In behandeling twam het voorstel voor een nieuw contract voor stroomlevering voor het P. E. N.. B. en W. deelden mede, dat zij, trots de winst vau 1924, geeu verlaging van stroom- prijs hebben voorgesteld, orndat ineu wist dat de verhoogde inkoop van stroom van het P. E. N. in het zicht.was. De voorzitter las eeuige cijfers voor, waar- uit blijkt, dat de verhooging van inkoop van den stroom volgens afname 1924 pl.m. 1600 bedraagt. Ook op den kolenprijs e. a. is eenige verandering aangebracht, doch de winst van 1924 wordt (op 100 na) hierbij opgenomen. De Raad discussieerde over het „dure huis- houden" van het P. E. N., doch nam, noodge- dwongen, met het nieuwe contract genoegen. Men wiide ook in Bloemendaal het net over- nemen, doch de Raad wenschte „baas in huis" te blijven. Wijziging begrooting 1924 en idem van 1925. Na voorlezing vastgesteld. B. en W. stelden voor, in afwijking vorig besluit, het vermenigvuldigingscijfer voor 19251926 op 1.4 te bepalen; zij hopen, dat de opbrengst (door betere resultaten bloem- kweekersbedrijf en veehouderij) hooger is dan in 1923. De heer Kieft, later ter vergadering geko- men, meende dat het geen bezwaar is om het cijfer van 1.5 op 1.4 te bepalen. Zonder hoofdelijke stemming besloten. Bij de rondvraag wees de heer Metselaar op den toestand van den weg bij de wed. Kui- per. Spr. vroeg om de wijdte zoodanig vast te stellen, dat men elkander kan passeeren. Men was verkcerd ingelicht. Spr. hoopte, dat B en W. den volgenden winter een clefinitief plan voor dezen weg zullen maken en dat de eigenaren geen bollen planten op grond van de gemeente. De voorzitter zeide, dat de ligger op de Prov. Griffie berust. Spr. zal zijn aandacht hieraan wijden. De heer Kieft wees op den ongewenschten toestand bij K. Vennik. De zandhoop en los- sing was ongewenscht voor het verkeer. Ook hier zal onderzoek volgen. Daarna ging de Raad in comite tot behan- deling van reclames tegen de plaatseliike be- lasting 1924 en 1925. HOLLANDSCHE MAATSCHAPP1J VAN LANDBOUW. Aan de N. H. afdeelingen der H. M. v. L. is door een commissie bestaande uit de hees en H. W. Kuhn en G. Nobel het volgende schrij- ven gezonden: Het bedanken van den heer Olij als secre taris van de Hollandsche Maatschappij van Landfcouw, heeft het bestuur van de Afdee- ling Alkmaar der Hollandsche Maatschap pij van Landbouw aanleiding gegeven om de vraag te stellen of het gewenscht is om wij ziging te brengen in den tegenwoordigen vorm van de Maatschappij, door stichting van twee Provinciale Vereenigingen. Genoemd Afdeelingsbestuur stelde hierbij de uitdrukkelijke voorwaarde dat het n i e t de bedoeling is om in den werkkring van de Ver eeniging tot Omwikkeling van t..n ~nc in Hollands Noorderkwartier, noch van die aer Vereeniging van Oud-leerlingen der Rijkslandbcuwwinterschool te Schagen te treden, doch wat thans nog door de Holland sche Maatschappij van Landbouw wordt ge- daan eventueel te splitsen en samenwerking te zoeken met andere vereenigingen in de Provincie. Op eene vergadering van eenige vooraan- staande personen in het Landbouwvereenl- gingsleven in onze Provincie, werd deze vraag uitvoerig besproken, met het gevolg, dat eene commissie werd ingesteld om het vraagstuk nader onder oogen te zien en even tueel maatregelen te nemen voor ander over- leg. Deze commissie, bestaande uit de heeren: H. W. Kuhn, Naarden, voorzitter; D J. Co vers, Alkmaar; P. Stapel Cz., Hoogkarspel; H. K. Koster, Wierirgerwaard; Ir S Sme ding, Schagen en G Nobel, Lutjewinkel, is hierbij tot de volgende conclusion gekomen: De commissie acht den tijd om tot splitsmg van de tegenwoordige Ho landsche Maat schappij in eene Noord- en Zuidhollandsche Maatschappij over te gaan. Gezien de tegenwoordige huisvesting van de Iandbouwvereenigiugen in het Landbouw- huis te Alkmaar, is de commissie van oor- deel, dat de vestiging van eene Noord-Hol- landsche Maatschappij van Landbouw in ge noemd huis, den N'ooid-Holalndschen land bouw en genoemde Maatschappij ten goede kan komen, mits de goede samenwerking blijft behoudeu. Wanneer eventueele reorganisatie van de H. M. v. L. zou leiden tot het brepgen van oneenigheid tusschen de bestaande iandboiav- vereenigingen in onze Provincie, dan is zi] Van oordeel, dat het beter is om eike reorga nisatie na te laten. De tegenwoordige vereenigingen werken in goede harmonic naast en met elkander; ver- storing hiervan zou erger zijn dan elke reor ganisatie. Met waardeering van alles wat door de tegenwoordige vereenigingen is en wotdt ge- daan, waarvoor de commissie wenscht te zien vastgelegd, dat hierin door de eventueel gereorganiseerde vereeniging geen pogingen mogen worden aangewend om het terrein van de bestaande vereenigingen te betreden, is zij van oordeel, dat bij een zeer bescheiden opzet eventueel nog in samenwerking met de te stichten Z.-H Maatschappij voor ge- meenschappelijke belangen het idee der scheiding alleen op de voorafgaande voor- waarden alle overweging verdient Aldus opgevat kan in samenwerking met de andere vereenigingen waarbij ge- tracht kan worden ook financieelen steun van genoemde vereenigingen te krijgen de ver- dere ontwikkeling der Maatschappij worden bevorderd. In verband hiermede noodigen wij de Noord-Hollandsche Afdeelingen der Maat schappij uit tot eene vergadering op Vrijdag 1 Mei 1925, 's middags te 1 uur in het Landbouwhuis, Kerkpleiu te Alkmaar. om de vraag der al of niet wenschelijkheid der reorganisatie op bovenstaande grouden te bespreken. Voor het vormen van een goed oordeel ver- trouwen wij op de komst van de vertegen woordigers van alle afdeelingen. UIT EGMOND AAN ZEE. Naar wij hedenmorgen uit betrouwbare i>ron vernemen, is door een auto-ondememer, den heer A. Verbeek, vergunning aangevraagd voor een geregelde autobusdienst Alkmaar (via Heiloo, Egmoiidbinneu) naar Egmond aan Zee. De bedoeling is om 10 a 12 inaal per dag been en weer te rijden tegen een tar; J, lager dan dc Ned. Sporwegen thans heffen. Als staanplaats te Egmond aan Zee is toe- gewezen het Pompplein. Het moet gezegd worden, dat een dergdijke verbmding onze badplaats niet onbelangrijk ten goede kan komen Moge zij een voorbode zijn van den grooten weg HeilooEgmoud. Voor de bewoners van Egmondbinnen wordt daardoor ook het isoleinent geheel opgeheveu. De toekomst zal leeren, of deze ondememing rendabel zal zijn, maar zeker is het, dat de route niet onoordeelkundig gekozen is. Het is ons evenwel niet duidelijk, of de verbinding EgmondAlkmaar bedoeld is als een rondrit, n.l. Alkmaar Heiloo Egmondbinnen Egmond aan Zee been en Egmond Alk maar terug, dan wel, of op de terugreis weer dezeTde route gevolgd wordt. In het eerste geval zou dan met twee bussen in tegengestel- de richting moeten gereden worden. UIT WIERINGERWAARD. Door bemiddeling van een comite, dat zich alhier had gevormd, werd dezer dagen door de rederijkerskamer „Cicero" van Nieuwe Nie- dorp alhier het veelbesproken tooneelsuk ,,A1- lerzielen" cpgevoerd. De netto opbrengst van den avond ad 62.17%, werd afgedragen aan den pen- ningmeester van de vereeniging „Het Witte Kruis", door wiens bemiddeling het verder ten bate van Heideheuvel zal worden aange wend. (eflei*eeit is t»pgetogcn UIT HEEMSKERK. De Vereeniging „Koninginnedag" heeft be sloten, na verkregen toestemming van het da- gelijksch bestuur, om een tweedaagsch volks- leest te organiseeren en deze feestiviteiten dit ''aar te doen plaats hebben op den laatsten Woeisdag en Donderdag der maand Augus tus. UIT W1NKEL. De heer G. Nobel, alhier, is benoemd tot voorzitter van de commissie van toezicht op het lager ondervvijs. Ge»ieiis?d Nieuws. RIJKS SEROLOGISCH INSTITUUT. Het nieuwe gebouw van het Rijksserolo- gisch Instituut (vleugel van het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid te Utrecht) zal begin Juni worden geopend in tegenwoordigheid van den Minister van Ar- beid, Handel en Nijverheid en van den Di- recteur-Generaal voor de Volksgezondheid en andere autoriteiten. WENSCHEN VAN OVERHEIDS- PERSONEEL. Gister hield de Hollandsche Maatschappij van Landbouw in hotel de Witte Burg te den Ha^g een buitengewone algemeene vergade- ring. In de morgenzitting stonden eenige huis- houdelijke zaken op de agenda Nadat de Voorzitter de vergadering ge opend had en alle afgeyaardigaen een harte- lijk woord van welkom t'oegeroepen had, in 't bijzonder den heer Kakebeeke, inspecteur van den Landbouw, vertegenwoorciger van den Minister van Eirnenlandsche Zaken en Landbouw, werden eenige bestuursmededee- lingen gedaan. In de plaats van wijlen den heer H. van Eeten/te Ameide werd door de afdeelingen in Zuid-Holland als lid van het Hoofdbestuur vcor Zuid-Holland gekozen de heer v. d. Minne. Over het voorstel van het Hoofdbestuur om de jaarwcdde van den te benoemen secre- taris vast te stellen ontstond eenige discussie. Ten slotte werd dit voorstel bij acclamatie aangenomen. De afdeeling Krommenie had een voorstel ingediend om het jaarboekje af te schaffen, en ter versterking van de kas der afdeelingen dan bet aan de algemeene kas per lid af te dragen bedrag van f 3.50 te brengen op f 3.-. Dit voorstel vond echter bij de andere af deelingen geen ondersteuning. De secretaris deed nog eenige mededeelin- gen van verbeteringen, die in het jaarboekje aangebracht zouden worden. Bij de rondvraag werd door een der afge- vaardigden een opmerking gemaalover de steeds toenemende bezuiniging op landbouw- gebied. De voorzitter antwoordde, dat de Land- bouworganisaties zich zullen verzetten tegen een benadeeling van een maatschappeiijkc groep, die een groot aandee! heeft in de na- turale welvaart. Medegedeeid werd, dat enkele personen in 't Hoofdbestuur de vraag van splitsing had- den opgewofpen. Het hoofdbestuur stond echter in over- groote meerderheid afwijzend tegenover deze kwestie. Door enkelen der aanwezig^n werd aan- gedrongen op algeheele afschaffing van den zomertijd. De heer Kakebeeke dankte voor dc vriende- lijke woorden tot hem gericht en bracht hulde aan den directeur-generaal van den Land bouw, den heer van Hoek, die door langduri- ge ongestel iheid vtrhinderd is zijn werk- zaamheden te verrichten. De Holl. Mij. van Landbouw is een orga- nisatie, die steeds krachtiger wordt. Spr. richtte ten slotte eenige harteliikc woorden van afscheid tot den aftredenden secretaris, den licer Oly. Dr. Molhuysen sprak namens het Kon. Ned. Landbouwcomite. Spr. roemde de goede samenwerking tus schen de Maatschappij en het Comite. Ook deze spr. sprak woorden van afscheid tot den secretaris. Ten slotte richtte de Voorzitter zich tot den heer Oly. Spr. roemde de groote werkkracht en eer- lijkheid van den secretaris. Aan den heer Oly zal nog lang met sympathie in het Hoofdbestuur geaacht worden. De heer Oly dankte geroerd voor alle woorden die tot hem gesproken waren. Hoewel de critiek hem, vooral in de oor- logsjaren niet gespaard gebleven is, heeft hij zich toch met alle toewijding aan de Maat schappij gegeven, en het doet hem leed nu van haar te moeten scheiden. De morgenzitting wordt daarna gesloten. Om half twee opende de voorzitter de mid- dagvergadering, die o.m. bijgewoond werd door den heer v. d. Sande, inspecteur van het Landfcouwonderwijs, den heer Ebels, lid van de Tweede Kamer en Mevr. Bronsveld Vitringa, eveneens lid van de Tweede Kamer. Voorts waren er nog vertegenwoordigers van eenige zusterorganisaties. Als spreker trad op de heer Ir. S. Smeding, Rijkslandbouwconsulent voor Noordholland met het onderwerp: „De beteekenis van de droogmaking der Zuiderzee voor den landbouw in Nederland". Spr. begon met een overzicht te geven van de geologische gesteldhSd van den Zuiderzec- bodem. Duizenden grondmonsters genomen in de tweede helft van de vorige eeuw, zijn ge analyseerd door de professoren van Bemmelen en Adolf Mayer. Aan de hand van een kaart gaf spr. een uiteenzetting van de waarde der aan de oppervlakte gelegen grondsoorten, waaromtrent men zich een oordeel heeft kun nen vormen door vergelijkend grondonder- zoek van aangrenzende polders, dus van gronden, waarvan de cultuurwaarde bekend was. Ook de dikte der verschillende grondla gen in de droog te maken gebieden is be- paald, zoodat de landbouwkundige waarde dei" Zuiderzeegronden in hoofdlijnen bekend mag worden verondersteld. In het bijzonder is de Wieringermeer zeer volledig bemonsterd, zoodat hiervan eer. nauwkeurige geologische kaart samengesteld is kunnen worden. Gevonden werd hier een grootere verscheidenheid van grondsoorten dan in de andere Zuiderzeepolders, waar oVerheerschend een zware en zeer vruchbare klei wordt aangetroffen. De conclusie van Prof. Mayer uit zijn on- derzoekingen en die van Prof, van Bemme len, „dat 75 pet. van de gronden der toekom- stige polders bouwgrond is van groote waar de en slechts een ondergeschikt deel van geen onmiddellijke waarde," zegt wel genoeg, doch behoeft naar sprekers oordeel in gunstigen zin nog een correctie, aangezien met behulp van den kunstmest en waterinlating ook de 1-chte zeezandgronden betrekkelijk spoedig 'n niet te verwaarloozen cultuurwaarde zullen bezitten. Waar een omvangri'k grondonderzoek dus de groote waarde der droog te maken gron den heeft aangetoond, moeten volgens spr., thans zoo spoedig en volledig mogelijk voor- bereidingen worden getroffen, om de in cul- tuurbrenging te zijner tijd 300 doelmatig mo gelijk te doen geschieden. De geschiedenis van de aangrenzende polders geeft tallooze duur gekochte ervaringen, welke verzameld en deskundig verwerkt, een waardevol richt- snoer kunnen vormen voor de pioniers der Zui derzeepolders. Een begin hiermede is gemaakt door de Commissie-Lovink, welke reeds veel waarde vol materiaal heeft kunnen achterhalen, doch het is thans de tijd stelselmatig dit historisch onderzoek voort te zetten. Daarnaast zal zoo spoedig mogelijk een proefpolder moeten wor den aangelegd, welke reeds eenige jaren in cultuur kan zijn als de Wieringermeerpolders droog komen te liggen. De aldus verzamelde gegevens zullen van niet te onderschatten beteekenis zijn voor de landbouwers, welke geroepen zullen zijn deze gronden in cultuur te brengen. Aan de hand van enkele voorbeelden toonde spr. aan, welke belangrijke aanwijzigingen reeds uit de geschiedenis van de eerste cul- i uur jaren van den Anna Paulorvna-, en Waard- en Grcetpolder zijn verkregen voov de Wieringermeer, evenals ook uit die van de IJpclders voor de andere Zuiderzeepolders Hierna overgaande tot de bespreking van den invlced, welke de droogmaking der Zui derzeepolders zal hebben op den landbouw in Nederland, begon spreker met een karakteris- tiek te geven van't landbouwbedrijf, zooalsdit zich gedurende de laatste kwarteeuw in ons land heeft ontwikkeld. Kenmerkend is de toenemende intensiteit van de bedrijven en daarnaast ook de meer dcelmatige kapitaals- en arbeidsaanwending, waarvan een grooter nuttig effect het gevole is. De land- en tuinbouwer is prcducent ge- wcrden vaii de wereldmarkt, Dc eigen geteel- dc granen worden, met groote vooraden van elders aangevoerd, bestemd voor veevceder en cmgezet in vee, vleesch en zuivel 111 groote hceveelheden geexportcerd. Daarnaast heeft zich een belangrijke land- bouwindustrie ontwikkeld. Ook dient genoemd te worden de uitvoer van onze tuinbouwproducten in 1924 ten be- drage van meer dan 100 millioen. De groote beteekenis van den export van on ze land- en tuinbouwproducten blijkt wel hieruit, dat vorig jaar voor ongeveer 672 millioen onze grenzen passeerde, van onze industriepioducten in totaal voor ongeveer 646 millioen. Door dc sterk toegenomen intensiteit van onze bedrijven is het mogelijk geweest, de toe nemende landbouwende bevolking plaats en een bestaan te geven. Door splitsing zijn er meer zelfstandige, dcch kleinere bedrijven ontstaan; of al deze bedrijven economise!] bestaanbaar zullen blij- ken is evenwel zeer de vraag. De gegevens van de laatst gehouden landbouwtelling door1 de Uommissie-Lovink verwerkt, geven aamvij"- ziugen, dat er gedurende de laatste elf-jarige periode eeu gedwongeu splitsing van bedrij ven heeft plaats gehad, ecu der vele sympto- men van een groot gebrek aan cultuurgroud. Van 19101921 is n.l. ongeveer 100.000 H.A. gelegen in bedrijven, grooter dan 20 H.A., weggegaan tot kleinere bedrijeen, waar van ruim 9000 bedrijfjes van gemiddeld 3 H.A. zijn ontstaan, bestemd voor akkerbouw en weidebedrijf. In de gebieden „zeeklei met akkerbouw en gemengd bedrijf" en „weidestrekeu" bleek dat in diezelfde periode ongeveer 5000 nieuwe landbouwbedrijven zijn oi»tstaan van gemid deld nog geen 10 H.A. De groote behoefte aan cultuurgroudeu, als de Zuiderzee kan geven, spreekt hieruit wel overtuigend. Niettemiu toonen de voor- loopige gegevens van de laatst gehouden volkstellmg aan, dat desondanks de bevol- kingstoename sinds 1909 slechts voor eeu zeer gering procent plaaising heeft kunnen vinden in den landbouw, die blijkbaar verza- digd is. Verdei- toonde spr. aan, dat de „landhon- ger" bestaat, ondanks het feit, dat in de laat ste eeuw gemiddeld per jaar 4000 H.A. land door droogmaking, bedijking of ontginning is aangewonnen. De ontginning geeft blijkens recente offi- cieele gegevens slechts zeer matige financiee- le resultaten en rijkssteun zal noodig zijr, om het den zandboeren mogelijk te maken, zich hier een nieuw arbeidsveld te scheppen. Concurrentie van de kleiboeren, welke boven- dien op ontginningsgrond allerminst op hun plaats zijn, moet dus als hoogst ongewens<.ht werden beschouwd. Hierbij korat nog, dat tegenover de land- aanwinning nog staat een aanzienlijk verhes aan cultuurgrond door de uitbreiding van bebouwde eigendommen, straten, wegen. enz. De commissie-Lovink heeft becijferd dat vaft 1912 tot 1922 in Nederland hierdoor meer aan den landbouw is onttrokken (n.l. 24.000 H.A.) dan de Wierint fermeer zal kun- ;ev. 20.000 H.A.) komt spr. tot de volgend- nen geven (01 Resumeeren eonclusien: 1. de splitsing van bedrijven is blijkens statistische gegevens in verschillende streken van ons land reeds verder gegaan, dan overeenstemming te achten is met een econo mische bedrijfsgrootte; 2. niettemin heeft de land- en tuinbouw volgens de voorloopige ste volkstelling slechti e gegevens van de jong ts aan een gering pro cent der bevolkingstoename plaatsing kunnen bieden, zoodat deze bedrijven blijkbaar dus reeds verzadigd zijn van werkkrachten 3. behalve door de te ver gaande splitsing van bedrijven wijzen nog meerdere factoren op het bestaan van „landhonger", waaronder te noemen de abnormaal hooge koop- en prachtprijzen van den grond, 't trekken van jonge kleiboeren naar ontginningen, het emi- greeren e. d. Door de afsluiting en gedeeltelijke droog making der Zuiderzee zal dus, afgezien nog van de vele nevenvoordeelen (waaronder vooral de zoetwaterinlating in de aangren zende provincien) worden bereikt dat: a. meer dan 200.000 H.A. grootendeels zeer vruchtbare grond aan het bestaande cul- tuuroppervlak wordt toegevoegd, waardoor de verdere noodgedwongen splitsing van de bedrijven zal worden tegen gegaan"; b. in verband met den rijldom der droog- gemaakte gronden de waarde van den uitvoer van landbouwproducten aanzienlijk zal kun nen toenemen, waardoor onze handelsbalans gunstig zal worden bei'nvloed; c. door het in cultuur brengen (waaronder het verkavelen) en het verder bewoonbaar maken van een oppervlak van bijna twaal:: Haarleirmcrmeerpoiders (aanleg van wegen, bruggen, woningen en bedrijfsgebouwen) jaren lang arbeidsgelegenheid zal worden gegeven aan duizenden Nederlanders uit al- lerlei beroepen; d. naast den landbouw zal zich handel en industrie kunnen ontwikkelen, waardoor de Stgat provenuen zal bekomen, welke zich thans uit den aard der zaak moeilijk in een rentabiliteitsberekening laten opnemen. Spr. besloot met de opwekking nu eens op te houden met het maken van steeds weer nieuwe begrootingen en gedachtig aan de voortvarendheid van onze landaanwinuende voorvaderen, deze nationale onderneming thans spoedig met voile kracht aan te vat- ten. De heer Smeding oogstte met zijn rede een luid applaus. Op voorstel vau het bestuur werd besloten een telegram te zenden aan den Directeur- Gcneraal van den Landbouw, Dr. van Hoek, die gister den dag herdacht dat hij voor 25 jaar als inspecteur van den landbouw in Zuid-Holland aangesteld werd, waarin hem een spoedig herstel toegewenscht wordt. De Voorzitter bracht den heer Smeding hulde voor de studie die bij van zijn onder werp gemaakt heeft. Hij hoopte dat de aanwezige Kamerleden straks hun stem voor het ontwerp zullen uit- brengen. Op de rede van den heer Smeding volgde eenige discussie, waarbij de spreker nog eeni ge bijzonderheden nader uiteen zette O. m. merkte hij daarbij op dat binnen 8 jaar de drooglegging zoover gereed zal zijn, dat men dan reeds 20.000 H.A. beschikbaar iieeft. De Voorzitter zeide, dat hij hoopte, dat de Maatschappij dezen dag een steentje zal heb ben biigeoragen tot een spoedige uitvoering van het groote werk. Spr. s'oot daarop de vergadering. VREEMDELINGEN VERKEER. De Algemeene Nederl. Vereeniging voor Vreemdeii 11 gen verkeer te 's-Gravenhage heeft naar de N. R. Crt. meldt, het intiatief geno men tot het bijeenroepen van een co-nferentie van afgevaardigden der officieele organisa- ties tot het bevcrderen van het vreemdelingen- verkeer in de verschillende landen van Eu- ropa, teneinde te beraadslagen over de maat regelen, welke den arbeid dezer vereenigingen meer vruchtdragend kunnen dcen zijn. Ter sprake zullen werden cebracht de ver- eenvoudiging van pasformaliteiten, de ver- spreidiug van het propa£randamaferiaal en de controle op die verspreiding, het benoemen van gemeensehanpelijke vertegenwoordigers in het buitenland. vriistellinsr van invcererch- ten cp propagandamateriaa! voor het bui- tenland bestemd, gelijktijdi-ge invoering van den zomertijd enz De eonferenfie zal gefiouo'en woraen van ■19 Mei a.s. te 's-Gravenhage. Gedurende dezen tijd zullen de bijeenkomsten worden af- gcwisseld met uitstapjes in Den Haag, naar Amsterdam, Rotterdam, de Internationale voorjaarsblcemententoonstelling te Hecmste- dc, Boskoop ijz. STROOPERIJ EN BEDRIJGINC. Voor de reclitbauk te Almelo hebben giste- ren terechtgestaan J. H. E„ 23 jaar, land- bouwer en fl. K., 22 jaar, landbouwer, bei- den woonachtig tc Tubbergen, bescliuldigd dat zij te Ambt-Dclden, in den nacht van IS op 19 Dec. 1924, ter uitvoering van het door hen geruimen tijd tcvoren in kahn overleg eu rijp beraad opgevat vooruemen, om, in dien zij in den nacht in het jachtveld aldaar, alwaar zij zouden trachten w ild of ander ge- dierte te bemaditigen, door aldaar surveiiee- rende politiebeambten mochten worden be- trapt, tezamen en in vereeniging een of meer dezer beambten van het leven te berooven, al- thans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen toen zij beiden zich aldaar in het jacht veld bevonden en bemerkten, althans vermoed- den dat zij door politiebeambten werden achtervolgd-, zich beiden opzettelijk tegelijker- tijd hebbeii omgedraaid. waarop de 2e bekl. K., onmiddellijk opzettelijk op de aldaar sur- veilleerende politiebeambten H. J. Horck en A. Kolthof, die zich toen op ongeveer 10 pas afstand van_ hen bevondeii, het' licht uit de door hem, K., gedragen liditbak zou hebben dcen schijnen, teneinde den lsten bekl. in staat te stellen en de gelegenbeid te geven, het door hem, le bekl., gedragen geladen jachtgeweer op genoemde pclitiebeambten te richten en daarmede een schot op hen te los, sen, en de le bekl., E., opzettelijk in het op die wijze door den 2den bekl. verschafte licht een met een hagelpatroon geladen jachtge weer op meergenoemde politiebeambten zou hebben gericht en daaruit een schot op hen hebben gelcst, zijnde de verdere uitvoering van het door hen voorgenomen misdrijf niet vcltooid, alleen tengevolge van de van hun il onafhankelijke omstandigheid, dat alleen A Kolthof door dat schot is getroffen en de Hor de hagelkarrels daar/an teweeggebradi- te verwondingen noch den dood, noch zwaar lichamelijk letsel van dien getroffene hebben vercorzaakt. De zeer uitvoerige dagvaardiug hield te- vens nog verschillende subsidiaire ten-Iaste- leggingen in, o a poging tot doodslag, zware mishandeling, mishandeling met vcorbedach- ten rade, enz. In deze zaak werden een 10-tal getuigen gehoord. De desktindige dokter H. J. Kloos- terman, te Almelo, verklaarde, dat Kolthof wenden in het dijbeen had door ongeveer 38 harelkorrels. Bekl. E. verklaarde, bij ongeluk geschoten te hebben. De andere strooper stemde toe, op de veldwachters gelicht te hebben, hoewel het licht niet sterk was. Eisch: tegen E. 5 jaar gevangeiiisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis: tegen K. 4 iaar, met aftrek. De verdedisrer, mr. J. W. Schneider, achtte de feiten niet bewezen en concludeerde tot vrijspraak. DE HULIG1NG DER VLIEGERS TE ROTTERDAM. De vliegers zullen Zaterdag des morgens 10 uur 35 aankomen aan het station D P., waar zij ontvangen en begroet zullen worden in de wachtkamer. Buiten het station zal de muziek van de politieagenten-vereeniging Her. mandad gereed staan, ben evens de beschik- bare manschappen van de bereden politie, die een eerewacht zullen vormen. In rijtuigen wordt dan naar het stadhuis gereden. In een rijtuig met vier paarden zul len de drie vliegers plaats nemen en de heer Guilonard, de ingenieur die voor het herstel van het vliegtuig naar Philippopel is geweest. Te 12 uur worden de vliegers in de burger- zaal van het stadhuis ontvangen door burge- meester Wytema. Daarna zal men zich in auto's begeven naar het vliegveld Waalhaven. Onderweg zullen de vliegers een kort bezoek brengen aan het bureau van de Koninklijike Lucht- vaart Maatschappij op den hoek van Of*, sin gel en van Old enbarneveldstraat. Er zal een receptie gehouden worden. Te vijf uur wordt een vaandel-defile gehou den bij het Heuvel-restaurant. Tot slot is 's avonds een maaltijd in Pscharr aan den Coolsingel. AFSCHEID VAN DEN COMMISSARIS DER KONINGIN IN OVERIJSEL, Maandagmiddag hebben de leden van Ge- deputeerde Staten van Overijsel den scheiden- den commissaris der Koningin een afscheid^ maaltijd aangeboden. Gistermiddag waren in de Statenzaal te Zwolle vele leden van de Provinciale Staten bijeengekomen om hun voorzitter te liuldigen en afscheid van hern te nemen. Mede was aanwezig jonkvrouwe van Rechteren, de dochter van den commissa ris. Baron van Voorst tot Voorst sprak als oudste lid van de Staten graaf van Rechteren toe. Hij begon met er aan te herinneren dat er ruim 1 jaar geleden groote belangstelling heerschte, wie de opvolger zou zijn van den heer Lyclama. Toen de naam van diens opvol ger bekend werd begreep men in de provincie, dat deze belangen in goede handen waren, de zoo Overijselsche naam van Rechteren was daarvoor borg. De gekoesterde verwachtingen zijn verre overtroffen, ging spr. voort en het is daarom, dat de leden van de Staten er be hoefte aan hebben gevoeld, u een blijk van hun dankbaarheid en erkentelijkheid aian te bieden; hiervoor zijn gekozen drie teekenin- gen van merkwaardige punten in Overijsel: de buitenkant te Zwolle, de Bergkerk te E>e- venter en den Plechelmus-toren teOldenzaal, van den geboren Zwollenaar Co Breman Spr. hoopte dat dit geschenk een plaats zal vinden in de werkkamer van graaf van Rech teren. Hii dankte voorts freule van Rechteren voor haar aanwezigheidin de eerste plaats zien, zoo zeide hij, de Statenleden in haar de vertegenwoordigster van mevrouw van Rech teren, die zoo de gave bezat anderen om haar te vereenigen en beminnelijk tegemoel te tre den, die weldoende rondging en weldoende is heengegaan. Graaf van Rechteren dankte voor het gt- sprckene en het geschenk. Hij hoopte nog eenige jaren getuige te mogen zijn van de welvaart van Overijsel en beval zich en de zijnen in de vriendschap van de Statenleden aao- over de volstrekt pijnlooze en toch Kadicale werking van Mijnhardt's Laxeertabletten. Doos 60 et. Bij Apoth. ea Drogisten. Nu de verkiezingen naderen, hebben de hoofdbesturen van de bondcn, aangesloten bij het comite ter behartiging <an de alge- meene belangen van het overheidsperso- neel, t.w.: de Nederl. Bond van personeel in overheidsdienst, de Centrale Nederland- schc ambtenaarsbond en de Bond van Ne- derlandsche onderwijzcrs, het wenschelijk geoordecld, na te gaan, welke programpun- ten in de aandacht der politieke partijen behooren te v/orden aanbcvolen. De hoofdbesturen hebben met instem- ming kennis genomen van het punt op het verkiezingsprogram der Sociaal-Democrati- schc Arbeiderspartij, hetwelk luidt: ,,Regcling van de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel in georgani- seerd overleg door rcchtstreeksche onder- handeling tusschen de regeering en de vak- vereenigingen van het personeel". Nochtans zijn zij van oordeel, dat hierme de niet zal kunnen worden volstaan; zij wenschen daarom eenige punten daaraan toe te voegen. HOLLAND 3CHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDSOUtf. in

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6