DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN.. De bazar in de Gadettenscliool voor het Geniraai Ziekenhuis. „Het Mandwerkhuis", No. 101 Honderd zeyen en twintigste Jaargang 1925. Dit nummer Bests-uit twe Bladen. AbonnemeTitsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootcre letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordara C9, Tel. Administr. No. 3. Redactic No. 33. DGNDERDAG Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 30 APRIL Stadsnienws. 1 ledenmiddag om 1 uur werd de bazar in de Cadettenschool ten bate van het Centraal Ziekenhuis met een rede van buxgemeester \Vendelaar geopend. Wij waren tevoren in de gelegenheid een en ander in oogenschouw te nemen en konden met voldoening constateeren, dat het een ge- lukkige gedactrte van den heer Thomsen is ge- weest te adviseeren deze bazar in de Cadetten school te organ iseeren. Het dames-comite kreeg hierdoor de be- schikking over verschillende lokalen en daar- door is het mogelijk geworden een bazar te organiseeren als er in Alkmaar nog niet is ge- weest. Dank zij de medewerking van de gemcente- plantsoenen, die voor een prachtige planten- versiering zorgde, voorts van den heer Brum, bloemist alhier, die eveneens voor een planttn en bloemenversiering zorg droeg en van de Limmer bloemenkweekers, die duizenden bloemen schonken, hebben de lokalen cen aan- zien kregen, dat ze reeds alleen om deze rede- nen een bezoek overwaard zijn. De gezelligheid van de losaien wordt bo- vendien nog in hooge mate verhoogd door de werkzaamheden die de heeren Masee en Jb. Hoek als stofteerders verrichtten en de veie tapijten die zij en de heer Englander voor de versienng bescliikbaar stelden. Het chain pag- ne-zaaltje kreeg door de meubileering, waar- voor de finna Vroom en Dreesmann zorg droeg, een zeer gezellig aanzien. De cabaret -en dauszaal (de vroegere eet- zaal) met gezellig ingerichte serre voor de rustende dansers en danseressen, blijkt bij uitneinendneid voor dit doel geschikt. De heer Jb. Hoek, stoffeerder, Zevenhui- zen, die de verkoopzaal inrichtte, heeit eer van zijn werk. Bij het binnentreden van de verkoopzaal staat men verstomd over het veie, dat het cc- mite als cadeaux wist bijeen te brtngen. De vertegenwoordigsters van het" comite te Hei- !oo, Limmen, Bergen, Egmond, Schoorl, Koe- dijk, Noordscharwoude, Zmdscharwoude Oudkarspei en Broek op Langendijk hebben hiertoe niet het minst bijgedragen. Een belangrijke hoeveelheid dames-handwer- ken en kunstvoorwerpen vindt men hier bijeen gebracht. Van de kunstvoorwerpen noenien wij een mooie aquarei van Willy Sluite^, een schii- derijtje van den Haagschen scinlder de Bas- tert, een dito van Tevel, en een mooie kameel van den heer beeldhouwer Tjipke Visser. Van de zakenmenschen, die voor het siagen van de bazar inedewerkten, noernen wij den heer van Vuure, die voor de keukeninrichting zorg droeg, de chocoladefabriek van den heer Ringers, die groote hoeveeliieden chocolade schonk, de firma Ringers, die het timmerwerk gratis verrichtte, de firma Rods, die het g&s- en aardewerk voor het ronddienen van de con sumptie gratis beschikbaar stelde, de heeren banketbakkers v. d. Veen, Rijks en Kokkes, d.e zich verplichtten ieder een dag gratis de con- sumptie te leveren, de firma's Keg en Hayte- ma, die thee en suiker schonken. den heer Lie- nesch, die aardige sjaals cadeau deed, de fir ma Kluitman, die een groote partij kinderboe- ken schonk, de firma Zwaan, die hetzelfde deed, den heer Geus, die sigaren en sigaretten cadeau gaf, den heer Trijbetz, die den lsten priis voor de kinderverloting schonk, de fir ma s Preijer, Ferwerda en TiCman, Olij en Beudeker, die de dranken gratis leverden, den heer Krom. die een gramofocn offreerde, de heeren Frankenberg en Jung en v. d. Hoek, die gratis drukwerkcn leverden, de lichtbedrij- ven, die voor een aardige verlichting zorg droegen, wrarvoor de heer de Graaf gratis medewerkte, en den heer Koopman van Zaan- dam, die zich belangeloos voor den verkoop beschikbaar stelde. Voor het muziekgedeelte zorgen het Alk- maarsche Dilettantenorkest, de heer Melchert Schuurman en het Delftsche Studentenorkest, ferwijl de heeren Scholten en van Gennep Vrijdagavond een cabaret-avond geven en Za terdagmiddag Antoinette van Dijk een vertel- middag houdt. De schitterende prijzen voor de verloting ten bate van het Centraal Ziekenhuis vindt men mede geetaleerd. Wat door particulieren gc-schonken werd is niet te nemen Dit bedraagt zooveel, dat de dames-commissieleden een week bezig zijn ge- weest met alles te prijzen en zij hebben dit zoo gedaan, dat wij er zeker van zijn, dat een groot aantal op koopjes belusten heden- ir.iddag zeker queue zou lebben gemaakt om het eerst in de gelegenheid te zijn iets te kunnen koopen, wanneer zij met deze prijzen bekend waren, al gcldt dit niet voor alles wat er gekocht kan worden. Er is heel wat te doen en het belooft er zeer gezellig te worden. Met voile overtuiging betreuren wij het, dat dit alles slechts voor drie dagen is georgani- leerd. Wij zijn overtuigd, dat de zaak er ten zeerste bij gebaat zal zijn wanneer de bazar .net cnkele dagen verlengd v/orclt. Bij zijn opening zeide de burgemeester het volgende Voidoendc aan de uitnoodiging van het da- mescomite voor dozen bazar moge ik begin- nen met er op te wijzen, dat het zijn ontstaan tc dankcn heeft aan het initiatief van een aan tal patienten van het Stadsziekenhuis, die aan de zusters vroegen of zij ook niet een steentje konden bijdragen tot den bouw van een in- rich ting welke meer in overeenstemming zou zijn met de eisc'nen van den tijd en de toewij- ding van het personeel aan die inrichting. De zusters hebben de patienten geantwoord, dat zij hun idee gaarne zouden uitwerken en het resultaat van haar bemoeiingen te dezer zake kunt gij zoo aanstonds aanschouwen. Een eerste indruk wettigt naar het mij voorkomt reeds een woord van dank aan de verplegen- den en de verpleegden van het Stadszieken huis voor hunne onderlinge samenwerking in deze. Een samenwerking welke als vanzelf de aandacht trekt naar de samenwerking welke er vereischt zal zijn tusschcn het gCmcentebe- stuur en de bevolking voor de totstandkoming van de plannen voor een nieuw ziekenhuis in dit gebouw. In welke mate die vereischt wordt moge ik met een enkel woord in Uwe berinnering terug brengen. De Ziekenhuiscommissie heeft het gemeen- tebestuur geadviseerd om deze Cadetten school te verbouwen tot ziekenhuis en zich daarvoor belangrijke offers te getroosten, in- dien aan verschillende voorwaarden werd vol- daan. Een van die voorwaarden is deze dat het particulier initiatief 150.000 voor den bouw weet bijeen te brengen. Een hooge som, waarvan menigeen schouderophalend zal zeg- gen: ,.dat lukt immers toch nooit". Gelukkig dat niet iedereen er zoo over denkt en dat de commissie welke onder het presidium van den heer Ledeboer de bijeenbrenging van vrij- willige bijdragen organiseert, het bereiken van dit resu'.aat mogelijk acht en met niet ver- flauwenden ijver haar moeilijke taak in deze onafgebroken en stelmatig voortzet. Ik moge aan die commissie en aan hare onder het pre- bidimh van den heer Th. A Ringers werken- de Alkmaarsche sub-commissie op dit oogen- blik reeds een woord van dank daarvoor bren gen. De wijze waarop haar streven door de bevolking wordt beantwoord en de tegemoet- koming welke het damescornite voor dezen ba zar van de bevolking heeft ondervonden, zijn op haar beurt voor het gemeentebestuur aan- wijzingen van de mate waarin de behoefte aan 't nieuwe ziekenhuis door de bevolking wordt gevoeld en voor de sympathie welke zij onze bouwplannen toedraagt. Hoe het dan eigenlijk met die behoefte ge- steld is? Ik kan de verleiding niet weerstaan om op deze plaats die vraag even onder de oogen te zien: En dan stel ik voorop dat het naar mijn'meening al zeer weinig tegenspraak zal ondervinden wanneer ik zeg dat het be- staande Stadsziekenhuis in geenen deele meer beantwoordt aan de eischen welke men in den tegenwoordigen tijd aan een goed ziekenhuis moet stellen. Dat er dus nu of binnen zeer korten tijd aanzienlijke bedragen door den Raad zulien moeten worden toegestaan hetzij tot verbouw van het bestaande hetzij tot in- richting van een nieuw ziekenhuis, staat naar het mij voorkomt evenzeer vast. Tot zoover lijkt mij verschil van meening dus niet wel mogelijk. Een andere vraag is of de ontworpen plan nen net te duur zijn en of het niet mogelijk zal zijn een goedkooper plan tot uitvoering te brengen. Op deze vraag van zuiver financi- eelen aard wil ik hier niet te diep ingaan, slechts wil ik er aan herinneren dat de Zie kenhuiscommissie op grond van de tcchnische voorlichting van Dr Wortman van meening was dat het niet mogelijk zou zijn een aan de behoeften voldoend plan voor minder kosten uit te voeren. In den Raad is tot dusver geen ander bezwaar dan het financieele tegen het Cadettenschool-plan te berde gebracht. Daar- buiten echter wel. En zoo kan ik niet nalaten om ook over het andere in het openbaar geuit bezwaar tegen onzc plannen hier even mijne meening te zeggen. Men ziet namelijk in de actie voor een nieuw gemeentelijk ziekenhuis een anti-katholieke beweging of, wil men, een actie tegen het St. Elisabethgesticht te dezer stede. Van dit laatste kan natuurlijk volstrekt geen sprake zijn bij het thans levende ge- slacht. Er zal wel haast geen Alkmaarsch gezin zijn of het is op de een of andere manier in persoonlijk contact gekotnen met het St. "Eli sabethgesticht en wij zulien daarbij alien te zeer hebben leeren waardeeren de liefderiike verpleging der zusters aldaar om bereid te zijn tot eenige actie waarvan het doei zou zijn om die tegen te werken. Maar ook tegen het eerste dat namelijk de actie voor het nieu we Stadsziekenhuis van anti-katholipke strekking in het algemeen zou zijn, kom ik met kracht op. Ik weet wel, dat er menscher. zijn aan den eenen kant, die het zoo willen voor- stellen, aan den anderen kant die aanleiding geven tot dat verwijt, maar juist daarom, om- dat er a a n b e i d e z ij d e n ten opzichte van dit punt verkeerde begrippen gehuldigd worden, is het gewenscht, ja wel haast nood- zakelijk, dat ik in dezen duidelijk aangcef wat naar mijn meening het stanclpunt van het ge meentebestuur te dien opzichte behoort te zijn. Even begrijpelijk dan als ik het vind, dat een katholiek in een katholiek gesticht verpleegd wil worden, vind ik het, dat een niet-kathol;ek bij voorkeur niet in een uitgesproken katholie- ke inrichting verpleegd wordt. Deze meening maakt, dat ik reeds lang ge- leden aan het Comite, dat gelden verzamelde voor het St. Elisabethgesticht en dat min of meer twijfelde aan mijn bereidwi ligheid om daarvan deel uit te maken, heb iaten weien, dat ik daartegen niet het minst - bezwaar had cindat ik bereid was mijn medewerking te vrleencn aan dc totstandkoming der beide ziekenhuizen. En nu constateer ik met groote voldoening, dat dit standpunt ook door Ka- tholieken begrepen wordt, waarvoor ik mij beroep op twee feiten. In de eerste plaats hierop, dat een van mijn katholieke ambtgenooten in een katholieke gemeente uit de ctmgeving mij heeft geschre- ven, dat hij zich ten behoeve van zijn niet- katholieke inwoners interesseerde voor de tot standkoming van onze ziekenhuisplannen (men,ziet hoe zijn standpunt als het ware het complement is van het mijne); en daarnaast op net feit, dat ook katholieke winkeliers be reid zijn geweest om voor de totstandkoming van dezen bazar belangrijke hulp te verlee- nen. Vooral dit laatste constateer ik met groote voldoening; inderdaad, zoo zij het: laat het nieuwe Stadsziekenhuis de katholie ke patienten niet willen afhouden van het zie kenhuis hunner eigen richting, maar laat het niet vervallen tot eenig anti-katholicisnie; neen als gemeentelijke instelling vervreemde het geenen inwoner van zich, maar streve er- naar aller hoogachting, kan het zijn sym pathie te verwerven. Maar als dat standpunt goed wordt door- gevoerd, dan moet het ook uit zijn met een verwijt van anti-katholicisme. Zij die dat dan nog zouden willen volhouden, zouden toont-n, dat zij de ziekenverpleging ook van niet-ka- tholieken tot een katholiek privilege willen maken en daarmede de onredelijkheid van hunne verlangens voor een ieder bloot leg- gen. Men zal na het vorenstaande begrijpen, dat ik, de bezwaren tegen onze plannen ge uit niet vcor juist kunnen^e erkennen, met sympathie alles begroet wat de totstandko ming van die plannen kan bevorderen en het is daarom, dat ik speciaal ook het comite voor dezen bazar zoo aankbaar ben, dat het be reid is gevpnden hem in elkaar te zetten. Van nabij bekend met de groote moeilijkheden wel ke daaraan verbonden zijn geweest en gezien hebbende hoe de dames zich ervoor hebben ingespannen, bedank ik haar daarvoor niet alleen namens het gemeentebestuur, maar ook namens de talloos velen, wien zij daar- door de gelegenheid hebben gegeven om uiting te geven aan hunne sympathie voor de ziekenhuisplannen. Want het is werkelijk overweldigend zoo als uit alle kringen der bevolking van deze 'stad, en niet minder van hare omgeving, de bewijzen van die sympathie aan de dames zijn gebracht. Zij hebben die bewezen gezien in het toestroomen van een groot aantal handwerkjes waaraan uren van toewijding.en liefde moeten zijn besteed Zij hebben die gezien in het aantal voorwerpen, die middenstanders ten verkoop hebben afge- staan of voor de gratis diensten die deze voor de aankleeding van den bazar hebben willen verrichten. Ze hebben die gezien in het veie drukwerk dat ten behoeve van dezen bazar gratis is af- geleverd, in de*enorme zending bloemen van de kweekers in Limmen, in de bereidwillig- heid waarmede het personeel in de verschil lende rangen van den gemeentedienst zijn medewerking heeft verleend, in de hulpvaar- digheid van het thans nog in de Cadetten school verblijvend militaire personeel en in de vlotheid waarmede jongedames en padvinders zich bereid hebben verklaard om deze dagen alhier dienst te doen. Ja het was op het laatst eigenlijk zoo dat als er nog het een of ander noodig was voor den bazar, het in den regel maar een enkel telefoontje kostte aan het juiste adres om het benoodigde terstond en zonder eenige tegenprestatie verschaft te krijgen. En zoo is dan het bekoorlijke geheel tot stand gekomen, waarvan gij naar ik meen straks met mij zult moeten getuigen dat het een eerbiedwaardig bewijs oplevert van de liefde en toewijding die door zoo talloozen in en buiten deze stad via dezen bazar aan een nieuw Centraal Ziekenhuis is ten toon gestela. Nogmaals dank ik hen alien daarvoor van ganscher harte, hun daarbij de verzekering gevende dat ik mijnerzijds gaarne alles za! doen wat in mijn vermogen is om hun hoog gespannen verwachtingen aangaande de tot standkoming der ziekenhuisplannen niet te- leur te stellen. Maar wat baat dit nu alles als de koopers hier niet zouden komen? Ik voor mij fwijfel cok daaraan niet. Diezelfde svmpathie die de voorwerpen hier gebracht heeft zal er ook wel vcor zorgen, dat zij hier weer van daan komen. Maar aangezien nu eenmaal de mate van het succes van dezen bazar mede afhangt van het aantal perscnen dat hem bezoekt, hoop ik dat de aanwezigen willen medewerken onj zooveel mogelijk menschen uit Alkmaar en de omgeving hier heen te brengen. Dit kan de opbrengst niet anders dan ten goede ko men. Mevrouw de Presidente, U en Uwe iiverige helpsters in het Comite weten natuurlijk dat het resultaat dat deze bazar zal opleveren geen maatstaf is voor de waardeering welke Uwe en hare groote inspanning verdient. Gij zult dus onfhankelijk daarvan de belooning daarvan, moeten vinden in de voldoening welke ligt in de wetenschap, dat gij met voile overgave al uwe krachten gegeven hebt voor 'n goed werk. Maar toch spreek ik den wensch uit dat het resultaat van dezen bazar in over eenstemming zij met de er aan besteede mceite Voor Uw Comite is dat dan een voldoening temeer en bovendien zou er dan weer een be langrijke hoeveelheid bouwstof voor het nieu we Ziekenhuis zijn aangevoerd. Met deze wcorden Mevrouw de Presidenfe verklaar ik dezen bazar voor geopend; l'< meen in Uwen geest tc handelen door de aanwezigen te verzoeken daarvan terstond ge- bruik te maken door U te volgen op een eerste rondwandeling langs het tentoongestelde. Na de met applaus beloonde rede van den burgemeester, was het woord aan mr A. M. Ledeboer, voorzitter van het hoofdeomi- te voor het centraal ziekenhuis, die verklaar- de, dat het hoofdeomite met buitengewone ingenomenheid van de plannen van het orga niseeren van den bazar had gehoord, omdat daaruit weer bleek de groote belangstelhng bij de burgerij van Alkmaar en daarbuilen voor het steunen van het groote plan tot het stichten van een centraal neutraal ziekenhuis. Spontaan hebben zich in een vijftigtal ge- meenten comite's gevormc^, die hetzelfde be- oogen als het hoofdeomite. Ook het bazar- comite mocht zich verheugen in een spontane sympathieuiting. Men moet het grootsche plan niet ondersehatten, om het gebouw dat vroeger diende tot ontwikkeling van de jon- gelingschap om het vaderland te hulp te ko men wanneer de nood daar was, thans in te richten tot een ziekeninrichting. De actie daarvoor getuigt van de gezindheid der be volking. Met den burgemeester is spr. het eens, dat men die actie niet in het licht mag stellen van een anti-katholieke actie. Wij heb ben het zoo gevoeld, dat met voile apprecia te voor hetgeen 25 jaar geleden is geschied door de R. K. verpleging! het thans ook de plicht is voor de niet-katholieken te toonen ook iets over te hebben voor een ziekeninrich ting waarin ieder verpleegd kan worden, die niet katholiek is, als staat het op den voor- grond, dat de nieuwe inrichting er ook zal zijn voor de R. K. Spr. was voorts van meening. dat de sym pathie voor het groote plan ook naar voren kwam door het feit dat de reedb thans bijeen gebrachte gelden voor een groot deel bestaan uit de kwartjes van de arbeiders en de cen- ten uit de spaarpotten der kinderen. Spr. betuigde het comite voor den bazar de groote dankbaarheid van het hoofdeomite en bood de presidente namens dat comite een bloemenhulde aan. (Applaus.) Mevr. Wendelaar verzocht hierop de genoodigden. die in grooten getale waren op- gekomen, onder hare leiding de lokalen rond te wandelen. VOOR HET C.ENTRALE NEUTRALE ZIEKENHUIS. Naar wij vernemen zal de Koninklijke Re- derijkerskamer Bildetdijk alhier Maandag- avond in de Harmonie een uitvoering geven fen bate van het centrale neutrale ziekenhuis. Opgevoerd wordt Beurskoorts. (Men zie het verslag van de gisteravond gehouden uitvoering in dit nummer). De entree bedraagt 1.—, alles inbegre- pen. Nadere berichten hierover zulien volgen. SPIRITUALISME. De heer J. J. van Broekhoven, redacteur van het maandblad „Stemmen uit Hooger Wereld" houdt Zojidagavond 754 uur in de Ev. Luthersche Kerk een lezing over Spiritu alisme in zijn beteekenis voor de zedelijke hervorming der maatschappij. Men zie de advertentie in dit nummer. STEDELIJK MUZIEKKORPS. Van welingelichte zijde vernemen wij, dat ons Stedelijk- Muziekkorps sterk in ledenaan- tal vermeerderd is en op 't oogenblik uit 45 personen bestaat(hiervan is een 15-tal reeds meer dan 20 jaar lid). Waar de leiding berust bij een zeer be- kwaam vakman, den heer H. A. Maas, die ook reeds meer dan 16 jaar als directeur aan het korps verbonden is, kan dit korps zeer zeker tot een der beste van ons land ge- rekend worden. Vanaf a.s. Zondag 3 Mei tot en met den laatsten Zondag in September geeft dit korps elke week een uitvoering met telkens een nieuw programma, in den Stedelijken Muziektuin. Deze uitvoeringen zijn voor de leden van den tuin gratis toegankelijk, terwijl de niet- leden een gering bedrag moeten betalen om de uitvoering bij te wonen. Aangezien de Muziektuin tot een der schoonste en mooiste plekjes van den Hout behoort, twijfelen wij dan ook niet of men zal a.s. Zondag weder in dichte drommen naar den Muziektuin optrtkken, om te kun nen genieten van de moOie natuur en de schoone klanken der muziek. Nu a.s. Zondag de uitvoering van het korps tevens een feestelijk karakter draagt in verband met het 40-jarig jubileum van den heer D. de Vries zal het raadzaam zijn, vroegtijdig zich van een plaats te voorzien. Men denke er om dat de uitvoeringen van het Sted. korps steeds precies op tijd aanvan- gen, dat is dus Zondag a.s. om 3 uur. VERPLAAfSING ZAAK. De heer H. Haijtema Pz. opent heden zijn van de Hoogstraat naar de Langestraat 107 bij de Groote kerk verplaatste zaak in kruide- nierswaren enz. De Langestraat is door de zen bouw weer een winkelpand rijker gewor den. De heer Haijtema, die weet dat voor zijn vak de hygiene een eerste eisch is, is zoo ver- standig geweest de verbouwing en de inrich ting van deze nieuwe zaak volgens aanwij- zingen van den Keuringsdienst voor Waren in te richten. Hierdoor is bereikt, dat alles stofvrij wordt bewaard en met het oude sv- steem van open bakken voikomen wordt ge- broken. Hoewel men dit oogenschijnlijk niet zou Slecbts enkele dagen Opruimingvan LANGESTRAAT 93. TEL. 744. bevroeden, is het toch een feit, dr.f de heer Haijtema in het nieuwe pand over bijna vier- maal zooveel oppervlakte beschikt dan in het vorige. De etalage verdient zeer de aandacht en wel in het bijzonder om de daarin geplaatste doos. waarin de cacaofabrikatie van a tot z is aangegeven. Achter den winkel is een aardig privekan- toortje ingericht, terwijl op de zich achter het huis bevindende plaats een ruim pakhuis staat voor het bergen van alle mogelijke goe- deren. De verbouwing geschiedde volgens plannen van den heer S. Bak en werden op verdienste- lijke wijze uitgevoerd door den heer P. v. d. Waal. Getnensd Nieuws DE KWEEKSCHOOL VOOR VROED- VROUWEN TE HEEREEN. In een voorstel tot wijziging van de be- grooting van arbeid, handel en nijverheid wordt meegedeeld: De uitslag van het onderzoek in zake hei subsidie voor de Kweekschool voor vroed- vrouwen te Heerlen ingevolge de aanne- ming door de Tweede Kamer op 2 December 1924 van een amendement van den heer Bood tot schrapping van de voorgestelde verhoo- ging der subsidie met 80.000.noopt tot nader overwegen van mogelijkheden van be- zuiniging, waartoe meer tijd vereischt wordt dan thans bij dit eerste onderzoek ter be- schikking stond. Hierdoor is het den minister vUn arbeid, handel en nijverheid nog niet mogelijk, een definitief voorstel te doen. Thans wordt voorgesteld alleen voor 1925 het subsidie te verhoogen met 80.000. Daardoor zal,het mogelijk zijn, de inrichting gaande te houden in afwachting van het de finitief voorstel, dat na den zomer, op grond van het volledige onderzoek, zal kunnen worden gedaan. Dit voorstel bindt voor de toekomst in niet de minste mate. EEN ONTROUW GEMEENTE- AMBTENAAR. Voor de vierde kamer der •Amsterdamsche rechtbank is Dinsuag behandeld de zaak te gen een 32-jarigen gemeente-ambtenaar uit Hilversum, hpschuldigd dat hij in den loop van het jaar 1923 in zijn kwaiiteit van ge meente ambtenaar, c. q. klerk bij de. gemeente Hilversum, met het oogmeilk zich wederrech- telijk toe te eigenen verzuimd had af te dra- geri van 990.52, hetwelk verantwoord moest worden wegens den periodieken verkoop van meststoffen door de gemeente Hilversum. Uit het langdurig verhoor der getuigen, meerendeels ambtenaren der gemeente Hilver sum, bleek, dat de gelegenheid tot verduiste- ring buitengewoon gunstig is geweest, daar van een voldoende controle geen sprake was. Eisch: 4 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Muller Massis, pleite voor een voonvaardelijke veroordeeling. LIJK OPGEGRAVEN. Naar Het Volk verneemt, is op een dor laatste dagen van de vorige week op het roomsch-katholieke kerkhof St. Barbara, aan den Sloterstraatweg te Amsterdam, het lijk cpgegraven van een vrouw van middelbaren kef tijd, op vermoeden dat deze vrouw ten ge- volge van vergiftiging om het leven zou zijn gekomen. Het lijk is ter gerechtelijke scboit- wing naar het Wilhelminagasthuis \-eiToerd. Het onderzoek in deze zaak is nog niet beein- digd. DE LUTINE. Naar we vernemen, zal het bergingswerk op de Lutine nabij Terschelling de volgende week door hetzelfde consortium van verleden jaar hervat worden. Het werk zal op dezelfde wijze geschieden, waarvoor het stcomschip Stortemelk II ge- scharterd is dat thans te Haarlem voor dit deel in gereedheid wordt gebracht. MOORDAANSLAG. Dinsdagavond tmstreeks 10 uur kwam de heer P. J. V. van een vergadering der Coop., vereeniging De Volharding, waarvan hij se- cretaris is, welke gehouden was in het gebouw der vereeniging aan de Delftschlaan in Den Haag. Hij zou te voet naar zijn woning in de Schaikburgerstraat gaan, maar ging eerst zijn vrouw afhalen. die een bezoek had ge bracht aan hun getrouwde dochter in de Reitzstraat. Teen hij daar had aangebeld, stond plotse- ling een man voor hem, in wren hij herkendc J. v. V., die vroeger bakkersknecht was ge weest bij De Volharding. Deze man loste A bout portant een schot op hem. Blijkbaar was de dader den heer V. nagesloopen, doch deze had daarvan niets bemerkt. Door het vallen van het schot ontstond een tumult, waarvan de dader gebruik maakte en den haal nam. De getroffene zette hem nog na, doch moest dit spoedig opgeven wegens bloedverlies. Het bleek, dat dc heer V. getroffsn was den linkermondhoek. De kogel ging door den mond, raakfe de tcng schoot een kies uit en zette een anderen kies dwars on den kaak.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1