AiKmaarsche Oourant Herhalingsoefeningen. t Oe terugkeer van Klompvoet PRiJSCOURANTEN FEII1LLETON. Laat ons No. 101 1925 Hondsrri Zeven en Twintigsfe Jaargang, Donderdag1 30 April. De BURGEMEESTER van ALKMAAR loept bij dezen de in het verlofgangersregis- ter dezer gemeente ingeschreven verlofgan- gers van de hieronder vermelde lichtingen, korpsen en korpsonderdeelen op, om op nader aan te geven data, krachtens artikel 31, eer- ste lid, b, in verband met artikel 33 der Dienstplichtwet, in 1925 voor herhalings- oefeningen in werkelijken dienst te komen. Infanterie. Lichting 1919, 1921 en 1922: le, 5e, 7e, ,Se, 9e, lie, 12e, 16e, 18e, 19e, 20c en 21e Regiment. Lichting 1922: 2e, 3e, 4e, 6e, iOe, 13e, 14e, !5e, 17e en 22e Regiment. Wielrijders. Lichting 1919 en 1921: 3e en 4e school- compagnie. Lichting 1922: alle schoolcompagnien. Hospitaalsoldaten. Lichting 1919, 1921 en 1922: lste en 2de compagnie. Lichting 1922: 3e en 4e compagnie. Cavalerie. Lichting 1918: Ie en He Regiment Huzaren. Lichtig"l922: Ie en He Regiment Huzaien (de paardenverzorgers, het personeel, be- stemd voor de veld- en res. eskadrons en het personeel, bestemd voor de eskadrons wiel rijders.) Veldartillerie. Lichting 1919 en 1922: lste tot en met 8e Regimen-ten. Rijdende artillerie. Lichtingen 1919 en 1922. Treinafdeelingen der Artillerie-Brigades. Lichtingen 1918, 1919 en 1922: Ie tot en met IVe Brigades. Vesting-Artillerie. Lichtingen 1919 en 1922: le tot en met 8e schoolcompagnien. Kust-Artillerie. Lichtingen 1919 en 1922: le tot en met 5e Schoolcompagnien. Luchtdoel-artillerie. Lichtingen 1919 en 1922. Pontonniers en Torpedisten. Lichting 1919: le en 2e Comp. pontonniers. Lichting 1922: le en 2e comp. pontonniers en comp. torpedisten. Genietroepen. Lichting 1919: lste bataljon (de pioniers en de spoorwegtroepen). He bataljon (de radiotelegrafisten, de te- legrafisten, de telefonisten en de overigen). lie bataljon. Lichting 1922: Ie bataljon (le en 2e schoolcomp. pioniers en de spoorwegtroepen) lie bataljon (de radiotelegrafisten en de overigen). Ille bataljon. Motordienst. Lichtingen 1919 en 1922. lntendancetroepen. Lichtingen 1919 en 1922. Grenadiers en Jagers. Lichting 1922. Omtrent de data en de plaatsen van op komst kan ieder belanghebbende ten gemeen te secretarie, afdeeling- Militaire Zaken alle gewenschte inlichtingen bekomen. Wijze en uur van opkomst. Hij moet zorg dragen, dat hij zich op dien dag, IN UNIFORM GEKLEED en voorzien van zijn ZAKBOEKJE met VERLOFPAS, alsmeae van alle verdere tot zijn verlofsuit- rusting behoorende VOORWEfiPEN VAN KLEEDING en UITRUSTING, bij het korps aanmeldt. De aanmelding moet geschieden: zoo hij verblijf houdt ;n de plaats van op komst, uiterlijk 8 UUR voormiddags; de overige in Nederland verblijvende dienst- lichtigen vangen op den voor de opkomst epaalden dag de reis naar de plaats van opkomst per spoortrein, tram, stoomboot of ander openbaar middel van vervoer aan voor 8 uur voormiddags en melden zich na aan- komst onverwijld aan bij het korps of op de plaats van bestemming Is volgens de gel- den de dienstregeling van het voor de reis aangewezen vervoermiddel, vertrek naar de plaats van opkomst voor 8 uur voormiddags niet mogelijk, dan begeeft de dienstplichtige zich met de eerste na dit uur vertrekkende ge- legenheid daarheen en meldt hij zich na aan- komst onverwijld aan bij het korps of op de plaats van bestemming; de dienstplichtigen, die buiten Nederland verblijven, melden zich op den voor de op komst bepaalden dag voor 4 uur narniddags aan bij het korps of op de plaats van bestem ming. Bij de korpsen zal worden nage^aan, of de dienstjlichtigen de reis naar de plaats van opkomst tRdig hebben aangevangen. De dienstplichtige, die zonder geldige reden niet Door Valentine Williams. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. Ergens buiten tokkelde een guitaar enkele losse gedee'ten van Spaansche dansen, nu en dan op de maat begeleid door castagnetten. Het zachte gemurmel van stemmen werd hoorbaar telkens wanneer de guitaar zweeg, af en toe klonk een lach of een uitroep. Plot seling riep een stem „Pablo!" het huppelende danswijsje zweeg plotseling midden in een maat en het geklepper van castagnetten hield op. Teen begon hij met zachte, klagende acccoi den een een mooie, soepele tenorstem te zingen. „Se murio,y sobre su cara" Un panuelito le heche Por que no toqque la tierra Esq bocca que yo bese!" De accoorden braken plotseling af en een snaar trilde nog na. Er was gelach, applaus, een geroes van stemmen door elkaar. Toen zei een stem duidelijk in het Duitsch „Hij was nog niet bijgekomen, toen ik tien minuten geleden eens gin? kijken Karl weet tijdig aan de oproeping voldoet, stelt zich aan bestraffing bloot. Bovendien lean hij door de daarvoor bij de wet aangewezen personen en ambtenaren worden aangehouden en naar de plaats van bestemming worden gebracht. Verhindering. De dienstplichtige, die wegens ziekte of om cen andere reden in de volstrekte onmogeliik- heid verkeert om op den bepaalden datum in werkelijken dienst te komen, moet zich naar de plaats van bestemming begeven, zoodra hij daartoe in staat is. De opkomst van een der- gelijken dienstplichtige blijft echter voorloo- pig achterwege, indien zij niet binnen 3 da- gen na den bepaafden dag heeft plaats ge- had. De dienstplichtige ontvangt dan nader bericht omtrent den tijd, waarop hij moet op- komen. Bestaat voor de niet-opkomst geen geldige reden, dan blijft de dienstplichtige verplicht zich onverwijld bij zijn korps aan te melden. Bestaat de reden van verhindering in de aanwezigheid van ziekte of gebreken, dan dient de verlofganger hiervan zoodra moge lijk door overlegging van een gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter gemeentesecre- tarie te doen blijken. Vrijstelling. Voor deze herhaiingsoefeningen genieten vrijstelling: a. zij, die elders wonen dan in Nederland, Belgie, Hannover, Westfalen en de Rijn- provincie; b zij, die wonen in Belgie, Hannover, West falen en de Rijnprovincie, voor zoover zij voor den dag vat' opkomst bij hun com mandant een verklaring inzenden, waaru-it blijkt, dat zij meer dan d-rie uur gaans van de Nedetiancsihe grens at wonen; deze verklaring moet zijn afgegeven door het hoofd van het plaatselijk bestuur of van.de politic of door een Nederlandsch consulair ambtenaar; ra ng c zij, die zich tijdens de herhalingsoefeu; gen, buitenslands bevinden ter uitoefen* van de zeevaart (hieronder niet begrepen de zeevisscherij) Voorts kan de Minister van Oorlog des- gevraagd vrijstelling van de herhaiings oefeningen verleenen aan dienstplichti gen: d die gedurende zoodanigen tijd vrijwillig in werkelijken dienst zijn geweest, dat op grond van de door hen in dien tijd ver- kregen geoefendheid de herhaiingsoefe ningen niet of niet voor den vollen duur noodig worden geacht; e. die tijdens den duur der herhaiingsoefe ningen onmisbaar zijn voor hun ambt, be- trekking of bedrijf; f. die kostwinner zijn, tenzij er meer reden is voor toekenning van vergoeding; al- leen komen hierbij in aanmerking zij, die kostwinner zijn voor: 1hun echtgenoote 2. hun bloed- en aanverwanten in de rechte ldnie; 3. hun andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad; 4. hun pleegouders. 5. degenen, in wier onderhoud zij inge- volge rechterlijk vonnis moeten voor- zien g. die onmisbaar zijn voor de instandhou- ding van de middelen van bestaan van de onder f bedoelde personen. WAT ONMISBAARHEID EN KOSTWIN- NER'SCHAP BETREFT, MOET IN HET OOG WORDEN GEHOUDEN, DAT VRIJSTELLING OM EEN VAN DEZE REDENEN SLECHTS IN ZEER DRIN- GENDE GEVALLEN ZAL WORDEN VERLEEND. Vervoer. De verlofganger, die per spoor, tram of stoomboot moet reizen of op de reis een of meer veren moet passeeren en in wiens zak- boekje aanwezig zijn de vereischte op wit papier gedrukte en met rooden inkt ingevulde vervoerbewijzen en passagebiljetten, behoeft zich voor zijn vertrek naar het korps niet ter gemeentesecretarie aan te meld-en, doch kan zich rechtstreeks naar het station of de aan- legplaats van vertrek begeven; hij stelt al- daar zijn zakboekje ter hand aan den beamb- te, met de uitgifte van plaatsbewijzen belast, of aan den veerman. De verlofganger behoort er op indachtig te zijn, dat hem het zakboek je wordt terug gegeven, alsmede de strook van het vervoerfcewijs, aatigezien deze strook hem gewoonlijk gedurende de reis moet die- nen als plaatsbewijs. De verlofganger, die niet in het bezit is van een vervoerbewijs of passagebiljet, inge- richt om daarop de reis te kunnen volbren- gen, dan wel van het veer of van de veren gebruik te maken moet zich voor zijn vertrek naar het korps ter gemeentesecretarie aanmel- den, teneinde aldaar in het bezit te worden gesteld van het vereischte vervoer- of ander bewijs. De verlofganger, die zich in het buitenland ophoudt, heeft alleen recht op vrij vervoer. voor zoover de reis geschiedt BINNEN HET RIJK en dient om zich rechtstreeks naar de plaats van opkomst te begeven. Bevindt zich in zijn zakboekje geen vervoerbewijs, inge- richt om daarop te kunnen worden vervoerd hoe hij ze buiten westen moet krijgen met die manier van stcmpen van hem „Hij zal gauw genoeg uit het land der dtcomen terugkeeren, wanneer der Stelze Zwarten Pablo het woord geeft!" an-twoordde een andere stem. „0 Pablo!" riep er een in het Sp-aansch, ,,0 Pablo Jij zult je truukjes we! op den Se- ncr probeeren!" „Si, si," klonk het uit vele monden. Madre de Diets," antwoordde een stem in het Spaansch ,met scherp keelgeluid. „Hij zal spreken voor mij, Muchachos! En wanneer hij niet spreken w'ilcaramba! dan zal hij misschien voor ons zingen en voor de mooie Senorita er bij Tc-en volgde een gebru-1 van bijval. Zwarte Pablo vervolgde: „Nog een beetje geduld, amigos, totdat de chef komt. Ik ga het vuur aanmaken Ik sprong overeind. Van het gepraat bui ten, de kreten, het gelach, de grappen hoorde ik niets meer. De tijd voor haodelen was ge- komen. Ik moest onmiddellijk kiezen tusschen vclkomen overgave aan Grundt of een laatste peging tot vrijkomen. Maar welke waarborgen had ik, dat Grundt, a-ls hij den heliograaf bezat de belof- ten zou nakomen. die bij mij als prijs voor de overgave zou geven? Geen enkele Ik kon hem o«et vertrouwen en, zooals hii mij al verteld van de Nederlandsche gemeente af, waar hij de reis voor Rijksreken-ing wenscht aan te vangen, dan wordt hem, op zijn verzoek, het vereischte vervoerbewijs toegezonden. Wenscht de opgeroepen verlofganger van deze gelegenheid tot vrij vervoer gebruik te maken, dan wordt hij uitgenoodigd aan bo- vengenoemdeu Burgemeester ONVER WIJLD op te geven, van welke Nederland sche gemeente hij zich rechtstreeks naar de plaats van opkomst wenscht te begeven. Het vereischte vervoerbewijs zal hem daarna zoo spoed'ig mogelijk worden toegezonden. HET IS NOODIG ZICH TEN MINSTE EEN HALF UUR VOOR HET VERTREK VAN DEN TREIN, DE TRAM OF DE STOOMBOOT AAN HET STATION OF DE AANLEGPLAATS TE BEVINDEN. Kostwinnersvergoeding. Indien tengevolge van het verblijf in wer kelijken dienst van den opgeroepen verlof ganger voldoen-de middelen tot levensonder- houd ontbreken of komen te ontbreken aan de personen, hiervoor onder Vrijstelling" onder f bedoeld, kunnen deze personen in aanmerking komen voor een geldelijke ver goeding zoo den verlofganger wegens dienst- belang geen vrijstelling van de herhaiings oefeningen wordt verleend. Verdere inlichtin gen hieromtrent kunnen ter gemeentesecreta rie worden verkregen. V erzoekschriften. De verzoeken om vrijstelling, op grond van redenen bedoeld onder d tot en met g van hoofdstuk „Vrijstell-ing", om vervroeging of uitstel van herhaiingsoefeningen, nopens op komst in een andere garnizoensplaats of om kostwinnersvergoeding moeten tot den Mi nister van Oorlog worden gericht, en worden ingericht volgens het model dat ter gemeen tesecretarie, afdeeling Militaire Zaken, ver- krijgbaar is. Deze verzoeken, die slechts bij uitzondering kunnen worden toegezonden moeten door de dienstplichtigen persoonlijk op deze afdeeling ter secretarie worden inge- leverd. Overnachten buiten de kazerne. Aan dienstplichtigen, die voor herhalmgs- oefeningen moeten opkomen kan als gunst worden toegestaan, buiten de kazerne te overnachten. De vergunning wordt slechts verleend, in dien de vaste of tijdelijke woning van den dienstplichtige in of nabij de garnizoens plaats is gelegen en de vergunning geen aan- leiding geeft tot het afleggen van zoodanige afstanden, dat daardoor een nadeelige in- vloed wordt geoefend op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen, o.a ten gevolge van buiten deze opeedane vermoeie nis. De vergunning kan worden herroepen: a wanneer blijkt, dat de goede gang van den dienst schade lijdt door het overnach ten buiten de kazerne; b. indien den dienstplichtige straf is opge- legd, tijdens den duur dezer straf; c indien anders redenen dan die, vermeld onder a en b, of het belang van den dienst het noodig maken. Aan den dienstjlichtige, v.ien de vergun ning is verleend, wordt in de kazerne geen iogies verstrekt dan wanneer diens chef het op een der onder 3 vermelde redenen of uit anderen hoofde noodig oordeelt. De dienstplichtigen, die de vergunning wenschen, moeten hun verzoek, daartoe bij ge- frankeerden brief richten aan den korpscom- mandant. Het verzoek moet worden gedaan uiterlijk twee maanden v6or den dag van opkomst, of voor zoover dit niet meer kan geschieden, zoo spoedig mogelijk. Later ingediende verzoeken zullen slechts bij hooge uitzondering voor inwilliging in aanmerking komen- De vergunning teidt niet tot vrijstelling van eenigen dienst. Voorzien in eigen voeding. Vrijstelling van de soldaten-menage, on der toekenning van vergoeding wegens ge- mis aan levensmiddelen, kan worden ver leend aan: gehuwde soldij-genietende militairen, voor zoover zij in hun woonplaats verblijven; andere militairen, om voor hen gewichtige redenen militairen, die op advies van een officier van gezondheid een bijzonder dieet moeten volgen Israelitische militairen; e militairen, die aannemelijk maken, dat zij vegetarier zijn. Het verzoek om vrijstelling van deelneming aan de menage moet schriftelijk bij gefran- keerden brief worden gericht aan den korps- commandant. In de verzoekschriften moeteu de verlof- gangers hun adres duidelijk en volledig ver- melden. Rentekaart. Zij, die ingevolge de Invaliditeitswet ver- zekerd zijn, handelen in hun eigen belang, door hun rentekaart mede te brengen bij hun opkomst. Alkmaar, 30 April 1925. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. b. d. had, hij had een oude rekening met mij te vereffenen. En wanneer mij iets oveikwam voordat het jacht terugkeerde, wat zou er dan van Marjorrie worden? Als ik vrij was, zou ik' haar kunnen helpen; daarom moest ik alles in de waagschaal stellen om te oivt- snappsn. Ontsnappen? Maar hoe? De schuur was solide gebouwd van zware balken, de deur was de eenig zichbare uit- gang. Het traliewerk waardoor de lucfat bin- nenkwam, was een ijzeren venstertje, dat te nauw was dat kon ik bij den eersten oog- opslag zien om door te kruipen. Ik bekeek enderzoekend den vloer. Die was van plan- ken, gced getimmerd en schij-nbaar in goeden toestand. Het klcnk hoi, toen ik met den voet erop stampte en ik veronderstelde, dat het ge- bcuwtje, zooals met de meeste van dit soort loodsen het geval is, cp een fundament van beton was gebouwd. Toen ik de ruimte verder onderzocht en de stukken zeildoek op zij schoof, ontdekte ik, dat daaronder een plank was met een ijzeren ring erin. Het onverwachte van deze ontdek- king en het vooruitzicht van een mogelijkheid te ontsnappen, deed mij een oogenblik ver- bluft en besluiteloos staan. Het gepraat en gelach buiten hadden opgehouden, maar van tijd tot tijd ving mijn oor het geluid van cen regelmatigen voetstap op alsof een waclit ProTidciaal Niemws UIT WIERINGERWAARD. Buitengewone vergadering van de H. M. van Landbouw afd. Wieringerwaard op Maandagavond onder leiding van den heer Jb. Kaan Kz. Aanwezig waren 14 leden. Naar aanleiding van de notulen deelde de voorzitter mede, dat hij met den heer de Boer heeft gesproken over de wenschelijkheid om goedgekeurd vleesch, waarvan een noodslach- ter eventueel te veel heeft, dit te mogen ver- koopen als een collega. De heer de Boer had daarop geantwoord, dat dit reeds zoodanig was geregeld, dat hij dit toestond. De heer R. Kaan vroeg of dit een persoon- lijke opvatting was van den heer de Boer, of dat het bij de wet is geoorloofd. In het laatste geval zou 't goed zijn dat de noodslachters net ook allemaal yreten. De heer Daan Kaan bracht rapport uit van de rekening van den Penniugmeester van de aankoopvereeniging. Deze was geheel in orde bevoriden, zoodat dat tot goedkeuring en decharcheering werd besloten. De peaningmeester deelde nog mede, dat er in totaal was betrokken 85425 K.g. De leden werden opgewekt van de aankoopvereeniging gebruik te maken. De heer Jb. Bakker als afgevaardigde van de gehouden algemeene vergadering heeft geen rapport, doch verwijst naar 't stenogra- fisch verslag, wat in de Landbouwcourant is vermeld geworden. De heer Bakker sprak de wenschelijkheid uit, dat dergelijke belangrijke vergaderingen niet op een tentoonstellingsaag worden gehouden. Hieina werd het kardinale punt aan de oy de gesteld, n.l. de behandeling van de vraag of het wenschelijk was dat Noord- en Zuid- Holland zullen splitsen of niet. Hierover ontspon zich een zeer langdurige discussie. De voorzitter had geen bestuursvoorstel en wilde't liever direct in de vergadering ter be- spreking brengen. De heer K. Zijp meende, dat het reeds 7 a 8 jaar geleden geprobeerd was, doch Alk maar heeft't toen niet kunnen winnen. De heer Zijp vend't niet in het belang van den Landbouw. De heer R. Kaan zeide dat er in de circu- laire van de commissie zoo bijzonder weinig staat waar we hou vast aan hebben. Laat men beginnen om een concreet plan voor te leggen. Wanneer we niet onze leden bij elkaar houden, verkleinen we de geheele zaak, dus zoolang we niet vooruit weten wat we er voor in de plaats krijgen ben ik ook tegen splitsing. Bovendien moet 3/4 van de leden het wiilen, en zou dus Zuid-Holland ook mee moeten gaan. Verschillende afdeelingen in Noord Holland gevoelen er niet veel voor Laat ons dus ons oordeel opschorten, totdat de Commissie ons z^gt, hoe men zich een nieuwe afdeeling voorstelt. De heer C. Strijker zag er ook geen heil in en was't met de vorige spreker eens. De heer H. Koster, tevens lid van de com missie, zeide, dat de meening zooals die hier is gezegd, ook de zijne was. De heer R. Kaan vond't wel jammer, dat 't gezegd moest worden doch het was nu al moeilijk om- onze menschen bij elkander te houden en dit kon dan nog wel eens erger worden. De heer Daan Kaan informeerde naar de motieven van de voorstemmers in de commis sie. De voorzitter merkte op, dat hetgeen de heer Zijp heeft gezegd niet geheel juist is Er was toen een stroommg van enkele jonge lui. Enkele vakvereenigingen zijn toen lid geworden van de Holl. Maatschappij. Van de gelegenheid om den secretaris in Alkmaar te kunnen raadplegen w:erd zeer weinig gebruik gemaakt. De voorzitter meende ook, evenals de heer R. Kaan, dat het niet gewenscht was van- avond reeds een uitspraak uit te lokken; ook in Alkmaar zou het a.s. Vrijdag meer eene bespreking zijn hoe 't zou moeten gebeuren. Wanneer de vakvereenigingen niet Jlink bij- dragen is het totaal onmogelijk. In verband met de gehouden besprekingen was't moeilijl: aan den afgevaardigde een bepaald mandaat te geven, doch hij kon rekening houden met het hier gesprokene. De heer Koster lichtte op verzoek van den voorzitter nog toe, op welke motieven hij als commissielid tegen splitsing is, wanneer we een nieuwe Maatschappij krijgen, dan zullen we de individueele boeren krijgen en dan is het.o, zoo moeilijk die bij elkander te brengen We beginnen af te breken. Verder kan ik niet inzren dat de financieele toestand van de nieu we beter zal zijn dan van de tegenwoordige maatschappij. Voorzichtigheid is aan te beveleu. We moe ten hebben te beschikken over een man die geschlkt is als voorzitter en dan kost het even veel geld als nu voor twee provincien. Zou dus van ons een grootc-r bedrag vorderen. Dan is het ook van groot belang, dat de Mij op en neer liep voor de loods De plank kwam gemakkelijk gemoeg los. Maar groot was mijn teleursetlling. Ik zag niet meer dan een leege ruimte, ongeveer drie voet liep tot op de fundamenten van de lcods, die zcoals ik had verondersteld, van beton waren. Ik stapte in het gat en kroop onder den vlcer. Het was er pikdonker en afschuwelijk warm onder die planken en het rook er sterk naar ratten. Met het gezicht vooover, terwijl mijn hoofd herhaaldelijk tegen de planken fcoven mij stootte, krcop ik iangs de beton- fundeering, tegen alle hoop in hopend, dat ik een of ander gat zou vinden, waar de buiten- muur van de loods niet precies sloot op de betonnen fundeering, en dat mij gelegenheid zou geven mijn vrijheid te veroveren. Maar het moest op teleurstelling uitloopen. Hier en daar vond ik een spleet, die wijd ge- nceg was, dat ik er mijn vlakke hand door steken kon. Maar nergens was een opening waar een levend wezen grooter dan een kat doorheen kon kruipen. Ik kon alleen maar aannemen, dat het gat gemaakt was voor ge val er rcparaties aan het ouderste deel van de loods gemaakt micesten worden. Half gesmoord van de warmte en bijna blind van al het stof, kroop ik met moeite te rug naar het gat. toen mijn hoofd met buiten gewone hevigheid tegen een plank bii den uw drukken. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij m v.h. HERMS. COSTER&Z00N VOORDAM C 9 ALKMAAR gevestigd is in den Haag. Dat brengt voor- deel voor de Maatschappij. De heer P. Schenk vroeg of het niet moge lijk was nu reeds een stemming te houden voor of tegen. De voorzitter zou liever eerst de vergade ring in Alkmaar afwachten. De heer R. Kaan vond er ook niets tegen om te stemmen, dan weten ze meteen in Alk maar, hoe Wieringerwaard er over denkt. Wanneer ze nu reeds weten, dat vele afdeelin gen er tegen zijn kon het gebeuren dat de commissie niet verder ging. Na nog eenige discussie werd toch tot stem ming overgegaan met uitslag dat 9 leden perse tegen splitsing zijn en 5 eerst de ver gadering wiilen afwachten. Dit kan dus door den afgevaardigde worden verteld. Bij de rondvraag zeide de heer Bakker, dat hij nu voor het tweede jaar afgevaardigde was, doch dat 10 vergoeding voor Zuid- Holland te weinig is. Besloten werd om 2e klas reizen te vergoeden, plus 5 verblijfkos- ten. Niets meer te behandelen zijnde volgde sluiting. UIT LIMMEN. Dinsdagavond half acht kwam de Raad in openbare zitting bijeen. Afwezig de heer Kieft. De voorzitter, de heer J. J. Niewenhuizen. opende de vergadering. Medegedeeld werd, dat de grasverpach- ting 4950 heeft opgebracht. Van den Commissaris der Koningin was bericht ingekomen dat aan den burgemeester vergunning is verleend cm 11 dagen buiten dc gemeene te mogen verblijven. Medegedeeld werd, dat een Rijksvoorschot is verleend van 3461 volgens de Landarbei- derswet voor G. S. Hageman. Van de Ned. Vereeniging voor Vreemdeiln- genverkeer was een verzoek ingekomen om toetredino; der gemeente als lid. B. en W. adviseerden afwijzend. Conform besloten. Uit een beredeneerd verslag van de Volks- huisvesting over 1924 bleek, dat Limmen tot die plaatsen behoort waar bijna niets ge bouwd wordt. Det Stichting „Volksuniversiteit" te Alk maar verzocht de gemeente als contribuant toe te treden, waarvoor een contributie van 10 of meer wordt gevraagd. B. en W. adviseerden afwijzend. Conform besloten. B. en W. hebben de voigende voordracht voor hooisteker ingediend: 1. J. Krom Jz. 2. W. Krom Jz. De eerste werd benoemd. Ter tafel kwam het voorstel om aan H. M. de Koningin een verzoek te richten om het aantal vergunniugen op 6 te bepalen (volgens zielental mag dit 8 bedragen). De Nationalc Vereeniging tegen Alcoholisme te Utrecht vroeg het aantal vergun'ningen te beperken. B. en W. stelden voor, het voorstel aan H. M. de Koningin te doen (aantal 6) en in- gaande 1 Januari 1926. Conform besloten. Aan de orde kwam een voorstel om de ter- mjjn voor ontruiming van de woningen A 158, C 49 en 12 wederom voor 6 maanden te verkngen, behoudens goedkeuring der Ge- zondheidscommissie, die voor A 158 compen- satie had verleend, doch voor dc andere wo ningen was nog geen antwoord ingekomen. De voorzitter meencle, dat dc Gezondheids- commissie wilde dat die perceelen zoo spoedig mogelijk worden ontruimd. Alzoo besloten. In behandeling kwam daarna het voorstel fot intrekking van het raadsbesluit 1925 om trent den ligger der wegen Nos. 4, 26, 27, 29 en 30. De voorzitter deelde mede, dat het vaststel- len van den ligger bezwaar ontmoet. Daarom is noodig intrekking van het raadsbesluit van 1915 en het opnieuw bijwerken van den lig ger, goedkeuring enz. volgens besluit 1924. Goedgekeurd. In 1924 js bij het G. E. B. een winst ge maakt van 2264.52U, waarvan 20 pet. vloeit in de gemeentckas. De straatverlichting had 844.22 gekost. Voorgesteld werd i 185.22 af te schrijven op het net. De balans werd vastgestel muur stootte. Blijkbaar was het hout van on der- af verrot, misschien door mieren opgege- ten, de plank viel tenminste als molm in el kaar en mijn hoofd stak door den vloer heer en ik keek in de loods, Toen ontkiemde in mijn brcin een pruchtij, idee. Het beste middel om te ontsnappen is, dat je den schijn wekt reeds ontsnapt te zijn, een theorie, die veel van onze krijgsgevange- nen in Duitschlaud met goed gevolg hebben tcegepast. Wanneer mijn vervolgcis niet be- kend waren met den bouw van "de loods, efl* wanneer van een groot gat in den vloer on middellijk zendgr verder onderzoek de ge- vclgtrekking zouden maken, dat ik cen gang onder den grond gegraven had, zou de waclit 'bij de loods opgeheven worden en ik zou in ieder geval tijd hebben om op adem te ko men en te bedenken, wat mij dan verder te doen stond. Er waren cneindig veel ^pvan- neers" bij mijn plan. Maar het was het eeni ge, dat ik vcor het oogenblik verzimjen kon en ik begon het onmiddellijk uit te voeren. Waar de verrotte plank ingezakt w as, maak- te ik het gat zoo groot mogelijk. Toen klom ik weer naar boven in de loods, bracht de plank met den ring weer op haar plaats an bedekte die weer met de stukken zeildoek; daarna dook ik weer in het gat in den vloer. Ik kroop onder de planken en balken zoo ver weg als ik kon in de andere lichting en bleef toen stil liggen. (Wordt vervolgd.) 41) o—mmma— i T—imrtl a. c. - .IX it J

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5