De heer PI an fen g a tiff Kampen sprat daarna als voorzitter van de club van rechtsche Statenleden graaf van Rechteren toe. Namens de club van linksche Statenleden huldigde ran Kortenhout van der Sluijs uit Almelo den scheidenden commissaris. Hij hoopte, dat graaf van Rechteren die belangrijke en omvangrijke taak die hem te Almelo wacht nog vele jaren mag vervullen. VERDRAG NEDERLAND—BELGIE. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 3 de- zer te's Gravenliage tusschen Nederland en Belgie geslcten verdrag tot herziening van eemge bepalingen van het op 19 April 1839 te Londen tusschen beide Staten gesloten verdrag en tot het treffen van eenige regelin- gen ten behoeve van de wederzijdsche belan- gen, alsmede van de bij het verdrag gevoegde overeenkomst nopens de procedure met betrek- idng tot de daarin voorziene scheidsrechterlij- ke oplossing van geschillen. In het Ochtendblad van morgen wordt ecu nittreksel uit het wetsontwerp opgenomen. G KOOT-NOO R DHOLLAN DCHL VEREENIGING VAN LEVENSVERZE- KERING EN LIJFRENTE, AMSTERDAM. (Vervolg.) De royementen waren, de tijdsonistandighe- den in aanmerking genomen, niet ongunstig. Bij eene vergelijkmg met het geroyeerde be- drag in het vorig boekjaar dient in aanmer king te worden genomen, de stijging der por- tefeuille, terwijl er eveneens rekening moet worden gehouden met het feit, dat in 1924. door overlijden en uitkoering bij leven, een bedrag van ruim 23000 meer verviel, dan uit dien hoofde in 1923 werd afgevoerd. De verzekerde rente op de gebruikelijke wijze (door vermenigvuldiging met 10) tot kapitaal herleidende, is per saldo de toename van het totaal verzekerd kapitaal 1.071.977.09 tegen 914.675.4254 in 1923, welk resultaat ook zeer bevredigend is te noe- men Er was dit jaar een toename van 3943 po- lissen met 620.524.99 voor de volksverzeke- ring. Voor de Levensverzekering was de toename 271 posten met 257.763.50 verzekerd kapi taal en 19.386.86 verzekerde rente. De totaal stand van de verzekerde kapitalen en rente was 19.239.721.45 en 119 813.18 De verzekerde rente op de gebruikelijke wij ze (door vermenigvuldiging met 10) tot kapi taal herleidende, is dus totaal verzekerd 20.437.853 25. Het maximum-risico op een hoofd bleef be paald op 5000. In totaal is in herverzekering gegeven 319 456.33 kapitaal en 11.390 rente. De afschrijvingen in de afdee'.ing Volksver zekering door diverse oorzaken bcdragen to taal 6844 posten met 705.871.05 verzekerd kapitaal. De afschrijvingen in de afdeeling Levens verzekcring zijn in totaal 184 posten met f 215.959 verzekerd kapitaal 2.869 verze kerde rente. De in dit boekjaar gekweekte rente bedroeg 4 97 petterwijl in verbrnd met den in de be- rekening gebruikten renfevoet van 3, 3 lA en 4 pet. vereischt werd 3.51 pet., zoodat de marge '..46 pet. bedroeg. Evenals vorige jaren is de premie-reserve weder met netto premien berekend, waarbij dezelfde rentevoet en sterftetafels als grond- slagen gebruikt werden. De in 1924 overgenomen portefeuilles wer den als nieuwe inschriivingen behandeld en daarvoor werd dus ook dc netto methode toe- gepast. 'Alleen voor de fondsen, welke voor 1923 werden overgenomen. is, evenals vorige iaren. de zoogenaamde gewijzigde bruto methode gebruikt. In totaal hebben de kosten voor de pensi- oenregeling daardoor over 1924 bedragen: Premien 9.14026. Toegevoegd aan de reser ve, als storting ineens 1.537. Totaal 10 677 26 Der traditie getrouw werden ook nu weder de effecten en de insrhriiir'ngen op het Groot- boek tegen den 31 Decemberkoers in de ba- lans opgenomen. Het voordeelig koersverschil per saldo be- dragende 65 388 89, wei'd op de rekening ..Reserve voor koersverschil op beleggingen" bijgeschreven. De posten „Meubilair" en „Materieel en Drukwerk" werden weder voor 1 in de ba- lans opgenomen en alle daaraan in 1924 be- steede gelden, evenals die voor kantoormachi- nes. ten I ask- van de onkosten geheel afge- schreven. Van de boekwaarde der kluis werd evenals in 1923 3000 afgeschreven. Het saldo extra reserve is op de balans 399.586 72%. Het saldo op de balans van reserve voor koersverschil op beleggingen is 134.802 81s. De reserve voor minder courante fondsen vormt een saldo op de balans van 25.170 en de reserve voor uitbreiding een saldo van 35 000. Het verslag behandelt verder uitvoerig de beleggingen. Daarna volgt een overzicht van de bedrijfs - rekeningen. Het verslag behandelt verder de verdeeling van alle gemaakte kosten. de opslagrekening, de renterekening, de bedrijfsrekening Levens verzekering, de bedrijfsrekening Volfeverzeke- ring. de bedrijfsrekening Lijfrenten en de algemeene Bedrijfsrekening Aan het einde van het verslag wordt met genoegen geconstateerd, dat 1924 weder tot de beste jaren mag worden gerekend, waarin opnieuw de kerngezonde toestand der „Gi'oot Noordhollandsche" is versterkt. De balans geeft in debet en credit een totaal van 3 649.683.12%. De verlies- en winstrekening wijst in debet en credit 785.447.68J4 aan. Toegevoegd is het rapport van den Wiskun- digen Adviseur. DE WEELDEBELASTING. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland te Hoorn heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden terzake van de voorgestelde Weeldebelasting, waar- van het volgende de samenvatting is: 1. Lettenae op den toestand van 's Lands finanden en op de noodzakelijkheid, om tot belastingverlaging te komen, aanvaardt de Kamer voor het oogenblik een ..Weeldebelas ting", echter onder uitdrukkelijk beding, dat deze ook werkelijk Kaar naam naar waarheid draagt en ze practisch en rechtvaardig wordt toegepast. 2. waar de belasting, neergelegd in het ontwerp van wet tot aanvulling der Zegelwet 1917 aan deze voorwaarden niet voldoet, acht de Kamer haar op grond van de voorgestelde regeling ontoelaatbaar en het desbetreffende wetsontwerp, in den vorm, waaronder het is aangeboden, onaannemelijk. 3. De Kamer achtte het noodzakelijk, dat aan de regeering in overweging wordt gege ven, alsnog de organen, door haar ingesteld, tor behartiging van de belangen van handel en nijverheid in de gelegenheid te stellen, haar oordeel kenbaar te maken over de wij ze, waardoor op meer practische en redr- vaardige wijze het doel wordt bereikt, dat de wetgever zich bij de indiening van het ont werp van wet voor oogen stelde. 4. Wanneer hieraan niet zal kunnen wor den voldaan en zijn slechts wijzigingen iu het aangeboden ontwerp toelaatbaar, dan geeft de Kamer het volgende in overweging a. Ten opzichte van artikel 81a sub le van het ontwerp wordt het heffen van een zegel- recht eerst toegepast, wanneer de vertering tot een zeker bedrag is opgevoerd. b. Artikel 81a sub 2e worde aan een alge- heele herziening onderworpen, waarmede be reikt zal kunnen worden, dat rekening gehou den wordt met den aard van het artikel en van de omstandigheid, waaronder het wordt gekocht. c. Aankoopen tot slechs een gering bedrag, moeten vrij gesteld worden van de heffing d. De artikelen, verkocht in zaken, welker omvang en stand reeds getuigen, dat zij, die daar hun inkoopen doen, zich eenige weelde niet kunnen veroorloven, vallen niet onder de bepalingen der wet. e. De heffing der belasting heeft niet plaats bij en door den detaillist, maar aan de bran. f. In artikel 81g worde bepaald, dat bij in voer van zaken genoemd in artikel 81a, onder 2e, een bijzonder invoerrecht worde geheven van 14 ten honderd der waarde. HET RELLETJE TE HEEMSTEDE. Gister deed de kantonrechter te Haarlem uitspraak in de zaak betreffende het inciden ce tijdens het koninklijk bezoek aan de Bloe- mententoonstelling te Heemstede. Terecht had- den gestaan J. W. O. en F. O., beschuldigd van overtreding van bepalingen der algemee ne politieverordening. De kantonrechter verklaarde het optreden van J. W. O. bij het naderen van den auto van de Koningin niet strafbaar en ontsloeg beklaagde in dezen van rechtsvervolging Ter zake van het niet voldoen aan het bevel van den inspecteur van politie Verschoor zich in een bepaalde richting te verwijderen, werd hij veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. Het O.M. had gerequireerd tot twee maal 10 boete of tweemaal 10 dagen hechtenis. In de zaak tegen F. Odie tijdens het pas- seeren van den koninklijken auto „honger" had geroepen, waardoor de orde zou zijn ver- stoord, verklaarde de kantonrechter het ten laste gelegde geen strafbaar feit en mntsdien werd beklaagde van rechtsvervolging ontsla- gen. Het O.M. had 10 boete of 10 dagen hechtenis geeischt DE GEHEIMZINN10E AUTO- PASSAGIER. De geheimzinnige autcpassagier schijnt in A'kmaar niet lang te zijn vast- gehouden, zegt het Hande'sblad, ten- minste Zaterdag heeft hij, naar nu blijkt, Baarn tot operafieterrein gekozen, echter in een ander emplooi De jonge man heeft zich daar een fiets lafen leveren, een gabardine regenias en een paar bruine schoenen, en is zonder betaling vertrckken. De justitie schijnt met dezen psychopaat, die zooals gemeld, in Bussum thuis hoort en uit het gesticht te Heel is weggeloopen, geen weg te weten. TERAARDEBESTELLING VAN LOUIS BGUWMEESTER. Naar wij vernemea, hebben B. en W toege- staan, dat't begrafeivso'echtighejd van I ouis Bouwmeester zal geschieden vanuit de Stads- schouwburg. Vandaar zal vertrokken worden Zaterdagmorgen te 11 uur. De Vereeniging „Vondelpark" heeft een ge- deelte van het Park (vanaf de ingang van Baerlestraat tot de hoofdingang Stadhou- derskade) beschikbaar gesteld voor het doen opstellen van de ccrporaties. Derhalve zal dit gedeelte van het Park vanaf's morgens 9 uur voor bet publiek gesloten zijn. De aanipelding van corporaties kan plaats- hebben uiterlijk tot Vriidag n.m. 2 uur bij de Begrafenisvreniging „Sax" P. C. Hoofd- straat 38. Ook aanvragen voor toegangsbe- wijzen voor de begraafplaats ..Zorgvlied" kunnen aan genoemd adres gericht worden, doch alleen schriftelijk. Bloemen kunnen alleen bezorgd worden Za terdagmorgen tusschen 9 en 10 uur aan den Stadsschouwburg, ingang zijde Leidsche- strddt KORTE BERICHTEN. Op uitnoodiging van het bestuur van de Kamer van Koophandel in Twente heeft Dins- dagavond mgr. dr. Seipel te Enschede een le- zing gehouden over: het wezen der Oosten- rijksche herstel-politiek. De Vereeniging van leeraren in de han- delswetenschappen heeft dezer dagen te Am sterdam haar algemeene vergadering gehou den onder voorzitterschap van den heer P. Barends. Aan de grens bij Bellingwolde zijn Dinsdag 50 schapen, die over de grens woo den gesmokkeld, door rijksambtenaren in be- slag genomen De vervoerder H. werd gear- resteerd. Verschenen is het jaarverslag over 1924 der vereeniging Oranje Nassau-Museum, ge- vestigd te's Gravenhage. Aan het jaarver slag gaat vooraf een artikel van prof. dr. H F. M. Huybers over: Onze Dynastie. Te Amersfoort is gisteren de bagage- wagen van een D-trein uit de rails geloopen, waardoor het treinverkeer eenigen tijd ern- stigc vertraging ondervond. Er zijn geen per se onlijke ongelukken gebeurd. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi- giag van de grenzen der gemeente Haarlem, Velsen, Bloemendaal, Heemstede, alsmede Haarlemmerliede en Spaarnwoude en ophef- fing der gemeente Schoten en Spaamdam. De vergadering van de Ver. v. d. Ef- fectenhandel te Amsterdam heeft met alge meene stemmen een motie aangenomen, waar in het bestuur wordt verzocht -wi zoo spoedig mogelijk een reglement voor het emlssfewezen vast te stellen. Kechtszaken. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 27 ApriL MISHANDEL1NG. Na het sluitingsuur van de cafe's is de be klaagde, de pakkistenmaker N. P., bij het urinoir Vischmarkt in conflict gekomen met den niet verschenen getuige C. Kuit. Beklaag de bekende dezen getuige, die hem tevoren had uitgescholden en getart, eenige „opdon- ders" te hebben gegeven. Deze getuige, een 50-jarig persoon, is daardoor zoo toegetakeld, dat hij met een verwond gelaat en een gebro- ken enkel in het ziekenhuis ter verpTeging moest worden opgenomen. De getuige B. J. Bakker heeft de mishandeling gezien. E>rie getuigen zijn niet verscenen, waarvan acte ge- vraagd en verleend wordt. Bekl. is reeds eeni ge malen veroordeeld en de berichten die over hem zijn ingekomen, zijn ongunstig. De officier gevoelde niets voor dezen be klaagde. Hij heeft niet kunnen bewijzen dat de mishandelde de bekomen verwondingen heeft ontvangen door de mishandeling, hem door beklaagde aangedaan. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. Vonnis: 2 maanden gev. EENVOUDIGE RELEEDIGING. De 45-jarige Jantje M., echtgenoote van G- H., heeft op 24 Maart den getuige mej. G. O. V., te Broek op Langendijk. eenige grove be- leedigende woorden toegevoegd. Er bestond tusschen de dames een kwestie over de han- delingen der respectievelijke kinderen. De 70-jarige vader van' mej. V. heeft de be- leedigingen gehoord. Beklaagde is al eens we- gens beleediging veroordeeld, wat de politie- rechter een bedenkelijke omstandigheid vond. Eisch: 20 boete of 20 dagen hecht Von nis: 15 boete of 15 dagen hecht. MISHANDELING. De 22-jarige arbeider Com- H. te Het Woud gem. Bergen, heeft op 30 Maart den 13-jari- gen Nic. Wittebrcod mishandeld, welk feit gepleegd is te Egmondbinnen. Nico kreeg van beklaagde een stomp in het gelaat. Beklaagde ontkende. Hij heeft niet gestompt of gestagen, maar hem wel van den dijk afgejaagd. De jon- gen had den vorigen dag op. het land van be- klaagdes patrcon kievitseieren gezocht. De getuige P. Zonneve'.d heeft op een af- stand van 3 minuten gezien, dat beklaagde Nico Wittebrcod in het gelaat heeft gestompt. Eisch25 boete of 25 dagen hecht. „Te veel is't", zegt beklaagde. Vonnis: 20 boete of 20 dagen hecht. EENVOUDIGE BELEEDIGING. De niet verschenen beklaagde Johanna K., hiusvrouw van A., heeft te Hoorn op 31 Maart den 31-jarigen Elisabeth de Vries, huishoudster bij den heer Sleutel, zwager van beklaagde, toegevoegd: ,.Slet, jij hebt 3 onechte kinderen". Klacht volgde- Tegen de juffrouw werd 20 boete of 20 dagen hecht. gevorderd en overeenkom&tig dezen eisch werd zij veroordeeld WEDERSPANNIGHEID. De koopman Dirk S. te Helder, uit anderen hoofde gedetin'eerd, stond terecht ter zake dat hij in den nacht van 29 op 30 Maart zich in beschonken toestand heftig heeft verzet tegen den agent van politie de Haan, die hem we- gens openbare dronkenschap had aangegre- pen, ten einde hem in verzekerde bewaring te stellen. De verbalisant werd bij deze gelegen heid pijnlijk aan een zijner kaken getroffen Beklaagde moest door 3 agenten naar het bu reau worden gedragen. Beklaagde ondergaat thans een gevangenisstraf wegens het doen van een valsche aangifte. Hij maakt veel mis- bruik van sterken drank, doch beweert ze- nuwlijder te zijn en aan toevallen te lijden. De officier achtte voor een dergelijk lijder alcohol zeer zeker ongewenscht en vorderde tegen beklaagde die reeds herhaaldelijk is veroordeeld, 14 dagen gevangenisstraf. De po- litierechter veroordeelde hem tot 1 maand ge vangenisstraf. Hiema sluiting der zitting. Stadsnienws WIJZIGING VERORDENING GRONDBEDRIJF De raadsleden Leesberg, Kusters, Sluis, Bak, Keysper en Govers schrijven in bijlage nr. 70: Burgemeester en Wethouders stellen Uwe Vergadering in bijlage 65 voor artikel 2 der Verordening op het Grondbedrijf (Gemeente- blad 716) aan te vullen in dier voege, dat, indien eigendommen uit het bedrijf worden genomen voor den openbaren dienst, aan het bedrijf niet de waarde dier eigendommen wordt vergoed, doch het bedrijf zal worden ontheven van de schuld, die nog op de gron- den rust, de zoogenaamde proresto schuld. Hoewel de bijlage reeds doet uitkomen, dat over dit voorstel in het College van Burge meester en Wethouders geen eenstemmigheid bestaat en het standpunt van de minderheid in het College in't kort weergeeft, achten de ondergeteekenden de kwestie, waarom het hier gaat, van zoo bijzonder practisch belang en vreezen zij, indien,het voorstel van de meerderheid van Burgemeester en Wethou ders zou worden aangenomen, daarvan voor de gemeente zoo slechte gevolgen, dat zij hebben gemeend hun standpunt nader schrif telijk voor Uwe Vergadering te moeten uit- eenzetten. Voorop zij gesteld, dat de Raad met den inbreng van bepaalde gronden in het Grond bedrijf heeft bedoeld als zijn wil te kennen te geven, dat deze gronden voortaan zouden zijn object van commercieele handelingen. Dit is het leidend beginsel waamaar volgens de verordening het beheer over deze gronden moet worden gevoerd. Naar dit beginsel worden alle contracten (van huur, koop, erf- pacht enz.) opgemaakt; naar dit beginsel wordt ook de administratie gevoerd. Voor de toepassing van dit beginsel is het uiteraard onverschillig, welke de oorsprong der gronden is en welke opofferingen de ge meente zich indertijd c. q. voor de verkrijging heeft getroost. Zij kan ze door erfstelling hebben verkregen, en dan vormt hare waarde een zuiver kapitaal bezit, waar geen schulden der gemeente tegenover staan. Zij kan ze ech ter ook hebben verkregen door aankoop en dan staat tegenover de door den koop ver kregen waarde de schuld der leening, die moest worden aangegaan om de koopsom te betalen. Een en ander beinvloedt de financi- eele uitkomsten van het bedrijf. Maar de in- houd der economische transacties met der- den, als hoedanig de Raad heeft gewild, dat ook de geemeente zelf zal worden beschouwd, wordt uitsluitend door economische factoren bepaald. Als een uitvloeisel van dit beginsel bevat de verordening de bepaling, dat bij uit- neming van gronden uit het bedrijf de ge meente aan het bedrijf de waarde op het tijd- stip der overneming vergoedt. Op het beginsel „inbreng op commercieelen grondslag" kent de verordening een uitzon- deringde gronden, welke ingebracht werden bij de oprichting van het Grondbedrijf, wor den niet ingebracht tegen de waarde maar te gen de proresto schuld. Is van de schuld reeds een gedeelte door de gemeente afgelost en is de grond niet in waarde achteruit ge- gaan, dan beteekent dit dus, dat het Grond bedrijf ten aanzien van dezen grond zijn ges- tie met een surplus op het actief begint. Ligt de zaak andersom, en is op de leening nog maar weinig afgelost, de waarde van den grond daarentegen reeds belangrijk gedaald (wellicht de grond van meet af aan te duur verkregen), aan doet zich het omgekeerde voor en vangt het Grondbedrijf ten aanzien van dezen grond met een passief aan. In het stelsel der verordening past een en ander natuurlijk niet. De bepaling is ge- maakt teneinde daar meestal het eerste der beide gevallen zich zal voordoen het Grondbedrijf met een voordeelig saldo te doen aanvangen. De Gemeente kon zich deze oncommercieele daad veroorloven, daar zij niet tot het verrichten van commercieele han delingen geroepen is. De serie der commerci eele transacties vangt eerst aan met de eerste handeling van het Grondbedrijf na den in breng. De meerderheid van Burgemeester en Wet houders stelt thans voor door dit stelsel groo- tendeels een streep te halen voor zoover het verkeer tusschen de gemeente en het bedrijf aangaat en aldus de uitzondering vrijwel tot regel te verheffen: bij de uitneming van gronden zal voortaan niet meer op de waarde van den grond worden gelet, doch de prores to schuld worden vemoed; in 'teene geval zal het bedrijf minder dan de waarde kriigen, in het andere geval meer dan de waarde. Het eerste geval zal zich wel weer het meest voordoen, doch ook het laatste is denkbaar en het is goed ook aan deze laatste soort van gevallen te derken. Immers in't eerste geval lijdt het Grondbedrijf een verlies, dat men misschien zou willen goed praten door op het algemeen belang te wijzen, dat door de uit neming wordt gediend. Maar in het tweede geval valt het bedrijf een winst in de schoot, waarop het nimmer had gerekend en waar mede geen enkel belang gediend wordt. Dit illustreert de willekeurige werking van het door de meerderheid van Burgemeester en Wethouders voorgestane stelsel. Mag het nog een stelsel worden genoemd? De ondergetee kenden achten deze vraag aan gerechten twij- fel onderhevig, indien zij er op letten, dat de meerderheid van Burgemeester en Wethou ders haar stelsel uitsluitend wil toepassen, als de uitneming geschiedt ten behoeve van den openbaren dienst. Wij hebben te vergeefs gezocht naar de beweegreden en het prac tisch nut dezer restrictie. Vat men het bij uit- stek zwevende begrip „openbaren dienst" eng op, zoodat b.v. de uitneming ten behoeve van den bouw van een nieuw politiebureau er bin- nen, doch b.v. die ten behoeve van een uit breiding van het Slachthuis er buiten zou vallen, dan moet gevraagd worden: van waar dit onderscheid: van waar in het eerste geval aan het Grondbedrijf een onverwacht nadeel berokkent, c. q. een onverwacht voordeel in den schoot geworpen, in het tweede geval niet? Vat men het begrip ruim op, dan ver- valt de beteekenis der restrictie geheel omdat dan geen uitneming denkbaar is, welke niet geschiedt ten behoeve van den openbaren dienst en dit wel om de eenvoudige reden, dat, als de grond niet voor den openbaren dienst bestemd is, er geen enkele reden is hem uit het bedrijf te ncmen. De ondergeteekenden achten het voorstel van de meerderheid van Burgemeester en Wethouders wel zeer sober gemotiveerd. Een nader uitleg van de bedoeling der restrictie komt er niet in voor; de zinsnede over het tweemaal belasten van den kapitaaldienst kan moeilijk juist worden geacht, immers bij de uitneming wordt de kapitaalsdienst in het geheel niet ten tweede male belast, doch slechts de schuld overgenomen en de kapk taalsdienst ten hoogste c. q. belast voor de surpluswaarde, hetgeen geen dubbele belas ting beteekent. Ten aanzien van de hoofd- zaak tenslotte van het voorstel van de meer derheid van Burgemeester en Wethouders le- zen wij wel, dat „het niet aangaat" de voile waarde te vergoeden (men denkt bl::kbaar steeds alleen aan het geval dat de waarde hooger is dan de pro-resto schuld) maar het waarom wordt ons onthouden. Slechts op een punt vertoont het voorstel een schijn van redelijlcheid, n.l. vcor zoover het gronden betreft die indertijd bij de op richting van het bedrijf werden ingebracht; immers, zoo zou men kunnen zeggen; die gronden werden slechts ingebracht tegen de proresto-schuldhet is billijk, dat de gemeen te ze daartegen ook temg krijgt. Maar ook op dit punt is het voorstel-daargelaten nu nog, dat aan deze redeneering geen argument valt te ontleenen om de uitneming nu ook te gen de proresto schuld te doen geschieden, als de inbreng later, cms tegen "de voile waar de is geschied slechts redelijk in schijn. Im mers, was de inbreng tegen „slechts" de pro resto-schuld een vrije daad der gemeente, waardoor, al was zij dan misschien wat wil- lekeurig, ndemand schade leed, de uitneming tegen de proresto schuld werkt daarentegen in het 'bedriif als een envoorziene en onvcor- zienbare gebeurtenis; een rampspoed of een lot uit de loterij. al naar de waarde hooger of lager is, dan de prorestoschuld Beide ach ten wij voor de gemeente noodlcttig. Doordat voortdurend de mogelifkheid openstaat dat 'n dezer beide gebeurtenissen voorvalt, wordt in de gestre der gemeente met de in het Grond- bedriif ingebrachte gronden een element van willekeur en toeval gebracht, oat alle bereke- ningen f. len doet en het verantwoordelijik- heidsgevoel verzwakt. Er is geen grendstuk, ingebracht in het bedrijf, waarvan met ze- kerheid kan worden gezegd, dat de gemeente het nooit voor den openbaren dienst zal noo- dig hebben. Ten aanzien van de handelingen van het bedriif dcet dus met befrekking tot ieder grondshik de soeculatie on de mogelijke voornemens der gemeente haar inh*e. Terwijl de gemeente van den anderen kant maar al te zeer geneigd zal zijn grond, waar- cp slechfs een geringe proreslo schuld rust, met een licht gemoed „voor den openbaren dienst" te bestemmen zonder zich behoorlijk rekenschap te geven van de daarmede in wev- kelijkheid bestede waarde. Naast dit alles schuilen er nog groote gevaren in het begrip „pro-resto schuld" ten tijde van het uitnemen uit het bedrijf. Zoo wordt voor het woonwa- genpark het beste, voorste deel van een stuk grond uit het bedrijf genomen. Wat is nu de proresto schuld? Eene calculatie per M2 over het geheel? Natuurlijk is een dergelijke wijze van doen geheel onaannemelijk. En tot zoo- danige handelwijze zou het voorstel der meer derheid van Burgemeester en Wethouders lei- den. Vrije schatting ten tijde der uitname, ii» welke schatting de factoren vanzelf verwerkt zijn en vergoeding der geschatte waarde aan het bedrijf is de eenige juiste opvatting. Dit zijn de groote practische belangen, die voor de ondergeteekenden bij deze zaak op 'i spel staan. Zij meenen daarom in het belang der gemeente Uwe Vergadering met aan- drang te moeten adviseeren het voorstel van de meerderheid van B. en W. te verwerpen. BOTE RCONT RO L EST AT ION NOORD- HOLLAND. Verschenen is het jaarverslag van het Bo- tereontrole-station Noord-Holland over 1924, waaraan wij het volgende ontleenen Op 1 Januari 1924 bedroeg het ledental 67, n.l. 47 zuivelfabrieken, 7 melkinricbtm- jen en 13 handeiaren. In den loop van he> jaar werden 7 nieuwe leden aangenomen, n.l 6 handeiaren en 1 melkinrichting, terwijl handeiaren als lid bedankten, zoodat op 1 Januari 1925 het ledental bedroeg 72, n.l. 47 zuivelfabrieken, 8 melkinrichtingen en 17 handeiaren. Bovendien staan nog onder con- trole 33 filialen. De hoCTeelheid gecontroleerde boter be droeg in 1924 3.422.084 K G., n.l. 2.199 212 K.G. geprcduceerde en 1 222 872 K.G. bijge- kochte boter. Van de laatste hoeveelheid wer den 189.863 K.G. doorgezonden met het oor- spronkelijke rijksmerk. De boterproductie was in 1924 ongeveer 2 pCt. lager dan in 1923, terwijl de bijkoop in 1924 ongeveer 6 pCt. la ger was dan in 1923. In 1924 werd dcor,het siation 400 bij- gedragen in de reclame van den F. N.' Z. vooi net rijksbotermerk in spoorwegcoupe's en trams. Vcrmeld wordt, dat bij arrest van den Hoo- gen Raad der Nederlanden van 29 Sept. 1924 is verworpen het cassatiebero p van een toterhandelaar, niet aangesloten bij een bo- tercontrolestation, die wegens het bezigen van de aanduiding „onder Rijkscontrole" door het Gerecht&liof te Leeuwardenwas veroordeeld tot 200 boete. Hiermede mag dus geacht werden vast te staan, dat de aanduiding „on-" der Rijkscontrole" slechts mag worden gebe- zigd door aangeslotenen bij een der controle- stations. Hoewel deze beslissing tot vcrldoe- ning kan stemmen, blijft eene wijziging der Bcterwet, vcoral met het oog op de misleiden- de aanprijzingen van margarine, ten zeerste gewenscht. In 1924 werden totaal 3.028.900 stuks rijkshotermerken uitgereikt. Afgekgd werden 2144 oontrolebezoeken. Het aantal genonien monsters bedroeg 2157. Hiervan werden onderzocht: op vochtgehalte 2131 monsters, cp refractiegetal 19S1 men- setrs, op R.M.W. getal 1982 monsters. Slechts 1.42 pCt. der onderzochte monsters bezat een vochtgehalte boven 16.0 pCt.; in 1923 was dit het geval met 1.52 pCt., zoodat het resul taat in 1924 iets gunstiger is geweest Het betrof in totaal 30 monsters, welke afkouistig waren van 19 leden, n.l. 12 zuivelfabrieken, 6 melkinrichtingen en 1 handelaar. Verder werd door 36 leden, il l. 24 zuivelfabrieken, 1 melkinrichting en 11 handeiaren, steeds bo ter bereid en omgezet met een watergehalte beneden 15 6 pCt, zoodat zij zelfs nooit een waarschuwin? hebben behoeven te ontvangen. Het gemiddelde vochtgehalte ova" 1924 bedroeg 13.67 pCt, terwijl het in 1923 13.58 pCt., bedroeg; het is dus nagenoeg gelijk ge- bleven. In Noord-Holland bestaat dan cok ncg meer de natuurlijke toestand en wordt het vochtgehalte der boter nog niet zoo opge- dreven tot aan de grens, als elders wel het geval is. Het gemiddelde R.M W.-getal was in 1924 wht lager dan in 1923 en het gemid- delae refractometercijfer wat hooger. Er wer den in 1924 ongeveer 300 botennonsters meer onderzocht dan in 1923. In totaal werden opgelegd 38 boeten, waarvan 32 wegens een te lioog watergehalte. >!arktr>ericliten AL.KMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 29 April. In de heden gehou den veilingen werd betaa'd voor: Bloemkooi per 100 st. 15f 40, Wortelen per 100 bos 1823, Rabarber per 100 bos f 8.70- - 14.50, Bieten per 100 K.G. f 0.80110 Asperges Dikwit per bos f 1.081.18, Dik- blauw per bos 0 700.86, Brusselsch lof I per 100 K.G. 48—/ 55, II per 100 K.G- 38—/ 45, Kropsla per 100 stuks 7.30— 13.50, Pieterselie per 100 bos 2.10— 3.80, Prei per 100 bos 8.30—/ 14.40, Postelein per bakje 0.620.71, Radijs per 100 bos 4—/ 8.10, Raapstelen per 100 bos 1.502.60, Spinazie per 100 K.G. 2—/ 4.80, Selderie per 100 bos 8— 14.80. N0ORDSCHARWOUDE, 29 April 1200 K.G. Uien: Grove uien 11 20. Drie- lingen 7 40-/ 7 90, Uien 12-/ 12 30, 23600 K.G. Peen 0.50—/ 1 10, 23700 K.G. Roode kool 13 30—/ 16 60, Door- schot 9.60—/ 11.60, 12900 K G Gele kool 6.70—/ 9.30, 56200 K.G. D. witte 1.50— j 3.80, 1350 K.G. Kroten 1.20, alles per 100 K.G. ZAANDAM, 29 April 1925. Veilingver eeniging „de Zaanstreek". Spinazie 50—-SO ct per kist, 2030 ct p. kl. kist, Postelein 90 115 ct. per kl. kist, Raapstelen 2234 ct. p. 10 bos, Selderie 1825 ct. per bos, Pieterse lie 1720 ct. p. bos, Sla I 2 403.50 p. kist, Sla II 1.85—/ 2.50 per kist, Piksla 4280 ct. per kl. kist, Prei 2023 ct. per bos, Peen 27—29 ct. per bos, Rabarber 13H ct. per bos, Bananen 7.50 pfer kist. PURMEREND, 29 April. „Afslagver- eeniging Beemster, Purmerend en Omstre- ken" Aardappelen 0 551 02 per zak (25 K G.), Bloemkooi 15—/ 34 per 100. Spirazie 0.32—/ 0 47 per 5 K G, Sla f 2.70—f 9.10 per 100 krop, Radijs 4.50 tot f 8 40 per 100 bos, Raapste'en 4.10 p. 100 bos. Wortelen 13 per 100 bos.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7