DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 100 Honderd zeren en fwintigste Jaargang: 1925. Dit nummer besta?' uit twee bladen. Abonnemenfsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertenticpr. 25 ct. p. re?el, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco NX Boek- en Handelsdr. v.li. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. WOENSDAG Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 29 APRIL msmm Buitenland DE VERKIEZING VAN HINDENBURG Het Duitsche rijkskabinet kwam gister- avond bijeen ter bespreking van den politie- ken toestand. Aan de zitting namen alle k Berlijn aanwezige rijksministers deel, behalve Stresemann, die door ziekte verhinderd was, doch zich later met de genomen besluiten ver- eenigde. Men kwam overeen, dat het kabinet naar aanledding van de verkiezing van deu rijkspresident niet zal aftreden, daar de con- stitutioneele reden hiervoor niet aanwezig is. Rijkskanselier dr. Luther had gister met Tijkspresident Hindenburg zijn eerste onder- houdt over de belangrijkste hangende poli- tieke kwesties en de^ambtsaanvaarding door Hindenburg. Luther is weer naar Berlijn te- ruggekeerd. BRIAND OVER DE VERKIEZING VAN HINDENBURG. Volgens een Engelsch draadloos bericht heeft Briand, de Fransche minister van bui- tenlandsche zaken, in een interview ter gele- genheid van Hindenburg's verkiezing ver- klaard, dat hij geen onmiddellijke zwenking in de Duitsche buitenlandsche politiek verwacht, hoewel hij gelooft dat de aansluiting van Oos- tenrijk bij Duitschland een der eerste daden zal zijn. Tevens was hij van meening, dat Duitschland de werking van het plan-Dawes niet zal belemmeren, doch wel zal het waar- schijnliik noodzakeliik zijn dat de geallieer- den de miltiaire controle op de Duitsche be- wapeningen voortzetten en de bezetting van het Rijnland handhaven. Er wordt niet gemeld met wie Briand dit interview heeft gehad. DE POLITIEKE TOESTAND IN BULGARIJE. De President van den Kriigsraad te Sofia werd gedood door een van de beschuldigdc communistische samenzweerders. Het proces tegen de plegers van den aan slag in de kathedraal zal waarschijnlijk f Me: a.s voor den Krijgsraad te Sofia beginnen. Aan te nemen is, dat het openbaar ministerie zal trachten te bewijzen, dat de Bulgaarsche communisten jen de emigranten der Sfamboe- linskipartij gemeenschappelijk met de Mos- kousche Internationale bij de samenzwering betrokkerr waren. DE ARRESTATIES IN BULGARIJE. Men wordt te Sofia wolgens de Times meer vcrontwaardigd over de klakkelooze'verhalen :n het buitenland verspreid door de Britsche Labour-afgevaardigden, die onlangs Sofia be- zochten. Deze verontwaardiging geldi vooral liun bewering, dat de aanslagen door cle Zan kor-regeering werden uitgelokt, en dat sinds den aanslag in de kathedraal talrijke repre- sailles werden genomen. Zij worden van alle kanten uitgedaagd hun beweringen te bewijzen. Bij de jongste belangrij;ke arrestatics be- hoort ook die van den directeur van een aan- zienlijke bank te Sofia. Hij wordt verdacht de communisten te hebben, geholpen bij de ont- vangst van geld uit het buitenland. Tevens werden twee politieke agenten gear- resteerd, die kort voor den aanslag in Bulga- rije aankwamen. Het land is rustig. Zondag werd in alle kerken een Te Deum gehouden ter eere van de slachtoffers van den aanslag. GEVECHT MET BANDIETEN. *Maandag werden te Parijs de eerste berich- ten ontvangen over een gevecht, dat in het be gin van deze maand in Mauretanie (VVest- Afrika, aan de grens van de Sahara) heeft plaas gevonden op ongeveer.100 K.M. van Atar, tusschen een Fransch detachement en een bende roovers van ongeveer '350 man, welke van de Goudkust kwam. Na een gevecht. dat drie dagen duurde, werden de bandieten tot den aftocht gedwon- gen met achterlating van 40 dooden. Dc Franschen verloren kapitein De Girval en zes minderen. DE BRITSCHE BEGROOTING. Voor een dichtbezet Lagerhuis heeft Winston Churchill gister zijn begrootings* rede gehouden. Hij deelde mede, dat de zui- vere opbrengst der belasting de raming met 5.816.000 pond overschreed. Dc uitgaven bedroegen 53/i millioen meer dan geraamd. De schuldendienst kostte 7 millioen meer dan werd verwacht, doch de begroolings- diensten eischten drie millioen minder en lieten een overschot van 3.659.000 pond, velk laatste bedrag voor schulddelging ge- bezigd wordt. De nominale schuldenlast is van 7 milli ard 680 millioen op 31 Maart 1924 tot 7 mil liard 646 millioen teruggebracht. De vlot- tende schuld verminderde met 3234 milli oen, de buitenlandsche schuld met vier millioen. Churchill verklaardc, dat de nieuwe be lasting een geraamd surplus van 36.830.000 pond zou opleveren. Er zal een commissie worden ingesteld om de uitgaven geregeld na te gaan en te pogen, ze te vermirderen. Churchill kondigde cen verlaging van het recht op rijksproducten aan, b.v. op ge- droogde vruchten, wijnen, suiker en tabak, in overeenstemming met de aanbevelingen van de Rijksconferentie in '1923. De inkom- stenbelasting zal met zes pence op het pond worden verlaagd. Deze verlaging zal ge- paard gaan met ecu verhoogde vermindc- ring voor de loontrekkende klassen en een verlaging van dc extra-belasting voor de g.oote inkomens. Het geraamde surplus na de belastingverlagingen bedroeg 1.680.000 pond sterling. Churchill hernam zijn zetel, nadat hij twee uur en 36 minuten had gesproken. Het debet over de begrooting had gister slcchts formeele beteekenis. Heden begint de eigenlijke discussie, wanneer de vroege- re minister van financien, SnowJten, aan het woord komt, evenals Lloyd George, die over Churchill's rede heeft geconfereerd met Sir John Simon, Sir Alfred Mond en prof. Keynes. DE DRIEVOUDIGE MOORD IN HENEGOUWEN. De in verband met den drievoudigen moord te Ath in Henegouwen aangehouden Pool Myrozrock is met verscheidene perso- nen geconfronteerd en herkend. Na lang te hebben geloochend heeft de aangehoudene bekend. Hij weigerde echter zijn mededa- ders te noemen. De aanhouding geschiedde door tusschenkomst van de Poolsche lega tewaartoe hij zich had gericht, om 'n pas- poort voor het buitenland te krijgen. EEN NIEUWE BRIEF VAN MOSKOU. De Engelsche regeering heeft opnkuw een schrijven van de communistische internatio- na!e aan de Engelsche communistische partij onderschept, welke heden in de „Daily Mail" gepubliceerd wordt. Deze brief, bevat instruc- ties aan de leden der partij en schrijft onder meer voor, dat alle oudgedienclen zich met soldaten en matrozen in actieven dienst in ver- biriding rnoeten stellen, teneinde van hen re volvers, mur.itie en handgrauaten te koopen er voorts op de hoogte te komen van de mili- taire organisafies. In ieder geval rnoeten zij zorgen, in geval van revolutie een strijdvaar- dige macht te vorraen. METALEN HUIZEN IN HONGARIJE. In het door een aardbeving geheel ver- woeste plaatsje Ostoros, nabij Eger (Er- lau), worden thans op last van het gemeen- tebestuur, metalen huizen gebouwd, welke tegen aardbevingen bestand zijn. Deze hui zen zijn een uitvinding van een Hongaar- hen fabrikant en kunnen in 10 uur wor den gezet Zoodoende kunnen de door de laatste aardbevirg dakloos geworden inwo- ners reeds in Mei weder een eigen huis heb ben. EPIDEMIeN TE .KOPENHAGEN. Volgens een bericht uit Kopenhagen heerscht aldaar een buitengewoon hevige griep-epidemie. In de afgeloopen week deden zich 945 geval 1 en voor, waarvan 3 met doo- delijken afloop. Hand in hand met deze epi demic gaat een longontstekingsepidemie; in de afgeloopen week kwamen 68 geval len voor, waarvan 21 met doodelijken afloop. POGING TOT ZELFMOORD OP GROOTE SCHAAL. Uit Tokio wordt blijkens een draadloos be richt gemeld, dat vijftig Koreanen, werkzaam aan een spoorbaan in het district Hatsjiotsfi, aangetroffen werden met hun hals op de rails, in afwachting dat zij door een sneltrein zouden worden overreden. De mannen, die den hongerdood nabij waren, geloofden dat zij opgelicht waren en trachtten zich te wre- ken door zelfmoord op groote schaal. EEN „LUCHTAANVAL" OP LONDEN. Maarrdagavond hebben vliegtuigen bom- men op Londen geworpen, terwijl afweerna- nonnen de aanvallers bestoakten en er met zoeklichten gewerkt werd. Men zal reeds be- grepen hebben, dat de bommen niet „echt" waren, evenmin als de projectielen van het af- weergeschut. De bedoeling van een en an- der was slechts propaganda te maken voor de aanwerv:ng voor de artillerie-brigades en de zoeklichtbataljops voor de verdediging tegen aanvallen uit de lucht. KORTE BERICHTEN. In het jaar 1924 hebben te New York 931, te Chicago 560 auto-ongevallen met Goodelijken afloop plaats gehad. In verband met den moord op een 10- jarig meisje bij Crowborough, wier lijk in net park van een kasteel werd gevonden, is een 15-jarige tuinmansjongen aangehouden. De centrale commissie uit den landdag heeft ten noodverordening van het staats- ministerie aangenomen, inhoudende, dat de le Mei voortaan niet meer als wettelijke feestdag zal worden beschouwd. Op 1 Mei en ook den voorafgaanden en volgenden dag, zullen in Hongarije geen openbare vergaderingen en geen optochten mogen worden gehouden. Bijeenkomsten van niet-politieken aard zijn wel toegelaten. Op de kwestie van al dan niet werken op 1 Mei wenscht de regeering geen invloed uit te oefenen. Het bestuur van den Algemeenen. Duit- schen bond van Vakvereenigingen eischt op 1 Mei voor groot-Berlijn algemeene stopzet- ting van den arbeid. De Moskousche Internationale heeft besloten dat het 1 Mei-feest dit jaar 3 dagen zal durep. Het propagandacomite der com munistische partij heeft Voor deze gelegen- heid 34 verschillende soorten van aanplak- biljetten laten drukken. -r- De regeeringspresident van Wiesbaden, Alex, Konrad Hanisch is gistermorgen over- leden, 49 jaar oud. Hij was een der leiders van de soc.-dem. De Rijnlandcommissie heeft voor Co blenz alle openluchtdemonstraties verboden bit de viering van het 1000-jarig bestaand van het Rijnland. De Belgische regeeringscrisis staat nog sterk op het doode punt. Wel heeft de koning geconforeerd met enkele katholieke leiders, maar niemand weet zeker hoe het mbet wor den aangepakt.om den regeeringswagen weer op gang te krijgen. Te Stockholm heeft de Duitsche zwem- mer Rademacher een nieuwe wereldrecord ge- vestigd door de 200 meter borstzwemmen in 2 min. 52.7 sec. af te leggen. Staten-Generaal EERSTE KAMER. Het gouden huweHjksfeest van den voorzitter. Ingekomen was een telegram van den heer en mevrouw Van Voorst tot Voorst te Arnhem houdende dankbetuiging voor de door de Ka- mer hun toegezonden gelukwenschen bij de gelegenheid van hun gouden huwelijksfeest. E>e Voorzitter zeide, dat als het geoorloofd was buiten de agenda om een punt aan de orde te stellen, hij de leden har telijk zou willen bedanken, voor hun geluk wenschen. Reeds deed hij dat alien persoon- lijk en dus kon hij dit thans achterwege la- ten. (Applaus.) Regeling van Werkzaamheden. De Voorzitter stelde voor Woens- dag in openbare behandeling te nemen eenige cntwerpen, waarin nr. 1 dat der richtige hef- fing van belastingen is. Conform besloten. De vergadering werd verdaagd tot Woens- dag 29 April, voorm. 11 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 28 April, n.m. 1 uur. Suriname en Curafao. De heer Scheurer (A.-R.) betoogde dat het met Suriname zoo niet kan blijven gaan. Spr. geeft eenige cijfers van bevolking en uitgaven om te illustreeren dat wij niet op- schieten met de ontwikkeling. Er is wel eens gesproken over verkoop der kolonie, maar spr. gelooft daarvan niets. Er is maar een weg, meent hij, en dat is niet meer Onderzoe- ken en adviescommissies instellen, maar op- dracht geven aan drie goede mannen om een concreet voorstel tot ingrijpende hervorming in te dienen. De begrooting dient sluitend te worden en iedere tak van dienst meet grondig herzien worden. Wil de Minister dit denk- beeld eens overwegen, want als wij zeo door- gaan blijft de kolonie aan een chronische tu- berculose lijden. De heer Van Boetzelaer van Dubbeldam (C.-H.) ziet niet veel lichtpunten in deze kolonie. Ten aanzien van de bevordering der cultu- ren, met name die van de sinaasappelen, sloot hij zich bij den heer van Rappard aan Spr.'s bezorgdheid nopens de bezuinigin- gen op het onderwijs is verminderd door de nadere toezeggingen van den Minister. Met belangstelling ziet hij tegemoet wat de Mi nister in het uitzicht stelt ten aanzien van het protestantsch zendingsonderwijs, dat in nood verkeert. De oude goudpolitiek hersteld. De verklaring van minister Colijn. Regeeringsverklaring De Minis ter van Finan cien, de heer C o 1 ij n, legt de volgende verklaring af: Ik stel het zeer op prijs, dat u mij de gele genheid hebt willen geven om van deze olaats een mededeeling te doen met betrek- king tot- een belangrijken maatregel op het gebied van het internationaal betalingsver- keer. In de eerste plaats breng ik ter kennis van de Kamer, dat met ingang van morgen, 29 April, de Minister van Arbeid, Handel en Nij- verheid, ingevolge de wet van 1 September 1917, Staatsblad no. 578, tot nadere aan- kondiging dispensatie heeft verleend: 1. van het verbed tot uitvoer van goud, vailende ender het uitvoerverbod van alle metalen in elken vorm, ingesteld bij Kon. be- sluit van 7 April 1917, Stbl. no. 279; 2. van het verbod tot uitvoer van gouden munt en muntmateriaal, ingesteld bij Kon besluit van 8 Augustus 1914, Stbl no; 403; terwijl tevens maatregelen zijn genomen, ten einde door intrekking van de evengenoemde Koninklijke besluiten den door de dispensatie ingetreden voorlcopigen toestand te bestendi- gen. In verband daarmede zal de Nederlandsche Bank vanaf 29 April zich weer kunnen hou- den aan haar verklaring van 1903, die in 1914 door de uitvardiging van het uitvoerver bod buiten werking werd gesteld. Deze verklaring luidt: „De directie der Nederlandsche Bank ver- bindt zich tegenover de Regeering tot hanH- having en voortzetting van de tot dusver door haar gevcerde goudpolitiek, door bij stijging van de wisselkoersen op het buitenland boven de pariteit der goudwaarde, haar goudvoor- raad, zoolang zij daartoe bij machte zal zijn, voor uitvoer beschikbaar te blijven, stellen op den voet van 1653.44 per kilogram fijn voor baren en tot hiermede overeenkomstige prij- zen voor gouden muntspecien. Ik kan hieraan toevoegen dat met ingang van denzelfden datum Nederlandsch-Indie, benevens Engeland, Australie en Nieuw-Zee- land een maatregel van gelijke strekking ne men. Ter nadere toelichting van den gang 'van zaken vestig ik er de aandacht op. dat de Ne derlandsche Bank derhalve evenals vroeger in het algemeen geen gouden tientjes of vijfjes beschikbaar zal stellen voor het binnen landsch verkeer. Voor export naar het buiten land echter zal zij haar goudvoorraad be schikbaar houden tegen betaling vn 1653.44 per kilogram fijn voor baren en tot hiermede overeenkomende prijzen vcor gouden munten. Tot goudafgifte voor export stelt zij zich ech ter niet voor eerder over te gaan dan wanneer de wisselkoersen boven goudpariteit zijn ge- steg^n. Aangezien thans alleen de Vereenig- de Staten van Noord-Amerika, Engeland, Australie en Nieuw-Zeeland, benevens Neder landsch-Indie onvoorwaaredlijk tot den gou den standaard zullen zijn teruggekeerd, zal de Nederlandsche Bank voorshands tot het bepalen van het oogenblik of tot goudafgifte overgegaan zal worden, alleen rekening hou den met de koersen op die landen, die den in- en uitvoer van goud nog beperkt hebben en dus den gouden standaard nog niet volledig hebben ingevoerd en wier valuta derhalve voorloopig nog geen onafhankelijke vaste goudwaarde of pariteit heeft. De Nederlandsche Bank zal zich bij afgifte van goud voor export de bevoegdheid voorbc- houden controle te oefenen op de verzending. Suriname en Curasao. De heer F e b e r (r-k.) meende, dat de onderwijsbezuinigingen beperkt blijven en hij hoopt, dat de nieuwe ordonnantie voor het onderwijs ter kennisse van de Kamer zal wor den gebracht. De heer L o v i n k (c.-h.) vroeg den mi nister wijziging te brengen in de wijze van steunverleening aan de cultures. De heer D e kkers (r.-k) betreurde het dat er geen maatregelen zijn aangeduid voor herstel van den toestand in de kolonie. Men constateert den slechten toestand, maar doet er verder niets aan. Spr. geeft een overzicht van den toestand van den landbouw om op tal van gebreken daarvan te wijzen. Ameri- kaansche geldschieters zijn bereid geld te ge ven, mits de regeering eveneens ter hulp komt. Hij hoopt, dat de minister dien steun zal verleenen. De opbeuring van deze kolonie moet komen door versterking van den kleinen lahdbouw. DeMinister van Kolonie n de heer De Graaff, -beantwoordde de spr'ekers. De grensscheiding op Guyana ;s een moeilijke kwestie. Er is een praktische grens, n.l. de rivier en onzekerheid bestaat er niet. Het gaat alleen om den bekenden dric- hoek en omtrent dit punt was het spr.'s over- tuiging, dat de Nederlandsche verwachting gedaald moet zijn. De deskundigen zijn met hun studie nog bezig en de zaak is dus nog aan de orde. Bezuinigingsmaatregelen ten aanzien van het lager onderwijs zijn van dien aard, dat het onderwijs er niet onder lijden zal. De re geering betreurt intusschen die maatregelen, maar acht ze onvermijdelijk. Wijziging van het karakter van het onderwijs neemt de mi nister gaarne in overweging. Het bewaarschoolonderwijs is nog in be handeling. Spr. zal trachten het bestaande te behouden zooveel als mogelijk is. De verbetering der ambtenaarssalarissen is nog niet beslist. De gouverneur zal zijn best doen deze aangelegenheid in orde te brengen. Beperking is onmogelijk, maar getracht za! worden onbillijkheden weg te nemen. Spr. meent, dat er eenige verbetering in den algemeenen toestand valt waar te nemen. De suikerindustrie biedt inderdaad de beste kan- sen van slagen aan. Gaarne steunde de mi nister pogingen om deze industrie te bevorde- ren, wanneer deze van particulieren uitgaan. De sinaasappelencultuur is ook van veel belang. Zorg voor de cultuur zelf is in de eerste plaats noodig. De selectie moet met zorg geschieden met het oog op den export, maar de regeering kan geen verbod uitvaar- digendigen van uitvoer van ongecontroleerde sinaasappelen., Het denkbeeld-Scheurer vcor een drieman- schap besprekend, wees spr. er op, dat de be- stuursorganisatie in deze kolonie duur is. Een nieuwe commissie achtte spr. niet gewenscht. Spreker heeft de verwachting, dat spoedig een betere tijd voor de kolonie zal aanbreken. Bij art. 58 vroeg de heer v. Boetzelaer van Dubbeldam (c.-h.) eenige inlich- tingen over de jubileumpostzegels, die voor de speculatieve doeleinden zijn vernietigd, aange zien de handelaren anders schade zouden ge- leden hebben. De regeering moet met derge- 1 ijIce overwegingen geen rekening houden. De Minister zegt, dat de philatelis- ten hadden gerekend op spoedige intrekking en spr. wilde hen niet dupeeren. De begrooting werd goedgekeurd. De vergadering werd verctaagd tot heden een uur. Gemencjd Nieiiws. SCHRIFTELIJK VRAGENRECHT. Naar aanleiding van vroeger geinaakte op- mcrkingen, of het mogelijk zou zijn door in- voenng van 'n schriftelijk vragenrecht, 't aan- tal interpellaties in den Raad tebeperken, dee len B. en W. van A'dam mede, dat daartegen bij hen geen bezwaar bestaat. In't Reglement van Orde voor de vergaderingen van den Raad zou 'n dergelijke regeling rnoeten wor den opgenomen. Daarbij zou dan rnoeten wor den bepaald, dat elk lid het recht zal hebben, zonder machtiging van den Raad, schriftelijk tot B. en W. een eenvoudig gestelde vraag te richten; deze vraag moet worden ingezonden bij den voorzitter van het College en dat deze zal beoordeelen of zij naar vorm en inhoud gesfliikt is zoo voor beantwoording als voor openbaarmaking. B. en W. zouden daarte- genover op zich nemen de vragen met een een- voudige, beknopte beantwoording zeer spoe dig en in elk geval binnen veertien dagen, na het binnenkomen daarvan in het Gemeente- blad op te nemen. De vraag, zoomin als het antwoord zal in den Raad een onderwerp van bespreking kunnen uitmaken, daar dit met een schriftelijk vragenrecht niet wel vereenigbaar zou zijn en uiteraard aan de vragen het ka rakter van een interpellate zou geven. Na goedkeuring van den Raad zou dit besluit in werking treden op 1 Juni a.s. DE LOONEN VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. In het gebouw voor Kunsten en Weten- schappen te Utrecht werd Zaterdag door de Nederlandsche vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel een congres gehouden speciaal voor Treinpersoneel. Vertegenwoor- digd waren 27 afdeelingen van treinpersoneel. De heer A. Groenewoud, voorzitter van vak- groep treinpersoneel, voerde allereerst het woord over de positie van het treinpersoneel. Spr. wekfe met kracht op om de organisatie zoo sterk mogelijk te maken en aan de ver- deeldheid onder het personeel een einde te ma ken. Dit is z. i. noodig met het oog op de nieuwe loonregeling die komende is. (Ap plaus). Vervolgens voerde de heer R. Kuiper, ex- hoofdbestuurslid van den Neutralen Bond, het woord Spreker schetste utveerig hoe de gang van de organisatie van het treinperso neel geweest is en zette vervolgens uiteen hoe pogingen om tot eenheid te komen tusschen de organisaties mislukt zijn. Ten slotte behancielde. spr. nog hetgeen er in den Neutralen Bond is voorgevallen nadat de fusie is afgesprongen. Spr. las een schrij ven voor van den ex-voorzitter van den Neu tralen Bond, den heer Van Wel, waarin deze medecleelde. dat het dagelijksch bestuur van dien Bond hem niet langer dan tot 17 Maart asl lid beschouwde en art. 5 der statuten, in zake het bij bedanken na 3 maanden ophou- den van hfct lidmaatschap, niet op hem wilde tcepassen. Daama voerde de heer P. Moltmaker, voor zitter van de Nederlandsche Vereeniging, lief woord over: „De nieuwe loonregeling in 1926". HIJ HAD NOG MAAR LIE VER DE STRAF. Gisteren heeft zich bij de politie in Den Haag aangemeld een 69 jarige koopman, zonder vaste woonplaats, die eenigen tijd geleden door de rechtbank te Rotterdam is veroordeeld tot een voorwaardelijke gevan- genisstraf van 10 maanden met cen proef- tijd van 3 jaar. De man zeide tot dc politie, dat hij maar liever de straf wei^chte te on- dergaan dan zich aan de voorwaarden, waarop de veroordecling was geschied, te houden. DE STEMMING VOOR HET POLITIEK ADV'IES. Men schrijft ons van katholieke zijde: Bij de Zondag gehouden stemming voor de groslijst voor de Tweede Kamer is bewezen, dat over het algemeen oppositic is gevoerd te gen het Politick Advies en hoewel op dit mo ment nog niet bekend is het juiste aantal stemmen die zijn uitgebracht in de kieskring Haarlem-Helder (van alle" kiesvereenigingen was de opgaaf nog niet binnen), kan nu reeds als vaststaand worden gemeld, dat de heer Loerakker uit Schoten, die jaren lang lid van de Tweede Kamer is, en cloor het P. A. is uit- geschakeld, toch is gelcozen boven het z.g poiltiek advies, zoodat nu reeds zeker is dat hij als volgt vertegenwoordiger blijft. De R. K. kiezer in deze kieskringen heeft be wezen dat men niet meer van een eenziidige voorlichting van het A. C. gediend1 is. De ac- tie voor de Michaelisten heeft geen resultaat gehad. HULDE-AVOND TE BOEDAPESl VOOR KON ING IN WILHELMINA. Ter gelegenheid van dc inzencling van het pcrtret van Koningin Wilhelmina door hot onder leiding van barones Van Wijnbergen staande Vrouwencomite aan cen Boedapestcr studentenvereeniging, heeft deze vereeniging een hulde-avond gcorgauiseerd voor Konin gin Wilhelmina, het staatshoofd van het land, dat zooveel voor de Hcngaarsche nood'lijden- den heeft gedaan. Het feest vend plaats onder aanwezigheicl van ongeveer 300 studeuten, den Nederlandsche gezant en den consul met hun dames en verscheidene adere hcogge- plaatste personen. KORTE BERICHTEN. Gisternacht is van een terrein aan J* Koencsteeg te Leiden ten nadeele van d* gebrdeders Palm cen partij ijzer gestolen. Als verdacht van dezen diefstal heeft de politie twee personen gearresteerd, alsme- de zes opkoopers, verdacht van hcling. Het Zaterdag te Venlo uit de Maa« opgevischte lijk \ran een manspersoon i* herkend als dat van den 53-jarigen schilder A. R. uit Amsterdam, die te Venlo -oude vrienden had willen opzoeken. De morie van antwoord (Tweede Ram mer) is gepubliceerd over het wetscutwerp betreffende maatregelen en werken, noodig tot voorziening in de belanges van de lands- verdediging in verband met de afsluiting en de droogmaking van de Zuiderzee. Verscbenen is de memorie van antwoord (Tweede Kamer) nopens het wetsontwerp tot Wijziging van de Arbeidswet betreffende ar beid in broodbakkerijen. KMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1