DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bezoekt den Bazar GENTRAAL ZIEKENHUIS Uit den Aikmaarschen Read. No, ton Honderc! zeven en twintigste Jaargang 1925. Dft nflmmet befoa? tiS 3 ETa'den. Abonnementsprljs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.ft*, per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regcl, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. T.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. ZATERDAG Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 2 MEI Voor gemeenteraadsledea en hen die -het willen worden, was het Donderdagmiddag heel leerzaam in onze raadszaal. Het college van Burg, en Weth., waarin eenige vasthoudende en op debat beluste po- litici zitting hebben, heeft de laatste maanden meer en meer het karakter van een debating- club gekregen. Allerlei theoretische vraagstukken, allerlei beschouwingen worden daar ten aanhoore van den Raad, de journalisten en een paar verdwaalde bezoekers op de publieke tribune in bespreking gebracht en de werken van Op- penheim, Van Loenen en andere grootmees- ters der gemeente-politiek liggen bij de hand om ieder oogenblik opgeslagen en geciteerd te worden. Mr. Leesberg haalt in zijn keurige plei- dooien Oppenheim aan en de heer Westerhof zoekt troost bij Van Loenen en zij houden elkaar de standaardwerken voor oogen alsof de wijsheid van alle tijden daarin onomstoo- telijk vastgelegd is. Nu zijn dergelijke debat-vergaderingen heel aardig voor menschen die niets te doen hebben. En niemand zal't het college dat hoe langer hoe meer in een meerderheid en een minderheid gesplitst wordt kwalijk nemen als het zich aan politieke juristerij te buiten wil gaan. Maar de Raad komt maar eens in de vier vveken bij elkaar en als er dan vraagstukken als die over het grondbedrijf op de agenda voorkomen en er een uur lang gedebatteerd wordt over de vraag welke beteekenis er aan de commissie voor de financien moet toege- kend worden, vraagt de buitenstaander zich .onwillekeurig af welk practisch resultaat door dergelijke vergaderingen nu eigenlijk voor onze ingezetenen bereikt wordt. Theorie is heel mooi, maar met theorie al leen komen we niet verder. En een Langestraatwinkelier ziet liever een bazaltine-tegel dan drie kolom kranten- verslag over een theoretische beschouwing van de werking van een financieele commis sie. Negentien raadsleden hebben voor 5 per stuk er kon al een nieuwe stoep voor ge- maakt worden met min of meer aandacht naar de heeren Kusters, Wan Loenen, Wester hof, T-homsen en Oppenheim geluisterd. En het resultaat is geweest dat de heer Co hen Stuart binnen enkele weken nog eens een adres over de verbreeding van de Lange- straat zal moeten inzenden. Want zoowel deze straatverbetering als de vervanging der bruggen is opnieuw voor on- bepaaklen tijd doodgepraat en zal voortaan niec' op de agenda gezet worden eer de com missie voor de financien er haar licht over heeft laten schijnen en ons heeft doen weten of de gemeente in de eerstvolgende jaren deze uitgaven al clan niet nog te boven zal kunnen komen. En dan heeft de Raad nog een half uur zoek gemaakt aan de bruine schoenen van een stratenmaker in tijdelijken gemeente- dienst. Zeer zeker heeft de man zelf nooit kunnen denken, dat zijn schoenen zoo duur zouden worden. Hij is een der weinigen, die niet in vasten gemeentedienst overgaan is omdat hij, naar het oordeel van den betrokken bedrijfsdirec- teur, niet voldoende arbeid voor het door hem verdiende loon lean presteeren. Hij is dus, volgens die taxatie, een werk- kracht op wiens vaste aanstelling met alle daaraan voor de toekomst verbonden rechten en plichten de gemeente geen prijs stelt. Maar de heer Van Drunen heeft oatdekt dat de passeering van dezen man niet in zijn arbeidscapaciteit maar uitsiuitepd in zijn schoenen is gelegen. Hij draagt bruine schoenen en dat is voor een gemeentewerkman een zoo ongepennit- teerde luxe, dat geen enkele bedrijfsdirecteur hem langer dan hoogst noodzakelijk in dienst zal will'en houden. Standen moeten er zijn, ook in gemeente dienst en op de secretarie zal niemand bene- den den rang van adjunct-commies zich met een tikje rood in zijn schoenen op zijn werk wagen. Intussciien behoort deze workman wij zullen de kleur van zijn schoenen en sokken nu maar verder buiten beschouwing laten tot het ongelukkige k'.eine groepje dat niet in vasten gemeentedienst wordt overgenomen. Dat zijn natuurlijk niet de besten, maar het is vanzelf sprekend.dat op het oogenblik van liun aangekordigd ontslag een of meer democratische raadsleden Burg, en Weth. partijdigheid en willekeuv verwijten en het slachtoffer der omstandigheden een goed werkman noemen, die alleen terwille van zijn bruine schoenen aan den dijk gezet wordt. Nu wil het ons voorkomen, dat de zuiverste althans de minst politieke beoordeeling van de arbeidsprestatie van een dergelijke losse werkkracht bii den bedrijfsdirecteur be- rust, al geveu wij gaarne toe dat een com missie van beroep den betrokkene in dergelij ke gevallen meer rechtszekerheid zou ver- schaffen. Men vergete niet, dat een vaste aanstelling de gemeente de verplichting oplegt den man tot 65 jaar in dienst te houden en waar de betrokkene thans 24 is, heeft de gemeente i ij definitieve benoeming veertig jaar lang veel geld voor weinig arbeid uit te keeren. De commissie voor de financien, die zoo graag over onze schatkist waakt, n.oet maar eens uitrekenen wat een belangrijk financieel nadeel dat in den loop der jaren kan ople- veren. Toch is het sneu voor de betrokkenen wan- neer er 2 of 3 niet in vasten dienst overgaan en natuurlijk is men geneigd hier wat genade voor recht te laten gelden. Temeer wanneer blijkt, dat de betrokkene reeds zeven jaar in lossen dienst der gemeen te is. Iemand die zijn ioon niet waard is, had men niramer zoo lang in lossen dienst mogen houden. Nu dit toch,gebeurd is voelen wij er iets voor, dat hij thans niet zonder meer als on- bruikbare kracht aan den dijk gezet wordt. Hij kan nu eenige rechten laten gelden en men zal de consequentie van vroegere nala- tigheid hebben te dragen. Dank zij wellicht de omstandigheid dat de betrokkene katholiek is was ook de heer Bak uiterst democratisch gestemd. Hij en de heer Westerhof traden als verdedigers op en het slot was een apotheose, een katholiek ge meentewerkman met bruine schoeqen geflan- keerd door roode en. zwarte beschermengelen, die een jaar uitstel van executie verkregen en in dien tijd wel zullen zorgen, dat het gratie- verzoek in goed-gunstige overweging wordt genomen. Gelukkig is de bijlage over het Grondbe drijf tot de volgende raadszitting terug geno men- Ware dit niet geschied, dan zou van de" tafel van Burg, en Weth. ongetwijfeld nog. een uur langer gratis college in gemeente- politiek zijn zijn gegeven. Reeds nu is ook daarover weer een meer derheid en een minderheid te bespeuren en het is te verwachtcn, dat een uitgebreide collectie wet- en studieboeken in de eerstvolgende ver- gadering ter beschikking der debatteerende wethouders zal gereed liggen. Waar wij een vrij heftig debat tver ver- wacht hadden was het voorstel van Burg, en Weth., het vermenigvuldigingscijfer voor onze belastingen onveranderd te laten. Wie nagaat hoe diverse Raadsleden zich met mr Kusters aan het hoofd bij de jong- ste behandeling der gemeente-begrooting sma- lend over de financieele politiek van wethou der Thomsen hebben uitgelaten, hoe men zijn begrootingscijfers willekeurig gewijzigd heeft, zijn financieel beleid als van nul en geener waarde heeft gekenschetst, had zeker, nu deze wethouder de juistheid van zijn inzicht naar voren deed komen, nu hij zijn beleid openlijk demonstreerde en eenzejfde voortzetting daar- van aankondigde, een storm van protesten mogen verwachten Maar zelfs mr. Kusters scheen het vraag- stuk onzer gemeentelijke belastingen ditmaal jr. het geheel niet te interesseeren. Zonder discussie of hoofdelijke stemming als cen voorstel van zeer ondergeschikte be teekenis heeft de raad deze bijlage laten passeeren en is het vermenigvuldigingscijfer vastgcsteld zcoals Burg, en Weth. dat nood zakelijk hebben geoordeeld. De rest van de agenda was van weinig be teekenis en rolde dan ook als een te snel afge- draaide film onder den regelmatigen klap van den voorzittershamer door. Rest ons nog slechts eens wat langer aan dacht te besteden aan het getheoretiseer over de taak en de verplichtingen van de commis sie voor de financien, die door een minder heid van Burg, en Weth. als vrijwel overal enmisbaar en door de meerderheid als een dikwijls remmende hindernis beschouwd wordt. Laten wij allereerst even vaststellen, dat deze plotselinge vereering van de commissie voor de financien van een bekend advocaten- kantoor te dezer stede is uitgegaan. De heeren Leesberg en Kusters, advocaten en procureurs, die, volgens de telefoongids, b.un practijk aan de Heilooerpoort uitoefenen, hebben in de vorige raadszitting openlijk hun hciligste gevoelens gedemonstreerd. Niet alleen waren zij de beide eenige raads leden die zich uit vreugde over den verjaar- dag van onze prinses als blijk van lang- jarige verknochtheid aan ons vorstenhuis met een grooten oranjestrik getooid hadden, maar bovendien hebben voornamelijk deze beide kenners van ons gemeenterecht par excel lence zou de heer Westerhof zeggen zeer sterk hun groote bewondering voor den ar- heid van onze financieele commissie naar vo ren doen komen. Wij behoeven, na ons uitvoerig raadsver- slag, onze lezers niet langer met theoretische beschouwingen te vervelen. Het gaat er slechts om of de taak van de financieele commissie zoo veelomvattend is dat men haar voor vrijwel elke uitgave van eenige beteekenis zal moeten raadplegen, dan wel of haar werk het algemeene financieele beleid betreft dat bij de jaarlijksche bespre king der begrooting in hoofdzaak wordt vast- gesteld en dat nader beschouwd kan worden bij alle plannen, zooals belasting- en lee- ningvoorsteren die een uitgesoroken fiscaal karakter dragen. Nu zijn wij over het algemeen geen bewon- deraars van de zoogenaamde commissies van bijstand omdat die bijstand dikwijls meer in theorie dan in werkelijkheid tot uiting komt. De commissies bestaan nu eenmaal uit in gezetenen, die, ondanks hun raadslidmaat- schap, van interne kwesties van diverse bedrijven slechts oppervl'akkige kennis kunnen hebben en wanneer een bedrijfsdirecteur, na overieg met Burg, en Weth., eenige noodza- kelijke maatrege'len wil treffen, ondervindt bij meermalen dep remmenden invloed van de aan zijn bedrijf toegevoegde commissie, die zichzelf natuurlijk noodig en deskundig oor- deelt en na allerlei besprekingen soms met bezwaren of wijzigingen komt, die niet in het belang van het bedrijf geacht kunnen worden. De wethouder van onderwijs heeft het nog altijd zonder commissie van bijstand gedaan. Hij schijnt deze allerminst noodig te achten en wij hebben ook nimmer kunnen constatee- ren, dat zij hier ter stede onmisbaar is ge- bleken. Maar diverse commissies zijn er nu een maal en men heeft met hare adviezen reke- ning te houden. Ons inziens heeft de financieele commissie tot taak het algemeene financieele beleid on zer gemeente te controleeren en het is vanzelf- sprekerd dat haar bij begrootingsbeschouwin gen, bij het vaststellen van leeningen, be- lastingplannen en dergelijke een ruim ar- beidsveld wordt toegewezen. Haar adviezen wij zijn dat geheel met den heer Westerhof eens omvatten dezelf- de belangen die in het bij zon der aan den wet houder van financien toevertrouwd zijn. Verder zouden wij in het algemeen niet wil'en gaan. Want waar is de grens van het financieel belang dat de tusschenkomst der commissie wettigt? Zal men over een straat, een huis of een brug. die 6000 kost wel en over een die f 4000 kost met de commissie moeten raad- P]e2en? En wat zal die commissie in dergelijke ge vallen nu eigenlijk moeten adviseeren als zij b.v. dezer dagen haar ^dvies over de verbe- tering van de Langestraat zal moeten geven? In technische beschouwingen dit is uit- drukkelijk vastgesteld mag zij zich niet verdiepen. Willekeurig uitstel laten dergelijke nood- zakelijke staaswerken r.iet toe, zij moeten zoo spoedig mogelijk worden uitgevoerd en ieder- een weet van te voren, dat de gemeente na tuurlijk de kosten daarvan zal kunnen be- talen. De financieele commissie zal dus hoogstens kunnen opmerken, dat het werk duur of goed- koop is, maar dat weet de Raad zelf ook wel. En Gemeentewerken zal met alle genoegen een goedkooper plan leveren, zooals elk werk duurder en goedkooper kan uitgevoerd wor den als men maar steeds bedenkt dat voor dergelijke onderhoudswerken goedkoop in den regel duurkoop zal blijken. Zoo zal het gaan bij de Langestraatplan- nen, bij de bruggeplannen en bij nog heel veel andere plannen. En omdat de commissie ze alle een voor een en soms geruimen tijd na elkaar te beschou- wen krijgt, mist zii de gelegenheid algemeen regelend op te treuen en zooals dat bij de begrooting wel mogelijk is tusschen inkom sten en uitgaven een bepaald verband te leg- gen. Zoo zal de commissie bij tal van voorstel- len min of meer marionettendiensten verrich- ten en zal haar inschakeling slechts een tijd- roovende en daardoor remmende beteekenis hebben. Stelt de Raad in een bepaald geval prijs op het oordeel der finarcieele commissie, welnu de Raad is de hoogste macht en een beslissing in dezen geest zal voor Burg, en Weth. niet anders dan een onafwijsbare uit- noodiging kunnen zijn. Wat steekt er achter deze plotselige ver eering van de heeren Kusters en Leesberg voor de commissie van financien? Is het Lajjgestraatplan of het bruggen- plan voorbastemd om eenigen tijd in deze be- vriezingsinrichting opgeslagen te worden? Is de heer Ringers de man die moet oncler- vinden dat zijn plannen zelfs in dergelijke bewaarplaatsen hiej" en daar tot ontbinding gebracht kunnen worden? Zullen straks alle aan de ziekenhuisplannen verbonden uitgaven door de financieele com missie zoolang gewikt en gewogen worden tot er meer dan ooit van een remmenden en en traineerenden invloed kan worden gespro- ken? Voor de belangrijke uitgaven voor twee nieuwe katholieke scholen inrjehtingen die een bijzonder karakter dragen en zelfs voor andersdenkenden ontoegankelijk zijn waaraan alle ingezetenen door hun belasting- p|nningen zullen moeten bijdragen, voor der gelijke buitengewoon groote uitgaven zal de financieele commissie met geraadpleegd wor den. Reeds nu deed mr. Kusters nadrukkelijk uitkomen, dat haar advies natuurlijk niet ge- vraagd zal worden bij uitgaven waartoe de gemeente wettelijk vein licht is. Wij vreezen- in de toekomst meer dan ooit de remmende werking van de firanciee'e com missie bij alle p'annen, die voornamelijk dc- rechterzijde van onzen Raad zooveel moge lijk zal willen tegengaan of vertragen. En wij betreuren daarom de beslissing waarbij Burg, en Weth. genoodzaakt werden om bij vrijwel alle plannen waarmede onkos- ten gemoeid zijn het onzes inziens vrij over- bodige advies van de financieele commissie in te winnen. Met den heer Sietsma aan hare zijde was de rechterzijde van den Raad met uitzon- dering van wethouder Ringers slechts ze ker van haar overwinning als nog een raads- lid der linkerzljde zich argeloos zou later bepraten. Het ging 9 tegen 10 stemmen, voor of te- gen. en de heer Covers die op de wip stond,. maakte op het laatste oogenblik een bokke- sprong, liet zijn partijgenooten in den steek en werd met gejuich in het kamp der coalitie opgevangen. Het zal spoedig wel blijken, dat zijn avon- tuurlijke neigingen de linkerzijde van onzen Raad duur te staan zijn gekomen. En den inwoner van Alkmaar, speciaal den middenstander; die vraagt hoe het nu met de verbetering van de Langestraat gesteld is, kunnen wij antwoorden, dat deze tot dusver- re alleen nog maar met goede voornemens geplaveid is omdat zij den weg naar de hel der rhetorica, naar den bureaucratischen rompslomp en naar de politieke tinnengieterij is geworden. Asphalt-blocks en trottoirs zijn al -twee- maal weg getheoretiseerd, maar desondanks is men het er allemaal roerend over eens dat er iets gedaan moet worden. De financieele commissie zal er nu haar licht over laten schijnen en wethouder Rin gers kan er op rekenen, dat zijn onverschil- ligheid voor de coalitie hem minstens een decimeter trottoir of enkele meters plaveisel van goedkoopere samenstelling zal kosten Maar tegen den tijd, dat er weer raadsver- kiezingen worden gehouden zal het werk wel gereed zijn. En de middenstanders weten dan dat zij bovenal hun-stem hebben uit te brengen op de voortvarenden onder onze Edelachtbaien, die zoo krachtig hebben medegewerkt om on ze belangrijkste winkelstraat met de eischen van dezen tijd in overeenstemming te brengen. Buitersland DE TOESTAND IN BULGARIJE. Het hoofdbestuur van de Boerenpartij heeft de leiders van- den radicalen vleuge! der Boerenpartij, die beschuldigd worden van deelneming aan de aanslageii, uit de partij gezet. In het reeds gepubliceerde manifest was, zooals men weet, hun optreden reeds verloochend. Het Openbaar Ministerie heeft cpnieuw een onderzcelc bij eenige banken laten instellen Daarbij zijn wederom verscheidene personen in hechtenis genomen, die gezorgd hadden, dat de gelden uit het buitenland in handen kwamen van de samenzweerdei'scrganisaties, waarvoor die gelden bestemd waren. Volgens een telegram uit Sofia heeft men een nieuwen aanslag op k'ening Boris kunnen verijdelen. Officieren ontdekten, dat ender het koninklijk paleis mijnen waren gelegd om het in d? lucht te doen vlie^en DE MEIVIERING IN HET BUITEN LAND. De 1 Mei-betoogingen zijn in Berlijn zon der noemerswaardige incidenten verloopen. De politie had omvangrijke maatregelen ge- troffen om botsingen tusschen de communis- ten en socialisten te voorkomen. De communisten hidden in de Lustgarten een groote betooging, waaraan 15.000 perso nen deelnamen. Er vielen geen - incidenten voor. Naar de bladen melden is in de meeste fabrieken gewoon doorgewerkt. Slechts een klein gedeelte van de arbeiders heeft den eer- sten Mei gevierd. Alle bladen behalve de soc. „Vorwarts" zijn verschenen. De mijnwerkers in het Ruhrgebied namen slechts in geringen getale aan de viering van den Meidag deel. Alleen in de oostelijke en weste'ijke streken en in het noorden van Es sen bleven de personeelen ten deele van het werk weg, in ae overige bedrijven werd met voltallig personeel gewerkt. Over het geheele Ruhrgebied gerekend nam nog geen 14 pet. der arbeiders aan de viering deel, verleden jaar het dubbele. Te Beuthen (Siberie) ontstond tijdens een betooging van soc.-dem. en communisten een botsing met een troep leden van rechtsstaan- de organisaties, die gevolgd werd door een kloppartij, waarbij roode vlaggen met de sov jetcmblemen werden stukgescheurd. De rust kon spoedig worden hersteld. Uit Parijs en omgeving wordt geen enkel incident gemcld. Te Parijs, in het Seine-de- partement en dat van de Seine et Oise bleef van het spoorwegpersoneel niemand thuis. Het aantal stakers bij de groote ondernemin- gen was enbeduidend; alleen de taxichauf- feurs staakten. Te Vincennes werden 3 perso nen gearresteerd, te Versailles 2, die bij de uitgangen van de kazernes pogingen deden om anti-militaristische vlugschriften te ver- spreiden, waarvan 40.000 exemplaren in be- slag werden genomen. Op alle bijeenkomsten verspreidden de be- toogers zich op aanraden van de sprekers ordelijk. Slechts enkele tientallen syndicalis- ten verzamelden zich op de Place de la Re- publique, doch de politie dreef hen. uiteen Tegen den avond was nog slechts melding gemaakt van enkele op zichzelf staande schoten, die te St.-Denis op twee tramwaeens in de CADETTEHSCHOOL, ten bate van het Heden geopend van 's morgens 10 tot 's nachis 2 uur en Zondag van's middag; 2 uur tot's nachis 12 uur. werden gelost. De politie arresteerde nog de inzittenden van twee taxi's, die het opschrift droegen: „Controle Syndical". Onder de in zittenden waren twee redacteurs van het com- munistisch blad „Humanite". De politie nam in de taxi's de gummistokken en fotografie- toestellen in beslag. Gisteren zou ter gelegenheid van de 1-Mei- viering het Fransche communistische Kamer- lid Cachin te Brussel het woord komen voe- ren, doch de minister van justitie had bevel gegeven Cachin den toegang tot het Belgisch grondgebied te beletten. NOODLOTTIG SPOORWEGONGELUK. Nader wordt gemeld, dat bij de ontsporing de lccomotief en de vier eerste wagons van den 8 M. hoogen spoordijk vielen, de locomo tief sloeg over'den kop en bleef met de wieler naar boven liggen, de vierde wagon werd in de derde geschoven en alleen de beide laat ste wagens van de trein bleven op den dijk staan. Het aantal dooden bedraagt 25, een groot aantal gedoode passagiers heeft men hog niet herkend. Het 'aantal geworiden be draagt 18. Aanvankelijk was van Poolsche zijde ge meld, dat het ongeluk waarschijnlijk een ge volg was van een communistischen aanslag. Dit schijnt echter niet juist te zijn. De Duit- sche bladen wijten de catastrofe veeleer aan den toestand van de Pcolsche spoorwegen en aan de onbekwaamheid van het Poolsche spoorwegpersoneel, dat in de Poolsche corr - dor de leiding van de Duitsche treinen c zich neemt. Omtrent de oorzaak van het ongeluk^ ver- klaart in het „Berl. Tag." een buitenlandsch- journalist, die zich in den verongelukten trein bevond, dat het ongeluk aan een defect van de rails is tee te schrijven. Volgens de verkla- ringen van den machinist zou de toestand de rails cp de plaats van het ongeluk reeds ge- ruHiien tijd zoo slecht zijn geweest, dat de treinen slechts zeer langzaam konden pas seeren. Oischocn'het perscneel hiervan hcr- haaldelijk rapport had gemaakt, was in den toestand geen verbetering gebracht. Reeds hadden Poolsche machinisten geweigerd dit trajecl te berijaen. Slechts aan de tcgenwoov- digheid van geest van den machinist cn den stoker is het te danken dat de ramp niet no-: grccter omvang heeft aangenomen; zij had den n.l. cnmiddellijk de vmcn gedoofd Stateii-Genernal TWEEDE KAMER. (Vervolg van het reeds gister onder Tele grammen gepubliceerde). De heer Ker^ten (St Ger. Partij) kant zich met nadruk tegen dit ontwerp. De Olvni- pische Spelen zijii in beginsel heidensch en het is niet gewenscht deze te doen herleven. De belastingen zijn hoog, maar de Regee- ring stelt een millioen beschikbaar voor zede- looze, heidensche spelen. De heer Kleerekoper (S.-D.verde- digde uit voile overtuiging het.voorstel. Hij wees er op dat o.ai burgemeester de lugt er voor heeft geijverd om de spelen in Amster dam te krijgen. Het is onjuist dat het Olyni- pisch Comite aanstonds bij den Staat heeft aangeklopt; men heeft her plan voor een lo- terij gehad maar ministei Colijn wilde die niet toestaan. Wel wilde hij subsidie geven. Openlijk heeft de minister zijn sympathie voor de Olympiade uitgespioken, evenals de heer de Vliigt. Het garantie-fonds in Ant- werpen is in 1920 niet aangesproken. Hier te lande is a! een garantiefonds van een half millioen gulden bijeengebracht Veleil zullen hun bijdragen ook geven als de Staat cioor zijn subsidie de Spelen mogelijk maakt. Het economisch gewin bij de Olympiade zal in zeer vele opzichten grooter zijn dan een mil lioen. Als Nederland thans de kans laat gaan zal het bekend zijn als een benepen 0111 niet te zeggen belachelijk land. De heer V i s s c h e r (A.-R.) wees op cL drastische maatregelen genomen om het bud get sluitend te maken. Veel pijn is daarbij ge daan en er is bij gezegd, dat wij er met het sluitend zijn niet waren. Spr. ziet een mtbrei- ding van de staatsbemoeiing in dit voorstel Als dit de bedoeling is, waarom is dan geen subsidie gegeven aan het Eucharistisch Con- gres, dat honderdduizenden naar A roster- dam bracht en de attentie der gansclie wereld op Nederland heeft gevestigd/ (GeroepIs er om gevraagd?) Is het opvoeding tot zuinigheid, dat nt. reeds aan de werkgevers den raad wordt ge- LKMAARSGHE CQURANT. ft MUZiEK DANS ATTRACTIES ENTREE 10 CENTS

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1