ienarbeid Gedisq. wegens galoppeefer Koosje W. van T. Vos tc Benningbroek, rijder eigenaar (1630 M.) werd Tweede heat, drie paarden. No. 1 Malie B. van C. F. Ockhorst te den Haag, Toc- 2. rijder eigenaar (1680 M.) Gedistanceerd Maria V van Stal korasr, rijder C. P. Appel (1670 M.) Derde heat, twee paarden. 1. Malie B, Perrigan B Snelste tijdMalie B.'2.40l/5, Perrigan 2 38>/5. III." Meiprijs, prijzendraverij le klasse, aistand 2000 M., prijzen f 400, 100 en f 50. Ingeschreven vijf paarden, niet opgeko- raen Favoritin van A. J. Harbrink Numan te Schoorl (2060 M.) 1. Norton B. van Stal Bes, rijder G. En- sing (1085 M.) tijd 3.121/;. 2. Wabnfried van A. J. Harbrink Numan te Schoorl, rijder Tj. Witteveen (2015 M), tijd 3.141/,. L 3. Madrigal, vain C. F. Ockhorst te Den Haag, rijder eig. (1985 M.), tijd 3.149/s Niet geplaatst Kunstler van J. Koning te Wieringerwaard, rijder J. Witteveen (2000 Meter). IV. Kortebaanprijs, kortebaandraverij handicap, afstand 800 M., prijzen 250, 75, f 50 en f 25. Ingeschreven twaalf paarden, niet opgekomen Maria V van Stal Toekomst (750 M.) Kunstler van J. Koning te Wieringerwaard (765 M.), Favoritin van A- J. Harbrink Numan te Schoorl (745 MA Barones van J. M. Schoon te Medemblik (725 M.) Er werd geloopen in twee series, terste serie: Koosje W. van T. Vos te Benning- broek, rijder eigenaar (710 M.); Quimperl6 van A. P. Langendijk te Velsen, rijder J. van Leeuwen (800^M.); Nap van A. J. D. Ane- ma te Klooster-Lidlum, rijder B. ten Hagen (745 M.) en Rautenkrauz van J. v. d. Zel te Bovenkarspel, rijder K. Bakker (770 M.) 1. Kposje W., 2. Quimperle. Gedisqualiiiceerd Nap (wegens springen over de streep). Deze ging als no. 2 door de finish. Tweede serie: Meteor van D. de Boer te Schermerhorn, rijder eigenaar (735 M.); Ky- les van G. Maas te Zaandam, rijder B. ten Hagen (735 M.); Pall van J. H. Ruijten- schTldt te Amsterdam, rijder K. Bakker (720 M.) en Leitstern van Z. Davidson te Hoorn, rijder J. van Leeuwen (765 M.) 1. Kyles, 2. Leitstern. Finale: Koosje W., Quimperle, Kyles en Leitstern. 1. Kyles, 2. Koosje W., 3. Quimperle, 4. Leitstern. Om 4 uur waren de courses afgeloopeu De eerstvolgende zullen plaats hebben op den tweeden Pinksterdag. VOETBAL. (Van onzen eigen verslaggever.) Tegen alle verwachtingen in, hehaalt het Nederla/idsche Elftal een schitterende 5—0 overwinning op de Belgen. Wat is en blijft het voetbal toch een won- derlijk spel. Algemeen zag men de ontmoe- ting tegen de Belgen met eenige angst en vrees tegemoet. Ons gewijzigd elftal genoot wcinig vertrouwen eii dc Belgen hadden vol- gens velen een zeer sterk elftal. En zie, daar komt de 3e Mei en onder begunstiging van het prachtigste weer, dat men zich voor voet bal denken kan (wie had dat na Vrijdag dur ven verwacliten) speelt ons elftal een zoo uit- stekenden wedstrijd met een voorhoede pro- ductief als bijna nimmer te voren, dat zonder zelfs de eer te kunnen redden, de Belgen met 5—0 aan Holland de overwinning moeten laten Was er voor de Hollandsche suppor ters voortdurend reden tot groote vreugde over het verrassende spel van het Ned. Elf tal, voor de aanwezige Belgen (een zeer groot aantal) was een aaneenschakeiing van teleurstellingen. Ons elftal heeft zich na de nederlaag van Zurich scbitterend gerehabilliteerd en ailes is weer vergeven. Voor de Ned. Elftal Com- raissie, die een eenigszins gewaagde proef had gen-omen. is de fraaie uitslag van bijzon- dere beteekenis. De belargstelling was enorm en in Am sterdam heerschte een inteniationale voetbal- drukte als nimmer te voren. A1 vroeg begon de uittocht naar het Stadion aan den Am- stelveenschen Weg en om twee uur was het prachtig bespcelbare terrein omsloten door meer dan 30.C0C voetballiefhebbers. Kaanen werden voor fabelachtige prijzen van de hand gedaan Tai van otficieele personen waren aanwe- zig, waaronder de Ministers van Buitenl Zaken en Marine de Beigische Gezant, Mr. J B. Kan, Jhr. Mr. C. Feith, oud-Minister °osthuma, de Burgemeesier van den Haag. Onze Ned Gezant in Belgie, besturen van de oeide bonden enz Onder de bezoekers op de overdekte tnbu- ne merkten wij nog op twee der Holl. Indie vliegers n 1. van Weerden Poelman en v d. Broeke met vrouw. Even half drie kwamen de Belgen in het veld begroet met de Brabanqonne en gewel dige ovaties, maar nog krachtiger waren de toejuichingen toen Denis ons elftal in't veld leidde. Na het gebruikelijke gekiek werd ge tost, waarbij Swartenboecks won en eerst het voordeel van den wind koos. Acht min over half drie liet de Oosten- rijksche scheidsrechter Retschury het aan- vahgssignaal hooren en trapte Buitenweg af. De elftal len waren precies als Zaterdag door ons opgegeven De eerste aanval was voor ons, gevolgd door een opdringen der Belgen, waarbij Braine achter plaatste. Toen weer een aanvai der Hollanders. Handig spel van het binnentrio. Buitenweg kreeg een kans en met een geweldige knal plaatste onze mid-^ voor reeds na 1 minuut den bal in't Bel-* gische doel. De Bie was blijkbaar verrast en had o. i. dit schot wel kunnen houden. De Hollanders waren dol van vreugde. Naaat v Heel een voorzet van Bastin had wegge- feopt, kwam Holland weer in actie. Gielens zette voor en de Bie redde. Maar na 7 min. was het weer Buitenweg, die met een kopbal over de Bie heen ons tweede doelpunt wist te noteeren. Alzoo na 7 min. een 20 voorsprong. De Belgen kwamen toen duchtig in den aanval, maar onze verdediging, speciaal Denis en v. d. Meulen, was ouvermurwbaar. 't Schieten der Belgen was zwak, v. d. Meulen redde vallen- de op fraaie wijze een schot van Thijs, Steeds weer was het in benauwde oogenblikken de schitterend spelende aanvoerder N Denis die redding hrach. Corners en vriie schoppen Ohmiddellijk na de hervatting was Holland weer voor 't Beigische doel en wist de Bie een bijna zeker doelpunt van Baar te redden. Na elf miniuten stopte Denis een aanval van Bastin en de bal ging via Kuchlin en Bui tenweg naar Baar. die met een fel schot in den linkerbovenhoek de Bie opnieuw pas- seerde (30). Geen twee minuten later kiveg Baar alweer een kans en nu verdween den bal in den rechterbovenhoek. Vier null Wat een voorsprong. Wat de Belgen ook probeerden, niets gelukte. Ook Tetzner en Lefevre waren er toen prachtig in. 8 min. voor't einde kreeg Jan de Natris de kans tot een fraaien voorzet. Wout was op zijn piaats en de Bie moest ten vijfdenmale den bal uit't doel halen. Nadat nog eenige malen een zesde doelpunt had gedreigd kwam weldra het einde. Verschillende aanvallen der Belgen waren in de tweede helft lang niet zonder gevaar voor ons, maar de backs stonden den keeper zoo goed bij, (Denis en Tetzner redden b.v. elk een keer als't ware op de doellijn), dat succes voor de Belgen moest uitblijven. Zij hadden echter zeker wel een doelpunt ver- diend. Na afloop had ons elftal een ovatie in ontvangst te nemen. De twee groote oorzaken van de zware Beigische nederlaag zijn het spel van Denis in de achterhoede en dat van Buitenweg in de voorhoede, met daarnaast de snelheid waarmee onze geheele ploeg, waarin lang- zamerhand een bewonderenswaardig verband kwam, het spel speelde. De gevaarlijke Belgisclie linkervleugel heeft een weinig prettigen middag gehad. Schijnbaar stond Bastin gei'egeld ongedekt doch Denis bewaakte hem op sublieme wijze. Zijn ingrijpen, zich opstellen, het gemak waarmee hij den bal in de moeilijkste situa- ties steeds weer aan de Belgen ontnam, wek- ten terecht aller bewondering. Zijn 3len intern, wedstrijd was een van zijn besten. v. d. Meulen heeft zijn doel op uitmuntende wijze vexdedigd. Steeds op de goede plaats staande kwam elk schot op zijn doel gericht in zijn veilige handen en elegant verwerkte hij de ballen, die Tetzner op hem terug speelde. Tetzner was voor de rust zwak, wat de taak van Denis verzwaarde. Na de rust was hij echter stukken beter en sloot hij zich uit- stekend bij 't geheel aan. In de middenlirie hebben wij met zeer veel genoegen het spel gevolgd van van Fleet, die o.a. alle capacitel- ten in zich heeft om een half van internatio- nale klasse te worden. Verdedigend deed hij, ook koppend, zeer goed werk, maar wij zagen hem vooral eenige malen op zoo keurige wij ze langs den grond zijn voorhoede voeden. Een centrehalf van klacse, die in 'n landen- wedstrijd opvalt, hebben wij momenteel niet, doch van Daalen deed heel wat beter werk dan Bui. Het is echter niet fijn genoeg en wat meer balcontrole (stopped van de bal) zou zijn spel zeer ten goede komen. Hij heeft echter een flinke stevige en enthousiaste par- tij gespeeld. Lefevre deed vooral in de tweede helft bij- zonder goed werk en voelde zich bepaald in zijn element. In de voorhoede werd ailes glans en leven door het prachtige spel van Wout Buitenweg, die gisteren de beste mid- voor was, die wij in tijden hebben gezien en 't is alleen maar verwonderlijk dat zoo'n spe- ler weei zoo lang op zijn plaats in't elftal heeft moeten wachten. De manier waarop hij zich steeds vrij wist op te stellen, zijn spelveT- deelen vooral, waren zeldzaam mooi Het ge- j^ewize as ne neat uorter aet aocnt, us macntig oangripe, us hiele wezen trilje litte. „Forjit my net';, „Fryslan", en Rolje w:etterweagen" fen Halbertsma, mei „Hjierder noch" fen Wielsma wierde treflike stikken om us ien en oaf dudeiyk to meitsjen. Gorter hat us dy joune yn hegere sferen brocht, hwet wy net gau forjittc scille. En noch caren habbe hjar best dyn, sa as Brink mei „In Teltsje ut de Fugelwrald' ten e Gaestmar", itjinge hy by utstek nei toaren brocht hat, en „Mcn oan lytse Nynke fen Piter Jelles. Do de Vries Fryske stzwtzen en sprekwirden. De Hue habbe skik hawn, troch dy foardracht, hwer by sa hwet de hiele btste- wrald yn't gelid roppen is. Yn't skoft is trocli de foarsitter oan de da mes Beyneveld, Brocrsma en Atema under t oanbiedea fen blonimen de tcin'k fen t ScUkip brocht foar de wize, hwerop hja eltse kear hweroan de kofjetafel forsoarge, hwertrqch hja in great oandiel habbe yn't slagjen len us gearkomsten. Min koe merke, _det de dames tin t skik wierne, det hjar arbeid sa'n war- dearringe foun. Do wier us aide frieuu Atema oan bar en ek him is forteld, dat Friso him net misse kin In tabakspiip him oanbean, wier in lyts bewiis fen tank, for al't sjouwen en ploeter- jen, dat hy for us docht. Broersma hat hm yn een fers forteld, hoe hcach hy by us oanskriuwn stiet. Nei 't skoft wier Brink hwer oan bar my „Hertsjemoi" fen Piter Jelles, in fers, hwerien forteld wirdt, det faeks hiele lytse minsken hjar as reuzen sjen litte yn sielegreatheid. Do kaemen Looyenga en Beyneveld met Gcffe en Oebele" twa aid feinten. Hja hab be de tvpen utstekend werjoen. De oanwezt- gen habbe lake, det hja skodden. \Ve rekkenje in oare kear fest hwer op disse twa oer-komie- ken. En deraei de „alle en Nye tiid, fen de da mes Nadema en de Jong. Wy wisten net, det wy safolle goede kreften hiene. Hwet habbe hia us in wille brocht. Jiffer Nadema as t aide wyfke, de oar-konservative aide widdou en mefr. de Jong, 't jonge frommiske, hyper- modern oanklaeid, mei hjar moderne icleeen. Sa as hia enear oanpasten yn t spil, sa tier stiene hia fen enoar of yn hjar opfottingen. Oan't ein kaem Goslinga mei „In pear ure ut fen hus". 't Gong oer in so'daet, dy syn faem ut de sted bv syn ft'den op de boerkery sjen litte woe. 't Foel de aide ljue net met en de faem ek net. Goslinga mat faker mei dat soarte stikjes komme. liffer limmink soarge wer foar de muz'ek In skitterende joun is 't west en nun koe oan de foarsitter syn wirden by t sluten mer ke, det hv tige yn 't skik wier mei 't sukses, lyk as allegearre. Tige jammer, dat wy Feenstra net by us hiene. DE MEIFEESTEN. De tradirie getrouw, werd door den Alk- maarschen Bestuurdersbond en Afd. Alk- maar der S. D. A. P. op Vrijdag 1 Met j.l. het Meifeest gehouden. Mochtcn de organi- saties voorgaande jaren mooi weer hebben met hun Meifeesten, thans was het den ge- heelen dag njgen en ook des avonds. De te houden meeting op het Doelenveld heeft dan ook door het slechte weer niet p'aats gevon- parket kwamen. De burgelijken aan net overbieden en namen zoo ons program over. Als we onze eenncicl en kracht Kunnen toonen, zullen we in de l weedc Kamer een heele schoonmaak kunnen houden. Onze „Ontwapeningseiscnkan daar ge- prcpageerd woraen en oij de aanvaaraing daarvan, aldus spr., zullen wij er voor zorg dragen, dat een wereld-oorlog als van 1914- I9i&, met meer zal piaats viuoen, hoewel thans door de bezittende klasse het daarheen worat geieid, dat den komenden oorlog nog verschrikkelijker zal zijn. Een woord van dans bracht spr. aan de see. dem. Kamerfractie voor dc mdiening van haar wetsvoorstcl. „Ontwapecing(Ap- piaus). Wij hebben zorg te dragen, dat de unlitairisten zulien moeten bukken voor onze ontwapeningseisch. In den breede releveerde spr., oe miluoenen, weike aan het militairisme worden uitgegeven. Sterker dan ooit, moeten wij daar stelling tegen nemen. Een enkel woord meende spr. te moeten wij- den aan „Bettrijfsorganisatie", en op econo- misch gebied is de each „medezeggenschap' van de arbeiders besiist noodig. De katho- lieke patroons hadden in 1918, toen ze bang *waren, met de arbeiders een soort bedrijfsor- ganisatie op papier gesteld, doch, zoodra was de angst met voorbij, of de bedrijfs-organisa- tie-geaachte was weer verdwenen. De tijd zal komen, dat de katholieke arbeiders niet meer hun gelooisgenooten-werkgevers gaan ver trouwen, doch in samtnwerking en met ons voor den eisch „Bedrijisorganisatie" strijdtn. Sterker moet onze vakorganisatie en poli- tieke partij worden. De lakscnen moeten wor den aangespoord tot medewerkmg voor de verkrijging van een betere, mootere samenle- ving. ue grootste macht, aldus spr., kunnen wij demonstreeien, wanneer wij economisich- litiek georganiseerd. bpr. einuigde zijn oe- toog met een het kotte gedicht van De Ce- nestet: Worst'ling kenschetst onzen tijd, Neemt er deei aan, alicr wegen, Slecnts aie deelntemt aan deu stdijd, Smaakt de vruchten van den zege. Na een korte pauze, werd de dramatische scheis „Kamer iO(door lnte Onsman), up gevoerd. Lnkele spelers waren hun rol met In door mate meesier, dat van een goede ver- tolking van het stuk gesproken kon worden. „De Stem des Volks", gat hierna „Salve Re- gina (door H. Oberoiier) en „Zondagmor- gen" (door Cornelis Dopper). Deze nummers werden beter gezongen, dan de eerste num mers van't programma. Hierna werden door den Voorzitter van „De Stem(de heer Van der Horst) de aanwezigen aangespoord om lid of donateur te worden. De muziekvereeniging gaf nog een drietal nummers, vvaarna door de A. J. C. de tableau ,„De Meikoningin" werd gegeven. Deze ta bleau was goed verzorgd en een dankbaar applaus was de belooning. Een „bal-na" besloot den Mei-avond. goett vaak ruwe, beschadigde en leelijk uitziende Werkhanden. Deze wordeu echter weer spoedig gaaf en zaeht door Purol. niak waarmee hij den bal trapt en zhn zuive- Pi8B886SiB te drie goals. re en harde schot vielen telkens op. Hij maak Kuchlin, als rechtsbinnen, heeft heel mooie dingen gedaan. Zijn combineeren was zeer goed. Hij gebruikte zijn hoofd bij't spel en verloor zijn kalmte niet. Ook deze innerdaad wat belovende.speler, dient men bij voortdu- ring in't oog te houden voor ons elftal. Gielens, als rechtsbuiten, was heel wat be ter dan tegen Duitschland en deed nu zijn taak meer dan voldoende. Baar van Slangenburgh kwam er na de rust eerst recht in en zijn twee goals waren fraaie stukjes voetbal. Jan de Nairis, in geregeld duel met Swar- tenbroeks, was o. i. gisteren de minste van 't vijftal. Het Beigische elftal kreeg gisteren geen kams zijn spel te ontpiooien en de geregelde tegens agen ontmoedigden hen ten laatste. De verded ging is niet meer zoo safe als vroeger De Bie was heel gewoon, Swarten- broecks nog steeds tactisch, doch langzamer- hand geen internationaal meer, de Mol was fanatiek en onbevreesd en redde heel wat In de middenlinie kon Fierens geen vat krij^en op Buitenweg De andere halfs deden aardig werk. De voorhoede was slecht in schieten en de combinatie was alken bij vlagen goed Scheidsrechter Retschury leidde goed, al waren velen het met z ijn beslissingen niet ak tijd eens. Zijn opvattingen der spelregels wa ren soms anders. Soms floot hij voor overtre dingen, als de benadeelde partij alweer in gunstig bezit van den bal was. In Amsterdam heerschte 's avonds een vroolijke drukte. Men was verblijd over zoo'n overwinning. G. StartsnieMws. SELSKIP FRISO. Tongersdei-to-joun is yn de boppedseal fen „Caie Central" de leste gewcane ledengear- komste fen det winterhjealjier halden. De forgearrirge wier tige drok besocht. De foar sitter sprckke bij de iepening syn tofredens ut oer de greate opkomst hwer troch, ny syn ge- dachte t bewijs levere waer, dat het selskip op de goed-? wei is. Rom tachtig Fryzen en Fryzinnen wiern bijenoar kemd, cm yn hjar memmetael noch er is noflik to sjongen en to praten oer forfleane tiiden. Maer, d'r is ek noch hwet oears bard. De hear Gorter- fen Bergen, litte we ljeaver siz- ze len Grou, hat in bysonder moaye le- zing halden (hij neamde 't in kofjepraetsje) oer Fryske klanken en dialecten. Wij kaemen to witteu, det de Fryzen sa ungefear in foech seis en tritig klinkers bruke, om hjar to uter- jen en dennei is ek t geheim forklearre, ho det mannen as Halbertsma, Waling-om. Pi ter Jelles, de bekinde aid Gr-ouster Wielsma en folel oaren it klear spile habbe, sokke yn- moaye dichtwirken to meitsjen, hokker, as wif se sjonge. as iengefal sc us foardrachen Ook het Revolutionair Mei-Goraite en de door haar te houden bijeenkomst in de Socie- teitszaal van Harmonic heeft niet die opkomst gehad, zocals andere jaren het geval was. Mknwarsche Bestuurdersbond en Afd. der S. D. A. P. Voor het 1 Meifeest hadden bovengenoem- de organisaties de groote zaal van „Harmo- cie" te hunner bescnikking. Het aantal be- zoekers was niet zoo groot als het vorige 3 Ongeveer haln fegen, opende de Voorzitter, de hecr P. Dehker. de bijeenkomst, en gaf te kenuen, dat deze Meidag niet alleen lan- delijk, maar ook internationaal wordt ge- vierd. Mitlioenen trekken vandaag op om te demonstreeren voor de leuzen: „Vo6r den 8-urendag! Voor ontwapening Tegen Oorlog en Militairisme!" Hierna werden door de Arbeiders- Muziek- vereen. .Excelsior" (Directeur de heer J. van't Woudt), een drietal nummers gegeven, waarvoor „Excelsior" een welverdiend ap plaus in ontvangst mocht nemen. Door De Gem. Zangvereeniging „De Stem des Volks", (Directeur de heer P. A. Blaauw) werden de koorwerken „De Strijders' (Irs. J. Olman) en „Vrede5' (Jac. Hamel) gezon- gen. Na den zang was het woord aan den heer N. van hinle uit Amsterdam, die er op wees, dat het thans de 35e keer is, dat we het Mei feest vieren. Hij sprak de hoop uit, dat er r.og tallooze jaren mogen volgen met nog mooiere en idieeler taak. Ons feestvieren mag een voorbeeld zijn voor de bezittende klasse. in de laatste 12 jaren is de maatschappij in groote beroering gekomen en nog is ailes on- zeker, daarbij behoort het niet tot de cnmqge- lijkheden, dat de dragers van de kapitalisti- sche maatschappij ons nog een grootere ramp zullen geven Hier past een middel: „Het proletariaat moet de macht in handen ne- men." En in de omringende landen, aldus spr., zijn hoopvolle teekenen, dcch ook tegensla- gen. Niet lang geleden was in Engeland een arbeiders-regeering met Mac Donald als premier en in Frankrijk de premier Henriot, twee vredes-apostden, en ofschoon de La- bour-Partij niet aan de regeering is gebleven, voor de toekomst is bet een hoopvol teeken, dat haar stemmental van ruim 4 millioen op 5 millioen kwam. Spr. besprak hierin de internationale poli tick meer uitvoerig. In ons land zoo vervolgde hij hebben wij de regeering-Ruijs-Colijn. Haar reactionaire daden, aldus spr., zijn overbekend. Mochten de arbeiders in 1918 t.Tangrijke sociale her- vormingen hebben verkregen, thans is daar niet veel meer van over gebleven. Een ernstige aansporing moet het voor ons zijn, dat deze regeering wordt vervangen door een demo- cratische regeering. Onze Kamerfractie moet versterkt worden om onze eischen „Ontwapening" en „Bedrijfs- Organistatie" een groote kans te geven. Het bewijs, dat we de bezittende klasse murw kun nen krijgen, is o.m. geqbleken in November 1918 Troelstra, die helaas geen deel uit- maakt van de vooraanstaanden, had zich. vol- gens de tegenstanders, toen yergist, doch we zouden wat graag zien, dat hij zich nog eens Wanneer in 1926 wederom een Meifeest wordt georganiseerd, verdient het aanbeve ling, dat het program kleiner van opzet wordt. Het was nu ongeveer half een voor het programma was afgeloopen. Het Revolutioruiair Mei-Comite Waar de A. B. B. en S. D. A. P. op geen groot bezoek konden bogen, werd dit lot ge- deeld door het Revolutionnair Mei-Com.te De voorzitter, de heer Van Durtel, weike de aanwezigen het welkom toeriep, gaf te ken- nen, dat het thans 35 jaar geleden was, dat te Parijs het besluit is genomen, om 1 Mei als demonstratiedag in te vieren. Sindsdien is er veel gebeurd, doch het kapitalisme staat bij- kans nog even sterk. Na vier jaar van inzin king is er thans eenige kentering waar te ne men en staan we er iets beter voor dan in 1924. Overal ontwaakt de strijd weer en komt opleving bij het proletariaat, waar spr. zijn genoegen over uitsprak. Een georgani seerd optreden van het proletariaat was thans nog urgenter, dan voorheen en sooordc de aanwezigen met klem daar toe aan. Hierna werden op zeer verdienstelijke wij ze door den heer fac. Schoen uit Zaandam, een drietal levensliedjes gezongen, waar hij veel bijval mede oogstte, waarna door den heer B. Lansink Sr., uit Amsterdam de Mei- rede werd uitgesproken die als onderwerp daarvoor had gekozen: „Door de Algemeene Werkstaking tot vrijmaking van den Arbeid. Wij kunen niet zeggen, aldus spr., dat het ons medeloopt, wij zouden gaarne anders wenschen. Ook thans viert de reactie hoogtij en het lijkt net of de duivels op de proletarische klasse zijn losgelaten. De arbeidende klasse is in een verdringende positie gekomen en het kapitalisme maakt daarvan gebruik. Na den oorlog kwam bij ons de inz.nking en het ka pitalisme kreeg daardoor vrij spel. Spr. toonde dit nader aan. In den oorlog heeft de arbeidende klasse voldoende ondervonden, dat van-boven-af de verbeteringen niet kunnen komen, wel door den vinnigen strijd van de arbeiders zelf. Het meerendeel echter gaat laks en onverschil- lig door het leven; het laat hen koud wat er om hen heen gebeurt. De kapitalisten zijn evenwel op hun qui vive. De arbeiders wor den gebruikt als winst-object. En, aldus spr., is er reden om over het Meifeest te spreken De depress.e heeft ons internationaal aange- pakt; de inzinking is algemeen en door de geweldige werkloosheid kunnen we niet voor zien in ons onderhoud, maar zijn wij overge leverd aan armbesturen enz. De historic geeft aan, dat wanneer 'n volk stoffelijk wegzinkt, het moreel-willen wordt ondermijnd. Wij moe ten de bron opsporen waaruit de onverschil- ligheid voortkomt. Het kapitalisme heeft thans het spel in handen en wanneer wij dat zien, moet daaruit voortvloeien, dat wij de conclusie trekken. „Het kapitalisme brengt ons er onder." De strijd moeten wij niet bekijken in een tijdsbestek van 10 of 15 jaar, maar van 40 of 50 jaren. Veertig jaar geleden hadden wij geen rechten en toen werden vrouwen en kin- deren in de fabrieken afgebeuld. Nu hebben de arbeiders in hun organisaties een macht ontwikkeld, waarmede het kapita lisme rekening moet houden, hoewel dat geen middel onbeproefd zal laten om de revolu- tionaire vloed teb rengen. Ook moeten wij begrijpen, dat het kapitalisme andere belan- gen heeft dan wij. Wij kunnen niet verlangen dat zij voor ons opkomen, dat moeten wij zelf doen en ens tecen elke wanverhouding ver- zetten. De groote strijd, weike gevoerd wordt. is de klassctrijd. De oorlog moeten wij aan. ien verklaren en de oorzaak van de maat- schappelijke elletide is gelegen in het feit, dat kapitalisten bezitters zijn van fabrieken, grond enz. Zoolang dat in hun bezit blijft, zijn wij gedoemd tot slavernij. De productie- middelen moeten in handen komen van de ge- meenschap. Dat is het socialisme. Dit moet de arbeidende klasse duidelijk gemaakt worden en zij moet de middelen aanwenden om het kapitalisme te verzwakken. Alleen door gcza- menlijk optreden kunnen wij dat bereiken. De lauwheid moet plaats maken voor geestdrift. Met nieuw elan moet de arbeidende klasse op- trekken. Er zijn, aldus spr., biizondere tijden voor sterkmaking, maar op actie volgt reactie. Z:j; die onze gelederen hebben verlaten, moeten daarin teruggebracht worden, dan worden wij sterker en zijn in de aanvallende positie Niet alleen de arbeiders moeten vechten, maar ook de vrouwen, omreden de maatschappelijkc ellende het meest op hen drukt en op (dezer dag beloven wij internationaal den strijd met kracht te zullen voeren. De vakvereeniging heeft in de toekomst een groote taak te vervullen. Het gaat evenwel niet zoo gemakkelijk als men dat zich voor- stelt. Wij moeten naar de revolutie en door de revolutie uit het kapitalistische stelsel. Vac zelf regelt dat zich niet, dat regelt de alge meene werkstaking. Wij moeten zorg dragen, dat het maatschappelijk raderwerk blijft loo- pen. Wanneer het kapitalisme failhet gaat en dan de arbeidende klasse niet weet wat zij doen moet, dan wordt't een chaos. In de vak* vereenigingen moeten wij werken voor bedrijk organisatie. De vakvereenigingen hebben tor taak de toestand van de arbeiders te verbets- ren, en is de tijd voor bedrijfsorganisatie aan- gebroken, dan moeten wij er voor zorg dra gen, dat er in het bedrijfsleven geen stagnate komt. In het kort releveerde spr. den toestand in Rusland, evenzoo de Fransche Communie, weike laatste ons veel leering heeft gegeven; daaruit hebben wij onze conciusies getrokken. Wat het verantwoordelijkheidgevoel bij de arbeiders aangaat, dat is zeer gering Wij moeten hen nog meer bijbrengeu in scholen, en willen wij uit het kapitalistische moeras. dan moeten wij iets opofferen. Daarom wordt deze feestdag internationaal georganiseerd. Bij het tegenwoordige stelsel hebben wij geen belang, doch wij moeten een nieuw leven 4 beginnen en vechten tegen dat stelsel. De strijd daartegen is een noodzakelijken strijd. Het kapitalisme moet verdwijnen en plaats maken voor het socialisme. Met een: „Ik roep U tot den strijd!" emdig- de de heer Lansink zijn rede. De heer Schoen vergastte de aanwezigen nog op een drietal levensliedjes, waarna dooi enkele leden de een-acter „De Held" werd op- gevoerd, weike goed werd vertolkt. Met een kort' woord werd de bijeenkomst door den heer Van Dartel gesloten. Provinciaal nieuws UIT WIERINGERWAARD. Door notaris Van der Knaap is uit de hanc. gekocht het woonhuis aan de Kleine Buurt alhier, thans eigendom van en bewoond dooi deu heer Jb. Waiboer Rz. Het perceel was vroeger het eigendom van wijlen uetaris Backx en is later ook nog bewoond geweest dor notaris van Houweninge. UIT HEILOO. Door het St. Lodewijkpatronaat wordt a-r R. K. spaarbank opgericht. Voor het bestuui zijn aangezocht de Patronaatsheeren en als directeur zal fungeeren kapelaan J. H. van Ivcss 0I E)e Bisscliop van Haarlem heeft benoemd tot kerkmeester van de parochie van St. Wil- lefcrordus den heer C. Bakker Jzn. en tot armmeester den heer W. P Swart. Zaterdagavond heeft de afd. Heiloo van de S. D. A. P. het 1 Mei-feest gevierd in dc zaal van ,De Rustende Jager". Tevoren werd een rondgang gemaakt door het dorp, voorafgegaan door de muziekveree niging Excelsior" van Alkmaar. Er was daarbij een groote belangstelling. Nadat de stoet was ontbonden, werd het feest voortgezet in de zaal. De muziekvereeni ging speelae de Interrnationale, gevolgd door een kort welkomstwoord door den afdeelings- voorzitter, die de goed bezette zaal, waarou- der velen vau Alkmaar. het welkom toeriep. Daarna gaven de Mandolineciubs „Ons Stre- ven", van Heiioo, en „Sempre Crescendo van A.kmaar, onder leiding van den directeur, den heer G. C. Th. Kocn, „Sempre Crcscendo- marscn" van Kocn en „Morgenrood" van O. W. de Nobel, weike een dankbaar applaus verwierven. Aan cie mandoiineclubs werden iinien aangeboden door een afdeelmgsvoor- zitter, den neer W van de Vail. juist zou deze zijn Mei-rede oeginnen, toen het elecirisch licht uit ging en den geheeleu avond uit bleel. Niettemin gmg onder cen gebrekkige vei- licnung de Mei-rede door. In een breedvoerig oetoog ging spr. na de arbeidersbeweging van voor 35 jaar en heden, herdacht de pioniers, waarvan vele reed* overleden zijn en hun werk, waarop wij jon- geren een voorbeeld kunnen nemen en vender oouwen. Ook gaf spr. een besciiouwing over de vericiezing in Duitschland, waar de R K. arbc,aer met de soc.-dem. een lijn trok en hij vroeg zich af wat dit voor de toekomst kon beietKenen, ook voor ons land. De verdrukking der arbeiders en de lage loo- nen in de veenstreken werden gememoreerd en spr. wekte ten slotte op om vau de geget ven lessen voordeel te trekken in de koinende verkiezing. Vooral de moeders wekte spr. op om zich schrap te zetten tcgeu den oorlog, waraan de beste van onze kinderen, de bloem der natie, kunnen worden opgeofferd. In dit verband moest men de verkiezing bezien en tegelijk zien wat we van de voorstanders van militaire uitgaven hebben te verwachten. Spr. ninrli crric met een oDwekkimr om steun in den eindigde met een opwekking om steun in den strijd. Het verdere gedeelte van den avond wend1 afgewiseld door muziek van de drie genoem- de vereenigingen en de opvoering van een paar tooneelstukjes („Menschwording" van. Lod Scheltjens en „Buren" van Heijermans) door de tooneelclub „Falkiand" Aan slot was er bal. w ucu letiuHaai op. 20. Onder groot enthousiasme gingen de ploegen een kwartiertje rusten. ,luu eii uc uui^ciijAv,n iu ccix aiuviiijri J

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7