pumi, Zachte Huid een yavg en nset beklaagde hebben gereden van Velsen tot dicht bij de Hetnbrug Spr. memoreerde ver- volgens hetgeen genoemde getuige thans had verklaard. Deze getuige, zeide de officier ver der, behoort tot wat wij noemen de betrouw bare getuigeu, hetgeen ook door den rechter commissans is beweerd. Indien hij niet zeker van zijn zaak was, zou hij gezegd hebben „Ik weet het niet". Dit is het voornaamste deel van het bewijs Daaromheen groepeeren zich de aanwijzingen als de ontwijkende antwoorden van bekl. in de fabriek, het belastingplaatje en het rammelen van de fiets. Naar bekl's geestvermogens is een onder- zoek ingesteld en hij is bewezen toerekenbaar te zijn. Bekl. is ook meermalen veroordeeld wegens feiten, met mishandeling in verband staande Hij heeft zich, aldus de officier, schuldig ge maakt aan het subsidiair ten laste gelegde feit poging tot.zware mishandeling. De officier vorderde een jaar gevangenisstraf. Mr. D. S. Jessurun Cardozo, de verdediger, begon met te zeggen, dat hij in het requisitoir niet gehoord heeft, wat pleiter het belangrijk- sie vindt. Wat zouden, zegt pi., de motieven geweest zijn voor een dergelijk misdrijf? Zij kunnen jalouzie geweest zijn of wraak. Doch dit is onmogelijk, aangezien Jaspers en bekl dkaar voor de ontmoeting nooit hebben ge zien. Hebzucht dan? Ook dit kan het gevai niet geweest zijn, zegt pi., want waarop zou die hebzucht dan wel hebben gedoeld? De zaak is zeer vreemd, indien men denlft. dat de beklaagde de dader is. 't Eenigste is. dat men hier met een krankzinnige te doen heeft. Doch dit kan niet, want er is een on- derzoek ingesteld naar beklaagde's geestver mogens en daaruit bleek, dat hij toerekenbaar is. Reeds hierop kan pleiter concludeeren, dat beklaagde niet op den plek van den aanslag kan zijn geweest. De hoofdgetuige Jaspers, die positief verklaard heeft, dat bekl. die man was, kan zeer goed geloofd worden, doch zijn verbeelding behoeft nog niet dc waarheid te zijn- Op verschillende gronden, o. a. Jaspers' zenuwachtigheid en moeheid door het vele fiet- sen en weinig eten, tracht pleiter aan te too- nen, dat de hoofdgetuige zich in het herken- nen van beklaagde vergist heeft. Bovendien heeft de rechercheur verklaard aan getuige Jaspers gevraagd te hebben in de fabriek: ,.Ken jij dien man?" Jaspers ant- woordde toen: „Ja, voor 00 pet. zou ik zeggen dat hij het is." Het was toen klaarlichten dag en pleiter kan daarom moeilijk Veronderstellen, dat ge tuige den vorigen avond, toen het donker was, beklaagde voor 100 pet heeft herkend Dat wat betreft Jaspers. Wat de aanwij- zing betreft, het sterk rammelen vrn de fiets heeft Jaspers zelf niet eens bemerkt. En dc bevestiging mei cen veer van het belasting plaatje wordt in den laatsten tijd veelvuldig toegepast, het is op deze wijze gemakkelijk af te nemen en in den zak te steken Ook pk iter's broer houdt er zoo'n plaatje op na. Pleiter beschouwt dit absoluut als gecn aanwijzing. Ten slotte: wat zou dien man bezield heb ben, om allerlei brzonderheden van zichze'.f te vertellen en zoodoende de politie op zijn spoor te brengen? Het komt pleiter zeer onwaarediiinliik voor dat het overtuigend bewijs geleverd kan wor- dv van hetgeen beklaagde is ten laste gelegd Pleiter concludeert op de aangevoerde gron den tot vriispraak. Proyinciaal niouws U1T BROEK OP LANGEND1JK. De raad dezer gemeente vergaderde op Dinsdag 21 April, namiddags 4 uur. De Voorzitter, Burgemeester Slot, opende de vergadering en deelde mede dat bericht van verhindering ingekemen was van den wethou- der Glas. De Voorzitter hoopte, dat een spoe- dige herstelling mocht intreden. Allereerst waren aan de orde twee verzoek- schriften, welke in den vorigen raad niet be- handeld zijn; een van den heer J. Wagenaar om enkele palen te mogen plaatsen in het vaarwater tot behoud zijner vaartuigen voor aanvaring. Het tweede van den heer J. Blom om een brag te mogen bouwen vanaf zijn erf tot op het tegenover gelegen akkertje van hem. De heer Ooijevaar rapporteerde namens de Commissie, dat aan het verzoek van den heer Wagenaar moeilijk was te voldoen, omdat het verkeer daar ter plaalse van te grcoten om- vang is; om het door aanbrengen van be schutting te verkleinen. Het bouwen van een brug door den heer Blom, achtte men niet bezwaarlijk, mits de palen bij zijn erf niet verder dan 1 Meter uit de wal kwamen te staan, en aan de overzijde in den walkaut; de hoogte der brug moest ruim zoo zijn als de bestaande aldaar die toe- gang geeft tot het Schapeland. Op het ver zoek van den heer Wagraaar werd afwiizend, op dat van Blom goedgunstig beschikt Ingekomen was de balans van den Waren- keuringsdient. Voor kennisgeving aangeno- men. Goedkeuring van Ged. Staten op het be- sluit tot het aangaan eener kasgeldleening; dito; het besluit inzake nieuwen straatbouw en eene leening daartee van 7 26.000. In ver band met het aanleggen der nieuwe straat deelde de Voorzitter mede dat verschillende burgers toestemming gaven tot het achteruit- plaatsen van hun hekken. De kosten dier ver- plaatsingen komen voor rekening der gemeen te; tevens was aan de aanplakborden de bt- kendmaking geplaatst, dat opgave ten Raad- huize kan gedaan worden, als men achteruii- plaatsing van zijn hek verlangt; dit met het oog hierop, dat later men niet kan aankomen •net het; mij is't niet gevraagd of mededet- ling hiervan gedaan. Ingekomen was een schrijven uit ZuiJ- Scharwoude, met het verzoek cm eene veror- dening vast te stellen op de winkelsluiting. De Voorzitter dacht, dat men hiermede de Zondagssluiting op het oog had. alhoewel hiei'van niets was omschreven in het adres B. en W. adviseerden dit voor kennisge ving aan te nemen, omdat hier eene vrijwi!- lige sluiting op Zondag bestaat, en het fei- fcelijk een beleedieing zou ziin voor hen, die hunne zaken gesloten hebben, noch eene ver- ordening te maken bovendien; er zijn al bena linger, en verordeningen genceg. Aldus be sloten. Het ingekomen verslag van de Commi««;e van Toezicht op het Lager Onderwiis werd ter Voor Behoud van van Handen en Ge!aat ^ebruikikaltijd inzage gelegd. Van de H. S. M. het verslag van de garan- tie goederenvervcer, sluitend met een saldo van J 13505.08. De garantie aldus vermin- dert toi 9476.59 zijnde voor onze gemeente her aandeel, groot 7 1599.17. Een schrijven uit Heemstede om adhaesie betuigen, inzake het annexeeren van ge- meenten. Besloten werd adhaesie te betuigen. Een adres van de L. G. C. om medewerking tot het beleggen eener vergadering, ter be- spreking, den weg St. Pancras, Koedijk. De voorzitter zei dat voorheen al eens een schrijven van den Burgemeester van Koedijk ingekomen was bij B. en W. over deze zaak. Nu was er een adres van de L. G. C. inge komen, maar B. en W. waren de meening toe- gedaan dat, gezien er in het adres gespro- ken wordt van marktbelangen, dit geen Ge- meentebelangen kunnen zijn of worden. Koe dijk en Sint Pancras zullen belang hebben bij dezen weg, doch onze gemeente niet; zullen er dus waarlijk marktbelangen aan verbonden zijn, dan is de L. G. C. hiervoor het lichaam. De heer Ooijevaar beaamde dit volkomen, aarop de Raad medeging met het voorstel om ook nu bij het eerste bericht te b'ijven, wat niet u.tsluit om afkeerig te zijn voor eene vergadering welke hiertoe wellicht straks uit- geschreven wordt. Een schrijven van den heer C. Kramer uit Zuid-Scharwcude namens de Commissie, om een lid uit den Raad aan te wijzen ter bespreking van een plan, verbete- ring der Twuiverweg, en eene bijdrage te ver- lecnen tot een maximum van 100 tot dek- king der kosten van het plan. De Voorzitter deelde mede, dat van B en W. geen advies kon gegeven worden, wegens het niet eenstemmig zijn in het College, de meeningen waren verdeeld. De Voorzitter was van meening, dat door het samenstellen dier Commissie, uit elken raad een persoon, en de bijdragen in de kos ten, inen in conflict kwam met Art. 121 van de Gemeentewet, en de Ged. Staten deze uit- gaven niet zouden gcedkeuren. Wij begeven ons op een moeilijk pad, om zelf met een plan aansionds aan te kemen. Wethouder Slot zet- te uiteen het verloop der vorige vergaderin- gen, en de vergadering ten Raadhuize alhier met de verkeerscommissie. De heer Ringers, Wethouder uit Alkmaar, bevreemdde het, dat de Commissie alhier niet reeds een plan gemaakt had. De verkeerscommissie achtte het plan niet veel soepelder te kunnen maken, en verwachte dan ook, dat het bedrag ter verbetering der weg, niet beneden de 7 60.000 zou loopen. De heer Slot meende, gezien de geest die er algemeen heerschte op de vergaderingen te Oudkarspel, men toch met een eigengemaakt plan zou moeten komen, en mede te dragen in de voorloopige kosten; het plan is toch niet bindend, daar het eerst in de raden ter be- handeling nog zal kemen. De heer de Boer achtte het niet in strijd te zijn met Art 121 en ging homogeen met het gesprokene van den heer Slot. De heer Zuidam had gedacht, dat Alkmaar zelf nu wel met een ander plan gekomen was, nu zij den geest van den Langendijk gehoord hadden. De heer Ooijevaar kcesterde de gedachte, dat dit een handige zet was. om het van hun schouders af te schuiven op de onze; daar echter verbetering ncodig is, zou hij het toch cngaarne van de baan zien. Ook de heer Koe- dijk sprak in dien geest. De heer Bakker ccncludeerde uit de bespre- kingen dat, als het plan oogemaakt was, het dan nog wel niet bindend zou zijn, doch spr was de meening toegedaan, dat dit toch ook weer moeilijk zou gaan om af te keuren, men stelde toch zijn vertrouwen in de zoo aan- stonds gevormde commissie. De heer Slot zeide, dat het ook niet zoo ge- makkelijk zou gaan, en van richting veran- derd meet worden. De Voorzitter stelde daarop voor om tot stemming over te gaan. Het voorstel, om een lid u.t den Raad te kiezen voor de Com missie, en 100 beschikbaar te stellen tot bii- draging der kosten, werd met 4 voor 2 tegen aan gen omen De heer Slot werd daarop gekozen als com- missielid, en den heer Glas als plaatsvervan- ger. Daarna was aan de orde een ingekomen adres van Mej. de Wed. J. Schagen, om ook na het overlijden van haar man, de steeds ver- strekte ICO toeslag op het pensicen te mo gen ontvangen. Burgemeester en yCet'n. adviseerden dit bedrag vcortaan te bepalen op 50. De raad vond dit goed. Een adres, om subsidie voor de Volksuniver- siteit te Alkmaar, werd voor kennisgeving aangenomen. Een duo, voor het Vakonderwijs aan den Langendijk werd goedgevonden voor 1925 10 subsidie te vericenen. Hetzelfde bedrag werd toegestaan voor de Middemachtzending. Het voorstel van de gascommissie tot he' bouwen van een gasketel te St. Pancras en tot het verlcrijgen van de daarvoor benoo- digde grond in erfpacht werd door den Raad goedgekeurd. Aanvulling stemburcaux door het bedanken van de heeren A Vlug en C. Slot. Hiervoor werd en benoemd de heeren j. Bakker, plaats- vervanger de heer P J. de Boer, voor dis trict I, en de heer O Koedijk, plaatsvervan- gers de heeren L. van 7uidam en dc secreta- ris, de heer H. Schelhaas. Aldus gevormd: District I- Voorzitter bur gemeester Slot, leden: A. Glas en J Bakker. plaatsvervangersP. J. de Boer en W. Dirk- maat District II; Voorzitter wethouder Slot, leden: C Ooijevaar en O. Koedijk, plaatsver vangers: Zuidam en Schelhaas. Vaststel'ing ligger der we7m Gelegenheid werd gegeven na de zitting dvlve te bezich- tigen. Nadere vaststell'r.g gemeen'e-b^grooting 1925 rcschied-d" to-1 ec-o hf-.-lr?- vn onfvang- 'en er uitgaven groot f 698~6 26. GnedkeuriT* vol"'."- rn ck d- en overschrii- vingen en suppletoire begrooting dienst 1924. Het honorarium voor de schoonmaakster van Iiet gemeentehuis werd verhoogd tot f 250, lnerbij inbegrcpcn de groote schoon- maak. Bij de rondvraag vroeg' de heer Bakker en kele inlichtingen over de met elkander in strijd zijnde verslagen der Raden te St. Pan cras en Oudkarspel. betreffende de benoe- ming van den heer Reinders als secretaris der gascommissie, De voorzitter antwoordde hierop, dat de bewering, geuit te St. Pancras, als zoude men gehandeld hebben in strijd met het reglement, niet alzoo was, omdat voor een paar jaar te- rug dit reeds veranderd was en de functies dus niet meer onderling verdeeki worden. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. UIT HARENCARSPEL. De raad vergaderde Woensdagmiddag vo1- teilig. Blijkens bericht uit Warmenhuizen is over 1924 15641 kub. M. gas verbruikt, waardoor de gemeente recht heeft op een tegemoetko- ming van 836.41. Op een verzoek van de vereeniging voor vreemdelingenverkeer om een subsidie van 25 werd afwijzend beschikt. Bij de laatste kasopname was overcenkom- stig de boeken bij den admin strateur van het electrisch bedrijf 90.81 en bij den gemeente- ontvanger 1625.05 in kas Bericht was ingekomen dat de goedkeuring op de geldleening groot 1900 voor het elec trisch bedrijf te Waarland verdaagd is. De levering van leermiddelen is gegund aan de laagsie inschrijfster, de firma Boelens, voor 126 08. B. en W. steiden voor om dr. Groenhart te benoemen als verloskundige op een jaarwedde van 1000. Voor twee jaar terug prefereerde de raad een vrouwelijk verloGkunaige, waar- om ook nu weer een oproepin;. voor een vrouwelijke is gedaan, waarop zi± 3 sollici- tai..en hebben aangemeld. B. en W. echter voeien meer voor de benoeming in het voorstel genoemd en hebben zich nog eens verstaan met dr. Groenhart. De voorzitter somde de voordcelen op die aan het aannemen van het voorstel zijn ver bonden, voornamelijk directe hulp per auto. Het salaris /an mej. Meier, die 1 Mei gaat vertrekken, is 925, zoodat het financieel weinig verschil geeft. De heer Franas wilde de \'oordeelen niet over het hoofd zicn, doch achtte ook de bezwa- ren de overweging waard. In den omtrek is alleen in Oudkarspel assistentie te krijgen. Als op twee plaatsen tegelijk hulp noodig is, ko men de moeilijkheden. De heer Dekker achtte het wel uit te voe ien, ook omdat in Nieuwe Niedorp en Scha gen zoo noodig ook hulp te krijgen is. Dc heer de Vries meende, dat de vcrdeelen wel tegen dc nadeelen opwegen. De voorzitter zei, dat in cc door den heer Dekker genoemde plaatsen de dokter de ver loskundige hulp verricht. De dokter trekt zich direct terug als de hulpvragenden er nadeel van blijken te hebben. De heer Dekker vroeg hoe het met het ta- rief zal gaan, doch de voorzitter zeide dat er geen instrucae bestaat. De dokter zal zich houden aan de tarieven, steeds door de vrou- wdijke verloskundige toegepast. De heeren Francis en Duijves konden zich door de toezeggingen van den dokter met het voorstel vereenigen. A -t algemeene stemmen werd hiema het voorstel aangenomen. Dr. Groenhart werd met algemeene stem- men benoemd. De instructie van den dokter werd, voor zoover noodig, aangevuld en de vaeantie ver- lengd van 2 op 3 weken. Op een vraag van den heer Francis deelde de voorzitter mede, dat de dokter zelf voor vervanging moet zorgen, waarvan de kosten ten deele aoor de gemeente worden gedragen. B. en W. stclden voor, de woning van de verloskundige te huur aan te bieden voor 5 per week. Enkele heeren vonden dezen prijs te hoog Het voorstel van B. en W. werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Tegen stemden de hee ren de Vries, Francis, Groen en Duijves Bij een voorstel van den heer de Vries om het op 4 te bepalen, staakten de stemmen Voor stemden de heeren de Vries, Groen en Duijves, bianco de heer Borst Aanhouden der zaak achtte de voorzitter zeer moeilijk, omdat de woning 1 Mei leeg komt. Een uitspraak is noodzakelijk. De vergadering werd geschorst. Na heropening werd besloten het voorstel- de Vries aan te houden tot de volgehde ver gadering. B. en W. steiden voor, de belasting op pu- blieke vermakelijkheden en tooneelultvoerin- gen te verhoogen, in verbanet met de steeds hooker wordende uitgaven daarvoor voor toe zicht. In 1923 is ontvangen 216 en uitgegeveo 7 268, in 1924 de ontvangst 222 en de uitgaaf 7 288. Voorgesteld werd de uitvoeringen zonder bal te la ten op 7 6, die met bal en voor bal alleen te brengen van 6 op 10 en de ker- misdagen te brengen van f 4 op 6. De heer Francis beschouwde het als een verkapte bedrijfsbelasting en wilde politie- toezicht en tooneelvertooningen scheiden De heer de Vries wilde het laten zooals het was. De heer Dekker beschouwde het niet als een opoffering voor de kastelein, daar de entree's verhoogd zullen worden. Hij voelde dan ook niet voor het voorstel. De heer Duijves ging met het voorstel van B en W. accoord. De voorzitter zeide dat door de kasteleins poHtietoezieht op hoogen prijs gesteld wordt Het voorstel van B. en W. werd met 4 te gen 3 stemmen aangenomen. Tegen de heeren de Vries, Francis en Dekker. Het vermenigvuligingscijfer voor de plaat- se'ijke inkomstenbc-lasting steiden B. en W. voor te verhoogen van 1 op 1.35. De geraamde opbrengst was het vorig jaar 7 15C&0. De opbrengst was 7 21000. Zal 7 28.500 noodig zijn. De inkomsten zullen lager zijn. De heer Dekker trek het laatste in twijfel. Met de tuinbouw is het niet slecht en ook de boeren gaat het vrij goed. Het voorstel werd aangenomen. B. en W. ste'den voor om 4 urinoirs te plaatsen langs de wegen. De kosten zifr geraamd op f 95 per stuk voor hout of beton en 75 voor plaatijzer. Daarbij komt ongeveer t 12 voor straatwerk. B. en W. wiiden ze van beton laten maken. De heeren dc Vries en Dekker zagen het nut er niet van in. De heer 1-rar.cis wees op meer bij de bc- grooting niet voorziene uitgaven en zou tot de volgende begrooting willen wachten. De voorzitter achtte de gelden wel te vin- den. Het voorstel van B. en W. werd met 4 te gen 3 stemmen verworpen. Tegen stemden de heeren de Vries, Francis, Groen en Dekker. Door af- en overschrijving werd eenige wij- ziging gebracht in de begrooting over 1924. Verschillende onderhoudswerken werden door B en W. voorgesteld en door den- raad goedgekeurd. Bij de rondvxaag merkte de lieer de Vries op dat het plantsoen op de oude begraaf- plaats te Tuitjenhom door de jeugd als speel- plaats gebruikt wordt. De voorzitter zal maatregelen nemen. Daarna sluiting. UIT DE RIJP Het is nu als vrij zeker, dat het voormahge post- en telegraafkantoor alhier voor een an- aere bestemining zal worden gebezigd. Ver schillende geruchten hadden reeds de ronde gedaan, dat dit keurige gebouw weder als zoodanig zou worden ingericht, waarbij reor- ganisatie van het bedrijf van de omliggende gemeenten noodzakelijk zou zijn. Eveneens werd reeds gezegd, dat de Riiksontvanger dit gebouw zou gaan betrekken. Thans is dit ge bouw echter voor particulieren in het open- baar te huur aangeboden. Wij betwijfelen het echter, dat hiervoor een „Iiefhebber" zal wor den gevonden. UIT ENKHUIZEN. Geslaagd is ever het examen apoihekersas- sistent te Amsterdam, mej. J. Boon te Enk- huizen. UIT EGMONDBINNEN. Bij het gemeentebestuur alhier is bericht van Ged. Staten ingekomen dat zij hunne be- slissing op het raadsbesluit houdende ophef- fing der openbare lagere school in het dorp Egmo-n-d Binnen voorloopig wenschen aan te houden in verband met de bezwaren van be- langhebbende ouders en geven den Raad in overweging inmiddels een proef te nemen met het zenden van de kirderen der openbare la- fere school te Egmond- Binnen naar die te gmond aan den Hoef. UIT ST. PANCRAS. Woensdagavond vergaderden in het lokaal van den heer Gerritsen de besturen der ver schillende vereenigingen voor Ziekenhuisver- pleging. Aawezig waren de afdeelicgenSt. Pancras, Koedijk, Br. op Langendijk, Zuid- Scharwoude, N.-Scharwoude en Oudkarspel. De heer Schuur, voorzitter van de afd. St. Pancras, opende de vergadering met een har- telijk woord van welkcm. Spreker herinnerde aan de zoo kort na elkaar volgende oprich- ting der vereenigingen. Daarin zag spr. het voorzien in een reeds Iang gevoelde behoef- te. Waar men echter gezamenlijk meer tot stand brengt. dan als op zichzelf staande vereeniging, had St. Pancras het zich dan ook tot haar plicht gerekend, deze vergade ring te moeten uitsrhrijven, om te komen tot oprichtmg eener federatie der verschillende vereenigingen. Spreker wenschte daarover gaame het oordeel der vergadering. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd bleek algemeen het verlan- gen te bestaan een federatie op te richten en werden sommige punten naar voren gebracht, die een nadere bespreking vroegen. Daarbij kwam ter sprake overname van elkaars leden. Dat punt lokte heel wat be spreking uit, vooral van de zijde van Oud karspel. Deze heeft in haar reglement opge- nomen dat leden van hare vereeniging tevens lid moeten zijn van het Ziekenfon-ds. Dat is de oorzaak aat de federatie werd opgericht, met dien verstande, dat naar Oucficarspel vertrekkende person-en voorloopig lid blijven in de plaats hunn-er herkomst, totdat Oud karspel een wijziging hu haar reglement had aangebracht, zulks in overeenstemming met het reglement der federatie. In de voorloopige commissie zal voor elke afdeeling een afgevaardigde zitting nemen en wel de heeren: C. Paarlberg te Oudkar spel, P. v. Dijk te N.-Scharwoude, J. Kra mer Gzn. te Z.-Seharwoud-e, G. Meijer te Koedijk, J. Bakker te Broek op Langendijk en A. Schuur te St Pancras. Nog werden eenige bepalingen vastgekgd omtrent de over te nemen leden. Als contributie voor dekking dei" eerste on- kosten werd besloten een cent per lid te hef- fen. Het bleek nu, dat de federatie ongeveer 3200 leden telt. Daarna kwam ter sprake, het ziekenvervoer per auto naar Alkmaar. De heer Keizer deel de daarop eep gesprek mede met den heer Tuinman waarbij deze vertelde, dat, indien de vereenigingen van den Langendijk en St. Pancras er toe zouden besluiten1 hun firma te begunstigen, zij zich een naar alle eischen des tijds ingerichte ziekenauto aan te schaf- fen. Gelet op de goede reputatie, welke deze firma Qp haar g-ebied heeft, werd besloten rich met deze in verbinding te stellen, te- meer, waar bij een mogelijke uitbreiding der federatie haar onedmem-ing zoo goed moge- lijk in het centrum gelegen zal zijn. Toen kwam de vraag naar voren wat moet de federatie als de tweede opgerichte vereeniging te Z.-Scharwoude rich wenscht aan te sluiten? Nadat de motieven, welke daartoe hadden geleid, waren- uiteen gezet, werd besloten om van elke plaats een vereeniging toe te laten. De leden van „Voorzorg" van Z.-Scharwou de zullen dus terdege moeten overwegen dat zij als zoodanig niet van de directe en indi rect# voordeelcn van een federatief verband kunnen genieten. Bij de rondvraag werden nog opmerkingen gemaakt, waarmeae door de commissie, bij het opmaken van het conceptreglement reke ning zal worden gehouden, hetwelk dan ter goedkeuring der leden zal worden- gelegd Daarna werd, onder dankzegging aan de aanwezigen voor de aangename besprekin- gen, de vergadering gesloten. Woensdagavond speelde Vronel een wedstrijd tegen een Amersfoortsdie Toer- club. In een vlug gespeelden wedstrijd wist Vrone een gelijk 33 uitslag te forceeren. De leiding was in goede handen. UIT ZUID-SCHA RWOUDE. De m?lk is weder met 1 cent afgestagen on is nu gebracht op 13 cent per liter. Den heer Jb. Korvex ain.ex is de levering gegund van 12000 K.G. Super, 8700 K.G. Cliili, 7150 K.G. Ammoniak, 2000 K.G Kali 40 p(3t. en 200 K.G. Kalkstikstof. Een en ander is voor rekening van de aankoop- vereeniging te Warmenhuizen. Gemengfd nieuws HET ADVISEEREND COLLEGE EN DE VERKIEZING VOOR DE TWEEDE KAMER. Men sclirijft ons van democ. kath. rijdc; A.s. Zondag is de dag dat de Roomsch- Katholieke kiezers hun stem uitbrengen voor de groslijst voor dc Tweede Kamer en voor heen was deze dag de beslissende dag, de dag waarop werd bepaald wie de R. K Fractie in de Tweede Kamer vertegemvoordigde. Is dit thans niet meer het geval? Alvorens hierop een antwoord te geveu moet men eerst nagaan wie het adviseerend college is en hoe het Politiek Advies is samen- gesteld en hoe de kiezers hier tegenover staan. Het -adviseerend college bestaat uit 49 per- sonen is samengesteid uit het bestuur van den Algemeen en Bond van R K. Kieskringorgani- saties in Nederland en uit zooveel afgevaar- digden uit iedere R. K. Kieskringorganisatie als die orga-nisatie leden telt in het Bondsbe- stuur. Het Dag. bestuur bestaat uit de heeren Mr. Baron van Wijnbergen te Utrecht, Mr. Trans Teuling te's Bosch en Mr. J. N. H E. Heerkens Thijssen te Haarlem. „De taak van het Adv. College is te zor- „gen dat de katholieke mannen en vrouwen „die in 1925 gekozen zullen worden een „hechte eenheid vormen en die het vertrou- „wen hebben van het katholieke volk", aldus dient het college zich bij de R. K. kiezers aan. Het stellen van candidaten is geschied tusschen 1 Januari en 1 Maart wat gebeurd is door de R. K. kiezers die lid zijn van een R. K. kiesvereeniging. Van de candidaten wordt vereischt: Dat zij het katholieke staatsprogram on- derschrijven. Zich onderwerpen aan de be- paling van het kiesreglement. Geen zetel zul len aanvaarden met voorkeurstemmen. De aldus aan handen en voeten gebonden candidaten zijn nu overgeleverd aan het Ad viseerend college, die let wel aan de kiezers slechts een vin-gerwijzing geeft, zegt het A. C. Dit A. C. heeft de taak voor het opmaken van het Politiek Advies en mag naast de ver- zammellijsten van de verschillende kiesvev- eenigingen ook personen aan die Lijsten toe- voegen. Het A. C. zegt aan de R, K. kiezers dat het P. A. is samengesteid uit eminente personen en het advies wordt gegeven na rijp beraad. De stemmingen in de katholieke kiesvereeni- gingen hebben plaats in de maand April er zijn bepaald op 26 April. De stembiljetten zijn zoo ingericht dat dt personen die genade kunnen vinden in de oogen van het A. C. bovenaan zijn geplaatst, doch er naast in alpbabetische volgorde de namen van candidaten die niet op het Poli tiek Advies voorkomen. De kiezer is ook bevoegd om bniten het P. A. te stemmen zegt het Adviseerend Col lege, ja de R. K. kiezer is zoo vrij als een vogel in de lucht. Het A. C. zegt dat er gelegenheid bestaat. voor het inschuiven van candidaten die niet op het P. A. staan. Aldus komt men van zelf tot beantwoor- ding van de vraag hoe de kiezers tegen het P. A. staan. Dat inschuiven van candidaten buiten het P. A. is boerenbedrog van het ergste soort en daarom is de actie van de R. K. Michaelisten ontstaan 91 eveneens van de R. K. volkspar- tijen. Het A. C. geeft met een voorbceld aan hoe die inschuivin-g van candidaten kan ge- sdiiedea Als 3 personen van het P. A. 2SOO stem- men op zich vereenigd hebben en een ,Jnge- schoven" candidaat 1300, gaat deze natuur- lijk voor. Neen, zegt het A. C., eerst twee candidaten van ons en dan krijgt hij die de meeste stemmen had de plaats no. 3. In zeer veel gevallen heeft no. 3 weinig kans en dat is berekend No. 3 heeft een gunstige pl'aais, docht onmiddellijk daarop komt no. 3 van het P. A. en een van de alphabetische lijst met 700 stemmeni komt daar weer onder. Men is zoo vriendelij-k om dit de voile vrij- heid van den kiezer te noemen en een advi seerend college. De Michagllisten en VcUkspartijers luoetem niets van dit advies hebben cn hoewel de eer- sten dit nog niet geheel uitdrukken, staat het vast. De felle aetie in de vergadering der kies- vereenig-ingen en de belan-gstelling in die ver gaderingen zeggen genoeg. En nog altijd is Baron vam Wijnbergen niet overtnigd dat bij de katholieke zaak een dienst zou bewijzen door heen te gaan. Het Episcopaat houdt zich (merkwaax'dig genoeg) stil, heeft zeker begrepen dat men van de vrijheid der katholieke kiezers tang genoeg heeft genoten. De katholieke democrateiii gaan hun eigen gang en hebben een eigen lijst En vooraf kan nu reeds gezeged worden dat, trots den verwoedde strijd op 26 April, dc vrien-den van het A. C. de gewenschte plaat sen krijgen. Of het zich zal wreken? Het staat als een paal boven water dat dc R. K. staatspartij een gev-oeligen knak zal krijgen, doch even vast dat er voor de sociaal-democraten geen winst is te halen; de stemmen van de demo- craten komen op de lijst van de R. K. Volks- partij en de tijd zal dat leeren. AAN EEN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. Men schrijft uit IJmuiden aan de O. H. Crt.: Gistermiddag was het S-jarig zoontje van ds. L., op dc- Wi-'he'lminakade aan het speleo met zijn vliegenden hollander. Hij stood op het trottoir toen een autobus aankwam eo vlak voor het passeeren van de bus, wilde de knaap nog de straat oversteken. Men kan Uits^raolr ov»r (4 dagen. ng mm

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6