Lonls Bonwmeester. t f GROOT-NOORDHOLLANDSCHE VEREENIGING VAN LEVENSVERZE- KERING EN LIJFRENTE. Overgelegd wordt de Balans en de Ver ges- en Winstrekening over het op 31 De cember 1.1. geeindigde boekjaar, alsmede he1, verslag van den gang van zaken, gedu- rende het jaar 1924. In herinnering wordt gebracht het ver- lies, dat de Vereeniging in 1924 leed door het overlijden van den heer J. C. van Wes- sem. Tot nieuwe leden werden benoemd de heeren K. C. Honig Mzn., industrieel te Bloemendaal; Mr. W. C. Wendelaar, bur» gemeester van Alkmaar; Mr. J. Lohman, burgemeester van Assen; ir. P. Joosting, hoofd-ingenieur Ned. Spoorwegen te Utrecht, die alien de benoeming hebben aangenomen. In het jaarverslag zijn'.tot dusverre weder opgenomen de Opslagrekening; Rentereke- ning; Bedrijfsrekening Levensverzekering; Bcdrijfsrekening Volksverzekering; Be drijfsrekening Lijfrenten en de uit deze re keningen saamgestelde Algemeene Bedrijfs rekening, welke rekeningen onontbeerlijk moeten worden geacht voor een juiste be- oordeeling van den gang van zaken eener instelling van Levensverzekering. De opslagrekening geeft weder een groo- ter voordeelig saldo dan in voorafgaande jaren, doordat de gemaakte doorloopende onkostcn weder zeer belangrijk lager wa- ren, dan de daarvoor bestemde opslag. De renterekening toont duidelijk aan dat de gekweekte rente belangrijk hooger was, dan die waarmede de wiskundige reserve berekend is, waardoor deze over-rente, te zamcn met de rente van de extra-reserven, eveneens een grooter voordeelig saldo vertoont, dan in vorige jaren behaald. Het saldo der bedrijfsrekening van de af deeling Levensverzekering is dit jaar sterk beinvloed doordat de kapitaalsterfto in de ze afdeeling weinig afweek van de ver- wachte sterfte. Wanneer niettegenstaande dit feit, deze bedrijfsrekening toch een behoorlijk winst- cijfer oplevert, dan is dit in hoofdzaak te danken aan de plaats gehad hebbende af- koopen, waardoor de, bij de afsluiting der nu afgekochte posten, gemaakte eerste on- kosten (welke onkosten bij de door ons toe- gepaste netto-methode voor reservebereke- ning direct worden afgeschreven) weder aan het bedrijf ten goede komen. Het saldo der bedrijfsrekening van de af deeling Volksverzekering is dit jaar weder bijzonder mooi, tengevolgc van de zeer gunstige sterfte in deze afdeeling. De bedrijfsrekening der afdeeling lijfren* ten geeft dit jaar een nadeelig saldo, in te- genstelling met het vorige jaar toen deze rekening een voordeelig saldo aantoonde. In de enkele jaren, dat de Ver. deze af deeling exploiteert, was de uitkon:st meest- al nadeelig. Evenwel moet hierbij in aan- merkipg genomen worden, dat het betrek- kelijk kleine aantal posten de uitkomsten nog weinig constant doet zijn, terwijl er te- vens rekening mede gehouden moet worden dat ook deze afdeeling door de over-rente haar deel bijdraagt aan het groote winstsal- da der renterekening. De Algemeene Bedrijfsrekening, waarin de resultaten van de hierboven behandelde rekeningen zijn opgenomen, toont tenslotte aan dat de financieele resultaten in 1924 behaald, weder bijzonder mooi genoemd mogen worden. Evenals vorige jaren is achter de Verlies- en Winstrekening een drie-jarig overzicht van de Algemeene Bedrijfsrekenir.g opge nomen, welk overzicht duidelijk aangeeft dat de grondslagen van het bedrijf door en door gezond zijn en dat deze °ok voor de toekomst de beste verwachtingen geven. Het jaar 1924 leverde door de stijging der koersen van de meeste Nederlandsche Obligation een mooi voordeelig koersver- sV op, zoodat, met het groote bedrijfssal- do te zamen, de gezamenlijke extra-reser ven met niet minder dan'/ 181.824.6914 zijn toegenomen, een toename grooter dan in eenig jaar te voren behaald. De productie van nieuwe verzekeringen w:. in 1924 grooter dan in 1923. De —eer- dere productie kwam ten goede aan de afdeeling Levensverzekering en is in hoofd zaak te danken aan een collectief contract voor pensioen- en kapitaalsverzekeringen, hetwelk de Ver. ten behoeve van een ge- deelte van haar personeel met een groot- werkgeefster afsloot. Onder de productie in de afdeeling Volksverzekering zijn mede begrepen de overgenomen portefeuilles van een paar kleine plaatselijke fondsen en wel van het Begrafenisfonds te Warder en idem te Groot Schermer, te zamen tellende 496 posten met 36.510.verzekerd kapi- taal. (Wordt vervolgd). DE NIEUWE 1NTERNUNTIUS. De Romeinsche correspondent van „De Tijcl" seinde d.d. 27 April: Mgr. Schioppa, den ieuwe internuntius voor Den Haag, vertrekt Woensdag naar Boeda- pest, tot dusver zijn standpiaats, en komt van daar binnen enkele weken naar 's-Graven- hage. BRAND WILGENSTRAAT. Burgers, die gisteravond omstreeks half elf door de Wilgenstraat te Rotterdam liepen, za- gen en zwaren rook te voorschijn komen uit pand No. 61 in die straat, waarin is gevestigd de sigarenfabriek van Th. H Collignon, die in de Eerste Pijnackerstraat woont. Zij deelden. naar de N. Rott. Crt. meldt, kun bevinding aan een agent-majoor van poli tic mede, die bijn„ terzelfdertijd de vlam bo- ven het dak zag uitslaan, gevolgd door het instorten van het dak. Hij waarschuwde de brandweer. Gelijkvloersch lag een vrij groote partij ru- we abak opgeslagen en stonden een kerfma chine, een eerst, een motor en verdere machi- nerieenop de eerste verdieping was de siga- renmakerij en drogerij en op de daarboven gelegen vliering stonden groote zendingen si garen en sigaretten in kistjes verpakt en aan derden toebehoorende. Deze sigaren waren den heer Collignon gezonden om te bandero- leeren. Volgens schatting waren er 60 000 tot 70.000 opgeslagen. In een droogkamertje op de eerste verdieping stond bovendien een brandende kachcl, in verband met het droo- gen der sigaren. De eerste verdieping, wear de vlammen eveneens uitgeslagen zijn, is met (feviierfng bijna totaal ultgebrand, tenviil gelijkvloersch, waar de ruwe tabek ligt en de machinerieen staan, alles van het water dreef, en aan de tabak groote schade is toe- gebracht. f fa een goed uur heft deb randweer, die zich ooor het openhakken van een deur tcegan°" verschaft had, den brand gebluscht. LOUIS BOUWMEESTER. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Louis Bouwmeester zal Zater- dagmiddag 2 Mei om 1 uur op de begraaf- plaats „Zorgvlied" plaats hebben. De stoet zal vertrekken van de Prmsengracht, waar het stoffelijk omhulsel uit het gebouw van de Ziekenverpleging zal worden uitgedragen. Men verzoekt ons mede te deelen dat ver- eenigingen of corporaties, die zich bij den stoet wenschen aan te sluiten, zich voorloopig dienen te wenden tot de Begrafenisvereeni- ging Sax, P. C. Hooftstraat 38. Gistravond heeft de tooneelspeler Cor van der Lugt bij den aanvang der voorstelling ,,Boefje", ultgevoerd door het Hofstadtooneel in den Stadsschouwburg te Amsterdam enke le woorden van hulde gebracht aan de na- gedachtenis van Louis Bouwmeester, dien hij schetste als den grootsten Nederlandschen tooneelspeler. Alle aanwezigen in den schouwburg verhie- ven zich tijdens deze plechtigheid van hunne zetels. AAN LOUIS. Clinge Doorenbos dicht in de Telegraaf: Koning onzer Kunstenaren Levend in der goden gunst, Hoeveel schitterende jaren Gaaft gij ons Uw hooge kunst? Hoeveel duizenden genoten Van Uw wonderbaar genie? Was de grootste van de grooten In ons Neerland niet: Louis? Hoeveel onzer konden leeren Van den jongen ouden man Wat men door „zich zelf regeeren" En door „wil" bereiken kan? Hoeveel schoons en licht en leven Gaaft gij onze gcede stad? Alles hebt gij haar gegeven: Gij hebt haar zoo lief gehad. Hoeveel menschen, diep bewogen, Liet gij telkens huiswaarts gaan? Hoeveel duizend paren oogen Lieten door Uw spel een traan? Kleine groote Nederlander! Stoere werker, trouwe vriend! Hoor, wij zeggen tot elkander: Ja, hjj heeft zijn rust verdiend. Langzaam luiden onze klokken, Langzaam zult gij langs ons gaan En weer zult gij ons ontlokken Als voorheeneen echten traan. Nooit zal Nederland vergeten Uw genie en Uwen geest 't Verste na-geslacht zal weten Wie Bouwmeester is geweest. DE NIEUWSTE" TEYLERZAAK. De Haarlemsche rechtbank deed, naar de lelg. meldt, heden uitspraak in de nieuwe leyleizaak, aanhangig gemaakt door den heer Metelerkamp c.s. contra de directeuren van de Teylerstichting. De rechtbank over- woog, dat de actie verjaard is en dat gegadio-- den zich terecht op de verjaring hebben be f.?fPenI zij verklaarde eischers niet ontvanke- Iijk in hun eisch tot het doen van rekening en verantwoording en veroordeelde hen tot de bt- taling der proces-kosten aan de zijde van °e- gadigden tot op heden bedragend 159.55. KORTE BERICHTEN. ,^cn voordracht van den gemeenteraad van Amsterdam is gisteravond verschenen, waarin wordt voorgesteld het vermenigvuldi- gingscijfer der gemeentelijke inkomstenbelas- fmg te brengen van 0.675 tot 0.6. Verschenen is de memorie van antwoord lweede kamer) betreffende het ontwerp van wet tot wijziging van den tweeden titel der Faillissementswet (surseance van beta- ling). Te Assen zijn gevankelijk binnenge- bracht N. M., te Emmer Erfscheideuveen, S. O., P. O. en J. S., te Emmer Compascuum, alien veenarbeiders, verdacht van het stich- ten van brand in turfhoopen, in het veen staande, tijdens de werkstaking van kort "e- leden. Thans zijn alle daders van den op 20 dezer bij den galanterie-winkelier W. te Al- ir.elo gepleegden diefstal gearresteerd en is ongeveer 400 van het ontvreeemde geld in beslag genomen. Het ledige geldkistje heeft de politie uit de Loo-Lee opgehaald. De aanhouding van de beide laatstge- arresteerde verdachten, een man en een vrouw, geschiedde te Nederweert in Lim- burg. Verschenen is de memorie van Antwoord (Eerste Kamer) in zake het ontwerp van wet houdende bepalingen tot voortzetting van bedrijf na insolventie. De vereeniging Onderlinge Vrouwenbe- scherming hield gister, onder leiding van mevr. C. van Schaik-Dobbelman uit Wasse- naar haar 28ste algemeene vergadering in het restaurant Bristol te Rotterdam Gistermiddag heeft ten Stadhuize te Amsterdam de installatievergadering van den nieuwen Armenraad onder voorzitter- schap van den Burgemeester van Amster dam, den heer W. de Vlugt plaats gehad Ingezonden stukken. (Bui/en veranlwoordelijkheid van de Re- dactit De opname in deze rubriek bewijst qeenszins dat de 'edactie er mede inslemt.) Heiloo, 28 April 1925. M de Red. Zou u zoo goed willen zijn het volgende in uwe courant op te nemen. In het verslag van de vergadering van de Afdeeling „Heiloo" van de Vereeniging „Het Witte Kruis" in uw blad van 24 April ko men deze zinnen voor: „De voorzitter zeide, dat de plaatsing (van de ligtentjes) steeds geschiedde in overleg met den dokter. Spr. was er van overtuigd, dat de tenten vaak zeer ongunstig geplaatst zijn" Zoo weerge- geven kunnen mijne woorden aanleiding ge ven tot de minder aangename gevolgtrekking, dat ik den dokter aansprakelijk stelde voor de minder gunstigt plaatsing. Dit is geens- zins het geval. Mijne bedoeling was, dat de ongurstige plaa(cing het gevolg was van ge- brek aan de noor' ge ruimte. D. EILERTS DE HAAN. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 29 April. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.4 te Vestma- roer en Janmayen. Laagste barometerstand 751.1 te Danzig. Verwachting (van den avond van 29 April tot den avond van 30 April): Zwakke tot matig veranderlijken wind, la ter uit westelijke richtingen. meest zwaarbe- wolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelfde tem- oeratuur. Stadsniemws. DE BAZAR TEN BATE VAN HET CENTRALE ZIEKENHUIS. Morgen, Donderdag, om half drie, wordt de bazar in de Cadettenschool ten bate van het nieuwe Centrale Ziekenhuis voor hef pu- bliek geopend. Op dit oogenblik is reeds bijna alles gereed- Wij willen daarom reeds thans le. een woord van dank richten tot alien, die hebben meegewerkt om het zoo ver te brengen. In het bijzonder tot de talloozen uit de geheele streek, die met zooveel toewijding handwerken hebben vervaardigd: er zijn er oh zoo mooie bij. Maar verder ook tot de ve- len, die ons, veelal zelfs belangeloos, hebben geholpen om van de thans uiteraard ongezel- lige zalen in de Cadettenschool iets aardigs te ma ken 2e. Toch vooral nog eens iedereen te Alk maar en omstreken uit te noodigen om den bazar te bezoeken en er iets te koopen. Het spreekt vanzelf dat het beoogde doel ons doet hopen dat er gul geofferd zal worden; maar met nadruk wijzen wij er daartegenover op, dat niemand zich moet laten afscrikken er heen te gaan uit angst dat het te veel ge'd zal kosten, want zij, die niet meer te missen heb ben, doen ons reeds genoegen met de betaling van het toegangskaartje (prijs tien cents). En is men eenmaal binnen,nu, dan zal't nog wel meevallen, want we hebben opzette- lijk alles wat ons om te verkoopen is toege- zonden. zoo laag mogelijk geprijsd, opdat ieder er iets zal kunnen koopen. Het Comite voor den Bazar, J WENDELAAR—MiiLLER. A. VAN FOREEST-BEETS. M. KORTEWEG—VAN DEN TOORN. C POLAK—HIEGENTLICH Zoo is dmi de grootste der Nederlandsche tooneelspelers van ons heengegaan, de man wiens naam een geweldig stuk tooneelge- schiedenis in zich sloot en die steeds de ver- persoonlijking is geweest van de echte speel- kunst op het tooneel. Velen van het jongere geslacht, die niet het voorrecht hebben gehad, den grooten Louis in zijn krachttijd in vele van zijn prachtrollen te zien, zullen zijn be- teekenis voor het tooneel niet kunnen begrij- pen. In de eerste jaren van deze eeuw moch- ten wij tot onze groote blijdschap Bouwmees ter in zijn meest bekende rollen zien en den indruk, die toen zijn meesterlijk spel op ons maakte is ons bijgebleven als iets grootsch. Zooals hij de toeschouwers imponeerde door zijn kracht, zijn stem, zijn gebaar, deed nie mand het. Voor de eerste maal zagen wij hem als Napoleon naast zijn zuster in Madame Sans-Gene. De indruk die het spel van dit tweetal maakte was enorm, en steeds meer wilde men van hem zien. Volgden Lodewijk XI, Narciss, Koning Oedipus, Beren Joseph in Gier Wally, Jean Darlot, De koerier van Lyon, Shylock. Wasserstein in, het Nieuwe Ghetto, voerman Henschel, Copeau in dek- weg, Volkhardt in Taptoe, de Matroos, later de advocaat in het Faillissement, Wilko de Hond in de Rechte Lijn, Pancras Duif in Schakels en zooveel meer. (B.v. nog de Reb- be in Vriend Fritz). En wie zich de hier ge- noemde rolien voor den geest kan halen en de uitbeeldingen naast elkaar zet, moet diep onder den indruk komen van zoo'n geniaal talent. Van elk der rolien zou iets heel moois te zeggen zijn maar steeds zouden wij in her- halingen moeten vervallen. Geen die het too neel beheerschte zooals hij, geen die direct bij zijn opkomen zoo alle aandacht op zich concentreerde, maar geen ook die zich zoo in het karakter der uit te beelden persoon in- leefde. Hoe wist hij de toeschouwers te ont- roeren. In dat eenvoudige eenactertje de Ma troos, bracht hij ieder een brok in de keel br, 't zingen van zijn matrozenliedje. En herin- nert ge u misschien nog zijn tooneeltje met den koloniaal Koert Falck in de Rechte Lijn, of zijn revolverscene met Jan C. de Vos in het Faillissement? Naar zulk spel wordt in de laatste jaren tevergeefs gesnakt. Tooneel- spelen wil men zien, en bij Bouwmeester kreeg men dat te zien van een kunstenaar. Was er dit thans te genieten ook voor het volk, dan was er geen tooneelmalaise en kon het tooneel de groote concurrent de bioscoop, dapper het hoofd bieden. Bouwmeester zelf eelde ook met veel succes voor de film, elk een rusteloos leven Bouwmeester heeft moeten lijden is uit zijn levensbericht van gis- teren reeds gebleken. En vooral in de laat ste jaren is er in menigeen verontwaardiging opgekomen als men las hoe de groote acteur in de kleinste plaatsjes in slechte voorstellin- gen moest optreden. Eindelijk kreeg hij van de Gemeente Amsterdam een jaargeld Hij heeft er niet lang van mogen genieten. Wie thans leest de groote bewondering, die de meest vooraanstaande onder de tooneel spelers voor hem hadden, moet er toch wel van overtuigd zijn dat in onzen Louis Bouw meester incferdaad een acteur, een priester der kunst is heengegaan van buitengewene beteekenis. Eindelijk is hij tot rust gekomen, maar de herinnering aan zijn machtig talent zal tot in lengte van dagen onder de ware tooneelliefhebbers blijven voortleven, dank- baar als zij zijn hem te hebben mogen bewon- deren op het tooneel, die door zijn rijke ga- ven met gulden letteren staat opgeteekend in het groote geschiedboek der Nederlandsche- tooneelspeelkunst. De kleine man! En welk een reus in zijn kunst. Hij ruste in vrede! G. '40-JARTG TWfmm P. f»SE. De heer P. Jesse, Asterstraat, alhier, her- dacht heden den dag, waarop hij voor 40 jaar bij de N. V. Hoogenstraaten in dienst trad. Bij de vestiging van de vennootschap te Alkmaar werd de jubilaris door hun over geplaatst. Naar aanleiding van zijn jubileum brach ten de directeuren, de heeren P. A. de Lan- ge en C. J. Verzijden den heer Jesse heden- morgen in zijn woning een bezoek, waar zij hem hun waardeering betuigden en hem een bloemstuk met een enveloppe met inhoud schonken. Om twee uur ward de heer Jesse op het kantoor ontvangen, waar hem van het kan toorpersoneel een bloemenhulde gewerd. Namens de werklieden bood de chef-kok de heer Robert den jubilaris een leuningstoel aan, daarbij getuigende van de vriendschap die zijn collega's voor den heer Jesse koester- den. Ook van andere zijde mocht de jubila ris bloemstukken en tal van felicitaties ont vangen. EEUWFEEST GROOT-NOORDHOL- LANDSCH KANAAL. Uit Zaandam wordt aan de Telg. gemeld: Voor de internationale, nationale en onderlin ge zeilwedstrijden op Zondag 31 Mei (lste Pinksterdag) en de nationale wedstrijden op Maandag 1 Juni (2e Pinksterdag) te houden op het Alkmaarder Meer, uitgeschreven door de commissie voor de organisatie van water- sporifeesten ter herdenking van het 100-jarig bestaan van het Groot Noord-Hollandsch Kanaal, is het programma vastgesteld. Voor de internationale wedstrijden bevat het de volgende klassen: Handicap klasse C, handicap klasse D, 75 vierk. M kruiserklasse, 45 vierk. M. kruiser-, 60 vierk. M. kruiser-, 35 vierk. M. kruiserklasse, 6 M. klasse, regen- boogklasse, vrijbuitersklasse, Scheldejollen, 12 voets jollen, 12 voets jollen, gestuurd door dames (verdere bemanning vrij). Nationale groepswedstrijden in 12 voetsjolleu voor drie- tallen, afgevaardigd door aangesioten veree- nigingen, ronde en platbodem vaartuigen O C., tjotters tot 7 M. O. D., tjotters tot 5.6 M O. E., jollers tot 4.8 M. O. F., schouwen tot 6 M. O. D., schouwen tot 5.5 M. 0. E. en schouwen tot 4.75 M. O. F. Bij groote inschrijving voor de groepswed strijden zullen op Zaterdag 30 Mei voor-wed- strijden worden gehouden. Voor de onderlinge wedstrijden luidt het programma: Z. Z. V.-klasse, groote gondels, kleine gondels, groote en kleine sloepen en gemengde klassen. De nationale wedstrijden om vat tenHandi cap klasse C., 45 vierk. M. kruiserklasse, 6 M klasse, regenboogklasse. vrijbuitersklasse, Scheldejollen, 12 voets jollen en 12 voetsjol- len, gestuurd door dames. Beide wedstrijddagen zijn geldig voor de utgeloofde wisselprijzen, zooals de Zaanprijs (45 vierk. M. klasse), Molenbeeckerprijs (12 voetsjollen, gestuurd door dames), Willem Tipprijs (12 voetsjollen) en die voor de Z. Z. V.-klasse. Ook voor den Ka'agprijs en de re genboogklasse gelden de beide wedstrijdda gen. AANVULLING D1ENSTREGELING. Bij den heer Van den Tooren, Koningsweg alhier, is gratis verkrijgbaar een aanvulling van de door hem uitgegeven algemeene dienst- regeling. Het betreft een gewijzigde dienstregeling van den stoomtramdien'st "Alkmaar—Amster dam. DE BEBOUWING AAN DEN FR1ESCHEN WEG. Door de N.V. Bouwgrondmaatschappij ,,'t Ooievaarsnest" (Dir. F. H. Ringers) is we- dcrom pi m. 3500 Ms- bouwterrein verkocht aan de Burgemeester G. Bosstraat. Kievit- straat, Roerdompstraat en Ooievaarstraat. Behoudens de 30 stuks onderhanden zijnde woningen zullen nu nog pl.m. 40 woningen worden bijgebouwd. In verband hiermede zal door de N.V. over- gegaan worden tot het aanleggen van eenige straatgedeelten, het in het plan ontworpen plantsoen en het dphoogen van een gedeelte terrein. Aan den Frieschen Weg ziin ook reeds eeni ge perceelen bouwterrein verkocht. Ook daar is met bouwen begonnen. Naar we vernemen zal de aanbesteding van het nieuwe gedeelte van den stratenaanleg, ophooging, enz., reeds 13 Mei a.s. plaats vin- den. UITVOERING BILDERDIJK. De Kon. Rederijkerskamer gaf gisteravond haar derde en laatste uitvoering in dit sei- zoen. Het was voor de leden, die in grooten getale de zaal vulden een echt vroolijke avond. Het kluchtspel „Beurskoorts" deed recht har- telijk lachen. Hedenavond wordt de voorstel ling herhaald. Morgen hopen wij op stuk en spel nader terug te komen. EEN WAARDIG SLOT. Gisteravond werden in de derde Ge- meenteschool de laatste lessen, althans voor dezen cursus, van het gemeentclijk Vervolgonderwijs gegeven. De leider, de heer J. J. T. Kooy, sprak de leerlingen na afloop daarvan hartelijk toe en decide hun mede, dat hun nog een bijzondere verras- sing wachtte: De afdeeling Alkmaar van „Volksonderwijs" had namelijk enkele prij- zen beschikbaar gesteld voor die leerlin gen, die daarvoor het meest in aanmer- king zouden komen. Dat was dan ook de reden, dat voorzitter en secretaris dier af deeling uitgenoodigd waren om aanwezig te zijn, en eerstgenoemde, de heer Jb. Cloeck, zou nu hun ongeduld niet langer op de proef stellen en tot uitreking der prij- zen overgaan. Hierop nam de heer Cloeck het woord, op wijzende hoeveel genoegen het hem deed, dat dit jaar een zoo groot aantal leer lingen behoefte gevoeld had aan het Ver volgonderwijs deel te nemen. Vooral ook hun ouders verdienden echter een compli- mentje, want zonder hun medewerking zou deze cursus zeker niet zoo goed geslaagd genoemd mogen worden. „Volksonderwijs", de groote waarde van deze voortzetting van let onderwijs op de L. S. gevoelende, had gemeend dit niet beter tot uiting te kunnen brengen, dan door aan enkelen der leerlin gen een blijvend aandenken in den vorm van een boek te overhandigen. Vervolgens werden aan Krijna Olivier, Elias G. Biskan- ter en Dirk de Waard, die trouw de lessen hadden gevolgd en zich door bijzonderen ijver hadden onderscheiden, waardoor zij dan ook zeer goede vorderingen hadden gc- I maak't en aan Truus Wijnrox en Jan Krijgs- man, die resp. twee en drie jaar met groote volharding aan den cursus hadden deelge. nomen, keurige boeken uitgereikt. De heer Cloeck dacht ten slotte wel de gevoelens van de jongelui te vertolken wanneer hij leider en leeraren dank zeide voor hun toe- wiiding. De heer Kooy, erkentelijk voor de be- Iangstelling door Volksonderwijs in het Ver" volgonderwijs getoond, wekte de leerlingen op, zich alien den volgenden cursus weer a.n te melden. Ook dan zou Volksonderwijs zich wel niet onbetuigd laten en konden zij, die nu niet tot de gelukkigen behoorden, eens alle krachten inspannen, om ook een prijs te verwerven. Voorwaar een waardig, tevens aardig slot van dezen cursus. VERSLAG VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HOLLAND'S NOOR- DERKWARTIER TE ALKMAAR. din"et Verslag 0VCr 1924' 111 zi-'n mfai- Wii men een steekproef nemen van de wel- vaart in Holland's Noorderkwartier, dan kan nien, als van cuds, vrijwel volstaan met nauw- keurig de noteeringen der kaasmarkt en die Van.,de S^faeveilingen te vo-lgen. Het zijn rr °r°! jn dcze producten, die zooals lj van kaas schreefN- Holland verdedigen teg en de woede der "zee die het een groen land doen zijn en blijven,' do-n liana s schoorsteenen rcoken Daarom mag het ook geen toeval heeten, 1 oorzitter der Kamer in zijn Nieuw- jaarsrede, ui^esproken in den aanvang van l J-o, in de ailereerste plaats gewaagde van een opleving in den handel dezer producten want als gevolg daarvan, was de algemeene posAe m de overige takken van Handel en Industrie veelal gunstiger, zoodat de toe komst met meer optimisme mag worden teee. meet gezien. s Veel schade endervonden talrijke bedrijfs- gi'oepen door de geringe betaalkracht dei- kco- pers. Deze bleek mceilijker te peilen dan ooit te voren. Evenals zulks in het buitenlgnd het geva! is geweest, ibetrachten bovendien leve- ranciers, die hunne te groote vcorraden wil- den runnen, nog steeds niet de uiterste voor- zichtigheid bij het verkenen van credieten zoodat dientengevalge dikwijls ernstige teleur- steJhngen en talrijke faillisementen niet kon den uitblijven. Moge het'jaar 1925 ook hierin verbetering orengen Verder wordt melding gemaakt van het ge- med der Kamer, het huishoudelijk gedeelte, de samenstelling der Kamer in 1921 en dat der vastc Cr.mnnssien voor dat jaar, van het han- dereregister, de faillissementen, de verkiezing de gel dm id dele n, de nieuwjaarsrede van den Kamer-Voorzitter, van je werkzaamheden, der Kamer, de samenwerkiug, de kaashandel, die m tuinbouw producten diverse veilingen, liet landbouw bedrijf, de exportveiling, de conserved export, de fruit- en groentehandel te inkel, de visscherij eu vischhandel, de visdiafslag te Wieringen. het zeegras, de bol- lenhandel en kweekerijen, de Texelsche scha- penfokkerij. de handel in wolvee en wol, de yee- en vleeschhandel, de binnenscheepvaart, het kanaal eeuw-feest, de scheepvaartbewe- ging op liet kanaal, de sigaren industrie, de groothandel in eonsumptie artikelen, het ijzer en de ijzerhande!, de eierveilingen, marktoverziditen, graan en zaaimarkten. be- nevens marktoverz^hten van Den Held'er, Schagen en Zijpe, het agentschap der Ned.- Bank, seholen, het botelv.ezen en pensionbe- drijf te'Bergen en Bergen aan Zee, de mid- denstands bedrijven te Alkmaar, Helder, Schagen en Anna Paulowna, het post- en te legraaf- en telefoonverkee'" en als bijlage de rede t uitgesproken door den heer Ir. J. C. Ramaer ter herdenking van het 100-jarig bestaan van het Groot Nccrd-Hollandseh Ka naal d.d. 13 December 1924. Verschillende statistieken en gi*afische voor- stelhngen sieren dat lijvige bo: kwerk dat weer van een werkzaam jaar in het belang van handel- en industrie in dit gewest getuigt. KAMPEN VAN „VOLKSWEERBAAR- HEID". Het jongenskamp duurt van 25 Juli tot 8 Augustus, het meisjeskamp van 10 tot 24 Augustus, beide worden gehouden op de boschrijke heide tusschen Harderwijk en het Uddeleimeer en komen respectievelijk onder leiding van Heeren en Dames bij het M. On derwijs werkzaam. Inlichtingen en aanmeldbladen bij den heer W. Speerstra Hzn., 2e Constanstijn Huygensstraat 67, Amsterdam, tclefoon 27479. VERBETERING ZAAK. De vischhandel van den heer Meijer aan de Langestraat heeft een belangrijke mo- derniseering, dus verbetering ondergaan. De hoofdzaak hiervan is een Engelsch fornuis, het eenigste hier in Alkmaar, waarpp voor het oog der klanten de visch gebakken wordt. Uit Engeland overgekomen, "is dit fornuis met een practische verbetering door de firma Glastra uit Amsterdam in Nederland inge- voerd. Het bevat twee groote vuren, een voor vischbakken en een voor frituur. De visth- ctamp en de verbrandingsproduden worden door breede buizen weggeleid, zoodat men in den winkel niet den minsten last van onaan- gename reukjes heeft. Op de toonbank is een opstand ge plaatst, zoodat het publiek de visch niet meer kan betasten of beademen. Een groote mar- meren bank is aanwezig, waarop de versche visch schoongemaakt wordt; mede is een zeer practische weegschaal met rekenmachine aan- geschaft, waardoor men den prijs zoo kan af- iezen en het dus uitgesloten is fouten te ma-( ken. De Gemeentelijke Visch voor ziening te- Haarlem lieeft tot haar voile tevredenheid eveneens zoo'n toestel in gebruik. Het aquarium, dat vroeger in de etalage de voile belangstelling van de jeugd genoot, is nu op een marmeren-bank-voor-versche- visch geplaatst. De zaak kan nu zeer zeker aan de hoog ste eischen van hygiene voldoen en de koopere zullen het stellig op prijs stellen te kunnen zien, hoe er met de visch omgegaan wordt. De winkel maakt door de nieuw aange- brachte tegels dien hoogst zindelijken en pret- tigen indruk dien men' voor een vischwmkel kan yerlangeo. -

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 8