w Parijscii© €ais@riein. Landbouw en Maatscbappy. Staflsnfeiws. ALKMAARSCHE KEGELBOND. De Einduitslag van den wedstrijd is als Volgt: Koriing-wedstrijd tusschen de hoogste korpsgooiers. Prijs gouden kegel J. Metz met 59 hout. Vrije baan Seniores geldprijzen.) le prijs met 44 hout; 2de prijs met 43—43 hout, 3e prijs met 43, 42, 42 hout, 4e prijs met 43, 42, 41 hout, 5e prijs met 43, 41 Bout, 6e prijs met 42, 42, 41, 41, 41 hout; 7e prijs met 42, 41 hout; 8e prijs met 42, 38 hout; 9e prijs. met 41, 41, 40, 40 hout; lOe prijs met 41, 41, 39 hout. Vrije baan. Juniores (kunstvoorwerpen) le prijs met 43, 42 hout; 2e prijs met 43, 40, 40 hout; 3e prijs met 42, 41, 41 hout, 4e prijs met 42, 40 hout; 5e prijs met 41, 40, 38 hout, 6e prijs met 41, 40, 37 hout. Vrije baan (Dames.) le prijs met 38 hout; 2e prijs met 37 hout; 3e prijs met 33 hout; 4e prijs met 31 haut; 3e prijs met 29 hout; 6e prijs met 26 hout Dagprijzen werden behaald respectievelijk met 4:2, 36, 44 en 41 hout. De wedstrijd had als altijd een aangenaam en prettig verloop. noordhollandsch LANDBOUW- CREDIET. Het verslag over het boekjaar 1924, uit te brengen in de Algemeene Vergadering van aandeeJhouders op 5 Mei a.s., maakt mel ding van de bekrachtiging in de Algemeene iVergadering van het vorige jaar der benoe- ,ming van den Heer Mr. H. A. van Nierop, directeur van de Amsterdanische Bank, tot commissaris der Vennootschap. De Heer Mr. H. A. van Nierop werd tot .voorzitter van het college verkozen. De Heer G. Bos Wzn., is als commissaris dit jaar aan de beurt van aftreding, doch als zoodanig herkiesbaar. De Heer J. Post van der Burg, adviseur van het Bijkantoor Delft, vroeg in den loop van het jaar, wegens vertrek uit die gemeen- te, ontslag, hetwelk hem op de meest eervol- le wijze en onder dankbetuiging voor de vele bewezen diensten werd verleend. De Heer Mr. G. van Baren, Burgemeester van Delft, werd bereid gevonden hem te vervaingen. Wat de resultaten betreft, kan met tevre- denheid op het afgeloopen jaar worden te- ruggezien; zoowel de bruto- als de netto- winst wijzen een vooruitgang aan. Het geza- menlijk cijfer van Acceptatie en Debiteuren blijft nog iets beneden dat van het vorige jaar, daarentegen wijst het gezamenlijk be- drag van Deposita's en Crediteuren een flin- ke vooruitgang aan (ruim 650.000.—.) De brutowinst bedraagt, het saldo van het vorige jaar ad 1.026,7014 inbegrepen, i712.441,22. Aan het Pensioen- en Onder- steuningsfonds wordt toegevoegd /21 668 86, terwijl voorgesteld wordt te reserveeren voor dubieuse vordering 25.000.—, af te schrij- iven op Safe-inrichtingen en Meubilair 7.113,71, (dit hoofd komt hierna als naar gewoonte voor 1.— op de Balans voor), vcorts op Gebouwen 26,011,16 en op On- roerende Goederen 5.326,13. De tegen dubieuse debiteuren gevormde re serve, die onder het hoofd crediteuren is opge- nomen, is ruimschoots voldoende. Door de afschrijving van f 5 326 13 op Onroerende Goederen komt dit hoofd per saldo te boek staan voor 10 000— Het omvat nog slechts een perceel, hetwelk in het eerste kwartaal van 1925 voor dit bedrag ,werd verkocht. Na voormelde afschrijvingen en toevoegin- gen kan zoowel op de preferente als op de gewone aandeelen een dividend van 6 pro- cent uitgekeerd worden. De preferente aan- deelhouders hebben in mindering hierop in November 1924 reeds een interim dividend .van 3 procent ontvangen. De voornaamste rekeningen wijzen de vol- gende cijfers aan: Acceptatierekening 5.875 515,18 (v.j. J 5.422.136,25). Debiteuren 3.823,759,6014 (v j. 4 384.456,9534)- Voorschotten in Rekg. Courant op Prolon- gatievoorwaarden 7 3.606 226,93 (vorig jaar f 3 578.586,59). Gebouwen 632 000, (v. j. 693,078,54). Kapitaal (preferent en gewoon) 3.500 000,Reserve 435 000. Depositorekening f 3.021.409,42 (vorig jaar f 3.209.592,3134) bestaande uit 2011 pos- ten, waarvan 1.510.008,8834 op jaardepot en het resteerende op korter termijn. Crediteu ren f 3.839.318,27, in dit bedrag is if 57.999,45 begrepen van Crediteuren in Vreemde Valuta (v.j. 2.994.769,95 w.o. een bedrag van 103.996,51 van Crediteu ren in Vreemde Valuta.) Het Pensioenfonds wijst thans een kapitaal aan van 239.916.23 (v. j. 213 525 (.6) en een reserve voor koersverschillen van 13.256.24 (v. j. 6.441 04). Aan pensioenen en ondersteuning werd over 1924 betaald 7107,44, terwijl over dat jaar aan interest gekweekt werd if 11.828.75, hetgeen dus na beta'ing van de pensioenen en ondersteuning nog een bate faat van f 4.721.31, als bijdTage ever 1924 ontving het fonds 21.668,86, zoodat het fonds toenam met 26.390.17. BENAM1NG EN INDEEL1NG VAN DE GRONDEN IN NEDERLAND. Door Dr. D. J. H. II. Het minerale verweeringsproduct en de onverweerde mineraalfragmenten in den grond, Klei, leem en zand zijn alle drie verwee ringsproducten van de gesteenten. Bij de verweering van de gesteenten vallen eenerzijds te onderscheiden de veranderingen in samenhang, dat is de natuurkundige ver weering en anderzijds de veranderingen in sa menstelling, dat is de scheikundige verwee ring De natuurkundige, beter gezegd de mecha- nische verweering komt neer op eene vergrui- zeling, een fijn-maken van de gesteenten. Hierbij spelen de volgende factoren een rol verschillen in temperatuur; de uitzetting yan het water bij het bevriezende kracht van het stroomende water, van de zich voortbewegen- de lava en van het gletscherijs. De gesteenten vallen uiteen, worden min of meer fijngewre- ven en daardoor beter geschikt voor de schei kundige verweering Bij deze laatste speelt de cplossende werking van het water en van de in het water opgeloste bestanddeelen een rol. Wanneer zich een plantenvegetatie ontwik- keld heeft, oefenen ook de organische verwee- rings-producten (humusstoffen, koolzuur) hun invloed op de scheikundige verweering van de minerale bodembestanddeelen uit. Slechts een gedeelte van de gesteenten heeft bij de verweering eene scheikundige veran- dering ondergaan. Men is gewoon dit schei- kundig veranderde gedeelte het minerale ver weeringsproduct te noemen. Naast dit mine rale verweeringsproduct komen in elken grond nog stukjes van de gesteenten' of van de mine- ralen, waaruit de gestenten zijn opgebouwd, voor, dit niet scheikundig verweerd zijn. Men is gewoon deze stukjes de onverweerde mine raalfragmenten te noemen. Feitelijk zijn het evenwel ook verweeringsproducten en wel de mechanische verweeringsproducten van de gesteenten. Wii zullen in het vervolg in den grond onderscheiden eenerzijds het minerale verweeringsproduct en anderzijds de onver weerde mineraalfragmenten. Door wijlen prof. dr. J. M. van Bemmelen (1830—1911) is eene scheikundige methode uitgewerkt, ide het mogelijk maalrt de schei kundige verweeringsproducten (het minerale verweeringsproduct) van de mechanische ver weeringsproducten (de onverweerde mineraal fragmenten) te scheiden. Een oderzoek vol- gens van Bemmelen van verschillende grond- soorten in Nederland (zeeklei-, rivierklei), klei- lcem, kleefgrond) heeft aangetoond, dat het verweeringsproduct in al deze gronden vrij- wel dezellde samenstelling bezit. Het bestaat uit een verweeringssiiikaat A, dat door sterk xoutzuur wordt rangetast en een verweerings siiikaat B, dat veel moeilijker, door sterk zwa- velzuur, in oplossing wordt gebracht. De on- .rweerde mineraalfragmenten worden door deze sterke zuren slechts in geringe mate aan- getast. In de beide verweeringssilikaten A en B ko men voor kiezelzuur, aluminium, ijzer, kalk magnesia, kali en natron. De hoeveelheid van dit minerale verweeringsproduct A B loopt in verschillende gronden sterk uiteen- Hoe zandiger de grond is, des te minder A B bevat hij. In zuivere zandgronden is het ge- halte practisch nul. Naarmate de grond zwaarder wordt. stiigt het gehalte aan A -j- B, zooals uit onderstaande tabel kan blijken (gehalten in procenten aan A-4-B): A B A+B 7ware zeeklei 31 -f- 14 45 Lichte zeeklei 16 7 23 7ware keileem 38 -f- 18 56 Minder zware keileem 26 -f- 15 41 7andige keileem 14 6 20 Vrij zware rivierklei 23 4- 11 34 Zware rivierklei 27 -j- 13 40 Zeer zware rivierklei 38 -f- 19 57 Kleefgrcnd (Dmburg) 65 -f- 31 96 Er bestaat dus ongetwijfeld verband tus schen de zwaarte van den grond en zijn ge halte aan het ver\veerinfTssilikaat A-1- B. Ver- aer is het bekend, dat de voornaamste eigen- schappen van de kleigronden. n.l het absorp- ■evermogen voc water en basen (als kalk) in Gemengd Ifienws v a. di s'likaat A voor te z:-ggen om 'it si'ik at -f- B met de aam van k'el m' Dit zou men dan de scheikundige omschrijving van klehi kunnen noemen. Intusschen den l:en we bij klein niet alleen aan een stof van bepaalde scheikundige samenstelling maar mede aan een stof, wier deeltjes bepaalde en wel kleine afmetingen hebben. Klei heeft niet alleen een scheikundig, maar ook een mechanisch be- grip 1) In mijn vorig artikel wordt van No- menclatuur en K'assificatie gesproken. Van verschillende zijden s mij verzocht, zooveei mogelijk de vreemde woorden door Neder n-oche te vervani-en. Onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer Dooyes, heeft gistermiddag te Amster dam een uit alle deelen des lands bezochte vergadering van afdeelingsvertcgenwoordigers en bondsraadleden van den Alg. Ned. Sdiil- dersgezellenbond plaats gehad. Besproken werd de stand der conflicten in het schilders- bedrijf te 's-G raven h age, Almelo, Gxoningen en Wageningen. Ook het dreigement der pa- troon^ om in verschillende plaatsen des lands de uitsluiting te proclameeren, vormde een onderwerp van bespreking. Eventueele tegen- maatregelen werden besproken en vastgesteld ten einde de actie der patroonsbonden het hoofd te kunnen bieden en voorbereid te zijn op uitbreiding van het conflict. De vergade ring was het ten voile eens met de tot dusver- re gevoerde bondsleiding en besloot alle maatregelen te treffen om den strijd tot door- voering der gezellen-eischen, zoo kraehtig mogelijk te blijven voeren. Deze week zal de afdeeling Amsterdam ver- gaderen om in het bijzonder den toestand m de hoofdstad nader onder het oog te zien. DE TOESTAND VAN LOUIS BOUWMEESTER HOPELOOS. DE DRIEVOUDIGE MOORD IN HENEGOUWEN. De als verdacht van den drievoudigen moord te 's-Gravenbrakel gearresteerde Po- len werden Zaterdag met den koewachter en de dienstmeid geeonfronteerd. Zij werden door deze niet herkend en zijn daarop in vrij- hcid gesteld. Er bestaat hoop, dat de ge- vvonde koewachter nog in het leven kan wor den gehouden. DE STAKING IN DE VENEN VOOR OVERIJSEL. Te Vroomshoop zijn opnieuw besprekingen gehouden tusschen de besturen van verveners en arbeidersorganisaties in zake de staking m de Overijselsche venen. Overeenstemming werd niet verkregen. De verveners wezen be- slechting van het geschil door arbitrage we- derom af. De arbeiders-organisaties besloten tot voortzetting der staking. B-ELASTINGVERLAGING TE AMSTERDAM. Het Hbl. schrijft: Het hardnekkig gerucht is tot ons doorge- drongen, dat door B. en W. in de eerstvol- gende raadszitting zal worden verdedigd een eerstdaags te verschijnen voordracht, om den vermenigvuldigingsfactor voor de gemeente- lijke inkomstenbelasting van 0.675 op 0.60 terug te brengen, alzoo neerkomende op een belastingvermindering van elf procent van den tegenwoordigen factor. Wij hebben den wethouder van financien, den heer F. M. Wibaut, nadere inlichtingen verzocht. Hij wenschte een en ander noch te ontkennen, noch te bevestigen. „Over het vaststellen van den vermenigvuldigingsfac- tor", zei hij, „moet eerst de Commissie van Bijstand voor financien worden gehoord; eerst daarna bepalen B. en W. hunme hou- ding." Ondanks het feit, dat de heer Wibaut zich niet wilde uitlaten, kunnen wij, op grond van ons verstrekte inlichtingen, met zekerheid aannemen, dat gaat ae Raad mee in- gaande 1 Mei a.s., dus voor het nieuwe be- lastingjaar, de vermenigvuldigingsfactor van 0,675 op 0,60 zal worden teruggebracht. DE NEDERLANDSCHE KOORZANG- UNIE. Gistermiddag heeft te Amsterdam in de bo- venzaal van „Het Hof van Holland"^ Rem- brandtplein, de vergadering plaats gehad, waar als punt 3 op de agenda stond: Consti- iuetien van de Nederl. Koorzang-Unie. Aanwezig waren de afgevaardigden van den „Bond van Arbeiders Zangver."; „Bond van Amsterd. Zangvereenlgingen", „Bcnd van Gemengde Zangvereenigingen", „Bona van Utrech'sche Zangvereenigingen" en „Het Ned. Zangersverbond." De voorz., de heef M. J. Veltkamp (voor zitter ook van de Kon. liedertafel Apollo), opent om 2.40 uur de vergadering met eer wcord van welkom. Hij deelt meae, dat de kwesrie van den wedstrijd te Tilburg niet kon opgelost worden. Voorts leest hij een schrij- ven voor van den „Bond van Overijselsche Zangver.", waar in staat, dat ook deze Bond zxh bij de Ned. Koorzang-Unie wil aanslui- ten en ook dat eenige nog niet aangesloten dirlcteuren zich bij den „Bond van Kcordiri- genten" zullen melden. De geheele middag werd in beslag geho- men dcor algemeene bescliGuwingen, zoodat, toen cm bijna zes uur de vergadering gesli- ten werd, het hoofdpunt niet behanddd was. Er werd besloten een commissie te benoemen, welke statuten zal ontwerpen. Als ccmmissie- leden werden bencemd de hecren Veltkamp en Krelage voor de zangvereenigingen, P. v d* Roovaart en N. v. d. Linden vcor den Bond van Kooidirigenten en Isr. J. Olman en nog een aan te wijzen lid van den Ned. Compo- nistenbend, opdat ook deze Bond zich bij de Koorzang-Unie zal kunnen aansluiten. Voorts zullen de door de heeren Trouw en Krelage gemaakte statuten worden gedrukt en aan alle aangesloten Zangersbonden worden toegezonden, over vier weken zal er dan we der worden vergaderd. Behalve de afgevaardigden waren op deze vergadering aanwezig de heeren Piet Ver- sloot, P. v. d. Roovaart, W. Hespe, N. v. d Linden, Gonlog, N. Hoogerwerf, Isr. J. Ol man, die als lid van den Componistenbond aanwezig was. DE BELANGSTELLING VOOR DE NEDERLAND-BELGIe- ONTMOETING Naar wij van ottkieete jjjtk vernemen be- ]f Wie zenuwachtig is onrustig en overspannen, en een »a.iu gezond mensch wil worden, gebruike eenigen tijd de kalmeerende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. draagt het aantal aanvragen voor plaatsbe- wijzen vcor den interlandwsdstrijd Nederland- Belgie op 3 Mei a.s. meer dan honderddui- zend. EEN NIET-ALLEDAAGSCHE ARRES- TATIE. Dezer dagen werd te Weesp politiehulp ingeroepen door een bewoonster van de Ach- tergracht alhier, daar haar man het huis in opschudding bracht. Laatstgenoemde, een zandschipper van beroep, had als gewoonte aangenomen, zich eerst te bedrinken en dan zoo te keer te gaan, dat poiitie-assistentie ge- vraagd moest worden. Ook ditmaal scheen naar de Telg. meldt, in de woning van den man weer duchtig gespookt te hebben, want toen de politie daar aankwam, werd zij opge- wacht dcor de vrouw des huizes, die het op straat blijkbaar veiliger vond dan binnens- huis en de politie de veelzeggende mededee- ling deed: „t Wordt tijd dat je komt; hij leit ncu onder de kast." Inderdaad bleek de schip- per zoo huis gehouden te hebben, dat een gioote kast, waarin kleeren en lijfgoed gebor- gen werden, voorover gevailen was, in haar val de brandende kachel en den „heer des huizes" meesleepend. Moewel de beschonkene half over de brandende kachel lag scheen deze roostering hem niet in minst te deren. Eenige kleedingstukken bkken minder weerstandsver- ntogen te hebben en waren al aan het smeu- len. De politiechef en een der agenten brach- ten zoo goed en kwaad het ging wat orde in dien chaos, vischten toen den man tusschen kast en kachel cp en gaven hem in de politie. eel gelegenheid, zijn roes uit te slapen. BRAND TE WAALWIJK. Zondagavond ontstond in de Grootestraat te Waalwijk brand in een pand, bewoond door 7 gezinnen. Daar het voorgedeelte dcor een goeden brandgevel van het achtei-gedeelte was geschieden, werd alleen het voorgedeelte, bewoond door Jos. Mahieu en den kleeder- maker Van Os door het vuur vernield. Bijna niets kon worden gered. De kinderen mcesten in allerijl, in nachtgewaad op straat in vei- ligheid gebracht worden. XORTE BERICHTEN. In Artis te Amsterdam werd Zaterdag- middag de jaarlijkscha algemeene ledenver- gadering gehouden van de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland, onder leiding van dr. J. Th. Oudeman te Put- ten. DE TENTOONSTELL.ING TE PARIJS. Van onzen Parijschen Correspondent.) (Nadruk verboden). Parijs, 14 April. De Internationale Tentoonstelling der De- koratieve Kunsten moet over veertien dagen openen. Niemand denkt in ernst. dat zij dan klaar zal zijn. Maarmen moest een da tum vaststellen om de exposanten te noodza- ken zich te haasten. Voor het oogenblik is het een onlzaedijke bijenkorf. Een stad is verrezen ter weerszij- den van de Seine, een stad van kalk, pleis- ter en van cement, gegoten tusschen houten planken. Hetgeen u het meest treft is de stilte, waarin deze enorme arbeid voltrok' m wordt: de „vloeibare steen" geeft geen geluid wan neer men hem bewerkt, en de moderne bouw- meesters brengen in toepassing de les van Ezechiel: „Dat men hoore, op de plaats waar gij den tempel bouwt, noch h"t geluid van den bijl, noch het geluid van dm ha- mer Het meest homogene gedeelte der tentoon stelling is, ongetwijfeld, dat op de Esp'anade des Invalides. Komende van de rue de Gre- nelle, treedt men er binnen door twee monu- mentale poorten van gesmeed ijzer. In vier- kante voetstukken van steenen monsters vindt men de loketten waar de entree-biljetten zullen worden uitgegeven, en ook de coatro- leurs aan den ingang zijn in zulke voetstuk ken gehuisvest. De bezoeker, die, hier binnen gekomen, het gezicht naar de Seine wendt, heeft aan zijn rechterhand het theater en aan zijn linker- hanc! de bibliotheek. Het theater werd' ge- bouwd onder leiding van de gebroeders Per- ret en den heer Andre Granet. Het is zeer merkwaardig, en dit te meer omdat de ont- werpers rekening hadden te houden met twee zeer lastige servituten, welke rustten op het terrein dat zij tot hun beschikkin? kregen. In de diepte stuitten zij al dadelijk op het pla fond van den ondergrond-spoorwegen in de hoogte mochten zij niet bouwen, omdat het gezicht op de Invalides vrij moest blijven. Daarom hebben zii zich ertoe moeten beper- ken wat zij noemen een „laboratoire dramati- que", een tooneelkundig laboratorium te bou wen. Toch zullen het tooneel zoowel als de machinerie kunnen worden aangewend voor de meest uiteenlcopende doeleinden. Het inwendige van dezen schouwburg is werkelijk zeer fraai, juist doordat elk onrioo- dig ornement eruit gebanncn werd. De ge broeders Perret brengen bij ailes wat zij on- dernemen dit bewonderenswaardig beginsel in toepassing een leerstelling welke onze beste Hollandsche architecten al sinds een kwart eeuw verkondigd hebben: „In een bouwwerk mag geen enkel onderdeel worden bestemd voor een ornemcntaiie zonder meer; doch alle onderdeelen der constructie moeten worden aangewend als ornament". De bibliotheek heeft het voorkomen van een reeks massieve kubussen, waarvan de strengheid slechts hier en daar door een glas- ruit wordt onderbroken. Dit heiligdom van het boek ziet eruit als een blanke tempel. Tusschen den schouwburg en de boekerij vindt men de „Cour des Metiers". Het wordt zooiets als een rustige kioostertuin, waar vermoeide bezoekers weer eenigszins op hun verhaal zullen kunnen komen. In het rond: een overdekte gaanderij zonder kolommen; en in het midden«en vreedzaam grasveldje met vijvers, fonteinen en mozaiek-vazen. De muziek van het klaterend water paart zich hier aan den rijkdom van goudsmeedwerk en juweelen. Vajjuit dit ensemble gaan overdekte gale- rijen naar de viertorens In de vier hoeken der Esplanade. Hoog en massief, uit cen enkel blok beton gegoten, waarin ruime vensters stralen als oogen, zullen deze vier torens de wijnen en likeuren van Frankrijk bergen. Bo- venin, tusschen de balkonsgewijze gebouwde terrassen, zijn ruime zalen gebouwd. Dat zijn de vier „restaurants suspendus", waar de ge- rechten der vier hoeken van het land zullen worden opgediend. Die vier torens worden aangeduid met vier letters. De A, aan uw rechterhand als ge met het gezicht naar de Seine staat, en het dichtst bij de rivier; daarachter naar de Invalides toe de B; achter, bij de Invali des, links de C; en liitks bij de Seine de D. In toren A vindt ge, op den rez de chaus- see het „pavillon de degustation" (proef-lo- kaal) voor de wijnen van den Elzas; en op de eerste verdieping een restaurant, waar u alle merken van champagne worden voorgezet. De Fransche likeuren en mineraalwaters o, ironie! zijn beneden in den toren B onder- gebracht; en ook hier vindt ge op cle boven- verdieping weer een restauranta Toren D be vat beneden de wijnen van Touraine en Anjou en boven een restaurant, waar speciaal de Bourgogne-wijnen worden gehuldigd. En ten slotte C, de toren, die thans reeds zoo goed als geheel klaar is, zal gesvijd zijn aan de wij nen van Bordeaux, van Guyenue en van Cas- gogne, aan de brandewijnen van Armagnac en de cognacs van Charente, aan de likeuren d:er Pyreneeen, de leverpasteien van de Ga ronne en aan de truffels van Perigord. Alle vruchten van deze rijke streken lian- gen in gips aan het plafond en in de vier hoe ken der ruime benedenzaal verdwijnen de kooien der trappen en liften achter eeji even modern als origineel decor: in het hout zijn groote letters uitgesneden; de namen van alle wijnen en likeuren en elixers, welke men daar- ginds vervaardigt uit het sap der vruchten of het parfum der pi an ten. Boven. op het balkon, liebt ge een uiizicht over heel Parijs. Rechts: het hotel des Inva lides, streng en nobel, met zijn collier van ka- nonnen. En van de torens van Sainte Clothil- de tot den Sacre Coeur een eindelooze daken- zee, parel-grijs in het melkbleeke licht van de lente. De scheppingen der bouwmeesters van vroeger eeuwen omringen als afgunstig de jonge, blanke stad. Hier overziet ge het geheele tentoonstellings-CGmplex. Aan uw voeten is 't een gevvemel van nooit geziene bcuwvormtn, in een soort van symetrische wanorde. Heel de fantasie van een tijdperk, hongerend naar al wat nieuw is, overvloeiend van ideeen, doch onrustig en ongeordend nog in de onstuiinige vruchtbaarheid der jeugd heel de fantasie van een tijdperk vol enthou- siasme en stoutmcedigheid, komt hier tot uiting en kreeg er vrijen loop. Het ingewik- kelde en het onbezonnene staat er naast de moderne eenvoud, het beste prijkt er naast het slechtste. Er zijn pavilioens, afgeplat vlak bij den grond en overwelfd door een enormea paddestcel; vreemde bouwsels van in vier- kant, in balken, welke doen denken aan „open- gewerkte" pyramides; huizen zonder venster3 en met glazen dak; paviljoens waarvan de la- ge muren overhuifd worden door het spitse dak, met gele pannen en een kantwerk van zolder-raampjes; gebouwen, welke doen den ken aan een encrme trap; en daarnaast weer andere met meer kanteelen dan een midden- eeuwsch ridderslot. Een naviljoen met dui- zend als gesiepen face lien dcet denken aan een fantastischen diamant op een steenen voetstuk; dat wordt het pavilioen der juwe- liers. lets verder gianst en schittert een paleij, van wit maimer echt manner bekroond met vergulde beelden, in de zon. En g.uds draagt een gcheel in zwart geverfde galerij een vlammend roode fries, en het rood en zwart snielten cmhoog in een brccde gouden ineen. Dit alles zijn de kleine tentconstellings-pa- leizen van de Esplanade des Invalides. An dere galerijen, hooger en langer, vormen als een lijst rond de stad van handwerkskunst: die aan uw rechterhand (met het gezicht naar de Seine) zijn bestemd voor Fransche expo santen; die aan den linkerkant voor auderi landen. Italie en Denemarken hebben reeds bovenaan den muur hun wapens gebeeld- houwd. Midden over de Esplanade, tusschen twee rijen roodgeverfde zuilen, waarop grcote lo- tos-bloemen, teekent de „allee centrale" zich af in het verlengde van den pont Alexandre, en cle brug op haaa- beurt is als een voort zetting van deze sprookjesachtige slraat, want aan weerszijden, tegen de leuningen, rijen zich grillige witte winkeltjes. Op den anderen Seine-oever rijzen, laqgs de rivier, de paviljoens der verschillende lan den. Komende van de place de la Concorde is het eerste Tsjecho-Slowakije, en het tweede daarnaast dat van Nederland, dat er keurig uitziet en zeker op tijd gereed zal zijn. Daar na komen: Polen, Zweden, Monco, Oosten- rijk, Japan1, Belgie. Vervolgens, voor den pont Alexandre, een groot plein: „la place des na tions", en dan: Engeland, Turkije, Denemar ken, Grikenland, Zwitserland, Italie, Rus- land, Spanje, Zuid-Slavie en Luxemburg. Recht langs Cours la Reine vindt men de ver schillende paviljoens der departementen van Frankrijk. De Elzas is het eerste en Bretagne het laatste. Verder heeft men in de tuinen van het Grand Palais en het Petit Palais een aan tal paviljoens, waaronder dat van de Parij- schc pets. En ten slotte is het geheele Grand Palais ook nog als tentoonstellings-hall inge- richt. De geheele tentoonstelling de lezer zal het uit dit haastige overzicht in yogelvlucht reed? bemerkt hebben wordt van afmetin gen inderdaad iets reusachtigs. De inhoud zal uitteraard zeer heterogeen zijn, en ongetwij feld zal men er naast veel schoons een hoop leelijke en gezochte dingen aantreffen. De bezoeker zal niet het geheel hebben te be- schouwen, doch de onderdeelen, en dan zal er genoeg te bewenderen overblijven. Het zal een leerzame, hoogst interessante wedkamp worden van de voornaamste landen van Eu- ropa op een gebicd- dat ons moderne leven ge heel beheerscht: dat van de verzorging en verfraaiing der uiterlijke vormen van de voor- werpen, gi-oote en kleine, welke ons dagelijks en overal omringen. En ik gelcof, dat in dezen vreedzamen wed kamp, deze Olvmpiade der levenlooze dingen tot kunstenaarshand veredeld en haast tot le ven bezield, ons land een goeden gooi zal doen naar een van de eerste priizen. Doch daarover een volgend maal. LEO FAUST. lA 10^ e+pj VP. WinkeHer: 't Spljt me meneer, maar dit Is het eenige soort dat we hebben Klant Die kan ik loch niet gel.imtken Ziet a, Ik ben mworrtjdei en ik aivet ex een ue h k!ep "an aebtexen. (facaing Show) DE STAND DER CONFLICTEN IN HET SCHILDERSBEDRIJF. Uit Amsterdam werd gister gemeld: De toestand van Louis Bouwmeester was Zondagavond hopeloos. Zond'agmorgen was de patient nog vrij opgewekt. Weliswaar was het spreken hem niet mogelijk, maar was hij toch nog in sitaat om zijn familielcden een mededees ling te schrij\'en. Hij sohreef o.m.: „Jullie gaan toch niet weg?". Zondagavond kwam echter een zoodanige inzinking, dat men het ergste vreesd'e. De Tel. meldde Zaterdagavond: Naar wij vernemen zijn Louis Bouwmeester gisterenavond, toen zijn toestand zeer oritiek was, de laatste H. Sacramenten der Stervenden toegediend. Hedenmorgen was in het zorgwekkend sta= dium der ziekte geeneriei verandering gekos men; de patient sliep meestcntijds, Te Stadskanaal is de slaapsteehoudcr M. gea/rresteerd, wegens medeplichtigheid aan brandstichting in zijn woning, die gcheel is af* gebrand.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 8