DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. tor Honderd zeven en rwintigste .laarsaiur 1925. Dit nummer bests?* uit twee bladen. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f 2.fr. per post t'2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regelgrootere letters naar plaatsruimte. Brieveu franco S V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. 11 WB'VG Directeur: G. H KRAK. Floofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 4 MLI Bnitenland een doch ook DE BOMAANSLAG TE SOFIA. Te Sofia is Vrijdag voor den grijgsraad be- gonnen het proces tegen de personen, die er van beschuldigd worden, den aanslag in de kathedraal te hebben gepleegd. Toegang tot de zaal was bijna alleen aan journalisten toe- gestaan. De krijgsraad bestond uit driehoofdofficie- ren, den auditeur-militair en een kapitein, ter- wijl een andere kapitein fungeerde als verde- diger der beklaagden "Als neven-aanklagers fungeerden zes advo- caten, optredend namens den staat en de slachtoffers, wier schadeloosstelling 12 mil- Iioen beloopt. Bovendien vraagt de kerk schadeloosstelling van 5 millioen. Vijf beklaagden zijn voortvluchtig, om hun afwezigheid vast te stellen werd hun zaak behandeld. Van de zes-en-veertig getuigen ontbraken er vier. Na voorlezing der acte van beschukli- ting ving het verhoor aan. Het eerst werd de oster gehoord. Hij legde een volledige beken- tenis af. Voor zijn aandeel in de samenzwe- ring had hij 12000 leva ontvangen. „Abad- jeff, die de ontploffingsmiddelen in de kerk bracht, vertelde mij", zoo zeide hij, .,dat de communistische partij te Sofia beschikte over 4000 goed gewapende leden, die onmiddellijk na de explosie in de kathedraal een revoluti- onnaire regeering zouden instellen". De koster vertelde uitvoerig, hoe hij de ont ploffingsmiddelen had verborgen, hoe hij er vast aan had geloofd, dat de communisten van hem een belangrijk persoon zouden ma- ken in de communistische regeering, en hoe voorts zijn persoonlijke veiligheid zou zijn gewaardborgd, doordien hij, als de aanslag mislukte, met een Joegoslavische postauto naar Rusland zou worden gebracht. Hij vertelde ook, dat hij kennis had gedra- gen van den overval op den konng, enkele dagen voor de exploisie in de kathedraal en dat hem ook de moord op den afgevaardigde Georgieff te voren was bekend geweest. Ver- der deelde hij mede dat deze moord speciaai was gepleegd om d«i koning. het kabinet en de hooge okficieren in de kathedraal te bren- gen. De beklaagde Friedemann ontkende elke schuld. Hij verklaarde, dat hij via den hoofd- raddraaier Jankoff voortdurend groote som men geld, meest in dollars, kreeg, omtrent welker herkomst hij niets wist. Hij vermoedde evenwel, dat de bedragen uit Weenen kwa- men. Met deze sommen, alleen in Maart ten bedrage van 400.000 leva, werden talrijke per sonen betaald. In totaal zijn 5000 communisten, in groe- vpen van elk 6 man, georganiseerd. Omtren; de samenwerking van communisten en boe- renbonden wist hij niets anders dan dat er besprekingen tusschen den communistischen leider Manoff en een lid van den boerenbond Kasoffski, hadden plaats gevonden. Niettemin hebben de communistische orga nisaties instructies gekregen, om, wanneer de opstand zou zijn bewerkstelligd, er voor te zorgen, dat de boerenbonden niet de leiding in handen zouden krijgen. Betreffende de internationale medewerking werd Friedmann ten slotte met gesloten deu- ren gehoord. DE KABINETSCRISIS IN BELGIe. Graaf de Broqueville heeft afgezien van de opdracht, een ministerie te vormen. De toe- stand is thans buitengewoon gecompliceerd Hij heeft den koning medegedeeld, dat hij niet den noodigen steun heeft gevonden in het par- lement. Men is thans in een impasse geraakt, en de zaak zal waarschijnlijk uitloopen op Kamer- ontbinding. Heden zal het een maand aeleden zijn, dat het kabinet-Theunis ontslag nam. DE GEMEENTERAADSVERKIEZIN- GEN IN FRANKRIJK. De verkiezingen voor den gemeenteraad hebben te Parijs in alle kalmte plaats gehad. De regeering had dezelfde voorzorgsmaat- regelen genomen als voor 1 Mei. Er zijn ook veel vrouwen candidaat gesteld. maar deze zijn, zooals bekend, niet verkiesbaar. De stemrnen, die op de vrouwen uitgebracht wor den, zullen echter niet slechts als van nul en geener waarde worden beschouwd, aangezien zij wel rrieer zullen teilen bij het bepalen van volstrekte meerderheideen candidaat, die bij niet meetellen der stemrnen op vrouwen de volstrekte meerderheid zou hebben gehaald, kan dus in.stemming komen. De herstemmingen zullen de volgende week plaats vinden. Zij vallen dan samen met den nationalen feestdag ter eere van Jeanne d'Arc. In katholieke kringen en in het algemeon in kringen der rechterzijde gaan nu, naar de Crt. meldt, stemrnen op, den herdenkingsdag te verplaatsen op den volgenden Zondag, dus 17 Mei. De regeering zal in dezen nog nader een beslissing moeten nemen, daar de feest dag van Jeanne d'Arc, zooals gezegd, een na tional feestdag is. ME1VIERING IN HET BUITENLAND. Om de bij koninklijk decreet afgeschafte viering van den Meidag te voorkomen waren in heel Italie uitgebrelde maatregelen geno men. Allc troepen stonden in hun kazernes ge- reed. De militie was gemobiliseerd, terwij! ook kleine gragpen niilitairen en carabinieri overal in de nabijhcid van fabrieken op post stonden. Hier en daar werden manifesten, .die verspreid zouden worden, iu beslag genomen De socialisfischc bladen kondeij hun voorcrc. nomen speciale nummers niet laten verschij- nen, opdat de kopy op de zetterijen in beslag was genomen. De viering van den 1 Mei-dag beteekende in Athene, naar de Tel. weet te melden, voor- namelijk voor de arbeiders een uitstapje bui- ten de stad. Des voormiddags werden spoor- en tramwegen buiten dienst gezet, doch in den namiddag werd de dienst hervat, om de uitgegane reizigers terug te brengen. In Kopenhagen trok een groote demonstra- tie, waarbij circa 25.000 man, meerendeels uitgesloten en stakende werklieden, in optocht van het centrum van de stad naar het groot- ste park. Zij werden daarbij geleid door den premier Stauning en leden van het kabinet, die leiders zijn der verschillende vakbonden. Ongeveer 100 personen, behoorende tot de Deensche communistische partij, hadden zich bij de groep gevoegd, ofschcon de socialisten officieel verklaard hadden, dat zij niets met lien te maken wilden hebben. In het park werd o.a. een redevcering ge- houdeh door een redacteur van „Socialdemo- kraten." Daarbij ontstond een gevecht tus schen sociaal-demorraten en een aantal com munisten die den spreker interrumpeerden en een vakvereenigingsvlag trachtten neer te ha- len. De communisten werden uit het park ge- iaagd en zij moesten 'de hulp inrdepen van de politie om hen te beschermenen veilig naar huis te brengen. De leider der communisten werd ernstig ge- wond. De meeste van de redeveeringen der arbei- dersleiders behandelden het huidige industri- eele conflict. Bij mooi weer had heel Moskou de roode vlag uitgestoken. Het defile laugs het ge- denkteeken van Lenin, waarnaast de Volks- commissarissen zieh hadden opgesteld, duur- de uren. Duizenden kinderen plakten bilietten aan met caricaturen van Hindenburg en den ex-keizer, er. manifesten tegen de terreur in Bulgarije. Volkscommissaris Froernze nam den recru- ten van het roode leger den eed af van „te striiden tegen de vervloekte bourgeoisie." De Meibetoogingen te Londen verliepen rustig en verregenden ten slotte in Hyde Park, waar omstreeks 25.000 personen zich verzamelden rond eenige wagens, vanwaar zij door socialisten en communisten werden tcegesproken. Een menigte van 10.000 perso nen, waaronder talrijke vrouwen en kinderen, was op het Embarkment bijeengekomen, en trok met banieren en muziek, voorafgegaan door enkele politie-agenten te paard, langs de aangegeven route door de stad naar het park. De 1 Mei-viering te Aken is rustig verloo- pen. Op verschillende fabrieken hadden de ar beiders gedeeltelijk verlof gevraagd en enkele fabrieken hebben in het geheel niet gewerkt. Des avcnds widen verschillende feestverga- deringen plaats. Te Halle is het na afloop van de 1 Mei- feesten des avonds tot bloedige botsingen ge komen tussr!"-" ""^ocle frontsiriiders en leden van de Stahlhelm", waarbij stokken en revol vers als wapenen werden gebruikt. Van de le den van de „Stahlhelm" hebben zich twee ge- wonden en van de frontstrijders negen gewon- den aangemeld. Bij een botsing te Milaan tusschen een pa- trouille der nationale militie en eenige revolu- tionnaire elementen in een cafe, is de eige- naar gedcod en een werkman gewond. De 1 Mei-viering in Spanje en Hcngarije is zonder ordeverstoringen verloopen. Ongeveer 10000 personen hebben deelge- nomen aan de 1 Mei-demonstraties te Stock holm. Voor in den stoet werd een bord mce- gedragcn met het opschrift „Nooit meer oor- iog!" In het bijzonder werd hulde gebracht aan de nagedachtenis van Hjalmar Branting, langs wiens graf gedefi'.eerd werd. Ve^seiieidene ministers hielden redevoerin- gen. In Gothenburg bedroeg het aantal betoo- gers 8000, in. Malmo 10.000. DE SPOORWEGRAMP IN DEN POOLSCHEN CORRIDOR. Wat betreft den oorzaak van het spoorweg- cngeluk in den Poolschen corridor wordt in deskundige kringen alhier ernstig gety/ijfeld aan de verklaring der Poolsche spoorwegdi-. rectle, dat men hier met een aanslag te doeti heeft, daar voor zulk een aanslag geenerlci reden kan worden opgegeven. Bovendien wordt beweerd, dat het nauwelijks mogelijk is, cm's nachts binnen een tijd van 20 minuton want 20 minuten tevoren reed een andere trein over het traject de rails zoo los te maken, dat een ontsporing kan plaats vinden, zonder dat de baanwachters dat zouden merken. Ook heeft het verwondering gewekt, dat de verklaring der spoorwegdirectie zoo spoedig na de ramp werd afgelegd. In elk geval, zegt de Tel., wordt door spoor- wegdeskundigen verzekerd, dat de onderbouxv van het traject reeds sedert langen tijd te wenschen heeft overgelateri. Dit was duiaelijk merkbaar geweest aan het sterke slingeren van de wagons. Het Poolsche gezantschap daarentegen meldt, dat volgens de jongste binnengeko- men berichten de spoorwegramp schijnt te moeten worden toegesehreven aan een commu nistischen aanslag. De daders, die den aan slag dan zcujien hebben gepleegd na de laaf- ste ronde der baanwachters onmiddellijk voor het passeeren van den D. trein zouden daar na op het sebied van den vrijstaat zijn ge- vlucht. De Poolsche politie-autoriteiten heb ben zich onmiddellijk met die van Danzig in verbinding gesteld en het ondei'zoek wordt gemeenschappelijk krachtig voortgezet. De Poolsche regeering heeft voor de aanhoudine der daders een belooning van 50.000 zloti uit- geloofd. Bij het onderzoek moet gebleken zijn, dat de ontsporing ontstcnd doordat op verscheide ne plaatsen de i?p«chen waren lostreschroefd. Het aantal slachtoffers is nog met een ver- meerderd, doordat een dei- zwaargewonden overleden is. EEN ONDERGRONDSCHE STRAAT. De planoen voor een onderaardsche straat onder Piccadilly (Londen) zijn thans definitief uitgewerkt en aan, het ministerie van verkeer voorgelegd. De lengte van de straat zal onge veer 1100 voet (circa 350 meter) bedragen. De kosten moeten door de plaatselijke autoriteiten worden gedragen, doch men rekent op een subsidie van het ministerie van financien Een hauwkeurige begTooting der kosten is nog niet gemaakt. STORM BOVEN BELGIe. Vrijdag en den daaropvolgenden nacht heeft over Belgie een storm gewoed, die yeel schade heeft veroorzaakt, vooral in de kust- streek. Te Ostende kon de mailboot niet ver- trekken. De barakken van het zee-laboratori- um werden zwaar beschadigd. Te Vorst bij Brus$el trad de Senne buiten haar oevers. In de buurt van Charleroi werden schoor- steenen en boomen omvergeworpen, terwijl de telefoonverbindingen ernstig beschadigd werden. Het peil van de Sambre steeg te Charleroi met 1 meter 30. EEN AFZETTER. De vormalige directeur der Ankel-Brotwer- ke te Weenen, Arthur Fried, is op grond der wet tegen de prijsopdrijving, wegens het mis- bruik maken van den niodtoesta'nd der bevol- king en wegens't in ernstig gevaar brengen van het openbaar belang, tot acht maanden zware tucnthuisstraf en 10 millioen schilling boete veroordeeld. SLACHTOFFER VAN ZIJN EIGEN BOMMEN. Naar uit Warschau wordt gemeld, heeft daar in de woning van een communistisch journalist een ontploffing plaats gehad, waar. door de journalist ernstig werd gewond. Bij de huiszoeking welke daarop volgde, vond de politie een hoeveelheid ontplofbare stoffen voor het vervaardigen van een helsche ma chine. VER5CHERPTE DRANKBESTR1JDING IN INDIANA. Nadat de nieuwe drastische bepalingen van de prohibitiewet in Indiana gedurenae een week in werking zijn geweest, zijn op grond van die wet 250 personen gearresteerd. Zij zullen waarschijnlijk gevangenisstraffen moe ten ondergaan van 30 dagen tot 6 maanden. De vervolgingsambtenaren hebben een ware terreur ingesteld. Ook het in bezit hebben van oude voorraden wordt gestraft en zelfs wan neer de drank is gekocht op voorschrift van een geneesheer wordt een vervolging inge steld. Er wordt slechts een uitzondering ge maakt, n-1 voor drank voor kerkelijke doel- einden. Men gaat zoover, dat wanneer een politie- agent zweert, dat hij weet, dat iemand sterken drank vernietigd heeft, dit als een voldoende bewijsgrond moeb worden beschouwd voor het bezit van sterken drank EEN DAME DIE IEDEREEN ..DOORZIET". Te Boedapest wordt het gesprek van den dag gevormd door een z.g. „Heilmedium een zekere mevrouw Vary, die in staat zou zijn een ieder met haar blik te doorboren en eventueele ziektcsymptomen direct vast te steli»n. Reeds zou zijn komen vast te staan, dat haar'diagnosen geheel overeen- stemmen met de Rontgenfoto's. Zooals van zelf spreekt heeft deze dame plotseling een geweldigen toeloop van per sonen uit alle klassen der maatschappij oniervonden. AMERIKAANSCHE TOURISTEN NAAR EUROPA. Niet minder dan 9 stoomschepen met dui zenden touristen voor Europa zijn Zater- dag uit New York vertrokken. Verwacht wordt, dat 200.000 Amerikanen dezen zomer een uitstapje zullen maken naar Europa. De vraag naar buitenlandsche valuta bij de banken is verbazend groot en men gelooft dat zeker 500 millioen dollar door Ameri kanen zullen worden uitgegeven in Frank- rijk en Engeland. DE COMMUNISTEN-ACT1E TE PARIJS. De „Matin" deelt nog over de een dezer dagen gevonden communistische docucnenten mede, dat hieruit gebleken is, dat er storm- troepcn bestaan van 800! jonge mannen, alien l'uim voorzien van autcmatische pistolen. Te- vens is bij de gedane huiszoekingen gebleken, dat via Ainerika uit Moskou 30.000 dollars zijn optvangen, welke tegen afgifte van kwi- tantie onder verschillende samenzweerders zijn verdeeld. DE ROOVERBENDEN IN CHINA. De gezanten van Frankrijk, Belgie en Ne- derland zonden aan de Chineesche regeering een nota, waarin zij protestwren tegen de jongste aanvallen van gewapende bendcn in de provincie Honan, die zich meester maak- ten van de ontvangsten op talrijke spoorwea- stations en'daarbij politie-agenten doodden. De nota stelt China aansprakelijk voor de ge- leden verliezen. EEN COMMUNISTISCH COMPLOT TE WEENEN? Uit Belgrado wordt gemeld, dat de Joego slavische regeering de aandacht der Oosten- rijksche regeering gevestigd heeft op het feit, dat te Weenen door Russische communisten een complot wordt voorbereid tegen Joego- slavie. De Joegoslavische regeering verzoekt onmiddellijk stappen te willen doen om het complot tegen te gaan. JULIUS BARMAT ERNSTIG ZIEIC 'Een correspondentiebureau schrijft omtrent den toestand van Julius Barmat, dat na het onderzoek der doktoren op Donderdag 1.1. prof. dr. Krantz verklaarde, dat Julius Bar- mat niet naar het huis van bewaring mocht worden teruggebracht, doch in de Charite moest blijven De rechter van instructie was bereid desbetreffende maatregelen te nemen, doch stuitte op tegenstand bij den Oberstaats- anwalt, die verklaarde, dat hij geen bcambten ter bewaking van Barmat ter beschikking had. Dientengevolge moest Barmat nog denzelfden dag naar Moabit teruggebracht worden. Julius Barmat had bovendien verklaard, dat hij slechts dan naar Charite zou gaan, als zijn vrouw en kinderen hem daar mochten be- ^oeken. Toen Julius Barmat Vrijdag door zijn ad- vocaat werd bezocht, waren zijn voeten bijna lam en hij had bovendien grooten bloedaan- drang naar het hoofd, zocdat men hem slaap- middelen moest geven. Hij is ook niet in staat zich op te richten en vertoont verlammings- verschijnselen. Thans hebben, naar de Tel meedeel, zijn advdcaten een schriftelijk ver- zoek aan den rechter van instructie gericht, waarin er op wordt gewezen, dat de verdedi- ger Bahn reeds op 12 Februari de aandacht er op had gevestigd, dat Barmat ernstig leed aan een zenuwziekte en er levensgevaar voor hem dreigde. Deze verklaring werd eenige dagen geleden door den gevangenisarts dr. Burger bcvestigd. De verdediger beweert, dat Julius Barmat voor zijn geheele leven is geknakt en in een toestand verkeert, welke niet 1 anger mag worden geduld, daar hem anders het- zelfde lot zou treffen als dr. Hofle, die, naar men weet, is overleden. PAARLEN IN EEN AUTOBUS ACHTERGELATEN. De conducteur van een Londensche omnibus vond in zijn wagen 83 paarlen, die hij als on- echt beschouwde en mee naar huis nam. Zijn vrouw maakte er een ketting van voor haar dechtertje. Toen de paarlen zoo tot een ket ting vereenigd waren en „als echte"' glinster cien. begon de conducteur to^h aan de onecht- heid te twijfelen. Hij bracht de paarlen bij de politie. Deze liet door een expert een onder zoek instellen, waaruit blcek, dat de paarlen inderdaad echt waren en een groote waarde vertegenwoordigden. Qe eigenares heeft zicli nog niet aangemeld. SLAAPZIEKTE IN ENGELAND. Lord Milner is lijdende aan slaapziekte. Ofschoon zijn toestand ernstig is, blijft de patient, volgens de jongste bulletins, krach tig Gedurende de verloopen acht dagen zijn in Engeland en W'ales 52 gevallen van slaap ziekte voorgekomen. De oorzaak is nog onb-e- ker.d. TREINBOTS1NG IN TSJECHO- SLOWAKIJE. Op het traject tusschen Saaz en Kommotau bij het station Horatitz is een personentrein in botsing gekomen met een goederentrein. Twintig personen werden zwaar gewond, waarvan een groot aantal zeer ernstig. HEIDELBERG ALS BADPLAATS. Het oude Heidelberg gaat een badplaats worden. Er is op 1000 meter diepte een bron aangeboord, die qhloornatrium, koolzuur en radium bevat, en "dus, geliik de Berlijnsche briefschrijver in „The Lancet" meent, nuttig zal zijn voor rheumatismus, jicht, neuralgie, rteriosclerose, ichias, bronchisis, catarrh1 an maag en darmen. scrofulose cr« Fngelsche zickte. Het gemeentebestuur zal de inrichting van de stad tot badplaats aanpalckerj.' DE R1F-KABYLEN VECHTEN IN FRANSCH MAROKKO. Het onvermijdelijke is thans gebeurd, zegt de Crt., de terugtrekking van de Spaansihe troepen naar de kust in den jongsten herfst heeft Abd-el-Krim in staat gesteld in de Fransche zone binnen te vallen. Thans is hij inderdaad op voet van oorlog met Frankrijk. Het zou onverstandig zijn te trachten het feit te verbloemen, dat gedQrende de eerste dagen van de week de toestand ernstig was. Allc besehikbare Fransche en Moorsche troe pen werden onmiddellijk naar de bedreigde districten gezonden en vier bataljon? uit Al giers erheen gedirigeerd. Sedert Woensdag echter is de toestand aanmerkelijk verbeterd. Drie colonnes opereeren thans tegen de Rif- Kabylen en de stammen 'die hen ondersteu- nen.' Op het Westelijk front zijn de inboorlin- boorlingen reeds met succes teruggeslagen tot de grens van de Spaansche zone, na en kele ernstige gevechten. In het centrum concentreeren zich de Fran sche en protectoraatstroepen op El Arba- Tissa, ongeveer 40 K.M.«ten N.O. van Fez, waar de aavwezigheid van groote contingen- ten Moorsche troepen wordt gemeld. Reeds zijn sterke afdeelingen daarvan door bom- aanvaleln uit de lucht bestookt. Verder naar het Oosten, ten N. van Taza. hebben de Franschen eveneens succes gehad. Op het oogenblik zijn over het geheele front in actie 18 bataljons infanterie, 6 es- kadrons cavalerie en 12 batterijen artillerie Hoewel de vijandelijkheden reeds sedert lang verwacht werden, is deze plotselingc inval toch nog een verrassing geweest. In het geheel schijnen 4000 Rifbewoners erbli betrokken te zijn, waarvan een niet gering aantal behoorf tot de geregelde troepen van Abd-el-Krim, die gewen-d zijn aan de moder- ne oorlogsmethoden. Nog 4000 Riffi worden in reserve gehouden bij de grens van do Spaansche zone en houden zieh naar be weerd wordt bezig met de versterking van de grensvalleien. De taak van de autoriteiten in het Fran sche protecroraat is niet gemakkelijk, want niet alleen moet het proiectoraat bevrijd wor den van den vijand, maar tevens moet de Noordelijke strook tot aan de Spaanselie grens bezet worden met een voldoende macht om het leven en dc bezittingen van de be- volking te beveiligen tegen verdere invallen van de Rif-bewoncrs. Het onmidd-llijke gevaar schijnt evenwel voorbij te ziin. De toestand baart de regee ring van het Fransche protectoraat toch nog zorg. hoewel elk gevaar van een opstand bin nen het Fransche gebicd geweken schijnt te zijn. DE ONTWAPENING De draadlooze dienst vertelt, dat Sir Ro bert Hadfield, president van de firma Had- field te Sheffield, op de jaarlijksche yergade- ring heeft medegedeeld, dat zijn fabriek een nieuw type van projectiel had uitgevonden met een kaliber van 16 Eng. duira, dat door pantserplaten heendrintg. De eerste levering van de nieuwe proicctielen aan de regeering is reeds geschied Er zijn proeven mec geno men met resultaten, die drie, vier jaar geleden als onmogelijk zouden zijn beschouwd. De iirma heeft eveneens een groote hoeveel heid bijzonder dunnc pantserplaten vervaar- digd, die aanvaard zijn ondanks de medeain- ging van allerlei binnen- en buitenlandsche firma's, o. a. in Frankrijk, Oostenrijk en de Vereenigde Stateu. De marine-desknudigen zijn van oordccl, dat deze berichten zeer belangrijk zijn en da* een nieuw tijdvak in de evolutie kan worden ingelukl. EEN PENSIOEN VOOR EX-KEiZERIN ZITA. De diplomateke medewerker van de „Dai!y Telegraph" deelt mede dat de Gezantenraad van de geallieerde regeeringen instructie heeft gekregen den treurigen financieelen toestand van ex-keizerin Zita te onderzoeken. Er was voorgesteld dat alle successiestaten aan een bescheiden pensioen voor Zita eh haar kinderen zcuden bijdragen. Tot dusver echter verklaarde Hongarije zich alleen be reid dc betaling uit de Hongaarsche schatkist te verrichten. Daartoe is echter de goedkew ring van dot commissaris van den \;clkeu- bond en den Raad van den Volkenbond noo- dig. KORTE BERICHTEN. De „Regno de Turin" meldt de arre- tatie van 17 Communisten te Turijn, die ver- rast werden bij een verdachte samenkomst. Het Engelsche Lagerhuis heeft een ini- tiatiefvoorsiel der socialisten n opens den acht- urendag verworpen. De Australische regeering besloot oni 28 schepen van haar koopvaardijvloot te ter- koopen. De inschrijving wordt 1 Juni geslo ten. Naar de bladen melden is de beeediging van Von Hindenburg als president van Duitsehland voor den Rijksdag op Dinsdag 12 Mei des middags vastgesteld. Oe twee gebrceders Barmat worden door de geneeskundigen r.iet ,,haftfahig" ge- acht. Zij zijn naar de Berlijnsche Chant* overgebracht. De tiende van de Duitsche destroyers,, destijds te Scapa FIgw tot zinken gebracht, is gistermiddag gelicht. In een 1 Mebboodschap aan de raijn- wcrkers en de arbeiders in de staalindustrie zeide MacDonald o.a., dat men vroegcr oi later in relatie tot Rusland zal mceten tre- den. Hij waarschuwde echter dc vakveree- nigingen, dat zij daarbij niet de relaties tot de Fransche, Duitsche en andere vakvcrec- r.igingen moeten afbreken. Boven de kust van Tweshire zijn twee vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. Een stortte neer en werd totaal vernicld. De inzittenden, een officier en cen korpo- raal, werden gedood. Het andere vliegtuig maakte een goed geslaagdc noodlanding. Na afwijzing van de arbitrale uit- spraak, volgens vrelke een tocslag van -10 pfennig op het dagloon zou worden gegeven. zijn de havenarbeidors in Stettin in staking gegaan. Door storm en mist zijn op den Atlan- tischen Oceaan ter hoogte van de kust van Nieuw Schotland verschillende schepen ge- strand of gezonken. Een Amerikaansch stoombootje is op het Erie-meer verongelukt. In de nabijhcid zich bevindende vaartuigen redden zeven der opvarenden. De overige negen zijn* vreest men, verdronken. Te Praag is overleden de Tsjechisclu beeldhouwer Stursa, de vervaardiger van het Comenius-rrionument te Amsterdam.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1