Alkmaarsche Gourant De terugkeer van Kjompvoet Maandag 27 April. Oemengd Nieuws EEU1LLETON. Xo. 99 1925 Henderd Zeven en Twintigste Jaargang. NATIONALE BOND. Het program van actie van den Nationalen Bond (voor Bezuiniging) luidt als volgt: De Nationale Bond staat buiten alle par- tijen, wenscht geen partijbelang te dienen, doch beoogt uitsluitend bevordering van het algemeen belang. Hij staat voor: handhaving van den be- staanden historischen band tusschen Neder- land en het Huis van Orauje, uitgegroeid in de constitutioneele monarchic. In de volgende artikelen wenscht de Bond de richting van zijn §treven aan te geven 1. Vermindering aer uitgaven van Staat, Provincie en Gemeente door zuinig beheer der geldmiddelen, door vereenvoudiging der huis- houding en door beperking der overheidsbe- moeii'ng. Bevordering van het particulier ini- tatief, en inperking der bureaucratie. Het streven der overheid diene vooralsnog inzonderheid gericht te zijn op vermindering van den druk der belastingen. Eventupele overschotten moeten allereerst strekken tot belastingverlaging. 2. Aigemeene vereenvoudiging der sociale wetgeving. Afschaffing der Raden van Ar- beid. Stopzetting van het plakken van zegels op rentekaarten, met behoud echter der ou- derdoms- en invaliditeitsrente. 3. Wijziging der arbeidswetgeving ter ver- krijging van volledige arbeidsvrijheid voor volwassenen. Soepeler toepassing der wette- lijke bepalingen en betere aanpassing daarvan aan de behoeften der verschitlende bedrijven en industrieen, opdat zij geen belemmering vormen voor hunne uitoefening, ontwikkeling en opbloei. De overheid trede slechts op ter wering van werkelijke misbruiken en ter beveiliging der gezondheid der arbeiders. 4- Bouw van scholen en andere overheids- gebouwen worde tot het strikt noodzakelijke beperkt.-Ter vermijding v;yi hooge kosten dient zoowel bij bouw als inrichting eenvoud betracht te worden. 5. Woningbouw worde weder geheel over- gelatcn aan het particulier initiatief. 6. Verlaging* der successierechten. 7. Beperking der uitgaven voor leger cn vloot. Ook op dit terrein zij een zuinig beheer De weermacht zij echter in staat tot verzeke- ring der rust naar binnen en tot zooveel mo- gelijke beveiliging der grenzen in oorlogstijd. Het streven naar internationale ont- wapening heeft de voile belangstelling van den Bond. 8. Wijziging der kieswet zoodanig dat de invloed van den kiezer versterkt worde. De beteekenis der ,,voorkeurstemmen" mag door wettelijke bepalingen niet illusoir worden ge- maakt en geen bepalingen mogen in 't leven worden geroepen, welke kennelijk ten doel hebben om practische deelname van vertegen- woordigers van nieuwe partijen of van nieu- we bevolkingsgroepen zooveel mogelijk uit te sluiten, opdat de beteekenis der Evenredige Vertegenwoordiging zoo volledig mogelijk tot haar recht kome. 9. Wijzigingen in de Grondwet dienen aan een referendum te worden onderworpen. 10. Volksvertegenwoordigers dienen uit handen der Regeering geen bezoldigde amb- ten te aanvaarden. Het Kameriidmaatschap zij onvereenigbaar met eenigerlei openbare betrekking. Vermindering der „schadeloosstel- ling" van de leden der Tweede Kamer tot het vroeger bedrag zonder pensioen. Verheffing van de functie van volksvertegenwoordiger van een „baantje" tot eene roeping. 11. In trekking der aan de gemeentebestu- ren tcegekende bevoegdheid tot heffing van ,.zakelijke be-drijfsbelasting". 12. Onder erkenning van de groote betee kenis voor ons volksbestaan van handel en scheepvaart zoowel Zee- als binnenvaart wenscht de Bond bevordering van de vrije ontwikkeiing daarvan. Intrekking daarom van alle belemmerend werkende voorschriften. 13. Men onderscheidc tusschen publieke densten, als politic, brandweer enz., en pu blieke bedrijven, als tram, gas, electriciteit, waterleiding enz. Publieke bedrijven worden gescheiden van het beleid der overheid en in- gebracht in op zich zelf staande, of met medezeggingschap van de overheid in te rich- ten naamlooze vennootschappen, welke voor de exploitatie zorg dragen en de bedrijven aanvaarden tegen cen overeengekomen prijs. Door Valentine Williams. Geautoriseerde vertaling van W E. Pout. 38) HOOFDSTUK XV. Marjories avontuur. Het was de gillende schrecuw van een vrouw, die in angst is. Het geluid drong dui- delijk door in de onheilspellende stiite, die op het eenzame eiland lieerschte. En het was niet ver verwijderd. Mijn hand vloog naar mijn zak om mij te verzekeren, dat de revolver, dien Carstairs mij in de hand had gedrukt voor hij wegging, nog aanwezig was, ik liet den rugzak vallen en vloog de grot uit. Ik geloof niet, dat ik een vast plan in het hooid had. Heeft Edmund Burke ons niet verteld, dat de tijden van ridderlijkheid voor- bij zijn? Maar de halve strijd in ons eigen- aardige beroep iste weten wat de tegenstan- der van plan is te doen, en ik heb nooit rustig kunnen blijven zitten in onzekerheid. Snel ging ik de rotsige helling op. Achter -mij hoorde ik het onaangename geschreeuw van de meeuwen, die boven de kalme zee dool- den en in de bosschen om mij heen klonk het luide gekwetter van vogels Maar geen men- •chelijke stem was meer te hooren. Toen stuitte ik plotseling op Majorie Garth in een open ruimte tusschen twee met mos rotaep Ik kon mijn eigen oogen (Overheidsbedrijven missen als zoodanig de noodige soepelheid en bewegingsvrijheid. In niet weinige gevallen vormen zij dan ook een „strop". De overheid regeere en late het commercieeren, het ..koopman spelen'j, aan den particulier over.) 14. Voorbereiding en geleidelijke voorzich- tige toekenning van zelfbestuur aan de daar- voor geschikte gebieden van Nederlandsch- Indie met behoud echter van het verband met het Moederland- 15. Gelijk loon voor mannen en vrouweu bij gelijke dienstprestatie. ZIJN GEHEUGEN VERLOREN. Uit Ermelo vertrok Maandagmorgen een workman naar Borculo om aldaar landarbeid te verrichten. Dinsdagmorgen vroeg vonden zijn vrouw en schoonouders bij het openen der dcur het rijwiel van den jongen man op het erf, met het pak kleeren daaraan bevestigd. Van den man was evenwel geen spoor te*vin- den, ondanks' al het ijverig zoeken. Deson- danks is men met speurhenden begonnen de bosschen te dcorzoeken. Eerst laat in den avond is hij gevonden in de bosschen in over- spannen tcestand, niet wetend^ wat er met hem gebeurd was. Hij was door een fiets- tocht van tien uur en door den zwaren ar- toeid in zoodanige conditie, dat hij eenige we- ken rust zal moeten nemen. EEN FICTIEF BUREUA. Het Wkbl. v. d. Nederl. Bond van gem. ainbtenaren" schrijft Wat hieronder volgt is een daad van hel- denvereering, immers de beschrijving van een staal van zoo ongelooflijke brutaTiteit, dat inderdaad een scort heldhaftigheid noodig is, om iets dergelijks te bedrijven. De volgende circulaire is aan een aantal (wellicht aan alle?) gemeentebesturen ver- zenden Bureau vcor sialistuk van besmettelijke en andere veeziekten in Nederland. Postbox 111 Den Haag. Den Flaag, April 1925. Edelachtbare heeren, De Statistiek van Besmettelijke Veeziekten over 1924 geeft aan het onstellend cijfer van circa 100.C00 (honderdduizend) vcestapels in Nederland aangetast, o.a. door mond- en klauwzeer. Het is tevens gebleken, dat een zeer groot aantal veehouders, in strijd met de Veewet, het uitbreken van cen veeziekte opzettelijk verheimelijkt hebben en daardoor een kracht- dadige bestrijding belemmeren. De eerste eisch voor een intense bestrijding bestaat in: Directe aangifte. U gelieve, in het belang der bestrijding, den veehouders te wijzen cp art. 17 van de wet, rage 1 ende het Vecartsenijkundig Staats- tcezicht van 26 Mei 1920, luidendc: Indien vee verschijnselen van een besmet telijke zirkte vertcont, geeft de eigenaar. houder of hoeder hiervan terstond kennis aan den Burgemeester der gemeente, waar het vee zich bevindt. Ten einde van week tot week een onmiddel- lijk overzicht te hebben van de voorkomende gevallen van veeziekten en ziektehaarden, ge lieve u bij aangifte het Bureau voor Statistiek van besmettelijke en andere veeziekten te Den Haag, Postbox 111, direct in kennis te stellen met den naam en woonplaats van den eige naar, alsmede met den aard dsr ziekte en het aantal beesten, dat aangetast is. Wij sluiten d&artoe een zestal kaarten bij, ten einde een en ander te vergemakkelijken. Hoogachtend, Bureau voor Statistiek van Besmettelijke en andere Veeziekten in Nederland^ Er is inderdaad een scherpe blik noodiig, om terstond te gaan twijfelen, of dit stuk wel off icieel is. Twee dingen zijn' er, waardoor de afzenders zich hebben verraden: het weg- laten van iedere onderteekening en dan de aanhef ..Edelachtbare Heeren". Zoo hartelijk doen wij tegenover e'kaar in de administatie niet. Maar overigens is het volmaakt. Die aanhaling van art. 17 der veewet en dan tot tweemaal toe „u gelieve". Inderdaad in dit opzicht kan geen enkel officieel lichaam het den opstellers van dit geschrift verbeteren. Maar door die twee kleinigheden hebben zij zich verraden. Een bondslid heeft ons hot drukwerk toegezonden, wij deden navraag bij het departement van binnenlandsche zaken en landbouw. en het bleek, dat men noch bij de afdeeling landbouw, noch bij de veterinaire afdeeling, poch elders van het bestaan van dit bureau iets afwist. Het „bureau" Postbox 111 is dus een mis- tificatie. Wij hebben een oogenblik er aan ge- dacht ergens een geval van veeziekte te laten fantaseeren, de aangiffte aan het ..bureau" te doen en dan af te wachten wat dit zou zen- den, een aanprijzing van kwakzalversmidde-, len of iets dergelijks. Maar wij achten het ten slctte een grooter belang, dat de gemeente besturen zoo spoedig mogelijk weten, waar nauwelijks gelcoven, maar er was geen" ver- gissing mogelijkwant haar gezicht was naar mijn kant toegewend. En zij worstelde in de armen van Custrin. Haar gelaat was heel Week en in haar oogen was een blik van wan- hoop, dien ik niet licht zal vergeten. Zij had geen hoed op en haar goud-bruine haardos schudde heen en weer, terwijl zij met de eene hand haar tegenstander in het gezicht sloeg en zich wanhopig verweerde om hem op een afstand te houden. Het gebeurde alles in een seconde. Het volgende oogenblik hadden mijn knokkels Custrin's vochtigen nek te pakken en trok ik hem met ijzeren greep achteruit. Al mijn tegenzin tegen dit valsche, geniepige creatuur met zijn honigzoete stem kwam weer in mij boven en ik verheugde mij, dat ik hem uoelde worstelen en zich kronkelen onder mijn greep, dien ik in mijn woede zoo heftig en forsch maakte als maar mogelijk was. Onverhoeds beetgepakt, deinsde hij een se conde achteruit en lag als een blok in mijn greep. Maar toen verweerde hij zich. Ik voel- de, dat al zijn spieren zich spanden, toen hij worstelde om zich van mij los te maken. Maar ik hield vast en sleurde hem rond, zoodat ik mijn vuist pal in zijn gezicht kon slaan. t Het was de kracht van mijn eigeri slag, die hem uit mijn handen deed schieten, hij vloog tegen een rots aan, en kwam weer overeind. Een enkel woord ontviel hem „Herr!" Als een snik schoot het woord hem uit de keel. In dit critieke oogenblik kwam zijn moedertaal hem vanzelf op de lippen en op hetzelfde oogenblik wist ik, dat dr. Cus trin een Duitscher was. Moordzucht was in zijn sluwe, zwarte oo- zij mee hebben te doen. Niemand schenke dus aandacht aan wat men van „Postbox 111" ontvangt, behalve als het wenschelijk mocht blijken, dat aan de jus- titie door te sturen. OPLICHTER. GEARRESTEERD. De politic te Anthem heeft gearresteerd J. P. S., directeur van de drukkerij Laboremus tc Arnhem. Deze werd reeds geruimen tijd dcor de politie in het oog gehouden, omdat be ken d was, dat hij er zijn werk van maakte, verschillende personen op te lichten door hen te animeeren dee! te nemen in zijn zaak, die in werkelijkheid niet zijn eigendom was. Hij plaatste daartoe advertenties in verschillende bladen, waarin hij o.m. meedeelde, een boek- houder-compagncn te zoeken, die 4000 kon fourneeren. Ten slotte gelukte het hem rela- ties aan te knoopen met een jongeman uit den Bosch, die, na zich op grond van de O'ver- gelegde bescheiden overtuigd te hebben, dat de indertijd te Amsterdam bestaan hebbende zaak werkelijk eigendom van den verdachte was, het bedrag van 4000 fcurneerde. Al. spoedig bleek echter, dat het overgelegde kocpccntract valsch was. Hij had de bedcelde zaak op afbetaling gekocht tn een gedeelte van het gestorte gcjd van 4000 gebruikte hij om alsnog zijn verplichtingen in dezen na te komen. Toen de compagnon ontdekte, dat csk andere bescheiden valsch waren, volgde een aanklacht bij de politie, die den verdachte arresteerde. Ree'ds vroeger is hij wegens dergelijke prak- tijken in Amsterdam en Rotterdam vervolgd en deswege tot een jaar gevangenisstraf ver- coi deeld. Eenige maanden geleden is een aanklacht tegen hem ingediend, eveneens voor het plaat- scn van advertenties. Toen is wel proces-.ver. baal tegen hem opgemaakt. maar er heJt geen vervolging plaats gehad. De verdachte heeft ook gerilimen tijd in Indie vertoefd; hij deed daar bankzaken, waaraan ook een luchtje zat. Na in Neder land te zijn teruggekeerd, zette hij een loterij cp touw, die ook door ingrijpen van de politie is beeindigd. PRIJSVRAAG „DE HOLLANDSCHE MOLEN." Het bestuur der vereeniging „De Holland- scho Molen" te Amsterdam deelt ons mode, dat op den len April j.l., bij de slutting van den inzendingstermijn, 40 inzendingen ter oplossing van de dcor haar uitgeschrevenen prijsvraag waren ingekomen, zelfs eenige uit bet buitenland, waar groote belangstelling schijnt te bestaan voor het behoud van de mo- lens, de zoo ingenieus uitgedachte, door wind- kracht gedreven maalsystemen, die in het Hollandsche landschap zco voortreffelijk pas- sen. De jury, besloot zich uit te breiden met ee nige technici, daar het werk, dat een nauw- keurig enderzoek vereischt, zeer omvangrijk is. VOOR STUDIE DOELEINDEN. De redactie van het Weekblad voor Ge- meentebelangen heeft een onderzoek inge- steld naar den oorsprong van de door de"N R. Ct. aan't Weekbl. v. d. Ned. Bend v. Gem. ambt. ontleende circulaire van een zgn. bu reau voor statistiek van besmettelijke en ande re veeziekten in Nederland. Daar'bij is geble ken, dat het bedoelde bureau door een parti culier wordt gehouden, die verklaard# de ge- gevens alleen te verzamelen voor studiedcel- einden, n.l. om een overzicht te krijgen van de in ons land voorkomende gevallen van be smettelijke en andere veeziekten. DE KAMERVERKIEZINGEN. De burgemeester van's Gravenhage maakt bekend, dat ingevolge art. 125 der kieswet de candidaatstelling voor de verkiezing van de Tweede Kamer der Staten-generaal zal plaats hebben op Dinsdag 19 Mei. De inleve- ring van candidatenlijsten en van de verkla- ringen, dat de candidaten in hun candidaat stelling op de lijst bewilligen, moet geschie- den cp genoemden datum ten raadhuize bij den worzitter van het hoofdstembureau (den burgemeester) van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur. Mgr. Dr! SEIPEL. De gewezen bondskanselier van Oostenrijk is Zaterdagnamiddag tegen 6 uur te Gronin- gen aangekomen, vergezeld van den Oosten- rijkschen zaakgelastigde bij. het Nederland- sche Hof. Ter begroeting waren aan het sta tion aanwezig eenige leden van het comite ad hoc met den burgemeester. Zaterdagavond heeft Mgr. Seipel te Gro- ningen gesproken. JAPANNEESCH BCZOEK. De Japansche prins en prinses Asaki zou- den Zaterdagavond om 9 u. 18 te Amsterdam aankomen. Zij reizen, wegens het strikt in cognito dat zij wenschen te bewaren, onder gen. Zijn hand vloog naar zijn zak, maar ik was daddijk bij hem en mijn vusit sloeg weer naar zijn gezicht. Dit maal ontweek hij den slag en ik voelde mijn hand tegen de rots ach ter hem. Ondanks al zijn mooie salonmanier- tjes was hij tcch mo-dig genoeg, met uitge- strekte handen vloog hij mij naar de keel. Maar ik trok mij snel terug en toen hij vlak bij mij was, zond ik hem mijn linkervuist vlak tegen zijn kin. Hij stohd stii, zijn cogen puilden uit hun kassen, zijn hoofd zakte op zijn schouder; toen zeeg hij in elkaar aan inijn voeten. Ik wendde mij tot Marjorie. Zij stond nog, waar ik haar had gevonden, tegen de andere rets, aangeleund, haar lippen met een zak- deek bettend; zij ademde moeielijk en snel. „Zoo'n beest!" zei ze met gebroken stem. „Zoo'n 'beest!" Toen riep zij op den klagenden toon van een klein kind: „Waar is Vader? O, breng mij alstublfeft naar mijn vadertje terug „Uw vader is het jacht gaan halen," ant- wcordde ik en bleef teen steken van pure ontzetting. Waar was de „Naomi"? De on- verklaarbare tegenwoordigheid vdn Marjo-rie op het eiland maakte de zaak veel ingewik- kelder. Voor mij alleen lokte mij het vooruit- zicht wel aan Klompvoet en zijn wraak die hij zeker wilde nemen, te moeten cntwijken. Maar met een vrouw Er bleef niets anders over dan het plan uit te voeren, dat i'k reeds gevcmd had. Ik moest en dat wel zonder een oogenblik te ver'ie zen een schuilplaats vinden en mij daarin met het meisje verbergen. Dat moest mijn eerste zorg zijn. De toekomst zou vender zor- den naam van graaf en gravin Asaki. Hedencohtend zou het echtpaar uit Amster dam vertrekken met den trein van 11 u. 10, die dm 12 u. 42 op het Loo aankomt, waar de Koningin den prins en de prinses een noenmaal in intiemen kring aanbiedt De reis naar het Loo zal worden gedaan in een der rijtuigen van den trein van de Koningin, door H. M. ter beschikkig van haar tafelgas- ten gesteld. Hedencohtend zou het echtpaar uit Amster- sche prins en zijn gemalin per staatsspoor van het Loo te 's-Gravenhage aankomen, waar de Japansche zaakgelastigde, de heer Tomohiko Minagawa, hun een maaltijd aan biedt. Morgcnmiddag zullen graaf en gravin Asaki per Hollandsche spoor zich naar Ant- werpen begeven. Voor hun vertrek zullen zij nog door de Koningin-Moeder ontvangen worden. DE IN ENGELAND BESTELDE VLIEGTUIGEN VOOR DEN MARINE- LUCHTVAARTDIENST. Vice-admiraal J. H Zeeman, chef van de afdeeling materieel van het departement van marine en voorzitter van de commissie voor de overneming van de vier in Engeland be- stelde vliegtuigen, bestemd voor den Neder- landschen marineluchtvaartdienst, zal zich naar Hambel, in Engeland, begeven, waar de vliegtuigen zijn gebouwd in de viiegtui- genfabriek Fairey Aviation Company. De commissie zal de vliegtuigen keuren en na goedkeuring overnemen. Wanneer die cverneming is geschied, zullen zoo is het plan de vier vliegtuigen naar Nederland worden overgevlogen onder commando van luitenant ter zee le kl. H. G. de Bruyne voornoemd. Twee der vliegtuigen zullen lan- den op het vliegkamp de Mok, de twee ande re te Vlissingen. MR. TROELSTRA NAAR HET BUITENLAND. Mr. Troelstra denkt 1 Mei a.s op reis te gaan naar het buitenland en in September te rug te keeren, teneinde aanwezig te zijn bij de huldiging. Zijn gezondheidstoestand geeft alle reden tot tevredenheid. EEN MOOIE VLUCHT. Vrijdagmiddag startte de Belgische vlieger J. Rapallier met een klein-vliegtuig van de firma Pander, de H. N.A.C.O. van de Waal- haven, naar Croydon Precies om 2 59 verliet de kleine machine de Waalhaven en het be- vond zich om 4 39 boven Ostende, passeerde 6.25 (Holl. tijd) Lympne en landde om 825 (Holl. tijd) op het Engelsche vliegveld. In 6H uur'maakte dit Pander vliegtuig den tocht tegen zware wind en als men weet, dat een groote Fokker machine denzelfden vlucht in 4 a 5 uur zou gedaan hebben dan kan men begriipen welk een mooie prestatie Rapallier met dit kleine vliegtuig heeft verricht Het is niet de eerste maal, dat met een dergelijk toe- stel een zoodanige vlucht werd gemaakt. PRIJS VAN AMSTERDAM VOOR POeZIE. De jury, bestaande uit de heeren J. W F. Werumeus Buning, Dirk Coster en P. W de Kaning, deelt mede: De prijs van Amsterdam werd toegekend aan den heer M. Nijhoff voor zijn bundel, ge- titeld: „Vormen". De twee prijzen voor de beste gedichten werden toegekend aan den heer A. Besnard voor zijn ged'icht „De Stad" en aan den heer Marnix Gijsen voor zijn gedicht „Mijn Va dertje". NIEUWE TORPEDOBOOrjAGERS. De minister van marine heeft, na gehou den inschrijving, aan Burgerhout's Machine- fabriek en Scheepswerf te Rotterdam den bouw opgedragen van twee torpedobootja- gers, gelijk aan den op deze werf reeds on- aerhanden zijnden torpedobootjager Evert- sen. VOOR HET TROELSTRA OORD. Naar Het Volk venieemt, heeft cen milde geefster. die ongenoemd wil blijven, een stuk grond van vier H. A. te Beekbergen op de Veluwe geschonken aan het Troelstra-oord. De voorbercidingen voor de stichting van een gebouw zijn in vollen gang. NOODLANDING. De heer J. V. Snierhof, die Vrijdagmiddag van het vliegveld Waalhaven met een Par.- der-vliegtuig (zoogenaamd baby-vliegtuig) was vertrokken. met bestemming naar Amster dam, heeft omstreeks half zes op het gemeen- te-sportterrein nabij den Laanslootscheweg te Rotterdam achter de Hooge Boomen, een ncodlanding moeten doen, naar men zegt, tengevolge van het vet worden van een bou- gie^ De machine, die niet beschadigd is, is onder bewaking gesteld. De heer Snierhof heeft geen letsel bekomen. gen. En het codebericht? Mijn plan was geweest de terrassenvcrmige rots te beklimmen om de volgende gegevens te kunnen uitwerken. Er waren daar grotten, waarin wij konden schui- len en vanaf het bovenste terras zou men ze ker een uitzicht cp zee hebben, zoodat wij de Naomi" konden ontdekken, zcodra zij in het zicht kwam. Wij zouden naar de terrassen gaan en daar heel genoegelijk liggen wachten, totdat het jacht terug kwam. En op deze wijze zou ik ook kunnen voortgaan de nasporingen naar den schat te vervolgen. Maar wij moesten vcedsel en wapens hebben en moesten daar- voor dus terug naar ons hoi bij het strand. Ik keek eens naar Custrin. Hij lag daar als een blok. „Kom," zei ik tot Marjorie, die mij vreemd stond aan te kijken. Ik keek eens naar mijn kleeren en begreep, dat mijn voorkomen niets minder dan terug- stootend moest zijn mijn gezicht was vuil en ongeschoren, mijn witte pak gescheurd en bemoaderd en mijn schoenen doorweekt van het zeewater. ,,U ziet er zoo mee uiten zoo bezorgd," zei ze. „Wat is er toch gebeurd „Laten we terug gaan nadr het kamp," antwoordde ik, „dan zal ik U ondei"weg alles vertellien." „En wat moet er met... hem?" vroeg zij met een blik op de vooroverliggende gestalte van den dokter. „Hij zal bet .wel uitslapen!" zei ik, „en hoe langer hij slaapt, hoe liever het mij is!" „Maar we kunnen toch niet weggaan en hem zoo maar hier laten liggen J" veronder- Voor hot plaatsen van advertenties in andere bladen is uw adres: Ji. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Hernis. Cos ter k Zoon, Voor- dain C9, Alkmaar KORTE BERICHTEN Zaterdag is onder voorzitterschap vati prof. I G. Sleeswijk in Den Haag de aige meene vergadering gehouden van de vereeni ging Geneeskundig onderzoek voor het hu- welijk. Tegen Henry Ford en de Dearborn Pu blishing Cy., waarvan hij eigenaar is, is een aanklacht ingediend door Aaron Sapiro, die verkoopscooperaties voor farmers in het leven heeft geroepen. Eischer vraagt een schadeloos- stelling van een millioen dcllas, wegens tegen hem gcrichte artikelen van 'asterljjken inhoud in de „Deaborn Independant". De Duitsche gedelegeerden voor de Fransch-Duitsche economische onderhande- lingen zullen Maandag te Parijs aankomen. Op zijn terugreis van de Middelland sche Zee naar Londen heeft het Engelsche koningspaar een bezoek gebracht aan Parijs. Zij gebruikten het noenmaal bij den president der republiek en werden overal geestdriftig door cen groote menigte toegejuicht, vooral toen de koning een krans legde op het graf van den onbekenden soldaat Te 's-Hertogenbosch is cen buitengewo- ne aigemeene vergadering gehouden van de Nederl. R.-K. handelsreizigersvereeniging St. Christoffel. Verschenen is de memorio van antwoord op het verslag van de Tweede Kamer inzake het wetsontwefp tct wijziging van de Dienst- plichtwet. Stadsiiieiiws WERK KRING DER COMMISSIE VAN CIJSTAND VOOR DE FINANCIeN In bijlage no. 66 schrijven B. en W.: Uwe Vergadering heeft op 26 Maart j.l. aangehouden onze voorsteilen betreffende de vernieuwing valt' de bestrating der Lange- straat en tot vernieuwing der Willemsbrug enRootorenbrug (bijlagen nrs. 25 en 34) om ons gelegenheid te geven te overwegen of over de voorsteilen alsnog het advies der Commissie van bijstand voor de financien zou worden ingewonnen. Naar wij meenen te mogen constateeren ging het bij de over dit punt gevoerde beraad slagingen meer over de principieele vraag of in het algemeen alle voorsteilen die financiee- le gevolgeo hebben, aan de Commissie voor de financien moeten worden voorgelegd, dan wel over deze, of slechts over de thans aan de orde zijnde voorsteilen het advies dier £ommissie zou worden ingewonnen. Doch al ware het anders, ons College zou toch ook clan deze vraag niet anders oplossen dan met inachtneming van de consequenties welke de gekozen oplossing zou kunnen medebrengen. De meerderheid van ons College beant- woordt de hier gestelde vraag ontkennend, om tweeerlei reden. In de eerste plaats ziet zij de taak der Commissie van bijstand voor dc financien als een technische in dien zin, dat die Commissie haar gedachten heeft te laten gaan over de wijze waarop, gegeven de noodzakelijkheid om zekere uitgaven te doen, daarvoor dekking moet worden gezocht. Zij beoordeelt de uitga ven in het raam der begrooting, houdt zich door het onderzoek van rekening en begroo ting der gemeente en hare instellingen voort- durend op de hoogte van het financieete be leid in den ruimsten zin, overweegt of de bronnen van inkomsten het juiste effect ge ven ter bestrijding van de uitgaven der ge- meentelijke huishouding en of de gemeente inderdaad op de juiste wijze partij trekt van de mogelijkheden welke zij in dat opzicht kan benutten. Natuurlijk volgt uit deze taak een andere. Is de Commissie van meening, dat het financieeel evenwicht, zoo dit verstoord wordt, slechts door bijzondere maatregelen stelde zij. „Wanneer U mijn verhaal gehoord heeft," antwoordd'e ik, „zult U er net zoo over den- ken als ik. Hij zal wel weer bijkomen. Hij beweegt al weer. Kom! Laten we naar het strand teruggaan!" Toen wij de richting naar het strand in- sloegen, vroeg ik: „Maar hce ter wereld kunt U hiei geko- men zijn? Wat is er met de „Naomi" ge beurd Een bios steeg het meisje naar de wangen en zij beet zich op de lippen. „Ik was niet van plan achter te blijven. Dat zei ik tegen kapitein Lawless. Be stond er op naar Daddy te gaan. Dat gaf cen heele her- rie, maar" op triomfantelijken toon „ik kreeg tenslotte mijn zin. Het was eigenlijk dr. Custrin, die het vcor mij in orde maakte. Hij zei, dat hij wel de verantwoording op zich zou nemen aan Daddy te vertellen, dat ik absoluut wilde komen. En daar de kapiteiu er op gesteld was verder te varen, zei hij, dat wij de sloep dan maar moesten houden. De „Naomi" ging door naar Alcedo „Maar", zei ik, „waar is U dan sinds gis- teren geweest?" Marjorie lachte •ondeugend. „Daddy zal buiten zich zelf zijn, wanneer ik het hem vertel", antwoordde zij. „Ik heb den nacht doorgebracht in een kamp van ont- dekkingsreizigers. Dr. Ctrstrin ontdekte, dat hij sommigen van die menschen daar kende Ik staarde haar in grootste verbazing aan „Was de leider een man, die mank liep?" vroeg ik. (Wordt vervolgd.),

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5