I ti DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het woningvraagstuk. No. 97 Hon (fere! zcyen en fwinflgsfa Jaar*smar 1925. ZATERBAG W? mrm** Bssfira! n?f 3 fTYden. Abonnementsprljs bij vooinitbetaling per 3 luaanden ft. per post 12.50. Bewijsii. 5 ct. Adrertentiepr. 25 d, p. regel, srooterc Mm «a« plantsrnlmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. T.h. Herms. Coster Zoon, Voorclam CO, Tel. Mministr. No. Beaac.ie No. 60. Directeur: G H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 25 APHlJj De aandrang, die van meerdere ziiden op Burg, en Weth. is uitgeoefend om de Huur- commissie zoo spoedig mogelijk buiten wer- king te stellen, is het beste bewijs, dat de tijd van den nijpendsten woningnood voorbij is En al mogen er hier en daar nog wel wo- ningtoestanden zijn, die zoo spoedig mogelijk veranderd en verbeterd moeten worden, toch kan over het algemeen gezegd worden, dat men in Alkmaar, na eenige jaren van intensie- ven arbeid, den achterstand heeft ingehaald en dat het woningvraagstuk hier niet langer ongerustheid behoeft te verwekken. Dat de achterstand zoo spoedig is over- wonnen, dat vereenigingen en particu ieren op zoo ruime schaal gebouwd hebben, dat Alkmaar in de laatste jaren vele nieuwe wij- ken en straten heeft gekregen, is naiuurlijk allereerst te danken aan den krachigen finan- cieelen steun dien Rijk en Gemeente verleend ftebben. Van Rijkswege werden bij kon. besluit van 8 November 1920 bouwpremies verleend. waarvan men voomamelijk te dezer stede een druk gebruik gemaakt heeft, zoodat, toen aan het einde van 1923 de Rijksregeling stop geze! werd, voor den bouw van 492 woningen tot een bedrag van 276.838 aan premies was verkregen. Naar de heer G. Vos, directeur van het Bouw- en Woningtoezicht, ons dezer dagen desgevraagd verzekerde, is voor ingezete- nen die 6a 6.50 per week kunnen verwo- nen en ook' voor wie meer kunnen betalen de woningnood hier ter stede geheel voor bij. al geeft het nog wel eenige moeiliikheid geschikte huizen voor een huurprijs van 400 a 500 per jaar te vinden. Waar op het oogenblik nog wel gebrek aan bestaat zijn woningen voor onbemiddelden voor gezinnen dus die niet meer dan hcogstens 4 per week kunnen missen. Er'zijn armlastigen, wier huishuur moet betaald worden van den genngen onderstan: welken zij van het Burgerlijk Armbestuur ge- nieten en het is te begriipen, dat elke gulden die hier aan huishuu>- uitgegsven moet wor den, een belangrijk offer is. Geen aannemer gaat vrijwiliig voor zull zwakke broeders aan het bouwen en er is na- tuurlifk een opwekking van overkeidswege noodig om ook voor die catcgorie ingeze'tenen een behoorlijke huisvesting te verkrijgen. De tijd dat aile zoogmaamde krotwonlngen als een noodzakelijk kwaad beschonwd wer den, zal hope'.ijk spoedig voorbij zijn. In den tijd van achterstand en groote wo- ningschaarschte moest wel eens iets door de vingers gezien worden, omdat verbetering van huisvesting door gebrek aan woningen niet mogelijk was. Hoe vele gezinnen zijn er in de nu achter ons liggende jaren niet dakloos geworden, hoevelen zijn er niet uit hun wooing gezet die een onderkomen op het politie-bureau moesten vinden. Ook hier heeft de gemeente met vaste hand ingegrepen Naar gelang der behoefte zijn er in de laatste jaren houten noodwoningen vei - rezen en een gcede huisvesting voor vele daklooze gezinnen is voor ehkele jaren in het na de ontruiming door de gemeente gehuurde Rijks Opvoedingsgesticht gevonden. Men heeft het wel eens doen voorkomen alsof de huisvesting in dit kazernegebouw alles te wenscheu overliet en wij geven gaarne toe dat zij allesbehalve een ideaa! is. Maar een goed onderdak in een hecht en stevig gebouw is toch altijd nog verre te ver- kiezen boven dakloosheid of verbSijf in een vervallen ki'otje, clat alleen door gebrek aan andere woningruimte nog buiten de handeii van den slooper is gebleven. En dat in werkelijkheid het verblijf in het R. O. G. niet zoo verafschuwd wordt als men wel eens wi! doen voorkomen. kan b'iikpn uit het feit. dat de 24 daarin voorkomende nood woningen steeds alio bezet ziin en er geen po- gingen van de huurders geconstateerd zijn on; te trachten iets beters te vinden. Maar toch is dit een noedtoestand, die na- tuurlijk niet kan blijven voortbestaan. He* verhuren van kazernewoningen a 3 per week als noodwoningen is een crisisnuv.ire- gel en nu langzamerhand van een woningte- kort geen sprake meer is, spreekt het vanzelf, dat de gemeente maatregeleii neemt ook deze min of meer armlastige categorie ingezetenen een passender verblijfplaats te bezorgen. Zooals bekend, hebben B, en W. thans aan den Raad voorgesteld een bedrag van 20.000 beschikbaar te stellen, waardoor voor onge- veer 100 woningen een bouwpremic vac 200 per stuk kan worden gegeven. Dit is dan de prikkel voor particuljerc bouwers om over te gaan tot het bouwen van kleine woningen met een maxiinalen in- grooter dan 225 M3. zijn en zoo zijn er o.a. 89 stuks van Rochdale in aacbouw of vol- tooid en een 79tal van de Ver. Volkshuisves- ting gereed gekomen. De woningen dier vereenigingen omvatten verschillende typen, maar als voorbeeld van een normaal gebouwtje van 225 M' kan men een woning nemen, die beneden een woonka- mer en een kleine kamer met een keukentje heeft en boven drie slaapkamers. Voor woningen van 200 M3. inhoud zou dan het kleine benedenkamertje komen te vervallen. Bedenkt men evenwe'l, dat drie slaapkamers gelegenheid geven tot afzon- derlijke ligging van de ouders, de jongens en de meisjes, dan zou een dergelijke wornng toch nog door een gezin van 6 personen be- trokken kunnen worden. De gemiddelde fcezetting hier ter stede is ruim 4 personen per woning. De omstandigheid dat het Rijk te ken nen heeft gegeven het gebouw van het voorma'ige Rijkscpvoedingsgesticht binnen atzienbaren tijd weer in eigen ge'eruik te zullen netnen, heeft de plannen tot het op groote schaal doen bouwen van woningen voor minder-ge- goeden wat verhaast. Want het is duidelijk dat wanneer het Rijk weer beslag op het R O. G legt al da- delijk voor 24 gezirnen een nieuw onderdak moet worden gevonden. En wanneer men nu toch eenmaal in deze richting aan het werk gaat is het beter 't niet op te bekrompen-schaal te doen zoodat tevens' een aanvang kan gemaakt worden met de geeide'ijke ontruiming van de nog in deze gemeente bestaande krotwoningen, die alleen door den woningnood nog intact zijn gebleven. Scharloo dan wel het Groene Laantje de ver- keersweg naar Bergen zal worden, maar ver betering ter plaatse is dringend noodig en de ontruiming der gemeentewoningen achter het Scharloo kon reeds jaren geleden noodzake lijk genoemd worden. Mogen vele bouwers van de thans door de gemeente beschikbaar te stellen premies prcfi- teeren, opdat spoedig een der lastigste vraag- stukken van den woningnood definitief tot op- lossing kan gebracht worden. Buitenland Door geleidelijk gezinnen uit nood- en krotwoningen in eigen zoo mogelijk nieu we hui*s over te brengen bevordert men het gerpcenrchelarg aan alle zijden. Het is een livgiene-maatregel die elke stad ten goede zal komen en het is ook nit moreel oegpuni fcczjen alleszins aanbevelenswaar- dig.' In nood- en krotwoningen gaat de liefde voor het eigen huis te loor en daarmede de prikkel voor de huisvrouw tot regelmatig on- derhoud en tot het scheppen van een geze'iig n::iien. dat den band tusschen de huisgenoo- ten kan versterken. In een eigen huisje komt onwillekeurig weer het verlangen een prettig home te vor- rren. de orgezelligheid verdwijnt en de uit- huizigheid vermindert. Toen een bouwvereen:ging het terrein op Sen Wesferweg noodig had zijn de hou'en noodwoningen daar grootendeels verdwenen. Er staan er nu een twaalftal op de Noor- derkade en zij zullen in de eerste jaren nog ongetwi'feld noodzakelijk blijven. In tijden van nood en ook voor gezinnen, die het zelfstandig wo-nen moeten leeren en waarvoor een overgangsmaatregel wens, he- lijk is. zullen zij cngetwijfeld goede diensten kunren ewijzen. Naar uij vernfmen zijn deze houten wo ning-r, in de practiik zeer bruikbaar geb'eken en word'Ti ze ze'fs door vele gezinnen boven andere /geprefereerd. Wie de graphisehe voorstellingen van de werkzaamheden van het bureau Bouw- en Wonirgtcezicht hier ter stede aangaat, ziet daar in grillige liinen de wisselvalligheden der rts'siaren gedemonstreerd. Afzonderlijk is hier in diverse kleuren aan- gegeven het aanta! vergunningen tot ver- bouw, bijhduw en bouw van geringen om- vang. de vergurningen voor nieuwbouw. die voor herbouw en de tota'en van dit al es, waarbii de graohische liin der totaalcijfers bet vorig jaar het hoogtepunt van 250 bouw- veo-gunningen heeft bereikt. De graphisehe voorstelling van de wo- ningvermeerdering der laatste jaren geeft een zuiver beeld van de crisisverrassingen. Diepe. scherpc dalen en hooge, spitse berg- toppen, dat is hc-t beeld van de op en neer a hietende lijn,. die het tijdperk der custand- vastigheid iilustreert. Maar dtsondanks is die lijn stijgende en de laatste bergtop zoo hoog als nimmer te voren bereikt werd. In 1917 ligt bij 34 nieuwe woningen het laagste dal, in 1920 wordt een totaal van 216 bereikt, dan volgt een opmerkelijke da- ling tot SO in 1922, maar daarna stijgt de lijn tot 286 in 1923 waaraan het vorige jaar nog een totaal van 282 nieuwe woningen kon toegevoegd worden. Woningbouw is stadsverruimmg en stadsvergrooting en wij leven nog in den tijd, dat net aantal inwoners in groote mate afhankelijk is van het aantal bescnikbare v oningen. Hoe" meer inwoners, hoe gemakkelijker de belastingopbrengst en hoe voordeeliger dus voor alien Ook daar cm heeft de gemeente er belang houd van 200 Wdie een weekhuui van j bii dat op zoo ruim mogeliike schaal ge- niet meer dan ongeveer f 4 zullen vercischcn Nu lijkt een woning, die buitenwerks g'. mcten 2(10 M ruimte omvat, niet groot, maar de heer Vos verzekerde ons, dat die ruimte in werkelijkheidjiog wel meevalt. Dc laatste woningtn, die met bomvpremie van Rijkswege gebouwd zijn, mochten niet fccuwd wordt en zal zij zeker in alle opzich- ten mede werk en het den bouwers zoo ge- makkelijk mogelijk te maken. Met de nieuwe bouwplannen voor wonin gen voor onbemiddelden wordt uatuurlijk al lereerst cerbetc-ring van bescaande toestanden beoogd Wij wcten niet oi .in cic naaste tcekomst lie! DE ST A AT VAN BELEG IN BRAZILIe. De president van Brazilee heeft dangekon- digd, dat de staat van beleg, welke op 30 de zer zou afloopen, verlengd wordt tct en met 31 December a s. Gedurende dien tijd zullen alle grondwettelijke gewaarborgde rechten opgeheven zijn in de r.derale district en en tien staten, met samen meer dan de helft der bevolking. DF. E1SCHEN DER ARABIEREN IN PALEST IN A. In zijn antwpord aan de deputatie der Ara- bieren, zeide de Britsche.minister van Koloni- en, Amery, dat d: belangen van de Arabi- sche bevolking van Palestina zorgvuldig af- gewogen zijn. vcordat de regeering zich ver- eenigde met de, Balfour-verklaring. Amery legde er den nadruk op, dat de opvolgende Engelsche regeeringen, die verklaring onder- schreven hebben. Naar wij zeide, is de vrees der Arabieren overdreven en bestaat er geen gevaar, dat de Joden de Arabieren zullen verdringen Als voorbeeld wees hij op de bevolkingscijfers van 1920. Van de 673 000 inwoners van Pa lestina waren 55.000 Joden. Op het oogen blik zijn die cijfers onderscheidenlijk 806 090 en 108.000. De Arabieren deelen voorts ten voile in de tc:nemeride welvaart van het land, besloot Amery. DE GISTING IN BULGARIJE. Aan 'n dagbladcorrespondent heeft de Bul- gaarsche minister van oorlog m-degedeeld, dat zijn regeering vcornemens was tot de groote mcgendheden en buurstaten het drin gend verzock te richten een staand leger in- plaats van een militie-leger toe te staan. Hier- door zouden vele jonge mannen aan den in- vloed van het bolsjewisme onttrokken worden. De Bulgaarsche g'ezant te Belgrade heeft Dcnd.rdag reeds een bezcek gebracht bij den Joegcslavischen minister van buitenlandsche zaken, ten einde zich op de hoogte te stellen van de bonding der Jciegoslavisdie regeering trgenover de gebeurtenissen in Bulgarije. De correspondent deelt veder mde. dat in Sofia volkomen rust heerscht, terwijl ook van het platte land geen bcricbten over ontlusten kemen. Naar gemeld wordt, heeft de Joegoslavi- sche gezant te Sofia van zijn regeering op- dracht ontvangen, bij de Bulgaarsche regee ring te protesteeren tegen den voor Joegosla- vie onaangenamen toon van berichten, welke de laatste dagen in de Bulgaarsche pers voorkomen. GEEN BUITENLANDSCHE HULP MEER NOODIG. De Amerikaansche hulpverleening in Rus- land is thans geeindigd, met uitzendering van den Katikasus De hulpverleeningsorga- nisatie der Amerikaansche studenten is ud Moskou vertrokken. De regeering houdt sbaande, dat buiten landsche hulp tbans niet meer noodig is. De deze week verspreidsn berichten over hengersnood deden anders wel het tegendeel vermoeden. BELASTING-DWANG IN ENGELAND. De Londensche correspondent van de Tel. sclrrijft: Een Londensch rechter. mr. Justice Eve, beef zich cp zeer krachtige en onomwonden wijze uitgelaten over de vervolgingsmethoden, die de belastingautoriteiten toepassen. De aanhangige zaak betrof de liquidaiie van een maa.tschappij, die een belasiingschuld van 159.000 pond sterling (maximale raming) blcJk te hebben. Dc advocaat voor de maat- schappij vroeg om drie maanden uitstel, ter wijl bleek, dat de belasing-vordering al da- tccrde van December 1923. De Attorney- General sternde toe hi een verder uitstel, aan- gezicn het accounants-onderzcek van de boe- ken der maatschappij nog moet beginnen. „Welke prive persoon zou zich op deze wijze kunnen gedragen?" vroeg de rechter. „En waarom werden die boeken niet eerder nagegaan? De een of andere rampzalige man, die in gebreke is gebleven om enkele ponden te, betalen, wordt den dood ingejaagd en ont- vangt beleedigende brieven van icdcreen." Mr. Luxmore (voor de maatschappij); „Het is niet fair om zooiets van de Inland Revenue Autbrity te zeggen." De rechter: „Zij zitten de millionnairs niet aclherna, maar wel de kleine luyden!" Ten slotte vcrk'.aarde mr. Justice Eve, dat hij zijn bewilliging zou uitstellen tot den laat- sten (lag van de luiidigc zittingspcriode van het Hof, en haar dan slechts zca geven als hem bleek, dat het onderzoek inmiddels was voortgezet en beUndigd. Dit is weer eens cen sterk staaltje van den onafhankelijken geest des rechters, die ziin moening uitsprcekt zonder heilige u'sies te ontzien. Die opmerking over millionnairs en kleine luyden klinkt. alseof er een Labour-ex- j Kisea K trenrist aan het woord is. Ma roe". Maar zoo zit de zaak heelemaal.niet. Juist op dit moment worden gerechtelijke vervolgin- gen ir.gesteld tegen menschen, wier ach*er- sallige belastingtermijnen minder dan vijftig pond bedragen. Die vervolgingen vyorden mo gelijk gemaakt door een wet, ingediend door den Labour-kanselier Snowden! En op dit- zelfde oogenblik treedt ear rechter, die een sa- laris van 60.000 heeft en krachtens zijn functie behoort tot de hoogste klassen der samenleving behoort, als kampioen der kleine luyden en .tegen de millionnairs" op! Het is een wonderlijke wereld. EEN JEUGDIG MOORDENAAR. In Amerika (Pottsville) is een_ jeugdige moordenaar veroordeeld om op 27 April m den electrischen stoel het leven te laten. Het jongmensch vermoordde zijn grootmoeder, ten einde haar 58 dollar te kunnen ontrooven. Volgens den rechter zijn in den betreffen- den staat nog nooit moorden of aanslagen door een zoo jong persoon gepleegd. Er is een beroep gedaan op het Supreme Court om den knaap van den stoel te redden. Intusschen is ook een wetsontwerp fngeden beoogend zware straffen op personen beneden 16 jaar te verbieden. Door dit wetsvoorste;, dat reeds in het Huis van Afgevaardigcier. werd aangencmen, hoopt men den knaap te redden, indien het bercep mocht falen. MUSSCHEN MET ROODE KOPJES Dierenvrienden in Boston werden eenige weken geleden voor een natuurkundig raadsel schen'consul een onderzoek instelt naar het gedrag van den kapitein van de ..Homeric". KORTE BERICHTEN. Te Cincinnati, (Vereen. Staren) zijn 58 politieagenten en drankwetambtenaren we- gens overtreding der drankwet veroordeeld tot gevangenisstraffen van 18 maanden en minder en geldboetes van 2000 dollar. tieniengd Nieuws geplaatst, dat aanvankelijk onoplosbaar leek. Men zag een aantal vogels door de lucht fladderen, welke merkwaardig ved overeeu- komst met musschen vertoonden doch roode kcojes hadden. Bij nader onderzoek bleek evenwel, dat een meedcogenlcozen grappenmaker een aantal musschen gevangen had, die hij alle roode mutsjes op den kop plakte en daarna weer liet vliegen. De vereeniging voor. dierenbescherming is tusschenbeide gekomen, ten einde verdere ,,grappen" te voorkomen. HET FASCISML IN ITALIE. De groote fascistische raad heeft op voor stel van Mussolini een motie aangenomer. waarbij aan de partij wordt opgedragen, haar beste vclgelingen voor de militie te wer- ven, opdat deze steeds materieel en moreal ten EERSTE KAMER. De voorzitter der Eerste Kamer is voorne- mens, a.s. Woensdag, des voormiddags 11 uur, met voortzetting op de volger.de dagen, aan de orde te stellen: het wetsontwerp tot bevordering van de richtige heffing van de directe belastingen (indien het eindverslag is verschenen); het wetsontwerp tot herziening in het algemeen belang van bij erfstelling of legaat gemaakte bedingen; de interpellate van den heer Stenhuis naar aanleiding van de maatregelen in den laatsten tijd getroffen in zake de werkverschaffing (deze interpella te zal niet behandeld worden v66r a.s. Don- derdag) het wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg en het in exploi- tatie brengen van een tramweg van Zutphen naar Deventer; het wetsontwerp tot onteige- ning ten behoeve van verlegging en verbree- ding van den Rijksweg Utrecht-de Grebbe tusschen Utrecht en Zeist en aanleg van een tweede spoor voor den electrischen tramweg Utrecht-Zeist, en het wetsontwerp tot ver- strekking van een leening uit 's Rijks schat kist ten behoeve van den aanleg en het 111 exploitatie brengen van een tramweg var Velp naar Arnhem. VERREKENING VORDERINGEN EN SCHUI-DEN TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN. Een circulaire van den minister van biu- nenlandsche zaken aan de gemeentebesturen betreffende verrekening van vorderingen en schulden tusschen rijk en gemeenten, waar voor met ingang van 1 Juni a.s. een geheel nieuwe regcling wordt ingevoerd, geeft o.m. de volgende biizonderheden: Nader aan te wijzen vorderingen en schul den tusschen rijk en gemeenten zullen over en weer zooveel mogelijk door verrekening worden vereffend. Hiervoor kan worden ge bruik gemaakt van de tusschenkomst van voile vcor haar taak berekend is. Voorts een instelling, aan te wijzen door cen minis- wordt in deze motie het verirouwen uitgespro ken, dat de regeering gereed is, iedere tegeu het fascisme g'erichte beweging te onderdruk ken. DE ONTWAPENING IN ZWEDEN. ter van financien. Deze heeft daartoe aan- gewezen de Bank van Nederl. Gemeenten. Genoemde bank zal voor elke gemeente een rekening openen. In het credit van die reke- ninu zal de bank boeken de bedragen, die de De werkzaamheden van den Rijksdag in de j gemeenten van het rijk te vorderen krijgt met lcopende zitting, zullen, naar men verwacht aanwijzing van de data, waarop die vorde- r 61 w I rin ontstaan. In het debet van die reke ning boekt de bank de bedragen, die de ge meente van het riik zal hebben te betalen, eveneens met aanwijzing van de data, waar op de schulden ontstaan. De gegevens hier voor ontvangt de bank van het departement van financien. Deze rekeningen, die slechts boekhoudkun- dige beteekenis hebben, moeten met worden vcrward met rekeningencourant, die slechts door overeenkomst kunnen worden in het le- vcor het einde van Mei beeindigd zijn. De debatien over de nationale verdediging in de desbetreffende parlementaire commissie. nemen veel tijd in beslag, daar de meeningen der leden zeer uiteenlcopen. WaarschijnlijK echter zal de ccmmissie tegen half Mei ge reed zijn, zoodat de Rijksdag omstreeks 2C Mei de kwestie in behandeling zal kunnen ne men. DE „ONTVOERING" VAN POLLITT. De vijf leden van de Britsche Fascistische Partij, die er van werden besehuldigd den communistischen propagandist Henry Pollitt ontvoerd te hebben. zijn vrijgesproken. Zi] verklaardcn dat zij niet hadden gehandeld in opdracht van hun bestuur, doch dat hun op- treden niet anders was dan een grap. Zij er- kenden. dat Pollitt zijn spoorwegcoupe te Edge Hill op weg naar Liverpool door hun toedoen verlaten had en den avond met hen had doorgebracht, zoodat hij een belegde ccmmunistische meeting niet kon toespreken doch Pollitt had zich, zoo verklaarden zij niet verzet. Zij voegden hieraan toe, dat Pol litt vijf pond sterling van hen ontvangen had Bij deze verklaring riep Pollitt „leugenaars" waarvoor hij een waarschuwing van den rech ter kreeg. De jury bevond de beklaagden niet schuldig aan de ten laste gelegde ontvoering van Pollitt. EEN ERNSTIGE BESCHULD1GING. Dezer dagen snelde het Britsche passagiers' schip ..Homeric" het Japansche vrachtschip „Rai!foekoe Maroe" te hulp, doch kwam juist even te laat, zoodat, geliik reeds ge- n.,eld, de geheele bemanning, 48 Japanners, verdronk. Nu verklaart. zegt het Hbld., een aantal passagiers van de Homeric", dat de kapitein niet al het mogeliike heeft gedaan en dat door het uitzetten van boten de japansche bemanning nog gered had kunnen worden. Andere passagiers daarentegen verklaren, dat de Japanners op het dek van het zinkende schip stonden en door de golven werden weg- geslagenzij blc-ven slechts een minuut drij- vende, hetgeen te kort was om hen te kunnen redden. Deze verklaring klopt intusschen niet met het verslag van den kapitein zelf, die mee- dcelde, dat hii geen levend wezen meer had gezien en dat het uitzetten van booten niet al leen het leven van de mannen van de „Home- ric" in gevaar zou hebben gesteld, doch ook vol^trekt nutteloos zou zijn geweest. De mees- te passagiers bevestigen het rapport van den kapitein en verzekereu, dat drijvende klee- dingstukken van passagiers voor menschen moeten zijn aangezien. De directie van >de White Star Line verzoekt het publiek, den er- varcn kapitein te gelooven en niet een paar van hun zinnen bercofde passagiers. Uit New York wordt intusschen aan de ..Daily Telegraph* gemeld, dat de ..Kakocsai ista", de eigeuaars van de ..Raifoekoe door bemiddeling var. den Japan- ven geroepen. Hieruit volgt dat de gemeente uiteraard naar eigen goeddunken de op haar rekening gcboekte posten onmiddellijk kan likwidee- ren; zij kan n.l. de haar per saldo toekomen- de bedragen onmiddellijk wegtrekken door de bank te verzoeken die bedragen of per post- giro of per bankgiro of anderszins aan haar over te maken en evenzoo kan de gemeente een nadeelig saldo onmiddellijk aanzuiveren door storting of gireering op de rekening van de bank. Geeft de gemeente er de voorkeur aan die posten niet onmiddellijk te likwideeren, dan vergoedt het rijk door tusschenkomst van de bank over de credit-saldi aan de gemeente een nader te bepalen rente. Ook is het mogelijk dat de gemeente een debetsaldo op haar rekening niet aansfonds wenscht aan te zuiveren, in welk geval zi; deswege rente aan de bank zal moeten ver- goeden. Een dergelijk debetsaldo draagt echter het karakter van een geldleening. Daarvoor is mitsdien niet alleen overeenstemming met den gcldschieter (Bank voor Nederl. gemeenten) noodig, welke overeenstemming in een reke- ning-courant-overeenkomst tot uitdrukking zal^moeten komen, maar bovendien vereischt een dergelijke overeenkomst, waarin 't maxi- n.um-bcdrag, waarvoor de gemeente kan worden gedebiteerd, vermeld dient te warden, de goedkeuring van de Ged. Staten. Yoorzoover noodig wordt voorts opge- merkt, dat de boeking door de bank op de rekening der gemeente uitsluitend ten doel heeft, de wijze van betaling der vorderingen en schulden tusschen rijk en gemeente te re- gelen. De rechtsgeldigheid dier vorderingen en schulden blijft dus onaangeUst en tie ge- ineente bliift volkomen bevoegd in of buiten rechten t.a.v. die vorderingen en schulden te gen den Staat op te komen. an schuldveige- lijking in den zin van het Burg. Wetboek is bij de beoogde regeling dus geen sprake. Wordt een betaling aan het rijk toch op andere wijze overgemaakt dan hierboyen aangegeven, b.v. door storting of gireering op de echatkist-postrekening, dan kan dit renteverlies ten gevolge hebbe:i, omdat* deze betaling eerst g acht word! te ziin geschied na overwijzing op de Bank voor Nederl. ge meenten. 4 ..VI i. brii'/vl tnn(

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1