DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Lux8- als Vracht-Auto's Autohandel A, DAM Gs„ mje"x A.rr9\ Abonnementsprijs foij vooruitbetaling per 3 maanden f2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advcrteiitiepr. 25 ct. p. regcl, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco NX Boek- en Handelsdr. v.h. Henns. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. DINSDAG Directeur: O. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 28 APRIL Buitenland NA HINDENBURG's VERKIEZING. DE INDRUK IN HET BUITENLAND. De correspondent van het Hbl. te Parijs spreekt van een uiterst ongunstigen indruk, die gemaakt is door Hindenburg's verkiezing. Men behoeft er volgens dat blad niet aan te twijfelen, dat de pogingen tot toenadering met de linksche en republikeinsche elementen, aan wier overhand men voorloopig niet twij felen wilde, worden gestaakt. Bij de regeering is de stemming geheel de- ;lfde. Zij gevoelt er op het oogenblik niets voor, de politiek van Herriot in dit opzicht voort te zetten, omdat Frankrijk daar ten slotte de dupe van worden zou. Men kan voorspellen, dat Briand, die den laatsten tijd in bet radicale schuitje was gaan meevaren, thans weer de man zal worden, die indertijd Duisburg en Ruhrort bezette en zal toonen, dat men hier niet van zins is, zich als „poi- res" te gedragen. De gezant Fleureau, die heden naar zijn post te Londen terugkeert, heeft opdracht, in dien geest tot den Engel- schen bondgenoot te spreken. De nieuwe koers zal ook uitkomen in de houding, door de allies tegenover de Duitsche tekortkomingen inzake de ontwapening aan te nemen. De Gezantenraad had de toezeif- ding der nota aan Duitschland op grond van 't rapport der controle-commissie uitgestdd tot na de Duitsche verkiezingen en daarom het project van het comite van Versailles voorloopig nog aangehouden. Thans acht men het noodig zoo spoedig en krachtig mo gelijk bij Duitschland op volledige nakoming van zijn verplichtingen aan te dringen en de Fleureau heeft dan ook opdracht, hierop bij de Engelsche regeering aan te dringen. De toon der pers in Frankrijk is uiterst ontstemd. De „Temps" schrijft, dat de ver kiezing van Hindenburg een uitdaging is aan Europa en Amerika. Na de verkiezingen van Mei en December kon nog twijfel bestaan omtrent de orienteering van Duitschland; thans niet meer. Duitschland heeft het mas ker afgeworpen, dat al te naieven tpeliet, nog te gelooven in de oprechtheid zijner republi keinsche en democratische gevoelens. Uit dit alles blijkt, dat de verkiezing van den ouden reactionnairen maarschalk aan t Duitschland zelf, en aan de toestanden in "Europa, onnoemelijk veel kwaad heeft ge- daan, doordat ze-zelfs den oprechten vr'edes- vrienden alle vertrouwen in de Duitsche op rechtheid in wan-hoop doet opgeven. De verkiezing van Hindenburg baart te Pa rijs minder onrust dan men misschien had kunnen verwachten. Den laatsten tijd hadden de bladen er reeds op gewezen dat't onjuist was voor te stellen, alsof de eene candidaat beteekende „republiek en vrede" en de andere „monarchie en oorlog". Men scheen te vergeten, merkt Pertinax in de „Echo de Paris" op, dat de groeiende auto- riteit der rechterzijde dateert van de bewind- voering van rijkskanseiier Marx, die na bijge- clragen te hebben aan de verjaging der socia- listische ministers in Ociober 1923, na de conferentie te Londen, de poorten voor de na- tionalisten geopend heeft. De linksche bladen betoogen, clat Hinden burg om gekozen te worden het nocdig' heeft geoordeeld zich met de grondwet van Weimar te vereenigen en zich voor den vrede te ver- klaren, zoodat er volgens die bladen geen re- den is tot overmatig pessimisme Voor de „Ere Nouvelle" is de verkiezing van Hindenburg een vcrre consequentie van de nuhrbezetting. Terwijl de linksche bladen tot toenadering tot Duitschland bereid blijven, verklaren de rechtsche bladen, dat deze nu zeer moeilijk ge v/orden is, daar, hoewel het doe! van de poli tiek van Hindenburg en Marx in het alge- meen hetzelfde is, hun methode zal verschilkn en de eerste waarschijnlijk gebrek aan soepel- heid zal vertoonen. De Poolsdie bladen spreken hun teleur- setlling uit over den afloop van de verkiezing van Zondag constateeren, dat de westelijke mcgendheden haar pclitiek tegenover Duitsch land nu wel zullen herzien, nu dit land is te- rug gekeerd naar het verleden met al zijn verweringsplannen. Terwijl men in gcedin-gelichte Engelsche kringen een zekere reserve in acht neemt met betrekking tot Hindenburgs verkiezing, is men er toch sterk van overtuigd, dat de ver kiezing het plan-Dawes en de besprekingen nopens het Duitsche voorstel inzake een vei- ligheidspact niet in* de war zal sturen, noch een bijzondere wijziging in het buitenlandsche beleid zal beteenenen. Lloyd George, die van zijn reis naar Ma deira is teruggekeerd, verklaarde: „Ik denk niet, dat Hindenburg overijlde dingen zal doen. De verkiezing zal echter het sein geven tot herleving van het nationalisme en zal in Frankrijk Poincare's politiek, die bij de vori- ge verkiezingen de nederlaag heeft geieden, weer doen zegevieren Op het Foreign Office wordt het parool uitgegeven, dat de verkiezing als een binnen- landsche aangelegenheid dient te worden be- schouwd, welke, met het oog op de geringe macht van den president der Duitsche repu- oliek, weinig invloed kan hebben op de bui tenlandsche politiek. De dipiomatieke medewerker van de „Eve- ning Standaard" schrijft: Het is niet moge lijk thans reeds te zeggen in hoeverre de be sprekingen met Frankrijk en met de andere mogendheden zullen worden hei'tivjppri De „Evening News" zegt: „Thans is het bewijs gel-everd, dat de Duitsche revolutie niets dan komedie is- geweest. De nieuwe pre sident is een trouwe dienaar van den ex-kei- zer en hij zal ieder oogenblik bereid zijn, voor de Hohenzollerps plaats te maken. De mo- narchisten zullen zeer voorzichtig te werk gaan en hun terugkeer voorbereiden door te beginnen met bet democratische regiem in Pruisen ten val te brengen en katholieken en socialisten uit hun arnbten te ontzetten. Zoo zal langzamerhand het oogenblik komen voor den terugkeer van mannen als Tirpitz en Westarp, die het land in den wereldoorlog hebben gedreven. De „Star" noemt Hindenburg een houten afgodsbeeld, waarmede de nationalisten, na hun aanvamkeijke nederlaag, de overwinning hebben behaald. De gevoelens, in Amerika gewekt door de verkiezing van Hindenburg, kunnen blijken uit een verklari-ng van Gerard, den vroege- ren Amerikaanschen gezant te Berlijn, die zegt: „De verkiezing van Hindenburg is een bedreiging voor den wereldvrede. Zij is een vierkaote verklaring, dat Duitschland tot het monarchisme en militarisme terug zal keeren". De „New York Times" schrijft, dat aan Duitschland geen leeningen meer zullen wor den verschaft, totdat blijkt, wat in Duitsch land gebeurt. De „Herald and Tribune" zegt, dat de verkiezing een ondersteuning is van de po litiek van niet-vervulling van- het verdrag van Versailles. Senator Borah heeft verklaard, niet te ge looven, dat Hindenburg's verkiezing reden tot ongerustheid behoeft te geven. In officieele kringen te Washington is men-niet door de verkiezing verrast. Een oordeel werd niet uitgesproken, doch all .en de hoop dat Duitschland voort zal gaan met zijn stabilisatie en met het betalen van de schadeloosstellingen. Generaa] Dawes wei- gerde, zich over de verkiezing uit te laten. De New Yorksche „Herald and Tribune" schrijft o.a.„De Duitschers keeren terug tot hun politiek van obstructie en isolement De wereld dient derhalve op haar hoede te zijn". De „New York Times" zegt o.m.: „Ofschoon met het oog op de beperkte macht van den president ge.en vrees bestaat voor een spoedi- gen terugkeer van de Hohenzollems, dient Hindenburg toch als dekking. die den terug keer van den ex-keizer mogelijk meet ma ken". De Hongaarsche politicus graaf Julius An- drassy heeft verk'aard, dat de verkiezing van Hindenburg hem met gruete vreugde ver- vult; want zij beteekent, dat het Duitsche volk "vastbesloten is, zijn binnenlandsche po litiek door te voeren onafhankelijk van elken buitenlandschen invloed. Het is, zeide hij, vol- komen uitgesloten, dat de verkiezing van Hindenburg oorlog beteekent. Hindenburg is een so'daat, en j-uist daarom weet hij beter dan ieder ander, dat het waanzin zou zijn te- genwoordig aan ooriogen te denken.Het re- sultaat van de Duitsche presidents-verkiezing is volgens Andrassv ook daarom toe te jui- chen, omdat het een eerste voorvvaarde be- duidt voor de saneering van den wereldtoe- stand. DE NIEUWE DUITSCHE RIJKS- PRESIDENT. Paul 'von Beneckendorff und von- Hinden burg werd in 1847 uit een oud adellijke fami- lie te Posen geboren, waar zijn vader als majoor diende. In 1866 nam hij als Untenant in het derde garderegiment infanterie deel aan den veldtocht in,Bohemen; in den oorlog van 18701871 verwierf hij het ijzeren kruis. Van 18731876 bezocht hij de Krijgs- acad-emie; in 1877 werd hij bij den generalen staf geplaatst als kapitein bij den staf van het tweede legercorps, te Koningsbergen. In 18S4 werd hij compagniechef te Glogau; in 1889 afdeelingschef aan het ministerie van Oorlog en in 1893 beVeihebber van het 91 ste regiment infanterie te Oldenburg. Van 1S96 tot 1900 was hij-chef van den generalen staf van het achtste legercorps. Zorder brigade- gen-eraa! geweest te zijn, werd hij in 1900 bevorderd tot chef van de 28ste divisie te Karlsruhe en in 1903 van het vierde leger corps te Maagdenbuig In 1911 werd hij op zijn verzoek op nonactiviteit gesteld en ves- tigde zich te Hannover Bij "het uitbarsien van den oorlog stelde hij zich in 1914 ter- stond ter beschikking, van welke aanbieding pas gebruik gemaakt werd toen de Russen Oost-Pruisen waren binnen gevallen De wij- ze, waarop hij, gehoipen door den chef van zijn staf von Ludendofff, de Russen in het Masurische m-eerendistrict versloeg en over de grenzen dreef, maakte hem tot een natio- nalen held in Duitschland. In Augustus 1916 benoemde keizer Wiihelm hem na het aftre- den van von Falkenhayn, tot chef van den generalen staf van pile Duitsche legers. De ineenstorting van de Hindenburg-linie in 1918 ligt nog versch in het geheugen. Toen de keizer naar Nederland gevlucht was, stel de Hindenburg zich loyaal ter beschikking van de republikeinsche regeering, die toen gevormd werd o-nder leiding der sociaal-de- mocraten. Deze regeering had Hindenburg s m-edewerking echter niet noodig en deze ves- tigde zich achteraf in het stille Hannover Niemand in Duitschland dacht er aan H-t Hindenburg nog ooit weer op den voorgrond zou treden. Bij de presidentsverkiezingen is hij tegen wil en dank weer in het openbare leven te ruggekeerd. Hij weigerde aanvankelijk uit- drukkelijk een candidatuur te aanvaarden, want hij wist dat zijn verkiezing een pijnlij- ken indruk zou maken in het hir'tenlana, doch vooral in de geallieerde landen, waar tegen hij eens als aanvoerder van de Duitsche le gers gestreden heeft Hindenburg heeft moe- ten zwichten voor den aandrang van den groot-admiraal von Tirpitz en thans heeft het Duitsche volk den 78-jarigen grijsaard ge- roepen tot de hoogste functie in't Duitsche Rijk Dat deze verkiezing groote verbazing en zeker ook groote veront»vaardiging zal verwekken, laat zich begrijpen De verkiezing van Hindenburg tot Rijks- president met een meeiderheid van ongeveer een millioen stemmen heeft grooten indruk gemaakt. De cijfers toonep aan dat onge-. veer drie millioen Iciezers, die bij de eerste stemming op 29 Maart zijn thuisgebleven, geen weerstand hebben kunnen bieden aan de magische kracht van den naam van den ouden veldmaarschalk en zich ter stembus hebben begeven om hun stem op Hindenburg uit te brengen. Tot de stemmen, die Hindenburg heeft ge- kregen, behoorden die van de geheele fami- lie Hohenzollern. De ex-kroonprins en zijn echtgenoote stemden te Oels, terwijl de overi- ge leden van de keizenlijke familie, die te Potsdam wonen, daar hun stem uitbrachten. Het staat vast, dat millioenen hun stem op Hindenburg hebben uitgebracht, in het eerlijke vertrouwen, dat zijn verkiezing geen wijziging zal brengen in de buitenlandsche politiek van Duitschland, noch het evenwicht in het binnenland zal verstoren. Zij, die achter Hindenburg sta.an en die zijn can-didaatstelling hebben doorgedreven, hebben evenwel andere voornemens en in ver- ba-nd hiermede is de verkiezing van Hinden burg van buitengewoue beteekenis voor de posftie van Duitschland, tegenover het bui tenland. Wat er gebeuren zal en in hoeverre de monarchisten "zullen trachten hu-n voor nemens tot uitvoering te brengen en meer nog in hoeverre zij daarin zullen slagen zal moe- ten worden afgewacht. De nederlaag van Marx moet voor een groot deel worden toegeschreven aan de ar- beiders. Vooral in Saksen, in Beneden Sile- zie, Zuid Hannover, Boven Beieren, Maag- denburg, Pomme^n, Macklenburg, Ham burg, Midden-Ecitschland, Sleeswijk-Hol- stein en in de landelijke districten van Bran denburg is de meeiderheid der stemmen op Hindenburg uitgebracht. Ook in de stad Miinehen zegevierde Hindenburg. In Berlijn behaalde Marx de meerderheid. In de stad- Hannover verkreeg Hindenburg 110.000 .stemmen meer dan Marx. Gedurende den nacht weigejden de socialis- tische „Vorwarts" en het democratische „Ber- liner Tageblatt" de overwinning van Hin denburg toe te geven. Tot het laatste qogen- blik hebben deze bladen getracht de zege van Hindenburg te verkleinen en gehoopt op een ein-delijke overwinning van Marx. Deze bla den meldden om twee Uur's nachts nog een voorsprong van Marx van 80.000 stemmen. HINDENBURG STELT ZICH BOVEN DE PARTIJEN. Hindenburg verklaarde aan een vertegen- woordiger van de „Lokal Anzeiger": Men meet zich niet voorstellen, dat ik mij thans door een of andere partij de wet zal laten voorschrijven. De strijd is vcorbij en ik ben cprecht bereid elken Duitscher, ook hun die mij tot dusver bestreden hebben, zonder voor- behcud de hand te reiken voor het verrichten van gemeenschappelijken arbeid. INCIDENT.EN BIT DE VERKIEZING IN DUITSCHLAND. Het verloop der verkiezingen eischte te Ber lijn het optreden der politie in meer dan dui- zend gevallen. Ca. 250 personen werden daar- bij gearresteerd, waarvan er tot dusver slechts weiigen weer zijn ontslagen. EEN DANKBETUIGING AAN Dr. MARX. Het „Volksblok" richtte tot dr. Marx te Sigjmaringen een telegram, waarin het hem dank zegt voor zijn opofferend werk. „We hebben den strijd verloren, maar deze was niet vergeefsch. De macht van uw persoon- liikheid heeft in dezen strijd de eindovei-win- ning voor onze democratische en republikein sche zaak gewaarborgd". EEN NEEF VAN MARX GEARRES TEERD. Naar de „Mannheimer Generalanzeiger" meldt, is de te Ludwigshafen wonende neef van Marx, dr. Verkoyen, Zaterdag door de politie gearresteerd en tot gistermiddag-vast- gehouden. Deze a.anhouding zou zijn geschied op verzeek van het Centrum. Het verluidt-, dat dr Verkoyen door het Reichsblock was omgekocht om ongunstige verklaringen over Marx af te ieggen en bewijsmateriaal tegen hem te leveren. DE LEGERUITBREID1NG IN BULGARIJE. De Joegoslavische en de Grieksche gezan- ten te Parijs hebben in naam van hun regee- ringen geprotesteerd tegen de beslissing, door den gezantenraad genomen, waarbij een tijde- lijke vermeerdering werd toegestaan van het leger van Bulgarije, met het oog op het ge- vaar van communistische revolutie. De twee gezanlen verklaren, dat de binnen landsche situatie deze vermeerdering niet wet- tlgt. Zij houden vol, dat het geval van com- munistischen opstand niet zoo groot is, noch zoo dreigend als de Buk-aarsche regeering wel wenscht te doen voorkomen. Zij verklaren, dat het Zankof-kabinet be- heerscht wordt door een militaire chauvinisti- sche kliek en ten gevolge daarvan een ver meerdering der gewapende macht van Bulga rije een gevaar is voor den vrede in den Bal kan. WEER NIEUWE INCIDENTEN IN BULGARIJE. De Telg. correspondent te Sofia maakt melding van verschillende nieuwe incidenten in Bulgarije. Het belangrijkste daarvan is de brand in de stad Plewna, waarvan wij reeds melding maakten. Men gelooft, dat dit het werk is van communisten. Inderdaad wonen te Plewna talrijke bekende communisten. Gedurende den brand zijn bommen ontploft. Er vallen geen menschenlevens te betreuren, doch de materieele schade is aanzienlijk. In Oostelijk Bulgarije zijn drie niet-gelukte aanslagen gepleegd en pogingen gedaan, bruggen te vernielen, terwijl gedurende den nacht van de militaire patrouille te Wratza, die zelf niet vuurde, een persoon werd gedood en anderen gewond. De autoriteiten schrijven deze aanslagen toe aan communistische agenten. Een wel belangrijk feit is, dat de gewezen agrarische minister Tomof uit Omarchefsky, vergezeld van den vooraanstaanden en be- kenden agrarier George Maricoff, Zondag- morgen Volkof bezocht hebbelr en nader ont- kend hebben, dat hun partijen iets te doen hebben met de jongste onlusten en de regee ring voorts hun steun toezegden. Zij verklaarden, dat zij onmiddellijk een manifest zullen uitgeven aan de boeren, waar* in wordt bevestigd, dat zij niets te doen heb ben met de agrarische organisaties in het buitenland. De regeering is geneigd deze vei- klaring van de zijde der agrarische leiders ernstig op te nemen en zij zal ongetwijfeld tot gevolg hebben, dat in alle landelijke distric ten een betere stemming zaj ontstaan. De eerste uitspraak van de krijgsraden zal waarschijnlijk binnen 2 tot 3 dagen bekend worden gemaakt. De ,,Times"-correspondent is gemachtigd te ontkennen, dat tot dusverre eenige executie heeft plaats gehad. Het aantal personen in voorarrest neenrt geleidelijk af, daar alien, die in staat waren hun onschuld te bewijzen, vrij zijn gelaten. De algemeene opinie van buitenlanders vin Sofia is, dat de oorspronkelijke opgave van de regeering, dat ongeveer 1500 personen zijn gearresteerd, ongeveer juist is. Zondagmorgen is generaal Noichof, de ge wezen chef van den staf van het Bulgaar- sche leger, aan zijn bij de ontploffing in de kathedraal bekemen verwondingen, overleden. Hierdoor is het aantal reserve-generaals dat gestorven is, tot 14 gestegen. De autoriteiten verwachten, dat verdere aanslagen om de wet en de orde te verstoren, zullen gedaan worden, doch zij zijn over het algemeen tevreden over den stand van zaken De gewone weekmarkt werd weder in Sofia toegestaan. De „Times" schrijft. dat de uitwerking van de jongste gebeurtenissen in Bulgarije zich geleidelijk minder doet gevoelen en"dat de on- behaagelijkheid en wrok, teweeggebracht door de verklaringen, dcor Bulgaarsche politici af- gelegd, weder verdwijnen. Van gezaghebbende zijde wordt vernomea, dat Zuid-Slavie vastbesloten is den vrede op den Balkan te handhaven, daar het wel be- merkt, dat een of ander conflict steeds Mos kou in de kaart zou spelen, dat zijn activiteit in hoofdzaak tot den Balkan heeft uitgestrekt. Algemeen is men van meening, dat de be- trckken Oostenrijksche autoriteiten onmid dellijk energitke maatregelen dienen te ne men, om alle gevaarlijke elementen uit het land te zetten, welke Weenen maken tot een broeinest van alle bolsjewistische intriges in den Balkan, die een ernstige bedreiging zijn voor den wereldvrede. Ten einde iedere aauleiding tot geschillen te vermijden, heeft de Zuid-Slavische regee ring besloten de Bulgaarsche communistische en Agrarische emigre's verder het binnenland in te brengen, en een nauwlettende controle uit te oefenen op de Zuid-Slavische onderda- nen, die van communistische gevoelens wor den verdacht. Het bestuur der Bulgaarsche Boerenpartij heeft de regeering Zankof de verzekering ge- geven, dat de partij haar tegen de samen- zweerders en bij de consolidate van den toe- stand zal steunen. Zij vraagt teruggaaf van haar partijbureau en vrije verschijning van haar partijblad. Tc Gabrowo is een communistische schuil- plaats ontdekt, waar zich vijf samenzweer- ders hadden verborgen. Drie hunner, die zich tegen hun arrestatie verzetten, werden door de politie gedood. De politie te Sofia is een geschrift uit Mos- kou in handen gevallen, waaruit blijkt, dat de samenzweerders Rusland om geld hadden gevraagd. Zij stelden daarbij voor de prefec- iuur, het hoofdbureau van politie, het raad- huis e. a. openbare gebouwen te Varna in de lucht te,laten vliegen. De Bulgaarsche Kamer heeft amendemen- ten op de wet nopens de verdediging van den staat aangenomen. evenals de begrccting tot een bedrag van 6861 millioen leva, waarop een post van 329 millioen tot verhooging van de traktementen der staatsambtenaren en een van 10 mil been tot het verleenen van, steun aan families, die door de ontploffing in de Kathedraal vetroffen werden. Snaarmanslaan en Scharloo. Telef. 490. DIRECT LEVERBAAR verschillende modellen, zoowel van liet wereldberoemde merk Brcngt een bezoek aan onze Garage, waar eenige FIAT-AUTO's te bezichtigen zijn. GEEN AGITATIE VAN WEENEN UIT De Oostenrijksche delegatie te Londen deelt mede, dat in verband.met de geruchten aan- gaande de beweerde agitatie van de Derde Internationale te Weenen in de Balkanstaten door het Oostenrijksche ministerie van Bui tenlandsche Zaken en de Weensche politie een onderzeek is ingesteld, waarbij ook de mede- werking der Bulgaarsche legatie te Weenen is verkregen. Het resultaat is, dat bij geen der drie licha- men iets bekends is omtrent plannen van de Executieve der Derde Internationale, welke in Bulgarije zouden zijn ontdekt, en wijzen zouden op eenig verband tusschen de gebeur tenissen in Sofia en personen in Weenen. De betrekkingen tusschen de Weensche po litie en de Bulgaarsche politie in Bulgarije zijn gebaseerd op groot vertrouwen. De Bul gaarsche politie heeft de Weensche politie in dertijd verzocht een organisator te zenden voor de politie in Bulgarije, terwijl de Bul gaarsche pclitie-inspecteurs in Weenen wor den opgcleid. HET OVERLEG TUSSCHEN' PARIJS EN LONDEN. Het is niet waarschijnlijk, dat het mon'de- linge onderhoud tusschen de Fransche en Engelsche ministers kan plaats hebben voor het verstrijken van twee of drie weken. Briand heeft eenigen tijd noodig om zich op de ltoog- te te stellen van de zaken van zijn departe 'tent; De Fleuriau zal gelegenheicl moeten hebben, zich in verbinding te stellen met de leidende Britsche persoonlijkheden. ITij zal Parijs op de hoogte moeten stellen van de ont- vangst, die Briand's denkbeelden in Engeland zullen vinden. Ten slotte zal men zekerheid moeten heb ben over dc situatie die zal ontstaan door de presidentsverkiezing in Duitschland en de op- iossing van de crisis in Belgie. In een onderhoud met een vertegenwoordi- ger van cle Daily Mail" verklaarde Painleve, dat nog niets besloten is omtrent zijn en Briand's reis naar Londen, doch dat het vrij- wel zeker is, dat Briand een onderhoud zal hebben met Chamberlain- Voorts spralc Painleve als zijn overturning uit, dat een loyaal accoord tusschen Frankrijk en Engeland mogelijk zal zijn ten aanzien van alle, beide landen rakende kwesties. Hij voegdc hieraan toe, dat men vroeger of later de kwestie der intergealileerde schulden zal moeten ter hand nemen, doch men kan de besprekingen hierover slechts aanvangen op de basis vaft nauwkeurig omsclireven voor stellen. De .Temps" meent te weten, clat hoewel de mogelijklieid van het onderhoud tusschen Briand en Chamberlain vaststaat, er nog niets definitiefs fccpaalcl is. EEN HANDLEIDING VOOR REVO- LUTIEMAKERS. In het jongste nummer van de „Revue de Paris" komt een bericht voor van een anoniem schrijver, dat een vertaling bevat van cen handleiding voor de militaire en technische voorbereiding van de revolutie in de landen- van hoogc intellectueele ontwikkeling, samen- gesteld door de Sovjet-regeering. Praktisch gesproken is deze handleiding een communistische regeling voor het maken van burgeroorlogen. 'fit DE SJAH VAN PERZIe NAAR ZIJN LAND TERUG? De „Sunday Express" vemecmt uit Parijs, dat de Sjah van Pcrzie, die gedurende twee jaren in Europa heeft verblijf gehouden, thans defmitief heeft besloten naar zijn land terug te keeren en den troon weer te bestijgen, daar naar uit Teheran hem is medcgedeeld, de op positie tegen zijn bewind thans ten einde is HET GRIEKSCH-TURKSCH ACCOORD. Bij de Grieksch-Turksche overeenkomst welke binnenkort zal worden geteekecd. zal Turkije op zich nemen, de-leden van de Heili- ge Synode als niet-uitwisselbaar te beschou- wcn. Hiertegenover zal Griekenlancl zich ver- binden, cle uitwijzing van den patriarch tc aanvaarden. BOLSJEWISTISCHE ACTIE IN PERZIe. Uit Teheran wordt gemeld, dat daar in het legatie-gebouw der Sovjets door de Perzische politie met geweld de brandkast is geopend Het Russische dipiomatieke corps had daarin geheime documenten geborgen, afkomstig van een bolsjewistish propagandist, welke zich thans in Perzie in de gevangenis bevindt, De Perzische regeering heeft een systemati sche opruiming gehouden onder de bolsjewis tische agenten.. welke in Teheran en andere Perzische centra, waar de bolsjewistische in vloed groot is, propaganda maakten. Toen de kider der sovjet-intriges kortgeleden werd ge- AARSC f

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1