering toe? De voorzitter: We kunnen onze plicht niet verzaken, maar het is maar het beste, dat de Langendijker raden voor het vormen van het bestuur worden aangewezen. Dc heer Muhrling wilde een uitspraak dat de benoeming onwettig is ingevolge art. 1 van het huishoudelijk reglement en dat derhalve op het besluit dient te worden teruggekomen. Dit voorstel werd met algemeen stemmen aangenomen en besloten het dagelijksch be stuur daarvan mededeeling te doen. UIT HEILOO. De heer P. Stroomer, Deken van Amster dam, is benoemd tot huisprelaat van den Paus en voert als zoodanig den titel van monseig- neur. zoon van de parochic is, hier als zoodanig aanwezig. Op de kapcl werd' een pontificale Mis ge- zongen met assistentie, iserwijl Z.E.W. zijn our-parochianen toesprak. Den geheelen dag zijn oefeningen in de Be- devaartskerk en op het Kapelland gehouden. Deze oefeningen werden voor het eerst opge- luisterd door het R. K. Fanfarecorpe „St. Cae- cilia" alhier. Zooals men zich zal herinneren, heeft de Raad het vorige jaar bepaald, dat geen stallen en kramerijen op de Kapel mochten staan bij de z.g. kleine poort, omdat het verkeer werd beleminerd. Den 2en Paaschdag stonden er wederom eenige wagentjes en gister weer. Naar we vernamen van een der stalletjes- liouders is door B. en W. toestemming ver- leend aan mej. de wed. L. de Graaff. Dit is de reden geweest, dat wederom een mondeling verzoek aan den burgemeester is gedaan, terwijl er cveneens een verzoek aan den Raad wordt gedaan om gedurende het sei- zoen te mogen stallen. UIT AKERSLOOT. Vrijdag 17 dezer n.m. 2 uur vergaderde de raaH dezer gemeente in voltallige zitting. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Ingeko men stukken: Procesverbaal van kasopname op 17 Maart j.l. bij den gemeente-ontvanger en op 30 Maart j.l. bij den administrateur van het G. E. B. alwaar de desbetreffende bescheiden in orde waren bevondem Een schrijven van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen dat aan voorschot door het Rijk aan de gemeente zal worden uit betaald voor salaris en onderwijzend perso- neel een rond bedrag van 11.000. Ingekomen was de koninklijke goedkeuring op de verordening van de heffing van veer- gelden. Een schrijven van den Directeur van het slachthuis te Alkmaar dat de tarieven van keurloon met ongeveer 25 pet. zijn verlaagd met ingang van 30 Maart j.l. Een schrijven van de kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar dat de tarieven van keurloon met ongeveer 25 pet. zijn verlaagd met ingang van 30 Maart j.l. Een schrijven van de kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar over de verslechtering van de post- en tele- grafie te plattenlande gericht aan den Direc teur. Door den voorzitter werd dit adres voorgelezen. Goedgekeurd ontvangen van Ged. Staten de wijziging van de keur van den Groot Lim- merpolder. Bericht van de bank van Nederi. gemeenten dat het dividend over 1924 heeft bedragen 6 pet. Ingekomen een schrijven van den admi nistrateur van het G. E. B., waarmede hij zijn dank betuigd voor de aan hem verleende gratificatie, en verhooging van salaris. A1 deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. De voorzitter doet mededeeling van de Balans, winst- en verliesrekening van het G. E. B. over 1924 waaruit blijkt, dat het bedrijf er vrij gunstig voorstaat. In overwe- ging zal worden genomen wanneer de finan- cien het eenigszins toelaten en de kostenbe- rekening gunstig -is, om Boekel ook van elec- trisch licht te voorzien, en als het mogelijk is in het najaar de tarieven te herzien. Een uit- gebreid jaarvcrslag wordt aan den raad in -zake de electriciteit voorgelezen en voor ken nisgeving aangenomen. Een verzoek van de Prov. vereeniging van Vreemdelingenverkeer om als lid toe te treden voor een bedrag van 25 per jaar. B. en w. stellen voor als zijnde van geen nut voor deze gemeente dit verzoek voor ken nisgeving aan te nemen. Alzoo besloten. Een verzoek van het Bestuur van de Volks universiteit te Alkmaar om als contribuant toe te treden voor ten minste 10 per jaar, B. en W. stelden voor dit voor kennisge ving aan te nemen. Alzoo besloten. Van het Prov. Electr. Bedrijf is bericht in gekomen dat zij het transformatiehuisje in den Oostwouder in eigendom wilden overne men. De voorzitter deed mededeeling, dat inder- tijd met het afschaffen van de masttransfor- mator ;n de Stammeer dit huisje was gekocht van de veenderij Noord-Holland voor f 300. De overdrachtskosten gingen hier af. iiet net vanaf den Starnmeerdijk tot het huisje was begroot op 100.— zcodat het blijft 200.— met aftrek van de kosten is het 170.50. Van dit bedrag moet dan betaald worden 9 3/10 pet. als transformatorhuur. Daar wij hier een besluit moeten nemen, want dat anders de stroomlevering aldaar ophoudt, stellen B. en W. voor, het huisje over te doen. De heer Rijmberg vroeg hoe het nu was met het huisje met betrekking tot het net in de Stammeer en Woude. De voorzitter lichtte dit nader toe. De heer Aafjes vroeg of er na verloop nog bezwaren aan zijn verbonden. De voorzitter zeide, dat dit niet zou bestaan. Het voorstel van B. en W. werd met alge meene stemmen aangenomen. Ingekomen een schrijven van den directeur der Arbeidsbemiddeling en werkeloosheids- verzekering, dat wanneer de gemeente 40 pet. van het salaris van den correspondent terug wil ontvangen een verordening op het corres- pondentschap en 'n instructie voor den corres pondent dient vastgesteld te worden. De voorzitter las een concept-verordening en instructie voor. De heer Rijmberg. Werpt het correspon- dentschap nog eenige vruchten af? De voorzitter. Dit ligt er aan of er veel werkloozen zijn. De heer van't Hof Sr., ge- niet een belconing van 100 per jaar. Ook zou men hem kunnen opdragen de controle over de werkloosheidsverzekering. Daar is soms nog veel werk aan. Met algemeene sjem- men werd de verordening en instructie vastge steld. Voor kennisgeving werd aangenomen de ciiculaire van het Gemeentebestuur van Heemstede inzake annexatieplannen. De heer Aafjes vond, dat we toch andere gemeenten moeten steunen tegen annexatie. (Wordt vervolgd.) UIT NOORDSCHARWOUDE. Zaterdagavond werd in „Concordia" een biljartmatch gehouden tusschen de heeren P. Hagenaar te Zuidscharwoude en L. Hop te Noordscharwoude. De heer Hop behaalde 600 caramboles, te- gen de heer Hagenaar 375, alzoo een voor- sprong van 225 caramboles. - biedt voor de gezondheid groote gevaren. Vele ziekten door kouvatten ontstaan, zoo- als griep, influenza, rheuma- tiek, jidit, hoofdpijn, tandpijn zijn dan aan de orde van den dag. Gij kunt U daartegen behoeden door het gebruik van de alom bekende en zeker werkende tabletten Let op de origineeie verpak- king met den oranje band. iiii NATIONALE BANKVEREENIGING Aan het jaarverslag over 1924 der Natio nal Bankvereeniging ontleenen wij het na- volgende: De lichte verbetering, welke in 1923 viel waar te nemen, bleef zich ook in 1924 hand- haven. Het is ons aangenaam te kunnen vermel- den, dat de behaalde winst ook over het af- geloopen jaar een vooruitgang aanwijst. De nettowinst over 1924 bedraagt 1.616.295 52 bij een saldo Ao. Po. van 86.744.36 tegen 3 1.497.221.56, bij een saldo Ao. Po. van 3 66.851.96, makende een vooruitgang van 99.181.57. Hoewel het debiteurencijfcr eene daling aanwijst, vermeerderde het aantal der deb'i- teuren zeer aanzienlijk. Vanzelfsprekend bleef op het handhaven van het evenwicht tusschen- ons opereerend kapitaal en onze uitzettingen onze voile aan- dacht gevestigd. Na eene nauwkeurige revisie van onze debi- teuren achten wij dezen, in aanmerking ne- mend de onder crediteuren opgenomen specia- ,le reserve, volwaardig. Evenals verleden jaar, stellen wij U voor uit de winst 500.000.te bestemmen voor onze speciale reserve tegen debiteuren, opge nomen onder crediteuren; 100.000.— toe te voegen aan de statutair reserve en op gebou- wen af te schrijven 150.000. Wij stellen U voor daarna het dividend te bepalen op A'A pet. Op 1 Januari 1924 hadden wij kantoren op 87 plaatsen, welk aantal in den loop van dit jaar met 2 werd vermeerderd, door de over- name van het kantoor Zaandam der Rotter- dmsche Bankvereeniging en door omzetting van onze vestiging Rhenen in een zelfstan- dig kantoor. Met inbegrip van de correspondentschap- pen en onze zitdagen is onze Instelling thans in 171 plaatsen in Nederland gevestigd. De balans vertoont de volgende cijfers: Debetzijde: Kas en coupons 2.612.274.46 (v. j. 2.735.326.27), Credit-saldi bij ban kers en kassiers 5.853.689.26 (v L 6.868.825.05), Vreemde valuta 33.677.54 (v. j. 26.537.72), Wisselportefeuille 19.757.833.78 (v. j. 20.264.290.59), Leendep. 1.836.628.54 (v.j. 2.162.404.81) Effecten 306.053.86 (v. j. /401 881 36), Prolongatie gegeven en voorschotten tegen effecten 11.737.528.28 (v.j. 10.438.816.96 Debet-saldi in rekening-cour. 48.949.139.69 (v. j. 55.505.543.64), Vorderingen wegens gestelde borgtochten 3.771.966.97 (v. j. 4.774.571.79), Gebouwen 4.352.894.62 (v. j. 4.409.283.23.) Creditzijde: Kapitaal f 10.000.000.— (onv.) I Reserve 2.300.000. - (v.j.) 2.200.000.— Leendepot1.836.628.54 (v.j. 2.162.404.81' Depcsito en credit-saldi in rekening-courant 79.090.418.28 (v.j. 85.960.697.30), Te bet. wissels en giro-crediteuren 524.336.94 (v.j. 447.701.67), Nederlandjche Bank en bankiers 1.113.791.11 (v.j. f 1.466.086.05), Gestelde borgtochten 3.771.966.97 (v. j. 4.774.571.79), Dividend en belasting 490.725.(v.j. 436.200.onverdeelde winst 83.820.16 (v.j. 86.744.36). Het winstcijfer der rente-rekening bedraagt 3.031.086.78 (v.j. 2.976.860.91), dat der provisie 2.255.168.36 (v.j. 2.267.053.30), zoodat de totale brutowinst, het saldo van het vorig boekjaar inbegrepen 5.372.999.50 (v.j. 5.310.766.17) bedraagt. De onkosten- rekening wijst aan, gesplitst \over de twee hoofden: honoraria 2.686.297.22 (v. j 2.870.823.02) en bedrijfsonk. /1.070.406 75 (v j. 942.721.59). De netto-bedrijfswinst be draagt 1.616.295.53 (v.j. 1.497.221.56). De verdeeling der nettowinst ad 1.616.295.53, na aftrek van de verplichte uitkeering volgens art 16 der statuten van tantiemes aan plaatselijke directeuren, bedra- gende 291.750.37 (v.j. 224.277.20) laat toe: eene afschrijving op gebouwen van 150.000.(onv.), eene toevoeging aan het reservefonds van 100.000.— (onv.), eene toevoeging aan de speciale reserve tegen de biteuren, op te nemen onder crediteuren van 500.000.(onv.) 4'A pet. dividend 450.000.— (v.j. 4 pet. 500.000.—en eene reserveering voor belasting v. 40.725, (v.j. 36.200.terwijl alsdan een overblij- vend winst-saldo ad.' 83.820.16 (v. j 86.744.36) op aieuwe rekening is over te boeken. - .- e 11 cc£ uJendt, &UD01M0FAB RICK Afj.POLAn-GROHINOEN -OUEBHEF-RLIJK kaS sii:

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6